Donner wil harde lijn softdrugs Beurswaakhonden bijten zich vast in Ahold Een rondje Leiden met de burgemeesterskandidaten Concertzaal Q-bus sluit deuren 'Woonwijken in handen wietbendes' [ANSEN KRIJG JE NIET HE MOETJE CREËREN IEA0 DEELTIJDOPLEIDINGEN Aanvang 17 maart www.hesasd.nl Terrasweer Stichting Muziekhuis zegt huur op bij gemeente Leidenaar aangehouden in moordzaak Van Riebeeckhof Onderzoek naar mogelijke voorkennis; beurskoers opnieuw onderuit Leidsch Dagblad 003 NR. 43166 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 26 FEBRUARI 2003 )agblad iie Albanezen Serviërs dreigt eer op te laaien exander zelf Ide Margarita •t op huwelijk euw stadhuis phen blijkt b broeikas smet en jnail kunnen |g groeien Ïgeen bewondering rij is van een |nig afgunst es Normand 3 MMENTAAR rsfcj OORD-KOREA onll ;elarf door Robbert Minkhorst leiden - Camera's en preventief fouilleren in uitgaansgebieden? Harry Groen, kandidaat voor het Leidse burgemeestersambt, roept meteen: voor! Zijn tegenstrever Henri Lenfe- rink reageert genuanceerder. „Ik ben voor een goed gevulde gereedschapskist voor de politie, maar je moet voorzichtig zijn met het toepas sen van de middelen. Je moet ze wel hebben. Als het ineens nodig blijkt, is het dramatisch als je eerst nog een verordening moet maken." Het Leidsch Dagblad hield gisteren een rond tocht door Leiden met de twee kandidaten voor het burgemeesterschap. Voor horeca-on- dememer Ben Luykx, de laatste gastheer tij dens de tournee, is het strenger toezicht op de Nieuwe Beestenmarkt geen issue meer..Alles wat je doet, is mooi meegenomen", zegt de ei genaar van onder meer Malle Babbe en Laza rus op de Nieuwe Beestenmarkt. „Maar nu het hier weer rustig is, is het niet echt nodig." Bo vendien, je kunt al dat 'gajes' wel wegjagen met allerlei maatregelen, maar elders duikt het toch weer op. De cafébaas heeft de herrie schoppers dan nog liever rond de Beesten markt, waar de zaken portiers hebben en de politie vaak aanwezig is. „Als je het te streng maakt, heb je nog een veel groter probleem. Dit is het uitgaanscentrum van Leiden." Café Malle Babbe is het eindstation van een fietstocht die was begonnen aan het Rapen burg, bij de voormalige Universiteitsbiblio theek. Daar zetelt ook het bestuur van de uni versiteit. Lenferink en Groen hadden er een ontmoeting met rector magnificus Douwe Breimer. Daarna volgden een bezoek aan het Haagwegterrein van de Stichting Stadspar- keerplan, diaconaal centrum De Bakkerij en de Haarlemmerstraat. In de drukste winkel straat van Leiden kregen Groen en Lenferink een rondleiding van Hans Wijgers, voorzitter van de winkeliersvereniging van die straat. Het programma loopt uit, ook al omdat de twee kandidaten de verschillende gastheren het hemd van het lijf vragen. Beiden reageren be trokken en enthousiast, beiden zijn compli menteus over de partners met wie ze in de toekomst, als het referendum op 11 maart voor hen gunstig uitvalt, te maken krijgen. Pagina Ri: 'Heb je die spruitjes met de hand schoongemaakt' had uw van de crisis rond jft de leider van Noord- 1 Kim Jong D, doorgaan l provoceren van de Ame- e regering. Het stalinisti- igime lanceerde gisteren et die na een korte vlucht Wven van de Japanse Zee en. Maar wat Kim ook ivaad krijgt hij de Ameri- ek genoeg nieL r George W. Bush tot lid 'as van het kwaad' be de land bezit vermoede- eerdere kernwapens en tandsraketten om ze af eten op de Amerikaanse IL Kim gooide de inspec- het Internationale Siergie Agentschap het nam een gesloten kern- weer in gebruik en i de wapenstilstand van izijdig op te zeggen, redenen voor de Ameri- ra zich ernstige zorgen te Temeer omdat het hier en een kwaadaardig regi- het kaliber Saddam Hus- reft, maar ook nog eens waar Saddam pure lolitiek bedrijft, Kim zich sch laat motiveren. De volstrekt onbereken- door Ap van den Berg en Ferdi Schrooten den haag/gpd - Justitieminister Donner (CDA) wil het gedoogbe leid voor softdrugs beknotten en in lijn brengen met Europese re gelgeving. Uit een vertrouwelijke notitie blijkt dat hij „een scherpe inperking van het aantal coffee shops" voorstaat. Ook wil Don ner drugsgebruik ontmoedigen en thuisteelt aanpakken. Dat be vestigen betrouwbare bronnen rond de minister. Als het aan Donner ligt, volgt er een waar offensief tegen illegale hennepplantages. Steeds vaker gebruiken criminele bendes huizen en kelders in achter standswijken om hennep te kweken, zo blijkt uit nog niet ge publiceerd onderzoek van cri minoloog prof. dr. Frank Boven kerk. De resultaten uit zijn rap port zullen volgens Bovenkerk gebruikt worden om het huidige softdrugsbeleid 'op de helling te zetten'. Volgens de criminoloog zijn twintig woonwijken, verspreid over heel Nederland, in handen van wietbendes. Circa zestig procent van de oogst wordt naar het buitenland geëxporteerd. De politie weet vaak alleen de telers te pakken, doorgaans bijstands moeders, junks en mensen met grote schulden. De bendes zelf, die zorgen voor de apparatuur, de planten, de stroomvoorzie ning en het oogsten, ontsprin gen steevast de dans. De minister zal zijn plannen binnenkort aan de Tweede Ka mer voorleggen. Omdat Donner ook informateur is, zullen zijn voornemens bij de kabinetsfor matie aan de orde komen. Mo menteel telt ons land een kleine 800 verkooppunten van mari huana en wiet, tegen 1500 in 1998. Met name in de grote steden is het aantal flink afgenomen. Maar volgens Donner moeten er binnen een paar jaar mini maal nog eens 400 coffeeshops worden gesloten. Gemeentebe sturen kunnen daar in principe zelfstandig over beslissen. Maar door de bestaande regelgeving aan te scherpen, wil Donner hen daartoe dwingen. Door het Nederlandse soft drugsbeleid meer in lijn te brengen met de opvattingen van andere EU-lidstaten hoopt Donner in Brussel goede af spraken te kunnen maken over de aanpak van mensensmokkel, terrorismebestrijding en asiel beleid. „Sommige landen, waaronder Frankrijk, houden die afspraken tegen uit nijd over het Nederlandse softdnigsbe- leid", meldt een zegsman. Nederland grootste producent xtc genève - Nederland is nog steeds de belangrijkste producent van ecstasy (xtc). Dat blijkt uit een rapport over 2002 dat de Verenigde Naties gisteren in Genève hebben gepubliceerd. Groot-Brittannië, Ierland en Spanje zijn de grootste gebruikers van de synthetische drug, aldus het verslag van het internatio nale narcoticabureau van de VN, INCB. „Zestig procent van alle in de wereld gebruikte xtc wordt in Europa gebruikt." Misbruik van de drug kan volgens INCB onherstelbare her senbeschadiging tot gevolg hebben. Behalve in Europa, wor den de synthetische drugs ook gebruikt in de Verenigde Staten en delen van Azië, waarbij de Nederlandse Antillen, Aruba en Suriname dienst doen als belangrijkste doorvoerianden. In maart zijn diverse landen uit het westen van Europa en Au stralië, Canada en de Verenigde Staten een internationale operatie begonnen tegen de smokkel van xtc. Die leidde tot het onderscheppen van ongeveer 335.000 pillen. (advertentie) m Noord-Korea ogen- k een concretere bedrei- rmt dan Irak, blijft het uis zijn pijlen op Saddam Daar zijn praktische re- roor. Bush kan zich twee n tegelijk niet veroorlo- ivendien is Noord-Korea Ktaire tegenstander van tzijde van de medaille is ih nu de suggestie wekt oden met kernwapens n hem te vrezen hebben, 'it Pakistan is een ot van de VS in de oor- ïn het terrorisme, maar tegelijkertijd ongestraft re technologie aan Kim ren. erikaanse beleid ten aan- in Noord-Korea is een 12fken richting dictatoriale eraf; het algemeen. Wie aar; (lens bezit, overleeft. telfs voedselhulp. Ook rd' 8weet dat - als hij de dans 2Q Pringt - alleen het bezit a. gjeaire wapens hem op de iUur kan redden. Dat be rt veel goeds voor de toe- succesbegintaan de hes katwuk - Voor de Katwijkse strandtenthouders komt deze zonover goten winterweek net te vroeg. Pas op i maart mogen zij in de kust plaats hun paviljoens opzetten. Alleen het Zeepaviljoen - de enige strandtent die het hele jaar open mag zijn - doet al goede zaken. Ook gisteren zat het terras weer bomvol met zonaanbidders. Foto: Dick Hogewoning Illegale Bulgaren land uitgezet den haag - Tientallen illegale Bulgaren uit Den Haag zijn vanochtend per vliegtuig het land uitgezet. Dat gebeurde na een actie gisteravond, waarbij de politie in totaal 48 illegalen aanhield. Vier Egyptenaren zit ten volgens een gemeente woordvoerder nog in vreemde lingenbewaring. Het was de derde grote actie tegen zoge noemde slaappanden.. 'Geen sporen op vuurwerkterrein' arnhem - Er zijn geen aankno pingspunten dat lekkend gas een rol heeft gespeeld in de oorzaak van de vuurwerkramp in Enschede op 13 mei 2000. Dat zei persvoorlichter A. de Mey van het openbaar ministe rie in Arnhem. Het OM heeft af gelopen week met de politie en gasexperts onderzoek gedaan naar de gasleidingen op het ter rein van de vuurwerkrbedrijf S.E. Fireworks in Enschede. De aanleiding daarvoor was de stelling van brandexpert F. Vos dat het lekkend gas in combi natie met vuurwerk heeft geleid tot de enorme ontploffingen. Senator: Bush laat Afghanen vallen Washington - Amerika heeft Afghanistan laten vallen. Daar van heeft de Democratische Se nator Biden president Bush gis teren beschuldigd. „De regering heeft Afghanistan teruggegeven aan de krijgsheren", zei de Se nator. Bush heeft in zijn begro ting voor 2003/2004 geen geld gevraagd voor Afghanistan. Bi- den is fid van de buitenland commissie van de Senaat, en vreest hetzelfde voor Irak. Studenten voeren actie op Malieveld den haag - Studenten voeren op 13 maart actie op het Malie veld in Den Haag. Steen des aanstoots zijn plannen van top ambtenaren die volgens de stu denten de 'teloorgang' van het hoger onderwijs inluiden. In hun advies aan de informateurs Donner en Leijnse zouden de topambtenaren verhoging van het collegegeld bepleiten en af schaffing van de OV-jaarkaart. door Herman Joustra leiden - Concertzaal Q-bus sluit binnenkort zijn deuren. De Stichting Muziekhuis heeft de huur van de concertzaal op gezegd bij de gemeente. Dat betekent dat er geen con certen meer worden gegeven in het gebouw aan de Uiterste gracht. „Het is niet anders", zegt Johan Andrée, voorzitter van de stichting. „Maar wij kunnen het financieel niet meer bolwerken." Eind vorig jaar luidde Het Mu ziekhuis al de noodklok. Tij dens een vergadering van de raadscommissie voor cultuur kwam Andrée met de bood schap dat de stichting het zon der financiële hulp van de ge meente niet meer kon bolwer ken. De financiële problemen zijn naar het oordeel van de stich ting voor een deel terug te voe ren op de Leidse Vereniging van Popmuzikanten (LVP). Die zou de programmering van Q- bus verzorgen en de zaalhuur voor haar rekening nemen. Al vrij snel na de opening in 1997 werd duidelijk dat dit geen succesformule was. De verliezen stapelden zich op. Het Muziekhuis nam een jaar later al de programmeringsver plichting, de zaalhuur en de schulden over van de LVP. De stichting had toen nog het idee dat de concertzaal zichzelf wel zou terugverdienen, maar die hoop bleek ij del, consta teert Andrée nu. „We zouden de zaal dolgraag openhouden, maar het kan niet meer. Heel triest. Het is weer een culturele aderlating voor de stad. De huur van De X wordt opge zegd, Werfpop wordt verplaatst en nu dit." Voor de LVP en de Streekmu- ziekschool heeft de sluiting vooralsnog geen gevolgen. De LVP maakt gebruik van oefen ruimten in het pand en de Streekmuziekschool huurt en kele ruimten om les te geven. Cultuurwethouder Pechtold is op dit moment met vakantie en is derhalve niet in de gelegen heid te reageren. leiden - De politie heeft een 26- jarige man uit Leiden aange houden in verband met de moord op een 42-jarige bewo ner van de Van Riebeeckhof in Leiden. Dat heeft het openbaar ministerie (OM) in Den Haag vanochtend bekend gemaakt. De man is afgelopen vrijdag ge arresteerd. Het OM verdenkt hem ervan betrokken te zijn bij de moord. Over de precieze doodsoorzaak van het slachtoffer wil justitie 'in verband met het onderzoek' geen mededelingen doen. De verdachte wordt morgen voor geleid aan de rechter-commis- saris. Het recherchebijstands team, dat uit ongeveer 25 re chercheurs bestaat, zet het on derzoek voort. Over het motief van de verdachte valt nog niets te zeggen, aldus een woordvoer der van het OM. „De man wordt nog gehoord." amsterdam/washington/anp Ahold komt steeds meer onder vuur te liggen. De Amerikaanse financiële autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar mo gelijke fraude bij het supermarktconcern. The Wall Street Journal meldde vanoch tend dat de beurswaakhond SEC onre gelmatigheden onderzoekt bij Ahold- dochter US Foodservice. Het onderzoek spitst zich toe op het bo nussysteem dat in de Amerikaanse le vensmiddelenbranche gebruikelijk is. Het moederbedrijf zelf wordt in het on- dei^aek meegenomen, aldus de Ameri kaanse zakenkrant. Verder vraagt de SEC bij huisaccountant Deloitte Touche documenten op. Gisteren deponeerden al twee advocatenkantoren in de VS een aanklacht tegen Ahold. De Nederlandse financiële toezichthou der AFM liet vanochtend doorschemeren ook een onderzoek in te stellen. Volgens een woordvoerder kijkt de beursbewaker altijd naar opvallende koersontwikkelingen. Voorafgaand aan de bekendmaking van boekhoudfraude werd er driftig gehandeld in het fonds en daalde de koers fors. „We bc&jken dan hoe het is gegaan", aldus de AFM- woordvoerder. Op de beursvloer sluiten handelaren voorkennis niet uit. „Een kredietfaciliteit van 3,1 miljard euro regel je niet in een weekeinde", aldus een handelaar. „Het betekent ook dat er mensen op de hoog te waren van de problemen. Dat verklaart misschien waarom er zoveel in Ahold werd gehandeld." Op de Amsterdamse beurs zette de val van Ahold zich vanochtend onvermin derd voort. Rond elf uur was het aandeel 17 procent gezakt Afitert Heijn riep van ochtend de 148.000 deelnemers aan het AH Vaste Klanten Fonds op hun kalmte te bewaren. „De koersdaling is een pa pieren verlies. Pas als de stukken ver kocht worden is het een echt verlies. Er zijn op dit ogenblik geen massale verko pen", aldus de woordvoerder. Het fonds was afgelopen maandag, na de eerste koersval, nog ongeveer 150 mil joen euro waard. Pagina Economie: Meer over Ahi^d Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV A *1/, Telefoon (i.vm controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bï automatische betaling s mjn Handtekening: I Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl D&atereld om JE HE

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1