LEIDEN REGIO ïidse jongeren op ongervakantie' Zuid-Amerika n 'Leiden was er als de kippen bij om Zeeland te helpen' prrTnTc" Holland Zuid R3 Diamanten huwelijk Lagere boete na burenruzie U maakt de keuze! ü6 Dinsdag 11 maart verkiezingen Provinciale Staten, www.zuid-holland.nl 20(1 vrijdag 28 FEBRUARI 2003 n Ivan Schoonhoven 'oc in jstpf: Rooms-katholieke jon- Leiden en de Botien- kunnen deze zomer aan een project ze aan den lijve onder wat armoede en hon- etekenen. Tijdens hun op het platteland in is het mogelijk dat ze ere dagen weinig te eten n, zegt organisator Frans n Mosselaar. geval zal het dieet af en terst eenzijdig zijn: bo- bonen en nog eens bo ling van het project £x- )en[ ('Blootstelling') van o< N> M°ndias is om jonge- wef issen de 18 en 22 jaar >06 r bii ^erk te betrek- da edir 'jd- Amerika moeten ze ,st n de grenzen van hun cul- ele- ïeen leren kijken', zegt 0p p en Mosselaar. „Ze leren at je 00^ een f^nt^tisch eer i10 bebben zonder dat er he 5 kratten bier doorheen Er reist geen vrachtwa- 'iter ze aan met ham- Drie volledige maaltij- dag zullen niet altijd zijn." idse jongeren erva- of nauwelijks wat het betekent om een dagelijkse strijd te moeten voeren om het bestaan", schrijft Mondias in een wervingsfolder. „De weer barstige invloeden van het weer, abominabele gezond heidszorg en onderwijs, de po litieke constellatie, werkloos heid, corruptie en machtsmis bruik maken het leven in Noordoost-Brazilië zeer onze ker." „We zoeken de gevaarlijke om standigheden niet op", zegt coördinator van het dekenaat Leiduinen T. Wüts. „Een week je wat minder goed eten is wel vol te houden. Ze leven echt met de bevolking, en armoede is nou eenmaal de realiteit in die landen. De organisatie zorgt er wel voor dat de deelnemers geen risico lopen, aldus Van de Mosselaar. De jongeren moe ten altijd snel vervoer kunnen regelen naar een ziekenhuis, als dat nodig is. Aan de uitzen ding gaat een intensieve perio de van voorbereiding vooraf. Een cursus Portugees hoort daar ook bij. Volgende week donderdag is de eerste voorlichtingsavond voor kaderleden in spe. Die begint om 20.00 uur in het de kenaal centrum aan de Heren weg 9d in Noordwijkerhout. leiden - Mijnheer J. Zee was in 1941 tewerkgesteld in Frankrijk. „Het was oorlogje werd van de straat geplukt en had maarte gaan." Toen hij datzelfde jaar met verlof terugkwam in Leiden liet zijn vader hem in het ouderlijk huis aan de Da Costastraat een foto zien. „Ik heb een knappe vriendin voor je, zei hij tegen mij. Het meisje op de foto was een vriendin van mijn zus. Op de hoek van de Da Costastraat en de Haagweg kwamen we elkaar voor het eerst tegen. Het was een knap pe vrouw, een schoonheid. Trouwens dat is ze nog steeds. Daar pasje toch niet voor. Toen niet en nu nog steeds niet. Toen ik haar in 1941 ontmoette, ben ik niet meer teruggegaan naar Frankrijk. Een jaar later zijn we verloofd, het jaar daarop trouwden we." De schoonheid waar Zee het over heeft, is zijn huidige vrouw J. Zee- Doeve. Beide echtelieden zijn inmiddels 80 jaar. Zestig jaar geleden trouwden zij in Delft, de geboorteplaats van mevrouw Zee, om daarna in de Da Costastraat te gaan inwonen bij zijn ouders. Via de Legewerf- steeg, Leemansstraat en Maasstraat belandden ze in hun huidige wo ning aan de Zaanstraat. Meneer Zee volgde vanaf 1936 een opleiding tot schilder aan 't Gange tje. „Dat leverde twee gulden per week op." Zee schilderde reclame borden voor bioscopen en was constructieschilder bij de HCW aan de Zoeterwoudseweg. „Maar dat was niets voor mij." Daarom ging hij la ter in het burgerwerk waar hij zijn loopbaan als uitvoerder afsloot. Zijn vrouw werkte als dienstbode bij een familie in Oegstgeest en in de huishoudelijke dienst bij de Leidse Onderwijsinstellingen. Meneer en mevrouw Zee vieren maandag in familiekring hun 60-jari- ge huwelijksfeest. Te midden van zes kinderen, schoonfamilie, dertien kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. „En de vierde is op komst", weet mevrouw Zee. Foto: Henk Bouwman den haag/leiden - Een 38-ja- rige Leidenaar die zijn buur vrouw mishandelde, heeft in hoger beroep een lagere boe te opgelegd gekregen dan de 375 euro waartoe de politie rechter hem vorig jaar ver oordeelde. Het hof sprak de Leidenaar niet vrij, zoals hij had gehoopt, maar beperkte de boete wel tot 100 euro. Volgens de man had de buurvrouw hem tot het uiter ste gedreven door telkens naar hem te schelden over van alles en nog wat. De twee mochten elkaar niet en dat kwam op 11 oktober 2001 tot een uitbarsting. De vrouw maakte zich kwaad over het voetballende zoontje van de Leidenaar. Het jochie had een bal tegen de zijmuur van haar woning getrapt. Toen ze zich daarover tot de verdach te richtte, duwde deze haar van haar fiets af. Daarna zou er nog geschopt zijn. De man zei dat er een einde was ge komen aan zijn 'incasserings vermogen'. Tijdens de zitting van twee weken geleden kwalificeerde de hofaanklaagster de actie van de Leidenaar als 'eigen richting'. Zij eiste een boete van 400 euro. Als de Leide naar woord houdt, betaalt hij de boete niet. Tijdens zijn laatste woord had hij aange kondigd bij een boeteopleg ging de vervangende hechte nis uit te zitten. Die protest actie komt hem op een a twee dagen celstraf te staan. LEIDEN WIJK LADDER pancras - In buurthuis de Pan- crat aan de Middelstegracht 85 kan zondag 2 maart om 13.30 uur weer een spelletje bingo worden meegedaan. de kooi - In buurtcentrum De Kooi bieden zondag 2 maart ruim veertig kraamhouders tweedehands goederen te koop aan tijdens de rommelmarkt, die van 10.00 tot 15.00 uur in het buurtcentrum aan de Drift straat 49 wordt gehouden. CRONESTEiN - Vanuit het bezoe kerscentrum Het Reigersbos kan jeugd vanaf 6 jaar zondag 9 maart van 14.00 tot 15.30 uur in polderpark Cronesteyn naar reigers gaan kijken. Inlichtingen over de zondagmiddagactivitei ten van de IVN Jeugdnatuur club geeft Simon Voom, tele foon 5144211. CRONESTEiN - In de school aan het Lammenschanspark 1 houdt prof. dr. W.J. Ouweneel vrijdag 7 maart om 20.00 uur een lezing over 'De herrijzenis van Israël' in het kader van de lezingenserie over 'De eindtijd, Israël en wij'. Na afloop kunnen er vragen worden gesteld. De toegang is gratis. MERENWiJK - Reiki-meester Ca- rine Verhoeven verzorgt dins dag 4 maart de laatste lezing 'Reiki, een weldaad voor li chaam en geest' in de serie over groei en bewustwording. De le zing wordt gegeven in buurt huis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5. De toegangsprijs bedraagt 9 euro. (advertentie) Zelden zijn Leidenaars zo snel in actie gekomen als 50 jaar ge leden. Toen voltrok zich in de nacht van zaterdag 1 op zon dag 2 februari 1953 de Waters noodramp in Zeeland, West- Brabant en een deel van Zuid- Holland. Leiden speelde een speciale rol in de hulp aan het getroffen gebied. Reden genoeg voor Leidenaar en amateur historicus Henny Kwik om er van 4 tot en met 12 maart met mogelijk een uitloop naar de 14de een expositie aan te wij den in de Hooglandse Kerk. Michel Zonnevylle, burgemees ter van Leiderdorp en geboren Zeeuw, opent de expositie 4 maart om 14.30 uur. Kwik was eigenlijk van plan begin februa ri in De Waag een tentoonstel ling te organiseren maar op het laatste moment kreeg hij dat fi nancieel niet rond. Inmiddels heeft hij het geld wél bijeen. „Leiden was er als de kippen bij om Zeeland te helpen", concludeert Kwik na uitvoerig onderzoek. „Dat kwam vooral door de toenmalige KVP-wet- houder S. Menken die een heel actieve rol speelde. Maar er was toen ook nog saamhorig heidsgevoel. Iets dat nu ver dwenen lijkt. Er waren mensen die op zondag met de brom mer of in autootjes naar het rampgebied vertrokken. Zij kwamen de volgende dag dus niet op hun werk. Er waren ba zen die witheet werden, maar anderen waren dolblij dat hun personeel de Zeeuwen de hel pende hand bood." Volgens Kwik was er tussen Leiden en met name Vlissingen al een speciale band omdat uit gerekend op 3 oktober 1944 de Geallieerden begonnen met hun bombardementen op de Zeeuwse dijken om de Duitse bezetters uit Zeeland te verdrij ven. Ook deze situatie leidde tot rampzalige gevolgen voor de lokale bevolking. Om de interesse onder de Lei denaars te meten voor een ex positie over de ramp van 1953 peilden Kwik en zijn medeor ganisatoren de stemming on der stadgenoten vorig jaar op een documentatiebeurs in het Vijf Hovenhuis. „Het was een kaai k D01 ernai nPut en Jt ips vc 0 us 54,1 nder I rubrië diale1 de am 'ster-1 i De provincie Zuid-Holland betuigt haar oprechte deelneming met het overlijden van de heer L. Jordaan. Vanwege deze droeve gebeurtenis heeft de provincie Zuid-Holland besloten het debat van 1 maart met de titel "Actie of Rust" dat gehouden zou worden in Recreatiecentrum de Staver plaats te laten vinden op een andere locatie namelijk: Debat Actie of Rust op zaterdag 1 maart 2003 van 10.00 tot 13.00 uur Golden Tulip Hotel Toor, Charlottezaal in Alphen aan den fh'jn Voor meer informatie kunt u bellen 070 4416622 of een e-mail sturen verkiezingen2003@pzh.nl of via internet meer informatie zoeken www.zuid-holland.nl De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 42a schot voor de boeg", aldus Kwik. „Maar daaruit bleek dat Leidenaars warmliepen voor zo'n tentoonstelling." Vervolgens ging hij op zoek naar allerlei documenten. Vïa- via heeft hij inmiddels een groot aantal documenten in zijn bezit. Zo heeft hij een in alle haast gedrukt bulletin in bezit van de gemeente Leiden waarop de stad op 2 februari al oproept geld en goederen te geven tot leniging van de grote nood welke over ons land en volk gekomen is. En aan die oproep werd mas saal gehoor gegeven. Zo gaf modemagazijn Lampe 500 gulden, zamelden medewer kers van de IEMCO aan de Nieuwe Rijn 625 gulden in, een bedrag dat door de direc tie werd verdubbeld, bood transportbedrijf Van der Meer aan de Kaasmarkt het hele wagenpark aan en voerden de leerlingen van de RK Vak school voor meisjes aan het Galgewater ook massaal actie. „Terwijl de schrijnendste ge vallen, de mensen die Werke lijk alles hadden verloren, in Leiden werden opgevangen en ondergebracht^ „De hulp aan aftand is een jaar doorgegaan", weet Kwik. „De gemeente zond vakmen sen uit Zo werden er straat makers naar het getroffen ge bied gestuurd nadat het water was verdwenen. Alleen de brandweer mocht niet weg. Iedereen was als de dood dat het water tot hier zou komen." De expositie over de Waters noodramp wordt in de Hoog landse Kerk gehouden van woensdag 5 tot en met dins dag 11 maart. Bij voldoende belangstelling is er een uit loop tot en met vrijdag 14 maart. De expositie is dage lijks, behalve zondag, ge opend van 11.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Eric-Jan Berendsen rman$

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11