SPORT Advocaat pareert 'de malloten' Grappen van grote waarde 'Voetballers zijn té opvliegend' Affaire Davids-Van Bommel teruggebracht tot woordenwisseling PSV 'gegriefd' door Advocaat Geen kunst irdwijk niet i Spijkenisse - De voor vanavond [de bekerwedstrijd tussen jvijk en Spijkenisse gaat jor. Spijkenisse heeft la- ■en geen elftal op de fckunnen brengen. matig HlWn JongPSV !N - Onder het toe- w van onder anderen en lach Ronald Koeman eati in ongenade gevallen uit isteravond in de wed- nset an Jong Ajax tegen Jong vei en zien of hij rijp is voor v<x agkeer in de A-selectie. verde een matige pres- ïn h SV won met 1-0. Mido in o ij elk balcontact uitge- De oor het publiek. In de »en linuut werd hij gewis- irijv Dr Cameron, arna «010 ontslaat mier Ulivieri Rel slo Amper 24 uur na het )r M llen ontsierde thuisduel Sb Milan heeft Torino gis- ainer Renzo Ulivieri ont- De coach van de num- orlaatst van de Serie was r maanden in dienst. Re- Sccarelli neemt de taken vieri over. De competi- trijd tussen Torino en ui werd zondag in de linuut gestaakt. Uit on- I ver de tussenstand (0-3) 1- rden teleurgestelde sup- van de thuisclub het lestormen. er dendert £0 binnen ïrflöfc - Raemon Sluiter heeft t bereikt waar hij jaren- tige ir streefde: de top-50 n vi iTP tennisranglijst. De liet immer maakte gisteren dng euwe ranking een mi ran 26 plaatsen en staat ispe Sjeng Schalken eve- ek\v net zijn vijftiende posi- z mi leste plaats ooit. Sluiter rt, 2klassering aan zijn va restaties afgelopen scht jij het ABN/Amro-toer- riati {otterdam en eerder in llo ke. hetj ycot lijsters Leo Clijsters, vader tennisspeelster Kim heeft meegedeeld dat van de Belgische pers hoeft te rekenen op Ing van zijn dochter, afgelopen dagen een agne gevoerd. De Kim is daarin mis- jverband met het voor- inister Dewael voor irtstatuut." De minster Dewael op- igs de belastingwet- ir topsporters te wil- lelen. Speelsters tov* badminton :n btiiN - Nederland mag badminton, van 12 n. Ajet 18 mei, drie speel- na rihrijven voor het enkel- de Ie vrouwen. Mia Audi- om lie en de Haarlemse Ka- lage^it staan zo hoog op de dat ze drie start- voor Birmingham veiliggesteld. Bij de 'hebben Dicky Palyama èn Bruijstens zich ge- I jerd volgens de regels I /iternationale Badmin- LVatie (IBF). breuk rande iten De Italiaanse wielren- or :esco Casagrande g bf ens een valpartij in de nrouvin de Algarve zijn rech- iben ;ebroken. Zijn ploeg slei leeft de nummer ne- alle Ie UCI-wereldranglijst had voor de Ronde van :ak r ie op 5 maart begint. Daa de kan drie weken niet later ;n. opi genland '™«erpt kritiek Ze r De Griekse regering de kritiek van het In- Ik njaal Olympisch Comité ouw de voorbereidingen is Hpelen in Athene 2004 makém gaan. Premier Si- eft vtft het IOC gisteren ge- an adat er „geen proble- pgeadien aard zijn, dat haarhatisch commentaar is Het IOC liet 'ontevreden' en in I' te zijn over de vorde t M b'Jtel Duitse i tpsters hoe |r ;n wNme - De Duitse kintstafetteploeg heeft in 'bbeihime gisteren de we- kilopen over 4x5 kilo- ioverd. De formatie nei de Italiaanse piste Fin- iedaioorwegen voor. behaalde vorig jaar in latielCity ook de olympi- .nL op dit onderdeel. dinsdag 25 FEBRUARI 2003 ite (1 foil msliil kk<* hij I plaj zijii reffel lereifi het door Henri van der Steen Zeist - Dick Advocaat wilde niet dat 'twee malloten mogelijk tweespalt konden zaaien' binnen het Nederlands elftal. Daarom nam de bondscoach gisteren het woord in de affaire Davids-Van Bommel. Ja, er was een pittige woordenwisseling geweest in de kleedkamer na Oostenrijk-Neder land. Maar neen: er was niet ge slagen. Die twee veronderstelde mallo ten waren columnisten die vori ge week tot in de sappigste de tails kond deden van een vecht partij die zich in oktober in de Weense kleedkamer van Oranje zou hebben afgespeeld. „Kom maar naar buiten, dan vechten we het uit", zou Davids ge schreeuwd hebben. „Jij lost al tijd alles op met je vuisten", moet Van Bommel daarop heb ben gesneerd. Allemaal flauwekul, vertelde Ad vocaat gisteren op een hiervoor belegde bijeenkomst met de pers. „Er is een woordenwisse ling geweest over een bepaald moment in de wedstrijd, zoals dat hoort op dit niveau. Wij sti muleren dat ook. Spelers moe ten elkaar corrigeren, helpen, scherp houden. Dat is normaal. Zelfs al je met 3-0 hebt gewon nen, is dat normaal." Kennelijk was de woordenwis seling toch van een wat vileine aard. Davids was na het dou chen niet meer aanspreekbaar, omdat die op het vliegtuig naar Italië stapte, maar Van Bommel werd meteen onderhouden door de bondscoach. „We heb ben het incident besproken, ge praat over de hiërarchie in een elftal en zo. Dat er gecoacht moet worden. Afgesproken werd dat we voor de volgende wedstrijd nog even met zijn drieën bij elkaar zouden gaan zitten. Maar voor het duel met Duitsland was Van Bommel ge blesseerd. Toen heb ik het er wel met Davids over gehad, die zeer verwonderd was. Hij was het geval zelf al vergeten." Voor de interland tegen Argenti- Dick Advocaat overlegt vlak voor de persconferentie met KNVB-voorlichter Rob de Leede. Foto: ANP/Toussaint Kluiters nië, twee weken geleden, kwam het alsnog tot een gesprek met Davids en Van Bommel aan de zelfde tafel. „We hebben het er toen vijf minuten over gehad. Ik heb verteld hoe ik erover dacht. Want het gaat erom wat wij wil len. Nee, ik heb ook later niet aan Van Bommel naar zijn ge voel gevraagd. Ik ga toch niet aan iedereen vragen hoe ze zich voelen. Ze moeten gewoon presteren!" Het zat Mark van Bommel ken nelijk toch niet lekker dat er vo rige week ook in sommige tele visieprogramma's vuige veron derstellingen werden geuit over de kwestie; hij besloot Advocaat te bellen. „We hebben toen lang gepraat, ik ken hem natuurlijk al lang, al vanaf de jeugdselecties van Oranje. Die jongen zat er mee in zijn maag. Ik heb hem toen wel gezegd dat ik van top- spelers verwacht dat ze elkaar sterker maken. Dat gaat steeds beter, maar vergeet niet dat Van Bommel tot nu toe niet gewel dig heeft gespeeld in Oranje." Achterin het zaaltje trekt Willem van Hanegem aan een sigaretje. Zijn vrije dag is mooi verknald met de kwestie. „Ik stond op de golfbaan, hole 5. Maar dit wilde ik meemaken, dit is belangrijk. Hoewel ik de trai ner (hij bedoelt Advocaat, red.) ook heb gezegd dat er wel erg veel aandacht aan wordt gege ven op deze manier." Hij was er immers bij, in de kleedkamer. „Ze stonden naar elkaar te schreeuwen. Het ging over een moment in de wed strijd, toen Davids een man had moeten oppikken. Daar had Van Bommel gelijk in. Maar even daarvoor was de situatie precies andersom." Maar geslagen? „Dat heb ik in een kleedkamer nog nooit meegemaakt. Op de training wel." Hij trekt onverbloemd partij voor Davids. „Iedereen loopt nou op Davids te zeiken, maar die jongen zit goed in elkaar, van hem kun je altijd op aan. Tegen Argentinië ging hij na 20 minuten uit zijn positie lopen, omdat we de controle verloren. Maar hij speelde wel geweldig." De suggestie van een verslagge ver dat de Limburger Van Bom mel zich misschien heeft laten intimideren door de brutale Amsterdammer Davids hoont Van Hanegem weg, net als eer der Advocaat, die droog stelde dat Van Bommel dat dan maar had moeten melden. Van Hane gem benadert het anders: „Da vids is helemaal geen brutale Amsterdammer, niet zoals hij zich in de groep opstelt. Hij is de stilste, je ziet en hoort hem nooit." Volgende keer zit de stilste van het stel overigens weer gewoon in de kleedkamer van Oranje, naast Van Bommel, aldus Advo caat. „Tuurlijk kunnen ze pro fessioneel met elkaar samen werken. Anders treden we op." Bij BankGiroLoterij draait het net als bij TVM om 'goed leven én goed rijden' door Edward Swier nijverdal - Zaterdag wordt het wielerseizoen officieel geopend met de Omloop Het Volk. In de aanloop naar de semi-klassieker brengt deze krant een aantal ver halen om het seizoen op te war men. Vandaag de lol binnen de BankGiroLoterij-ploeg. Anekdotes uit het laatste trai ningskamp? Vraag de renners van de BankGiroLoterij-formatie ernaar en ze houden allemaal de kaken stijf op elkaar. „Had je er maar bij moeten wezen. Of liever niet, want ik zou het ook niet graag teruglezen." Het zal wel 'onderbroekenlol' zijn geweest. Leuk op het mo ment zelf én tijdens het seizoen, aan de bar, ook nog reden ge noeg voor gegniffel. Het zijn grappen met een grote waarde, grappen die de teamgeest be vorderen. Die de renners bin nen de BankGiroLoterij-ploeg het gevoel bezorgen dat ze voor elkaar door het vuur willen gaan. Dat ze iets delen met ka meraden, dat ze één grote fami lie zijn. Zoals een handvol van de renners 'vroeger', bij TVM namelijk, ook al meemaakte. „Het draait om goed leven én goed rijden." Het is ook een beetje TVM 2, die BankGiroLoterij-ploeg. Bart Voskamp, Remco van der Ven en Pieter Vries hadden elkaar al onder de vleugels van BGL-ma- nager Arend Scheppink terugge vonden. En sinds deze winter zijn ook Jeroen Blijlevens en De BankGiroLoterij-formatie tijdens de ploegpresentatie in Nijverdal. Foto: GPD/Wouter Borre Jans Koerts met hun oude team genoten herenigd. Achter het stuur van de ploegleiderwagen zit bovendien nog eens, en dat is niet onbelangrijk natuurlijk, een ex-TVM'er: Johan Capiot. Sfeer was bij TVM, het voorma lige wielerspeeltje van de trans portverzekeraars Bos, een be langrijk goed. Er kon veel, er mocht veel. Cees Priem leidde de boel, losjes. Niettemin stond tegenover het relatief beperkte budget een imposante erelijst. Het sleutelwoord? Teamgeest. Bij TVM toen én bij BankGiro Loterij nu. Volgens de BGL- ploegleiding gaat Jeroen Blijle vens, die 72 van zijn 74 zeges in het TVM-shirt boekte en de laat ste jaren bij Polti, Lotto en Do mo sukkelde, onherroepelijk weer winnen. „Hij komt in een ploeg waarin sfeer en kame raadschap belangrijk zijn", weet manager Scheppink. „We zijn echt een warme ploeg." Een ploeg waar Blijlevens weer mag én kan lachen. Waar hij zich kan ontspannen en zich wil inspan nen. Als het hier niet meer lukt, dan lukt het echt nergens meer met Jerommeke. Hoe goed de renners elkaar ken nen? Bart Voskamp: „Ik weet, als we naar de bar gaan of op een terrasje zitten, uit mijn hoofd wat ik voor iedereen bin nen onze ploeg moet bestellen. Je kunt het een onbelangrijk de tail vinden, maar dat is het vol gens mij niet." Zijn daarover geen vraagtekens meer, dan gaat het ook op andere terreinen - zoals in de koers - beter. „Zo .werkt het echt, denk ik." Ploegleider Capiot maakte mee hoe anders het kan zijn, bij Farm Frites namelijk. Daar werd op gezag van manager Jacques Hanegraaf en ploegleider Teun van Vliet gekozen voor een strik ter beleid. De wijn aan tafel werd afgezworen, er mocht, bij wijze van spreken, niet meer met volle mond worden ge praat. „Daar was alles strikter, moest het gelijk de letter van de wet." Het bleek niet te werken, er kwam oppositie uit de ren- nersgroep. „Het is als ploeglei der een kwestie van geven en nemen. Je kunt niet alleen ne men." Belangrijk detail is wel dat het BGL-team niet uit 25 renners bestaat, maar slechts 13 man telt. „Bij een grote ploeg zien sommige coureurs elkaar tijdens het seizoen soms maar een paar keer, is het moeilijker de banden telkens aan te halen", zegt Ca piot. Opvallend genoeg hechten veel van die 13 coureurs eraan dat al hun ploeggenoten Nederlander zijn. Al is het maar vanwege de taal. En dat terwijl nu bij de Ra bobank-ploeg juist het aantal nationaliteiten, en daarmee de kans op een Babylonische spraakverwarring, toeneemt. Voskamp, niet te beroerd om 'de grote ploeg' te prikkelen: „Eigenlijk zijn wij de eerste ploeg van Nederland, toch? Die ploeg van de bank is meer en meer buitenlands aan het wor den." SPORTUITSLAGEN BASKETBAL New York. NBA. Boston Celtics - Houston Rockets 95-101. Milwaukee Bucks - Minnesota Timberwolves 114-117. Memphis Grizz lies - Utah Jazz 103-92, Chicago Bulls - Phoenix Suns 90- 87. Denver Nuggets - Golden State Warriors 89-94, Seattle Supersonics - Detroit Pistons 86-79. CRICKET Afrika. WK. Kenia - Sri Lanka 2-0 (Nairobi). Kenia 210/9, Sri Lanka 157 all out. Kenia. Otieno 60, Obuya 5/24. Sri Lanka- Mu- ralitharan 4/28, Vaas 3/41 Australië - Zimbabwe 2-0 (Bulawayo). Australië 248/3 (47,3 overs), Zimbabwe 246 all out (50 overs). Australië Gilchrist 61, Lehmann 56 not out, Martyn 50 not out. Zim babwe: Flower 62, Blignaut 54. PAARDENSPORT Alkmaar. Draf- en rensport. Eerste koers, 2060 m: 1. Polaris G (Suykerbuyk, A.H) 1.21,8, 2. Otanaskeh Naomi, 3. Only You. Toto: winnend 3,20; plaats 1,30 1,90 2,40; duo 39,10; trio 142,50. Tweede koers, 2060 m: 1 Our Secret (Pools, R.L.) 1 18.2, 2. O'Lucky Star, 3. Nicky B Toto: winnend 1,70; plaats 1,60 1,90 1,50; duo 11,00; trio 41,60; dubbel winnend 9,70. Derde koers, 2060 m: 1Prins Cartouche (Dooyeweerd, J F. van) 1.21,0, 2. Ratatouille Yoly, 3 Passion Kingly. Toto-, winnend 2,40; plaats 2,00 1,80 1,80; duo 22,30; trio 36,20. Vierde koers, 2400 m: 1 Orion Dijkhoeve (Crebas, B J.) 1.21,0, 2. Patty Shoeing, 3. NortoChaperal. Toto: winnend 9,90; plaats 1,90 2,00 1,70; duo 23,40; trio 125,00 Vijfde koers, 1100 m: 1 Prejudice (Kooyman, T.H.) 1.16.2, 2. Millions Ahead, 3. Mike E Bellwood. Toto: win nend 6,00; plaats 1,50 110 110; duo 28,70; trio 89,60. Zesde koers, 2060 m: 1 Nancy Princess (Blankendaal, M.C.) 1 20,7. 2 Michel Compaen, 3. Pirelli Oldeson. Niet gestart: Odilia Dragon. Toto: winnend 6,10; plaats 2,00 1.70 1.50; duo 34.10; trio 135.70. Zevende koers, 2060 m: 1. Nicolle Loo (Laan, Mw. S.M 1 20,1, 2. Paul de Leeuw, 3. Onne Shoeing. Toto: winnend 18,70; plaats 1,70 1,40 1,40; duo 272,90; trio 672,70. Achtste koers, 2060 m: 1 Lindy's Star (Hennink, J.H 1.20,5, 2 Nichole Hornline, 3 Profiler. Toto: winnend 9,20; plaats 1,50 1,70 1,40; duo 62,40; trio 177,70. Negende koers, 3080 m: 1 Beau du Valais (Pools, R.L 1.20,5, 2. Normajeanmeadow, 3. Normandie Niet gestart: Kasmir Viola Toto- winnend 6,90; plaats 2,50 1,10 2,30; duo 29,30; trio 202,00. Tiende koers, 2060 m: 1 Ritzy Boko (Kooyman, T.H.) 1.20.3, 2 Precious Rainbow, 3. Super Can Read Niet ge start Armbro Talent. Toto: winnend 3,00; plaats 1,80 1,20 2,60; duo 17,50; trio 74,30 Elfde koers, 1720 m: 1. Racing's Best (Pools. R.L.) 1,20,6, 2. Tora Nalan, 3. Play with me. Toto.- winnend 2,70; plaats 1,90 3,10 5,20, duo 16.00; kwartet 632,30 Totalisatoromzet: 76.239,00 PRIJSVRAGEN Lucky Day 3031. 2.8.9.15 18.21.27.29.30.31.38.43.49.50. 52.57.66 69.78.80. (Onder voorbehoud van typefouten). SKI Val di Fiemme. WK. Landenwedstrijd mannen, noordse combinatie (90 meter schans/4 x 5 km skilopen): 1. Oostenrijk 47 23,9, 2 Duits land 47.35,5, 3. Finland 48 39,4, 4 Noorwegen 49 04,50, 5. Verenigde Staten 50.34,3. Landenwedstrijd vrouwen, estafette skilopen (4x5 km): 1 Duitsland 50.54,7, 2. Finland 51.17,7, 3. Noorwegen 51.26,3, 4. Rusland 52.06,3, 5 Kazachstan 52.13,0, 6 Wit-Rusland 52.25,4. TENNIS WIELRENNEN eindhoven/anp - PSV heeft ont stemd gereageerd op de uit spraak van bondscoach Dick Advocaat dat de vermeende rel in Oranje tussen Edgar Davids en Mark van Bommel in de me dia is gekomen 'uit PSV-hoek'. Advocaat ontkende gistermid dag dat beide spelers met elkaar hebben gevochten na de inter land Oostenrijk - Nederland. PSV heeft inmiddels contact ge had met de Hagenaar, die in de jaren negentig trainer was van de Brabantse club. De clublei ding voelde zich gegriefd door de suggestie van Advocaat. Woordvoerder Pedro Salazar: „Er moet niet de indruk worden gewekt dat PSV met opzet din gen laat lekken naar de pers. Daar is geen sprake van. .Advo caat heeft ons uitgelegd waarom hij zei dat hij het vermoeden heeft dat het uit de PSV-hoek komt. Hij heeft het juist gezegd om Van Bommel buiten schot te houden." breda/gpd - Acht wedstrijden in de eredivisie, acht rode kaarten. Een record. Volgens Jaap Uilen berg, de nationale ombudsman bij arbitrale dwalingen, waren de uitsluitingen stuk voor stuk terecht. Een directe verklaring voor de agressie op de velden heeft hij niet. „Misschien ont breekt het bij de spelers steeds meer aan respect voor elkaar", probeerde hij. En wat vonden anderen van 'het rode weekein de'? Volgens voetbalanalist Ronald Spelbos heeft het gewoon te ma ken met domheid: „Ik was zelf ook geen lieverdje, maar ik heb toch nooit een domme rode kaart gehad voor slaan of natrappen. Toen ik die primaire reacties bij FC Utrecht- Ajax zag, viel mijn mond open van verbazing. Natuurlijk is het voor een speler leuker om uit te delen, maar je moet ook kunnen incasseren. Zeker als je weet dat er misschien wel tien camera's op je zijn gericht. Als een tegen stander iets flikt, dan zijn er nog wel honderd andere momenten om hem met gelijke munt terug te betalen. De wijze waarop ik nu spelers door het lint zie gaan, getuigt niet van overdreven in telligentie of voetbalslimheid." Cock Luyten maakte furore bij NAC, maar speelde bij Feyenoord nog met 'Ijzeren' Rinus Israel en Theo 'Tank' Lazeroms: „Dat waren geen lieverdjes. Ze deelden uit, maar waren niet heetgebakerd als ze zelf een doodschop kregen. Iedereen wist dat als je uitdeelde, je later in de wedstrijd zelf aan de beurt kwam. Dat accepteerde je ook. Tegenwoordig zijn het net halve gekken die op het veld staan. Die spelers hebben er gewoon hun hersens niet bij. Je bena deelt alleen je eigen ploeg als je op het middenveld of aan het kantje zo'n domme overtreding maakt. Wat heeft het voor zin om iemand bij zijn strot te pak ken? Weet je wat werkelijk het probleem is? De voetballers van tegenwoordig hebben gewoon te weinig techniek. Het spel is vele malen sneller geworden, maar de spelers zijn onvoldoen de meegegroeid. Dat leidt tot onbesuisde acties." Voor Feyenoorder Pierre van Hooijdonk is er niets nieuws on der de zon: „Het aantal rode kaarten dat af gelopen weekeinde op de Ne derlandse velden werd uitge deeld, is uitzonderlijk. Gelukkig maar. Dergelijke toestanden heb ik ook al in Engeland meege maakt Voor mij is dit niet nieuw. Respect voor elkaar? Nee, dat is er niet. Ze geven el kaar lachend een vreselijke doodschop. Waar dat mee te maken heeft? Niet zozeer met een gebrek aan respect voor el kaar, maar veel meer met hét belang en met hét moment. Staat het 0-0 in een belangrijke pot, dan wordt die doodschop veel gemakkelijker uitgedeeld dan in een wedstrijd waarin het 4-0 staat en de beslissing al ge vallen is." Wereldkampioen thaiboksen Ra mon Dekker vindt dat geen ar gument. „Een sporter moet zich altijd beheersen. Dat is misschien wel de belangrijkste kwaliteit en ze ker niet alleen in vechtsporten. Als thaibokser probeer je zoveel mogelijk uit te delen, maar weet je ook te incasseren. Als je te genstander dingen uithaalt die niet door de beugel kunnen, dan moet je juist je kalmte be waren. Ga je door het lint, dan raak je niet alleen de controle over jezelf maar ook over de partij kwijt. Natuurlijk, met twee mensen in de ring is het alle maal wat overzichtelijker, maar ik denk dat het er op het voet balveld net zo aan toegaat. Mis schien is dat wel het probleem: te veel mensen op een te kleine ruimte. Twee ratten in een kooi is ook geen probleem, maar stop je er tien in dan heb je ge heid bonje. Misschien moeten ze met minder mensen spelen. Of op een groter veld. Ik opper maar wat." Eerste ronde: Olivier Rochus (Bel) - Nieminen (Fin/1) 6-3 6-2. Kucera (Slw/3) - Vliegen (Bel) 6-2 6-3. Stepanek (Tsj/4) - Di Pasquale (Fra) 7-6 3-6 6-3, Burgsmüller (Dui) - Melzer (Oos) 6-4 6-4, Vanek (Tsj) - Norby (Den) 6-4 2-6 6- VOETBAL Eerste divisie. Helmond Sport - Haarlem 1-0 (1-0). 11. Schaap 1-0. Scheidsrechter: Langkamp. Toeschouwers- 2411. Rode kaart 90. Groot (Haarlem) 2x geel Gele kaart: Streppel (Helmond Sport) Dubai. Mannen, 975.000 euro. Eerste ronde: Novak (Tsj/3) - Hrbaty (Slw) 6-0 3-6 6-3, El Aynaoui (Mar/7) - Bahrouzyan (VAE) 6-0 6-3, Abel (Dui) - Heuberger (Zwi) 1-0 opgave Heuberger. Lopez (Spa) - Koet- senko (Oez) 7-6 6-2, Santoro (Fra) - Koubek (Oos) 6-7 6-2 6-0, Arazi (Mar) - Vacek (Tsj) 6-2 6-1, Stoliarov (Rus) - Iva nisevic (Kro) 6-6 opgave Ivanisevic Kopenhagen. Mannen, 355.000 euro. Aigle. Wereldranglijst UCI. Mannen: 1Zabel (Dui) 2237 punten. 2. Armstrong (VSt) 2110. 3. Bettini (Ita) 2055, 4. Frigo(lta) 1702, 5. Cipolli- ni (Ita) 1698, 6 McEwen (Aus) 1667. 7. Rebellin (Ita) 1557, 8 Gonzalez Jimenez (Spa) 1556, 9. Casagrande (Ita) 1468, 10. Heras Hernandez (Spa) 1455, 11. Beloki (Spa) 1298, 12. Bartoli (Ita) 1265, 13. Di Luca (Ita) 1186, 14. Botero (Col) 1131, 15. Museeuw (Bel) 1085. Neder landers: 17. Boogerd 1066, 34. Voskamp 734, 38. Dekker 716, 78. Kemna 530, 100. Schmitz 462, 105. De Jongh 449, 107. Van Dijck 446, 179. De Groot 328. Veldrijden mannen: 1 Nijs (Bel) 1855, 2. Wellens (Bel) 1835, 3 De Clercq (Bel) 1605, 4 Groenendaal (Ned) 1417, 5. Berden (Bel) 1176, 9. De Knegt (Ned) 534, 26. Verhagen (Ned) 250. ACHTERLIJN In 1999 publiceerden wij een lijst met de honderd beste Ne derlandse sporters van de vori ge eeuw. Door sommige men sen werd nogal minachtend gedaan over Rik Smits, de eni ge Nederlander die slaagde in de Amerikaanse profbasketbal- competitie, de NBA. „Die kerel is ruim 2 meter 20, dan is daar geen kunst aan", zo werd er gezegd. Smits stond op de 41ste plaats, tussen wielrenner Jan Raas (40) en dammer Piet Roozenburg. Als je deze redenering door trekt, dan bestaat de sport niet meer. Logisch dat Dennis Bergkamp zo goed kan voet ballen, met dat enorme balge voel van hem. En dat Lance Armstrong de Tour de France wint is helemaal niet bijzonder hoor, met zo'n groot uithou dingsvermogen en zo'n gerin ge melkzuurproductie kan ik dat ook. Om een goede sporter te kun nen zijn, is een bepaalde fysie ke gesteldheid nodig. Maar er komt zoveel meer bij kijken. Je moet mentaal sterk zijn, in de jeugd goede trainers hebben gehad, een ijzeren wil hebben om iets te bereiken en bereid zijn oih veel te doen, maar ook veel te laten voor je sport. Het is weinigen gegeven om hun talenten zo te ontplooien en te gebruiken dat ze de top halen en dat is maar goed ook, want anders was er niks aan. Er zijn nu al mensen die zeg gen dat het voor Quick Boys geen kunst is om kampioen te worden, omdat Hendrik van Beelen teruggekeerd is op Nieuw Zuid. Van Beelen vroeg in september om ontbinding van zijn con tract bij eredisiviseclub Willem II. Bij Quick Boys wordt hij in de voorhoede omringd door Maarten Bak, die vorig jaar bij ADO Den Haag speelde en door Remco Torken, die vorig seizoen het shut van Helmond Sport droeg. De voorhoede van Quick Boys is zo goed dat je 'm bijna hoofdklasse-onwaardig zou noemen. „Die hoort daar toch niet", zei iemand die Van Beelen zater dag in actie zag. De situatie bij de Katwijkse hoofdklasser is nu nog meer de uitzondering dan de norm, maar dat zal gaan veranderen. Het amateurvoetbal profiteert in toenemende mate van de crisis in het profvoetbal. Het zal steeds vaker voorkomen dat oud-profs hun loopbaan in de hoofdklasse voortzetten. Het is niet zomaar geluk dat de Katwijkers dit seizoen beschik ken over de ervaren en sterke voorhoede. Bak en Torken hadden ook voor een andere club kunnen kiezen en Van Beelen speelde in de jeugd van Quick Boys, totdat hij enkele jaren geleden werd gescout door FC Utrecht. Op Nieuw Zuid wilde hij het plezier in het voetbal terugvinden en dat is ook gelukt. Dat de oud-profs zouden sla gen in Katwijk was niet van zelfsprekend. Minder vaak trai nen, een minder professionele begeleiding, minder goede medespelers en hooggespan nen verwachtingen maken het soms moeilijk omlaet oude ni veau te halen. Bovendien win je geen titel met alleen maar een sterke voorhoede. Als Quick Boys kampioen wordt, en die kans wordt steeds groter, dan is dat inder daad voor een deel te danken aan Hendrik van Beelen, en aan Maarten Bak en Remco Torken. En PSV zou waar schijnlijk niet bovenaan staan als topscorer Mateja Kezman de kleuren van Lazio Roma zou verdedigen. Succes is altijd ergens aan te danken. Zonder zijn lange lichaam was Rik Smits nooit zo succesvol geweest. Maar dat maakt zijn prestaties niet minder knap en zijn carrière niet minder mooi. Janet van Dijk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19