ECONOMIE I Record-investering door Schiphol De keukenkeizer van Kaatsheuvel Generatiehypotheek vooral goed voor de bank zelf Hoge Raad vernietigt oordeel beleid HBG Ondanks onzekerheid vanwege mogelijke oorlog in Irak -4 Snacktaxnieuw wapen in strijd, tegen overgewicht Rijk moet echt afslanken Hss sn os Origin moet ~am veranderen TfnioAM De Frans-Neder- se ICT-dienstverlener Atos itie in moet van naam verande- pat heeft de rechtbank in "Bosch besloten, zo heeft pfieleidsadvies en -onder- lasteren gemeld. Het Am- ;n. glamse bedrijf had de zaak ekhjESPannen omclat het last 4 van naamsverwarring. q {Amsterdamse bedrijf werkt 1987 onder de naam |Het Franse Atos, dat in leerde met Philips- Origin, dateert van >n weg bij island Bank '52 [arden - Bij de Friesland verdwijnen 120 banen. De nping is een gevolg van de luctie van een nieuw au- gd iseringssysteem. Bij de werken nu 1050 perso- RAy eden. De directie houdt m( ing met gedwongen ont won Volgens bestuurder zaterdag 22 februari 2003 19 S fsryi ma van vakbond De Unie banenverlies onontkoom- Het bestaansrecht van goe esland Bank zou in het 430 j komen indien niet tot de 512 ïaf van een nieuw auto- iringssysteem zou zijn l9SS en.' mm jeidsbureaus uitbreiden j zo larlt us te duur r Portugal b :i52 :hei BT jact Omdat het weinig eft en dit voor andere e-uitgaven beter kan ge stapt Portugal uit het van Airbus om een Eu- militair transportvlieg- jouwen. Portugal was in ie Airbus A400M-toestel- ar in plaats daarvan zal r ongeveer hetzelfde nieuwe Hercules C- anschaffen van het iel aanse bedrijf Lockheed tlkamers duurder De gemiddelde ïer in Nederland is vo- duurder geworden, - cijfers van American De tarieven van een ige kamer zijn bijna rt gestegen. In dit seg- 163 aren de prijsstijgingen pa gemiddeld 8 procent. 9 2 iklassehotels hebben .p jzen met 12 procent la- o^open, tegen 6,5 procent pa. Voor luxe hotels la- de 3 percentages op 6 en 2. ;j dam is langzamerhand ebr ste stad van Europa ge- om een nachtje te sla- /IS1 n 'goedkope' kamer in 3 f lam kost 112 euro tegen door Richard Mooyman schiphol - Ondanks de onzekere vooruitzichten wil Schiphol dit jaar een recordbedrag van een half miljard euro investeren. De luchthaven verwacht een lichte groei naar 42 miljoen passagiers, maar houdt tegelijkertijd reke ning met een luchtvaartcrisis door een militair ingrijpen in Irak. Een concrete winstvoorspelling wil Schiphol daarom niet doen. Een oorlog in het Midden-Oos ten kan de genadeklap beteke nen voor enkele grote vlieg maatschappijen. President-di recteur Cerfontaine van Schip hol zei dit gisteren tijdens een toelichting op de jaarcijfers. In de VS verkeren diverse lucht vaartmaatschappijen al in grote moeilijkheden vanwege de stag nerende economie en de na sleep van 11 september. Door fors te investeren wil Cer fontaine in ieder geval de kwak kelende Nederlandse economie een impuls geven. „Wij investe ren vijfhonderd miljoen euro terwijl iedereen om zich heen kijkt en zit te sikkeneuren. Wij zeggen: kom op." Schiphol wil het geld vooral steken in een uitbreiding van de capaciteit en verbetering van de kwaliteit. Maar er ligt wel een plan om een deel van de investeringen te bevriezen als het aantal passa giers dramatisch daalt door een oorlog in Irak. Volgens de Schiphol-baas is de concurrentiepositie van de Randstad aan het verslechteren. Het gebied heeft volgens hem geen duidelijke identiteit, de be reikbaarheid is slecht en de ken nisontwikkeling blijft achter. Een speciale stuurgroep van be drijfsleven en politiek moet vol gens Cerfontaine eindelijk eens alle plannen in daden omzetten. „We moeten toe naar een doe- democratie." De positie van Schiphol zelf staat ook onder druk. De lucht haven wist opnieuw het markt aandeel binnen Europa te ver groten, maar de bedreigingen zijn volgens Cerfontaine talrijk. Het aantal bestemmingen en vluchten daalde vorig jaar licht, waarmee de positie als oversta- pluchthaven ('hub') verzwakt. De luchthavens van Parijs en Frankfurt hebben een concur rentievoordeel omdat ze zijn aangesloten op hogesnelheids treinen, zo betoogde Cerfontai ne. De Nederlandse HSL naar Parijs is pas in 2007 klaar. „Dat baart mij zorgen." Hij houdt ook zijn hart vast over de trage planvorming rond het beoogde HSL-station aan de Amsterdam se Zuidas. ,Als het station niet op tijd klaar is, loopt hier de he le boel vast." Schiphol heeft last van de op komst van goedkope vliegmaat schappijen en luchthavens in het Duitse Noordrijn-Westfalen. Die hengelen niet alleen naar Duitse passagiers die via Schip hol reizen, maar ook naar Ne derlandse reizigers. „Overal wordt aan onze positie geknab beld." Maar Schiphol profiteert zelf President-directeur Cerfontaine van Schiphol verdiept zich vlak voor zijn presentatie in de jaarcijfers. Foto: ANP/Marcel Antonisse ook van het succes van lowcost- airlines. Het aantal passagiers dat via Schiphol met easylet of Basiq Air reisde, groeide vorig jaar van 1,9 miljoen naar bijna drie miljoen. Ook Cerfontaine verbaast zich over de lage tarie ven. „Mijn secretaresse vertelde dat ze voor negen euro naar Flo rence vliegt. Ik kan daar niet eens een fietsband voor oppom pen." Cm - De Raad van Werk en (RWI) gaat er van- het Centrum voor Werk K^omen (CWI) 400 mensen Tig heeft om het geste- 50 $ntal werkzoekenden te verwerken. Hiermee is drag gemoeid van 25 3*" n euro. De directie van elling pleitte onlangs ook personeelsuitbreiding >0 mensen man voor de werkzaamheden'. cr zeggenschap URjensioneerden De 160.000 gepensio- in die momenteel een VOO agsuitkering krijgen van n k. krijgen een eigen verte- 121 ordiging bij het pensi- In de loop van dit het fonds voor werkne- de zorgsector de vor- an een zogeheten deel- tad hebben afgerond. ^Ulflverzorgt de collectieve enregeling voor 1,6 mil- tot r-)werknemers en ge- k |neerden in de sector welzijn. Het is in groot- w jjreede van het land, na 5^35 idspensioenfonds ABP. Ben Mandemakers is zijn eigen merk geworden a ankfurt. door Henny Zetteler kaatsheuvel - Zijn personeel loopt met hém weg, de klanten met zijn keukens. Dat ziet Ben Mandemakers, de man die na een kwart eeuw zijn eigen merk is geworden, nog veel liever. In Kaatsheuvel, waar de keukenkei zer 46 jaar geleden geboren werd en nu domicilie heeft in zijn ei gen paleisje met royale oprijlaan en langgerekte vijver met fon tein, schrijft Ben elke dag zijn ei gen sprookje. Waarbij dat andere sprookje in Kaatsheuvel, de Efte- ling, af en toe verbleekt. In de ruim uitgevallen hal met lederen wandtapijten in het nieuwe hoofdkantoor aan Rijks weg 59 onder Waalwijk gaan de telefonistes schuil achter een forse trofee. Daarover is non chalant een geel petje gedra peerd met het opschrift DMG: de Teamspirit Trofee. Precies die spirit is volgens Ben zelf de sleutel tot zijn geheim voor de ruim 700 man personeel van De Mandemakers Groep (DMG). „Daar ben ik groot mee gewor den: alleen ben ik niks", bekent de meester ruimhartig één ver dieping hoger in zijn kantoor. Een gebouw dat qua afmetingen in de buurt komt van het stadi on van voetbalclub RKC Waal wijk, dat ook zijn naam draagt. Op weg naar zijn kamer passe ren we de glazen sculptuur met ingegraveerd hangertje alsmede het Mandemakersjasje, dat Ben vijfjaar geleden van zijn perso neel kreeg. „Dat Mandemakers jasje moet je passen, anders zit je hier verkeerd. Dan hoor je niet bij de familie. DMG staat ook voor Doe Meer Gezamen lijk." Om zijn 25-jarig jubileum extra kleur te geven trakteerde hij praktisch het voltallige perso neel en aanhang deze maand op een lang weekeinde Spanje. Met voor de 1100 gasten keuze uit skiën in de Sierra Nevada, een boottochtje langs de Costa del Sol, een off-the-road jeepsafari of een kijkje in het Alhambra met city-toer in Granada. Wat dat kostte gaat niemand wat aan, zegt de jubilaris. Hoewel voor Ben in zijn inmid dels meer dan 70 zaken vooral Ben Mandemakers: „Ik word 70 in mijn bedrijf, al weet ik nog niet op welke manier". Foto: GPD/Frank Trommelen keukens en sanitair verkocht dienen te worden, elke dag op nieuw, hoefde dat toen even niet. De deuren van zijn keukenza ken en die van de eigen mon teurs van De Keukenman gin gen weliswaar niet op slot, maar er werd even met minimale be zetting gewerkt. Ben bekent dat hij in Spanje even heel ontroerd was. Toen ook zijn vrouw Adje tijdens de gala-avond in het zonnetje werd gezet. „Mijn vrouw is vader en moeder tegelijk. Ze is er altijd, voor mij en mijn drie zonen Ste fan (23), Dennis (22) en Rick (13). Mijn gezin is absoluut de basis van mijn succes. Ik weet niet hoe het kan, maar drie keer per week eet ik hoe dan ook thuis. Mijn vrouw kookt dan." Begonnen 25 jaar geleden met het in elkaar knutselen van zijn eerste kastje aan de keukentafel, heeft de timmerman-van-huis- uit zijn imperium niet cadeau gekregen. Tot 80 uur per week is Mandemakers nog dagelijks in zijn zaken of op het hoofdkan toor te vinden. Eikeochtend om 6 uur op, zes dagen per week „Ik word 70 in mijn bedrijf, al weet ik nog niet op welke ma nier". Mandemakers werkt al 23 jaar samen met zijn mededirecteur en 'financieel geweten' jan Stui- venberg (49). De 'ovemame- man', zoals hij in de organisatie heet, dicht Ben Mandemakers een briljant geheugen toe.Alle keukenmanagers van alle filialen kent hij bij naam. Dat is ook zijn kracht, iedereen werkt hier sa men." Mandemakers laat er geen twijfel over bestaan dat hij als enig aandeelhouder in zijn miljoenenimperium wel 'eind verantwoordelijk' is. Maar hij wil dat eigenlijk ook weer niet zo duidelijk gezegd hebben. Ook vindt hij het 'niet interes sant dat zijn imperium uit ze ker tien verschillende formules bestaat. De keten bestaat onder meer uit twee megastores in Zwolle en Groningen, met naast de eigen zaken nog eens 30 Brugmankeukens, waarvan de Groep uit Capelle aan de Ilssel in 2001 in zijn handen overging. Zijn geboortedorp Kaatsheuvel kan goed als voorbeeld dienen om enig zicht te krijgen op dat imperium. Op weg naar de hoofdvestiging rijdt de 'toerist' over het plaatselijk industrieter rein en ziet achtereenvolgens na twee rotondes onder meer De Keukenkampioen en Keuken- huys De Tweede Kamer. Verder op volgt nog een aantal varian ten. Over omzetten praat Mandema kers liever niet, maar hij wil wel kwijt veruit de grootste te zijn. „In een markt die vorig jaar 8 procent zakte, groeiden wij 3 procent." Dit jaar denkt hij dat er in ons land zo'n 180.000 keu kens worden verkocht. „In de topjaren waren dat er soms wel 220.000." Uitgaande van een gemiddelde prijs van 7500 tot 8000 euro („Ik verkoop ze van 2000 tot 90.000 euro") komt dat grofweg neer op een omzet van een kleine 1,5 rifiljard euro. In die versnipper de Nederlandse keukenbranche ligt zijn marktaandeel tussen de 25 en 30 procent, schat Stuiven- berg. Ben Mandemakers ontkent met klem dat de keukenbranche hard is. „Via mond-tot-mondre- clame krijg ik tot 75 procent van mijn klanten binnen. Ze worden door anderen gestuurd. Zeker 50 procent koopt hier meteen een keuken. Dat hebben we dus bereikt. Als je maar waarmaakt wat je belooft." Hij zegt er geen moeite mee te hebben dat klanten na een uit gebreide uitleg van zijn verko pers, de tekening van de keuken meenemen naar een 'collega'. Om te vergelijken. Het komt overigens niet zelden voor, dat die klant dan weer in een ander Mandemakersfiliaal belandt. Collega's in de branche die ano niem wensen te blijven, zeggen dat voor Mandemakers maar één stelling geldt: 'Óf met een keuken, óf met ruzie de deur uit'. Een variant daarop is de uitspraak: 'Het is geen advies zondag maar koopzondag'. Hier glimlacht Ben zowaar. „Wij geven vijfjaar garantie, hebben onze eigen monteurs. Wij zijn de goedkoopste. De klant be oordeelt zelf, kiest ook zelf. Pak een SieMatic-keuken of een Miele-keuken met Miele- of Sie mens apparatuur. Pak hetzelfde merkblad en dezelfde opstelling. Kijk rond en ontdek dat die bij ons gewoon het goedkoopst is." Maar als dat soms niet zo is Ben lacht nu voluit: „Kan ge woon niet" .cd land werden vanaf 1964 jaarlijks rond hon- AL end nieuwe woningen gebouwd. Tot aan - n van de jaren '90. Toen zakte de bouwpro- - tot iets boven de 80.000 woningen per triest dieptepunt was 2002. In dat jaar men er niet in meer dan 66.000 nieuwe i bouwen. Als oorzaken daarvan worden de ot Mlee 'ceer(^e en e"en'ange bestuurlijke procedu- rep 'tl 022 -£ naar huizen is dus groot. En waar het achterblijft, stijgen de prijzen navenant. 9 A loral sneu voor de mensen die voor het Joo de markt zijn voor een koopwoning. Zij .immers nog geen pand te verkopen dat PSRig van waardestijging de dure - nieuwe ookimee kan helpen bekostigen. Zij staan pas tegin van hun 'woonloopbaan' en veelal ek, hun maatschappelijke carrière. Dienten- 23lhebben ze ook een bescheiden inkomen. 589 tot gevolg dat veel jonge mensen, de starters, zich dus geen woning meer kunnen veroorloven. Ook voor de banken is dat vervelend. Zij kunnen daardoor minder - lucratieve - wo ninghypotheken slijten. Daar heeft de Rabobank nu iets op gevonden. Deze week introduceer de ze de Generatiehypotheek. Hier mee denkt de bank het gat te dich ten tussen wat aan hypotheek nodig is en wat de bank aan geld kan ver schaffen. Vooral ouders wordt op geroepen om 'mededebiteur' te worden. En hier zit meteen de 'crux' van het plan. Debiteur betekent schuldenaar, mededebiteur dus medeschulde naar. Pa en/of ma zijn in de genera tiehypotheek mede en ook hoofde- Han: lijk aansprakelijk voor het totale hy potheekbedrag. Het is goed om te beseffen dat indien zoon- of dochterlief in gebre ke blijft en de vakanteliefde naar een zonnig strand volgt, de bank de ouders kan aanspreken EIGEN BEURS op het volledige hypotheekbedrag. De generatiehypotheek werkt in grote trekken als volgt. Stel de nazaat heeft het oog laten vallen op een prettig ge legen stulpje waaraan een prijskaartje van vier ton hangt. De bank wil echter op grond van het het inkomen van de jongeling niet verder gaan dan een hypotheek van drie ton. Nu kan de hulp worden ingeroepen van pa en ma. Op grond van hun inkomen en/of vermogen, de overwaarde op hun eigen huis bij voorbeeeld, kan de bank ze als mededebiteur op de hy potheek bijschrijven. De extra beno digde ton aan euro's wordt op grond daarvan gefinancierd. De te betalen rente is volledig aftrekbaar als zijnde ders rentelasten voor de eigen woning. Ouders kunnen het benodigde geld bedrag natuurlijk ook aan hun kinde ren lenen. Dat kan zelfs renteloos als de rente wordt beschouwd als een schenking. Die is tot een bedrag van ruim 4.000 euro per jaar vrij van schenkingsrecht. Het totale rentebedrag kan in dat geval toch aftrekbaar blijven van de inkom stenbelasting van zoon- of dochterlief. Als maar niet al te duidelijk is dat die rente jaar op jaar als gift wordt kwijt gescholden. De Rabobank geeft toe dat de generatiehypotheek niet helemaal nieuw is. Een andere persoon kan al langer deelhebber rijn in een hypotheekcontract. De bank gaat er nu wel voor het eerst als totaal product de boer mee op. Natuurlijk wordt gehoopt met het product veel hypotheken te verkopen. Maar er is meer. Tevens wordt bereikt dat de huizenprijzen op peil blijven. Meer mensen kunnen dankzij de generatiehypo theek immers hogere vraagprijzen betalen. Daar mee blijven ook meteen de waarde van de panden in de buurt intact. Op grond daarvan rijn veel hy potheken - juist door de Rabobank, de grootste hypotheekverstrekker van Nederland - de afgelo pen jaren afgesloten. Het zou toch zonde rijn als de bank de waarde van het onderpand van haar hypotheekportefeuille moet afwaarderen als ge volg van kelderende huizenprijzen. den haag/anp - De Hoge Raad heeft het oordeel vernietigd van de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam dat het bouwbedrijf HBG wanbeleid heeft gevoerd. Volgens de Hoge Raad heeft de Ondernemingska mer zijn werk niet goed gedaan. Dat bleek gisteren uit een arrest van het hoogste rechtsorgaan van Nederland. De Ondernemingskamer oor deelde ruim een jaar geleden dat het bouwbedrijf bij de fusie van zijn baggerpoot met die van Ballast Nedam zijn aandeelhou ders niet goed had geïnfor meerd. Dat was volgens de ka mer in strijd met beginselen van goed ondernemerschap. Deson danks mocht de fusie standhou den, omdat de manier van be slissen van HBG correct was verlopen. HBG ging tegen het oordeel in cassatie bij de Hoge Raad. Die meent nu onder meer dat de Ondernemingskamer rijn be sluit heeft genomen. HBG ontketende in 2001 een baggeroorlog, nadat het had ge zegd de baggerdivisie met Bal last Nedam te willen integreren. Bouwbedrijf Heijmans deed hierop een bod op heel HBG, om de baggerdochter vervol gens te verkopen aan Boskalis. Dat laatste had de voorkeur van veel aandeelhouders, onder wie de Vereniging van Effectenbezit ters (VEB). Inmiddels is HBG via het Spaan se Dragados in handen geko men van de bouwgroep Bam. Bam is niet van plan het bagger bedrijf op eigen houtje voort te zetten. Het concern wil in 2003 een partner hebben gevonden. Door het onderzoek van de On dernemingskamer werd de bag- gerfusie destijds vertraagd. Of HBG-moeder Bam schade claims gaat indienen bij partijen die de zaak voor de Onderne mingskamer hebben gebracht (zoals de VEB), kon een woord voerder niet zeggen. VEB-directeur P. de Vries vindt de uitspraak teleurstellend. Uit het arrest blijkt dat zelfregule ring bij bedrijven als het gaat om goed ondernemerschap niet werkt. „De raad vindt dat er geen formele regels bestaan die zeggen dat aandeelhouders moeten worden geraadpleegd. Dat wisten wij ook, maar de vraag is wat rijn de fatsoenre- gels." De Vries pleit voor wetge ving. Hij vindt dat Nederland achterloopt op andere Europese landen. den haag/gpd - Naast het kwartje van Kok, kent Neder land straks wellicht ook het 'eu rodubbeltje' van Balkenende. Dat geldt dan niet voor benzine, maar voor kroketten, bamihap jes en frikadellen. Als het aan Wim Groot, hoogleraar gezond heidseconomie aan de Universi teit van Maastricht, wordt de 'snacktax' binnenkort werkelijk heid. Volgens Groot zou deze extra belasting op ongezond voedsel mensen kunnen prikkelen be wuster te gaan eten. Op die ma nier moet het toenemend aantal Nederlanders dat last heeft van overgewicht en de daarmee sa menhangende stijging van de kosten voor gezondheidszorg een halt worden toegeroepen. Groot stelt dit voor in een artikel dat hij samen met rijn collega hoogleraren J. Comelisse-Ver- maat (Wageningen Universiteit) en H. Maassen van den Brink (Universiteit van Amsterdam) deze week publiceert in het vak blad Economisch Statistische Berichten (ESB) publiceert. ECONOMIE WIJZER Tijdens de verkiezingscampagne hamerde CDA-lijsttrekker Balke nende regelmatig op de nood zaak van deregulering en ontbu- reaucratisering van de rijksover heid. Ik hoop dat beoogd forma teur en premier Balkenende de ze belofte niet zal vergeten. De ervaringen met het Strategisch Akkoord van afgelopen zomer hebben ons geleerd dat het hem niet zal meevallen (zeker niet met de PvdA) om de urgente af slanking van de Haagse ministe ries ook te realiseren. Tijdens de formatie van het eer ste kabinet-Balkenende gingen er bij informateur Donner vari anten van 10 procent reductie van het aantal rijksambtenaren over tafel. Wat is hiervan te rechtgekomen? Onder druk van topambtenaren is er over vier jaren een schamele effi ciencykorting van 4 procent (schrap pen van consul tants en andere franje) en een vo lumekorting van gemiddeld 5 pro cent (vacaturestop voor de ministe ries) uitgekomen. Het hoger onder wijs en de gezond heidszorg - de af gelopen decennia vele malen afge knepen - mochten ook nu weer soli dair rijn met de Haagse regelne ven en meedoen met de effici encykorting. Nu willen vele (ex-) topambtena ren en sommige politici u doen geloven dat het allemaal erg meevalt met de Haagse bureau cratie en dat de rijksoverheid al jaren aan het afslanken is. In werkelijkheid nam het aantal rijksambtenaren tussen 1990 en 2000 met 20 procent toe, terwijl het aantal provincie- en ge meenteambtenaren afnam met 5, respectievelijk 2 procent (Bron: OECD, Public Manage ment Service, 2001). Nederland verschilt daarin van andere Eu ropese landen, Canada en de VS, waar het aantal ambtenaren bij de centrale overheid in de zelfde periode veel minder sterk toenam of zelfs duidelijk afnam. In de voorbije jaren rijn vrijwel alle Haagse ministeries - behal ve die van Algemene Zaken en Financiën (exclusief de Belas tingdienst) - zich te buiten ge gaan aan een uitbundige groei van vooral het aantal 'beleids ambtenaren'. Die ambtenaren gingen hun eigen werkzaamhe den creëren (beleidsnota's, cir culaires, strategieën en andere Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg zaken waarop niemand zat te wachten). Waarom werken er 15.000 ambtenaren bij het mi nisterie van verkeer en water staat? Moet het Rijk zich echt met elk bospaadje en beekje be zighouden? Ook de overige ministeries rijn niet 'lean and mean': Landbouw (meer dan 7000 ambtenaren), Volksgezondheid (bijna 5000), VROM (ruim 4000) en Onder wijs (meer dan 3000). De ar beidsmarkt tijdens de beide Paarse kabinetten zou wellicht minder overspannen rijn ge weest als toenmalig premier Kok en rijn minister van financiën Zalm op tijd waren begonnen met het daadwerkelijk afslanken van de rijksoverheid. Dat is niet gebeurd en de bezui nigingen rijn vol gens aloud Haags gebruik (onder het adagium 'het hemd is nader dan de rok') afgewenteld op art sen, gevangenisbe waarders, leraren, onderwijzers, poli tieagenten, ver pleegsters en ande ren die zich hierte gen niet konden wa penen. Hoog tijd derhalve voor een serieuze 'ontbu- reaucratisering', waarvan geen enkel ministerie of over heidsdienst uitge sloten mag worden. Een volumekorting van 20 pro cent lijkt mij redelijk gezien de groei van de Haagse bureaucra tie in het afgelopen decennium. Elke beoogde minister dient met de (in)formateur te bepalen wel ke de kerntaken van haar/rijn departement rijn. Om met Bal kenende te spreken: de overheid moet weten wat rij wil vasthou den en wat rij wil loslaten. Een dergelijke mammoetopera tie zal zeker weerstand bij (top) ambtenaren en andere belan genbehartigers oproepen. Daar om dienen de beoogde minis ters en staatssecretarissen con crete doelstellingen met een af gesproken tijdpad te formule ren, waarop rij elk begrotings jaar afgerekend worden. De co ördinatie van een dergelijke operatie dient bij Algemene Za ken te liggen en niet bij Binnen landse Zaken. En wat mij betreft komt er een staatssecretaris voor Ontbureaucratisering, die onder de directe verantwoorde lijkheid van de minister-presi dent valt Zo'n bewindspersoon zal, mits effectief rijn of haar salaris in duizendvoud terugver dienen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7