Extra kosten ov-vertraging niet vergoed k m im BINNENLAND 2 Krop sla vijf keer zo duur als in jaren '60 I 4» Pleegouders voelen zich in de steek gelaten 'Te weinig professionele Kwaliteit omhoog door 'meer handen in de klas' Spoorlopersen zigzaggers veroorzaken treinvertraging Minister past voor wetswijziging m \w m f v*° m qa? ^tvoerster baby ide ziekenhuis dinsdag 25 februari 2003 Vest met capuchon. 92-122. Vestje. 62-92. 100% katoen WWÉfciH Verrassend. ..C&A Verrassend. ..C&A den haag/anp - De extra inves tering in kleinere groepen in het basisonderwijs werpt zijn vruchten af. De kwaliteit van het onderwijs in de onderbouw is verbeterd doordat de groepen kleiner zijn geworden en er 'meer handen in de klas' zijn ge komen. Dat staat in de tiende voort gangsrapportage 'Groepsgrootte en kwaliteit' die minister Van der Hoeven van onderwijs giste ren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In 2002 was in de on derbouw van het basisonderwijs de gemiddelde groepsgrootte 20,9 leerlingen. In 1997, toen het project groepsgrootte en kwali teit begon, was dat nog 22,9. Doordat scholen naast de on derwijzer vaak ook ander perso neel inzetten, zoals vakleer krachten en onderwijsassisten ten, is de verhouding tussen het aantal personeelsleden en het aantal leerlingen niet 1 op 20,9 maar gemiddeld 1 op 18,9. Er is door deze maatregelen meer aandacht voor de indivi duele leerling en de werkdruk voor de leerkrachten is afgeno men, aldus de rapportage. De totale uitgaven voor het project bedragen 636 miljoen euro per jaar. Veel scholen zetten het geld in voor verschillende soor ten personeel. Ruim viervijfde (85 procent) heeft een coördina tor onderbouw en driekwart zet extra onderwijzend personeel oister wij k/anp - Tien pro cent van de vertragingen op het spoor wordt veroorzaakt door externe factoren, zoals mensen die tussen de dichte spoorbomen doorglippen of over het spoor lopen. Dat stelt railbeheerder ProRail. Om hier wat aan te doen waarschuwt ProRail bij wijze van proef in Oisterwijk men sen uit de buurt van het spoor te blijven. Ongeveer 150 bedrijven, scholieren en particulieren hebben daartoe een brief gekregen. Spoorlopers zijn mensen die een kortere weg naar bijvoor beeld het station nemen door over de rails te lopen. Zigzag gers zijn verkeersgebruikers die tussen de dichte spoor bomen heen glippen als deze al dicht zijn. Doordat machinisten vaart moeten minderen als er iets op het spoor gebeurt, ont staan vertragingen. Een trein gaat langzamer rijden en hierdoor ontstaat volgens ProRail een kettingreactie die gevolgen heeft voor een groot deel van het Nederlandse treinverkeer. den haag/anp - De NS of andere vervoersbedrijven hoeven geen taxi of hotelovernachting te be talen als reizigers stranden door vertragingen of kapotte treinen. Er zitten te veel haken en ogen aan de wetswijziging die hiervoor nodig is. Dat heeft minister De Boer van verkeer gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. De Kamer en consumentenor ganisaties vroegen vorig jaar om een vergoedingsregeling voor si tuaties waarbij de schuld voor het oponthoud bij de NS zou liggen. Een Kamermeerderheid vond dat de spoorwegen in ieder ge val een taxiritje zouden moeten betalen, als reizigers met een kaartje of NS-abonnement de dupe zouden zijn van een forse vertraging. Toenmalig verkeersminister Ne telenbos besloot de zaak uit te pluizen, maar haar opvolger De Boer constateert nu samen met minister Donner van justitie dat een dergelijke regeling niet wen selijk is. Schade door vertraging is moeilijk te bewijzen, net als het tegendeel, zo voeren de be windslieden aan. Bovendien heeft de NS een regeling waarbij de kosten van een kaartje ge deeltelijk of geheel kunnen wor den teruggevraagd bij een flinke vertraging. Eerder adviseerden twee geleer den om vervoersbedrijven op te laten draaien voor de kosten van vervangend vervoer, voedsel, het plegen van een telefoontje met het thuisfront en wellicht zelfs een hotelovernachting. In een nadere analyse stellen de departementen van De Boer en Donner echter vast dat het 'noch nodig, noch verstandig' is om de wet aan te passen. In het Burgerlijk Wetboek is momen teel vastgelegd dat vervoerders niet verantwoordelijk zijn voor vertragingsschade. De Boer wijst er in zijn brief bo vendien op dat de reiziger juist wel eens in de portemonnee zou kunnen worden getroffen, als de NS meer risico's op zijn bordje krijgt. „Iedere uitbreiding van aansprakelijkheid zal we gens de juridisch-administratie- ve procedures leiden tot een verhoging van de ritprijs", ci teert de LPF-bewindsman een professor, die het onderwerp ook al onder de loep nam. 'Uw kind snijdt in haar polsen? Maandag bellen we terug' Steun VOOT pleeggezinnen p rdam - De 31 -jarige vrouw aardingen die zondagmor en pasgeboren baby ont- e uit het Sophia Kinder- ihuis in Rotterdam, was op de hoogte van de gang aken in het ziekenhuis. Ze de babyafdeling met ba- lerie via een interne route et langs de balie leidt. De- ite wordt alleen gebruikt personeel. Zo wist ze on- nerkt weg te komen. Dat uit een intern onderzoek et Erasmus Medisch Cen- waar het Sophia onder let ziekenhuis heeft de leidsmaatregelen aange- iho aag - De gemeente Zun- bei aopt de procedure voor de iming van een nieuwe .meester overdoen. Minis- Jmkes van binnenlandse tikte de gemeente giste- de vingers. Zundert •J- één kandidaat aan de mi- voorgelegd, terwijl de wet 11 ireevoudige voordracht irijft. Eerder al moesten een vergelijkbare omis- ler meer Leiden, Roer- len Purmerend hun huis- irdoen. Remkes houdt :hting van een versoe van de wet strikt vast aan ge regels. iari: record -4 zonneschijn 1^1 Februari 2003 breekt ïtreft aantal uren zon alle aar n Is. Hoewel de maand nog jrren jorbij is, voorspelt weer- w 0" HWS in Soest dat febru- ;n or comt op 150 uren zonne- 'n«mI - en dat is sinds 1901 niet jsurd roorgekomen in Neder- 'ot nu toe voerde 1975 de Hn er n met 134,8 zonuren en tweede plek stond 1920 p" !9,3 uur. Normaal schijnt eisiei circa 79 uur in februari. i onlt itseliji jes registratie Stolen auto's kat - Het Landelijk Infor- ntrum Voertuigcrimi- (LTV) in Veendam, dat luari 2002 operationeel vorig jaar bijna 1700 auto's met een geza- ;e waarde van 17 miljoen (gespoord. Dat is een van 25 procent ten op- i vorige jaren. Volgens H. Blauw van het LIV de voertuigen in heel gevonden. Tweehon- dachten werden aange- aldus Blauw. Het LIV it de stijging van het teruggevonden voertui- iral te danken is aan de t samenwerking tussen de eelnemers van het LIV: de lenst voor het Wegver- ÏDW), politie en verzeke- Het informatiecentrum gegevens bij over de au- Lf. de plaats van diefstal I tijdstip van vermissing. utrecht/gpd - Pleegkinderen en pleegouders worden in Neder land slecht begeleid. De voogd van het kind is vaak onbereik baar en arrogant. Jeugdzorg biedt te weinig professionele steun en zelfs in crisissituaties staan pleegouders er alleen voor. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Pleeggezinnen (NVP). Volgens hulpverleners moeten de ouders meer voor zichzelf opkomen en eerder en vaker om hulp vragen. In Nederland wonen een kleine tienduizend kinderen bij pleeg ouders. Zo'n 40 procent voor lange tijd. Een onlangs gehou den enquête onder de NVP-le- den wijst uit dat pleegouders zich vaak in de kou voelen staan. Kinderen krijgen soms twee keer per jaar een nieuwe voogd toegewezen, waardoor van een vertrouwensband geen sprake kan zijn. En naar de ou ders luistert een voogd niet Maar het grootste probleem voor pleegouders en -kinderen is, volgens NVP-woordvoerder Erik Vonk, het gebrek aan pro fessionele ondersteuning: „Pleegkinderen van nu hebben vaak ernstige problemen en ge dragsstoornissen. Daarvoor zou je een pleeggezin extra moeten toerusten. Maar het tegendeel gebeurt. Zelfs in crisissituaties hebben pleeggezinnen niemand om op terug te vallen." Bezuini gingen spelen de pleegzorg par ten. Volgens Vonk is dat juist een re den om extra zuinig op pleegge zinnen te zijn. „Pleegouders zijri over het algemeen zeer ervaren opvoeders die veel problemen zelf kunnenoplpssen. Als die naar bureau jeugdzorg bellen, is hulp hard nodig." Crisisopvang en, professionele begeleiding voor pleegkinderen zijn wel degelijk yo.or handen. Maar pleegouders moeten daar wel expliciet om vragen, zegt een Utrechtse hulpverlener. „„Zij weten doorgaans goed wat een kind nodig heeft. Maar pleegouders zijn te gezagsge trouw en komen vaak te weinig voor het kind en zichzelf op." Met de wisselingen van voog den, zonder uitzondering hoog opgeleide hulpverleners, is jeugdzorg evenmin gelukkig, zegt hij. „Maar voogden zijn bij ons in dienst en mensen veran deren ook bij ons wel eens van baan." Op 3 maart komen de organisa ties bijeen om de problemen in de pleegzorg te bespreken. voordracht undert fout door Petra Huijser etten-leur - Al bijna veertig jaar houdt Adje Dirven uit Etten- Leur trouw haar huishoudboek je bij. Conclusie: het leven is er niet goedkoper op geworden. En dat ligt niet alleen aan de komst van de euro. Een krop sla werd ruim vijf keer zo duur. Het eten op haar bruiloft op 16 juli 1964 kostte 173 gulden, aan drank was ze 365 gulden kwijt en voor de trouwwagens met versiering betaalde ze een snip. De 64-jarige Adje Dirven houdt sinds die feestelijke dag een huishoudboekje bij waarin ze al haar uitgaven noteert. Aan de hand van haar collectie boekjes ziet Adje in een oogop slag dat een krop sla in de jaren zestig 0,42 cent kostte. Nu ben je, in guldens omgerekend, 2,28 kwijt. In 1979 betaalde de fami lie Dirven aan gas en elektrici teit, met drie opgroeiende kin deren in huis, 2.421 gulden. In 2001 kostte dat, nu zij en haar man het rijk weer voor zichzelf alleen hebben, 3.421 gulden. „Je schrikt soms echt als je die vergelijkingen maakt en ziet hoe duur het leven is geworden", geeft ze aan. In 1965, haar sala ris bedroeg toen bruto 600 gul den, dat van haar echtgenoot was 705 piek, kostte een jaar lang boodschappen doen voor hun tweetjes 2.348 gulden. In 2002 noteerde ze voor de aan koop van kruidenierswaren om gerekend 9.376 gulden in haar huishoudboek. De lijst prijsver gelijkingen die ze kan maken, is eindeloos. De ziekekostenverzekering is door Helma van den Berg Zeist - Het ging thuis niet meer. De problemen stapelden zich op. Nog meer ruzies, almaar ho ger oplopende spanningen. Ilse (14) overtrad alle regels, sneed in haar polsen en liep onlangs weg uit haar pleeggezin. Dat had niet gehoeven, zeggen pleegouders Paul en Joke Stoker uit Zeist „Met een goede bege leiding van jeugdzorg, hadden we het wel met Ilse gered. Maar jeugdzorg liet haar en ons in de kou staan." Volgens de Stokers heeft Ilse vermoedelijk borderline. Dat is een persoonlijkheidsstoornis die bij Ilse allengs meer ernstige problemen teweeg bracht „Maar we hoopten haar toch groot te kunnen brengen. Want als ouders en opvoeders zijn wij geen groentjes. En we hebben voor Ilse een dijk van een school gevonden waar ze goed op haar plaats is." Paul (52) en Joke (47) Groot tekort aan gezinnen Op 31 december 2001 worden in Nederland 14.000 kinderen be geleid door pleegzorg, 9560 kinderen wonen bij circa 8.000 pleeg ouders. De helft van de kinderen blijft korter dan zes maanden in het pleeggezin. 30 Procent blijft er tussen half en heel jaar, 22 pro cent langer dan twee jaar. Gemiddeld vindt eenderde van de pleegkinderen onderdak bij bekenden. Zo blijkt uit cijfers van de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen. Onder pleegkinde ren zijn ongeveer evenveel meisjes als jongens. Meisjes kunnen iets gemakkelijker worden geplaatst Van alle pleegkinderen is 60 procent uit huis geplaatst door de kinderbescherming, met een ondertoezichtstelling (OTS) of een voogdijmaatregel. Het aantal pleegkinderen en pleegouders loopt gelijk op. In 1991 kwamen 2424 kinderen nieuw in een pleeggezin en melden zich 1206 nieu we pleegouders aan. In 1991 waren dat er respectievelijk 4398 en 2393. Toch blijft er een tekort aan (circa duizend) pleegouders. Om kinderen en pleeggezinnen zo goed mogelijk bij elkaar te la ten passen, is een reservoir aan pleeggezinnen nodig. Stoker hebben vier eigen kinde ren, van wie de jongste nu ze ventien is. Daarnaast deelden zij hun royale familiehuis met pleeg- en weekendkinderen. Ilse kwam als baby van vijf maan den in hun gezin. Het meisje zou, volgens de pleegzorg, ver slaafd zijn geboren en verwaar loosd bij haar moeder uit huis zijn gehaald. Dse bleek een zor genkind, zegt Joke Stoker. „Steeds waren er weer nieuwe gedragsproblemen. We deden haar op muziekles, op spel- en tekentherapie, op gespreksthe rapie in een antroposofisch in stituut We bedachten van alles om haar maar beter in haar vel te laten voelen. Want hoe vaak we ook bij bureau jeugdzorg voor psychiatrische of psycholo gische hulp aanklopten, van hen kwam geen enkel initiatief." In huize Stoker wisselden slech te en goede tijden elkaar af. Maar na de laatste zomervakan tie, na een logeerpartij bij haar biologische moeder, ging het met Ilse finaal mis. Stoker: „Je houdt van zo'n kind. Je verlegt bij problemen steeds je grenzen. Maar we zijn ouders, geen pro fessionele hulpverleners. En die had Ilse wel nodig." Bureau Jeugdzorg, waarbij de Stokers weer aanklopten, bood geen soelaas. De voogd van Ilse ('de derde of vierde, we zijn dé tel kwijt') volgens de Stokers evenmin: „Op vrijdag snijdt Ilse in haar polsen. We bellen in pa niek Bureau Jeugdzorg, waar II- se's voogd als hulpverlener werkt. Wat krijgen we te horen? De voogd zou ons maandag misschien terugbellen." Intussen heeft Use de handdoek in de ring gegooid. Na de zo veelste escalatie thuis nam ze de benen. Eerst naar een school vriendin, nu logeert ze bij een leraar van school. Stoker: „Dat liet de school weten. Van jeugd zorg en haar voogd hebben we niets vernomen. Ook niet hoe het verder moet met Use." De Stokers hebben inmiddels een klacht bij Bureau Jeugdzorg Utrecht ingediend. Zolang de klacht onderzocht wordt, wil het bureau niet op de ervaringen van het gezin uit Zeist reageren. De naam van Ilse is om redenen van privacy gefingeerd. Adje Dirven toont enkele van de huishoudboekjes die ze al bijna veertig jaar heeft bijgehouden. Foto: GPD/Ben Steffen zo'n kostenpost die een hele forse prijsstijging laat zien. Zo betaalde de familie Dirven in 1995 voor een tweede klasse verzekering voor twee personen 5.786 gulden. De rekening voor 2003 is net binnen. Of er omge rekend even 10.992 gulden kan worden overgemaakt. Het bij houden van haar boekhouding is, dat weet Adje zelf ook, nu geen alledaagse zaak meer. „Maar in 1964 was het best ge woon. Ik was net getrouwd en voerde voor het eerst mijn eigen huishouden. Ik vond alles toen vreselijk duur, wilde ook wel eens zien waar het geld naar toe ging. Dat huishoudboekje was een mooie manier om de zaak op een rijtje te krijgen." Hoewel ook Adje het gevoel heeft dat met de euro alles duurder is geworden, leerde een prijsvergelijking aan de hand van haar jaarlijkse boodschap- penbesteding dat het wel mee viel. „Sterker nog, in het laatste guldenjaar was ik 9.419 gulden kwijt. In 2002 was dat dus 9.376 gulden. Dat verraste mij enorm." (advertentie) ij u

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5