r LEIDE 'Connexxion regelt OV-Taxi's beter' REGIO Een cursus Leiden voor Harry Groen Politie Noord verhuist naar Willem de Zwijgerlaan Journalisten maken van verkiezingsstrijd 'een dolle taxirit' restaties bij I henneppand ie pakt iper op De Beuk krijgt opknapbeurt Inbouwen en wegwezen. Coördinator opvangcentrum daklozen moet veld ruimen ontmoet in COC erakonieten errewacht Eten voor het goede doel kan nu aan de Kaiserstraat leidspreek se dominee «t dinsdag 25 FEBRUARI 2OO3 (ees Klerks er wethouders lange tenen /oorschotenaar lareert pc's 1 huis De politie heeft gister- kort na twaalf uur een idaan in een pand op Irijventerrein aan de eltstraat waar hennep- 1 werden getopt. Zestig inep werd in beslag ge en vernietigd en er wer- mensen gearresteerd, t om zeven Polen in de van 21 -52 jaar en acht iars variërend in de leef- 19 tot en met 49 jaar. De politie heeft gister- n een studentenhuis looigracht een 26-jarige ar opgepakt op verden- i insluiping. Hij werd beheerder van het ltdekt en vastgehouden olitie kwam. door Robbert Minkhorst leiden - De OV-Taxi in de Leidse regio gaat beter functioneren nu Connexxion de regie en een deel van het vervoer overneemt. Dat voorspellen burgemeester en wethouders van Leiden. De OV-Taxi, waar sinds de af schaffing van het WVG-vervoer gehandicapten en ouderen op zijn aangewezen, draait niet naar wens. Sinds de invoering van het vervoerssysteem komen te veel taxi's te laat - soms wel uren - en laat de service te wen sen over. Door onenigheid in de taxibranche doen maar enkele bedrijven mee aan het vervoer. Connexxion is exploitant van de OV-Taxi, maar besteedt de ritten uit. Eind vorig jaar zegde het ver voersbedrijf het contract met de Mobiliteitscentrale in Leiden op. Die centrale verdeelde de ritten. Connexxion was ontevreden over de prestaties van het Leidse bedrijf. Als Connexxion er niet voor zorgt dat de OV-Taxi stipt is, of als te veel klanten klagen over de service, riskeert het forse boetes. De centrale was al de wacht aangezegd. Ze kreeg vorig jaar nog drie maanden de tijd om het beter te doen. Dat lukte in de ogen van Connexxion on voldoende. Het bedrijf zet nu een deel van het eigen wagen park in en neemt bovendien de verdeling van de ritten over. Dat gebeurt vanaf 1 maart. Een publicatie in deze krant over de stap van Connexxion was voor Groenlinks reden om bij burgemeester en wethouders aan de bel te trekken. Allereerst ergert de collegepartij zich eraan dat een krant het nieuws eerder brengt dan het openbaar be stuur. De partij had zo snel mo gelijk willen worden geïnfor meerd, toen duidelijk werd wat Connexxion ging doen. Het col lege antwoordt op de vragen van Groenlinks dat binnen het bestuur van de Leidse regio af spraken zijn gemaakt over de bekendmaking. Het is dan 'niet gepast om na een krantenbe richt van deze afspraken af te wijken'. De taxiklant wordt er na 1 maart beter van, is de verwachting van Leiden. Hij of zij blijft gewoon bellen met het 0900-nummer. Van alle taxi's rijdt straks 95 pro cent of meer op tijd, kondigen B en W aan. „De communicatie verloopt meer gestroomlijnd en de kans op fouten - waardoor taxi's veel te laat of helemaal niet komen - vermindert aan zienlijk." Ook op 'de lange ter mijn' werkt deze oplossing. „De zes gemeenten in de regio heb ben aangedrongen op een gro tere verantwoordelijkheid voor Connexxion", aldus B en W van Leiden. „Meermalen is gebleken dat de huidige situatie te kwets baar is, waardoor het afgespro ken kwaliteitsniveau nog niet wordt gehaald. De gevolgen zijn genoegzaam bekend." Het ingrijpen van Connexxion lost een ander probleem met de OV-Taxi echter niet op. Dankzij de oude WVG-regeling was er vaak een nauwe, vertrouwde band tussen de chauffeur en de oudere of gehandicapte. Zij brachten hun vervoersbudget onder bij één bedrijf. Klant en taxibedrijf kenden elkaar meest al goed. Dat 'tante Truus van drie hoog achter slecht ter been is', zoals taxi-ondernemer D. Wielkens al eens zei, is nu niet altijd bekend. Dat zal straks niet anders zijn. leiden - Restaurateurs gaan het winkelpand De Beuk aan de Haarlemmerstraat in oude luister herstellen. In het in Berlage-achtige stijl opge trokken gebouw moet een winkel komen. Eigenaar Sm'itsloo is nog op zoek naar een bedrijf dat zich er wil vestigen. Vorig jaar kwam het pand op de gemeentelijke monumentenlijst te staan. Foto: Dick Hogewoning Rijklaarpakket Nokia 63101' Nu vanaf 349,-* (excl. BTW/ind. BTW 4X5.31) Rijklaarpakket Nokia 6610 i£&Tr Nu vanaf 479,-* (excl. BTW/incl. BTW 570.01) door Eric-Jan Berendsen leiden - Kandidaat-burgemees ter Harry Groen is geen voor stander van een burgemeesters referendum. Hij zei dat gister middag tijdens een bezoek aan het wijkbureau van de politie Noord in de Merenwijk. Volgens Groen gaat het tijdens de cam pagne niet om de inhoud maar is het vooral aanwezig zijn, glimlachen en handjes geven. „Het burgemeestersreferendum moet worden afgeschaft." Zo ver is het echter nog niet. Dus kwam Groen gisteren naar de Pelmolen om met de wijk agenten Pieter Vink en Fred Kuijvenhoven op stap te gaan. Voor een spoedcursus 'Hoe leer ik Leiden kennen?' en 'De taal van zijn inwoners'. 'Juh, ik teer je net in met een bleddet'. Als dat in Noord tegen je wordt gezegd, heb je een pro bleem, zo waarschuwt Kuijven hoven de burgemeesterskandi daat. „Het wordt tijdens een ru zie tussen bewoners wel gezegd en het betekent 'Als je niet uit kijkt, trap ik je ruiten in met een voetbal'." Groen moet er om la chen. Hij heeft inmiddels zo zijn eigen ervaringen met Leide- naars. „Zondag was ik aan de Boshuizerkade bij het voetbal. Bij VNA en Leidsche Boys. Ik maakte er aan de bar een fout door een glas bier te bestellen terwijl ze er alleen maar flesjes drinken. Pijpies, heten die daar in Leiden geloof ik. Dat foutje kost me zeker vijf stemmen." Noord is volgens Kuijvenhoven de mooiste wijk van Leiden voor een politieman. „Een wijk waar een agent al zijn sociale vaardig heden nodig heeft. De Meren wijk wisselt al van hoogbouw tot vrijstaande villa's, maar Noor derkwartier is natuurlijk ook weer anders dan de Raadshe- renbuurt." Een rondje door de Merenwijk levert weinig op. „We hebben last van jeugd- en kleine crimi naliteit en vermogensdelicten. Bij de flats zijn veel vluchtroutes waar een politieauto niet door kan. Een heterdaadje is dus moeilijk", legt Vink uit. Op de Willem de Zwijgerlaan vallen de vele schotels op de flats aan de 'Hoven' Groen op. „Ja, ja, er woont gemêleerd publiek", ant woordt Kuijvenhoven. Op het Kooiplein is er gelegenheid uit te stappen en een praatje te ma ken met het winkelende pu bliek, dat echter schittert door afwezigheid. Via Noorderkwar tier en Groenoord-Noord, een wijk met keurige straten, vindt Groen, belandt hij op de Haar lemmerweg. „Hoe is het met de woonschepen geregeld?", vraagt Groen belangstellend. „Als wet houder in Amsterdam vond ik binnenwaterbeheer een van de moeilijkste onderdelen van mijn portefeuille." Op naar het Theehuis in de Leidse Hout waar alle moeders en oma's in de zon zitten terwijl hun (klein)kinderen spelen. Daar krijgt Groen eindelijk de kans om mensen aan te spre ken. Stem op Groen, gewoon doen, houdt hij zijn gehoor voor. Op de terugweg stapt Groen nog even op een groepje bewoners van de Julianakade af. Van een van de bewoners krijgt hij een aantal klachten over de buurt te horen.Als ik gekozen ben, kom dan gerust langs op het stadhuis voor een gesprek", laat Groen zijn gesprekspartner weten. En die cursus Leids dan, meneer Groen? „Daar wacht ik mee tot ik gekozen ben. Dan lijkt mij dat een prima investe ring." door Erna Straatsma leiden - De coördinatrice van daklozenopvang De Zaak, Simo- ne Regouw, is door Pamassia op non-actief gesteld. Onvrede over haar functioneren is de oorzaak van haar vertrek. Regouw was sinds oktober in dienst als coör dinatrice van de nieuwe daklo zenopvang aan de Ir. Driessen- straat. De leiding in het centrum is overgenomen door Johan den Duik, die niet wil ingaan op het vertrek van Regouw. „U zult be grijpen dat ik niet kan ingaan op vragen over het functioneren van personeelsleden. Dat zou niet netjes zijn. Maar mevrouw Regouw gaat niet meer op De Zaak werken. Ze krijgt elders bij Pamassia een baan." Pamassia is een psycho-medisch cen trum, met vestigingen in de wij de omtrek van Leiden. Regouw, die vanochtend niet voor commentaar bereikbaar was, zei eind vorig jaar dat ze 'veel daklozen wegstuurde'. Zwervers die onderdak zochten in De Zaak, maar geen zin had den in een uitgebreid dagpro gramma, mochten niet naar binnen. Een vaste groep van on geveer twaalf daklozen bezocht toen dagelijks het centrum. Volgens Den Duik is het niet de bedoeling om hft roer bij De Zaak om te gooien. „Dit is een vrij uniek project en dat moet zich ontwikkelen. Ik weet zeker dat dat goed gaat komen. Als u nu komt kijken kunt u zien dat er twintig man binnenzitten. We hebben in een zeer korte tijd de target van 25 cliënten gehaald en nu gaan we de diepte in." De Zaak is gevestigd in het voor malige LDM-gebouw tegenover Albert Heijn en bedoeld als dag bestedingsproject voor dak- en thuislozen. Begin 2002 sprak Pamassia over een project dat ruimte moest bieden aan—50 personen. Zwervers en junks moeten in De Zaak onder meer verplicht meedoen aan (compu tercursussen. De Zaak is een tij delijk project, omdat de locatie op termijn is bestemd voor wo ningbouw. Rijklaarpakket Nokia 7210 Jèfcr,- Nu vanaf 499.-* (excl. BTW/ind. BTW 593.81) 1st - In het COC-pand angegracht 65 begint 28 februari om 10.00 forumdiscussie 'Oost West' over de 'coming indere Europese lan- delegatie buitenlandse :n lesbische organisa- toemenië, Bulgarije en bezoekt die dag Leiden over ervaringen uit te en te praten over we- e hulp. Meer informatie .cocleiden.nl. Nieuw bureau komt tegenover Groenoordhallen leiden - Het wijkbureau van de politie in Leiden-Noord dat nu nog aan de Pelmolen in de Me renwijk is gevestigd, verhuist naar de Willem de Zwijgerlaan. Op het braakliggende stukje grond tussen rouwcentrum Van der Luit en de KPN-toren wordt hoogbouw neergezet. Wanneer dat precies gaat gebeuren is nog niet bekend. Het wachten is op de bouwvergunning. Dat zei teamchef Martin van Eijk gistermiddag toen kandi daat-burgemeester Harry Groen een bezoek bracht aan de politie in Noord. Volgens Van Eijk is de grond aangekocht en zijn de fi nanciën voor de bouw rond. „Het wachten is op de gemeen te." Het water staat team Noord in middels tot aan de lippen. De huidige locatie aan de Pelmolen waar zo'n 45 mensen werken, is veel te klein. „We kunnen men sen die aan de balie staan, bij voorbeeld om aangifte te doen, nauwelijks enige privacy bie den", aldus Van Eijk De nieuwe plek voor team Noord kent vol gens Van Eijk louter voordelen. „Deze ligt centraal in Noord, is goed bereikbaar, levert geen problemen op bij een uitruk en biedt uitzicht op de Groenoord hallen. Dat wordt meer en meer hét evenementencentrum van de stad en het is daarom goed dat er vanuit het nieuwe bureau visueel contact is." Volgens de teamchef gaat het bureau aan de Willem de Zwij gerlaan er net zo uit zien als het nieuwe bureau van team West op de hoek van de Vijf Meilaan en de Boshuizerlaan. Dat bu reau gaat nog voor de zomer open. Momenteel zit 'Zuid' nog aan de Witte de Withlaan in Voorschoten. De gemeente kon vanochtend geen antwoord geven op de vraag waarom de bouwvergun ning nog niet is afgegeven. door Eric-Jan Berendsen Leidse politicologen in debat over 'media en politiek' door Wilfred Simons leiden - Er bestaat een directe relatie tussen veel media-aan dacht en winst of verlies van po litieke partijen in verkiezingstijd. In de laatste weken voor de ver kiezingen in januari kreeg Wou ter Bos veel positieve aandacht van de media en dus trok hij veel stemmers. Andersom werkt het ook langdurige negatieve aandacht voor de LPF beteken de dat de partij veel kiezers ver loor. Dat zei politicoloog D. Oe- gema gisteravond tijdens een debat van de SPIL, de Leidse vereniging van politicologen, in het Leidse grand café De Grote Beer. De discussieavond was georga niseerd voor de 'krokusklas' van de opleiding politicologie van de Universiteit Leiden. Elk jaar houden de opleiding en de SPIL tijdens de voorjaarsvakantie col leges, lezingen en debatten voor leerlingen van 5 vwo uit het hele land. Daarmee willen ze hen po litiek bewust maken en natuur lijk ook reclame maken voor hun opleiding en de universiteit. Voor het debat waren behalve Oegema LPF-politica M. Krane- veldt uitgenodigd en Vrij Neder land-journalist M. Hulshof. Het was vooral Oegema die de toon zette. Volgens hem hebben de media de verkiezingsstrijd volstrekt onbeheersbaar ge maakt Tegen de massieve over tuigingskracht van kranten, ra dio en televisie 'is geen burger bestand', hield hij de jongeren voor. Veel aandacht voor Pim Fortuyn in het voorjaar 2002 leidde tot de opkomst van de LPF en ook in de laatste cam pagne was het effect goed te zien: Marijnissen steeg in de opiniepeilingen zolang de me dia aandacht aan hem besteed den. Toen Bos het initiatief naar zich toetrok, zakte de belang stelling voor de SP als een plum pudding in elkaar. Dit proces maakt politici niet onmachtig, meent KraneveldL Als je in de aanval gaat, kan het je dus ook kiezers opleveren." Toch is ook zij benauwd voor de onbeheersbare kanten van een symbiose tussen journalisten en politici. „Je moet je niet voor het karretje van de media laten spannen. Ik kreeg het rapport over HBO-fraude van de Alge mene Rekenkamer één dag voor de pers. Een verslaggever voor een landelijke krant vroeg mij of ik het alvast wilde geven, of ik het nieuws wilde laten uitlek ken. Ik heb het niet gedaan. Ik doe dan wat voor hem, maar wat doet hij voor mij?" Oegema wil dat er een eind komt aan een situatie waarin de media de kiezers op sleeptouw nemen. Ze moeten weer de ge legenheid krijgen om zelf hun keuze te maken. Volgens hem kan dat door het nieuws te laten verslaan door journalisten met uitgesproken politieke opvattin gen, die werken voor kranten, radio- en tv-zenders die kiezen voor een duidelijk links of rechts profiel. Hulshof ziet dat niet zit ten. ,Als linkse verslaggever kom je dan nooit meer binnen bij Zalm." Toch is het volgens Oegema de enige weg. Juist met hun neu trale, objectieve verslagen over tuigen journalisten iedereen. Zij maken van een verkiezingscam pagne een dolle 'taxirit', met de journalist aan het stuur en de kiezer als passagier. „De taxi is geblindeerd en gaat nu eens links, dan eens rechts. Niemand weet waar de tocht heen gaat, maar op verkiezingsdag gaan de deuren open en zegt de journa list: 'Iedereen uitstappen'!" (advertentie) In het Happietaria was het de eerste avond al meteen druk. Foto: Henk Bouwman De opbrengst van Happietaria Leiden is bestemd voor een pro ject van World Vision. Dat pro ject richt zich op de opleiding van voormalige kindsoldaten in Oeganda. Elke euro die het Hap pietaria binnenhaalt, wordt door liefdadigheidsinstelling Wilde Ganzen en overheidsor ganisatie NCDO verhoogd naar 2,40 euro. Happietaria is geopend van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 22.30 uur en op zater dag van 17.30 tot 20.30 uur. Op zondag is het restaurant geslo ten. Reserveren is gewenst: 071 - 5271126 (vanaf 17.00 uur). De voorjaarsbloeiers bij wacht op de eerste re- ïa van de krant van gis- n geen krokussen, zoals rmeld, maar winterako- )e winterakoniet is een fas dat vaak als eerste in jaar groeit. leiden - De zoektocht naar een geschikte locatie was nog het moeilijkst. Maar toen de ruimte in studentencentrum Plexus aan de Kaiserstraat eenmaal gevpn- den was, stond niets de komst van het Happietaria meer in de weg. Het tijdelijke restaurant, gerund door studenten en an dere vrijwilligers, is nog tot en met 15 maart geopend. Ook niet-studenten zijn welkom om te komen eten. De opbrengst van het Happieta ria is voor een goed doel. Weke lijks wisselt het menu, omdat ook het professionele kookteam van samenstelling verandert. Deze week staan er nasi op het menu, een schnitzel, vegetarisch (tortellini met prei) of 'gewoon' patat met salade en een kroket of frikadel. Voor de kleintjes is er een speciale maaltijd. Uiteraard is er salade, soep of quiche vooraf en een bavarois of ijsje toe. De prijs voor een hoofdge recht schommelt rond de 8 eu ro. Voor het voorafje en toetje moet 2,25 of 2,50 euro worden betaald. Het Happietaria is een initiatief van een aantal leden van de vier christelijke studentenverenigin gen van Leiden: Gomarus, Ich- thus, NSL en Panoplia. In 1996, 1997 en 1998 was er al een Hap pietaria. Dit initiatief is nu nieuw leven ingeblazen. Daniël Ribs, predikant Kaalse Kerk, gaat met it en houdt zondag zijn spreek. Ribs is vooral loordat hij onderdak e aan de Rwandese ger Simon Bikindi. Die ig jaar aan het Rwan- naal uitgeleverd op ver van oorlogsmisdaden. )01 werd hij in het cen- i Leiden gearresteerd, ustitie hem overleverde ribunaal. Volgens Ribs [antal deskundigen was bnschuldig. KPN Mobile business center Kom ook kijken naar al onze overige Rijklaarpakket aanbiedingen. Kijk voor het dichtstbijzijnde KPN Mobile Business Center op www.kpn.com.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13