SERVICE Z5" V]>öt Geroosterde lamsfilet met gekruide flageoletten Wolkenvelden 0 a a ooótttrïtoory V 0 3 0 Cryptogram te WOENSDAG 26 FEBRUARI J BOEK VAN DE DAO iièkrittte Genre: roman Nina Killham Hoe kluts ik een muts? Uitgeverij Sirene Prijs: 16,95 Heerlijk nieuws voor iedereen die het liefst z'n zondagen op de bank doorbrengt met een ontspannend muziekje op de achter grond en een humoristisch niets-aan-de-hand boek op de voor grond: Er is er weer eentje uit. Een debuutroman dit keer, van oud- culinair recensente Nina Killham, die jarenlang voor de Washing ton Post buiten de deur at. Niet zo vreemd dus, dat er voor het be grip 'eten' een grote rol is weggelegd in haar eerste boek. De hoofdpersoon is de beroemde kookboekenschrijfster Jasmin March, die wordt gedumpt door haar uitgever omdat haar eten te moorddadig lekker, en vooral ook moorddadig vet is. March gaat vanaf dat moment de strijd aan met haar dochter die het liefst van slablaadjes leeft en ook met haar man die in een midlife-crisis ver keert. Wanneer zijn minnares op een ochtend dood op Jasmine's keukenvloer wordt aangetroffen - om zeep geholpen met een mar meren deegroller - rust uiteraard alle verdenking op Jasmin. Hoe ze zich hieruit redt.... Daar is alleen maar achter te komen door er minstens één verrukkelijke zondag voor uit te trekken. CD VAN DE DAG Genre: R 'n' B Aaliyah I Care 4 U (BMG/UNIQECORPCD 100) Ze zou hebben geschitterd bij de uitreiking van de Grammy's deze week. Aaliyah Dana Haughton (1979), die augustus 2001 overleed bij een onnozel vliegtuigongeluk, beschikte over een stralend ui terlijk en dito stem. Deze curieuze verzameling van haar hits en zes niet eerder uitgebrachte opnamen bewijst dat nog eens. Haar zang draait gracieus om de vervreemdende, ritmische verschuivin gen heen die de vindingrijke producer Timbaland bedacht. Vooral in stukken als Don't Know What To Tell Ya ('You wanna handcuff me...') en Try Again klinkt haar in lagen opgenomen stem engel achtig. Hiermee vergeleken is haar werk met beschermheer R. Kel ly (zoals in het platvloerse Back and Forth) weinig inventief. Vlak voor haar dood werkte de R 'n' B-koningin uit Brooklyn met ver schillende producers. De vraag is of het resultaat was bedoeld voor de luisteraar. Erica Kane is in elk geval een prachtig gezongen (zelf) portret van een modelvrouw. Haar onthechte cover van Marvin Gaye's Got To Give You Up ('I used to go out to party') klinkt zo ve derlicht als een verfilmde hemelvaart. KOKKERELLEN Vroeger kondigde je het voorjaar aan met gerechten met jong lams- en kalfsvlees. Er kwamen dan ook steevast jonge voorjaars groenten (primeurs) bij. Het vlees en de groenten kunnen we te genwoordig vrijwel het gehele jaar door eten. Je kunt dat be treuren maar er staat tegenover datje dan, met name 's winters, aangewezen bent op gerechten met de verschillende kool soorten en met gedroogde peulvruchten. Wanneer we dan nog even verder terug in de tijd gaan dan komen er ook nog sperziebonen en snijbonen uit het zout op tafel. Ik moet er niet aan denken. Hoofdgerecht voor 2 personen: 200 - 250 gram lamsfi let, bij voorkeur vers Nederlands lamsvlees: 3 eeti. olijfolie, traditioneel; 1 blikje, groene flageolet ten (Bonduelle), uitgelekt ca.265 gram; 1 takje verse rozemarijn; 1 kleine ui of sjalot, ragfijn gesnipperd; 2 teentjes knoflook, rag fijn gehakt; zout; witte pe per uit de molen; 1 theel. verse tijmblaadjes; 2 theel. fijn gehakte (blad)peterselie; 1 theel. rozemarijn naaldjes, grof ge hakt; 4 zwarte olijven, ontpit, grof gehakt. Maak het vlees droog met keu kenpapier. Snijd het in plakken met een dikte van ca. 3/4 cm. Bestrijk de plakken aan weers zijden met olijfolie. Laat de fla geoletten uitlekken op een zeef. Spoel er daarna een royale hoe veelheid koud water over. Laat de peulvruchten daarna op nieuw uitlekken en ook zoveel mogelijk opdrogen. Verhit een pannetje met dikke bodem. Laat er 1 eetlepel olie door walsen. Voeg ui en knof look toe en laat ze, onder voort durend roeren en omscheppen 2 minuten zachtjes fruiten. Schep de rozemarijn er door a en voeg de flageoletten toe. Strooi er zout en peper over. Laat alles door en door warm worden. Ver wijder de rozemarijn vlak voor het opdie nen. Verhit intussen een grillpan of -plaat Strijk er olijfolie over. Rooster de met wat peper bestrooide plak jes lamsfilet niet veel langer dan 2 minuten aan elke zijde. Bestrooi het vlees na het roos- I teren met wat zout. Schep vlak voor het opdienen tijm en pe terselie door de flageo letten. Presentatie: Schep de flageoletten in het midden op de voorverwarmde bor den. Schik de plakjes gerooster de lamsfilet er rondom. Bestrooi de lamsfilet met grof gehakte ro zemarijnnaaldjes en eveneens grof gehakte zwarte olijven.. Geef er sneetjes licht geroosterd ciabattabrood bij en zet een ka- rafje met de allerbeste olijfolie (extra vergine) op tafel. Hans Belterman VERKEERSCON T R O LES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: (in beide richtin- gen)op de A12 tussen knooppunt Gouwe en knooppunt Ouden rijn; op de A20 tussen knooppunt Terbregseplein en knooppunt Gouwe en op de A28 tussen knooppunt Rijnsweerd en knooppunt Hoevelaken. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A9 bij Haarlemmermeersen A59 bij Waalwijk. Donderdag: A2 bij Vught en A50 bij Oss. Vrijdag: A4 bij Lëldschendam en Al5 bij Kesteren. Za terdag: A4 bij Haarlemmermeer en A16 bij Breda. Zondag: A2 bij Breukelen en A2 bij Ouder-Amstel. HET WEER door Jan Visser Gilze-Rijen -16,9, Andel -17,9, Ternaard -17,2, Eelde - 19,2 en Joure -18,4 graad. Dat waren 's lands laagste minima van 22 tot 27 februari 1963. Tijdens de laatste decade van februari en met name in het noordoosten begin maart nog, beleefde Nederland een van de koudste fases van deze zeer strenge winter. De conti nentale luchtmassa's waren echter zo droog dat het kwik overdag ruimschoots boven nul kwam. Vooral 3 maart sprak tot de verbeelding: Eelde rapporteerde een nachtelijk minimum van -15,6 graad, later op de dag werd het 8,7 oftewel een dagelijkse gang van dik 24 graden. Volgens Ad Vermaas, publicist van onder meer de Weeragenda, is het zeer zonnige tijdvak van nu goed te vergelijken met dat van 1963. Toen in 12 dagen tijd (21 februari tot 5 maart) 102 uren zon. Weemestor Hans de Jong reed tijdens deze periode met z'n gezin over het IJsselmeer van Lemmer naar Urk: „Ik herin ner me, dat we toen op een zondagmiddag met ons Dafje op pad gingen, de wonderlijke sensatie beleef den bij Lemmer 'zee te kiezen' en tegelijk op het ijs wandelaars, schaatsers, fietsers, motorrijders en auto mobilisten achterop te rijden of tegen te komen" (overgenomen uit 'Het weer te kijk'). De zonnekoning onder de sprokkelmaanden gaat vandaag in De Bilt richting 145 uur tegen 135 uur in 1975. Op de derde plaats staat trouwens niet 1929 maar 1920 met 129 uur. De komende nacht remmen wolken het warmteverlies wat af. Morgen wolkenvel den, later meer zon en in een zuidelijke stroming snelt het kwik naar circa 12 graden. Vanaf vrijdag gro tere regenkansen en aantrekkende zuidwestenwin den. Gisterochtend lokaal matige vorst maar er waren ook plaatsen zonder vorst en in droge lucht werd het 's middags op Schiphol 11,7 graad. Tijdens de avond uren daalde de temperatuur weer rap. Www.weeronltne.nl zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max ZZO 3 Neerslagkans Neerslag-mm 10% 0 Z 3 "3" 40% 0-1 Z 4 60% 4-8 ZW 5 50% 1-4 SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Duitsland Verwachting voor morgen A dal A dal berg V berg V Broeken 90 35 Pfronten 110 70 Freudenstadt 100 50 Ramsau 45 30 Garmbch-Part 180 95 St Andreasberg 28 20 Lenggries I 100 80 Winterberg 80 40 Neukktfien 90 60 Reit im Win ld 190 105 Oberaudorf 140 60 Oberstaufen 145 SS Oberstdorf 280 100 Gmund 70 so MA V Dl WO Du. stand DO I VR 2A STRIPS DIRK JAN DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck Horizontaal: 1Leo komt uit het klooster met een stukje brood 3. Deel van een schip voor te gaan (5); 4. Godin di| duplo voorkomt (4); 7. De non verlaat personen r wapen (5); 10. Toneelbeweging (9); 11. Afzonder» warmteverlies (8). MA6.I6R m caEATovs srvoiCAiE. iuc AA5ÊTTK. ZIT 6CVÊNOP ftAAR. N£5T ÉJéKTfl UIT TT- Verticaal: 1. Nog sterker, het is geen goede violist! (7); 2. In d wordt het hierin gezet (5); 5. Geluid waar een Enge mee luistert (6); 6. Met geweld kun je niet zakken 8. Godheid die de omroep strikt (5); 9. Slimmer tei te kammen (5). Oplossing van dinsdag: kort-tarok-trojka laar-alras-relaas staf-staaf-asfalt maal-malta-metaal pion-spion-piston doen-dolen-onedel doel-loden-Londen port-tromp-import snel-loens-nelson elan-talen-etalon Eindoplossing: TRAMPOLINE. Dp\ floc ^JO trd- K ïchi Bof nge |LE

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10