Beurs onderzoekt koerscrash Ahold ECONOMIE Omzet Heineken groeit tot boven de 10 miljard Gekweekte kabeljauw Ahold lijkt nu een koopje voor de concurrentie in 2004 op de markt 'We zitten goed in de shit, maar we komen er wel uit' Ahold-personeel voelt het schandaal in portemonnee Twee aanklachten in VS ingediend jeuwe Swiss jbanen weg woensdag 26 februari 2003 5.00 7,05 0.00 8.89 0,85 6,25 IS 1.00 7,80 14,51 10.35 .7,97 6,18 11,30 >3,00 >3,00 15,15 '2,50 19,80 4,85 16,17 13,06: )2,50 '6,85 6,32 4.02 8,64 >2.4 12. 3,45 31,00 17,00 56,25 wtheekrente I weer omlaag 1r - Nog geen twee weken 63 patste verlaging daalt bij 86 pbank de hypotheekren- r, met 0,2 procent. De 50 leek met een vijf jaar vas- t draagt vanaf nu een 30 fen 4,2 procent. De Post- 94 erlaagde de tarieven lag met 0,1 tot 0,3 pro- 32 Ie vijf jaar rentevaste le- 32 yam op 4,5 procent. ft eca verloor 3 S ;ent klandizie .46 meer - De horeca heeft dizie vorig jaar met 3,2 zien teruglopen. De voor een hapje of buiten de deur stegen snee met 6,1 procent, fors meer dan het ge- de inflatieniveau van 3,5 en heeft veel klanten en het restaurant uitge- folgens het bedrijfschap en Catering zijn consu- behoudend geworden uitgaven en beschou- gaan weer als een luxe. etachering ixe hotels I- NS laten tientallen peerde conducteurs en listen overnachten in Cels in de Randstad om oneelstekorten op te In het Utrechtse NH erblijven zo'n 50 NS- Erkers. Het gebeurt op ment dat het bedrijf tider financiële misère, week werd bekend dat ïndersteunend perso- 10 banen worden ge- Bovendien willen NS et treinkaartje ruim vier (verhogen. De ondeme- iad wil binnenkort vra- len aan de directie. FNV hoten vindt dat er 'geld Ik wordt gesmeten'. H - Bij Swiss, de Zwitserse I laartmaatschappij die een pleden verrees uit de as yissair, verdwijnen 700 Daarnaast doet de in fi- 51e nood verkerende naatschappij 20 van haar jegtuigen van de hand en pt ze tal van bestemmin- werken nu nog zo'n D mensen. ns tekort naar m 3 procent /brussel - Het gat in de e begroting was vorig jaar ■oter dan al gedacht, ichijnlijk zijn de Europese overtreden die een tekort leer dan 3 procent verbie- )at heeft premier Raffarin »n in Parijs gezegd. Frank- eeg in januari al een chuwing van de EU. Ui- 1 maart moet Parijs de ens aan Brussel leveren, an leiden tot bindende velingen en boetes. uwe CAO voor rgiebedrijven lag - De 32.000 werkne- ran Nuon, Essent, Eneco lere energiedistributiebe- krijgen 2,5 procent erhoging. Dat staat in de eenjarige CAO, die 1 agaat. De loonsverhoging iorm de landelijke richt er loonmatiging in 2003. Albert Heijn houdt rotsvast vertrouwen in Ahold door Ed Blaauw bloemendaal - De Jobstijding bereikte hem zondagavond. Een speciaal telefoontje. De kruide nier in ruste schrok zich wezen loos. Albert Heijn wist niet wat hij hoorde. „Met elkaar hebben we er 110 jaar jaar keihard aan getrokken en dan word je op de ze manier getroffen. Dat doet pijn, heel veel pijn." En toch. Twee dagen na zwarte maandag heeft hij er een rots vast vertrouwen in dat het weer goed komt met Ahold. „Geloof me, we zitten diep in de shit, maar we zullen er wel weer uit komen. Onze winkels zijn er nog en onze medewerkers zijn er nog. Dat betekent dat de kennis en kunde er is en dus zal Ahold deze enorme tegenslag overwin nen." Albert Heijn, ambassadeur van de Nederlandse detailhandel. Gefortuneerd en zuinig, meestal vrolijk en zonder dikdoenerij. Maar nu klinkt zijn stem door de telefoon bedrukt en hij zucht veelvuldig. „Laten we er maar mee uitscheiden. Ik wil eigenlijk niks zeggen, ja dat ik me ver neukt voel. Maar dat weten de mensen nu wel." Zo'n veertien jaar geleden nam hij afscheid van als voorzitter van de raad van bestuur van Ahold. Hij woont al jaren in En geland, in Pudleston een plaats je bij de grens met Wales. Toch komt hij geregeld voor zaken naar Nederland, naar Bloemen daal waar hij een huis heeft. De ontwikkelingen van het bedrijf houdt hij nauwgezet bij. „Maar wat er nu is gebeurd, heb ik vol strekt niet zien aankomen." Hoewel Albert Heijn (76) al weer 'een eeuwigheid geleden' het bedrijf heeft verlaten, geldt hij internationaal nog altijd als een gezaghebbend en invloedrijk za kenman naar wie wordt geluis terd. „Als ze mijn advies nodig hebben, weten ze me te vinden. Ze kunnen alles aan mij vragen, maar als je zo lang weg bent, veroudert je kennis natuurlijk ook." Hij heeft inmiddels contact ge had met zijn opvolger, Cees van der Hoeven. Die opende het ge sprek met 'sorry'. Albert Heijn Albert Heijn. Foto: ANP/Arthur Bastiaanse kijkt de voormalige topman er niet op aan, dat het bedrijf zo in de malaise zit. Cees, de man om wie hij altijd zo vreselijk kon la chen als die weer eens het Antil liaanse volkslied ten gehore bracht. Jaren geleden zei hij in een interview met deze krant: „Cees komt van de Antillen hè. Zo'n lange witte vent met dat Antilliaanse accent. Zie je het voor je?" Albert Heijn wijt het financiële debacle, het boekhoudschan daal, aan een complot bij de Amerikaanse dochter US Food service. Aan gesjoemel van mensen binnen en buiten dat bedrijf. „Maar het is niet te ver gelijken met dat geintje van En ron, waar topmensen zich wil lens en wetens met gebakken lucht bezighielden." Toen Ahold de financiële pro blemen maandagochtend we reldkundig maakte, wisten de experts meteen waardoor het kwam en wat de gevolgen wa ren. En ze vertelden dat massaal aan kranten en televisie. Die handelswijze, Albert Heijn doet er het zwijgen toe. Zijn stem klinkt teneergeslagen: „Laten we maar ophouden met dit ge sprek. Ik heb al te veel gezegd. Ons imago heeft een deuk opge lopen en dat is heel naar. Maar ik heb er het volste vertrouwen in dat we het geschade vertrou wen weer herstellen. En laten we er nu maar mee uitschei den." toeslag voor dstof bij KLM veen - KLM-passagiers vanaf 1 maart een toe- jens de hoge kerosine- van de afgelopen maan- •izigers op Europese :n betalen 5 dollar per reis extra. Passagiers op intinentale vluchten 10 dollar meer neertel- aantal maatschappijen voerde al eerder een 4^70 ktoftoeslag in. st apothekers misleidend idam - Apothekers heb- t publiek misleid met vertentietekst dat het ka- evensreddende medicij- wegbezuinigen. Dat Reclame Code Com- gisteren uitgesproken, ertentie van apothekers- atie KNMP stond 9 en kiari in diverse kranten. 12 uinigingen treffen de bonussen voor de kers zelf. De medicijnen n het ziekenfondspakket enten hebben een wette- ït op levering. De klacht ;ediend door de Consu- ïbond. Zegelplakkers, maar ook het personeel van Ahold, belegden de afgelopen jaren in het Albert Heijn Vaste Klanten Fonds. De waarde van de aandelen in dat fonds kelderde gisteren met dertig procent. Foto: WFA/Gerard Damoiseaux zaandam/anp - Ongeveer 3500 personeels leden van Ahold voelen de naschokken van het boekhoudschandaal bij hun concern in hun portemonnee. Zij hebben geld geleend van het bedrijf om te beleggen in het AH Vaste Klanten Fonds en de waarde van hun beleggingen door het schandaal met zo'n 50 procent zien dalen. De medewerkers konden 4500 tot 22.500 euro lenen. Gemiddeld hebben ze per per soon 9000 euro geleend. In totaal gaat het om 31,5 miljoen euro. Ongeveer 3100 van de 3500 personeelsleden zijn in 1998 in het programma gestapt. Toen bedroeg de koers van het AH Vaste Klanten Fonds 32 euro. Gisteren was deze gedaald tot 15,88 euro. De looptijd van de lening is tien jaar. „Ze hebben dus nog een jaar of vijf te gaan. We hopen dat de koers zich in die tijd weer her stelt", zei een woordvoerder van Albert Heijn. In 1996 zijn ongeveer 375 werknemers inge stapt. Op dat moment bedroeg de koers van het fonds 20 euro. De looptijd van hun le ning duurt nog tot 2006. Iets meer dan veer tig man maakte in 1994 gebruik van de rege ling. De koers van het AH Vaste Klanten Fonds bedroeg toen 14 euro. Deze mensen hebben dus nog niks verloren. Het AH Vaste Klanten Fonds belegt onge veer de helft van de inleg in aandelen Ahold. Dit aandeel is maandag en dinsdag hard on deruit gegaan. De andere helft wordt uitge leend aan Ahold tegen het tarief van de de positorente van de Europese Centrale Bank (ECB) plus 1,25 procent. De personeelsleden betalen over de lening die ze van Ahold krijgen 1,5 procent rente, maar de helft van het bedrag wordt weer door het supermarktconcern teruggeleend. AH betaalt daarover 3 procent rente. „Dat compenseert elkaar, dus de werknemers hoeven per saldo geen rente te betalen", zei de AH-woordvoerder. amsterdam/washington/gpd - anp - De Amsterdamse beurs Eu- ronext gaat onderzoeken hoe Ahold zijn beleggers heeft geïn formeerd. Het onderzoek richt zich speciaal op de verplichting volgens beursregels om aandeel houders direct op de hoogte te stellen over koersgevoelige infor matie. Twee advocatenkantoren in de VS zijn al een stap verder en hebben Ahold gisteren aange klaagd. De kantoren, Cohen, Milstein, Hausfeld Toll en Wolf Hal- denstein Adler Freeman Herz, eisen namens gedupeerde Ahold-beleggers een schadever goeding voor de koersverliezen in de afgelopen maanden. Be dragen zijn niet bekendge maakt. De aanklachten zijn neergelegd in Virginia, waar Ahold kantoor houdt, en in New York. Volgens de advocatenkantoren heeft Ahold in het verleden valse en misleidende informatie ver strekt, waardoor de beurskoers kunstmatig hoog werd gehou den. Het gaat daarbij in het bij zonder om de financiële ver slaglegging tussen 15 mei 2001 en 21 februari 2003. In die pe riode is de winst van dochteron derneming US Foodservice veel lager uitgevallen dan werd ge meld. De aanklachten beschul digen Ahold ook van onvol doende interne controle. Maandag maakte de Sobi in Ne derland bekend dat Ahold ook informatie over de slechte gang van zaken in Zuid-Amerika te lang zou hebben achtergehou den. Volgens handelaar Bertens van Binck Brokers gaat onder handelaren het nieuws dat ook toezichthouder Autoriteit Finan- PvdA: Nabeurs waarschuwen Winstwaarschuwingen moe ten 11a het sluiten van de beurs worden gegeven, zodat ze niet leiden tot paniekreac ties. Dat stelde de PvdA-Ka- merfractie gisteren in vragen aan de ministers van financi en en economische zaken. De Kamerleden Douma en Heemskerk vragen zich af of de winstwaarschuwing van Ahold maandag wel meteen naar buiten had moeten ko men. Dat leidde direct tot een koersval van 63 procent Het was volgens hen beter ge weest als het concern had ge wacht tot na de sluiting van ciële Markten een onderzoek in stelt naar handel met voorken nis in het aandeel Ahold. Een woordvoerder zegt dat nooit uit spraken worden gedaan over onderzoeken. „Wij houden al tijd alle koersbewegingen in de gaten", is alles wat hij kwijt wil. Bertens noemt de koersontwik keling van Ahold opvallend. „Vóór maandag viel ons al op dat het aandeel gestaag daalde. De koers ging tegen de stroom in en daalde sterker dan de rest van de markt. We kregen het vermoeden dat er mensen wa ren die meer wisten." Ahold zakte vorige week van 10,7 naar 9,71 euro op vrijdag. De Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) vindt het nog te vroeg om een aanklacht in te dienen. „Wij gaan niet over één nacht ijs", aldus directeur De Vries. De VEB wil eerst de on derzoeken van Ahold zelf af- de beurs, zoals dat in een aan tal landen gebruikelijk is. Vol gens een woordvoerster van Euronext Amsterdam is de beursregel dat koersgevoelige informatie 'terstond' naar buiten moet worden ge bracht. Zo kunnen alle aan deelhouders gelijktijdig over de informatie beschikken. Daarmee wordt voorkomen dat achtergehouden kennis uitlekt bij partijen, die daar van kunnen profiteren. Of een paniekreactie wordt voorko men met het PvdA-plan durf de de woordvoerster niet te zeggen. wachten voordat actie wordt ondernomen. „Het gaat echter wel over een van de grootste schandalen in het Nederlandse bedrijfsleven. De VEB is voor minder naar de rechter ge stapt" Gisteren werden op de Amster damse beurs 73 miljoen aande len Ahold verhandeld. Dat is een recordaantal want op een nor male dag gaan zo'n 6 miljoen stukken om. De handel wordt vooral beheerst door grote insti tuten die 'uitstappen'. „Veel be leggingsfondsen mogen geen stukken bezitten onder de 5 of 10 euro", zegt de handelaar. „Die moeten dan automatisch verkopen. Aan de koopzijde zié je wel wat particulieren. Zij den ken dat het fonds op zo'n 3,5 euro wel een gokje waard is." Een analist van Effectenbank Stroeve vindt dat het koopmo ment nog niet is aangebroken. amsterdam/anp - Bierbrouwer Heineken heeft een goed jaar achter de rug. De omzet groeide met ruim 10 procent naar 10,3 miljard euro en de nettowinst steeg met 11,2 procent naar 795 mil joen. Topman Ruys toonde zich vanochtend te vreden. „Dit resultaat behaalden we ondanks ho gere pensioenlasten en het feit dat de biermarkt in grote delen van Europa heeft geleden onder het slechte weer en onder een zwakkere verkoop in de horeca." Ondanks de economische onzekere tijd gaat Hei neken voor dit jaar 'wederom' uit van winstgroei. Ruys signaleerde vooral een sterke groei in de VS en Polen, naast een wereldwijde groei van het merk Heineken. Ook droegen volgens hem nieuw verworven brouwerijen bij aan het positieve resul taat. De helft van de omzetstijging is te danken aan nieuwe bedrijven zoals het Duitse BrauHolding, het Russische Bravo International. Vanaf oktober werden bovendien Al Ahram in Egypte, Almaza in Libanon en Barü in Panama in de cijfers meege nomen. De wereldbiermarkt groeide vorig jaar met ruim 2 procent tot circa 1,4 miljard hectoliter. In Europa werd gemiddeld 3 procent meer bier gedronken, vooral door Russen en Polen. De Heineken Groep verkocht 84,8 miljoen hectoli ter, bijna 4 miljoen meer dan een jaar eerder. Dat betekent een stijging van 4,8 procent. De afzet van Heineken Nederland daalde in lijn met de markt, maar het bedrijfsresultaat bleef onder meer door kostenbeheersing stabiel. In landen waar Heineken als 'premium'-merk is neergezet groeide de afeet met 4,5 procent. De Britten dronken minder Heineken. In het Ver enigd Koninkrijk wordt het merk daarom deze week ook in het topsegment geïntroduceerd. De hogere afeet van Amstel bier in Afrika en van Am- stel Light in de VS compenseerde de lagere verko pen van het merk in Europa. Amstel bleef hier door stabiel rond 10,8 hectoliter hangen. Heineken is niet onder de indruk van de claim van 60 miljoen dollar die Russische distributeur First Federation eist. „Volkomen uit de lucht ge grepen", luidt het commentaar. De distributeur zegt dat Heineken het contract niet minimaal drie maanden tevoren heeft opgezegd. Maandag dient een kort geding in Amsterdam. Heineken gaat zelf bier in Rusland brouwen en zegt dat de officiële brief in november is uitgegaan om het contract per 1 maart op te zeggen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden amersfoort/anp - In 2004 brengt voedingsconcern Nutre- co de eerste gekweekte kabel jauw op de markt. In Noorwe gen zijn eitjes bevrucht en spar telt de eerste jonge vis in de bas sins. Ook andere soorten kweek- vis zoals zeebaars, zeebrasem en heilbot komen er aan. Dat heeft Nutreco gisteren gezegd bij de presentatie van de cijfers over 2002. Nutreco profiteert met de kweekvis van de problemen rond de populatie in zee van al lerlei vissoorten, zoals de kabel jauw. Gekweekte zalm vindt al gretig aftrek en nu is de beurt aan andere vissoorten. In Enge land bijvoorbeeld zijn zeebaars en zeebrasem populair op de menukaart. De kweekbak levert daar inmiddels al tien keer zo veel aan de restaurants dan de Middellandse Zee. De winst uit de zalmproductie gebruikt het bedrijf voor financiering van de ontwikkeling van nieuwe soor ten, aldus topman Dekker. Op de zalmmarkten Japan en de VS is geen vuiltje aan de lucht. Japan eet zo'n 450.000 ton zalm per jaar en Nutreco kon daar veel Chileense kweekvis kwijt wegens tegenvallende 'wilde' vangst van de Japanse vloot. De Amerikanen zijn dol op zalm en de bedrijven in Chili profiteren hier optimaal van groeicijfers van 20 procent. De overname in 2000 van het Noorse Marine Harvest zat te gen door de harde Noorse kroon en de geringe marges mede door EU-maatregelen rond mi nimumprijzen voor import. Dat laatste probleem lijkt bijna ach ter de rug. (advertentie) ij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... J-5 999 795/96 KRAS I -tteo m.leijnse@kras.nl door Achille Prick den haag De beurswaarde van Ahold daalde maandag in één klap met ruim 6o procent tot rond 3 miljard euro. Vrijdagavond was dat nog 9 miljard, een paar jaar geleden zelfs ruim 30 miljard euro. Ahold is daarmee een koop je voor de concurrentie. Belang stelling genoeg, maar er zijn ook schulden en een stevig anti-over namewapen. „Niemand wil iets kopen met het risico dat er nog lijken uit de kast komen vallen", reageert analist Ton van Ooijen van SNS Securities op de speculaties op de Amsterdamse beurs over een mogelijk vijandig bod op het Ahold-concem. „Daarvoor zijn er nog te veel vragen die opge helderd moeten worden. Het vertrouwen is zoek en het wach ten is nu op de uitkomsten van de onderzoeken in de VS en Ar gentinië. Dan is er duidelijk heid." Vast staat dat de gigantische schuldpositie die Ahold de afge lopen jaren heeft opgebouwd met talloze overnames snel ver beterd moet wórden. Het super marktconcern heeft een schuld van ruim 12 miljard euro. Met een nettoschuld van 252 pro cent ten opzichte van het eigen vermogen, heeft Ahold een hele zwakke balanspositie in vergelij king met zijn concurrenten. Nu de banken een stevige vinger in de pap hebben gekregen bij Ahold, zal er simpelweg ver kocht moeten worden om de schuldenlast snel te reduceren. Van Ooijen verwacht dat Ahold zich volledig zal richten op de VS en het noordwesten van Eu ropa. „Daar is het bedrijf een grote speler met een stevige ba sis. In Azië zijn ze te laat gestart met overnames waardoor de markt al redelijk verdeeld is. In Latijns-Amerika hebben ze heel wat problemen gehad met valu taschommelingen, politieke on rust en nu mismanagement. In Portugal hebben ze nog nooit winst gemaakt, Spanje blijft moeilijk en hetzelfde geldt voor Oost-Europa, met name in Po len. Dat kan allemaal in de eta lage." Wie zijn er in de markt? „Eigen lijk iedereen, behalve Wal Mart", meent Van Ooijen. „De Wal Mart-winkels gaan uit van eenjïeel ander concept, meer Ahold goed beschermd tegen belagers Ahold was nog een kleintje, maar in 1973 toch al heel zelf bewust. Ter verdediging te gen een vijandige overname, werd toen de Stichting Ahold Continuïteit (SAC) in stelling gebracht Als Ahold niet wil worden overgenomen, kan het bedrijf zich tot aan het faillissement toe blijven ver zetten tegen elk vijandig bod. „De raad van commissarissen of de raad van bestuur heeft op elk moment het recht evenveel preferente aandelen onder te brengen bij de Stich ting Ahold Continuïteit als er op dat moment gewone aan delen uitstaan", legt mr. Pie- ter Korst uit van advocaten kantoor SchutGrosheide, ex pert in beschermingscon structies. „Dat betekent dat gericht op discount en dat past totaal niet bij de winkelketens van Ahold, dat zijn luxere servi cesupermarkten. Wal Mart zou in de VS ook in de problemen komen met de mededingings- autoiöteit" niemand meer dan vijftig procent zeggenschap kan krijgen over het bedrijf, al koop je alle uitstaande gewo ne aandelen. Het is niet de enige wal bij Ahold tegen vij andige overnames. „Ze heb ben ook nog een aantal be voegdheden, die oorspronke lijk bij de aandeelhoudersver gadering liggen, overgeheveld naar de raad van commissa rissen. Bijvoorbeeld het be noemen of ontslaan van be stuurders, daar hebben we maandag nog een voorbeeld van gehad. Ook mogen de commissarissen de jaarreke ning vaststellen. Zo zijn er nog wat zaken die altijd bij het bedrijf zelf zullen blijven liggen, al heb je heel veel aan delen in handen." In de Verenigde Staten zouden Kroger en Safeway nu de meeste belangstelling hebben, menen analisten. In Europa wordt het Engelse Tesco en het Franse Carrefour genoemd. Zij zouden met jfiime interesse hebben voor Ahold-ketens in de groei markten Oost-Europa en Azië. Het Franse Casino lijkt zich niet te bemoeien met Ahold, het heeft het te druk met het oplap pen van Laurus (Konmar, Edah, Super de Boer) waarin het vorig jaar een meerderheidsbelang verwierf. En dan gaat er in de financiële wereld nog het g^icht dat de Amerikaanse investeringsmaat schappij Kohlberg Kravis Ro berts (KKR) serieuze belangstel ling zou hebben. KKR maakte gisteren bekend dat het zich te rugtrekt uit de race om Safeway in Groot-Brittannië. Die be kendmaking zou niets met de sterk gedaalde marktwaarde van Ahold te maken hebben, maar dezelfde woordvoerder gaf toe dat er wel wordt gekeken naar Ahold. „Toch lijkt het niet erg waar schijnlijk dat KKR een kans maakt op de korte termijn", stelt Van Ooijen. „Dat bedrijf is voor zijn overnames volledig afhan kelijk van financiers en niemand gaat nu een gigantisch krediet verstrekken voor een aankoop waaraan enorme schulden vast zitten. Bovendien moet nog blij ken of Ahold geen kat in de zak

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9