Megaverlie verzekeraa door Ahold ECONOMIE Ahold kan in gevaarlijke spiraal omlaag rak< Sobi beschuldigt Ahold van handel met voorkennis '7 Philips viert 20ste verjaardag van cd Bruna sluit dit jaar 15 winkels Werklozencursus over bureaucratie V&D waarschuwt voor theeglazen Sterke toename WW-uitkeringen Winkelen bij AH inhi =tk idj pt Albert Heijn vermoedt een samenzwering Supercommissaris Ahold zwijgzaam maar keihard Vertrouwt in econoir9" blijft erg li'5 r i' T 0 0 dinsdag 25 februari 20( Foto: Capital Photos Amsterdam - Elektronicacon- cern Philips vierde gisteren het 20-jarig bestaan van de com pact disc. Philips-topman Ge rard Kleisterlee poseert samen met Joop Sinjou die destijds met Sony afspraken maakte over de eerste wereldstandaard voor cd's en spelers. Sinjou houdt de oorspronkelijke cd- versie in de hand en Kleisterlee de nieuwste Blue Ray Disc met een diameter van 3 centimeter en een capaciteit van één giga byte. utrecht - Bruna gaat dit jaar 15 winkels sluiten en 55 zaken om zetten in een franchiseonder- neming. Hiermee verdwijnen 100 arbeidsplaatsen, al dan niet gedwongen. Bruna houdt in Nederland 36 eigen winkels over, waarvan 16 op stations. In totaal zijn tussen de 400 en 500 mensen betrokken bij de opera tie. Bruna merkt dat het econo misch minder gaat. „De omzet in de detailhandel stabiliseert, dan moet er toch gezorgd wor den voor wat vet op de botten om tegenslagen op te vangen", aldus de directeur. Groningen - Vakbond FNV Bondgenoten gaat werklozen in Groningen een cursus over de bureaucratie van uitkeringsin stanties geven. Volgens de FNV- bond doen veel mensen zich zelf tekort omdat ze verdwalen in het oerwoild van regeltjes. De bond kortit hü tti'et de cur sus omdat het aantal werklozen structureel stijgt. Rijswijk - Warenhuis V&D heeft vandaag in een advertentie in kranten gewaarschuwd voor theeglazen die kunnen barsten als er heet water in wordt ge schonken. Het bedrijf heeft de koppen, die zijn gemaakt van matglas, uit het assortiment ge haald. Mensen die de glazen hebben gekocht, kunnen hun geld terugkrijgen. De glazen hebben het artikelnummer 21051001479874. Amsterdam - Het aantal werk loosheidsuitkeringen is in de cember gestegen tot 204.900, ofwel 8600 meer dan een maand eerder. Volgens uitke ringsinstantie UWV is de toena me voor meer dan de helft het gevolg van seizoenswerkloos heid in de bouw, horeca, schil dersbranche en landbouw. UWV voorzag 993.000 WAO'ers van geld, honderd minder dan de maand ervoor. Vergeleken met een jaar eerder nam het aantal WAO-uitkeringen met 14.500 toe. Dat is een stijging van 1,5 procent. amsterdam/gpd - De Stichting Onder zoek Bedrijfsinformatie (Sobi) heeft bij het openbaar ministerie melding ge maakt van handel met voorwetenschap door Ahold. Sobi beschuldigt de gisteren afgetreden topman Van der Hoeven ook van het verzwijgen van koersgevoelige in formatie. Tegen Van der Hoeven per soonlijk is nog geen klacht ingediend, zegt Sobi-voorzitter Pieter Lakeman. Er loopt echter nog onderzoek naar de hele gang van zaken in Zuid-Amerika Volgens Lakeman heeft Ahold verzwegen hoe groot het risico in de Zuid-Ameri kaanse deelneming Velox Retail Holding was. Vijf jaar geleden ging Ahold voor 368 miljoen dollar een samenwerkingsver band aan met deze Argentijnse partner. Velox had naast een deelneming in AH- dochter Disco een groot belang in de Chileense keten Santa Isabel. Dat bedrijf is ook actief in Peru, Paraguay en Ecua dor. Ahold maakte 17 juli 2002 bekend dat zij 492 miljoen dollar aan leningen en aan delen van Velox overnam omdat Velox zijn schulden niet meer kon betalen. La keman stelt dat deze informatie al eerder bekend was, omdat op 21,25 en 28 juni drie Zuid-Amerikaanse toplieden van de Banco Velox, een ander onderdeel van het concern omvielen en er op 28 juni een internationaal arrestatiebevel tegen de directieleden van deze bank was uit gevaardigd. Een van deze bankiers, zegt Lakeman, was bestuursvoorzitter van Ahold-dochter Disco. Van der Hoeven zou ook 'actief onjuiste informatie' aan het Duitse dagblad Die Welt hebben gegeven door op 3 juli 2002 te stellen dat het risico rondom Velox slechts 'hypothetisch' was. Dat terwijl Ahold op 20 juni ook al 248 miljoen dol lar in Velox had bijgestort, terwijl dat nooit aan de buitenwacht bekend was gemaakt, aldus Lakeman. „Van der Hoeven heeft de voorweten schap in stand gehouden", concludeert Lakeman. Volgens de Sobi-voorzitter is bovendien op 2 juli met voorwetenschap gehandeld in aandelen Ahold door personen die op de hoogte waren (gesteld) van de onder gang van de bankiers van Velox en van het arrestatiebevel. Lakeman: „De koers van Ahold daalde die dag met 10 procent naar 19,20 euro. Toen Ahold op 17 juli met haar bericht kwam, was de koers nog 10 procent lager. Personen die op 2 juli hun aandelen met voorwetenschap hebben verkocht, hebben daardoor winst geboekt." Lakeman zegt niet te weten wie met voorwetenschap heeft gehandeld. Per soonlijk verdenkt hij Van der Hoeven niet. Uit het meldingenregister van de toezichthouder Autoriteit Financiële Markten zijn geen transacties van Ahold- bestuurders in de betreffende periode af te leiden. Het is toeval dat de beschuldigingen van Sobi naar buiten komen op de dag dat Ahold een winstwaarschuwing gaf en het aftreden van Van der Hoeven bekend maakte. Lakeman wilde de kwestie afge lopen vrijdag al publiek maken, maar tijdgebrek verhinderde dat. Sinds decem ber 2002 is Lakeman bezig met de kwes tie Velox. De afgelopen weken probeerde hij bij Ahold de namen van de directiele den van de omgevallen banken te achter halen. Hij zegt dat Van der Hoeven daar persoonlijk een stokje voor heeft gesto ken. Amsterdam - Terwijl er in de financiële wereld grote commotie is over de ontwikkelingen rond het Aholdconcern, gaan de zaken in de winkels gewoon door. In een Amsterdamse AH-vestiging zoekt een man groenten uit. Foto: AP/Dusan Vranic rerpe estei 11e d Vol airs amsterdam/anp - De koersval van supermarktconcern Ahold heeft gisteren verscheidene be drijven honderden miljoenen eu ro's gekost. Vier grootaandeel houders, allemaal financiële in stellingen, zagen in totaal bijna 1,5 miljard euro verdampen door de boekhoudfraude. Volgens de meest recente cijfers van Ahold is de tegenvaller voor Fortis het grootst. Het belang van bijna 8 procent van de bankverzekeraar is 440 miljoen euro minder waard geworden. Branchegenoot ING levert 410 miljoen euro. De verzekerings concerns Aegon en Aviva, de Britse moeder van Delta IJoyd, verliezen respectievelijk 340 en 285 miljoen. De aandelen van Fortis, ING en Aegon kwamen door het slechte nieuws van Ahold onder druk te staan op de beurs in Amster dam. Naast de belangen in het supermarktconcern hebben de ze bedrijven ook andere stukken van Ahold in bezit.. Bovendien hebben ze wellicht kredieten uitstaan bij de onderneming, zo schatten analisten in. Ook de forse daling van de AEX-index raakt de 'financials'. Verzekeraar Achmea blijkt zijn aandelen tijdig te hebben ver kocht. Het concern verkocht vo rig jaar zomer zijn belang van 7 procent en bezit nu alleen nog Koersverloop Ahold preferente aandelen. De van dit bezit kon een voerster gisteravond niet ven. HM Ook ABP, het grootste pe fonds van Nederland, aandelen al voor de rafceri voor een groot deel van inge te hebben gedaan. Volj wrer laatste melding bij toezii en n der AFM had ABP in 1 e Se procent in Ahold. Een van die omvang zou 215 miljoen euro minde zijn geworden. Volgens een woordvoenfcet 01 ABP is de schade echti mdi zienlijk kleiner' omdat lang in de loop der jaren tvar afgenomen. Hij wilde n eruc gen hoeveel Ahold-aandi niscl ABP in handen heeft. „Nferde is op dit moment mini een half procent." Het |jg van Nederlandse aandel het ABP de laatste jaren genomen ten faveure v tenlandse aandelen. ve - f De aanhoudende koersc ove hebben de beurswaar m IJ Ahold doen wegsmelt! a en supermarktconcern schikaai de gisteren ineen van >Cu miljard euro tot 3,1 milj in. E ro. Op het hoogtepunt sde 1999 was Ahold nog 36 >ekc euro waard. Het aandeel nscl de toen 38,75 euro, tei De' gisteren sloot op 3,59 euijtapp ;sta tev geb ischf lach innt ZfADO gez vrijd, hetl cha den haag/gpd - Albert Heijn, oud-topman van het super marktconcern Ahold, vermoedt dat er sprake is van een samen zwering. Een boekhoudschan daal van deze omvang kan vol gens hem alleen plaatsvinden als heel veel mensen ervan af weten. „Leveranciers, afnemers en per soneelsleden in de VS hebben samengewerkt. Anders kan het nooit om 500 miljoen dollar gaan", zei hij gisteravond in het NOS Journaal. Ook vindt Heijn het erg vreemd dat de foute ma nier van boekhouden nooit is opgemerkt door één van de ex terne accountants. „Hoe kun je zo'n bedrag nou over het hoofd zien?" Albert Heijn heeft het concern geleid van 1961 tot 1989. In to taal heb ik meer dan veertig jaar voor dit bedrijf gewerkt en daar om komt dit nieuws hard aan. Ik voel me zwaar verneukt. Dit is de zwaarste dag van mijn le ven", aldus een aangeslagen Heijn. Onder leiding van Albert Heijn ging Ahold in 1977 de interna tionale markt op. Eerst in Span je, daarna in de VS. Door de bui tenlandse activiteiten vervijf voudigde de winst in een paar jaar tijd. Albert Heijn bouwde samen met zijn broer Gerrit Jan Heijn het kruideniersbedrijf van zijn vader om tot een groot be drijf. Gerrit Jan werd in 1987 bij een ontvoering vermoord. Al- bert Heijn is inmiddels gepen sioneerd en runt nu samen met zijn vrouw in Groot-Brittannië enkele winkels, een brasserie, een restaurant en een zeer chi que bed-and-breakfast. door Alex Bogers den haag - De dagelijkse leiding van Ahold komt tijdelijk in han den van een van de invloedrijk ste bestuurders van Nederland: Henny de Ruiter. Een spin in het web bij grote beursgenoteerde Nederlandse bedrijven. Hij kent iedereen, komt overal en weet achter de schermen altijd de dingen naar zijn hand te zetten. De Ruiter werkte tot zijn pensio nering (1994) bij Shell waar hij het tot financieel directeur schopte in de Raad van Bestuur. Sinds zijn pensionering grossiert De Ruiter in commissariaten: bij Shell, Aegon, Heineken, Unile ver, Beers, Wolters Kluwer. En bij Ahold dus. Supercommissaris De Ruiter mijdt interviews en opereert bij voorkeur op de achtergrond. Hij regelt de zaken het liefst vooraf gaand aan een vergadering, in één-op-één gesprekken. Hij was een verdienstelijk volleyballer, want lang geleden kwam hij uit voor het nationale team. De Ruiter is overigens lid van het Republikeins Genootschap, een deftig college dat het land alvast voorbereidt op een eventuele ondergang van het Huis van Oranje. De laatste jaren duikt De Ruiter vaker op als troubleshooter bij noodlijdende bedrijven. Waar hij komt, gaat het er hard aan toe. Medio 2001 ontsloeg hij de top van staalconcern Corus, waarna hij een ingrijpende reor ganisatie doorvoerde. In 1999 dwong hij de havenbedrijven Van Ommeren en Pakhoed tot samengaan, nadat een eerdere fusiepoging was afgeketst. De bestuursvoorzitters van Pak hoed en Van Ommeren maak ten de fusie niet meer mee. Zij moesten weg. De Ruiter was toezichthouder bij Ahold terwijl de malversaties in bij de dochters in de VS en Argentinië plaatsvonden. En pakweg vier maanden geleden ging hij akkoord met de herbe noeming van Van der Hoeven. „We wisten in november niet wat we nu weten", verontschul digde De Ruiter zich gisteren. Zijn voornaamste taak is nu het herwinnen van het vertrouwen van de beleggers. Dat kan alleen terugkeren als Ahold het lek in de VS en in Argentinië boven krijgt en helder maakt aan de buitenwereld hoe groot de pre cieze financiële schade is die het concern heeft opgelopen. Wie voor de plotseling vacante topfuncties in aanmerking ko men is nog onduidelijk. Ver wacht wordt dat Ahold intern zoekt naar een opvolger voor Van der Hoeven. Mogelijk wordt het een buitenlander, want in Nederland loopt bij Ahold wei nig talent rondt, menen analis ten. Een van de namen die de ronde doen is die van Bill Grize, de baas van Aholds supermarkt activiteiten in de VS. Grize heeft voorzover bekend niets op zijn kerfstok. voorburg/anp - Het wen van Nederlandse menten en producentej»ginj Ch traf. den onaj van ïsIoi Henny de Ruiter. Foto: ANP/Koen Verheyden in febrauri op het laagst^ sinds 1983. Dat blijkt daag gepubliceerde cijfaan het Centraal Bureau Statistiek (CBS). Het consumentenver veranderde in febrauri lijks vergeleken met jaihiet bleef op het laagste nivetiooi eind 1983. Consumenhei t vooral bang dat de werkvat, snel oploopt. In januari iets minder dan 40 pro de ondervraagden hier In februari is dit opgei* 48 procent. Het proi' vertrouwen ben maand een dieptepi stemmingsindicator min 3,8 naar min 6,8. i veau is sinds 1983 voorgekomen. Am die hul( Werkmaatschappijen Ahold Verenigde Staten i 60% van de I omzet Zes supermarktketens met >1600 winkels US-Foodservice Peapod Internetkruidenier ■Stop Shop -Giant-Landover -Giant-Carlisle -Tops -BI-LO -Bruno's -U.S. Foodservice -Peapod •Gemiddeld aantal mede werkers per winkelketen in Nederland: Albert Heijn Schuitema 5.900 Bos 12.515 Gall Gall 11.350 Deli XL 2.019 'jaarverslag 2001 i Europa "fe 31% van de omzet >6500 winkels in Europa Vier ketens in Nederland met >2300 winkels en 73% belang in Schuitema. groothandel voor onafhankleijke supermarkt ondernemers Deli XL is ook actiefin België ICA-group, 50/50joint venture, met winkels in Zweden, Noorwegen, Denemarken, Letland, Litouwen en Estland Nederland -Albert Heijn -Schuitema -Etos -GallS Gall -Deli XL Scandinavië -ICA Group Polen -Ahold Polska Tsjechië -Ahold Tsjechië Slowakije -Ahold Slowakije Spanje -Ahold Supermercados Portugal -Jerónimo Martins anp bron: AHOLD Latijns-Amerika 3,8% van de omzet Tien landen met ca. 600 winkels Zuid-Amerika Brazilië -Bomprego -G. Barbosa Argentinië -Disco Chili, Peru, Paraguay -Santa Isabel Midden-Amerika Guatemala, El Salvador, Honduras, Costa Rica en Nicaragua -CARHCO -La Fragua -CSU Azië <1%vand omzet Drie landen met 112 winkels Thailand -CRC. Ahold Maleisië -TOPS Retail (Maleisië) Indonesië -PT Ahold Indonesië VERENIGDE STATEN EUROPA 182.351 124.750 LATIJNS-AMERIKA 86.922 1 AZIË 8.504 Vestigingen in de wereld en het gemiddeld aantal medewerkers door Achille Prick den haag - Wat is er allemaal aan de hand bij Ahold-dochter US Foodservice, waar in 2001 en 2002 niet-gerealiseerde bedragen in de omzetcijfers zijn opgeno men? En hoe omvangrijk is de al langer slepende ellende bij doch ter Disco in Argentinië? Het exac te antwoord is nog niet te geven, maar als een paal boven water staat dat er inkomsten zijn geno teerd die er niet waren. Daar schoot het concern niets mee op, want elke dollar of euro was en is hard nodig om aan de lopende verplichtingen te vol doen. Ahold heeft immers een gigantische schuldenlast als uit vloeisel van zijn ambitie om bij de grootste supermarktketens van de wereld te behoren. Voor de financiering van zijn indruk wekkende reeks overnames werd de afgelopen jaren veel geld geleend. De supermarktbranche staat be kend om zijn smalle marges. Als van elke verdiende euro een of twee cent winst overblijft, is het veel. En hoe lager de omzet, hoe lager de marge. „We wisten al een tijdje dat Ahold scherp gefinancierd is, vooral gebaseerd op een roos kleurige toekomst", zegt analist Van Oort van Effectenbank Stroeve. „Het concern heeft door de enorme schuldenlast van 12 miljard euro een zwakke balanspositie. Als je maar veel blijft verdienen, maakt dat niet zo veel uit. Maar als de inkom sten tegenzitten, komt de klap dubbel hard aan." De klap van gisteren is zo hard, dat het be drijf volgens Van Oort in een ge vaarlijke neerwaartse spiraal kan geraken. Zo kreeg Ahold gisteren van de grote kredietbeoordelaars, die met hun 'ratings' de toon zetten in de financiële wereld, de wei nig benijdenswaardige status van 'junk bond' aangemeten. Daarmee geven ze aan dat het volgens hen hoogst onzeker is of de beleggers in Ahold hun oor spronkelijke investering nog te rug zullen zien. Zo'n negatieve beoordeling maakt het voor Ahold lastiger (lees: duurder) om geld te lenen bij de banken. Om het vertrouwen van de be leggers te herstellen moet het concern snel met 'schone' cij fers komen en aangeven hoe het zijn schuldenlast denkt te gaan verminderen. .Aangezien Ahold dat laatste alleen kan bereiken via het afstoten van bedrijfson derdelen, is het niet handig daarover al te veel openheid te geven. Als iedereen weet dat je iets moet verkopen, doet dat de opbrengst geen goed", zegt een analist. Maar juist openheid over cijfers is nu onontbeerlijk om het geschonden vertrouwen van de beleggers te herwinnen. De Ruiter, de waarnemend be stuursvoorzitter annex voorzit ter van de raad van commissa rissen, onderstreepte gisteren dat Ahold niet van plan is US Foodservice in de etalage te zet ten. Toch lijkt de verkoop van een stevig bedrijfsonderdeel de enige mogelijkheid om iets te doen aan de schuldenlast van het concern. Slecht lopende on derdelen (bijvoorbeeld in Span je) of onderdelen die niet tot de kernactiviteit van Ahold beho ren (bijvoorbeeld drogisterijke ten Etos) leveren volgens waar nemers te weinig op om die schuldenlast wezenlijk terug te dringen. De gisteren sterk gedaalde marktwaarde maakt Ahold kwetsbaar voor een (vijandige) overname, ook al heeft het con cern beschermingsconstructies om zo'n overname te voorko men. Analist Van der Lely van onderzoeksbureau Iris Rabo/Robeco noemt het Britse Tesco de meest voor de hand liggende gesprekspartner. „Tes co zit ook in de VS maar niet in het gebied waar Ahold het goed doet tegenover de Wal Mart. In Nederland heeft Ahold een hele itiek( goede positie met AlbeiVolgi en in andere delen van (feller reld, overlappen beide ct inz elkaar ook niet veel.ie pil Aholds schuldenlast en nig transparante situati^, co en Foodservice maal overname op dit momey^y waarschijnlijk, meent Va Lely. Igtoi De problemen bij US Fd-Zee ce kwamen aan het lichtiev! externe accountants dies be koord gingen met de cijkaan als het concern die volgen A week bekend wilde matertej van de vele vragen is of fctuu sjoemel met de cijfers aJgesu had toen Ahold in maailin li jaar 2000 US Foodservicti ui 3,6 miljard dollar ovemaiste Heeft de Ahold-top zittëéén pen, of is er iets fundamsade verzwegen? Van der Leipok zou heel ernstig zijn als ie ge zijn honger naar ovemai'ene dergelijke praktijken hei de doezeld." inni •'Ids irace

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6