BUITENLAND Bush presenteert visie voor Irak A h t t Vlaams Blok kraait victorie na uitspraak NASA: Botsing nekte ruimteveer Einde regering Berlusconi dreigt door omroepruzie New York kiest Duitser Seselj verdedigt zichzelf Machtsvertoon in Zuid-Korea 'Degradatie' Netanyahu verrast vriend en vijand V emisch wapen' :;;|kt wasmiddel donoerdac Y] februari 2003 n. C en h Onderzoek van che- L^Siën die in beslag zijn ge- ort jn bij zestien in Spanje ge- Jam teerde al-Qaeda-verdach- ïotï eeft aangetoond dat het gew om onsc huldige stoffen, 20- onder wasmiddelen. Dat ~~T ft de krant El Pais. Pre- Aznar verkondigde eerder 00 e zestien in het bezit wa- !ttyn an explosieven, chemica- n ander materiaal dat no- voor het plegen van aan- 1. Het ministerie van de- e, dat opdracht gaf voor iderzoek, wilde geen nentaar geven. ïklachten in nezaak Londen in - Drie mannen die vorig Groot-Brittannië werden esteerd op verdenking van kkenheid bij terrorisme, isteren aangeklaagd om- zouden hebben gepro- een chemisch wapen te De mannen zouden r„ hebben met een groep rd ms van Noord-Afrikaanse nst, die in januari bij een ES1 in Londen werd aange- kad fn, en die in het bezit loo te zijn van het dodelijke het ine. Bij hun voorgeleiding n geen details openbaar ;en; ikt over de concrete ver- ïkei ^en te8en de mannen. X t kort soldij ld tke officieren oets ld - Saddam Hussein hal- het soldij voor dikke offi- i en het salaris voor rege- Linctionarissen met over- igsb lit. De Iraakse president st v; ;e zijn besluit gisteren per ltoo| ;t bekend. Tijdens een chte halfjaarlijkse fitness ki het gewicht van iedere je militair en functionaris 'ccstkn gemeten. Overschrijdt jntal kilo's de toegestane irmoj dan is de gedupeerde de tan zijn salaris en bonus- >>ed;Wjt. Verder mogen leden Haa£ regerende Baathpartij keer gokken met 'de be- eme^g daar ëe'd mee te ver" h', aldus het decreet. tnselijk schild ,eiis niet veilig' ncton - De Amerikaanse rachten kunnen niet ga- kse f ren dat burgers die bij nge< irlog in Irak een 'mense- iran tild' willen vormen veilig n0n at zei de Amerikaanse ge- lit bl Franks gisteren in een nen za^ ^et ge- oorlog militair leiding ulaan de operatie. In Bag- n n al groepjes buitenlan- ingekomen die als men- child willen fungeren als I een aanval komt. Ook in lid hebben activisten ge- o - 4-f zullen afreizen. tend doden bij ise drugsstrijd iok - De harde strijd te- igs die de Thaise rege- lert, heeft in ruim drie i al bijna duizend mensen |en gekost. Slechts zestien ndelaren zouden door jtie zijn gedood. Volgens fcriteiten komen de overi- litoffers op het conto van èrende drugsbendes, die uit angst voor verraad p ombrengen. Premier fratra noemt het harde len 'gerechtvaardigd en ligbaar'. Hij zei dat nadat «rechtenorganisaties en igrote ongerustheid had- jtgesproken. ;elijk aanslag ber verijdeld Rc - De politie heeft gis- het Duitse Wirsberg jk een aanslag op minis- sident Stoiber van de at Beieren voorkomen, et hotel waar de CSU-lei- bleef, arresteerde de po- 127-jarige man die be ll was met een machete, lisboog en twee messen, s de politie maakte hij warde indruk. De ver wekte de achterdocht hoteleigenaar, waarop lie op hem af ging. De irzette zich tegen zijn ar- door met vuurwerk te len met een knuppel om len te slaan. inleider Bové laanden cel in hier - De Franse boer jlobalist José Bové moet u anden de cel in van we - ernietigen van gene- d manipuleerde maïs. Dat eren de uitkomst in het dat de boerenleider had lannen tegen het vonnis 'en maanden dat hem verd opgelegd. Bové esident Chirac om gra- aagd, en hij gaat met k naar het Europese Hof Mensenrechten. De eider zat eerder een voor het verwoesten filiaal van McDonald's Sindsdien is hij de held ise antiglobalisten. »clui /Vat leachl on u1( elease washington/anp-afp-rtr - De val van de Iraakse dictator Sad dam Hussein brengt stabiliteit in het Midden-Oosten, en kan de weg vrijmaken voor vrede tussen Israël en een echt democratisch Palestina. Die visie presenteerde de Amerikaanse president Bush gisteravond tijdens een rede tot het conservatieve American En terprise Institute in Washington. „Van Marokko tot Bahrein zet ten landen belangrijke stappen naar politieke hervorming. Een nieuw regime in Irak zou dienen als spectaculair en inspirerend voorbeeld van vrijheid voor an dere landen in de regio", aldus Bush in zijn bijzonder optimisti sche rede. Volgens regeringsmedewerkers wil de president met zijn toe spraak Arabische landen gerust stellen, die vrezen dat een oor log tegen Irak juist voor meer in stabiliteit zal zorgen in het toch al onrustige Midden-Oosten. Die landen hebben de regering- Bush steeds verweten te weinig te doen om het conflict tussen Israël en de Palestijnen op te lossen. Bush probeerde de Irakezen ge rust te stellen en beloofde 'de ene dictator niet te vervangen door een andere'. Hij zei dat de VS 'net zo lang als nodig is in Irak blijven, maar geen dag lan ger'. Volgens Bush is het geen gemakkelijke opgave om stabili teit en eenheid in een vrij Irak tot stand te brengen. De Amerikaanse president ver geleek in zijn toespraak de inzet van de VS voor een democra tisch Irak met de inspanningen voor de wederopbouw van Ja pan en Duitsland na de Tweede Wereldoorlog. „Nadat de vijand was verslagen, lieten we geen bezettingsleger achter, maar grondwetten en parlementen", zei hij. „In maatschappijen waaruit ooit fascisme en milita risme waren voortgekomen, vond de vrijheid een permanent thuis", aldus Bush. Bush' trouwste bondgenoot, de Britse premier Blair, had intus sen te maken met wat de media omschreven als de 'grootste re volte' tegen hem in zijn bijna zesjarige ambtstermijn. On danks weerstand binnen zijn ei gen Labour-partij wist Blair uit eindelijk de steun te krijgen van een forse meerderheid van het Lagerhuis voor zijn Irak-beleid. Met 434 tegen 124 stemmen gingen de afgevaardigden ak koord met een motie waarin de regering steun vraagt voor de ontwapening van Irak via de VN. Deze motie sprak over een 'laat ste kans' voor Irak om de ver plichtingen van VN-resolutie 1441 te vervullen. Onder de te genstemmers waren 59 leden van Blairs eigen Labourpartij. Een amendement op de motie waarin stond dat er nog onvol doende bewijzen zijn tegen Irak om een militaire actie op dit moment te rechtvaardigen, kreeg de steun van 199 leden, terwijl 393 parlementariërs te gen stemden. Onder de voor stemmers waren meer dan 120 Labourparlementariërs, meer dan een kwart van de fractie. Ook elders roerden de tegen standers zich. De Russische pre sident Poetin herhaalde nog maar eens tegen een oorlog te zijn, en ontfrachtte daarmee verhalen dat Moskou en Was hington aan een vergelijk zou den werken. De Maleisische premier Mahathir, fel tegen mi- nitair ingrijpen, zinspeelde op een islamitische olieboycot in het geval van een oorlog. Daar lijkt overigens weinig steun voor te bestaan. In de VS zelf werd een 'virtuele mars' op Washington gehou den. De overheid en politici kre gen een bombardement aan e- mails, faxen en telefoontjs van tegenstanders te verwerken. Naar schatting een miljoen mailtjes bereikten hun doel, en sommige politici kregen 800 te lefoontjes in een uur. In het winnende ontwerp steekt de nieuwbouw (midden) ver boven de rest van Manhattan uit. Foto: Reuters new york/anp-ap - Op de plek waar tot de aanslagen van 11 september 2001 de torens van het World Trade Center ston den, komt een complex van het architectenbureau van Daniel Libeskind uit Berlijn. Dat heb ben autoriteiten van de stad gis teravond besloten, zo meldt The New York Times. In het ontwerp van Libeskind staat de plaats waar na de aan slagen wekenlang brand woed de centraal als een open plek. Er omheen komen nieuwe, futuris tische gebouwen. Eén daarvan is een wolkenkrabber van 530 meter hoog, met doorzichtige wanden en groenvoorzieningen. Het wordt het hoogste gebouw ter wereld. De 445 meter hoge Petronas Twin Towers in Malei sië zijn dat nu nog. Na maanden van discussies over de toekomst van de plek die 'Ground Zero' is gaan heten, waren er twee finalisten over. De concurrent van Libeskind' was het Amerikaanse architec tenconsortium Think. De auto riteiten kozen uiteindelijk voor 'Gardens of the World', zoals Li beskind het ontwerp heeft ge noemd. Vooral de respectvolle benade ring van de rampplek in combi natie met een levendig straat beeld in de commerciële gedeel ten van het complex spraken aan. Het Duitse plan had ook de voorkeur van inwoners van de stad die bij de keuze waren be trokken. De architect maakte eerder naam met zijn ontwerp van het Joods Museum in Berlijn. De in 1946 in Polen geboren Libeskind heeft zijn architectenbureau in de Duitse hoofdstad, maar is al sinds 1965 Amerikaans staats burger. Hij genoot zijn opleiding tot architect ook in de VS. paju - Temidden van oplopende spanningen op het Koreaanse schiereiland, zijn de in Zuid-Korea gelegerde Amerikaanse troepen vandaag begonnen aan een grote, reguliere oefening. De relatie tussen Zuid-Korea en het stalinistische Noord-Korea is ernstig ver ziekt, doordat het noorden zijn omstreden nucleaire programma de afgelopen maanden tegen alle afspraken in heeft hervat. Het regime in Pyongyang maakte vanmorgen be kend dat een omstreden kernreactor vanaf vandaag weer in gebruik is. Noord-Korea be weert dat er alleen energie wordt opgewekt, maar de VS vrezen dat er kernwapens zul len worden gemaakt. De Amerikaanse oefening is in Pyongyang slecht gevallen, en wordt 'een provocatie' genoemd. Foto: AFP/Kim Jae-hwan door Merle Tip den haag - Net als Slobodan Milosevic zal ook de Servische nationalist Vojislav Seselj zich zelf voor het Joegoslavië-tribu- naal verdedigen. Dat liet hij gis teren tijdens de eerste dag van zijn proces weten. „Het kan zijn dat ik me door een raadsman laat adviseren, maar deze zal nooit in deze rechtszaal ver schijnen." Seselj is door het tri bunaal aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden. Seselj, jurist en parlementslid voor de ultranationalistische Servische Radicale Partij, kreeg gisteren een uren durende aan klacht te horen. Klaarblijkelijk ontspannen liet hij die over zich heen gaan. In de dertig pagina's tellende tekst werd gesproken over moord, mishandeling en ver drijving van niet-Serviërs in het voormalig Joegoslavië in de pe riode tussen 1991 en 1994. Ook werden de namen van 341 slachtoffers opgenoemd van specifieke oorlogsmisdrijven, zoals de deportatie en massa executie van mensen uit het Kroatische Vukovar in 1991. Vol gens de aanklager is Seselj, lan ge tijd de rechterhand van Milo sevic, persoonlijk verantwoorde lijk voor deze misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisda den. De verdrijvingen, martelin gen en moorden hadden vol gens de aanklager slechts tot doel niet-Serviërs te verdrijven, en waren niet militair noodza kelijk. Seselj zei problemen te hebben met de tekst. Hij zei dat 'onbe grijpelijke woorden' werden ge noemd en plaatsnamen 'die niet in de atlas voorkomen'. Hij vond dat deze uit de aanklacht moes ten worden verwijderd. Ook zei hij niet tevreden te zijn- met de kleding - toga's - van de medewerkers van het hof. Ook op zijn behandeling door de Ne derlandse politie had hij com mentaar, met name over het ko gelvrije vest dat hij heeft moeten dragen. „Dat is marteling. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Het extreemrechtse Vlaams Blok kan opgelucht ademhalen. Een tweede poging om de partij door de rechter te laten verbieden, is mislukt. Het Brusselse Hof van Beroep ver klaarde zich gisteren onbevoegd om te oordelen over het racisti sche karakter van het Blok. Het vonnis werd door de Blok- top op gejuich onthaald. „Een zege voor de democratie", zei voorzitter Frank Vanhecke. „Het moet nu uit zijn met de behan deling van het Vlaams Blok en zijn kiezers als pestlijders en pa ria's. Dit is een kaakslag voor onze tegenstanders." Volgens Vanhecke bewijst de uitspraak eens te meer dat de strijd op het politieke toneel moet worden gevoerd, en niet in de rechtszaal. Ook politici van andere partijen staan niet achter de aanklacht, die twee jaar gele den werd ingediend door de Li ga voor de Mensenrechten en het Centrum voor Gelijke Kan sen en Racismebestrijding. Drie stichtingen, die samen de ruggengraat vormen van het Blok, waren aangeklaagd we gens discriminatie en het aan zetten tot rassenhaat. Het Blok zelf kan niet voor de rechter worden gesleept, omdat het geen rechtspersoon is. Bij verlies zou het doek echter zijn geval len voor de partij. De drie stichtingen zouden wor den verboden, met als gevolg dat de partijfinanciering zou worden stopgezet. Vanhecke had al aangekondigd dan een nieuwe partij te zullen oprichten met een gelijkluidende naam, zoals Vlaams Belang, om toch aan de verkiezingen op 18 mei mee te kunnen doen. In juni vorig jaar verklaarde de rechtbank in eerste aanleg zich al onbevoegd om over het racis tische karakter van het Blok te oordelen. Volgens de voorzitter betrof het een politiek proces, dat voor het Hof van Assisen ge voerd moest worden. Dat maakt zich er nu op dezelfde manier vanaf, en geeft geen antwoord op de vraag of het Blok schuldig is aan discriminatie. washington/afp - De theorie dat het Amerikaanse ruimteveer Columbia is ontploft als gevolg van een botsing, lijkt aan geloof waardigheid te winnen. Onder zoekers hebben op een hittewe- rende tegel van het ruimteveer mysterieuze oranje sporen ge vonden. Die zouden er op kunnen wij zen dat de Columbia tijdens de vlucht in botsing is gekomen met een voorwerp dat in de ruimte zweefde, of met een los geraakt onderdeel van de shuttle zelf. „Dit is beslist geen schade die is aangericht door de hitte- ontwikkeling bij terugkeer in de dampkring", aldus een NASA- onderzoeker. De tegel is gevonden bij de stad Powell in het noordoosten van Texas. Wanneer de botsing tus sen de Columbia en het nog on bekende voorwerp zou hebben plaatsgevonden, is niet duide lijk. Tijdens de start op 16 januari raakten een of meer stukken isolatiemateriaal los. Die zouden tegen het hittewerende schild hebben kunnen botsen, maar het kan ook ruimte-afval zijn ge weest. Meer dan drie weken na de ramp hebben bergingswerkers een door een bemanningslid opgenomen video gevonden, met daarop beelden van de te rugkeer naar aarde. De opname toont volgens Amerikaanse me dia een ontspannen crew, en geeft geen uitsluitsel geeft over de oorzaak van het ongeluk. Het toont alleen dat de astronauten zich van geen gevaar bewust waren. De band eindigt vijftien minuten voor de explosie. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische premier Sharon heeft gisteren vriend en vijand verrast door minister van financiën Shalom naar buiten landse zaken over te plaatsen. Hij bood financiën vervolgens aan aan de huidige minister van buitenlandse zaken Netanyahu. Voor het blok geplaatst weigerde die aanvankelijk, maar gister avond hapte hij alsnog toe. Netanyahu heeft echter een aantal voorwaarden gesteld, waaronder een benoeming tot plaatsvervangend premier. In de loop van de dag zou hij verder overleggen met medewerkers van Sharon. Financiën wordt in Israël gezien als de zwarte piet onder de ministersposten. Het staat al vast dat de nieuwe bewindsman zich niet populair zal maken, nu er harde maatre gelen nodig zijn om de diepe economische crisis aan te pak ken. Netanyahu consulteerde daarom eerst een aantal getrou wen, en schreef Sharon na zijn aanvankelijke weigering een brief, waarin hij aanvaarding C van de post afhankelijk stelt van zijn benoeming tot plaatsver vangend premier. Hij wil ook het overleg van de sociaal-economische ministe ries gaan leiden en algemeen toezichthouder voor de over heidsbedrijven worden. Ne tanyahu, die zich graag om schrijft als een kapitalist pur sang, wil zoveel mogelijk over heidsbedrijven privatiseren. Sharon wil zijn nieuwe regering vandaag nog aan de Knesset presenteren. Behalve de wisse ling van Netanyahu en Shalom zijn er geen grote verrassingen. Binnenlandse zaken en justitie gaan naar de centrumpartij Shi- nui. Grote verliezer is Iikud- prominent Olmert, die in af wachting van een belangrijke ministerspost het burgemees terschap van Jeruzalem had op gegeven. Als Netanyahu Sha- rons aanbod definitief van de hand had gewezen, zou Olmert minster van financiën zijn ge worden. De oud-burgemeester wil geen mindere ministerspost, en denkt er nu zelfs over zijn lidmaatschap van de Knesset op te geven. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Wat de Italiaanse oppositie niet lukt, gaat de regeringspartijen wél goed af: premier Silvio Berlusconi en zijn kabinet in grote problemen brengen. Twee rechtse partijen uit zijn coalitie kunnen eikaars bloed wel drinken. Aanleiding zijn de plan nen om één van de drie publieke tv-zen- ders van Rome naar Milaan te verhuizen. Parlementsvoorzitter Casini wordt er be droefd van. Het gekrakeel over de ver huisplannen met RAI Due deed hem ver zuchten dat de Italiaanse blik op de we reld wel héél erg klein is geworden. Poli tiek en media besteden meer aandacht aan de ruzie om de RAI dan aan een drei gende oorlog om Irak. De oppositie vermoedt kwade opzet. Waarom lanceert het van vijf tot twee man teruggebrachte RAI-bestuur het plan om RAI Due uit Rome weg te halen? En nog wel naar grote concurrent Mi laan, toevallig ook nog eens zetel van Berlusconi's commerciële tv-imperium Mediaset. „Dat de RAI in Rome zetelt is nu juist een zichtbaar verschil met Me diaset", klaagde het Romeinse dagblad II Messagero. De ruzie is uitgelokt door Umberto Bossi, de schreeuwerige leider van het kleinste HH s M Silvio Berlusconi. Foto: AP/Sandro Pace partijtje in de regeringscoalitie, de Lega Nord. Bossi dreigde met zijn partij uit de regering te stappen als de verhuisplan nen van RAI-voorzitter Baldassarre wor den geschrapt. Maar Gianfranco Fini, vi ce-premier en leider van de post-fascisti- sche Nationale Alliantie (AN), voelt daar niets voor. Hij wil dat Bossi wordt terug gefloten door Berlusconi, de plannen worden teruggedraaid en Baldassarre en bestuurslid Albertoni, een sympathisant van de Lega, hun ontslag krijgen. Baldassarre had nog een rationeel argu ment. Veel RAI-programma's worden al in studio's in Milaan gemaakt. Waarom dan een van de zenders niet in z'n geheel verhuizen? Dat viel ook mooi samen met het streven van Bossi om het rijke noor den een eigen publieke omroep te geven. „Dan betalen we alleen kijkgeld voor die noordelijke tv-zender", zei hij, om nog maar eens aan te geven dat het zuiden, volgens hem een vergaarbak van profi teurs en bureaucraten, de eigen tv-pro blemen maar moet oplossen. Het gevolg was dat iedereen met ieder een ruzie kreeg. Een klein christen-de mocratisch partijtje sloot zich bij Fini aan. Provinciale bestuurders van AN, Berlusconi's Forza Italia en de Lega Nord maakten elkaar uit voor rotte vis. Berlus coni hield zich op de vlakte, want bij elke discussie over de RAI loopt hij het risico kritiek over zich heen te krijgen vanwege belangenverstrengeling. Maar met een dreigende regeringscrisis moest hij wel ingrijpen. Gisteren riep hij de politieke leiders bij zich in zijn villa in Milaan, vandaag is dat crisisberaad voortgezet, nu ook met Bossi erbij. Intussen vergaderde de parlemen- taire commissie van toezicht op de RAI gisteren over twee moties van afkeuring, één van AN en één van de oppositie. Om de druk op de ketel te vergroten, dienden Baldassarre en Albertoni vast hun ontslag in. Volgens critici is het allemaal boze opzet van Berlusconi. Die ziet de RAI als een communistisch bolwerlc bevolkt door linkse lieden die hem infiieuws- en showprogramma's een hak willen zetten. Daar ingrijpen betekent niet alleen poli tiek voordeel Onrust bij de RAI (10.000 werknemers, waarvan 4.000 in Rome), een geldverslindende verhuisoperatie; het gaat allemaal ten koste van de pro gramma's en leidt tot verdere ontmante ling van de publieke omroep. Kortom, al les speelt zijn Mediaset in de kaart. Na het zoveelste crisisoverleg gisteren kraaide Bossi victorie. „We zijn eruit, en de verhuisplannen naar Milaan gaan ge woon door." Maar Fini hield zich stil. Vandaag zou er een parlementair debat over de kwestie komen. Berlusconi heeft alles te vrezen. Drie leden van het be stuur waren al eerder afgetreden uit pro test tegen zijn bemoeienis met de publie ke omroep. De voortdurende crisis bij de RAI is niet alleen slecht voor zijn imago, maar roept ook herinneringen op aan het vroegtijdige einde van zijn eerste kabinet in 1994. De man die dat veroorzaakte leg de ook de RAI-bom onder dit kabinet: Umberto Bossi.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7