GESPREK VAN DE DAG Imago Beatrix kan tegen een stootje 'Tegenwerking bedrijf door Oranjes onwaarschijnlijk' Mart in onderbroek MENSELIJK Een vroegere officier die eind jaren tachtig betrokken was bij de illegale ex port van wapens naar Irak, blijkt het complot te hebben bedacht om haar van PRINS HARRY in handen te krij gen. Dat heeft de Britse krant The Sun day Times gemeld. Het Britse konink lijk huis lichtte Scotland Yard in de cember in over het complot. Uit het haar zouden wetenschappers de DNA- structuur van de tweede zoon van prins Charles en prinses Diana kunnen aflei den. Dan zou duidelijk worden of Char les werkelijk de vader van de roodhari ge Harry is. In Groot-Brittannië doen geruchten de ronde dat Harry een zoon is van de eveneens roodharige James Hewitt die enige tijd de minnaar van Diana is geweest. Foto: ANP De gemeente Noordoostpolder gaat proberen een damhert te vangen dat geregeld op de snelweg A6 verschijnt. Het hert, door inwoners van de polder al BAMBI genoemd, krijgt dan een plekje op een kinderboerderij. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het hert zou worden afgescho ten, maar daar heeft boerin Lidy Brouwer uit het polder dorp Rutten een stokje voor weten te steken. Al jarenlang zoekt het in het wild levende hert 's winters de beschut ting van haar boerderij. Het kan overigens nog mis gaan. Als Bambi zich niet laat vangen, bestaat de kans dat het dier alsnog moet worden afgeschoten. Het Nederlandse publiek loopt niet warm voor 'Sci- ■fa|S WH ence fiction', het filmde buut van WENDY VAN DIJK. De afgelopen tien dagen bezochten slechts 1100 mensen de film waarin de tv-persoonlijk- heid een buitenaards we zen speelt. Distributeur A-Film heeft dit maan dag bevestigd. Ter verge lijking: de best bezochte film van het afgelopen weekeinde was de thriller 'The Ring', die door 70.000 mensen werd ge zien. De filmverhuurder wil echter nog niet van een flop spreken. ,,Het is een echte familiefilm, dus we hopen dat mensen hem tijdens de voorjaarsvakantie zul len ontdekken", stelde woordvoerder A. Smit. Science Fiction vertelt over een jongetje dat vermoedt dat zijn ou- ders-buitenaardse wezens zijn. Foto: ANP Een 52-jarige Italiaanse uit de regio Napels in het zuiden van het landlieeft zaterdag een DRIELING op de wereld gezet. Medici verklaarden dat de twee jongetjes en een meisje op volstrekt natuurlijke verwekt zijn zonder hulp van kunstmatige inseminaties, Ze werden door middel van een keizerssnede ter wereld gebracht. ,,Het is een uitzon- derlijke gebeurtenis", zo vejjjj+aarde de directeur van de afdeling gynaecologie en bevafringen van het Federico II ziekenhuis in Napels. ,,Het is waarschijnlijk het eerste geval in de wereld", voegde de geneesheer er aan toe. Moeder Antonietta Mellone en de kinderen, die de namen Alessio, Gafriel en Nunzia hebben gekregen, maken het goed. De vrouw had al drie kinderen van respectievelijk 29. 2.6 en 23 jaar. f De Franse MEESTERKOK Bernard Loiseau, een van de bekendste chefs ter we reld, is gisteren overleden in zijn woning in Saulieu, het stadje in Bourgondië waar hij zijn befaamde res taurant La Cöte d'Or dreef. Volgens France Radio heeft Loiseau zelfmoord ge pleegd door zichzelf een kogel door het hoofd te schieten, maar de autori teiten wilden dat niet be vestigen. De in januari 1951 in Chamalières(Puy- de-Döme) geboren Loiseau begon in 1968 als leerling kok in het restaurant Trois- gros in Roanne. Drie jaar later werd hij chefkok in Barrière de Clichy. In 1975 stapte hij over naar de keu ken van hotel-restaurant La Cöte d'Or in Saulieu, waar van hij in 1982 eigenaar werd. De gerenommeerde Guide Rouge van Michelin kent Loiseau's Cöte d'Or drie sterren toe, het hoogst haalbare. Foto: AP DAGELIJKS LEVEN SUKKF.W IT HET ERGSTE Koningin Beatrix genoot vorige week van een vakantie in de sneeuw. Gisteren had ze meteen een beraad op paleis Huis ten Bosch. Foto: Reuters/Miro Kuzmanovic Koud terug van de wintersport voerde de majesteit gisteren overleg over de campagne van haar nichtje Margarita in week blad HP/De Tijd. De rijksvoorlich tingsdienst (RVD) deed er nadien het zwijgen toe. Wat zou 'lieve tante' Beatrix kunnen doen tegen al die boude beweringen van prinses Marga rita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn? Op paleis Huis ten Bosch in Den Haag sprak het staatshoofd gisterochtend en -voormiddag met kroonprins Willem-Alexander, prinses Maxima en haar raste staf van adviseurs. Allerlei facetten van de publicaties passeerden de re vue. Zo zou de koningin betrok ken zijn geweest bij afluister praktijken en zat ze Margarita en Edwin ook op andere manie ren moedwillig dwars. Maar er kwamen meer onthullingen naar buiten: Prinsen bijvoor beeld staken stiekem de middel vinger op terwijl ze vanuit auto's 'vriendelijk' naar Jan Publiek zwaaiden. Ook werden in het stafoverleg op Huis ten Bosch de mogelijkheden en onmoge lijkheden van een eventueel te genoffensief gewisseld. Maar de wetenswaardigheden bleven, zoals mocht worden verwacht, weer keurig binnenskamers. Net als eerder deze maand. „We hebben kennis genomen van de artikelen en wachten verder rus tig afaldus directeur-generaal Eef Brouwers van de RVD. Het koninklijk huis houdt zijn kruit (vooralsnog) droog. Voor die terughoudendheid zijn twee belangrijke redenen aan te voeren. Ten eerste is nog een deel drie van 'Oranjebitter' in HP/De Tijd onderweg. Dat deel wordt morgen gepubliceerd en zal ongetwijfeld nieuwe onthul lingen en mogelijk ook nieuwe beschuldigingen bevatten. Mo gelijk volgt een week later nog een deel vier. Ten tweede werd de in dagblad De Telegraaf aan gekondigde claim van enkele miljoenen euro's nog steeds niet officieel bevestigd door de advo caat van het gekrenkte 'konings- koppel'. Het tweetal beschuldigt 'het hof ervan dat het de hand had in manipulaties, waardoor het bedrijf Fincentives van De Roy van Zuydewijn aanspreken de orders misliep. Naar eigen zeggen voor tientallen miljoe nen euro's. Intussen schreeuwt SP-kamerlid Harry van Bommel van de da ken dat de minister-president moet optreden. Niet alleen het blazoen van de Oranjes wordt geschonden, vindt hij, ook de houdbaarheid van de monar chie is in het geding. Maar Van Bommel - republikein - is het enige kamerlid dat de stormbal hijst. Zijn collega's in het parle ment, inclusief het Oranje-kriti sche D66, vinden dat deze rel 'in de periferie van de familie' geen zaak voor de regering is. For meel vallen Margarita en haar man Edwin namelijk niet onder de zogeheten ministeriële ver antwoordelijkheid. Zoals inder tijd wel het geval was met ko ningin Juliana (Greet Hofmans affaire) en prins Bemhard (Lockheed-omkoopschandaal). Premier Jan Peter Balkenende stelt zich vooralsnog op het standpunt dat hij niet de plicht heeft als beschermheer van het koningshuis op te treden. Hij wacht - net als de koninklijke fa milie - liever het laatste deel in de artikelenreeks af. Pas daarna zal hij als premier de vragen van Van Bommel beantwoorden, maar in Den Haag wordt niet verwacht dat hij zich daarbij in zijn kaarten zal laten kijken. Is het voorstelbaar dat de majes teit dan eveneens van zich laat horen? Jazeker, want ze was er via een indrukwekkend charme offensief juist in geslaagd haar imago (afstandelijk en kil) een uiterst positieve wending (war me echtgenote en oma) te ge ven. Bronnen aan het hof lieten al weten dat Beatrix zich wel de gelijk zorgen maakt over het aanzien van de Nederlandse monarchie. Het is evenwel niet uitgesloten dat ze de boel toch de boel laat. Althans voor de buitenwacht. Want ondanks de ongekend goede verkoopresul taten van 'Oranjebitter'-num mers van HP/De Tijd spreekt een meerderheid in de Neder landse samenleving schande van de onthullingen, blijkt uit peilingen. Zeker nu een financiële claim wordt voorbereid, lopen Marga rita en haar Edwin het risico in hun eigen zwaard te vallen. Kwaadspreken om geldelijk ge win wordt namelijk door weini gen gewaardeerd. Als dat waar is, behoeft het charme-offensief van de majesteit geen bijzonder vervolg. Ap van den Berg Prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn. Zaterdagmiddagstond er voor de deur van mijn buren een verwarde man in onderbroek. Hij wist niet meer wat hij die dag gedaan had en evenmin waar zijn dochter en vrouw waren. Klinkt als het begin van een goed verhaal, maar voor mij is het dat niet. Want die man, dat was ik. Er waren geen drank of drugs in het spel, maar of dat nu een geruststelling is, nee. Inmiddels weet ik weer alles. Denk ik. Al weet nooit iemand precies wat hij niet weet. Wat ik die zaterdag precies heb gedaan en in welke volg orde heb ik van anderen gehoord. Die ochtend ben ik op gestaan, heb mijn voetbalkleren aangedaan en dochter af geleverd bij vrienden. Op weg naar huis had ik last van hoofdpijn en besloot af te bellen. Ik heb mijn vrouw ge beld dat het allemaal gelukt was, maar dat ik een beetje ziekjes was. Een onbekende tijdsduur later werd ik wakker en wist niets meer. Hoe je dat dan weet, dat je alles kwijt bent, is eigenlijk vreemd. Je weet niks. Maar er is niet niks. Dat weet je, want je mist iets. De dingen die er niet meer zijn steken blijkbaar nog net met een randje of een ribbel tje boven het zwarte water uit. Alleen is dat ene detail niet Het is 'onwaarschijnlijk' dat de koninklijke familie het bedrijf Fincentives BV van Edwin de Roy van Zuydewijn, echtgenoot van prinses Margarita, heeft te gengewerkt en zwartgemaakt. Dat zegt de oud-president van de Algemene Rekenkamer mr. H.E. Koning, die sinds 1999 lid is van de raad van toezicht van Fincentives, waar De Roy van Zuydewijn tot vorig jaar zomer directeur was. „Ik heb al die jaren nooit iets ge hoord over een boycot of vor men van tegenwerking", aldus Koning, die ook WD-kamerlid en staatssecretaris van financiën is geweest. Hij benadrukt daar ook geen signalen over te heb ben gekregen in zijn gesprekken met De Roy van Zuydewijn en de voorzitter van de raad van toezicht, de Rotterdamse emeri tus-hoogleraar en jurist W. Slag ter. Juist Slagter maakte vorige week bekend dat De Roy van Zuydewijn een miljoenenclaim tegen het koninklijk huis voor bereidt omdat de Oranjes er achter de schermen voor zou den hebben gezorgd dat hij nauwelijks meer opdrachten kreeg. Zeker is in ieder geval dat Edwin de Roy van Zuydewijn tijdens zijn directeurschap van Fincen tives BV gedurende een bepaal de periode ook een bijstandsuit kering had. Dat wordt bevestigd door een anonieme bron bij de sociale dienst in Amsterdam. Daarmee wordt op indirecte wijze bevestigd dat De Roy van Zuydewijn wel degelijk bekend is bij de dienst. Volgens de bron beschikt de sociale dienst over 'een dossier' van de echtgenoot van de prinses waarin over de periode 1997-1998 onderzoek wordt gedaan naar andere in komsten dan zijn uitkering. Gro te vraag is hoe zijn huidige schoonvader, Carlos Hugo de Bourbon de Parme over deze in formatie kon beschikken. Dos siers van de sociale dienst zijn vertrouwelijk. De echtgenoot van prinses Mar garita is ervan overtuigd dat mensen uit het bedrijfsleven op verzoek van koningin Beatrix in lichtingen hebben ingewonnen over het bedrijf. Hij wil dat de onderste steen boven komt. Mocht bewijsbaar zijn dat het koninklijk huis Fincentives BV heeft tegengewerkt, dan volgt een forse schadeclaim. „Ik heb dat ook maar uit de media moe- Foto: ANP/Robert Vos eeft odv tuit bini en 1 fan f amn ten vernemen", zegt Kontyom Als lid van de raad van toeanj ben ik officieel nog niet vaDe r ze ontwikkelingen op de hfvro gesteld." {tiet Overigens heeft Slagter, vden c ter van de raad van toezicbp d teren zijn werkzaamhedenrout het Rotterdamse advocateidat toor Simmons Simmonserlic enité 'op eigen verzoek' ne legd. Direct na zijn uitlating»* over de mogelijke schadeo» afgelopen vrijdag, kreeg hfQC het advocatenkantoor een spreekverbod opgelegd. Sén - zelf zegt dat zijn vertrek d; olu mee te maken heeft. Hij b in 1 zijn standpunt dat het hof ruit bedrijf heeft tegengewerkuus ii „Contracten zijn om onvt akti bare redenen afgeketst",ieg< Slagter. en j Fincentives BV, dat zich vtn bi bezig houdt met het behe Get personeelsopties, werd in den ingeschreven in het hand at d gister in Amsterdam. Tot niei vorig jaar was De Roy van dewijn directeur en enig ajfU, deelhouder van het bedri* verkocht het bedrijf 'aan «tl partijen oom Rudi Buis ens ïieti 5T.D meer genoeg om ze te herkennen. Je staart over een water vlakte. Rimpels verraden dat er hier zojuist nog iets dreef. Dddr steekt iets nog boven het water uit. Maar wat is het? Een stoelpoot? Pollepel? Lute's loopeend? Terwijl in mij de paniek losbarstte besefte ik wat de hel van het vergeten is: de dingen blijven jou er voortdurend aan herinneren dat jij ze. vergeten bent. Alles pest jou. Zo dra je naar ze kijkt of met ze in gesprek wilt, duiken de dingen onder en zijn alleen nog rimpels. En alle rimpels zijn gelijk. Maar waar was mijn dochter? Mijn volgende gedachte was om de telefoon te pakken en mijn vrouw te bellen. Mijn vinger ging richting toetsenbord en op dat moment drong tot mij door dat ik haar nummer niet meer wist. Het telefoonboekje lag voor mijn neus, daar stond het in, dat wist ik dan weer wél, maar ik moest en zou het uit het mijn hoofd weten. Na lang kijken deed ik het in één keer goed, door het willoos volgen van een be wegingdie in mijn vingers was gesleten. 'Ik weet niks meer', zei ik. Waar is Lute?' Gelukkig was ik niet genoeg bij de les om mij de paniek van mijn vrouw in te denken, die indaalde toen ze merkte dat dit nu eens geen foute grap was. Buurvrouw werd gealarmeerd, buurman re gelde contact met een dokter en inmiddels wist ik zeker dat een beroerte had gehad. De dokter dacht van niet: daar praatte ik nog te goed voor. En geen hangende mondhoeken. Pianospelen kon ik ook nog of nog steeds niet, maar geen verschil in ieder geval. De buurvrouw vertrok uiteindelijk, ik zat in de ka mer en besefte dat ik niet eens wist wat voor maand het was. Ook wist ik dat ik vorig jaar een Paradevoorstelling had ge maakt, maar de nieuwe Paradevoorstel ling waar ik al maanden mee bezig ben, ik had geen idee. Een kwartier lang was ik spoorzoeker in eigen hoofd. Een vreemde die door andere verlaten terrein in kaart probeert te brengen. Zo heb ik mijn nieuwe voorstelling inderdaad teruggevonden. Het herstel vordert, zo als u ziet. Wel ga ik een tijdje wat minder hard wer ken. Totaal overspannen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2