REGIO Zwembad Aarweide behouden door actie inwoners iijpraten op plechtigheid aan Wassenaarse Slag 'Provincie negeert wensen bevolking' -luid-Hollands Landschap bezorgd om polders Poelgeest Celstraf voor inbreker in Wassenaarse villa's R5 ermisexploitant eist ).000 verzekeringsgeld Statenleden CDA stuiten op 'Maximabrug' Natuur herleeft in voormalig bollengebied Lentevreugd 20ip_ ihenaar liandeld i aan oen rijn - Een 16- t jongen uit Alphen aan lijn is gisterochtend na leshandeling in de Hooft- t met diverse verwondin- het ziekenhuis ge kt. De jongen raakte in de idersloostraat al ver diend in een vechtpartij, [omstanders haalden de hanen uit elkaar. etes voor drijven nc de - De politie en de lene Inspectiedienst heb- ijdens controles op bestrij- jniddelen bij tuinbouwbe- •n in Jacobswoude drie isen-verbaal opgemaakt. vrijdag 28 februari 2oo3 Gemeenteraad Ter Aar omarmt noodplan van stichting ondanks verzet van burgemeester en wethouders door Engel Lameijer ter aar - Het natuurbad Aarweide blijft open. Door steun van een gemobiliseerde bevolking, die met 98 procent voor een eigen zwembad kiest, behaalde de Stichting Behoud Natuurbad Aarweide gisteravond een overwinning op het gemeentebestuur. De gemeenteraad kon gister avond niets anders doen dan het voorstel tot sluiting van het bad van burgemeester en wet houders na een lange vergadering met drie schorsingen naast zich neer te leggen. Ter Aar geeft de stichting een vast bedrag van 35.000 euro en daar bovenop voor elk verkocht gezinsabonnement 25 euro en 15 euro voor een los abonnement. Maximaal kan de stich ting rekenen op een gemeentelijke bijdrage van 85.000 euro.De propvolle publieke tribune kon om even na elf opgelucht ademhalen. Een in elkaar geschoven motie van CDA en WD kreeg ook de steun van de raadsleden van de oppositiepartijen PAK en Gemeentebelangen. De laatste partijen wilden met een motie het financieel risico voor de Stichting Behoud Na tuurbad Aarweide beperken, maai' kregen daarvoor bij de collegepartijen niet de handen op elkaar. Uiterlijk 1 april moet de juridische overdracht van het zwembad aan de stichting een feit zijn. Dan moet buurgemeente Lie- meer, waarmee Ter Aar het natuurbad deelt, evenveel gaan meebetalen, zo bepaalde de ge meenteraad van Ter Aar. Het is half negen als inspreker Herman Nies ten opstaat en zijn pijlen richt op burgemees ter Epskamp en de wethouders Hoogervorst (WD) en Jonker (CDA). „Wij zijn boos, erg boos. Wij hebben in anderhalve maand klaar gekregen wat u in vijf jaar nog niet hebt kun nen presteren. Vijf werkgroepen met alleen vrijwilligers hebben vier rapporten gemaakt. Er staan 161 vrijwilligers klaar om Aarweide draaiende te houden. En wat krijgen we over ons heen? Achttien punten van het college met alleen maar negativiteit. Ik noem dat bag ger", aldus een geëmotioneerde Niesten, die wees op de positieve houding van de gemeen te Liemeer in de besprekingen. „Wij staan als stichting voor het unieke project Aarweide en denken aan de komende twintig jaar. We hopen dat de raadsleden in Ter Aar zich flexibeler opstellen dan het college", zo besluit Niesten zijn vlammende betoog. De raadsleden zijn er in tegenstelling tot bur gemeester en wethouders van overtuigd dat de stichting een representatief onderzoek heeft gedaan, een gedegen plan van aanpak heeft overlegd en inmiddels zo veel vrijwilligers heeft om de exploitatie van het zwembad tot een succes te maken. Om die redenen is de raad bereid om de vastgestelde begroting open te breken en geld voor Aarweide uit te trekken. In eerste instantie stribbelt burgemeester Eps kamp namens het college nog tegen door te zeggen dat de raad geen ruimte had gelaten voor plannen met betrekking tot Aarweide. Maar na de derde schorsing wenst ook Eps kamp de stichting veel sterkte om in het ko mende halfjaar de nodige maatregelen te ne men voor het behoud van het bad. phenaar ontkent brandstichting weet verzekeraar Signal laks heid. Hij weersprak de beschul diging dat er sprake was van brandstichting, zoals zijn collega Heebing namens de gedaagde partij betoogde. „Zowel de brandweer, de politie als een onderzoeksteam van de Neder landse verzekering heeft aange toond dat er geen misdaadindi catie is. Van brandstichting is geen sprake geweest. Volgens de brandweer is het vuur in het in terieur ontstaan. Er was geen sprake van een uitslaande brand. Bij brandstichting zou Aegon nooit uitbetaald heb ben." Signal is het daar niet mee eens. Heebing schermde met een Duits onderzoek, dat net een paar dagen klaar is en waarin volgens hem duidelijk wordt dat er aanwijzingen zijn voor brand stichting. „Er zijn twee brand haarden geweest, waarbij de brand veroorzaakt zou zijn door een halogeenlamp tegen licht ontvlambaar materiaal. Wij houden het op brandstichting. De uitkering hoeft niet te wor den uitbetaald." De raadsman van de verzekeraar betoogde daarnaast nog dat de Neder landse rechtbank niet bevoegd is om in dit geding vonnis te wijzen. „Op de verzekerings overeenkomst is de Duitse wet geldig. Dat betekent dat de rech ter in Hamburg, waar Signal zit, hierover moet beslissen." De rechtbank doet op 6 maart uitspraak. Al'-iwim van Wanrooy 5th| aan den run De Al- kermisexploitant Aart Weerdt eist van de Duit verzekeringsmaatschappij Iduns Gruppe 200.000 Die directe uitkering vroeg [advocaat R. Moszkowicz _;n voor de Haagse recht- ,u^president Paris als voor- t op de schadevergoeding in totaal 231.645 euro. Op etingjtober raakte zijn bij Signal •kerde attractie Temple of ble bij een brand aan de Ha ivenweg in Alphen aan den mOnherstelbaar beschadigd, ing. de Weerdt heeft het verze- gsgeld nodig om te kunnen •rgaan met zijn kermisat- e, waarbij grijparmen aller- ir: lijzen voor gokkers optillen, ag. de aanschaf van een nieuw raat heeft hij 260.000 euro hr A l' "Maar met dat geld dat [s voorschot vragen, kan ik en opig verder", zegt de gedu- le Alphenaar. „En dat is v 8® nodig. Ik weet nu al dat ik g jjaar geen inkomsten heb at half maart de inschrij- lor kermisplaatsen geslo- irdt. Ik heb nog niets te Dus heb ik nog niets in ijven." Bij de brand raak- ik een loods waarin de lie of Gamble stond zwaar idigd. De schade aan die is inmiddels door de Ne- verzekeraar Aegon ld. de Weerdts advocaat ver- Warmond mag niet bouwen .30 I koudekerk aan den rijn/regio - De verkiezingen voor de Provinciale Staten komen eraan, dus de statenleden ontkomen er niet aan om op campagne te gaan. Gisteren trokken twee bussen met provinciale en plaatselijke CDA-grootheden door de Rijnstreek. Eén delegatie trok door Alkemade, Jacobswoude en Ter Aar en werd daar ontvangen door dankbare bestuurders van sportclubs die de afgelopen tijd geld hebben ontvangen uit de provinciale pot voor kleine kernen. Voor de delegatie die een middag door Zoeterwoude en Rijnwoude trok, wachtte in Koudekerk een vriendelijk protest. Koudekerkse on dernemers legden voor de ogen van ondermeer het Hazerswoudse raads- en statenlid Hans Démoed provisorisch het eerste deel van de 'Maximabrug' aan, de oeververbinding over de Oude Rijn waarover al zo'n twintig jaar wordt gepraat. De ondernemers zegden een jaar ge leden al toe om een half miljoen euro bij te dragen aan de brug. Des ondanks is er nog altijd geen zicht op de bouw van de brug. Foto: Taco van der Eb den. g- 5, AlpfCEEST - De Stichting Het Zuidhollands Land- d heeft geen goed woord over voor het idee vatwijfoe gemeente Oegstgeest om woningen te diensfen ^et natuurgebied dat grenst aan pastjvbouwwijk Poelgeest. De aanleg van het na- •ebied in de Klaashennepoelpolder en een van de Veerpolder is in een vergevorderd sta- kostbaarste inrichtingsmaatregelen zijn ge- ai", zegt Johan van den Berg van het Zuid- inds Landschap. „Er is alleen nog een laatste tje werk te doen in de Veerpolder. Ga je wo ningen bouwen dan is dat een gigantische vernie tiging van investeringen en een mokerslag voor de natuur" De bouw van huizen in het natuurgebied is één van de gedachten waarmee de gemeente Oegstgeest speelt, om uit de financiële malaise te komen. Het Zuid-Hollands Landschap is al sinds 1996 be trokken bij de inrichting van het natuurgebied. Ook is afgesproken dat de stichting het gebied in eigendom krijgt. „De overeenkomst waarin de overdracht is geregeld is in concept al gereed," al dus Van den Berg. Door de miljoenentekorten bij de gemeente dreigt het volgens hem de verkeerde kant op te gaan met het poldergebied. In het natuurgebied is inmid dels een ingenieus watercirculatiesysteem aange legd. Hierdoor kan een aanzienlijk deel van het hemelwater uit de nieuwbouwwijk worden ge bruikt voor de ontwikkeling van een moerasachti ge natuur. „Met name dit watersysteem speelde een belangrijke rol bij de aanleg van de nieuw bouwwijk, die een duurzaam opgezette wijk moest worden. Die ambitie zet men gewoon over boord." Het onlangs bekend gemaakte plan van de Rijnlandse Molenstichting om de in het na tuurgebied gelegen Poelmolen te knappen klinkt Van den Berg wel als muziek in de oren. „Dat ver sterkt de steun voor behoud van de polders. We hebben er altijd op aan gedrongen dat de molen wordt behoed voor verder verval." Huizen neerzetten in de polders betekent ook een streep door een wandel- en fietsgebied. „Dat zou voor de bewoners van Poelgeest een teleurstelling zijn. Zij hebben hun woningen gekocht met het vooruitzicht dat ze naast een natuurgebied komen te wonen. Dat is een op schrift gestelde belofte." door Coen Polack warmond - Warmond mag van de provincie niet om het dorp heen bouwen. Desondanks zei wethouder De Vroomen gister avond tijdens de gemeente raadsvergadering dat hij vast houdt aan de plannen om onder meer de Klinkenbergerpolder te bebouwen. Volgens hem kan het kabinet de besluiten van de provincie nog aanpassen. „We willen vasthouden aan on ze verzoeken", zei de wethou der. „Er wordt gezocht naar al ternatieve bouwplekken voor het geval dat de bebouwing van vliegveld Valkenburg niet door gaat." In de meerjarenplannen die het Warmondse college het afgelopen jaar presenteerde, ne men de bouwplannen een be langrijke plaats in. Volgens WD-fractieleider Van der Steurheeft het college een probleem. Volgens hem is de bebouwing van de Klinkenber gerpolder het kernpunt van zo wel de 'woonvisie' als de 'strate gische beleidsvisie', de omstre den meerjarenplannen van bur gemeester en wethouders. „Het geld dat met de bebouwing ver diend wordt is belangrijk voor de financiering van een heleboel andere projecten. Nu dit niet doorgaat vallen er veel andere gaten in de plannen." Van der Steur vindt verder dat het college te optimistisch is ge weest over de kans dat de pro vincie akkoord zou gaan met hun bouwwensen. „We hebben veel geld gestoken in de plannen en nu staan we met lege han den", zei de WD'er. „Het CDA en Warmond @nders hebben hun collegeprogramma ge bouwd op de gezamenlijke ;rdenking van zes Franse gevallenen is een beetje overdreven' Judy Nihof enaar - Pretoogjes onder roene baret. Deka Wielen- I) van het Korps Comman- lepen komt graag naar de jkse herdenking van de zes len die in 1944 sneuvelden it Wassenaarse Slag. Het is ilegenheid voor oud-com- lo's om bij te praten en neringen op te halen. 1 eronderstelling dat het elk ninder druk wordt rond het el-monument, gaat volgens fassenaarder niet op. „Na- ijk gaan er mensen dood, er komen er ook bij, zoals ingens die nu bij het Korps mandotroepen zitten." a Bror donderdagochtend is de mst bij het monument bij slag naar het strand groot. Jond van Wapenbroeders, gehMgingen van oud-comman- P het Contact Oud-Mari- Sweif de Koloniale Oud-strij- metS. ze zijn er allemaal. De )en stellen zich op rond het liment. Dat gebeurt niet en Alelend, maar marcherend, leervocf opstellen! Eerste man hier! is en Pïst aansluiten! In rotten van D.H. d*' roepen bevelhebbers te el Thoij hun mannen. „Op de ik Wcfc, mst!" W.A. wtwijfeld hangt de grote op- fer Antlt samen met het mooie jnenbil Al mogen barre weersom- •artneriigheden een (oud-)com- LE. Wido er niet van weerhouden Re komen, vindt Wielenga. yse enters ben je een slappe lui", Rietbejhij met die twinkeling in wer, wJgen. pman, commando deinst nergens st, 101 terug. Wielenga volgde de Na het leggen van kransen en bloemstukken namen de belangstellenden een minuut stilte in acht. Foto: Hielco Kuipers opleiding in de jaren vijftig en dat betekende zes weken door sloten lopen, parachutespringen en andere loodzware oefenin gen. „Je werd voortdurend afge mat. Als je net lag te slapen werd je uit bed gehaald om met een mitrailleur op je mg tien ki lometer te gaan hardlopen. Drie uur later was er wéér iets." Van de tachtig man in opleiding ble ven er slechts negentien over. „De huidige opleiding, in Roo sendaal, is nog net zo zwaar", aldus Wielenga. Het ruige, het zware en het pa rachutespringen trokken hem als sportieve jongeman aan. Commando's zijn volgens Wie lenga een apart volk „Ze zijn, hoe zal ik het zeggen, een beetje onrustig. Zelf heb ik dat behoor lijk onderdrukt." De Fransman Charles Trepel en wens om de Klinkenbergerpol- der te bebouwen. Het waren speerpunten van hun verkie zingscampagne. Ik ben be nieuwd wat dit college War mond nog te bieden heeft." CDA-fractieleider Van Kempen steunt wethouder De Vroomen in zijn analyse. „De provincie geeft ons nog geen toestem ming. Ik heb van CDA'ers bij de provincie begrepen dat de on derbouwing van onze plannen niet goed genoeg is. Dan moe ten we daaraan gaan werken." Van Kempen reageerde fel op de kritiek van Van der Steur. „Wij hebben tijdens de verkiezingen geen beloftes gedaan maar een wens geuit. We zijn ons er ook steeds van bewust geweest dat de provincie daar niet per se mee zou instemmen. We moe ten blijven zoeken naar moge lijkheden." Terwijl Van Kempen nog strijd baar klinkt, lijkt Warmond (An ders-voorman Van der Vooren gedesillusioneerd. Hij geeft toe dat de tegenwerking van de pro vincie hem frustreert. „Ik ben door dit besluit twee dagen van de wereld geweest. De provincie legt eenvoudig de wil van de meerderheid van de bevolking naast zich neer." Volgens Van der Vooren is het besluit over de bouwwensen een voorbeeld van hoe de provincie omspringt met de wens van de inwoners. „Straks nemen ze ook zo'n on logisch besluit over de toekomst van Warmond. Iedereen in deze gemeente wil onafhankelijk blij ven, maar de provincie drukt de herindeling er gewoon door als ze dat wil. Wat heeft het nog voor zin om te strijden voor on afhankelijkheid als je nu al zo afhankelijk bent van hogere overheden?" de vijf andere Franse comman do's die in 1944 omkwamen in Wassenaar, hadden in Schot land hun zware opleiding tot commando gevolgd. Omdat de Engelsen wilden weten wat de Duitsers in het achterland van Wassenaar uitspookten en of een invasie daar mogelijk was, werden Trepel en zijn collega's erop uit gestuurd. De zes wer den met een motortorpedoboot afgezet en gingen verder met rubberboten. Van enig speur werk kwam niets terecht. De Fransen vluchtten de duinen in toen de Duitsers lichtkogels af vuurden. De volgende dag zijn ze gaan zwemmen naar het punt waar ze zouden worden opgehaald, maar ze verdronken, overmand door de kou. „De jaarlijkse herdenking van de zes Franse gevallenen is een beetje overdreven", aldus Wie lenga. Niet omdat de zes niet dapper zouden zijn geweest. „Er is moed voor nodig om aan land te worden gezet op vijandelijk gebied. Maar het heeft niets op geleverd. De actie is mislukt." Toch is er volgens Wielenga ge noeg reden om met de herden king door te gaan. „De Fransen stellen het op prijs dat wij het doen. Het betekent een hoop goodwill. En voor een groot deel is het een gezellige reünie van ex-maten die bij de comman do's hebben gezeten: een klein, maar speciaal korps van het le ger. De ontvangst begon van morgen om haft elf. Maar om half tien zaten er al veertig man nen. Ze waren extra vroeg geko men, om lekker lang met elkaar te kunnen praten." wassenaar/katwijk - De na tuurontwikkeling in het voor malige bloembollengebied Len tevreugd tussen Wassenaar en Katwijk is begonnen. Zo'n 71.000 kubieke meter grond wordt verzet om op een gebied van 57 hectare poelen, duin- plassen en duinbeken te maken. Op het terrein aan de Katwijkse- weg ontstaat verschil in hoogte en in de grondwaterstand. Het gebiedseigen en schoon water wordt langer vastgehouden en vogels vinden er hun fourageer- plek, aldus Sune Stomps van be heerder Staatsbosbeheer. Met de ontwikkeling van Lente vreugd tot natuurgebied worden twee zeldzame ecosystemen hersteld, namelijk de natte schraalgraslanden en de duin beken. Natte schraalgraslanden zijn voedselarme graslanden met een hoge grondwaterstand. De duinbeken rijn interessant omdat ze nog maar weinig voor komen, aldus Stomps. Om het gebied ook voor buiten staanders toegankelijk te ma ken, komt er een wandelroute. Daarnaast is Staatsbosbeheer van plan om er enkele grote koeien te laten lopen. De plan ning is dat de wandelaars er eind dit jaar terecht kunnen. Zodra het gebied is ingericht, gaat Staatsbosbeheer het beheer voeren. Zowel het Hoogheem raadschap van Rijnland als de Dienst Landelijk Gebied (DLG) beschouwt het project Lente vreugd als een proef. Rijnland wil met dit project ervaring op doen met de beheersing van het oppervlaktewater en het grond water. Voor de DLG is het een proef omdat er een nieuwe ma nier van aanbesteden is toege past. den haag/wassenaar - Voor in braken in minimaal zestien vil la's in Wassenaar heeft de rech ter gisteren een 25-jarige daklo ze man veroordeeld tot veertien maanden cel. Daarnaast hangt hem een voorwaardelijke cel straf van zeven maanden boven het hoofd. Ook vindt de Haagse rechter dat de straatarme man de schade van zo'n 17.000 euro moet vergoeden aan rijn slacht offers. De notoire dief had de politie tijdens een rondrit door de buurt de huizen aangewezen waarin hij had ingebroken. Agenten vonden de verwarde man op 10 november in een leeg bedrijfspand, terwijl hij rijn nagels aan het knippen was met een gestolen nagelschaartje. Hij zat nog in rijn proeftijd voor vo rige diefstallen. Tijdens de rechtszaak twee weken geleden ontkende hij ineens bij hoog en laag dat hij de inbreker was. De rechtbank achtte toch bewe zen dat de man allerlei dure spullen had gestolen uit de Was senaarse villa's. De buit varieer de van sierraden tot een auto. De rechtbank nam de eis van de officier van justitie over. Als de inbreker de schade van rijn slachtoffers niet vergoedt, moet hij honderd dagen extra de ge vangenis in.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13