LEIDEN REGIO rj Wethouders, lange tenen en puberaal gedrag Hoor, een ex-gevangene leest voor Vier Leidenaars aangehouden voor steekpartij Rijnsburg dinsdag 25 februari 2003 LEIDEN WIJK LADDER pancras - Op zaterdag 1 maart opent voetreflexologe Joeke Houwaard een pedicuresalon aan de Hooigracht. Van 9.00 tot 12.00 uur geeft zij een presenta tie over voetreflexologie, tussen 14.00 en 17.00 uur worden in 'Het Voetenkeldertje' kennis- malóngsbehandelingen gege ven. Mensen die hiervan ge bruik willen maken kunnen bellen: telefoon 079-3624770. merenwijk - In de lezingency clus over groei en bewustwor ding geeft psychologe Ellen van de Leeden, deskundig op het gebied van Indiaas medicijn- werk, vanavond de lezing 'Heel jezelf met dierenessenties', een synthese van westerse psycho logie en Indiase wijsheid. De le zing is in buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 5. De toe gang bedraagt 9 euro. meerburg - Tijdens de work shop visagie op zondag 2 maart van 13.30 tot 15.30 uur in buurtcentrum Matilo krijgen de deelnemers een persoonlijk ad vies en tips voor make-up. De basistechnieken worden ge leerd om zo een optimaal resul taat en handigheid te krijgen om jezelf op te maken. De kos ten bedragen 10 euro. Er kun nen vijf tot tien personen deel nemen. Aanmelden bij het buurthuis aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412525. lage mors - In het gebouwtje van speeltuin Morskwartier aan de Damlaan 2a wordt morgen om 20.00 uur een camavalsbin- go gehouden. pancras - Wie wil leren omgaan met een computer kan zich op geven voor een cursus, die dinsdag 11 maart begint in buurthuis de Pancrat. De basis principes van het besturings programma Windows en het tekstverwerkingsprogramma Word 2000 worden geleerd en er wordt aandacht besteed aan internet, scannen en het bran den van cd's. Deilessen zijn op dinsdag en donderdag van 14.30 tot 16.30 riufInclusief lesmateriaal bedragen de kos ten voor zeven lessën 45 euro. Er zijn nog enkele-plaatsen vrij. Opgeven vöoi 5 maart-bij het buurthuis aan de Middelste- gracht 85, telefoon <9126243. ■jib rir> i'i9giud 9eb.j>J de camp - 'Honderd jaar Volks huis' is het ondertoerp van de lezing, die woensdag 5 maart om 19.30 uur wordt gegeven in het kader van de serie lezingen over de Leidse geschiedenis. De lezing wordt gegeven in het Leidse Volkshuis aan Apothe- kersdijk 33a. De kosten bedra gen 6,50 euro. Inschrijven tij dens kantooruren, tel 5149180. Na 'gouden' tip en telefoontaps door Kees van Delft rijnsburg/leiden - Een tele foontje van een Katwijkse vrouw met gewetenswroeging heeft ge leid tot de aanhouding van vier Leidenaars als verdachten van een steekpartij in Rijnsburg. Naar aanleiding van haar tip luisterde de politie onder meer verschillende telefoonlijnen af, wat leidde tot voldoende bewijs voor de arrestatie van het viertal. De verdachte Leidenaars komen in mei voor de rechter, die de vermoedelijke aanklacht 'poging tot doodslag' moet beoordelen. Dat bleek gisteren op een speci ale bijeenkomst voor bewoners van de Langevaart, waar de steekpartij op 6 december plaatsvond. Een 38-jarige man werd met een scherp voorwerp in zijn borst gestoken, nadat hij de jongeren had gesommeerd een gestolen tuinkabouter terug te zetten. In het gemeentehuis wilden de politie en de gemeen te Rijnsburg de omwonenden op de hoogte brengen van de laatste ontwikkelingen. En dat deden ze buitengewoon open hartig. De berichten in de media, zoals in 'Opsporing Verzocht', had den teleurstellend weinig opge leverd, zo sprak H. Rozeboom, coördinator van de districtsre cherche. Wel was het van belang geweest om de aandacht voor de zaak te behouden. Van meer betekenis was echter een tele foontje uit Katwijk. Rozeboom: „Een mevrouw heeft het een tijdje heel moeilijk gehad met zichzelf. Haar nichtje zou bij de zaak betrokken zijn of droeg daar in elk geval kennis van. De vrouw heeft dat een tijdlang voor zich gehouden, maar kwam toen in gewetensnood en heeft de politie gebeld. Ze heeft vervolgens een verklaring afge legd, die zeer duidelijk was rich ting de vermoedelijke daders." Met deze informatie is het on derzoeksteam aan de slag ge gaan. In totaal zijn er twintig te lefoonlijnen afgeluisterd. Samen met de publiciteit in de media leidde dat voor de politie tot vol doende bewijs J>m de Leide naars, in de leefffd van 17 tot 22 jaar, op 4 februari te arresteren. Allen hebben ze een volledige bekentenis afgelegd en twee van hen, de 21-jarige 'steker' en het 17-jarige meisje, zitten nog in hechtenis. In mei moet het vier tal voor de rechter verschijnen, waar hen hoogstwaarschijnlijk poging tot doodslag ten laste wordt gelegd. Het is de officier van justitie die dit uiteindelijk bepaalt. De aanwezigen wilden weten welke straffen mogelijk zijn. R. Ravestijn, chef van de districtsrecherche, hield zich enigszins op de vlakte. Hij deed dit om het strafproces niet te schaden en om te voorkomen dat er een bepaald verwach tingspatroon ontstaat. Maar, zo deelde hij mee: „Als het aan de officier van justitie ligt, wordt het een hoge straf." Kees Klerks blikt terug op voorzitterschap Stichting Leiden Promotie VW ific-Jan Berendsen lerks (55) was drieënhalf orzitter van de Stichting Promotie VW. De af was dat hij zou blijven tot evan Leiden Promotie VW iVW Katwijk, Noordwijk, vijkerhout, Lisse en War- was gelukt. Per 31 decem- 02 zijn deze officieel sa- igaan in de VW Holland d. „Nu ben ik dus weg. Ik en last van zitvlees. Door kon ik helaas niet eerder likken. In mijn periode als iter heb ik geprobeerd Lei- de toeristische kaart te 0?»] Daar heb je een bepaald Vi bij, maar dan kom je met neentebestuur in aanra- it is mijn grootste teleur- geweest." twee maanden na zijn len in de zomer van 1999 iks al zijn eerste aanva- jn plan om in en rond de rtschool en de Wedde- en Rembrandt-centrum likkelen kon bij het ge- ta^ bestuur niet op steun re- Binnen twee weken na lentatie van dat plan lag eer in de prullenbak. Na iprek met de wethouders itold (D66/kunst) en M. (WD/toerisme) gooide te Klerks de handdoek in eevaartschool, een wezen- erdeel van het plan, I te zijn toegezegd aan rocatenkantoor. Daar niets van. Daarbij kwam htold letterlijk tegen mij kunnen beter één of on hilderijen van Rem- kopen en die in De La- j hangen. Dat trekt toeris- "L ïar wat gebeurt er dan? Er üsten spin-off vOOI de stad. imen bussen vol met toe- ^?ri' laar het museum om na ,dPr oek weer te vertrekken ldde. in het centrum te zijn *e t. Daar hebben we als na dus niets aan." iet n in Leiden te weinig doe- arom wilde ik Aad van n' bij de organisatie heb- 1 n t bestuur was voor, Me- hultz was voor en Aad ad Luit wilde graag. Toen ik tdf ram van vakantie hoorde c yjn stomme verbazing hei Hold er persoonlijk een ze oor had gestoken. De of- erklaring luidde dat er orb,l meenteambtenaren in 1 ove ïtingsbestuur mochten, or e« ;r twee üi het alge- et estuur zaten. Pechtold '1S najroon bang dat Van der ïoni Luit te populair zou worden." „Ik pikte dat niet en vroeg een gesprek aan met Pechtold en Schultz, samen met Rob Mantel, vice-voorzitter van de Stichting Leiden Promotie VW. Rob en ik stelden toen voor om Van der Luit als toehoorder bij de verga deringen toe te laten. Schultz reageerde daar positief op en zag de opening om Van der Luit er toch bij te halen. Maar toen viel Pechtold toch over haar heen, dat was niet mooi meer. Hij schoffeerde haar gewoon en blokkeerde ook die mogelijk heid. Waar haalt hij de arrogan tie vandaan? Dat heeft mij bui tengewoon veel pijn gedaan, want ik had een belofte gedaan aan Van der Luit. Als Pechtold een probleem heeft met iemand moet hij diegene bellen en on der het genot van een hapje en een drankje dat uitspreken. Maar hij moet niet achterbaks dingen regelen. Wat een pube raal gedrag. Hij denkt met zijn lange tenen beter te zijn dan an deren. Hij vindt zichzelf zó ver schrikkelijk goed." „Een ander voorbeeld hoe poli tici denken, maakte ik mee tij dens een lezing, die ik als voor zitter veel gaf. Tijdens één van die lezingen stond gemeente raadslid Alexander Geertsema op en vroeg mij of we in Leiden wel behoefte hebben aan toeris ten. Ja, natuurlijk, antwoordde ik, dat is goed voor de stad. 'Maar we zijn maar een provin ciestadje', zei Geertsema toen. 'En dat wil ik graag zo laten.' Nu is hij wethouder. Wat een olie bol. Je kon al zien dat hij geen verstand had toen hij zei dat de horeca op 2 en 3 oktober een jaaromzet draait. Dan zie je al dat hij er niets van begrijpt." „Ik verbaas me over de angst onder de mensen om hun mond open te trekken over mis standen. Neem nou de bouw van het grand café onder het stadhuis. Hoe is het mogelijk dat in een openbaar kantoorge bouw een kroeg komt waar al miljoenen aan gemeenschaps geld is ingestopt en voorlopig is er nog geen cent aan huur te ruggekomen? En wat doet de gemeenteraad er aan? Niks. Als dat eens tot de bodem wordt uitgezocht, dan kan verant woordelijk wethouder Rogier van der Sande meteen zijn bu reau leegruimen. Wat een abso lute arrogantie. Begrijp me goed, ik heb niets tegen het op knappen van monumenten, maar wel tegen een kroeg in het stadhuis. Als een bedrijf geen geld meer heeft, is het failliet. Heeft de gemeente geen geld meer, dan worden de belastin gen verhoogd. Dat is het ver schil." „Maar goed, mijn hart ligt in een humane manier met de ge vangenen omgaan, niet langer op een militaristische. De Zuid- Afrikaanse gevangenissen zijn overcrowded met 170 procent De huizen van bewaring zitten zelfs drie keer zo vol als toege staan. Toch is er ontzettend veel veranderd de laatste ja ren." Van der Hofstede houdt, zo zegt hij, volstrekt niet van uitsluiting. En uitsluiting, dat is wat een ex- gevangene wacht als hij na ja ren met zijn koffertje buiten de deur staat. Het verhaal is over bekend: eens een dief, altijd een dief en niemand dieje nog wil hebben.Als je als bedrijf mag kiezen tussen twee zakken ap pels, en in de ene zak zit een rotte, dan neem je de andere zak. Dat is logisch. Toch zijn het niet alleen maar slechte men sen. Ik probeer een steentje bij te dragen aan hun terugkeer in de samenleving. 'Gezeten heb ben' vind ik niet iets waar je je voor hoeft te schamen. Je hebt iets gedaan en je hebt ervoor gezeten. Dat is het héle idee van rehabilitatie. Pik het weer op en win de acceptatie van de sa menleving." Wat hebben de bajesklanten er aan om met Floddertje, Otje of de Kat met de Hoed uren naast een ziekenhuisbed door te brengen? Een hoop, denkt Van der Hofstee. Ze leren zich 'kwetsbaarder en opener op te stellen', ze zien dat ze 'wel ge waardeerd worden'. Maar de heilzame werking draagt nog verder. Van der Hofstede gaat zich namelijk niet tot in lengte van dagen met het voorlezen Tim van der Hofstede: „Gezeten hebben is niet iets waar je je voor hoeft te schamen." Foto: Henk Bouwman bemoeien, het is tenslotte maar een project. Bedoeling is dus dat de ex-gedetineerden zelf gaan helpen bij de organisatie. „Daar leren ze ook weer vaar digheden door", verwacht de Leidenaar. „Kinderen kunnen niet weg uit het ziekenhuis, dat hebben gedetineerden ook meegemaakt. Een ziekenhuis, dat is niet de meest prettige omgeving. Ik kan me voorstel len dat een kind zich af en toe eenzaam en alleen voelt. Een ex-gedetineerde herkent dat." Denkt Van der Hofstede niet dat ouders huiverig zullen zijn hun kind bloot te stellen aan een voormalig gevangene? „Het is niet zo dat de ex-gedetineer den niet een kind op een kamer zitten met de deur dicht. Er zit daarom een begeleider bij, bij voorbeeld een van de ouders. Waarom? Tja, hoe leg ik dat subtiel uit Een gevangenis is een stoere omgeving. Je weet niet of het klikt met het kind. De een is misschien wat agres siever van aard dan de ander." Het experiment loopt op rolle tjes. Vanochtend werd bekend dat niet alleen ex-gevangenen, maar ook gestraften die nog -vastzitten gaan meedoen Ge vangenen onder elektronisch toezicht krijgen een Leidenaar als buddy.Als er animo voor is, kan het wat mij betreft uitbrei den naar de hele wereld." Silvan Schoonhoven „Ik verbaas me over de angst onder de mensen om hun mond open te trekken over misstanden." Foto: Henk Bouwman 'Behoorlijk gefrustreerd' Leiden en ik loop niet voor de problemen .weg. Zo ben ik infor meel benaderd om Rederij Rembrandt over te nemen. Die is nu van De Zijl Bedrijven en de gemeente en staat voor een klei ne 140.000 euro te koop. Het is momenteel een verliespost, want er gaat elk jaar geld bij. Ik wil er een zakelijke onderne ming van maken. Die 140.000 euro is voor de gemeente dus komt ten goede aan de gemeen schap." „Ik zou er boten bij kunnen ko pen en bijvoorbeeld in de stille maanden met schoolkinderen kunnen gaan varen. Natuurlijk heb ik bepaalde ideeën. De rondvaartboten zijn de grootste toeristentrekker in Amsterdam. Er komen daar meer mensen op af dan er jaarlijks naar de Efte- ling gaan. Waarom kan dat dan niet in Leiden maar dan op een kleinere schaal? Als het loopt, is dat mijn verdienste. Als ik ver lies, ben ik niet zielig. Dat risico is des ondernemers." „Daarom was ik ook zo boos op Chris Verplancke, de directeur van de Stichting Stadsparkeer- plan Leiden (SSL). Hij belde mij dat ik van Rederij Rembrandt moest afblijven omdat hij dat bedrijf symbolisch voor 1 euro wil kopen van de gemeente. Hij is close met ambtenaren en B en W omdat hij dan dichtbij de geldkraan zit. Dat is ons kent ons. Hij is een subsidiejager van gemeenschapsgeld. Schuitje Vaart en reder Sjaak Veringa hebben groot gelijk als zij spre ken van oneerlijke concurrentie. Het is niet eerlijk om bruilofts gasten te vervoeren in de vier watertaxi's die zijn gekocht van gemeenschapsgeld. Over het parkeerterrein van de SSL zeg ik 'chapeau', maar ze slaan door. Ze willen alles voor de Melkert- banen en als het straks wat min der gaat, staan ze vooraan voor meer geld. Poten af van ge meenschapsgeld, zeg ik. Ik wei ger subsidie, want dan maak ik mezelf ook niet afhankelijk." „Voorzitter van de Stichting Lei den Promotie VW is een onbe zoldigde functie. Ik heb al die ja ren nooit een bonnetje ingele verd. Ik deed het uit liefde voor de stad. Gelukkig heb ik ook veel positieve dingen meegemaakt. Er is een goede directie en een leuke groep werknemers die met weinig middelen toch goed presteert. Bc heb prettig zaken gedaan met de regiobesturen, want daar is geen sprake van machogedrag. Positief is ook mijn opvolger. Fred van Haaste ren is directeur van Randstad en geboren en getogen in Leiden- Noord. Een goeie vent die zater dags gewoon op de markt loopt. Zo iemand heeft Leiden nodig." Chris Verplancke, directeur van SSL, vindt de opmerkin gen van Klerks 'kort door de bocht en behoorlijk gefrus treerd'. „Sinds de SSL Rederij Rembrandt runt, wordt er winst gemaakt in plaats van verlies. Maar de gemeente wil de rederij aanbieden aan alle partijen. Iedereen mag bie den, maar ik heb er niks voor over. Het wordt een openbaar verhaal waarin de gemeente raad uiteindelijk een besluit neemt Als het over Rederij Rembrandt gaat, begint Klerks al te huilen voordat hij wordt geslagen." De betrokken wethouders Pechtold, Van der Sande, Geertsema en Rabbae (De Zijl Bedrijven) laten in een geza menlijke reactie het volgende weten: 'Het spijt ons te moe ten vernemen dat de heer Klerks met teleurstelling te rugkijkt op zijn ervaringen als voorzitter van de Stichting Leiden Promotie VW. De ver menging van gevoelens, me ningen en kennelijke herinne ringen van de heer Klerks re sulteert in een aantal uitlatin gen die tezamen een beeld schetsen waarin wij ons vol strekt niet herkennen. In het belang van een (blijvend) goe de relatie met de nieuwe VW Holland Rijnland zien we af van een verdere reactie.' Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 illes l hij n nstai lol hi jeen hartverscheurend naa Een doorgewinterde ba- hele 11, gepokt en gemazeld na cli rei jaren in de bak, komt vrij own tuft aan het bed van ;omt Jónd Met Jip en Janne- rry Potter of Karlsson van k, die ook niet wilde deu- in de kale gevangeniscel :t even ongezellige zie- s. Kind blij, ex-gedeti- op een goeie manier aan k, en de wereld is weer z loier oord geworden, t etineerden-lezen-zieke- en-voor is een project der"" denaar Tim van der Hof- Sirijkstrainee bij Ver- Waterstaat. Een vïnger- 'l ïg eigenlijk: Van der Hof- Igt de zogenaamde 'elark-training. Bij deze eer b cursus voor 'persoonlijke effec tiviteit' is het opzetten van een project het laatste onderdeel op het programma. Zandkastelen bouwen met bejaarden, een concert voor dove kinderen, IT voor daklozen, dat soort werk. Van der Hofstede kent zelf de gevangenis van binnen. Tijdens zijn studie bedrijfskunde liep hij stage in de uitpuilende cellen complexen van Zuid-Afrika. Hij zat er tussen de zwaarste crimi nelen, de jongens die voor de afschaffing van de apartheid zonder pardon de strop hadden gekregen. De Leidenaar onder zocht hoe de bewakers tegen woordig te werk gaan, gewend als ze zijn om de bewoners kei hard aan te pakken, vooral de zwarte. „Opeens moeten ze op

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15