LEIDE Groen denkt aan invoering van preventief fouilleren 'Heb je die spruitjes met de hand V Internet en e-mail kunnen Nooit meer te hard of te zacht wereldwijd nog groeien Leidse wiskundigen bedenken methode om carillons beter te laten klinken REGIO Lenferink vindt enquête 'volstrekt overbodig' Vakantiewerk DuinreH a Attractiepark in terhage voor I Zoeterwoude atroven tiden - Twee mannen zijn gis- Leiden op straat be- ian hun mobiele tele- en 33-jarige Utrechter "stermiddag op de Mo- bestolen door twee nog nde jongens op een r. In het voorbijgaan gris- ie mobiele telefoon uit aden. Een 27-jarige man len werd omstreeks half iachts beroofd. Dat ge- trouwens op een op- ijke manier. Het slacht- idelde over de Hooi- toen hij door een jongen ïvraagd te helpen bij het id tillen van zijn brom- e Leidenaar deed dat. >en de bromfiets weer stond, rukte de jongen bieltje uit zijn handen, met een tweede jongen, seling tevoorschijn :eed de rover op zijn er weg. markt se Waag - De Rotaryclubs uit Lei- fcgstgeest en Leiderdorp B zaterdag 12 april een Wkt in de Leidse Waag. B de markt is geld in te p voor de internationale ken polio, ook wel be ls kinderverlamming. "bedrag is 25.000 euro. International, de inter- pie organisatie van Rota- 5, ondersteunt sinds 1985 jeld Gezondheidsorgani- pGO) in de strijd tegen fijdens de markt worden (neer etenswaren, siera- ding en antiek verkocht, lse veilingmeester I den Heeten van veiling der de Boompjes veilt •op van de dag antieke (ken. De Paasmarkt is Kd van 10.00 uur tot 17.00 toegang is vrij. trekkersdebat irkt De partijen die mee- de statenverkiezingen 'incie Zuid-Holland, op zaterdag 1 maart trekkersdebat in Leiden, hand van een aantal en discussiëren de lei- n CDA, D66, Groen- VdA, SP en wellicht ook 3 11 ChristenUnie over the- s milieu, ruimtelijke or en openbaar vervoer, op is er voor het publiek iheid om de politici vra- iféllen. Het debat vindt de bovenzaal van res- 'Markt' aan de Boter- 3,01 !0 in Leiden. De zaal is. d vanaf 15.45 uur, het legint om 16.00 uur. j eer informatie: Mark ^^lan, 071-5765429. (6 li 9 enkomst voor is-patiënten - De Lupus Patiënten 98 de patiëntenvereniging insen met de auto-im- iekte lupus, houdt op Ig 8 maart in Leiden een ■jdejomst voor patiënten, esist G. Woerlee van het ld Ziekenhuis geeft een >ver lupus en anesthesie, ïs kunnen ontstekingen dvaten verschillende hingen in gewrichten, lige organen, de huid en Itrale zenuwstelsel ver en. Een vroegtijdige dia fan schade aan nieren, longen voorkomen. In d zijn naar schatting ifigduizend lupus-pa- De bijeenkomst is in len Tulip Hotel aan de |plweg en begint om woensdag 26 februari 2003 R1 Kandidaat-burgemeesters langs rector magnificus, daklozen en kroegen door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Spruitjeslucht vult de oude bakkerij. Henri Lenferink schiet de kokkin aan. Waar het allemaal voor bedoeld is, wil hij weten. Eten voor alleenstaan den, luidt het antwoord. Voor zo'n zestien personen is gedekt. Lenferink vraagt: „Heb je die spruitjes met de hand schoon gemaakt? Ik heb er na een portie voor vier personen meestal wel genoeg van." Harry Groen en Henri Lenfe rink, beiden in de race om het burgemeesterschap van Leiden, zijn maandagmiddag in diaco naal centrum De Bakkerij. Op uitnodiging van het Leidsch Dagblad maken zij een fiets tocht door de stad, die hen be halve bij De Bakkerij ook brengt bij de universiteit, het Haagweg- terrein van de Stichting Stads- parkeerplan, de winkels in de Haarlemmerstraat en de cafés op de Nieuwe Beestenmarkt. Op 11 maart mogen de Leidenaars in een referendum kiezen wie zij als nieuwe burgemeester willen hebben. De Bakkerij biedt onderdak aan een paraplu van organisaties en kleine instellingen, zegt Jacque line Schoonwater van het kerke lijk centrum, zoals Vluchtelin genwerk, de Stichting Uitgepro cedeerde Vluchtelingen, het Meldpunt Discriminatie en het dienstencentrum voor dak- en thuislozen van Stichting De Bin nenvest. „Maar we hebben ook onze eigen taken: hulp bieden aan degenen die nergens meer terechtkunnen." De dak- en thuislozenopvang begon bij De Bakkerij. „Mensen kwamen aan de deun 'Ik heb niet gegeten'. Toen smeerden we een boterham met pinda kaas voor ze. Daarna werden het er steeds meer. Zo zijn we be gonnen", vertelt Schoonwater. Het is een moeilijke groep die het dienstencentrum aan de Oude Rijn bezoekt, vervolgt ze, met verslaafden en psychiatri sche patiënten. Een groep ook waar een burgemeester best eens mee te maken krijgt, als baas van de politie. „We mogen tot vier uur 's middags open blijven, maar meestal gaan we om drie uur dicht. Aan het eind van de dag worden ze nogal eens lastig." „We willen niet de grootste wor den, maar wel een van de beste blijven", verkondigt Douwe Breimer, rector magnificus van de Universiteit Leiden. Een van de taken van de burgemeester van Leiden is het onderhouden van een goede relatie met de universiteit. „Het is belangrijk als we elkaar heel serieus ne men", zegt de rector daarover. .Absoluut", zegt Groen. „Dat is duidelijk", zegt Lenferink. Groen:Als ik 11 maart goed doorkom, wil ik iets met de tri angel universiteit, stad en be drijfsleven. Zodat de lokale eco nomie, los van de kroegen, daar een stempel in krijgt." Lenferink vraagt naar de kamemood. Er is een tekort van tweeduizend 'eenheden', zegt Breimer. Lenfe rink: „Dat is dnngend." Groen: „Dat is stevig." Even komen de dreigende nieu we bezuinigingen op het hoger onderwijs ter sprake. „De Leidse universiteit is financieel op orde. Dat wil ik graag zo houden", zegt de rector. „Wij zijn geen kostenpost, maar een investe ring in de toekomst. Dat is geen Burgemeesterskandidaten Groen (links) en Lenferink (rechts) in gesprek met voorzitter Wijgers van de Haarlemmerstraat-winkeliers. Foto: Mark Lamers oratio pro domo, preken voor ei gen parochie, nee, het is inves teren in de kwaliteit van de sa menleving." Directeur Chris Verplancke van Stadsparkeerplan kent Groen al. Sinds hij in de race is voor het burgemeestersambt, parkeert de WD'er zijn auto op het Haag- wegterrein. „Ik heb hem meteen een jaarabonnement aangebo den. Dat vond hij nog wat vroeg", zegt Verplancke. Er volgt een ronkend verhaal over de fantastische prestatie die drie ondernemers sinds 1995 leve ren: omdat de gemeente maar wat 'aanklooide' met parkeren, besloten zij het zelf te doen. Dat hebben ze geweten, aldus Verplancke. „We zijn sindsdien alleen maar gegroeid. Mijn am bities zijn te groot voor Leiden. De gemeente is onmachtig, niet daadkrachtig genoeg. Wij den ken niet aan een garagetje van tweehonderd plaatsen. Wij den ken in duizendtallen." Hij wil transferia aan de randen van de stad. Lenferink luistert aandach tig. „Dit is zo ontzettend goed", zegt Groen. „Geen nota's, geen plannen. Gewoon doen." Op de Haarlemmerstraat zijn Hans Wijgers, voorzitter van de winkeliersvereniging, en Lenfe rink al gauw dikke maatjes. De PvdA'er windt zich op over lelij ke winkelpuien, de vele filiaalve stigingen en de dichte rolluiken. Die zijn in Arnhem, waar hij wethouder is, allang verboden. „De dood in de pot in een win kelstraat." Wijgers spreekt over 'de terreur' van de filiaalbedrij ven, waar het moederkantoor altijd weigert mee te betalen aan iets als fraaie straatlantaarns. Helemaal mee eens, geeft Lenfe rink aan. „Wat een ontzettend aardige man", zegt hij later. „Zo'n ondernemer is goud waard voor je stad. Met hem kun je iets bereiken." De tocht eindigt in Malle Babbe, bij Ben Luykx. „Kunnen we ein delijk aan het bier", constateert Groen. Zoals gewoonlijk neemt de horecaondernemer geen blad voor de mond. De discus sie in de politiek over camera's kwam te laat. Het is alweer rus tig, zegt hij, en de tijdelijke slui ting van de coffeeshop Coffee Dreams heeft geholpen. „Het gajes is weg. We hadden veel last van dealen op straat." Lenferink en Groen zijn be nieuwd hoe het gaat met slui tingstijden, overlast voor de buurt, de relatie met de ge meente en of de horecaonder nemers zich hebben gebundeld in een belangenclub. Wat dat laatste betreft: nee. Klachten over overlast zijn er weinig, de gemeente is te laks. Om de boel een beetje veilig en netjes te houden hebben de cafés op de Nieuwe Beestenmarkt maar zelf portiers aangesteld, een aantal jaren geleden. Groen gebaart naar de verslaggever opschrij ven! en zegt: „De gemeente moet consequenter en alerter zijn." Lenferink lacht. door Silvan Schoonhoven leiden - Harry Groen wil, mocht hij burgemeester worden, pre ventief fouilleren en cameratoe zicht overwegen om het gevoel van veiligheid bij de burger op te krikken. Dat zei hij vanmorgen bij de presentatie van een onder zoek dat hij heeft laten uitvoeren onder 70 Leidenaars. Zijn tegen stander Henri Lenferink vindt een dergelijke enquête 'volstrekt overbodig'. Vorige maand stemde de ge meenteraad in met cameratoe zicht en preventief fouilleren in het 'veiligheidsrisicogebied' Nieuwe Beestenmarkt. De maat regelen mogen wat Groen be treft op elke plaats in Leiden worden toegepast als dat daar bijdraagt aan de veiligheid. „Ik laat me graag leiden door nut en noodzaak", zei Groen. „Ik heb absoluut geen ideologische be zwaren tegen deze middelen. Het is bewezen dat die maatre gelen in de grote steden veel bij dragen aan de veiligheid. De overheid moet weer grenzen trekken." Uit de Stadsenquête 2002 bleek dat een meerderheid van de Lei denaars het met Groen eens is. Ruim drie kwart van de inwo ners ziet camera's als een oplos sing voor bestrijding van crimi naliteit en vernielingen. Het thema 'veiligheid' blijkt nog steeds belangrijk voor Leide naars, zo was gebleken uit Groens telefonische rondje langs zeventig bewoners. Behal ve 'veiligheid' bleken ook the ma's als parkeerbeleid en een groenere en schonere stad te le ven onder de geënquêteerden. Het bureau dat de enquête uit voerde, legde de Leidenaars twee vragen voor. Wat moet de nieuwe burgemeester vooral voor Leiden doen? Wat voor persoon moet de nieuwe burge meester van leiden zijn? Groen wil met het belrondje la ten zien dat hij als burgemeester 'systematisch naar burgers wil gaan luisteren'. „Dat betekent niet dat je slaaf of gevangene van de burgers bent, maar wel dat je als gemeente dienstbaar heid moet uitstralen." Tegenkandidaat Lenferink vindt Groens onderzoek 'curieus' en 'volstrekt overbodig'. „Neem nou die eerste vraag. Er bestaat al een profielschets voor de aan staande burgemeester. De ge meente houdt regelmatig en quêtes onder duizenden bewo ners. De uitkomsten van dat on derzoekje van Groen zijn daar om ook niet zo verwonderlijk. Het is een curieuze methode. Een burgemeester kan beter ter plekke kennis nemen van wat er onder bewoners leeft." Groens plan om een vast panel aan te stellen van vijftig Leidenaars die hem adviseren, vindt Lenferink ook maar niets. „Je creëert dan een schijngemeenteraadje. Je plaatst die mensen in een rare positie." Lenferink wijst het inzetten van camera's en fouilleren niet bij voorbaat af, maar maant wel tot voorzichtigheid. „Leiden scoort qua veiligheid opvallend goed in vergelijking met andere steden. Ik ben er voorstander van dat de politie een goedgevulde gereed schapskist heeft; is er op een plek sprake van een langdurige bedreiging, dan kun je deze middelen inzetten. Maar ik vind niet dat je er zomaar boude uit spraken over dit thema moet doen. Je moet ervoor waken dat de samenleving een kant op gaat die we niet willen." leiden - Ingespannen werd er gistermiddag geknutseld in het Leidse Volkshuis. De middag is onderdeel van de kinderactiviteiten die de Leidse Welzijns Organisatie in de voorjaarsvakantie organiseert. Tot en met aanstaande vrijdag vinden nog tal van bezigheden plaats. Zo kunnen avonturiers in de leeftijd van 7 tot 12 jaar donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur proberen te ontsnappen uit de tempel van ellende tijdens de avontuurlijke spelmiddag in Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126. Kosten 1 euro. 's Avonds van 18.00 tot 20.00 uur kunnen de wat oudere vakantievierders in de leeftijd van 12 tot 18, break- en streetdancen in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Foto: Henk Bouwman AT&T steunt Leids onderzoek naar milieubelasting ICT do°' Ju<mh Kloppenburg door Wilfred Simons leiden - De wereld kan de ko mende jaren nog onbeperkt in ternetten, e-mailen en gebruik maken van mobiele telefoons. De computertechnologie die dat mogelijk maakt, is nog lang niet aan de grens van haar mogelijk heden. Maar ooit komt er een moment dat de wal het schip keert, zoals nu lijkt te gebeuren met automobiliteit. Dat zeggen de Leidse milieukundigen Sang- won Suh en René Kleijn, die de milieubelasting van de informa tietechnologie willen meten. Het Amerikaanse telecombedrijf AT &T heeft besloten het onderzoek met 25.000 euro te subsidiëren. De twee onderzoekers van het Centrum voor Milieukunde van de Universiteit Leiden willen be palen in hoeverre de opkomen de ICT-bedrijvigheid het milieu belast. Het gaat vooral om het gebruik van natuurlijke hulp bronnen en energie. Zo kost het in de lucht houden van internet enorm veel elektriciteit. „Over de hele wereld staan miljoenen servers vierentwintig uur per dag te draaien", zegt Kleijn. „Het opwekken van de energie daarvoor veroorzaakt milieuver vuiling. Je kunt dan vergelijken wat beter voor het milieu is: het versturen van een brief of is het verzenden van een e-mailtje. Je zou nog wel eens op verrassen de uitkomsten kunnen stuiten." De twee milieukundigen nemen de hele levenscyclus van com puters en mobiele telefoons in ogenschouw. Alle milieukosten worden opgeteld, vanaf de win ning van de olie waarvan plastic behuizingen worden gemaakt tot de kosten van het vernieti gen van kapotte apparaten. Een hele klus, waarbij - dat erkent Kleijn - soms aanvechtbare keu zes worden gemaakt. AT&T vindt het belangrijk dat ook de informatietechnologie duurzaam is, waarmee wordt bedoeld dat zij natuurlijke hulp bronnen niet uitput. Daartoe stimuleert het bedrijf acade misch onderzoek naar 'manie ren die zowel het milieu als de economie ten goede komen', zoals woordvoerster M. Brons het formuleert. Het Centrum voor Milieukunde is de enige Europese organisatie die een subsidie heeft gekregen. Vijf an dere projecten die AT&T ook subsidieert, zijn allemaal van Amerikaanse universiteiten. leiden - De kwaliteit van de Ne derlandse carillons laat te wen sen over. Dit stellen de mede werkers van het Nationaal Caril lon Museum in Asten. Sommige klokken klinken te hard, andere te zacht. Acht wiskundigen van de Universiteit Leiden onder zochten een week lang hoe de kwaliteit van het geluid kan ver beteren. Binnenkort krijgt het museum de resultaten overhan digd. Of ze er blij mee zullen (advertentie) TROPISCHE WARMTE IN HET TIKIBAD Kom deze vakantie voor een spetterend dagje uit naar het tropische Tïkibad op Duinrell Heerlijk warm en gegaran deerd een hele dag plezier voor jong en oud' Stap in de spectaculaire glijbanen met licht- en geluidseffecten, dobber op de rustige Lazy River en geniet van de vele andere water attracties! Het hele jaar door 7 dagen per week geopend! Duinrell 1 2242 JP Wassenaar Tel. (070) 51 55 258 www.duinrell.nl zijn, is een tweede: er blijken maar liefst 40.000 mogelijkhe den te zijn om carillons beter te doen klinken. De vraag hoe een carillon beter kan klinken, was één van de on derzoeksvragen van de 45ste werkgroep "Wiskunde met de Industrie'. Vijftig wiskundigen uit binnen- en buitenland ana lyseren daarin een vraagstuk waar een bedrijf of een indu striële sector niet uitkomt Zij formuleerden bijvoorbeeld ook oplossingen voor de wildgroei van Japanse oesters in de Oos- terschelde, voor het ideale viuchtschema voor de KLM en voor de bewijskracht van micro scopische dadersporen op bij voorbeeld breekijzers en schoenzolen. Volgens wiskundige D. Pik van Universiteit Leiden was het on derzoek eigenlijk dubbel werk. „In de 14de eeuw bestonden al technieken om een carillon be ter te laten klinken. Na de 17de eeuw ging deze informatie ech ter verloren en raakte de kwali teit van het klokkenspel in de vergetelheid. Vandaag de dag staan ze bij het Carillon Muse um in Asten te trappelen om nieuwe methodes te kunnen ge bruiken." Het klokkenspel bestaat al ruim 4000 jaar. In China maakte men rond 2000 voor Christus al de eerste simpele klokjes die in pa leizen en tempels werden opge hangen. Rond het jaar 1400 van onze jaartelling werden de eer ste 'bimbamklokken' in Neder land geïntroduceerd. De spelen werden steeds groter en uitge breider en groeiden uit tot het huidige carillon, ook wel bekend als beiaard, dat tot op de dag van vandaag sfeer brengt in de Nederlandse binnensteden. Als onderzoeksobject kozen de acht Nederlandse en Engelse wiskundigen voor het klokken spel in de uit 1614 daterende Zuiderkerk in Amsterdam. Dit carillon bestaat uit ruim veertig klokken. „Wij hebben het voor ons onderzoek bij acht klokken gehouden", zegt Pik. „Dan kom je uit op zeker 40.000 wiskundi ge manieren om de bellen op te hangen. Als je alle veertig klok ken pnderzoekt, ben je oneindig lang bezig. Alle tijd van de we reld zou nog niet genoeg zijn. Er zijn dan minstens tien tot de macht 47 mogelijkheden." Het systeem dat de acht wiskun digen onderzochten, is het zo genaamde broeksysteem. Hier bij maakt een st^sel van draden het mogelijk de bel vanuit een klavier aan te slaan. Het viel de onderzoekers op dat niet alle toetsen van het klavier even makkelijk zijn in te drukken. Ook blijkt dat de draden die de bellen met het toetsenbord ver binden, elkaar raken. „Dit ver oorzaakt veel vibratie, wat het geluid van het carillon niet ten goede komt", aldus Pik. De acht wiskundigen formule ren hun bevindingen in een rap port dat zij aan de directie van het Carillon Museum in Asten presenteren. Over een half jaar moet er een computerprogramma genaamd Matlab klaar zijn. Met behulp van dit programma kan per ca rillon worden uitgerekend op welke plek in de toren de klok ken het beste kunnen worden opgehangen. RSTIEi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13