LEIDEN REGIO vm Bakker Jacobs slaat twee vliegen in één klap Tussen dobbelen en filosoferen Taakstraf geëist voor 'tandenborstelfraude' 'Een punt van orde: ik vind het waardeloos' 11- US voor issers euwing bij 't >p de Waard e ontdek S ementie? Gout laat gezellige jaren vijftig herleven R3 'Hij slaapt maar drie nachten bij mij' Rommelig politiek debat provincie Daarom neen nieuwe vloer! RIJNIAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERI TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RfuEF KOZIJf De Rijngeest Groep oaf 11 april in Leiden voor 55-plussers om somberheid af te ko- e cursus, die 'In de eput heet', is bestemd isen die last hebben tot matige depressie- n. Volgens D. van Rijn Mark van het Cen- Ouderenpsychiatrie jngeest Groep is het cursus, en geen ge- jep of psychotherapie, werpen die aan de or- i zijn: stress, plezierige in, anders leren den- jan tiviteit en het voorko- he terugval. De cursus t hepouden in het gebouw bij het station. Opga- ïg t(l79593. mi ltje )e recreatiezaal van >n s zorgcentrum 't Huis Ij e ard aan de Leidse ot ïakersstraat krijgt een 0 inchting. Na 27,5 jaar oe neubels, gordijnen en •ta iking vond de direc- rsc jvoor iets nieuws. /e, 5 maart is iedereen et welkom om de gere- raal te bewonderen. v uur verricht wethou- 'rcj( Buijing de opening, va ilgens het zorgcen- )r(j toepasselijke naam -,m wordt dan onthuld, ev vaa j >/regk> - Hoe weet je §5' irde vader of moeder 1 "tn het worden is? De 8^a Actieve Gezondheids- len treek houdt hierover ^et(n Leiderdorp drie bij- da g 13 maart praat psy- 111 Snijders over het ver- 30en normale vergeet - en dementie. Op 20 W(budt maatschappelijk Dronkert een lezing mgang met demente 01 )p 27 maart gaat soci- ;te{fcr A. de Ruiter in op de ^a' ie dementerenden be- begrijpen. De bijeen- lt*'%ijn in zorgcentrum De aan de Cor Gordijn- be Leiderdorp en begin- 'd .00 uur. Alvast een tip tichting Actieve Ge- l4zorg Rijnstreek om er- omen of ouderen de- )ben, ziekte waar miljoen ouderen in aan lijdt: hou een bij van vergeetachtig- erachter te komen of om normale vergeet- of dementie. Schrijf hoe vaak er smoesjes Bpbruikt om vergeet- te verbergen. Ga met ^Bkje naar de huisarts. HOC 972 tl cker René Jacobs, van amige banketbakkerij Aiiieuwe Rijn in Leiden, len trots. Zijn winkel viel ■noéreken tijd, drie keer in en 1 - Twee weken geleden anl bakkerij uitgeroepen teet ïste leerbedrijf van de n hi vorige week wonnen zijn medewerkers een sns een vakwedstrijd OC Leiden. der Reijden (20), ïb o de in de categorie all- i en larbij de leerlingen al- ïackeken moeten beheer- fviel zijn creaties uit Japan films. Hij werkt 32 uur nketbakkerij en volgt i'iiki lag in de week de ban ker t sopleiding aan het Guido Olyerhoek itukfte met zijn Valentijn- erde prijs in de cate- inzendingen in de werkt fulltime bij erij Jacobs en rond- ar geleden zijn oplei- let ROC Leiden af. Banketbakker René Jacobs glimt van trots. Zijn medewerkers Michiel van der Reijden (links) en Guido Olyerhoek vielen tijdens de vak wedstrijd van het ROC Leiden vorige week in de prijzen. Foto: Henk Bouwman reikte twee weken geleden de prijs voor het beste leerbedrijf van de regio aan banketbakkerij Jacobs uit. De jury is van me ning dat de bakkerij met een breed scala aan producten en een goede uitstraling de aange wezen plek is om leerlingen te begeleiden. Bakkerij Jacobs begeleidt al ruim twintig jaar leerlingen. Sinds René Jacobs met zijn vrouw het bedrijf in 1997 van zijn ouders overnam, begeleidt hif leerlingen. „Er zijn er altijd drié in de bakkerij aan het werk. Sommige leerlingen werken twee dagen in de week, andere 32 uur." Het aantal dagen dat leerlingen in de bakkerij wer ken, hangt af van de opleiding die ze volgen. Op het ROC kun je een beroepsopleidende leer weg (BOL) volgen (twee dagen werken en drie dagen naar school) en een beroepsbegelei dende leerweg (BBL): 32 uur in de praktijk en één dag per week naar school. Michel van der Reijden volgt de BB£-opleiding bij ROC Leiden. Naast zijn bakkers- en school werk moest hij ook nog banket creaties verwezenlijken. Jacobs heeft daarvoor bewondering. „De jongens hebben het al druk zat. Ze werken en leren tegelijk. Voor zo'n vakwedstrijd moeten ze veel extra tijd uittrekken. Als je eenmaal een idee hebt, moet je dat ook nog op papier zetten en uitwerken. Daarnaast maken ze ook hun eigen etalage, waar de creaties in worden gepresen teerd.'' Al met al is Van der Reij den ruim dertig uur met zijn Ja panse motor, marsepeinen poppetjes, bonbons en dessert taartje bezig geweest. Guidq Olyerhoek heeft aan het maken van de 'liefdestaart' al 6,5 uur werk gehad „Ik gebruik te verschillende technieken. Chocola, marsepein, vanille. Uiteindelijk is daar mijn rode Valentijnshart met marsepei nen poppetjes uit ontstaan." De winnende creaties van Oly erhoek en Van der Reijden staan in de etalage van banket bakkerij Jacobs aan de Nieuwe Rijn. Judith Kloppenburg door Silvan Schoonhoven „Dit is de nieuwe generatie jaren- vijftig-bordspelen." Frans-Paul Gout staat te midden van spel borden bezaaid met gekleurde stippen, velden en lijnen. Als schilderijen bij een kunsthande laar staan ze rechtop tegen de muren van zijn huiskamer aan de Stadhouderslaan. Je merkt dat spelletjes iets met je doen, als de nawerking van een slok cham pagne." De gemiddelde bezoeker krijgt al snel zwarte vlekken voor zijn ogen als Gout eventjes de spel regels samenvat. Kijk, wijst hij, déér moet je eindigen, in het groen betekent dat je niet mag slaan en geslagen worden. Die rode vakken zijn verboden. En dééi kun je verplaatsbare barriè res neerzetten, heel moeilijk te overbruggen zijn die. Hier zitten allerlei duivelse trucs, daar kun je worden doorgeduwd, eventu eel de verkeerde kant uit. En dan gaat er ook nog elk half uur een engel en duivel over het veld. Bordspelletjes zijn weer hele maal terug aan de keukentafel. Dat heeft Gout, fanatiek Leids muzikant, socioloog en spellen- maker, ook gemerkt. „Mensen willen elkaar op een soepele manier blijven zien", verklaart hij de wederopleving, „zonder dat er druk op ligt. Het vervangt wat mensen missen uit de jaren vijftig. De gezelligheid en het contact met elkaar." Iedereen heeft het alleen maar over De kolonisten van Catan, moppert hij. Een leuk spel, maar het geeft (advertentie) aan hoe weinig keus er is op het gebied van goede bordspellen. Zijn eigen ontwerpen vullen blijkbaar een niche. De spellenmaker wil het groots aanpakken. Afgelopen weekein de speelde een internationaal gezelschap in Den Haag de voorrondes van vier spellen. Be dacht door de Leidenaar, die ze in kleine oplage in eigen beheer laat uitgeven. Honderd stuks zijn er in de handel. „Binnen een week zijn er zeventien ver kocht, het gaat dus aardig." Vol gend jaar juni moeten in Leiden de wereldkampioenschappen plaatshebben. Spellen maken betekent voor Gout het opnieuw beleven van zijn jeugd. Als kleuter maakte Frans-Paul al spellen. „Op het tapijt legde ik het circuit van Monte Carlo met autootjes. Of de Tour de France, met karton nen rennertjes. Of ik schaafde een stukje van pionnen af en daar ging dan een rugnummer op. Dit bordspel hier is ontleend aan öetskrijgertje, dat ik vroeger met vriendjes speelde in het Scheveningse Bos. Ik heb het onlangs op straat gespeeld met kinderen. Zij moeten dan voor levende pion spelen. Voor je het weet komt er iemand jouw kant op die je kan slaan. Echt, het is doodeng." Gouts spellen zitten 'tussen dobbelen en strategie in'. „Of je er iets van moet leren? Oh ja. Je denkt dat je dobbelt, maar je staat voor keuzes die je logisch denken ontwikkelen. Dat heb ik wel gezien, bij kinderen van tien. Deze spellen zitten vol al gebraïsche foefjes, maar dat hoef je niet door te hebben. Je merkt dat het iets met je doet, als de nawerking van een slok champagne. Het doet iets met je logica." Laat lastige kinderen dus bord spellen spelen, en het komt alle maal goed. „Kinderen leren dat het niet helpt om iemand een schop te geven als je wilt win nen. Ze leren hun agressie posi tief te modelleren, iets construc tiefs te doen met hun adrenali ne, en zich dynamisch aan an deren te relateren", zegt Gout, want hij blijft socioloog. Frans-Paul Gout vindt bordspellen spelen nuttiger dan monsters doorzeven achter de computer. Foto: Mark Lamers Het kiezen voor het ene vakje of het andere, voor het dwarsbo men van de tegenstander of een slechte worp in je voordeel om buigen; Gout vindt dat er allerlei filosofische lessen uit het spel zijn te halen. „Dit hier is het Le vensspel, met thema's als iden titeit en vervreemding uit de persoonlijkheidspsychologie. Het gaat erom of je voor je eigen ontwikkeling kiest of dat je je ge vangene van anderen maakt." Met zijn allen spelen aan de keukentafel is in elk geval beter dan kosmische monsters door zeven achter het computer scherm. Gout ziet zijn nieuwe jaren-vijftig-spellen als een ge zond alternatief.Als ik aan computerspellen denk, zie ik bedompte ruimtes waar kinde ren in hun eentje aan één stuk door achter het scherm zitten. Mijn spellen zijn het antwoord daarop. Het gaat namelijk om de lol. Het geweldige van bord spellen is dat je net een beetje concentratie nodig hebt om te spelen, maar er valt ook wat te lachen. Bij onze spelgroep is het altijd een Bourgondische toe stand." Jacobs is trots op zijn jongens. „Ik vind het een prestatie. Het bakkersvak wordt toch altijd een beetje onderschat. Ze zien ons vaak alleen maar als men sen die vroeg opstaan en hard werken. Maar er komt ook een hoop creativiteit en secuurheid bij kijken. De jeugd wordt ook vaak ten onrechte in een hokje geplaatst. Niet alle jongeren zijn vernielende hangjongeren. Kijk maar naar al die leerlingen van de bakkersopleiding van het ROC. Zij maken prachtige crea ties. Perfect gepresenteerd. Knap hoor." De bakkersopleiding van het ROC Leiden organiseert elk jaar een vakwedstrijd. En elk jaar vallen volgens Jacobs zijn leer lingen in de prijzen. „Blijkbaar is de bakkerij een goede leer school waar de banketbakkers in spe hun talenten kunnen ontwikkelen", zegt hij enthousi ast. Het ROC Amsterdam denkt er blijkbaar ook zo over. De school De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen N__Q Zl-=-53-56-424 donderdag 27 februari 2003 door Judy Nihof den haag/leiderdorp - „Hij is regelmatig bij me. Maar we wo nen niet samen." Een van bij standsfraude verdachte 55-jari- ge Leiderdorpse beweerde giste ren in Den Haag tegenover de rechter bij hoog en bij laag dat er is gerommeld met de verkla ring die ze bij de politie had af gelegd. Want ze zou nooit heb ben toegegeven dat ze samen woonde. Ook haar 61-jarige vriend uit Zwaanshoek bestreed dat hij, in tegen stelling tot wat in de verkla ring staat, een bekentenis had Leiderdorpse ondertekende 'valse verklaring' Het bevreemdde de officier van justitie dat de verdachten wel hun handtekening onder de ver klaringen hadden gezet. Dat was, aldus de twee, omdat ze er op vertrouwden dat de uitge printe versie van de verklaring dezelfde was als die aan hen was voorgelezen vanaf het beeldscherm. Pas achteraf ont dekten ze dat op papier iets an ders stond. De officier had geen boodschap aan het verhaal over de 'vals op gemaakte verklaringen' en eiste voor beiden een taakstraf van 240 uur en zes maanden voor waardelijke celstraf. Daarbij ging zij niet alleen uit van de beken tenissen van de verdachten. Uit tal van andere zaken blijkt vol gens haar dat de twee tegenover de sociale dienst in elk geval vijf jaar verzwegen dat ze een geza menlijke huishouding voeren. De gemeente Leiderdorp gaat uit van een onrechtmatig ver kregen bedrag van 76.000 euro. De zaak kwam in 1994 aan het rollen door anonieme tips, ver moedelijk van de ex-man van de Leiderdorpse. De tipgever be weerde dat de vrouw, die een bijstanduitkering heeft, in haar huis samenwoonde. Ze ontken de dat tijdens de rechtszaak in alle toonaarden. „Op de dag is hij altijd weg. Hij slaapt drie a vier nachten bij me." De Leider dorpse vindt het op zich een goede zaak dat de sociale dienst onderzoek doet bij mogelijke 'tandenborstelfraude': samen wonen zonder dit op te geven. „Maar het klopt niet. Het is ver schrikkelijk dat je daarvan de dupe wordt." De twee leerden elkaar lang ge leden kennen via een telefoon- relatielijn. De man, die een WAO-uitkering heeft en onder behandeling is vanwege allerlei fobieën, heeft zijn eigen huis in Zwaanshoek altijd aange houden. Maar volgens de of ficier van jus titie betekent dit niet dat hij er ook woont Ze is ervan overtuigd dat het 'gezamenlijke hoofdverblijf van het stel in Lei derdorp is. Daarbij wees de officier op cij fers over het energieverbuik. Die zijn bij de Leiderdorpse wel erg hoog voor één persoon, en bij hem in Zwaanshoek uitzonder lijk laag. Ook observaties van de sociale dienst wijzen volgens haar op samenwonen. De auto van de man uit Zwaanshoek is vaak gesignaleerd in de buurt van het huis van zijn vriendin. Verder ging de officier af op ver klaringen van buurtbewoners. Volgens buren in Zwaanshoek is de man 'nooit thuis', alleen op donderdag. In Leiderdorp wordt het omgekeerde beweerd. Als verzachtende omstandigheid voerde de officier aan dat de twee nooit eerder met justitie in aanraking zijn geweest. Ook ver weet zij het de sociale dienst, dat deze de zaak pas zo laat had onderzocht De Leiderdorpse heeft een be zwaarschrift ingediend tegen de eis van de gemeentetot terugbe taling. Haar vriend is inmiddels begonnen met terugbetalen. Omdat hij vindt dat hij onschul dig is, betaalt hij onder protest. .Anders gaan ze vorderingen in stellen." De rechter doet over twee we ken uitspraak. door Robbert Minkhorst katwijk - Het begin is nog veel belovend. Natuurmonumenten, werkgeversorganisatie VNO/N CW en de ANWB geven hun kijk op natuur en wegen in de pro vincie Zuid-Holland. Daarna mogen zittende statenleden en kandidaten erop reageren. Ver volgens is het de beurt aan de zaal. Maar van de vlekkeloze - zij het soms wat vrijblijvende - pre sentaties van U. Hassefras (Na tuurmonumenten), B. Mooren (VNO/NCW) en P. Langeweg (ANWB) blijft weinig over als de zaal, gevuld met bijna alleen po litici uit de regio, 'zaken wil doen' over een weg tussen de A4 en de A44, de A4 tussen Den Haag en Rotterdam, maar voor al over al dan geen huizen op vliegkamp Valkenburg. En dat op een woensdagavond, nota bene in het hol van de leeuw: gebouw Valkenhorst van de vliegbasis, aan de Wassenaarse- weg in Katwijk. Hassefras pleit voor grote, en snelle investeringen in natuur, in het bijzonder in wat in Ne derland de ecologische hoofd structuur heet. De aanleg van die structuur met water, bos, moeras, bescherming van dui nen en veenweiden loopt grote vertraging op. Ook moet tien procent van het geld dat een nieuwe weg kost, naar natuur. Mooren: „Het gaat slecht met Zuid-Holland. Het economisch belang van de provincie neemt af. De werkloosheid stijgt hard." Zijn oplossingen: zorg voor mo biliteit en voor ruimte voor de economie. „Leg ontbrekende schakels aan, zoals de Nll- West. Ik sta hier niet te pleiten voor het asfalteren van Zuid- Holland." Langeweg: Los het samen op. „Het is niet: of wegen of natuur. Maak goéde plannen. Hoe kom je aan alle behoeftes tegemoet? Laat de provincie de architect van het proces zijn." Gepensio neerd ingenieur en verkeersdes- kundige B. van der Chijs vraagt over de A4 door Midden-Delf land. Hij is tegen, omdat de snelweg de verkeersproblemen niet oplost. Hij voelt zich al maanden in zijn hemd staan, omdat bijna niemand naar hem wil luisteren. De lijsttrekkers Schaap (D66) en Harmes (SP) beloven zich over zijn zaak te buigen. CDA-statenlid Démoed moet zich verantwoorden tegenover partijgenoten uit Wassenaar en Valkenburg. Het provinciale CDA onderschrijft de afspraken die met het rijk zijn gemaakt over bebouwing van 'de hoeken van het vliegkamp'. „Let wel", zegt CDA-wethouder Van der Nagel uit Valkenburg, „zestien lokale fracties willen geen Val kenburg, geen Bollenstad en geen Grote Polder." „Bebou wing van het vliegkamp is be spreekbaar", zegt Démoed. lijsttrekker Braam van Leefbaar Zuid-Holland, vanavond toe hoorder, kondigt aan dat hij het nog wil hebben over herinde ling. Kandidaat-statenlid voor de LPF Van Duin uit Katwijk neemt het woord, maar wordt afgekapt als zijn vraag uitblijft. „Ik vind dit niet zo interessant", zegt de debatleidster, „ik ga naar een gewone kiez^" „Ja hoor eens", stamelt Van Duin ver bouwereerd. Even later wordt hij alsnog naar voren geroepen, met andere politici van staten fracties uit de zaal, om keuzes te maken over wegen en natuur. Een 'gewone' bezoeker snapt er dan al niets meer van. „Mag ik een punt van orde maken: ik vind het waardeloos. Het komt door de organisatie of door uw presentatie. Het is zo politici on der elkaar. Ik zit niet in het orga nisatiecomité, maar ik had het heel anders gedaan." (advertentie) Maak nu gebruik van een vrijblijvende inspectie en laat ons eens voorrekenen hoe er weer netjes bij kunt zitten. Dus uw vloer weer als nieuw! Voordeliger dan nieuw! Parket schuren, repareren en beschermen o.a. lak, olie en hardwax Marmer slijpen, beschermen ot impregneren pz-rrr— énderhoudsabonnementen Tel.nr. 070 - 394 jg4 07 Bel Floortec gratis op 0800-35667832 of kijk op www.floortec.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15