KTS-pilot voor kinderen zonder zitvlee REGIO 'Idols maakt wel een idool van je, maar geen zanger' LFC is niet tegen een fusie en columnist Jaap Visser moet niet zo zeikt j* Leidsche Boys is niet in voor een échte fusie Toestemming windmolens inconsequi NAVRAAG De tv-talentenjacht Idols nadert zijn ontknoping. Van de duizenden jongeren die een gooi deden naar roem, succes en een platencon- tract zijn er in middels drie over: Hind, Ja maï en Jim. De hoogste tijd om eens te bellen met de Leidse zangpedagoge BERNADETTE GALLIS. Wat vindt zij er nou van? Mooie reclame voor het zingen hè, dat Idols? „O, absoluut niet, eerder anti-reclame. Ik vind het eigenlijk een vreselijk programma. Vooral de gemakzuchtige en botte manier waarop de jury in het begin met de kandidaten omging, heeft me geërgerd. Zo zag ik een meisje met best een aardige stem tegen wie ze doodleuk zeiden: 'ga jij maar een andere hobby zoeken'. Terwijl ik denk dat als zij een half jaartje zangles zou nemen, ze goed zou kunnen leren zingen. Nee, qua muzikaliteit vind ik dit programma helemaal niks. Maar het is een grenzeloos succes, dus kennelijk is er een markt voor. Net als voor Big Bro ther destijds, want in die categorie deel ik dit in." Heeft u i>eel talenten voor bij zien komen? „Ik heb lang niet alle afle veringen gekeken, maar over wat ik heb gezien, ben ik niet al te positief. Ik heb vooral heel veel men sen gehoord die hun stem verkeerd gebruikten. En dat is erg, want je kunt je stem echt voor het leven verpesten. Zingen is een vak en dat geldt ook voor rock zangers. Als muziekpedagoge kijk en luister ik natuurlijk wel met heel andere ogen en oren naar Idols dan de gemiddelde kijker. Dat opgeklopte gedoe heeft wat mij betreft weinig te maken met wer kelijk iets kunnen op muziekgebied." Vindt u firn ookzo'n matige zanger? Ach, die jongen doet het leuk op televisie en kan best wel aardig zingen. Maar een talent is hij beslist niet. Idols is volgens mij voor al bedoeld voor pubers en tieners en voor die doelgroep is hij het kennelijk helemaal. De meisjes stemmen massaal op 'die leuke jongen'. Maar goed, om een idool te worden heb je ook die kwali teiten nodig. Idols kan dus wel een idool van je maken, maar dat maakt je nog geen zanger." En ivat vindt u van de andere tivee finalisten, Jamaï en Hind? „Hind is toch dat meisje met die donkere krullen? Zij is de beste, vind ik. Ze viel me direct in de beginfase al op, omdat zij nou juist wél haar stem goed gebruikt. Met veel expressie. Ook haar presen tatie is goed. Jamaï zingt zeker ook niet slecht, maar is een minder groot talent dan Hind." tekst: Paul de Vlieger foto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 25 Februari LEIDEN - In een tijd dat de paardetram nog door de Breestraat reed opende de heer W. A.A. Kerckhoff op 26 Februari 1903 in samenwer king met de heren Willem Vroom en Anton Dreesmann in een be scheiden pand op de hoek van de Maarsmanssteeg en de Aalmarkt het manufacturenmagazijn 'De Zon', waaraan in die dagen reeds de naam V. en D. was gekoppeld. Al vrij spoedig tot uitbreiding genoopt, werden tal van belendende percelen aangekocht en voor winkelruim te ingericht. Geleidelijk breidde het bedrijf zich ook uit in de richting Breestraat en Maarsmanssteeg, totdat in October 1936 het moderne, ruime modepaleis, zoals wij dat thans kennen in gebruik kon worden genomen. Aanvankelijk met 10 verkoopsters en twee magazijnbe dienden begonnen, vinden thans ruim 600 werknemers, w.o. onge veer 100 gezinshoofden, in dit jubilerende bedrijf hun emplooi.Ten einde de Leidse burgerij en die van de omgeving in dit jubileum te doen delen zal aan allen, die morgen 50 jaar worden of een halve eeuw gehuwd zijn en aan alle moeders, die op deze dag met de ge boorte van een baby verblijd worden, een taart worden aangeboden. ANNO 1978, zaterdag 25 februari NOORDWIJKERHOUT - Muziekvereniging Sint Jeanne d'Arc heeft on der grote belangstelling in de toneelzaal van psychiatrisch zieken huis Sint Bavo weer haar jaarlijkse uitvoering gegeven. Voor de pau ze werden werken opgevoerd van Jean Sibelius en van Tschaikowski. Na de pauze werden meer populaire werken uitgevoerd. De muzika le leiding was in handen van dirigent André Glotzbach. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54.2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschnjven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur-za; 10'13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Giel Leupen (rechtsachter) en zijn KTS-klas. Foto-. Henk Bouwman „Vorige week vroegen jullie of we de Franse vaktermen konden laten schieten. Voor hij verder gaat, laat leraar Giel Leupen een stilte vallen. De hoop neemt toe bij de klas derde jaars van de KTS in Voorhout. Dat stomme rot-Frans ook, wie heeft daar nou wat aan? In hun ogen hebben ze een heel logische vraag gesteld. Dan maakt Leupen een einde aan die hoop. „Het antwoord is nee. Ook de Franse culinaire begrippen zijn be langrijk als jullie de horeca in willen. Pak een blaadje en schrijf op." Leu pen steekt van wal: wat is l'ognion, wat zijn les betteraves, enzovoort en zovoort. De rij woordjes lijkt einde loos. Uit de klas komen vermoeide geluiden. Vrijdag is theoriedag voor de twaalf vmbo-leerlingen van Leupen. Zij vol gen op de KTS-locatie van het Teylin- gen College een nieuwe opleiding die in september 2002 van start is ge gaan. „Het is een pilot-project. Af hankelijk van de ervaringen kijken we of we er mee verdergaan. Tot nu toe bevalt het ons goed. Niet alleen de school, maar ook de leerlingen zelf. Voor het komende jaar hebben we al dubbel zoveel aanmeldingen." De nieuwe richting heet intrasecto- raal consumptief breed, vertelt Leu pen. „Het betekent dat ze meedraai en bij alle onderdelen van de con sumptieve afdeling. De leerlingen volgen het programma van bakken, koken, serveren en toerisme en recre atie. Op maandag en woensdag krij gen ze 's ochtends praktijkles met de andere leerlingen die specifiek voor die richting hebben gekozen. Zo ne men ze een kijkje in elk van die disci plines. Elke vrijdag zitten ze bij mij voor de theorie van die vier richtin gen. De rest van de week hebben ze les in de algemeen vormende vak ken." Het is met name bij die laatste vak ken, dat de Leupen-groep speciale aandacht van de schoolleiding krijgt. Dat komt door de oorsprong van de groep. „Ze zijn bijna allemaal afkom stig van de Duinzigt-mavo in Noord- wijk, die ook bij het Teylingen Colle ge hoort. Op Duinzigt hebben ze het niet gered, ze moesten daar na het tweede jaar van school af. Hoe dat komt? Allerlei oorzaken natuurlijk, maar met één gemene delen het zijn kinderen zonder zitvlees. We hebben dan ook gezocht naar een opleiding die wat meer praktijkgericht is. Zo hebben we binnen het Teylingen College een oplossing gevonden om leerlingen die buiten de boot dreig den te vallen, binnen de school te houden." Toch is het niet zo dat het dozijn CB'ers opeens wel zitvlees heeft ge kweekt. Of, zoals Leupen het zegt: „De spanningsboog blijft kort bij ve len van hen. Bij de algemene vakken als natuurkunde, wiskunde, engels en dergelijke komen die eigenschap pen meer aan het licht dan bij de praktijkvakken. De dag dat ze les van mij krijgen, de vrijdag dus, zit er een beetje tussenin. Ik probeer dat op te lossen door met veel afwisseling les te geven." Dat klopt Leupen, die de klas op de ze vrijdag tussen half tien en één uur onder zijn hoede heeft, houdt de vaart er aardig in. Hij begint met het uitdelen van de huiswerkopdracht: de businessplannen voor een horeca bedrijf naar keuze. Uiteraard zijn er leerlingen bij die nog 'iets vergeten zijn in te leveren' of 'niet wisten dat er ook een financieel plaatje bij hoor de'. Leupen blijft rustig, hij kent zijn pap penheimers. Ondertussen is er veel lof voor Nimesh Patel uit Noordwij- kerhout. Hij krijgt een tien. „Uitste kend, het is helemaal af. Trek een net pak aan, poets je schoenen en je kan Een school kiezen is niet gemakkelijk. Veel ouders staan op het punt hun zoon of dochter in te schrijven voor het schooljaar 2003/2004. Wordt het een grote of een kleine school? Ver weg of dichtbij? Een school met veel leuke, extra activiteiten of liever een plek waar de leerling zoveel mogelijk kennis opdoet? Het Leidsch Dagblad portretteert vijf scholen en vraagt zich vervolgens af in hoeverre je kunt spreken van 'goede' en 'slechte' scholen. Vandaag, in aflevering 5, staat de KTS-locatie van het Teylingen College in Voorhout centraal. Daar wordt een dag meegelopen met een groep vmbo-leerlingen die een nieuwe opleiding volgen. Het betreft een pilot-project dat voornamelijk is bedoeld voor kinderen die met de mavo moesten stoppen. zo naar een geldschieter. Ja jongens, ook het uiterlijk telt mee. Al is de in houd van je businessplan nog zo goed, als je met gympies aan naar de bank gaat, word je gewoon wegge stuurd. Het lijkt oneerlijk, maar toch is het zo." Hierna volgen de nieuwe Franse woordjes. Vandaag staan de Franse vissen op het programma. Le söle, le saumon en la truite au bleu. Het is voor Leupen aanleiding om te vertel len hoe je verse vis herkent. Zo wordt die taaie stof toch nog aantrekkelijk gemaakt. „Bloeddoorlopen kieuwen, heldere ogen en geen visgeur. Dan is de vis vers." „Maar meester", vraagt Fieke van der Plas uit Hazerswoude-Rijndijk, „het stinkt toch altijd bij de visboer. Is die vis dan niet meer goed?" „Nee, als vis naar vis ruikt is die niet meer vers. Schoongemaakte vis kun je twee da gen op ijs bewaren. Als je daarna de vis nog wil verkopen moet je hem conserveren. Maar dat kan niet met alle vis. Als restauranthouder moet je slim zijn met het inkopen van vis. Of je hebt te weinig of je houdt over." „Ja, maar als de klanten niet komen en je blijft met je vis zitten, lijd je dus verlies", zegt José van Rijswijk. „Joh, het zijn geen klanten, het zijn gas ten", is het gevatte antwoord van Fie ke. Vlak voordat de bel voor de pauze gaat, gaat Leupen over naar het vol gende onderdeel: de cijfers voor het keukenplan. Ook hier zijn er de leer lingen die weer van alles vergeten zijn en ook hierbij scoort Nimesh een tien. „Joh, je hebt je roeping gevon den", klinkt het van achter uit de klas. Nimesh heeft die roeping al lang ge vonden. Geen Italiaans pastarestau rant, waar hij een tien mee scoorde, maar een bar-dancing in Noordwijk. Ook Fieke is zeker van haar zaak. Zij wil chef-kok worden. Beiden zijn blij dat ze niet meer op Duinzigt zitten. „We kregen pas een week vantevoren te horen dat we van school af moes ten. Gelukkig was er deze opleiding. Ik wist een klein beetje hoe het zou zijn, maar dat het zo leuk was is echt een verrassing. Wat er leuk is? De praktijkvakken. Wat er niet leuk is? Wiskunde, natuurkunde. Maar dat SCHRIJVENDE LEZERS hoort er helaas bij." De directeur van de KTS, Ton d Groot, komt er in de pauze gez< bij staan. Hij bevestigt de verha van de klas van Giel Leupen. „I m we eerlijk zijn, voor de meesten ze opleiding een negatieve keu want ze moesten van hun vorip school af. Het is een bekend pi bleem voor tweedejaars midde scholieren. Er is een enorme ui L j- stroom vanuit de mavo, als na tweede jaar blijkt dat het niet n gaat. Wij kunnen die kinderen handige vooropleiding bieden ze nog veel kanten mee op kun Het is ook een hele brede oplei met zelfs aansluiting op het ad stratieve mbo-onderwijs of de handelschool. Het is erg goed zien dat deze leerlingen het hei 'tQ dig doen. Als het aan mij ligt ze jq, we dit project zeker door." De bel gaat, de pauze is voorbij me voor een video met vragen ovei die weer gevolgd wordt door et nieuwe huiswerkopdracht: her menstellen van een autoreis n< plaats in Zuid-Europa. „En on< stoppen we om de twee uur", 2 Leupen, „dat moet van de ANV Dus om de 160 kilometer hout een rustpauze. Geef dat ook a< een wegenkaart. Waar je die ka kan halen? Wat dacht je van he ANWB-kantoor?' Rick Koers uit Leiden, een van leerlingen met zo'n beruchte ki spanningsboog, zit tijdens de 1 van Leupen te gniffelen. Rick, de KTS kok in het leger wil woi wil kwijt waarom hij zo n lol ht ,ee schuift stiekem een briefje naa ten 'Hij iveet niet dat zo'n hele naar wat dan ook al is geschrei hoef hem alleen maar te down aft den', staat erop. Die Rick komt k,c Ul( ete s. I op lar bi hu Lu ran est' iakoo In de krant van donderdag 13 februari besteedde sport-chef Willem Spierdijk ruim aan dacht aan de fusie op de Bos- huizerkade, terwijl Jaap Visser er twee dagen later in zijn co lumn 'Randje buitenspel' nog een schepje bovenop deed. Naar mijn mening kwam LFC er niet best vanaf, en dit wil ik graag even rechtzetten. LFC zou de fusie boycotten. Niets is minder waar. Het is Leid- sche Boys geweest dat de fusie heeft tegengehouden door zich hoogst arrogant op te stellen. Immers er was geen enkele sprake van een fusie, maar van een overname. De naam Leidsche Boys zou ge heel worden gehandhaafd, en de nieuwe kleuren, u raadt het al, zouden rood en wit zijn. Is er dan sprake van een fusie? Neen en nog eens neen. LFC wilde wel, maar dan onder een geheel andere naam. Punt uit. Leidsche Boys wilde geen wa ter bij de wijn doen. LFC mocht dan wel de letter L mee laten spelen en VNA de letter V, maar dat was het dan. Arro gantie ten top. Dat Leidsche Boys voor hon derd procent achter de fusie stond, is begrijpelijk, maar zouden de leden hebben voor gestemd als de club LFC lbv of VNA lbl zou gaan heten? Ik denk het niet. Onze onderhandelaars wisten al voor 12 februari dat onze le den tegen zouden zijn. De ver gadering was dus in feite over bodig. LFC krijgt nu de zwarte piet toegespeeld. Wat zou het niet mooi geweest zijn om ge heel opnieuw te beginnen, zo als op De Vliet. VCL/De Sleu tels kozen voor een nieuwe naam en nog een verdraaid mooie ook. Grote klasse! Maar bij Leidsche Boys kon dit niet, want men waant zich het Quick Boys van Leiden. Leid sche Boys vergeet dat men al les uit de kast moet halen om in de vierde klasse te blijven, anders spelen ze volgend jaar weer tegen... LFC. Verder wil ik nog even terug komen op de column van Jaap Visser. Afzeiken is het vak van Visser, alhoewel ik zijn stukjes graag lees. Maar hij had er be ter aan gedaan eerst eens con tact op te nemen met Flip Massaar of met mij, in plaats van zulke onzin in het Leidsch Dagblad te brengen. Jaap Vis- dei ser doet net of hij alles I weet. Wellicht kan hij n lezen van het bovensta; lg tot andere gedachten k< Jaap, je bent in ieder ge - welkom om een biertje men drinken in een stei kantine en niet in een 'I keet'. Tja, dat krijg je al: twintig jaar niet meer b bent geweest. Albert Op het artikel 'Ook KNVB wil bemiddelen in fusieperikelen aan Boshuizerkade' (LD 19 fe bruari) wil ik reageren. Uit het commentaar van de heer Neute boom van Leidsche Boys, waar in hij aangeeft niet naar de pij pen van een ander te dansen omdat de club zelf zo groot is, blijkt dat hij niet in is voor een fusie. Het lijkt erop dat toch waar is wat er in het begin werd gedacht: Leidsche Boys wil het terrein. Uit zijn reactie proef je toch dui delijk dat je maar te luisteren hebt naar de wensen van Leid sche Boys en dat de inbreng van VNA en LFC minimaal tot nihil zal zijn. En dat is toch vreemd, gezien het feit dat Leidsche Boys op alle punten zijn zin krijgt, be halve de naam. In de naam hoeft helemaal geen LFC te staan. Maar een nieuwe club hoort toch ook een nieuwe naam te krijgen. Dit is toch geen fusiepartner! Voor niemand. Fusie houdt in dat je allen inbreng hebt. Als het doorgaat, hoelang duurt het dan voordat de vreemden zijn 'weg gewerkt'? G. Smit, Leiden. Ik wil graag reageren op het artikel Windmo lens in Rijnwoude stap dichterbij' dat zater dag 8 februari in het Leidsch Dagblad stond. Als die molens dicht bij elkaar staan en in de buurt of op een bedrijven- cq industrieter rein, dan heb ik er geen moeite mee. En de hierin initiatiefnemende boeren gun ik echt wel wat, na al die hetzes tegen ze van al die domme milieufanaten. Maar het moet natuurlijk hier geen Dene marken worden. Het landschap is daar in grote gebieden volledig verpest door hori- zonvervuilende windmolens. Waar je overal staan daar die dingen. Maar ja, het blijft natuurlijk uiterst in< quent van de gemeente Rijnwoude or toe te laten in relatie tot de vele hondfr miljoenen die nu door het Rijk worde geven om die landschapvervuilefide I diep onder diezelfde gemeente Rijnwi laten rijden. P. Rhijn Hazerswoude- V

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14