VW: Rode vlag bij vervuild zeewater r; Kok Net zo lang invallen tot vliegtuig vol is 'Ik ben van al-Qaeda en wil 150.000 euro in een rood koffertje' Bush: We zullen Irak nu ontwapenen Leidsch Dagblad verkopen? John en Joop op lijst rijksten van de wereld Organisatie wil wekelijkse metingen Apoptine blijkt effectieve tumordoder 149,- Leidsch D ,blad NR. 43168 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 vrijdag 28 FEBRUARI 2003 oh dl* Bagdad schept shammed zijn n wereldje andevoort: na >on odelwijk nu ik moordwljk nferink segt de stad al schoon eik stuurt Ageren op Migervakantie' uurbad irweide ijft open irmoeidheid in rkeer gevaarlijk 5 alcohol exander Pola ntei t nadeel van tsd eltijdarbeid is ere tuurlijk wel dat één ?nn rloren arbeidsplaats 'uw iee werklozen ige levert HET WEER Overdag droog MENTAAR nee»* ieri pa VERONICA c* exposed', oftewel de seks- et^bi op Big Brother. 'Web- -J, oftwel wie moet er uit etaWen? Vrouwen zijn bees- In 'Meekijken gewenst'. Een uit de nieuwe programme- Veronica vanaf 15 maart buis brengt De ranzigheid t er vanaf. Het ooit zo po- re maar nu noodlijdende lica - van het schip en de He gids- haalt een oude vertrouwde formule uit de l de kijkcijfers op te schroe- geweld. Menig commer- ler is er groot mee ge- l SBS 6 en RTL 4 begon- lit ook zo. V8 doet het nog. er om dat de kijker je in md van zenders weet te En het beproefde recept Ibal of seks. Voetbal zit er i, dus wordt het seks. volkomen mislukte her- Jin september, lijkt het de t kans voor Veronica om s oo^11 plekje in het bestel te yjjfferen. Veel programma's uvve£n eigen bodem en er zitten i loiÊrieuze studioprogramma's MaiP' maar om het program- jgeft'd onder het kopje 'Einde- 3 eer wat fatsoenlijks op tv* te dejf611' getuigt wel van lef. ar eiffaid troef dus, terwijl er al nJ 'troep' op de televisie te erktfr D' in»!10 uca. Of is de ranzigheids- er td n°g met verzadigd? r het®'1 20 lekker rebelse Vero- omroep die honderd mensen op de been wist toen het voortbestaan De aanvankelijk 'landing aan wal'. Het kappen met het publie- tel; uiteindelijk heeft het ^roiftal niets opgeleverd. BNN roli eigenlijk het gat in de mejf dat Veronica achterliet, opgevuld, inica-schip is met zijn programmering dieper dan ooit Tv-directeur logendoorn rekent op een •aandeel van 4 tot 5 pro- k pjVan alle programma's ma- 9 g,ye er 80 procent zelf, zegt hij De kijker is gewaarschuwd. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 072-5196868 Vier jaar geëist tegen afperser politie Hollands Midden door Eric-Jan Berendsen den haag - De consternatie was groot toen er woensdagochtend 20 november 2002 een tele foontje binnenkwam bij de meldkamer van de politie Hollands Midden in Leiderdorp. „Ik ben van al-Qaeda. Ik wil 150.000 euro in een rood koffertje, vanmiddag om twee uur bij de rijwielstalling in het station van Leiden. Zo niet, dan blaas ik de hele teringzooi op", aldus de anonieme beller. Het telefoontje was snel getraceerd en was gepleegd vanuit een cel bij hetzelfde station, dat de man dreigde op te blazen. Observatieteams werden op pad ge stuurd en de beller werd diezelfde middag nog gepakt. Gisteren hoorde de 55-jarige Leide- naar wegens afpersing en bedreiging vier jaar cel tegen zich eisen voor de Haagse rechtbank. Na het eerste telefoontje van de man stelde de politie een crisisstaf samen met mensen van de gemeente Leiden, het openbaar ministerie en NS. Is de melding serieus? Moeten we de treinen stopzetten? Is de veiligheid van de rei zigers in en rond het station in gevaar? Dat waren de vragen waarmee die staf zich bezig hield. Uiteindelijk werd besloten een lokkof fertje neer te zetten en de boel goed in de ga ten te houden. Na een tweede en derde tele foontje van de man waarin hij om 100.000 eu ro vroeg en aankondigde naar het politiebu reau op de Langegracht te komen, had de po litie een verdachte op het oog die bij het sta tion rondscharrelde. Nadat deze man met de bus van het station naar de Langegracht was gegaan, werd hij vlak voor het bureau door een arrestatieteam hardhandig in de boeien Bij fouillering vond men een briefje in zijn zak met daarop de tekst dat hij op straffe van op blazen 25.000 euro eiste in biljetten van 100 euro van de ABN Amro bank in de Breestraat. De verdachte zei dat hij voor de telefoontjes bij het station inderdaad in het bankfiliaal was geweest, maar zich op het laatste moment had bedacht. Tijdens de zitting bleek dat de man in 1997 en 2001 al eens was veroordeeld voor een poging tot afpersen van Heineken. De man dreigde toen het bier te vergiftigen, een werknemer te executeren of de boel op te bla zen. De officier van justitie toonde dan ook weinig medelijden met hem. Te meer niet omdat de man al sinds 1982 bekend was bij justitie on der meer wegens diefstal en valsheid in ge schrifte. Voor de twee afpersingen van Heine ken was hij tot vier jaar (1997) en twee jaar, waarvan één voorwaardelijk, veroordeeld." Volgens haar kostte alle politie-inzet rond het station de overheid meer dan 100.000 euro. „Geld dat niet op de verdachte kan worden verhaald." De man toonde berouw voor zijn daden die hij 'heel verkeerd' en een 'schreeuw om hulp' noemde. Hij pleitte, net als zijn advocaat, voor een lage straf en een goede begeleiding van de reclassering. „En als ik van mijn fouten heb geleerd en mijn schulden heb afbetaald, wil ik een nieuw leven beginnen bij mijn familie in Suriname." De uitspraak is op 13 maart. door Jan Preenen noordwuk - De kwaliteit van het zeewater moet voortaan we kelijks worden gemeten. Het hui dige systeem met de Blauwe Vlag, die wordt uitgereikt op ba sis van metingen van het jaar daarvoor, biedt slechts schijnvei ligheid. Directeur M. Smeets van de VW Holland Rijnland in Noordwijk pleit dan ook voor een actueel informatiesysteem voor de badgasten. In geval van ge vaar voor de gezondheid moet er een rode vlag wapperen. Smeets wil zijn plan volgende week donderdag bespreken in een spoedoverleg in Noordwijk met de gemeente, de Noord- wijkse Ondernemersvereniging en de ANWB, de coördinator van de Blauwe Vlaggen in Ne derland. De VW-directeur wil de Blauwe Vlag alleen uithangen als er geen gevaar is voor de volksgezondheid. „Is het water zo vervuild dat je risico's loopt, moet je een rode vlag ophan gen. Dat moet dan ook op bor den worden toegelicht." De ro de vlag wappert nu alleen op de Nederlandse stranden als sprake is van gevaarlijke stromingen. In dat geval wordt iedereen afgera den in zee te gaan zwemmen. De ANWB besloot twee weken geleden om dit jaar geen enkele gemeente in Noord- en Zuid- Holland de Blauwe Vlag, het in ternationale symbool van scho ne en veilige stranden en jacht havens, toe te kennen. Volgens deze organisatie is de zee door lozingen van ongezuiverd riool water en ander afvalwater zo vervuild geraakt dat zwemmen 'aanzienlijke risico's' kan ople veren. De ANWB baseert zich op metingen van de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat, die het alarm van de consumen tenorganisatie direct als 'over dreven' van de hand wees. De ANWB gaat uit van de streef waarden van de Europese Zwemwaterrichtlijn, die veel strenger rijn dan de normen die Rijkswaterstaat hanteert. Smeets vindt dan ook dat niet met twee maten moet worden gemeten: „Dat schiet niet op. We kunnen er heel wat tamtam over blijven maken met z'n al len, maar het is beter om één lijn te trekken. Daarnaast moe ten overheden en waterschap pen hun verantwoordelijkheid nemen en ervoor zorgen dat bij hevige regenval niet langer al lerlei troep in zee wordt ge loosd." A. Ouwehand, die de toeken ning van de Blauwe Vlaggen voor de ANWB regelt, is het daarmee volledig eens. „Daar om hebben wij ook aan de bel getrokken. Op de suggesties van Smeets om anders te meten, wil ik nog niet reageren. Dan zou ik vooruitlopen op het instellen van een projectgroep die staats secretaris Schultz wil vormen." Anders dan Noordwijk aanvan kelijk vreesde heeft het besluit om de Blauwe Vlag in te trek ken niét tot een golf van nega tieve reacties geleid in Duits land. G. Baaij van Toerisme Re creatie Nederland: „Er is daar in de media niet veel aandacht aan besteed. Bovendien hebben wij ook daar benadrukt dat het om oude informatie gaat en dat zwemmen nog altijd veilig is." Schepen van de VS liggen al dagen voor de Turkse kust, wachtend op het besluit dat de troepen mogen landen. Foto: EPA/Valdrin Xhema Bereidheid Irak raketten te vernietigen imponeert VS niet Leidse biochemicus ontrafelt werking genezend eiwit door Wilfred Simons leiden - Kanker is in de toe komst mogelijk beter te gene zen dankzij het eiwit apoptine. Deze stof doodt kankercellen effectief, maar laat gezonde li chaamscellen met rust. Dit blijkt uit een onderzoek van de Leidse biochemicus Rutger Leliveld, die hierop gisteren aan de Universiteit Leiden pro moveerde. Apoptine is daar mee mogelijk een alternatief voor chemotherapie, die ook tumorcellen doodt, maar tege lijkertijd grote schade toe brengt aan gezond lichaams- (advertentie) Comp*, 7800 M Hl 1AM 1 6» MD HH Pentium II 300HHZ ~T) Restart C Computers weefsel. Dat apoptine tumor cellen kan doden, was al langer bekend. Leliveld heeft de struc tuur van het eiwit ontrafeld en een methode gevonden om grote hoeveelheden gezuiverd recombinant eiwit te maken. Hij deed dit door het apoptine- gen in een bacterie in te bren gen. Het eindproduct spoot hij in in tumorcellen, die inder daad stierven en zo de werk zaamheid van het synthetische product bevestigden. Apoptine veroorzaakt in het menselijk lichaam 'geprogram meerde celdood', oftewel apo- ptose. Normale lichaamscellen hebben een genetisch bepaald systeem om zichzelf op een ef ficiënte manier te vernietigen als rij oud rijn, beschadigd of niet meer nodig voor het ver vullen van lichaamsprocessen. Tumoren rijn cellen die door een genetische beschadiging 'onsterfelijk' rijn geworden en die zichzelf vermenigvuldigen. Apoptine kan in grote hoeveel heden geproduceerd worden. Bovendien is het een stabiel ei wit dat chemisch aan andere eiwitten of moleculen gekop peld kan worden, zodat de tu morcellen ze gericht kunnen opnemen. De Universiteit Lei den heeft inmiddels een sa menwerkingsverband gesloten met het Leidse biotechbedrijf Leadd BV en het Duitse farma- ceuticabedrijf Schering AG om apoptine praktisch toepasbaar te maken. washington/rtr-afp-anp - De Amerikaanse president Bush is ervan overtuigd dat Sad dam Hussein niet van plan is zich van rijn verboden wapens te ontdoen. „We zullen hem daarom nu ontwapenen", aldus Bush vandaag in een vraaggesprek met de Ameri kaanse krant USA Today. De president liet weten dat hij lang heeft ge piekerd over de gevolgen van de oorlog en de prijs die daarvoor moet worden betaald. Hij wees erop dat de prijs nog veel hoger wordt als er niets gebeurt. Irak is 'in princi pe' bereid rijn al-Samoud-D-raketten en on derdelen te vernietigen. Bagdad wil wel dat de VN-wapeninspecteurs de stap eerst met Iraakse functionarissen bespreken. Dat heeft het wapeninspectieteam Unmovic gis teren laten weten. Blix stelde eind vorige week dat Irak morgen moet rijn begonnen met de vernietiging van de raketten. Die hebben een groter bereik dan de VN toestaan. Saddam Hussein be strijdt dat, en liet eerder deze week nog doorschemeren niet van zins te rijn het ar senaal te ontmantelen. Het bereik van de ra ketten mag niet meer dan 150 kilometer rijn. De al-Samoud II zou ongeveer 30 kilo meter verder kunnen komen. Als Irak aan Blix' eis voldoet, wordt dat gezien als een belangrijk teken van Iraakse samenwerking. De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld reageerde meteen terughoudend op het Iraakse antwoord. De bewindsman vindt de principeverklaring geen teken van onvoorwaardelijke samenwerking met de wapeninspecteurs. Blix zal volgens plan 7 maart de Veiligheids raad weer toespreken. Pagina Buitenland: Nog weinig steun voor resolutie VS Joop van den Ende (rechts) en John de Mol, de nummers 386 en 427 op de lijst van Forbes. Foto: ANP/Hans Steinmeier new york/ap - Zijn vermogen is gekrompen, maar toch staat Mi- crosoft-grondlegger Bill Gates dit jaar weer bovenaan de lijst van rijkste mensen op aarde vol gens het Amerikaanse tijdschrift Forbes. Gates' vermogen is met 40,7 miljard dollar 23 procent kleiner dan vorig jaar en ook veel andere rijken op de lijst zijn minder rijk dan voorheen. Gates heeft rijn vermogen in vijf jaar tijd 60 procent zien afnemen. Gates voert de lijst van Forbes, waarop alle miljardairs staan vermeld, al negen jaar aan. Voor de derde achtereenvolgende keer is het aantal miljardairs ge daald, met 21 dit keer. De lijst telt nu nog 476 personen, onder wie theaterproducent Joop van den Ende (1,1 miljard dollar) en televisieproducent John de Mol (1 miljard dollar), die respectie velijk op de 386ste en de 427ste plaats staan. De lijst vermeldt nog twee Nederlanders: Heine ken-topvrouw Charlene de Car- valho (3,7 miljard dollar, 88ste plaats) en John Fentener van Vlissingen van WorldTravel BTI (1,4 miljard dollar, 303de plaats) Net zo rijk als De Mol is Oprah Winfrey, die dit jaar als eerste zwarte vrouw de Forbes-lijst heeft gehaald. De jongste miljardair is de Duit ser Albert von Thurn und Taxis, die toen hij vorig jaar 18 werd 1,5 miljard dollar erfde. Inmid dels is hij 19. Er staan 37 vrou wen op de lijst. De gezamenlijke rijken zagen hun totale vermogen ten op zichte van vorig jaar dalen van 1,54 naai-1,4 biljoen dollar. Omroep steunt hongerend Afrika Hilversum - De publieke en commerciële omroepen schie ten te hulp in de actie Help hongerend Afrika nu! Er zijn van 3 tot en met 10 maart spot jes op radio en tv en in pro gramma's wordt aandacht be steed aan de actie. Aanleg nieuwe spitsstrook A4 Haarlemmermeer - Rijkswater staat begint maandag met de aanleg van een spitsstrook aan de westkant van de A4, tussen Hoofddorp en knooppunt Bur gerveen. De strook komt op de linker vluchtstrook en is ruw weg geopend in de avondspits tussen 16.00 en 19.00 uur. De vraag luidt dan ook of wel zit te wachten op Politie Eindhoven had nog wel even door kunnen gaan met actie tegen prostitutie eyer eindhoven/gpd - De politie in Eindhoven is dinsdag net zo lang met invallen in Turkse ca fés en theehuizen doorgegaan tot een gereedstaand vliegtuig op Schiphol voor het uitzetten van illegale Bulgaren vol was. Als er nog een vliegtuig be schikbaar was geweest, had de politie moeiteloos nog meer il legale vrouwen kunnen oppak ken, zo blijkt uit verklaringen van een Eindhovense politie woordvoerder. Bij de invallen werden op tien adressen negentien illegale vrouwen uit Oost-Europa op gepakt. Vrouwenhandel en prostitutie tieren welig in Eind hoven. De politie vermoedt dat nog tien tot vijftien theehuizen en cafés in de stad als bordeel worden gebruikt. In totaal zou den in Eindhoven mogelijk 'en kele honderden' Oost-Europe- se vrouwen gedwongen in de prostitutie werken. Volgens de politiewoordvoer der was het geen verrassing dat bij de invallen llegale vrouwen werden aangetroffen. „De tien cafés en theehuizen die we hebben bezocht, werden door het controleteam al een tijdje in de gaten gehouden. We wa ren aan het inventariseren wat er gaande is in die gelegenhe den, met name 6p het gebied van prostitutie en vrouwen handel. We krijgen daarover natuurlijk signalen, maar we kunnen pas ingrijpen als er voldoende kans op succes is." De politie heeft al eerder inval len gedaan, maar dat gebeurde op kleinere schaal. „Want de menskracht voor grote acties is beperkt, en je moet de aange houden illegalen ook ergens kunnen onderbrengen in af wachting van hun uitzetting." De aanleiding voor de actie van het openbaar ministerie en po litie van deze week was dat dinsdagnacht een vliegtuig klaarstond op Schiphol voor het uitzetten van een groep il- legaal in ons land verblijvende Bulgaren. Er waren nog stoelen vrij, en die kon het korps Bra bant benutten. De charter vlucht was geregeld door de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) en de Haagse po litie. „Van een aantal adressen in de stad wisten we al dat er Bul gaarse vrouwen zouden kun nen rijn", aldus de woordvoer der in Eindhoven. „We rijn met de invallen net zo lang doorge gaan tot we voldoende illegalen hadden om het vliegtuig vol te maken." Bij de tien invallen werden ze ven Bulgaarse vrouwen gevon den, maar ook twaalf Poolse. In het belang van het onderzoek wil de politie nog niet zeggen of er ook al Turkse verdachten rijn aangehouden. Volgens korpsbeheerder Welschen heeft de regiopolitie al jaren aandacht voor de aanpak van vrouwenhandel en uitbuiting van vrouwen in* de prostitutie. 'We hebben er de afgelopen tijd net zoveel aan gedaan als voorheen', laat hij weten Ook al rijn er nu meer wouwen op gepakt dan ooit, verscherping van die aanpak is niet aan de orde; het bestaande beleid biedt voldoende mogelijkhe den, aldus Welschen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: (i.vm controle nabezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bj automatsche betaing is irqn 8 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl V1 f

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1