Tbs bij verkrachters nauwelijks effectief BINNENLAND 1 2® PAS OP Familie bolletjesslikker rouwt zonder lichaam Fout met apparatuur ziekenhuizen Alexander zelf wilde Margarita niet op huwelijk Stenen gooiende eksters Parkeren op eigen risico t Informateurs willen dat Bos en Balkenende haast maken Oppassen voor eksters Herdenking februaristaking voerster baby der in nieuws idam - De 31-jarige vrouw jndag een pasgeboren ba- nam uit het Rotterdam- lla Kinderziekenhuis, bijna twee jaar geleden al •er in het nieuws omdat D met haar eigen dochter- X huis had verlaten. Haar Jen de politie vreesden des- fhet ergste en al de volgen- igwerd een opsporingsbe- Iverspreid via de televisie, touw meldde zich toen zelf J balie van het NOB in Hil- n met de eis dat haar foto hevisie gehaald zou wor- woensdag 26 FEBRUARI 2003 'er beroep '*rden Monfort tzffl nux - Het proces in hoger kp tegen de wegens moord Jee Nederlandse echtparen prdeelde Kamel Ben Saleh »istermorgen in Bor- jegonnen. In april ver- elde het Hof van Assisen j Franse Auch hem tot le- ig, met ten minste 22 liter de tralies zonder op gratie of amnestie. De xen van de echtparen wo- et proces bij. De uitspraak |7 maart. !naar overlijdt 'drijfsongeval ut - Een 50-jarige man uit is gistermiddag overle- a een bedrijfsongeval op rrein van Essent Milieu in ir. De man was werkzaam «n transportbedrijf in iveen. Bij het afvalverwer- v ledrijf in Wijster, de voor- n ye VAM, werd hij overre- oor een shovel. Hij over- reSh iren later aan zijn verwon- r ;lt t dei dracht, tigd 'eae houdingen na jord prostituee net>sch - De politie heeft msd jag jn oijen twee man- ~.ef 9 en 27 jaar) uit die plaats [di f louden in verband met aat orfj 0p je vrouw die don- In de bossen bij het Bra- ^-Reek werd gevonden. De jorw erdachten zijn familie *rder ;aar. De politie kwam het spoor via getuigen irtonderzoek. Bij de ver- iba, ,n werden onder meer 'e* a in beslag genomen. De een 33-jarige Russische, in de prostitutie. t can [)e technische recher- :erk Hp]t een onderzoek in naar in dl rijdingsmiddel :est v ten :'0p sffer Schiphol later gen lekkende jerry- ?t bestrijdingsmiddel in er** ffer heeft gisteren over- ranH toorzaakt in een bagage- e we op Schiphol. Volgens de zet. Verkeer en Waterstaat ch als ,n dne medewerkers van "un ol zich laten behandelen medische staf van de ival r aven, omdat ze ademha- ie,de oblemen hadden. In ver- :sten, iet het vrijgekomen be- ze gsmiddel werd de baga- ïrde" korte tijd ontruimd. -naar van de koffer, een d 8ev ;e man uit India, heeft ordt van 3ooo euro gekre- 5rde 4 zijn koffer vervoerde hij 'cans met in totaal 27 ijdingsmiddel, waar in was gaan lekken. Igenscan t tot straffen iribo - De rechtbank ïaribo heeft gisteren lerlandse bolletjesslik- tot 21 maanden gevan- veroordeeld. De twee imers (30 en 33) wer- Id oktober vorig jaar 1 )uden op de luchthaven Idolf Pengel, waar ze op fcgtuig naar Nederland [stappen. Beide verdach- )ben een bekentenis af- Ze vielen door de mand |een onderzoek met een iscan. cessi :n hur het ronden bij ld Maasbracht iacht - Twee mensen jiochtend gewond ge- or een brand in een i baggerbedrijf Niba- ij in Maasbracht. Vol- brandweer is tijdens de ibest vrijgekomen. Een iker van het bedrijf irgewond en is met helikopter naar het brandwondencentrum Een andere mede- Se licht gewond. eren premiers tags archief ie - Het Nationaal Ar- Den Haag krijgt de ar- van twaalf premiers uit •de 1942 tot en met et gaat om 340 meter ar- ii het Kabinet van de -president, dat na de :ht grotendeels open- rdt. Het Nationaal Ar de documenten bewa- beschikbaar maken voor J>ek. De inventaris is ook tiet te raadplegen. 5 Dienst Stadsbeheer Kans op besmetting met hepatitis of hiv miniem groningen/gpd-anp - Het Mar tini Ziekenhuis in Groningen onderzoekt of patiënten besmet zijn geraakt met het virus dat aids kan veroorzaken. Ruim vijf honderd patiënten uit Drenthe en Groningen zijn opgeroepen een bloedtest te ondergaan. De kans dat patiënten besmet zijn geraakt, is echter miniem. Dat heeft het ziekenhuis gisteren be kendgemaakt Het gaat om mensen die tussen 23 december en 19 februari een blaasonderzoek hebben onder gaan in het ziekenhuis. De pa tiënten, voornamelijk 65-plus- sers, zijn onderzocht met een slecht gereinigde blaascamera. Ze lopen kans op besmetting met hepatitis B, hepatitis C en hiv. De blaascamera van de afdeling urologie wordt gereinigd in een aantal wasmachines. De reini gingsapparaten zijn 23 decem ber geleverd. Vorige week ont dekte een uroloog dat een slang in de machines verkeerd was aangesloten. Volgens het zie kenhuis is de fout gemaakt door een medewerker van het bedrijf dat de apparatuur leverde. Het ziekenhuis wil elk risico uit sluiten door het bloed van be trokken patiënten te onderzoe ken. De patiënten hebben giste ren een brief ontvangen met het verzoek om een bloedtest te on dergaan. Volgens het huisart senlaboratorium hebben giste ren al tientallen patiënten bloed laten afnemen. Zij waren ge schrokken, maar volgens het ziekenhuis was er geen sprake van paniek. De Inspectie voor de Gezondheidszorg stelt een onderzoek in. Ook patiënten van ziekenhuis Sint Jansdal in Harderwijk lopen een risico dat ze besmet zijn met het hepatitis B-virus. Het gaat hier om zes patiënten die evenals in Groningen een on derzoek van de blaas hebben ondergaan. De scoop die hierbij is gebruikt, is wel gereinigd maar niet gedesinfecteerd. (advertentie) GRATIS Dat is gewoon Edah door onze correspondent Daphne Groenendijk Paramaribo - Onder een zinkplaten af dak zit de creoolse familie Agosoe op houten klapstoeltjes dicht bij elkaar. Het regent, en dat maakt de dag nog triester. De volwassenen zijn stemmig gekleed, de vrouwen in het wit, de mannen in don kergrijs en zwart. Ze bidden en zingen. De kinderen spelen in de regen. „Ik kan nog steeds niet geloven dat iemand mijn vader zo heeft toegetakeld. Het was zo'n grote en sterke man. En hij was altijd zo lief voor ons", zegt dochter Olga Amoi (25). Ze is één van de acht kinderen van Ma- joro Atondee Agosoe, de 60-jarige man die begin deze maand in Amsterdam dood werd aangetroffen. Wandelaars vonden op 5 februari zijn zwaar toegeta kelde lichaam. Sectie wees uit dat Agosoe bolletjes cocaïne in zijn maag had. Drugshandelaars hebben vermoedelijk na zijn dood zijn lichaam opengesneden, zodat de cocaïne niet verloren ging. Olga bekijkt enkele recente foto's die ze var^hem heeft. Op één daarvan houdt hij samen met zijn vrouw een bord vast van de Surinaamse Lotto. Zevenenveertig miljoen en honderd en drieëntwintigdui zend zevenhonderd gulden, staat er met viltstift op geschreven. Omgerekend zo'n 15.700 euro. „Dat was in september 2001. Hij had de jackpot gewonnen. Hij heeft van het geld dit huis gebouwd, waar we nu met z'n allen in wonen." Een mooi gezin, een eigen huis, Agosoe was een gelukkig man. „Nee, dat was hij niet", zegt Olga zacht en staart naar de grond. Haar vader had altijd als ambte naar bij de watervoorziening gewerkt. Sinds een jaar was hij met pensioen, maar hij had nog geen uitkering ontvan gen. „Daar baalde hij van. Daarom deed hij met allerlei spelletjes mee, in de hoop iets te winnen. Toen dat anderhalfjaar geleden het geval was, hoopte hij telkens dat het opnieuw zou gebeuren. Op 2 februari zei Agosoe tegen zijn vrouw dat hij pas de volgende dag weer thuis zou komen. Olga: „Hij bleef nooit zo lang weg. We dachten dat hij zijn ge dachten op een rij wilde zetten." Maar op 3 februari kwam zijn boezemvriend langs om te vertellen dat Agosoe hem had gebeld. Hij zat in Nederland en wilde de familie laten weten dat alles goed ging. „Oke, dachten we, hij is op vakan tie. We vonden het wel vreemd, want in Nederland kent hij niemand." De volgende dag werd het verhaal nog vreemder. Een schoolvriendin van Olga wist te vertellen dat haar buren hadden gehoord dat in Nederland het lichaam van een Surinaamse man was gevonden die de Lotto had gewonnen. En die man woonde in dezelfde buurt als Olga. De fa milie Agosoe werd toen ongerust en ging naar de buurtpolitie. Daar was echter niets bekend. En ook bij de politie in het centrum van Paramaribo wist men niets over een dergelijk incident. Maar na veel heen en weer gebel tussen Suriname en Nederland bleek er inder daad in Amsterdam een lichaam te zijn gevonden. De man, vermoedelijk een Su rinamer, droeg een zilveren ketting met een medaillon. „Ik wist gelijk dat het mijn vader was", zucht Olga. „Ze hebben een foto gefaxt en toen wisten we het ze ker", vult haar zus Esselien (39) aan. Een grote schok. Hoe kon dat nou gebeu ren? Met wie had hunjyader afgesproken? Wie had hem naar de luchthaven ge bracht? Van wie had hij dat dure ticket gekregen? En hoe kwam Mj aan die bolle tjes? Zijn boezemvriend bleek er meer van te weten. „Zijn paspoort en visum waren al lemaal geregeld en ook het ticket was be taald. Hij zou volgens die vriend een maand in Nederland blijven", weet Olga. „Ze hebben hem gelokt, want hij weet hoe gevaarlijk het is. We spraken zo vaak over de mensen die gepakt waren of er aan waren overleden." Het onderzoek naar de drugshandelaren loopt nog steeds. Het lichaam van Agosoe is inmiddels vrijgegeven. „We kunnen hem alleen niet hierheen halen. De overtocht kost 8500 euro en dat kun nen wij nooit betalen. We proberen nu via vrienden het geld bij elkaar te krijgen. Of dat lukt, is de vraag", zegt Olga's oom. Voorlopig blijft het lichaam van Agosoe dus in Nederland en probeert de familie het verlies met de dede oso's (rouwritue- len) te verwerken. Olga: „Wat er is ge beurd, is zwaar, maar geen afscheid van hem kunnen nemen, vind ik echt ver schrikkelijk." Diverse smaken, zak 175 gram 93 rijswuk-amsterdam/anp - Prins Willem-Alexander wilde zijn nichtje Margarita en haar man Edwin niet bij zijn huwelijk op 2 februari vorig jaar met Méxima Zorreguieta hebben. Dat blijkt uit een kaartje van de Prins van Oranje aan de dochter van prin ses Irene, geschreven op 12 de cember 2001. HP De Tijd drukt het prinselijk schrijven af in het nummer van deze week. In het blad staat het derde deel van het verhaal van Margarita de Bourbon de Parme en Edwin de Roy van Zuydewijn over hoe zij naar hun mening zijn gedwarsboomd door de Oranjes. „Lieve Margarita, Helaas lijkt het ons onder de huidige omstan digheden niet opportuun jullie uit te nodigen voor ons huwe lijk. Hopende op een betere toe komst, wens ik jou veel succes en wijsheid toe. Liefs, Alexan der", schreef de troonopvolger. Voor het eerst heeft HP De Tijd enkele documenten afgedrukt die moeten bewijzen dat het niet bepaald boterde tussen de dochter van Irene en haar man aan de ene kant en Margarita's familie aan de andere kant. Er is gedeeltelijk ook een antwoord brief van koningin Beatrix aan Margarita te zien, maar die is nauwelijks leesbaar al is het koene handschrift van de vor stin gemakkelijk te herkennen. Volgens HP De Tijd staat er in: „Je brief heeft mij getroffen als intens triest. Verwarring en wanhoop spreken eruit, verbit tering en een beeld van diep verstoorde verhoudingen." Bea trix zou ook hebben geschreven dat een schrijven van Margarita aan premier Kok om bemiddde- ling 'op zijn minst gênant' was. De vorstin noemt de aantijgin gen van Margarita in de brief 'vrij paranoïde'. Margarita sneert in HP De Tijd ook nog naar haar eigen moe der. „Ze is haar belofte de helft van de kosten van de bruiloft te betalen, nooit nagekomen." Mogelijk is prinses Irene nog niet bekomen van de schrik, want het festijn op 22 septem ber 2001 kostte bijna een half miljoen in guldens. De Amsterdamse wethouder Koninklijke post Citaten uit de briefwisseling van Margarita: Brief aan Beatrix: 'Het is een grote teleurstel ling om vanuit eigen familie en mensen direct om ons heen, zo bedrogen te wor den. Ik heb je meerdere ma len op deze problematiek ge wezen, het wordt nu echt tijd voor maatregelen.' Brief van Irene: 'Lieve Margarita, Ik hou van je. Niet alles wat je doetkan ik achter staan. Maar weet dat ik van je hou en je vast houdt. Grote omhelzing en kus.' Brief van Beatrix: 'Je brief heeft mij getroffen als intens triest. Verwarring en wanhoop spreken eruit, verbittering en een beeld van diep verstoorde verhoudin gen. Je hebt hen die van je houden gekwetst, hun beste gevoelens gekrenkt en vriendschap geschonden. Ik hoop datje ooit eens de Margarita zult hervinden die plaats behoudt in ons hart.' Bron: HP/De Tijd Oudkerk (sociale zaken) eist een onderzoek van de sociale dienst in de hoofdstad naar het even tuele lekken van het dossier van Edwin de Roy van Zuydewijn. De wethouder vindt dat er een verwarrende situatie is ontstaan. Hij wil onder meer antwoord op de vraag hoe de berichten van vorige week, toen het bestaan van het dossier nog werd ont kend, zich verhouden tegenover de berichten deze week. Oud- kerk wil verder weten wie naast de sociale dienst en de cliënt in zicht hebben in de dossiers. den haag - Niet alledaags, maar wel hard nodig. In Den Haag staat sinds kort een bord met daarop een waarschuwing voor eksters die met stenen 'gooien'. De dieren nemen glimmende voorwerpen en stenen mee naar hun nesten in een park. Daarbij laten ze kennelijk wel eens wat vallen in de nabijgelegen par- keerzone. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - De informa teurs gaan PvdA en CDA onder druk zetten om meer haast te maken met de vorming van een kabinet. Er is nu zo veel voorwerk verricht, dat de par tijen de komende twee drie weken knopen kunnen door hakken over het politieke be leid dat ze willen voeren, meld den bronnen rond de formatie gisteren. Om goed door te kunnen on derhandelen moeten de poli tieke leiders van CDA en PvdA, Balkenende en Bos, meer tijd vrijhouden voor de formatie, zo hebben informateurs Don- ner en Leijnse hen laten weten. Ze mogen hun agenda niet meer 'volplempen' maar moe ten zo nodig langer kunnen doorpraten, aldus de woord voerder van de informateurs. Als dat goed gaat, zijn er over drie weken nog maar een paar hangpunten over, is de ver wachting in kringen van de in formateurs. Bos noemde dat vanochtend een 'prettig opti mistische boodschap'. „Het zou fantastisch zijn als dat uit komt", aldus de PvdA'er. Bal kenende waarschuwde echter dat „we niet overhaast te werk moeten gaan." Vandaag bespreken Balkenen de en Bos eerst het verslag van de informateurs over de onder handelingen tot nu toe. In dat 'gemeenschappelijk kader' dat een paar A4-tjes beslaat, wor den kort alle belangrijke poli tieke knelpunten voor het vol gende kabinet geschetst. Balke nende en Bos zullen op basis daarvan een agenda bepalen. Vervolgens passeren de ko mende dagen alle hoofdonder werpen een voor een de revue. De informateurs hebben over elk onderwerp een notitie van een paar bladzijden geschre ven. Morgen gaan Balkenende en Bos met elkaar in de slag over het financieel kader, de begro tingsregels waaraan het nieuwe kabinet zich zal houden. Dit wordt algemeen beschouwd als een van de moeilijkste on derwerpen van deze formatie. Het CDA blijft bij een bezuini ging oplopend tot 14,5 miljard euro in 2007, nodig om een evenwicht op de begroting te krijgen. De PvdA is wat minder gefixeerd op het begrotingste kort. utrecht-ruswijk/gpd-anp - Tbs- behandeling van verkrachters, aanranders en pedofielen is nau welijks effectief. Dat blijkt uit een onderzoek van de Van der Hoe ven Kliniek in Utrecht. Na of tij dens een behandeling wordt 55% opnieuw veroordeeld. Van de seksueel deviante psy chopaten, mensen met seksueel afwijkende voorkeuren en een gebrek aan schuldgevoelens, gaat 82 procent opnieuw in de fout, zo meldt het rapport. De behandeling van deze groep kan zelfs een averechts effect heb ben, omdat de patiënten daar door beter worden in het mislei den van anderen. Volgens het onderzoek liggen de werkelijke cijfers hoger, omdat seksuele delicten niet altijd wor den gemeld of opgelost. De overheid hanteert een gemid deld recidive-percentage van 20%. De kliniek, een forensisch psy chiatrisch instituut in Utrecht, deed onderzoek naar alle 94 ver krachters die zij tussen juli 1975 cn februari 1996 onder haar hoede had. Het is voor het eerst in Nederland dat naar het reci divegevaar van deze groep is ge keken. Volgens dr. Corine de Ruiter, onderzoeker aan de Van der Hoeven Kliniek, moet onder kend worden dat de huidige be handeling bij een grote groep verkrachters niet werkt. De Rui ter pleitte vanmorgen in het Ra dio 1 Journaal voor onderzoek naar de effecten van chemische castratie en agressieremmende medicijnen. Ook zouden tbs'ers na hun vrijlating langer en in tensiever gevolgd moeten wor den, meent De Ruiter. Fractieleider Dittrich van D66 zei vanmorgen in een reactie te pleiten voor dergelijk onder zoek. Volgens hem moet ook de wenselijkheid en het effect van chemische castratie worden on derzocht. Dit houdt in dat pa tiënten na een injectie weken lang geen seksuele driften meer hebben. Ook vindt Dittrich dat moet worden overwogen om onverbeterlijke seksuele misda digers levenslang op te sluiten. Momenteel zijn er al zogeheten long-stay afdelingen in enkele tbs-klinieken, waar veroordeel den vrijwel zeker nooit meer uit zullen komen. Amsterdam - Een vrouw legt bloemen bij het standbeeld 'De Dokwerker*, dat symbool staat voor de febru aristaking. Deze verzetsdaad tegen de Duitse nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog werd gisteren in Am sterdam herdacht. Foto: GPD/Harmen de Jong

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3