SERVICE Zalm in 't potje Meer wind - Kruiswoordraadsel r HOC 160 DONDERDAG X] FEBRUARI CD VAN DE DAG imzj ii-ït* yü* Genre: kind en barok Lente, zomer, herfst en winter: klassieke muziek voor alle dagen van het jaar Vivaldi/Handel/Corelli I Musici; St. Martin In The Fields (Universal 472 762-2) Krokusvakantie. Ideaal om de kinderen zich te laten vergapen aan Die Another Day van James Bond, ze tijdens een bezoekje aan het Ajax Museum te laten verbazen over de rode Ferrari van Mido of stuntend uit hun dak te laten gaan in de Linnaeushof. En om klas siek op te zetten. Universal Classics wil met muziek van niveau, uitgevoerd door het Concertgebouworkest, het Kamerorkest of I -Musici het opgroeiende kind te bereiken. Het concept van samen stelster Annerieke Maurice is mooi: Herman van Veen vertelt wat Handel met zijn vuurwerk heeft bedoeld en hoe Vivaldi in zijn Herfst een onstuimige jachtpartij verslaat. Programmatische mu ziek schetst immers een breedbeeld van de seizoenen. De bijbeho rende illustraties van Rob Becker zijn perfect op de doelgroep toe gesneden. Toch werkt de aanpak niet: waarom dit idee niet uitge- werkt als hard-cover, in het formaat van een stevig kinderboek, waarom geen bijpassende website? Een gemiste kans. 3* ;s -T* BOEK VAN DE DAG Genre: reisboek Edward Marriott De verloren stam uitg. Byblos Prijs: 19,90 Waar draait een radio-dj met een Texaans accent onophoudelijk -plaatjes van Neil Diamond en Status Quo zonder dat het een be zwaar is dat de naald geregeld hoorbaar uitglijdt op het vinyl? In Papoea Nieuw-Guinea. Waar worden achthonderd talen gespro ken en verhalen tot mythische proporties opgeblazen zonder dat iemand zich werkelijk afvraagt of die verhalen kloppen? In Papoea Nieuw-Guinea. Het is zo'n beetje de laatste uithoek van de wereld waar avontuur nog een hoofdletter A verdient. In 1993 hoorde de Brit Edward Marriott dat in het ruige binnenland van Papoea Nieuw-Guinea een 'nieuwe' stam was 'ontdekt': de Liawep, be staande uit minder dan honderd zielen. Marriott moest en zou er heen. Als 'een dikke man die de marathon rent', worstelt hij zich onder begeleiding van enkele gidsen door de jungle. Uiteindelijk bereiken ze de Liawep. Het wordt een dramatische ontmoeting. Echt goed geschreven reisverhalen zijn dun gezaaid, maar 'De ver loren stam' verdient zeker een plaats in die categorie. KOKKERELLEN HET WEER door Jan Visser De kerstboom wordt in december met enthousiasme in huis gehaald, rond Driekoningen is menigeen wat blij als de lokale jeugd de boom voor een kerstbo menfik komt ophalen. Met het ijs vergaat het eigenlijk ook zo. We zijn haast niet te temmen als het begint te vriezen (in december brak bij -1 graad al Elfsteden- hysterie uit), het laat menigeen koud hoe het ijs ver dwijnt en juist dat proces is de laatste dagen zo boei end. Meestal ruimen wind en regen het ijs in snel treinvaart op, maar door het rustige en sterk drogen de weer met in de nacht en ochtend voortdurend vorst, verloopt het smeltproces uiterst traag. Na lo kaal matige vorst (Soesterberg -6,1 graad) waren veel sloten en vaarten gisterochtend weer helemaal bevro ren. Ook toen later de temperatuur ruimschoots bo ven nul was, kwam er geen water op het ijs. Dat komt omdat in droge lucht de verdamping groot is. Er wordt dan veel warmte aan het ijs onttrokken. Gister middag was de temperatuur zo ver boven nul geste gen dat het nieuwe ijs als sneeuw voor de zon ver dween, terwijl de oude ijslaag op zonbeschenen wa teren tot een dunne koek ineenschrompelde. Op de laatste dag van februari is het vaker bewolkt dan zon nig. De kans op regen is evenwel vrij klein en de tem peratuur loopt op naar zo'n 12 graden. De wind waait Kr zwak tot matig uit zuidelijke richtingen. Gisteren was het opnieuw schitterend weer, maar het zuiden van het land kreeg te maken met bewolking van een zwak warmtefront. Op enkele plekken viel zelfs wat regen. Door de bewolking werden niet in de zuidelijke re gio's, maar elders de hoogste maxima gemeten. In onze regio werd het op Schiphol en Hoofddorp 12,4, Santpoort-Zuid 13,1 en op Soesterberg 13,4 graad. Morgenavond veroorzaakt een randstoring meer wind en tijdens het weekeinde krijgen we te maken met de eerste substantiële neerslaghoeveelheden se dert begin februari. Di jor sse <3 0 <3 <3 <3 4- ooi}- V <3 zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max 4- 4- Verwachting voor morgen Neerslagkans Neerslag-mm SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Zwitserland A dal A dal berg V berg V Andermatt 600 100 Grindefcvald 120 30 I ChampÈry 200 45 Gstaad 470 Ch.teau-d'Oex 95 15 La Vue-des-Alpes 80 60 Ch,tri-St-Denès 70 70 RW I 120 110 Davos I 217 59 Sus-Fee 384 86 Elm 200 70 SSonös 100 100 Flims 350 60 StMoritz 250 MA Span)»» Dl II.tl - WO Duitsland DO Z vitseiland VR FrankujL ZAOostrni'ik STRIPS O Wassenaar O Den Haag PUZZEL DIRK JAN DE RECHTER BEERTJe -MOTS OP, vJET ©AA/O Hoera i/J pe Fïue door Mr Jesse van Muylwijck iK eew ©F/oieovJP WAMAJEER we pe EERSTE UAAJ6UAUEERS ^-t©AO l Horizontaal: I. Belangstelling; 9. een groot aantal; 10. opsmuk; II. rund; 12. bijb. figuur; 14. thans; 15. bloedwei; 17. mollengang; 19. lievelingskostje; 21. bovendien;! 22. droog (van wijn); 23. rond voorwerp; 25. onderj samenst.); 27. ingewijde; 30. loco citato; 32. Grieksf 33. symbool lood; 34. kokertje van zacht metaal; 36. warme drank; 38. spelvoorschrift. VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: (in beide richtin gen) op de A12 tussen knooppunt Gouwe en knooppunt Ouden rijn: op de A20 tussen knooppunt Terbregseplein en knooppunt Gouwe en op de A28 tussen knooppunt Rijnsweerd en knooppunt Hoevelaken. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A2 bij Vught en A50 bij Oss. Vrijdag: A4 bij Leidschendam en A15 bij Kes- teren. Zaterdag: A4 bij Haarlemmermeer en A16 bij Breda. Zondag: A2 bij Rreukelen en A2 bij Ouder-Amstel HU LA5 PAT 15% VAN PÊ oweuAKÉN oezevzsu IN É£N 5TKML VAN ZO KM KPNP mvrs. PUS IS NU WWtUISP. Verticaal: I. Elp; 2. landtong; 3. voorzetsel; 4. persoonlijk vnvJ 5. bijbelse naam; 6. muzieknoot; 7. Japanse munt; l woord; 13. tijdperk; 15. brede sjaal; 16. gewoonlijk! 18. dochter van Cadmus; 20. oude Franse munt; 23. paringsdans; 24. duw; 26. de Heilige Schrift; 28 vloer; 29. vleesgerecht; 31. wedstrijdbeker; 33. worj 35. symbool beryllium; 37. hectogram. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Korst; 3. anker; 4. isis; 7. speer; 10. rolsprl II. isoleren. J Verticaal: 1. Krasser; 2. scene; 5. sonoor; 6. slagen; 8. Eol 9. repel. De Engelsen zijn verzot op hun fishcake waarvan het huidige re cept uit het midden van de 19e eeuw stamt Een dergelijk ge recht kennen we in ons land niet Met de zalm in 't potje wordt de fishcake wel vrij dicht gena derd. Het gerecht kan met vrijwel alle stevige vissoor ten, zoals kabeljauw, zalmforel en harder wor den samengesteld. Voor 2 hoofdge rechten: 200 gram filets van Noorse zalm; zout; 2 - 3 dunne schijfjes li moen of citroen; 400 gram aardappelen, eventueel afkokers; 4 eetl. melk; 1 ei, losge roerd; ca. 30 gram zach te boter; witte peper uit de molen; 4 bosuitjes, met veel groen, gesnip perd; 2 eetl. droog kruim van witbrood; 1 eetL fijngeraspte oude of overjarige Goudse of Parmezaanse kaas; 1 eetl fijngehakte (blad) peterselie; ca. 1 eetl. ge smolten boter. Breng een royale hoeveelheid water aan de kook. Voeg wat (zee)zout toe en laat de limoen- of citroensap er op drijven. Spoel de vis onder stromend koud water. Leg ze in het koken de water. Temper onmiddellijk daarna de warmtebron. Houd de vis 5 minuten tegen de kook aan. Neem daarna de zalm uit de pan en laat ze op een zeef uitlekken en grotendeels afkoe len. Verdeel de zalm, die dan nog net niet helemaal gaar dient te zijn, daarna in kleine stukjes. Kook de aardappelen gaar in ruim water waaraan wat zout is toegevoegd. Wrijf de gekookte aardappelen door een fijne zeef of ge bruik een pureeknijper. Vermeng de aardappelen met melk, losgeroerd ei, 20 gram zachte boter en een beetje peper. Schep er eerst de bos uitjes en daarna de zalmstukjes door. Doe alles over in bebo terde eenpersoons ovenvaste schaaltjes. Bestrooi de gerechten met het mengsel van broodkruin, geraspte kaas en peterselie. Spren kel er een beetje gesmol ten boter over. Plaats de schaaltjes in het midden van de tot 200 o C. voor verwarmde oven. Laat er in 16 - 18 minuten een fraai korstje op bakken. Presentatie: Dien de gerechten op in de ovenschaaltjes. Geef er een sala de met (veel) tomaten bij en zet een mand met knapperig stok brood op tafel. Hans Belterman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12