'Altijd dat gezeik in Nederland' MEDIA 'Bridget zag er gelukkig goed uit' 'Normen zijn met voeten getreden' Muziek voelen in Vredenburg Nederland 2 richt zich op 'weekend- Vooral ouderen ziei Neuken doe je zo HMG-baas Van der Goot wuift kritiek op Idols weg Finalisten Idols treden op in Ahoy' RTL 4 start rubriek boeken Meningen verdeeld over televisieprogramma Neuken doe je zo 1200 Kinderen doen mee aan AVRO-gala in Utrecht strijd tussen producenten HOC 648 dinsdag 25 FEBRUARI 201 door Do ff Rogmans Hilversum - Het televisieprogramma Idols bij RTL 4 en Yorin maakt de tongen los. De kandidaten zijn mateloos popu lair. Maar is het doorgestoken kaart? Zijn de sms'jes te duur? Leo van der Goot reageert. Als directeur radio en te levisie bij de Holland Media Groep is hij verantwoordelijk voor Idols. Zaterdag woonde hij de live-uitzending in Hilver sum bij. Idols is doorgestoken kaart Hind gaat winnen. Van der Goot: ..Onzin. Ik begrijp niet dat men niet begrijpt dat wij er geen belang bij hebben. Wat kan mij het nou schelen wie er wint? Ik hoop dat er iemand wint die veel talent heeft. Ik sta half te janken omdat Dewi eruit gaat. Ik zie het aan de jury. Die is ook emotioneel Dacht je dat we dat orga niseren? Ik word echt kwaad. Altijd dat gezeik in Nederland. Dat is met z, e. i en een k! Ik vind het dom. Ik vind het kortzichtig. Ik vind het Hollands. Ik vind het gezeik. Die Nederlandse azijnpissers met hun gedrein." En toch heeft u anderen de stemming laten controleren. „Precies. Omdat we niets te verbergen hebben. Wil je zien hoe de apparatuur erbij staat, kom kijken. We maken ge woon een leuk programma. Daarom ook geen notarissen of zo." Het versturen van sms'jes. Dat is te duur en Idols is onduidelijk over de kosten. „We gaan wel even kijken hoe dat gaat bij andere televisieprogramma's als Goedemorgen Nederland en het Song festival. Willen we ook even weten of dat wel precies goed gaat. Wij hebben in ieder geval deze week nog ietsje duidelijker aangegeven hoe dingen zit ten. Dat vind ik een faire zaak. Ik wil nooit dat de kijker het gevoel heeft dat we onoirbare dingen doen. Ik word wel een beetje moe van het 'heiliger dan de paus' zijn. Terwijl er in Goede morgen Nederland wordt gemekkerd over wat wij doen, loopt daar onder in beeld dat we kunnen sms-en. Dan wil ik ook even weten of dat klopt." Te duur? „Vind ik niet. Het kost 1,60 euro. Daar krijgen mensen een erg leuk program ma voor." Idols is een succes. Meer dan vernacht? „Ja. Er kijken dertig tot 35 procent meer mensen dan ik in mijn stoutste dromen had verwacht En dan praat ik over kijkcijfers in de doelgroep 20 tot 49 jaar, want daar richten wij ons op. Het is meer dan verwacht, maar ik ben wel een pessimist. Want ik ben een Nederlander. Ik hoor ook bij die azijn pissers." RTL 4 wordt heel rijk van Idols. (lacht) „En arm van hele mooie andere programma's. Wij kijken niet naar in dividuele programma's, maar naar het totale jaar. Ik kijk niet of dit program ma veel winst maakt Dit programma werkt voor het imago dat we willen bereiken. Het werkt voor de kijker. Die wordt er blij van. Die kijkt met veel plezier. Daar gaat het om." Worden jullie er rijk van? „Nee, we worden er niet rijk van. Maar in een tijd waarin het met reclame heel slecht gaat, is het wel heel prettig dat we hierdoor uit de reclameruif net ietsje meer mogen eten. En Idols is wel een belangrijke aanzet om te komen tot andere bronnen van inkomsten, zoals sms en de platencontracten. In de toekomst wordt commerciële tele visie niet alleen meer betaald uit recla mespotjes. Dat wil niet zeggen dat we alleen maar programma's krijgen als Idols. God verhoedde dat." Nu gaat Idols naar Ahoy'. Hoe vaak gaan de kandidaten daar optreden? „Een keer. Laten we realistisch blijven. Als er veel mensen komen, doen we er nog eentje. En dan nog eentje. De kij ker bepaalt." Wanneer komt de tweede serie Idols? „Niet dit jaar. We krijgen zeker een gat van negen maanden. En voor het dan weer wat is, zijn we twaalf maanden verder." Is Idols naar het succes gemeten een tweede Big Brother? „Ja. En misschien nog wel groter ook. Ik denk dat Idols langer mee kan gaan dan Big Brother." Radio- en tv-directeur Leo van der Goot van de HMG ergert zich aan de kritiek van de pers op het programma Idols. Foto: GPD/Kippa hilversum/mediaredactie - Het BNN-programma Neuken doe je zo is gisteravond vooral beke ken door mensen boven de 35 jaar. Onder de jongeren tussen de dertien en negentien jaar, waarvoor het programma is be doeld, was de belangstelling maar matig. BNN zond gisteravond de eerste aflevering van een serie van ze ven programma's uit waarin op simpele en directe wijze aan jongeren wordt uitgelegd hoe ze de liefde kunnen bedrijven. Het inmiddels veelbesproken programma is overigens buiten gewoon goed bekeken. Volgens de dienst Kijk- en Luisteronder zoek van de NOS stemden ge middeld 1,3 miljoen mensen er- hilversum/mediaredactie - De laatste tien kandidaten van Idols treden maandag 24 maart op in Ahoy' in Rotterdam. Kaartjes zijn al uitverkocht. Er volgen extra voorstellingen. In Ahoy' passen ongeveer tien duizend mensen. Het was van ochtend nog niet bekend op welke data deze concerten plaatsvinden. De deelnemers Zosja, Jim, Bas, David, Dewi, Yuli, Jam ai. Hind, Joel en Marieke verzorgen er een avondvullend muziekpro gramma. Een van hen zal de uit eindelijke winnaar van de Ne derlandse Idols worden. 20 doi op af. „Dat is voor de 111 zw. avond een hoge kijkdi NO Ook voor BNN-begrippe|Bij een goed cijfer. Een ecl]op\ aldus een woordvoerówij KLO. Het marktaandeel procent. Van de dertien tot en gentien-jarigen keken jongeren, een marktaani :or achttien procent. Daarnflet dus ruim tachtig procenithu tv-kijkende jongeren ve i avond ergens anders ni ;az keken er volgens de ria Kijkonderzoek dertig >az kinderen tussen de zes e iet jaar naar het programfiisi pas vanaf 22.00 uur weijlO zonden. Tiei tri. let iho Na renl dan ros >Pr( ac DEN HAAG/MEDIAREDAClÉfill 4 zendt komend seizijThe nieuw boekenprogrorrflac Initiatiefnemer van gramma is Oswald Schi ;in< recteur van Retail Deve Company (RDC) en Boekhandelsgroep, zo n Boekblad. De commerciële zendei veertien geplande aflet vanaf september in hi einde uitzenden. Het heeft nog geen presen D! vonden. Volgens Schv het zeker 'geen belegjum soon' worden. Het proP^e zal niet 'te highbrow' 1 »D idef we ia Pira 5S. etki Kari 7.45 deme jeugd. Meisjes b<5 s* gerust of ze van pijpen @re (seksueel overdraagbal.00 doening, red.) kunnen ,oet waarom niet? De jongj® noemen maal makkelijk man efo veel makkelijker dan m f ren. Ik vraag me dan o er nou eigenlijk een j heeft met dit prograntOS ir BNN? Eén ding weet ik jongeren zullen er niet hyperventileren. BNN moet van Jok^02. vooral zo doorgaan. voorlichting als zodan 5' alle tijden. Ook nu no|04.5 een misvatting te denki jeugd het allemaal wel Nederlandse Rutgers juichen wij het toe dat Sit 1 Dgramma heeft gemafd 1 en ons zelfs benad een interview met één 5 artsen. Over het algemfi ken wij mee als het g^: onderwerpen inzake ting. Daar kan niet geils worden gezegd. door John van Uden den bosch - Recht voor z'n raap, realistisch, een beetje geil en óók om te lachen. Aldus typeert BNN zelf haar programma 'Neuken doe je zo! waarvan gisteravond de eerste uitzending was te zien. De doelgroep, jon geren van 18 tot 25 jaar, ziet de humor er niét ZO yap in. Echt vernieuwend of taboebre- kend is 'Neuken doe je zo!' niet Dertig jaar geleden al nam Vara- presentator Joop van Hjn het N- woord in de mond voor de ca mera en vervolgens spraken An gela Groothuizen en Goedele Liekens op televisie openhartig met jongeren over seks. En nu probeert BNN-boegbeeld Bridget Maasland de huidige ge neratie jongeren opnieuw aan te spreken met dit onderwerp. Hoe oordeelt de doelgroep daar zelf over? „Het gaat helemaal nergens over", vindt Jelle Stumpel (16) uit Tilburg, die de uitzending bekeek samen met zus Geertje (18) en broer Wouter (20). Het drietal heeft weinig positiefs te melden over deze eerste uitzen ding. De binnenkomer, waarin het erotische model Bo aan de hand van twee levensechte pop pen vingeren en aftrekken de monstreert, wordt nog wel ge zien als informatief. .Alleen wel erg zakelijk", aldus Wouter. „Dat meisje leek zelf wel zo'n pop met een cassettebandje in haar rug". Een optreden van het cabaretduo De Bloeiende Maag den vormt een vast onderdeel van 'Neuken doe je zo!' .Abso luut niet leuk of grappig", zegt Geertje, die het moeilijk vond het hele programma uit te zit ten. Jelle gelooft niet dat het programma vandaag aanleiding zal zijn tot hét gesprek op school. „Hooguit wordt er wat lacherig over gedaan", denkt hij. Eigentijds Hessel Rippe (24) en Saskia Far- la (25), beide studerend in Til burg, zijn iets milder gestemd. „Een eigentijds programma", oordeelt Saskia, „maar waar schijnlijk ben ik er toch te oud voor. De sneltreinvaart waarin de verschillende items worden behandeld, heeft wel een voor deel: het was ook weer lekker snel voorbij." Hessel is enigszins teleurgesteld. „Er zat meer actie in de promo dan in het hele programma", zegt hij. „De in terviews met jongeren waren oppervlakkig en weinig boeiend. En de onderzoeksresultaten over seksueel gedrag bij jonge- ren.vlogen voorbij. Maar geluk kig zag Bridget er goed uit." Zo wel Hessel als Sas Ida zijn geïn trigeerd door de getoonde cy- bersekstoys. „Ik wist niet dat zo iets bestond", aldus Saskia. „En eigenlijk lijkt het me meer iets voor oude viezeriken." Er volgen nog zes afleveringen van 'Neuken doe je zo!'. Op de vraag of we daar nog naar gaan kijken is het antwoord eensge zind eensluidend: „Nou, nee." Als het aan Bert Dorenbos ligt, wordt onmiddellijk gestopt met het BNN-programma. Foto: Ton Kastermans door Gijsbert Spierenburg den haag - Hoeveel kijkers BNN gisteravond tussen tien en half elf heeft getrokken met het pro gramma 'Neuken doe je zo' en of de cursus al als geslaagd wordt beschouwd, is nog onbe kend. Drs. L P. Dorenbos heeft in elk geval niet gekeken. „Ik kijk niet meer naar BNN. Als het over BNN gaat kunnen we de Nederlandse bevolking beter waarschuwen. Je hoeft niet naar de hoer te gaan om te ontdek ken dat het persvers is." Drs. Dorenbos is onder meer voorzitter van de stichting 'Schreeuw om Leven' en voor malig directeur van de Evangeli sche Omroep. Seksuele voor lichting op televisie is naar zijn oordeel niet nodig en al hele maal niet op de manier van BNN. „Dit is geen voorlichtings programma. Dit is normen en waarden-vervuilend. Sterker dit is norm-'vervunzend'. De mens wil brood, spelen, seks en ge weld en in die driften wordt hij door BNN enkel gestimuleerd. Voor een samenleving is dat le vensgevaarlijk." BNN wekt volgens drs. Doren bos de indruk opnieuw een grens te verleggen. „BNN tart met opzet de normen en waar den. De seksuele perversie kent geen grenzen. Alles wordt in de richting van de vunzigheid ge trokken. Omroepen als BNN, maar ook Yorin en MTV, zijn bezig om Nederland op het scherm niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk uit te kleden. Ik kan me er enorm over opwin den. Er blijft niets meer over van de eerbaarheid van de mens. Seksslavinnen uit Oost-Europa die in treinen vol hier naar toe komen.- in wat voor een land le ven we eigenlijk dat we dit alle maal toelaten?". Jongeren worden van de 'voor lichtingscampagne' van BNN al leen maar de dupe, vindt drs. Dorenbos. „Ik heb echt met on ze kinderen te doen. Ik vind het vervelend en tegelijkertijd schandalig dat er weer zo'n pro gramma is. Het gebeurt door een kleine mediagroep die, in een poging de kijkcijfers op te krikken, denkt het recht te heb ben deze rotzooi over Neder land uit te storten. Het is de ver loedering ten top: jonge mensen groeien aldus op in een samen leving waarin het niet normale normóól wordt verklaard. Ik mag hopen dat we met ons allen snel het gezonde verstand terug winnen om te voorkomen dat onze kinderen in die pornowe reld ten onder gaan." Aanwinst Niet iedereen denkt als Doren bos. De Nederlandse Rutgers Stichting voor medische en sek- suologische hulp, ziet BNN's 'Neuken doe je zo' als een aan winst Volgens Joke Parree, bu reaumanager van het Rutgers Huis in Den Haag, levert het programma een welkome bij drage. „Men moet weten dat wij de gehele dag telefoontjes krij gen van jongeren die ons con fronteren met heel open en di recte vragen. Nee, wij kijken niet op van de taal van BNN. Het is nu eenmaal de taal van de mo- Tal Bah KIJKC IJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. NOS Journaal (zo, 20 uur) NOS 3.436 2. Studio sport (zo,19u) NOS 3.256 3. Arsenal-Ajax NOS 3.110 4. Baantjer RTL 4 2.761 5. Idols RTL 4 2.604 6. Idols uitslag RTL 4 2.571 7. Spoorloos KRO 2.511 8. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.254 9. NOS Journaal (woe, 20 uur) NOS 2.155 10. Man. United-Juve NOS 1.867 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal (woe) NOS 394 2. Klokhuis NPS 342 3. Genante verhalen VPRO 313 4. Keepvogel VPRO 296 5. Erwtje VPRO 278 6. Achtertuin van Jan Wolkers VPRO 270 7. Grabbit the rabbit VPRO 270 8. Jean Jacques is aangespoeld VPRO 261 9. Eigenwegwijs VPRO 261 10. Doen laten VPRO 246 Marktaandelen in Nederland 1 13,0 (13,8) Nederland 2 18,7 (14,9) Nederland 3 7,3 (8,0) - RTL 4 17,7 (17,4) RTL 5 4,1 (3,8) Yorin 5,6 (5,5) SBS6 93 (11,7) - NET 5 5,0 (4,7) V8 3,3 (3,6) - Veronica 0,5 (0,4) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister- onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. enschede - Twee tieners op hun kamer, bezig met hun hobby. De één, Jascha Blume (15), drumt De ander, Linda Geor- giades (11), danst Beiden oefe nen voor een concert. Pas als de camera Marie van Driessche (14) volgt, wordt duidelijk wat er zo bijzonder is aan het drietal en hun concert Marie en Jascha zijn doof, Linda is slechthorend. Ze bereiden zich voor op een bijzonder concert, van en voor dove kinderen. De documentaire Ongehoord Goed volgt drie tieners op weg naar het gelijknamige concert dat onlangs in het Utrechtse muziekcentrum Vredenburg werd gehouden. Op initiatief van AVRO-presentator Sipke Jan Bousema (Zipzoo en Museum bende), zien en voelen twaalf honderd kinderen muziek die anderen kunnen horen. Een lichtshow versterkt de visu ele beleving van Strawinsky's Le Sacre Du Printemps, uitgevoerd door het Nederlands Studenten Orkest. Met behulp van ballon nen voelen dove kinderen bo vendien de trillingen die door de verschillende instrumenten worden voortgebracht Doven tolk Suzanne Davina legt in ge barentaal uit wat er gebeurt. Na dit stuk is de hoofdrol wegge legd voor het jonge drietal, dat de titelmuziek van de Indiana Jonesfilms vertolkt Jascha op drums, Linda dansend en Marie als gebarentolk die het verhaal achter de muziek vertelt. Jascha vertelt thuis in gebaren taal dat die ballonnen wat hem betreft niet hadden gehoeven. „Jullie doen geen oordopjes in naar een concert en wij gaan niet met een ballon op schoot n 17 n. 17 Dove en slechthorende kinderen 'luisteren' via geluidsvibraties naar het concert in Muziekcentrum Vre denburg. Foto: GPD zitten. Ik bedoel het niet dat het een belediging is of zo, maar het is niet normaal om zo te zitten... ik zou liever iets anders doen." De openhartige kritiek van Jascha is kenmerkend voor de documentaire. Het mooi in breedbeeld opgenomen verslag van regisseuse Katinka Wals re gistreert hoe dove en slechtho rende kinderen muziek beleven. Marie kijkt bijvoorbeeld veel naar muziekclips op tv.Als er in een clip iemand alleen maar staat te zingen en verder niks... er gebeuren geen spannende dingen, dan... tsja." Voor Sipke Jan Bousema was het presenteren van Ongehoord Goed een unieke ervaring: „We hadden niet de pretentie de kin deren het meest gave concert naar hun smaak te geven, maar wel om ze een bijzondere mid dag te laten meemaken waarin ze ontzettend veel plezier zou den hebben en kennis zouden maken met muziek in de breed ste zin van het woord. Dat is ge lukt" In Ongehoord Goed vertellen de dove en slechthorende jongeren ook, hoe ze ervan balen dat veel jeugdprogramma's op tv niet worden ondertiteld. Die klach ten hebben er inmiddels toe ge leid, dat Zipzoo ondertitels heeft gekregen. Bovendien hebben Bousema en anderen een hand tekeningenactie opgezet om alle publieke jeugdprogramma's te ondertitelen. „Want niet alleen dove en slechthorende kinderen hebben behoefte aan onderti tels, ook het taalgevoel van met name allochtone kinderen gaat sterk vooruit als ze tegelijk de ondertiteling lezen", aldus de AVRO-presentator. „Ik betrapte mezelf er op, dat ik tijdens de presentatie in Vredenburg steeds harder ging praten. Dat bleek achteraf helemaal niet zo dom, want ik ging er volgens de kinderen beter door articule- Martin Ruesink Ongehoord Goed, Nederland 3 (Z@ppelin), 16.10 uur. De hand tekeningenactie voor meer on dertitels heeft als corresponden tieadres: Eikenlaan 11,1783 GS Den Helder. HILVERSUM/ANP - AVRO, TROS en BNN, de (nieuwe) netbespe lers van Nederland 2, willen de komende jaren het zwaartepunt van de programmering leggen in het weekeinde. Dat brachten zij gisteren naar buiten. Om dat streven kracht bij te zetten komt er vanaf janu ari 2004 een 'weekendserie' die van vrijdag tot en met zondag tussen 21.00 en 21.30 uur wordt uitgezonden. De serie is gericht op een 'fami liaal publiek met een jong ac cent', schrijven de omroepen. „Het uitzenden van zo'n serie sluit nauw aan bij het idee van weekendtelevision waarmee Ne derland 2 zich de komende ja ren wil profileren." Tv-producenten krijgen deze week een brief waarin staat waaraan de nieuwe serie moet voldoen. Zij kunnen vervolgens voorstellen indienen, waarna de omroepen een keuze maken. Dat kan resulteren in een 'pitch', waarbij producenten wordt gevraagd een proefafleve- ring te maken. Op basis daarvan maken de omroepen een keuze. Het is de bedoeling half mei een definitieve beslissing te nemen. Vanaf oktober kunnen dan de opnames beginnen. De opdracht voor de serie is de grootste in de afgelopen vijf jaar die de producenten kunnen binnenslepen. Binnen de bran che heerst daarom een heftige strijd. Zo is Eyeworks van Reinout Oerlemans boos op En- demol en dreigt hij dat bedrijf voor de rechter-te bren works had namelijk ee tenis met een andere p (NL Film van Costa-reg han Nijenhuis) om opdracht voor de seri te slepen. Endemol is sen gaan zitten en plan om met NL Film gaan werken. Volgens R. van den Boj kelijk directeur van valt met de opdracht sis ongeveer 7 miljoei verdienen. Hij zegt kelijk een contract van wordt getekend, dus works nu een bedraj miljoen euro dreigt pen. Een BNN-wooi wil geen bedragen maar zegt dat de geg» Van den Bogaard niet kpecn Onder de dreiging ters rechtszaak wil Endei reageren. Een van de K venden van NL Film, Al ta, is enorm geschrokki ook niets zeggen 'uit lifEST Reinout Oerlemans'. i We: Producties 'verz Naast de weekendserie^r m omroepen het weekePOF smoel geven door ve#-Hoi landse producties te meren en de best scor^t-ex shows. Die worden dam Noo als doordeweeks, gesto bijvoorbeeld voetbal den. Deze wijzigingen komend tv-seizoen (vPen tember) al zichtbaar zijl^vc

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10