w LEIDEN REGIO Zuid-Holland is vol, met asfalt en beton' I leste docent mag misschien toch nog blijven Een popfestival in de achtertuin Speeltuin Swetterhage voor heel Zoeterwoude Na scheiding minder kans op huurhuis voor Bollenstrekers R3 woensdag 26 februari 2oo3 Voor integratie van bewoners zoeterwoude - Swetterhage, de leefgemeenschap voor verstan delijk gehandicapten in Zoeter- woude-Dorp, werkt aan een plan voor een speeltuin die ook voor de kinderen uit het dorp is bedoeld. Er komen circa tien tot vijftien speelattributen. Ook rol stoelgebruikers kunnen er te recht. Bij de kinderboerderij komt een hooiberg met educa tieruimte. Hier kunnen bijvoor beeld basisscholieren hun licht opsteken. De totale kosten voor attributen als een 'hallofoon', een dam bord met grote stukken, draaischijven, een zittribune waar kleine voorstellingen kun nen worden gegeven en een su- perwipkip bedragen 212.000 eu ro. Om dit bedrag bij elkaar te krijgen heeft Swetterhage een aantal fondsen aangeschreven. De eerste gift is binnen: de in stelling krijgt 450 euro uit het Heinekenfonds. Woordvoerder Aart de Jong ver wacht binnenkort een 'flinke klapper' te kunnen maken met een gift uit het VSB-fonds. Ver der geeft burgemeester Amy Koopmanschap geld dat ze bij haar afscheid krijgt aan Swetter hage. De Jong hoopt dat de aan leg nog dit jaar kan beginnen. Doel van de nieuwe attractie voor het hele dorp is, dat de be woners van Swetterhage de ko mende jaren meer gaan integre ren met de dorpelingen. De Jong: „Over tien jaar heeft Swet terhage een totaal andere uit straling. Nu telt de instelling nog 315 cliënten. Dat aantal loopt in de komende jaren terug naar zo'n 260. Een aantal bewoners gaat buiten de instelling wonen. En andersom kunnen gezinnen op het terrein van Swetterhage gaan wonen." Het is de bedoeling dat enkele bewoners van Swetterhage gaan werken in en om de speeltuin. „Zo kunnen ouders op het ter ras wat drinken terwijl hun kin deren de speeltuin aan het spe len zijn." (advertentie) RIJNtANO KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIEF KOZI|NEN Voorrang voor 'echte' starters door Sjaak Smakman warmond/bollenstreek - Be woners van de Duin- en Bollen streek die gaan scheiden, kun nen binnenkort minder aan spraak maken op voorrang bij de woningtoewijzing. Ze krijgen één keer een passend huis aan geboden. Als ze dat weigeren, verliezen ze hun urgentieverkla ring en moeten ze gewoon gaan meedraaien met alle andere wo ningzoekenden. Door tegelijkertijd in het sys teem naast leeftijd ook inschrij vingsduur van woningzoeken den een rol te laten spelen, krij gen jongeren straks veel meer kans op een huis. Volgens de woningbouwcorpo raties maken op dit moment mensen die gaan scheiden nog al eens misbruik van de urgentie die de vertrekkende partner krijgt bij de woningtoewijzing. Ze schrijven zich dan alleen in voor de meest aantrekkelijke woningen en blijven dat doen totdat ze in de prijzen vallen. Aanbiedingen van corporaties die niet helemaal overeenko men met de wensen, worden geweigerd. „Maar als iemand drie keer een huis weigert, dan kun je je afvragen hoe hoog de nood in werkelijkheid is", aldus een woordvoerder van de cor poraties. De corporaties hebben het probleem al een poosje gele den aangekaart bij de gemeen ten, die immers bepalen hoe de woningen verdeeld moten wor den. Beleidsambtenaar H. Stapper van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek gaat na mens de gemeenten in de Duin en Bollenstreek om de tafel zit ten met de woningbouwvereni gingen over een aanscherping van de afspraken. Die aanscher ping zal er vooral uit bestaan dat mensen met een urgentieverkla ring één keer een passende wo ning krijgen aangeboden. Wei geren ze die, dan moeten ze ge woon gaan meedraaien met de andere woningzoekenden. Om te voorkomen dat geschei den mensen alle aantrekkelijke woningen gaan bezetten, wil het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek met de corporaties de afspraak maken dat vooral 'mindere' woningen worden ge reserveerd voor deze groep. „Je hebt woningen waar 150 men sen op inschrijven, en woningen waar maar tien liefhebbers voor zijn. Die laatste groep huizen willen we apart zetten voor deze groep", zegt Stapper. Hij wijst er daarbij op dat de gescheiden partners niet de rest van hun le ven in die huizen hoeven te blij ven zitten: ze kunnen vanuit die positie gewoon weer als door stromer inschrijven op andere woningen. Hun opgebouwde 'woonjaren' mogen ze namelijk gewoon houdfti. Een punt van bespreking is nog hoe dat gere geld moet worden met mensen die vanuit een koophuis na hun scheiding naar een huurwoning gaan. De maatregel is vooral bedoeld om jongeren meer kansen op een huis te geven. Nu is het nog zo dat 'echte starters' en 'her- starters' over één kam worden geschoren en dat leeftijd de be palende factor is. Om te voorko men dat gescheiden mensen op grond van hun leeftijd toch weer heel snel voorrang krijgen op jongeren, moeten de regels ver der zo worden veranderd dat naast leeftijd ook inschrijvings duur een rol gaat spelen. Door die twee aan elkaar te koppelen, krijgen 'echte starters' - jonge ren die een aantal jaren staan ingeschreven - voorrang boven de 'herstarters'. Margje Vlasveld: „Als je, zoals ik, de controverse zoekt, moetje kei hard zijn." Foto: Henk Bouwman Margje Vlasveld waagt zich aan nieuw politiek avontuur als lijsttrekker bij provinciale verkiezingen Wim Koevoet en - Haar terugkeer in de dek is mogelijk gemaakt haar olifantenhuid en door nieuw verworven inzicht, ben geen roepende in de n jtijn, wel loop ik wat ver uit", zegt de 44-jarige Leid- argje Vlasveld, topte in de lente van 2002 cht jaar de zetel van LWG- Groenen bezet te hebben ieuiuden, mede omdat ze de slijl oonlijke aanvallen, de hoon me e steeds langere vergaderin- are flink zat was. Maar nog geen ijls later is het 'enfant terrible' VVf de Leidse gemeentepolitiek wij ;maal klaar' voor een nieuw dal dek avontuur. „Politiek is ne mij een roeping." ijsttrekker van een nieuwe Mooi Zuid-Holland/De mi oen, wil ze op 11 maart ze- iei ierwerven in de Provinciale lf d( Staten. Als haar dat lukt, kondigt ze strijdlustig aan, kan het Leid se college zijn borst nat maken. Vanuit de provincie kan ze haar politieke tegenstanders van wel eer misschien nog wel beter be strijden dan vanuit de opposi- tiebanken in de Leidse raadzaal. „Ik reken op vier zetels. Dat ba seer ik nergens op, maar met dat zetelaantal hebben we verte genwoordigers uit alle hoeken van Zuid-Holland in de Staten zitten, onder wie drie vrouwen. Op onze lijst staan 25 mensen. Dertien vrouwen, twaalf man nen. Daar ben ik heel trots op." „Ik zie Mooi Zuid-Holland/De Groenen als een voortzetting, op een ander niveau, van mijn poli tieke activiteiten. Dit is een logi sche stap. Bij LWG/De Groenen waren ruimtelijke ordening en milieu de belangrijkste onder werpen. Laat dat nu ook de twee belangrijkste beleidsterreinen van de provincie zijn." De verkiezingscampagne van Vlasveld en de haren wordt ge frustreerd, klaagt de lijsttrekker, 'doordat we overal buiten wor den gehouden'. Aan debatten mogen alleen de negen zittende partijen meedoen en het Insti tuut voor Politiek en Publiek heeft in zijn stemwijzer op inter net de programma's van nieuwe partijen zoals Mooi Zuid-Hol land/De Groenen niet opgeno men. .Alleen omdat we nog niet zijn vertegenwoordigd en ook nog niet bekend zijn. Als Henny Huisman onze lijsttrekker was, hadden we wél een programma vergelijking gekregen." Vlasveld wil met haar Mooi Zuid-Holland/De Groenen 'een rem op de bouwwoede' bewerk stelligen. „Ik roep ook eenieder op om zijn gezonde verstand te gebruiken en niet achter van al les aan te hollen zoals nu met veiligheid waardoor preventief fouilleren en een identiteitskaart op zak ineens 'in' zijn." Vlasveld zegt zich te storen aan de algehele hang naar 'nieuw* en 'vernieuwend'. „Als die eti ketten ergens op kunnen wor den geplakt, is het goed. Ik hou ook best van veranderingen en techniek, maar ze zijn niet altijd beter." De lijsttrekker noemt haar partij 'wat behoudender dan Groenlinks'. „Maar Groen links is geen groene partij meer, al was het bij de landelijke ver kiezingen het groenst." Volgens Vlasveld wordt de groei van de economie op de verkeer de terreinen nagestreefd. „Mi lieu, zorg en recycling blijven achter, maar we gaan maar door met bouwen. Dat we dat na de oorlog wilden, oké. Toen was al les platgegooid. Bouwen was toen een prettig gezicht. Nu niet meer." Mooi Zuid-Holland/De Groenen verkiest investeringen in 'sociaal kapitaal, in de men sen die het werk doen'. Het eventuele Statenlid Vlasveld is vast van plan het bedrijven terrein in de Leidse Oostvliet- polder tegen te houden. „Het aantrekken van extra bedrijven is niet iets wat je moet willen. Zuid-Holland is vol. Met asfalt en beton. Alles slibt dicht en dat is niet goed voor de economie. De economie kan niet altijd groeien. Als die draait, is het al goed. Er zit ook werkgelegen heid in het tegengaan van ver paupering, in renovatie." Ook het Leidse Bio Science Park, dat ze vergeleek met een kernre actor en waar ze als raadslid al fel op tegen was, laat zich vanuit het provinciehuis beter bestrij den, redeneert Vlasveld. „Het is de provincie die de vergunnin gen afgeeft." Vlasveld houdt er rekening mee dat als ze Statenlid wordt, haar olifantenhuid weer op de proef wordt gesteld. „Ik ben ongevoe lig voor aanvallen uit de hoek waar ik verder toch geen bood schap aan heb", zegt ze. „Als je, zoals ik, de controverse zoekt, moet je keihard zijn. In politici van andere partijen, moet je geen collega's zien. Je moet strij den voor je eigen standpunten, zonder gemeen te worden." De Vlasveld van nu is geen ko pie van het toenmalige raadslid. Ze heeft veel opgestoken van een opleiding over bestuur en beleid, zegt ze, vooral over stra tegie en presentatie. Ze zal als Statenlid meer rekening houden 'met het beeld dat ik neerzet'. „Ik denk dat ik de boodschap nu beter kan laten overkomen. Ik heb geleerd dat het dikwijls handiger is om je boosheid te verbergen. Maar als je echt boos bent, mag je dat laten merken." orfologie staat aan de basis van de biologie ud Wilfred Simons je Hij moest bij de decaan ntvj»n natuurkunde Saris komen rector Breimer. Beide heren niet blij met de rede die ijk^og Herman Berkhoudt tij- t eifde Dies Natalis hield na zijn 1 'e%zing tot beste docent van diversiteit Leiden. In de Pie- jof rk deelde hij met het aca- "Wie publiek zijn 'gemengde :ns' over de vraag wat een waard is aan de universi- veel kennelijk, want zijn is ie bij de vakgroep Diermor- is per i februari opgehe- jddels is Berkhoudt (58) wat )nen van de emoties en kan el begrip hebben voor de Itdie hij bij de decaan en por veroorzaakte. „Ze i zich overrompeld, in heid gebracht", zegt hij aij in de werkkamer van I r Richardson even iemt in de winterzon, iffect heeft zijn toespraak ihad, want de universi- estuurders en Berkhoudt n overlegd over zijn toe- jtaan de universiteit. Zijn jeuren hebben hem 'een g geboden', zoals hij Voor hem staat het hoe »k vast dat hij in het nieu- ptituut Biologie Leiden tot zijn pensioen een rol :ent blijft vervullen. ~t natuurlijk gek dat er fc universiteit geen plek o voor een docent met [enthousiasme voor vak lenten', die studenten bteert die niet met proef Docent Herman Berkhoudt waar hij het liefste is: te midden van zijn studenten in de practicumzaal. Hij geeft aanwijzingen aan biologiestu dentes Hester Helsloot en Leonie Keijzer. Foto: Dick Hogewoning dieren willen werken' en die zijn 'colleges uiterst goed voorbe reidt en structureert'. Met deze kwalificaties droeg de Leidse Biologen Club haar geliefde do cent al voor het derde jaar voor bij de Leidse Studentenraad (LSR), die jaarlijks een onder wijsprijs uitreikt. Berkhoudt was dubbel blij met de prijs omdat de studenten raad de opdracht om de beste docent te vinden, heel serieus uitvoerde. Voorzitter Eline Vis ser bezocht dit jaar voor het eerst met een delegatie van de LSR colleges van alle genomi neerden, zodat er een eerlijk en goed gefundeerd beeld ont stond. En hoewel Berkhoudt al tijd wel wist dat hij een goede docent was, waren de verrassing en de trots die hij voelde er niet minder om. Berkhoudt werkt sinds 1971 bij de universiteit als evolutionair morfoloog. Hij leert eerste- en tweedejaarsstudenten biologie hoe dieren in elkaar zitten en legt ze de beginselen van de ontleedkunst uit. „Niets is es sentiëler", vindt hij. „Een zoö loog moet een basale kennis hebben van de anatomie van een dier. Anders kun je ze niet goed van elkaar onderscheiden. Morfologie staat aan de basis van alles." Helaas is de morfologie 'dood verklaard', zegt hij met bitter heid. „Moleculaire biologie is in, beschrijvende biologie is uit." Hij vindt die benadering onver standig. „Juist voor vakken als morfologie komen studenten naar Leiden. Met die kennis vin den ze ook werk, bijvoorbeeld in de medische biologie. Als je een dood dier vindt, moet je het kunnen ontleden om de doods oorzaak te ontdekken." Boven dien valt er nog altijd veel in te ontdekken, is zijn overtuiging. Berkhoudt voelt zich lang niet opgebrand. Geven van onder wijs vindt hij altijd heerlijk. Jaar lijks komen er zestig eerstejaars studenten naar Leiden en ook nog eens dertig zij-instromers van het HBO. Die jongeren wil hij 'een toekomst geven' en hij vindt het fantastisch als hij 'uit ze kan halen wat erin zit'. Ook onderzoek mag hij nog altijd graag doen. Een baan als studie adviseur vindt hij niet in over eenstemming met zijn capaci teiten. „Ik wil geen mensen in hokjes stoppen." Een onduide lijk omschreven baan waarin hij de banden tussen de universiteit en het vwo moet aanhalen, laat hij liever aan een ander over. „Het soort werk dat ik nu doe, blijft tóch bestaan. Evolutionaire morfologie doet veel onderzoek aan reptielen. Dat zit er nu niet meer in, maar er zijn andere vakken, zoals embryologie en integratieve zoölogie, dat onder zoek doet naar bijvoorbeeld re productie in vissen of de vor ming van het hart in gewervel- den. Daar kan ik als morfoloog en anatoom ook goed werk doen." mwonenden van de Leidse t zijn boos op de gemeente at Werfïpop de komende ;r in het park wordt gehou- 1 Zij moesten het nieuws in :ant lezen. Het popfestival t hen dus als het ware de strot geduwd. Ook met liaconessenhuis is geen eg gevoerd, om maar niet reken over alle dieren in' j ertenkamp die in juli aan r entluidsoverlast waarschijn- e j ermanente psychische r le overhouden. jez( uurt is ook boos over de Izee 'e v^n ^et gemeentebe- vol{ i wi n of int l VO( onz I stuur op vragen die CDA-raads- lid Abram Flippo onlangs stelde aan de verantwoordelijke wet houders. Ook Flippo maakt zich zorgen en vreest schade aan de natuur van de Leidse Hout door het popfestival. Daarnaast is hij bang voor herrie voor de om wonenden. Flippo wilde weten welke maat regelen de gemeente neemt om schade in het park te voorko men en wat ze tegen geluids overlast gaat doen. Maar liefst drie wethouders gaven ant woord op zijn vragen. Alexan der Pechtold (cultuur) zei dat De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON-OZT- 53 56 424 hij Werfpop liever in het cen trum zag, maar dat 'de organi satie zelf te kennen gaf iets an ders te willen'. Alexander Geert- sema (evenementen) zei dat Werfpop is opgenomen in de Evenementenkalender. Daar kan bezwaar tegen worden ge maakt. Overleg met de wijk en het Diaconessenhuis vojgt nog. Rogier van der Sande (wijkbe heer): „Er komt geen schade aan het park, dat wil zeggen, geen blijvende schade." Die antwoorden zijn voor buurtbewoner Andre Oele re den om eens in de pen te klim men. „Het college van Leiden voert vooraf geen overleg. Dat is bijvoorbeeld niet gebeurd met de huisvesting van asielzoekers aan de Rijnsburgenveg dus waarom zouden ze overleggen over het popfestival in de Leid se Hout? Dat is maar lastig! Het college van Leiden beslist en overlegt (lees: informeert) ach teraf." „Flippo heeft terecht wagen aan het college gesteld. Vele wijkbewoners zullen van het popconcert overlast ondervin den. Ook de zieken in het Dia conessenhuis zullen een extra pilletje moeten slikken. De ant woorden van het college van Leiden getuigen niet van pro fessionaliteit, het probleem wordt doorgeschoven naar het organisatiecomité, afgeschoven op de kalender en gebagatelli- De sportvereniging voor gehandicapten De Sleu tels organiseert zaterdag i maart een showdown- toernooi. Showdown is een sport bedoeld voor blinde of slechtziende mensen maar kan ook door visueel niet gehandicapten worden beoefend om dat iedere deelnemer een geblindeerde skibril draagt. De sport wordt gespeeld op een rechthoe kige tafel met rondom opstaande randen. Aan de twee korte kanten van de tafel is een doel ge maakt. De bedoeling is om de bal met de hand in het doel van de tegenstander te slaan. De bal is van hard plastic en gevuld met kogeltjes waardoor de bal te horen is als hij rolt Wie het eerst elf punten maakt, heeft gewonnen, maar er zijn ook strafpunten, bijvoorbeeld als de bal van de tafel wordt geslagen. Het spel wordt één tegen één gespeeld, maar daarop zijn varianten. Het toernooi begint om 10.00 uur en duurt tot on geveer 18.00 uur. De locatie is buurthuis Morsch- wijk aan de Topaasiaan 19. Volgens de organise rende vereniging komen vele topspelers naar het toernooi. Publiciteitsfoto seerd." „Ik vind het onbehoorlijk dat de mensen uit de krant moesten vernemen dat er een popcon cert komt in de Leidse Hout Onlangs verweet het college het Leidsch Dagblad in een artikel geen hoor en wederhoor te hebben toegepast. Nu heeft het college echter met de betrokken bewoners precies hetzelfde ge daan. Ik erger mij aan het re genteske optreden van het col lege. Daarom mislukt ook ieder overleg met omringende ge meenten. Is Oegstgeest bijvoor beeld al geraadpleegd over het popfestival? Haar inwoners krij gen daar ook wat van mee!" Eric-Jan Berendsen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15