Irak voldoet deels aan eisen VN BUITENLAND Amerika-Irak: een oorlog tegen één man of tegen een volk? Nieuw conflict Serviërs en Albanezen dreigt "«W4S5H Saddam Hussein: Ik zal Irak niet verlaten VS: Noord-Koreaanse rakettest onbetekenend Generaal Wiranto in Timor aangeklaagd es ge 02( ipd; ^jlgische terrorist -frette komt vrij De Belgische terrorist mare Carette, voormalig kop- )0 u van de organisatie Strij- r,md Communistische Cellen C). is gisteren vervroegd elaten. Hij kreeg levenslang een aanslag in 1985, waar- mel wee brandweermannen 06'^ wamen. De CCC-voorman zich in de jaren '80 setyldig aan 27 aanslagen te- 'internationale kapitalisti- a organisaties'. Aan Carettes te da 's we' voorwaarde iis/hQ onden dat hij andere ex- *"ers niet regelmatig mag Ook moet hij de nabe- nden van de brandweer- ten 1,5 miljoen euro scha- irgoeding betalen. inder verraadt djfdachten roof l0's verpen - De grote diamant- Af\I van twee weken geleden in "Jverpen 'eek het werk van ervaren professionals, r de dieven die aan de haal en met de inhoud van 123 en uit de kelders van het verpse diamantcentrum en in de nastoot flink te ien geblunderd. Gisteren en vier verdachten worden ehouden, omdat ze tijdens erhuizing waardepapieren ;n van de kluizen hadden ^slingeren. Het gaat om Italianen, een Italiaanse in Nederlandse vrouw. Het t achter de roof zou een ier uit Palermo zijn. «ron breidt n coalitie uit 'f+m inv - De Israëlische pre- '•'.J-M» Ariel Sharon presenteert in waarschijnlijk een re- gvan vier partijen aan de t. Hij werd het op het te moment eens met de ex- -rechtse Nationale Unie treding tot zijn nieuwe ie. Eerder al hadden de irikale centrumpartij Shi- de extreem-nationalisti- lationaal Religieuze Partij lij de Likud van Sharon loten. Samen zijn de vier :n goed voor 68 van de itels. Tot gisteren zag het uit dat Sharon zou gaan m met een krappe meer- id van 61 afgevaardigden. jien: Brein jislag bekend §- Jemen weet wie de g van vorig jaar oktober |Franse olietanker Lim- [ganiseerde. Dat heeft de jjfische veiligheidsdienst D gezegd. Het zou gaan il Hakeem Bazeeb, een |ïst die banden zou onder- n met al-Qaeda. Jemen fct die conclusie zijn geko- a verhoren van vijf ver- n die mogelijk ook be- n waren bij de aanslag, b en drie medeverdach- Jiuden nog in Jemen zijn. tie van de veiligheids ei om de vier te arresteren, ige maand mislukt. i doodt vier nsen na ruzie sTEEPville ^en Amerikaanse >i hoo#oekende heeft gisteren rker miiur geopend tijdens een □vo-^over 20 dollar en een cd- rmet mede-werkzoeken- schietpartij deed zich de balie van een uit- eau in Huntsville, in de ise staat Alabama. Jensen kwamen om en Ijfde raakte gewond. Na ren te hebben verschanst omsingelde woning, gaf Ier zich uiteindelijk over. WOENSDAG 26 FEBRUARI 2003 door onze correspondent Cees van Zweeden amman - Toen Colin Powell in 1991 werd gevraagd hoeveel Irakezen in de Colfoor- log waren omgekomen, antwoordde hij: „Dat is niet iets waar ik bijzonder in ge ïnteresseerd ben." Of zoals een woord voerder van hem het later formuleerde: „Om u de waarheid te zeggen, dat is geen kwestie waar we ons op concentre ren." Belangrijker was dat slechts een paar honderd Amerikanen waren omgeko men. Een herhaling van Vietnam, waar 58.000 Amerikanen sneuvelden, was voorkomen. „Het spook van Vietnam is definitief begraven in het woestijnzand van het Arabische schiereiland", sprak een geestdriftige president Bush, de va der van de huidige president. Bush had gelijk. Toen zijn opvolger Clinton acht jaar later in Kosovo ten strijde trok, verloor hij niemand. Maar de Serviërs, die elf weken lang werden gebombardeerd, betaalden een hogere prijs. Duizend burgers verloren het leven, omdat de piloten hun dodelijke last van kilometers hoogte loosden. Daar mee bleven die piloten buiten bereik van het luchtafweergeschut. Dat zij daardoor een trein niet zagen die juist over een te bombarderen brug reed, zoals in Zuid-Servië gebeurde, was van minder belang. Volgens historicus Howard Zinn heb ben de Amerikanen geen benul van de tol die hun oorlogen eisen. Ze herinne ren zich allemaal de foto van het Viet namese meisje dat met vreselijke brandwonden wegrende, nadat ze door napalm was getroffen. „Maar tot van daag hebben de meeste Amerikanen er geen flauw benul van hoeveel Vietna mese soldaten en burgers (een miljoen van elk) omkwamen door Amerikaanse bommen", schreef hij. Niemand in Amerika weet hoeveel Ira kezen hun leven lieten in de Eerste Golfoorlog, maar belangrijker is dat niemand het wil weten. Die oorlog werd net als de nu nakende Tweede Golfoorlog gepresenteerd als een oor log tegen één man: Saddam Hussein. Dat er in Irak ook nog 22 miljoen ande ren mensen woonden, die nog nooit voor de tiran hadden gestemd, werd buiten beschouwing gelaten. Het aan tal burgerslachtoffers in de oorlog van '91 liep ongetwijfeld in de tienduizen den. Alleen al in één enkele schuilkelder in Bagdad kwamen ruim vierhonderd mensen om, merendeels vrouwen en kinderen, toen er een bom insloeg. In de eerste vijf weken van de oorlog werden 110.000 vluchten boven Koe weit en Irak uitgevoerd, en werd 85.000 ton aan bommen gegooid. Toen het Iraakse leger in Koeweit goeddeels was vernietigd, vluchtten duizenden Irake zen en Palestijnen (militairen en bur gers) naar Basra. Veertig uur lang werd het konvooi van tweeduizend voertui gen, vooral burgerauto's, genadeloos gebombardeerd. Beelden van de slachting schokten de wereld: Moskou brandmerkte de Ame rikanen als 'twintigste-ëeuwse barba ren'. Maar het Witte Huis omschreef de vluchtelingen als 'folteraars, plunde raars en verkrachters'. Piloten kwamen opgetogen terug van de missie boven Highway 80. Eén van hen, majoor Fee- ley, zei: „Dit was een lot uit de loterij." Een ander glunderde: „Zelfs in Vietnam heb ik nooit zoiets gezien." Nu Amerikaanse en Britse soldaten op nieuw hun laarzen poetsen, rijst de vraag hoe hoog de tol is die de burger bevolking nu gaat betalen. Het Penta gon zegt dat negentig procent van alle bommen tegenwoordig preciesiewa- pens zijn, die door lasers naar hun doel worden geleid. In de vorige oorlog was dat slechts tien procent. Het aantal burgerslachtoffers zou daardoor be perkt kunnen blijven. Maar het oogmerk van de operatie is deze keer Saddam Hussein van zijn troon te stoten. Dat betekent dat Bag dad, een stad van vijf miljoen zielen, genomen moet worden. De tiran, die alle biografieën van Stalin heeft ver slonden, zou van Bagdad 'Saddamgrad' willen maken. Hij zou de olievelden kunnen opblazen, en de Amerikanen dwingen tot huis-tot-huis gevechten in Bagdad. Niemand weet hoe lang de oorlog zou kunnen duren. Optimisten speculeren dat Saddam Husseins troepen zich bin nen luttele dagen overgeven, en dat de schade tot enkele honderden levens beperkt zal blijven. Pessimisten zitten een ietsje hoger met hun schattingen. De Medical Associa tion for the Prevention of War rekent op een half miljoen doden, en dan al leen als de oorlog tot een conventione le beperkt blijft. Die cijfers komen bovenop het aantal levens dat de economische sancties de afgelopen twaalf jaar al hebben geëist. Volgens dr. Eric Herring van Bristol University heeft dat embargo, dat Irak van medicijnen en voedingsmiddelen berooft, al honderdduizenden slachtof fers gemaakt. Ook de sancties hadden tot doel Sad dam Hussein uit zijn zadel te wrikken. Zoals minister Albright van buitenland se zaken het in 1996 formuleerde: „Dat doel rechtvaardigt het lijden van het Iraakse volk. It's a price worth paying." Witte Huis: Saddam is legitiem doelwit Saddam Hussein en andere Iraakse topfiguren zijn in het geval van oorlog een legitiem doelwit voor Amerikaanse troepen. Dat heeft het Witte Huis gisteren gezegd. „Als wij ten oorlog trekken tegen Irak, kunnen de leiders daar niet veronderstellen dat zij veilig zijn", zei woordvoerder Flei scher. „Bij oorlog zijn militai re bevelhebbers volgens in ternationaal recht een legi tiem doelwit. En natuurlijk valt Saddam daar ook on der", aldus Fleischer. De me dedeling duidt erop dat Was hington lijkt te breken met het geldende beleid. In reac tie op CIA-samenzweringen in de jaren '60 en '70 kondig de president Ford in 1976 een verbod af op het vemioorden van buitenlandse leiders. new york-ankara/rtr-anp - Irak heeft gisteren een nieuw sig naal afgegeven dat het bereid zou zijn samen te werken met de VN-wapeninspecteurs. Het land stelde de VN op de hoogte van de vondst van een aantal handge schreven documenten, waaruit blijkt dat in 1991 massavernieti gingswapens zijn ontmanteld. Irak liet de inspecteurs boven dien weten dat er een bom is gevonden met daarin 'een vloei stof. De zogenoemde R-400 bom voor biologische oorlogs voering werd gevonden in een gebied waar het regime vroeger biologische wapens dumpte. Het hoofd van de wapeninspec teurs, Hans Blix, noemde de onthullingen 'positief, en een indicatie dat Irak bereid lijkt te zijn tot 'wezenlijke samenwer king'. Hij onderstreepte de noodzaak de aanwijzingen ver der te onderzoeken. Irak deed de mededelingen in zes brieven aan de Verenigde Naties. De inspecteurs hebben Irak keer op keer gevraagd mef documen ten aan te tonen dat massaver nietigingswapens zijn ontman teld. De Iraakse leider Saddam Hussein beweerde onlangs nog dat Irak vrij zou zijn van nucle aire, chemische en biologische wapens. Zijn regime overlegde tot nu toe echter geen papieren om die bewering te staven, voor de VS reden om Bagdad van leugens te beschuldigen. Het Iraakse regime heeft daar entegen nog steeds niet gerea geerd op de eis van Blix om zijn al-Samoud-raketten te vernieti gen. Het hoofd van de wapenin specteurs wil dat de raketten worden ontmanteld, omdat ze de maximaal toegestane reik wijdte van 150 kilometer over schrijden. Blix benadrukte dat de vernietiging, die zaterdag moet beginnen, voor hem geen punt van discussie is. Saddam Hussein zou in een nog niet uitgezonden interview met de Amerikaanse zender CBS hebben laten weten niets voor vernietiging te voelen, omdat de raketten niet verder dan 150 ki lometer komen. Maar volgens Mexicanen in traditionele Azteekse kleding protesteerden gisteren voor de Amerikaanse ambassade in Mexico-Stad tegen een interventie in Irak. Hoewel Mexico meestal wordt beschouwd als een loyale bondgenoot van de VS, laten peilingen zien dat de Mexicanen in overgrote meerderheid tegen de oorlog zijn, net als de regering. Foto: AFP/Jorge Uzon een adviseur van de president zal Bagdad uiterlijk morgen zijn besluit bekendmaken. In het kader van de voorberei dingen van een oorlog tegen Irak, is de Turkse regering Was hington tegemoetgekomen. An kara liet weten bereid te zijn 62.000 Amerikaanse militairen toe te laten voor een eventueel noordelijk front bij een invasie in het buurland Irak. Het kabi netsvoorstel stelt dat de Ameri kanen maximaal 255 militaire vliegtuigen en 65 helikopters in Turkije mogen stationeren. Volgens Turkse media zijn ver scheidene ministers slechts schoorvoetend akkoord gegaan. Uit sommige peilingen blijkt dat 90 procent van de bevolking te gen een militaire interventie in het buurland is. Volgens vice- premier Sahin geldt de toestem ming voor een periode van zes maanden. Het kabinet legde het voorstel aan het parlement voor, dat er waarschijnlijk vandaag over spreekt. Ankara en Washington steggel- den enige tijd over de statione ring van Amerikaanse man schappen. Amerika beloofde als tegenprestatie 6 miljard dollar directe financiële steun en 20 miljard kredietgaranties om de economische gevolgen van een oorlog te kunnen opvangen. An kara eiste tevens medezeggen schap bij het militaire en naoor logse politieke beleid. De Turken regelden dat bij een invasie ook Turkse militairen Noord-Irak mogen binnentrek ken. Zij zullen strategische posi ties innemen in het overwegend door Koerden bewoonde en in feite autonome Noord-Irak An- York telt daklozen foRK - Meer dan duizend ligers zijn gisteren de TEENr 1 van Manhattan inge- systeetn om daklozen te tellen, design) voor het eerst dat New mien aen officieel onderzoek ed ais ingesteld naar het aantal :n zonder eigen dak bo lt hoofd. Volgens mensen ':omen voor de belangen daklozen zijn er nooit r Newyorkers dakloos ge- als nu. Elke nacht weer I^n er vorige maand meer ^B.000 mensen in opvang- [^van de metropool, 7.400 dan een jaar eerder. Als in Manhattan is Hfind, zal ook in de rest van ^Kfork worden geteld. in'ulariteit van sblti is tanende ,e„aU^"ON;DcP°Pulaj},eit. lorraad'Afrikaanse president s in eigen land tanende, ^jeuwe opiniepeiling wees !n uit dat nog maar 54 iit van de Amerikanen po- s over de president. Twee Jen geleden vonden nog 'es op de tien Amerikanen jsh het goed deed. De tiende kritiek geldt vooral economische beleid, lerde van de ondervraag- het wel eens met de ma- aarop Bush het terroris- pbeert te bestrijden. Een lid van de Servische Zjandarmeria speurt naar Albanese rebellen aan de grens met Kosovo. Foto: AP/Srdjan llic door Aleksandar Vasovic presevo/ap - „De gloriedagen zullen wederkeren, en deze keer vechten we door tot het einde", zegt Murteza, een 29-jarige etnische Albanees. Hij voerde zo'n twee jaar geleden de opstandelingen in de Zuid-Servische Presevo-vallei aan. De moge lijkheid is inderdaad reëel dat de etnische Albane zen, die in het gebied de meerderheid vormen, er van profiteren dat de aandacht van de wereld op Irak is gericht, en opnieuw de wapens opnemen om te vechten voor aansluiting bij het door de VN bestuurde Kosovo. De voortekenen zijn verre van gunstig. Zondag kwam een Servische politieagent om en raakten twee anderen gewond toen hun auto vlakbij de grens met Kosovo op een landmijn reed. „Een klassieke terroristische daad", zei de Servische re gering. De aanslag werd opgeëist door het Alba nees Nationaal Leger (ANA), een van de schimmi ge organisaties van etnische Albanezen die wraak hebben gezworen voor de arrestatie van enkele Albanezen door de Servische politie in verband met de moord op een etnisch-Albanese politie agent. In Presevo demonstreerden vorige week zo'n ze venduizend etnische Albanezen voor vrijlating van de verdachten en voor meer au. nomie. In het naburige Bujanovac vonden vergelijkbare de monstraties plaats. Vooral het feit dat de arresta ties werden verricht door de Servische paramili taire politie, de Zandarmerija, en niet door de plaatselijke, multi-etnische politie wekte woede. De paramilitairen zijn berucht om hun optreden in opdracht van oud-president Slobodan Milose vic tegen de etnisch-Albanese bevolking van Kos ovo. Murteza, die alleen zijn voornaam wil geven en gekleed gaat in camouflagepak, was onder de de monstranten. Hij zegt tientallen jongemannen achter zich te hebben. Wat voor wapens zijn mili tie heeft, wil hij niet zeggen. Twee jaar geleden be schikten Murteza en zijn mannen behalve gewe ren over lichte anti-tankwapens. Servië heeft de veiligheidsmaatregelen in het zuiden drastisch opgevoerd. Zwaar bewapende agenten patrouille ren op de bevroren wegen in de bergen en in de smalle straten van de dorpen. „Dit is vijandelijk gebied", zegt een politieofficier. De Servische regering weigert concessies te doen aan de etnische Albanezen. „We gaan niet op nieuw onderhandelen met de terroristen", zei de Servische vice-premier Nebojsa Covic, die Kosovo in zijn portefeuille heeft. Volgens Servië zijn gewa pende Albanezen zich in Kosovo aan het opma ken voor nieuw geweld in het zuiden van Servië. De regering in Belgrado dringt bij het internatio nale bestuur van Kosovo aan op maatregelen, maar dat ontkent dat etnische Albanese extremis ten actief zijn in Kosovo. „Niet één bericht over gewapende extremisten in Kosovo is gefundeerd gebleken", zei de commandant van de Ameri kaanse legerbasis Camp Bondsteel in Kosovo maandag. Volgens sommigen is de huidige gespannen situa tie het resultaat van doelbewuste provocaties van de Servische regering, die juist de laatste tijd po gingen onderneemt invloed te herwinnen in Kos ovo, dat formeel nog steeds deel uitmaakt van Servië. De regering stelde onlangs voor Servische veiligheidstroepen weer naar Kosovo te sturen, hetgeen door het VN-bestuur werd afgewezen. Een nieuwe Albanese opstand tegen de huidige, democratische regering in Belgrado, georgani seerd vanuit Kosovo, zou Servië echter een sterk argument opleveren om in te grijpen in Kosovo. I new york/anp - De Iraakse pre sident Saddam Hussein sluit uit dat hij zijn land verlaat. Hij zei dat in een interview met het Amerikaanse tv-station CBS, dat gisteravond enkele fragmenten uitzond. Het hele interview volgt vanavond. Journalist Dan Rather vroeg Saddam Hussein of hem ergens asiel is aangeboden, en of hij overweegt te vertrekken om zijn volk te sparen. „Ik ben hier in Irak geboren. Ik heb mijn kinde ren de waarde van principes bij gebracht. Wie besluit zijn land te verlaten, is niet trouw aan zijn principes. We zullen sterven in dit land", zei de president. Saddam zei desgevraagd dat Irak zijn oliebronnen niet in brand zal steken, zoals het in de Golfoorlog in Koeweit heeft ge daan. „Irak verbrandt zijn rijk dommen niet." Op de vraag of hij banden onderhoudt of heeft gehad met Osama bin Ladens al-Qaeda antwoordde de presi dent ontkennend. „Irak heeft nooit enige relatie met al-Qaeda gehad en ik denk dat Bin Laden zelf onlangs duidelijk heeft ge maakt dat wij geen banden met hem hebben", zei Saddam. Seoul-Tokyo - De Verenigde Sta ten hebben gisteren uiterst lauw gereageerd op de Noord-Kore- aanse rakettest van een dag eer der. Minister van buitenlandse zaken Powell bestempelde de lancering als 'nogal onbeteke nend'. De rakettest kwam niet alleen op het moment dat Powell zich in Zuid-Korea bevond om de in stallatie van de nieuwe Zuid-Ko- reaanse president bij te wonen, maar ook aan de vooravond van die inauguratie zelf. Witte Huis woordvoerder Fleischer sprak van 'een incident' dat onderdeel is van het provocatieve gedrag van Noord-Korea. „Normaal gesproken sturen lan den bij een inauguratie bloemen of een hoogwaardigheidsbekle der. Noord-Korea stuurt een kruisraket", aldus Fleischer. Vol gens de woordvoerder zal de Amerikaanse regering haar standpunt in de crisis rond Noord-Korea niet wijzigen door de test. Op een conferentie van de orga nisatie van de 114 niet-gebon- den landen in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur, zei een Noord-Koreaans delegatie lid dat de test is uitgevoerd 'om veiligheidsredenen'. kara zegt dat de Turkse inzet van troepen 'humanitaire doe len' dient en mede is bedoeld om vluchtelingenstromen in goede banen te leiden. Met een Turkse militaire inter ventie wil Ankara volgens waar nemers echter vooral voorko men dat de Koerden in Noord- Irak de strijd aangrijpen om een eigen staat uit te roepen. Dat zou de separatistische Koerden in Turkije kunnen aansporen de wapens weer op te nemen tegen Ankara. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - De Verenigde Naties hebben in Oost-Timor een aan klacht ingediend tegen de voor malige Indonesische minister van defensie en oud-legerbevel hebber Wiranto, zes andere top- generaals en de voormalige gou verneur. Het is voor het eerst dat een po ging wordt gedaan een rechts zaak te beginnen tegen de hoogst verantwoordelijken voor de mensenrechtenschendingen die volgden op de volksraadple ging van 1999. De machtige ge neraal Wiranto werd een half jaar later in verband met be schuldigingen over mensen rechtenschendingen ontslagen als minister. In de aanloop naar het referen dum over de toekomst van Oost-Timor en de dagen erna kwamen zeker duizend mensen om. Na het bekend maken van de uitslag - vóór onafhankelijk heid - werd een derde van de bevolking razendsnel naar West-Timor gedeporteerd. Het leger en de milities die het had opgericht, staken alles in brand wat zij niet konden meenemen, en lieten het oosten berooid achter. De gedeporteerde bevol king werd in kampen nog lange tijd geterroriseerd door de mili ties. De militairen en de gouverneur worden beschuldigd van 'syste matisch en wijdverspreid ge weld om de volksraadpleging te frustreren' en de regio bij Indo nesië te houden. Ook wordt hen 'moord, vervolging en deporta tie' ten laste gelegd. De Indone sische legertop uit die dagen heeft echter geen reden tot grote ongerustheid. Minister van bui tenlandse zaken Wirayuda zei dat Jakarta niet meewerkt aan 't) Generaal Wiranto. Foto: Reuters uitlevering van Wiranto of de anderen. „Waarom moeten we actie ondernemen? Wie gaf de VN het mandaat om hem aan te klagen en waarom?" Tot nog toe heeft Indonesisch onderzoek naar de terreur in Oost-Timor in Indonesië weinig opgeleverd. Alle eerder aange klaagde militairen zijn vrijge sproken. Alleen militieleider Gu terres werd veroordeeld tot tien jaar. Het Indonesische leger, dat de veiligheid rond de volksraad pleging zou garanderen, heeft de verantwoordelijkheid steeds afgewezen, omdat de misdaden door individuen zouden zijn be gaan en niet van bovenaf zou den zijn gestuurd. De aanklacht van de VN richt zich op alle grote zaken die zich in Timor hebben voorgedaan. Daar hoort ook de moord op de Nederlandse journalist Sander Thoenes bij. Jakarta weigerde steeds die zaak aan het eigen Oost-Timortribunaal toe te voe gen, wegens gebrek aan bewijs. De aanklacht van de VN biedt de mogelijkheid om de zaak in Dili aanhangig te maken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7