rdeel 100 6000- SCHRIJVENDE LEZERS Kamsteeg Sluiten Leidse kunstuitleen zonder redelijk alternatief is een slecht plan Straatnamencommissie met verouderde regels nieuwe Audi's met kortingen oplopend tot Als diplomatieke weg niet werkt moet Europa als een man achter Verenigde Staten gaan staan Dit noemen wij bij Audi - T Informatiestop treft niet LD maar hele Leidse bevolking Het mystei Brittenbui Leyhof m<[ niet zo kla| Krokus is winterakoniet WOENSDAG 26 FEBRUARI 20C*G Deze brief - die ik ook naar het college van burge meester en wethouders en de gemeenteraad heb gestuurd - gaat over de dreigende sluiting van de kunstuitleen. Graag zou ik het hartgrondig met wethouder Pechtold oneens zijn, maar helaas heeft hij gelijk. Namelijk dat de kunstuitleen niet kostendekkend is en dat deze kunst alleen bij de mensen komt die het toch wel kunnen betalen. Maar kan dat anders? De beste manier om een kunstuitleen te laten mislukken is om het in een donker verdomhoekje achterin een van zichzelf al ontoegankelijk gebouw te stoppen dat zelf vervol gens wordt volgezet met moderne, voor deze doelgroepen wellicht moeilijke kunst. Kun je een hogere drempel opwerpen? Wanneer het de bedoeling was geweest mensen te ontmoedigen, had er geen betere strategie kun nen worden gekozen. En dit nog los van de po ging om de kunstuitleen te vullen met 'TOPkunst'. Er bestaat veel kunst en weinig Kunst, en dat mag gezien worden. Ook en vooral in een kunstuitleen. Is het mogelijk dat hier twee doelstellingen bot sen? 'Kunst voor het volk' en het aanleggen van een 'Leidse collectie'? De laatste jaren is landelijk het culturele beleid ge richt op spreiding. In de media hoor je dan vooral over theater, maar ook beeldende kunst hoort bij cultuur. Vindt het Leidse college het sluiten van de kunstuitleen, zonder alternatief, een manier om die doelstelling wél te halen? Een stad krijgt het culturele klimaat dat ze ver dient. Als B en W, vertegenwoordigers van de Leidse burgers, deze verdere verschraling van het beeldendekunstaanbod toestaan, zal dat dus wel kloppen. Het is alleen jammer dat in onze muse- umstad maar één museum voor beeldende kunst staat, twee of drie serieuze galeries en een uitge kleed CBK. Christiaan van Tol, Leiden. Regelmatig melden zich lezers in de krant met niet-gehonoreerde wensen ten aan zien van het vernoemen van een straat of plein in Leiden naar hem of haar die iets betekend heeft voor onze stad. Zo ook in het Leidsch Dagblad van 19 februari waar in de rubriek 'De Blauwe Steen' aandacht schonk aan het misnoegen van ene me vrouw Politiek uit Voorschoten. Haar voor stel om de naam van een verzetsstrijder (Piet van Maanen) aan een straat of plein in Leiden te geven, had geen aandacht ge kregen. Sterker nog; zij schreef al zeven jaar geleden een brief naar de gemeente Leiden (straatnamencommissie) over haar voorstel en er is nooit enige vorm van reactie geko men. Ik ben zelf vrij goed op de hoogte van wat sommige Leidenaars tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben gepresteerd in en vóór Leiden. Mijn conclusie is dat bepaalde (nu overleden) personen uit het Leidse ver zet totaal in het vergeetboek zijn geraakt, als gevolg van het ongeïnspireerde optre den en het gebrek aan belangstelling van de gemeente Leiden (lees; straatnamen commissie). In de loop der jaren ben ik er nooit achter gekomen wie zitting hebben in deze com missie. Zodoende weet ik niet wie er ver antwoordelijk voor is dat we in Leiden zit ten opgescheept met straatnamen als Zwenkgras, Wollegras, enzovoortgras. Ik herinner me nog mijn enthousiasme toen op zondag 11 februari 1990 Nelson Mandela werd vrijgelaten. Er ging een vreugdegolf over de hele wereld. Diezelfde zondagmiddag stelde ik voor het college van burgemeester en wethouders én de ge meenteraad een brief samen, waarin ik pleitte om op korte termijn een straat of plein te ver- of hernoemen naar deze held van iedereen. Ook alle fracties kregen een kopie. Ik heb hierop nooit reactie gekregen. Ook niet van de fracties, of zelfs maar van één gemeenteraadslid. Jaren later, op 12 maart 1999, werd Nelson Mandela in Leiden ontvangen om een ere doctoraat van de universiteit in ontvangst te nemen. De kranten stonden er vóóraf al bol van, enkele duizenden mensen tracht ten bij aankomst van Mandela bij de Pie terskerk een glimp van hun held op te van gen. Alles wat maar enigszins Leids ho temetoot was, zat op dat moment in de Pieterskerk. Terwijl in veel landen in veel steden straten en pleinen de naam dragen van Nelson Mandela, is een mijns inziens sterk verou derde regel in Leiden er de oorzaak van dat we nog levende personen geen straatnaam toekennen. Tot mevrouw Politiek tot slot; ik zie het er nog niet van komen dat de bestaande straatnaamcommissie eerbied betuigt aan Leidse verzetsstrijders uit de Tweede We reldoorlog. Tenslotte hebben we in deze stad ook al de 5-meiviering naar de knop pen geholpen. Henny Kwik, Leiden. (advertentie) Veel voordeel op de A2, A4, A6, allroad en TT. Wees er snel bij. Ze vliegen weg. Direct uit voorraad leverbaar. Alphen a/d Rijn Curieweg 5 0172- 427 427 Voorschoten Hofweg 39 071- 5 794 794 www.kamsteeg.nl www.kamsteegspecials.nl AUTO PLAZA Het college van burgemeester en wethouders van Leiden was boos. Boos op het Leidsch Dagblad omdat in deze krant voortdurend lullige stukjes worden geschreven over de plaatselijke politiek en het college. Waar haalt het LD het lef vandaan om kritiek te leveren op ons college, dat door onze be volking op handen wordt gedragen. Het Leidsch Dagblad mag wel oppassen. Straks wordt onze bevolking ook nog boos, maar dan op het Leidsch Dagblad. Demonstraties zijn al in voorbereiding, met als leuze: Pechtold is een genie en Hillebrand forever. Het beleid van het college bestaat immers uit lou ter zegeningen. Ik noem er een paar. - De Breestraat wordt een trambaan die heel Zuid- Holland met elkaar verbindt. - De 'groene' grens wordt in Leiden verlegd naar de gemeentegrens zodat alle polders kunnen wor den volgebouwd. - Het college wil het vliegveld Valkenburg volbou wen en het liefst alle randgemeenten annexeren zodat de problemen regionaal kunnen worden aangepakt. - Het college wil het gebied Waardgracht-Oranje- gracht laten slopen en huizen bouwen met hele hoge huren. - Het college wil de Luifelbaan renoveren en daar onbetaalbare winkelruimte creëren. - Het college heeft parkeren onbetaalbaar gemaakt en nog niets gedaan aan de bereikbaarheid van de binnenstad. - Het college wil een parkeergarage aan de Boom- markt terwijl andere parkeergarages voor een groot deel leegstaan. - Het college wil voetbalvelden gaan gebruiken om er huizen op te bouwen. - Het college wil de vrije ontwikkeling van de ter rassen aan banden leggen met een terrasverorde ning. - Het college wil het liefst de burgemeester zelf kie zen. - Het college wil een deel van het stadhuis als café verhuren maar de huurprijs niet zeggen omdat het blij is dat iemand het wil exploiteren. - Het college huurt liever een duur adviesbureau in, dan te luisteren naar de ideeën van de burgers. - Het college weet veel beter wat goed voor ons is, want wij zijn te stom om na te denken. - Het college denkt dat wij daar eeuwig dankbaar voor zijn en dat dit altijd zo blijft Door deze arrogantie van de macht is het college vergeten dat er in Nederland persvrijheid is en recht op vrije meningsuiting. Met hun informatie stop treffen zij niet het Leidsch Dagblad maar de hele Leidse bevolking, die door deze krant geïnfor meerd wil worden en ontnemen zij zo de burger het recht op informatie. De krant is immers een communicatiemiddel tussen de kiezer en de geko zenen. Het college neemt een loopje met de grondwet en mist de juiste democratische instelling. Wie niet tegen kritiek kan, moet in plaats van democrati sche processen te frustreren, maar niet in de poli tiek gaan, want zijn gedrag past niet meer in deze tijd van democratische veranderingen. J.K. Boer, Leiden. Ik lees in het Leidsch Dagblad van 24 februari dat bij de Sterrewacht krokusjes in bloei staan. Zeer goed mogelijk, want er is heel veel moois in onze beroemde Leidse Hortus te vinden. Alleen toont de foto van Dick Hogewoning geen krokussen maar bloeiende winkerakonietjes (Eranthis Hyemalis). Beide vroegbloeiende knolgewasjes hebben absoluut niets met elkaar gemeen. De krokus behoort tot de fa milie van de irissen en het winterakonietje vindt onderdak bij de boterbloemen. Daarom ook lijken ze in geen enkel opzicht op elkaar. Wim Oudshoorn, Lisserbroek. De kwestie-Irak lijkt allang niet meer alleen te gaan om de vraag hoe het land ontwapend moet worden. Het conflict heeft zich uitgebreid tot de vraag of allianties als de NAVO en supranationale instellingen als de Verenigde Naties en de Europese Unie geloofwaardig zijn. Dit is natuurlijk een kwalijke zaak en ik vraag me dan ook af wie hier schuldig aan is. Amerika? Europa? Irak? Ik ben van mening dat alledrie de partijen hebben bijgedragen aan de huidige crisis en daarom is het wellicht interessanter om aan te ge ven wie welke verantwoordelijkheid draagt. Dat frak een probleem is lijkt mij een onomstotelijk feit. Je zou jezelf alleen kunnen afvragen hoe groot dat pro bleem is. Is Saddam werkelijk een bedreiging voor het Midden-Oosten en de wereld in het algemeen, of al leen voor zijn eigen bevolking? Dat laatste is natuurlijk zeker waar ge zien de humanitaire toestand in Irak, maar mag naar mijn mening géén reden zijn voor een oorlog. Ten aanzien van de dreiging voor de regio en de wereld (Amerika in het bijzonder) gaat het om de vraag of Saddam werkelijk chemische en bio logische wapens bezit en van plan is om in de toekomst een atoombom te ontwikkelen. Het bewijs dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Powell in de Veilig heidsraad van de VN presenteerde, vond ik overtuigend genoeg. Een oorlog als oplossing is dus gerecht vaardigd? Principieel vind ik van wel, wanneer alle andere middelen niet blijken te werken. Militaire dreiging is gerechtvaardigd, want Saddam heeft nu én in het ver leden aangetoond zich nooit en te nimmer iets van VN-resoluties en in ternationale wetten aan te trekken. Maar heeft een andere oplossing wel ooit een echte kans van de VS gekre gen en hoe geloofwaardig is Europa (lees: Duitsland en Frankrijk) in zijn pacifistische verzet? Allereerst Amerika. Sinds het aantre den van de regering-Bush en de ter reurdaden van 11 september stelt deze supermacht zich openlijk bij zonder eigengereid op: je bent voor of tegen ons en verder valt er niet te praten. Internationale verdragen als het Kyoto-protocol en instellingen als het toekomstige Internationale Gerechtshof werden simpelweg af gewezen, omdat het niet in het be lang van Amerika zou zijn. Door deze houding en aanverwante uitlatingen heeft de VS zich als ge sprekspartner ongeloofwaardig en onmogelijk gemaakt en dat heeft grote schade toegebracht aan het vertrouwen van Europa in zijn tradi tionele bondgenoot. Amerika heeft zijn unilaterale houding in de kvves- tie-Irak voortgezet ondanks zijn 'route' via de veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Deze is niet bepaald geloofwaardig te noemen, omdat de VS namelijk de stellige indruk wekken dat er 'geen weg terug meer is'. „We doen het dan wel met de landen die vóór zijn", klonk het al uit Washington. Door vóór én tijdens het raadplegen van de Veiligheidsraad dergelijke taal te spreken heeft de VS in mijn opinie een diplomatieke dan wel een mili taire oplossing gesteund door een brede internationale coalitie nooit een eerlijke kans gegeven. Dan Europa. Dit continent is duide lijk erg verdeeld. Engeland schaart zich traditiegetrouw achter de VS en ook landen als Spanje, Italië en Po len hebben hun steun aan de VS al uitgesproken. Aan de andere kant zien we Frankrijk en Duitsland als de tegenstanders van een oorlog. Naast het feit dat Europa niet in staat blijkt een gezamenlijke buitenlandpolitiek te voeren, kun je je afvragen wat Frankrijk en Duitsland beweegt om zo te volharden in een vreedzame Via een digitale knipselkr; ik het artikel 'Mysterie-Bril burg zal eeuwig een mysti blijven' in uw krant van 4 ari. De Romeinse tijd in Ni land boeit mij, omdat ik dat er in die tijd een zeer breide infrastructuur 0 kanalen, versterkingen) die men nu bijna niet mei mogelijk houdt. Er was in die tijd een staal dige organisatie met bijna grensde mogelijkheden. maar aan de Gracht van bulo (circa 6 na Chr.) wat De Vliet is, of aan de Muur Hadrianus in Noord Engi of aan de aquaducten in Europa. Om over de stad maar te zwijgen met toem 1,5 miljoen inwoners in vijf verdiepingen, gemaakt] beton Omdat er een breide verslaglegging be; van de verschillende verrii gen, is er nog veel na te li Van de omgeving van de tenburg bezit ik een ander I kaartje dan dat van Ortelii kaartje geeft 'Nederland z< het was in de oude tijd' we is gemaakt omstreeks 1600 de tijd dat mensen nieuws waren naar de oudheid, ge maakt bovendien in een dat er kaarten gemaakt en drukt konden worden. D; bestonden alleen perkai tekeningen. Maar de (oer) gegevens die het kaartje verwerkt staan ten wel uit de Romeinse ti stammen. Ze zijn zodanig tailleerd dat niemand dat 1600 zelf zou kunnen verzi En in de wat ongeregelde p de na de val van het Romi Rijk (circa 470 na Chr.) tot al helemaal niet. In die tu; periode had men voor het! meinse Rijk helemaal geei langstelling, laat staan om| een stuk perkament 'out blue' details weer te geven| iets waar men het bestaan (toen) niet van wist. Het mysterie Brittenburg met dit kaartje nog groter, dat op dat kaartje bij het w bouw dat Ortelius heeft gt kend staat: Het 'Hof van pina' (dat was de moeder keizer Nero). Verder staat richting kust getekend de toren van Caligula'. Dit Romeins keizer in de eer; eeuw, bijgenaamd 'Soldal laarsje'. De Romeinse schrijver Si us (69 na Chr.) schrijft in boek 'De Twaalf Caesars' extravagante Caligula (G< aan de kust een vuurtorei laten bouwen ter grootte vuurtoren van Pharos, en strand zijn soldaten sch< liet zoeken om in Rome wijzen dat hij de oceaan heerste. Tussen het Hof van Agrip en de vuurtoren van staan ondergrondse dingen getekend, inclusit stand tussen beide bouwt in Romeinse Passen. Ook verdere omgeving staat ini kend, onder meer Roomb T militaire wegen, de Grach Corbulo en versterkingen J" de Oude Rijn, veelal voon van lengtematen in Rome Passen (ca. 1,6 meter). Met andere woorden: de li menten die de vissers ver< in zee hebben gevonden Brittenburg gelokaliseerd zouden afkomstig kunne! van de vuurtoren van C J Feit is in ieder geval dat d monding van de Oude Ri]Tls de Romeinen van buitenj strategisch belang was, o< haven richting Brittanica land). w Zo was er ook een vei stèren a (Castellum) aan de mond van de toenmalige rivier sel/Flevo (nu Vlie), mogel Terschelling: Castellum F Maar dat is een ander myj Hilmar S oplossing van het conflict. Is het puur pacifisme of zijn er poli tieke bijbedoelingen in het spel? Het in eerste instantie nastreven van een vreedzame oplossing is een goede zaak, maar volgens mij mogen we uitgaan van het laatste. Van Frank rijk en zijn president is namelijk be kend dat ze het niet kunnen ver kroppen dat zij géén wereldmacht meer zijn en Schroder wist zijn ver kiezingswinst te redden door catego risch tegen een oorlog te zijn. Deze landen hebben gelijk dat ze het niet zomaar accepteren dat Amerika zich zo onverschillig opstelt, maar ze dienen wel redelijk te blijven. Het proces tot op heden heeft dus vol gens mij nooit een echte diplomatie ke, vreedzame kans gehad door de opstelling van de Amerikanen die al sinds het aantreden van Bush een sterk unilaterale koers varen. In het geval van een preventieve oor log met alle humanitaire gevolgen van dien heeft Europa het recht om zich kritisch op te stellen, maar wan neer de diplomatieke weg geen suc ces heeft (lees: totale ontwapening van Irak) dient Europa zich als één man achter Amerika te scharen. Paul Jansen, Noordwijkerhout. De bewoners van de Leidl dorpse wijk Leyhof waren aanschaf van hun huis oifl hoogte van de aanwezigl Alecto in De Bloemerd. I ten van deze vereniging \l al jaren gehouden en med zonder problemen. Maai eens klagen de bewoners Nadat ze ook al bezwaart gemaakt tegen de elektrii masten (die er al jaren str een 'speelweide' promotJ De Bloemerd (die geheelfi bodig is en zonde van hef bovendien). Ik ben van mening dat dA ners eens wat minder mdf gaan klagen over zaken dT voor het bestaan van de I| bestonden. En tevens v wijzen dat Leiderdorp niq leen uit de Leyhof bestaar ook uit andere wijken. Nienki

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18