Irak bereid tot dialoog met VS' BUITENLAND 'Militairen weg uit Afghanistan bij oorlog in Irak' Tot nu toe is er nog nooit Angst over vogelgriep heerst in Hong Kong Luchtbrug naar bezette Belgische kerncentrale iets spectaculairs gebeurd Blix stelt Bagdad op de proef met eis vernietigen raketten Kroatië vraagt lidmaatschap van EU aan Zeker 95 doden bij brand discotheek Rhode Island sgenjarig meisje abortus - Het 9-jarige meisje Nicaragua dat in Costa Rica Jl verkracht en zwanger raak- >eft in haar geboorteland s laten plegen. Dat heeft Nicaraguaanse vrouwen- UW ip gemeld. Het meisje ver ft in goede gezondheid. De rtus gebeurde ondanks dat egering van Nicaragua had >gd dat het meisje het kind st krijgen. De politie arres- de eerder deze week de ver- 'n47 :hter- De kwestie heeft tot litte debatten geleid in het 1447 wegend katholieke land. ra tke katten uit inness Book zaterdag 22 februari 2003 put ten, nors ue|® jen - Het Guinness Book of ords heeft geen zin meer de te kat ter wereld te registre- \4 De organisatie wil perso ns niet aanmoedigen hun .^jdieren vet te mesten. Guin- besloot daartoe nadat een iisch paar zijn kat Katy wil- iten registreren. De 5-jarige lese weegt 23 kilo. Het hui record van 18,5 kilo staat ivenjaam van een Amerikaanse, (lengte 69 centimeter) kan n minuut 1,3 Frankfurter t meester maken. Verder evis en 200 gram vlees. rifte goe t uü nd jpjider doden bij fgramp Iran mi - Het ongeluk met een ir toestel in Iran heeft niet 32 maar aan 276 mensen 5 ren gekost. Dat berichtte anse staatstelevisie gister- L De Iljoesjin-76 stortte in weer neer in centraal- )e slachtoffers waren le- in de Revolutionaire Gar- n elitekorps. De zwarte net de vluchtgegevens is iet gevonden. 3 n ijtop China it regering De top van de regeren- iimunistische partij in heeft een lijst samenge- 'an de nieuwe leden van iring. Het Nationale ongres komt vanaf 5 ■■weer bijeen in Peking. - •■al partijleider Hu Jintao fWoeg zeker worden geko- I t de nieuwe president. Vi mier Wen Jiabao kan dan den als nieuwe eerste mi- Op het partijcongres vo- r november werd Hu ge- tot opvolger van Jiang als secretaris-generaal partij. tunica kondigt aftreden aan - Vojislav Kostunica, :nt van een land dat niet istaat, treedt begin Dan kiest het parle- i de nieuwe unie Servië itenegro, die eerder deze Joegoslavië verving, een i president. Het parle- noet eerst nog worden in. Dat gebeurt op 25 fe- door de parlementen beide deelrepublieken, lica wordt vermoedelijk >lgd door Svetovar Maro- Montenegrijnse jurist. I Castro op )ek Vietnam Honderden Vietnamese anderen verwelkomden n de Cubaanse president astro op het vliegveld inoi. Castro komt de aanhalen met Vietnam, Cuba een communis- nd. De 76-jarige leider et onder anderen gene- Gnuyen Giap, het brein de guerrillaoorlog tegen irikanen. Ook bezoekt het mausoleum van Ho nh. van onze correspondent Wierd Duk berliin/ den haag/gpd -De Duitse minis ter van defensie Struck sluit een evacua tie van westerse Isaf-militairen uit Afgha nistan niet uit als er een oorlog komt in Irak. Duitsland voert samen met Neder land het bevel over de Isaf-vredesmacht in Kaboel. Die bestaat uit 4000 militairen onder wie 2500 Duitsers en 650 Neder landers. Volgens de Duitse regering is de situatie in Kaboel allesbehalve stabiel. Gevaar dreigt niet alleen van de kant van sympathisanten van terreurbeweging al- Qaïda en van de verdreven Taliban. Ook de regeringstroepen 'die een aversie heb ben tegen de leidende rol van westerse landen' vormen een bedreiging, zo staat in een vertrouwelijk schrijven aan de Bondsdag. De Financial Times Deutsch- land legde de hand op het document. Het is voor het eerst dat er door westerse leiders openlijk wantrouwen wordt uitge sproken over de loyaliteit van de troepen van de Afghaanse president Karzai. Die eenheden bestaan uit zo'n 10.000 man, van wie een groot aantal is gerecruteerd uit de milities van de Noordelijke Allian tie. Deze troepen zouden ondermeer in staat zijn om de uitvalsweg naar het mili taire vliegveld Bagram af te sluiten en de Duits-Nederlandse militairen feitelijk te gijzelen. Recent werd het Duits-Nederlandse kamp tweemaal met raketten bestookt. Dit gebeurde ondermeer tijdens een be zoek dat Struck en diens Nederlandse collega Kamp aan de militairen brachten. Eind 2002 had bij het kampement een zelfmoordaanslag plaats. Volgens de Duitse regering vormen dergelijke aan slagen op het moment de belangrijkste bedreiging voor Isaf. Een woordvoerder van het Duitse ministerie van defensie noemde de evacuatieplannen 'het ultie me doel van elke planningsoperatie'. Mochten de Duitsers vertrekken, dan be tekent dat automatisch ook het einde van de Nederlandse aanwezigheid in Afgha nistan. „Het is samen uit, samen thuis," zegt een woordvoerder van defensiemi nister Kamp. „De risico's in Afghanistan zijn aanzienlijk voor onze troepen, maar tot nu nog steeds verantwoord. De risi co's worden voortdurend afgewogen." 5 thael Gambon ofd in Potter III - Michael Gambon gaat il van schoolhoofd Albus amentus (professor Dum- in de derde Harry Pot- m vertolken. De 62-jarige acteur vervangt Richard i, de afgelopen herfst eden acteur die in de eer- 1 11 vee Potters de leider van h verschool Zweinstein Vj Ide. De opnames voor Har- tter en de Gevangene van jan beginnen de komende n. Gambon is bekend door r meer de tv-serie The Sin- Detective. k tg radioactief 2 teriaal zoek Bi- In Nigeria wordt driftig lc vc :ht naar hoog radioactief riaal, dat sinds begin de er wordt vermist. De Ni- ise autoriteiten hebben steren bekendgemaakt, it om stoffen die worden likt in de olie-industrie, ou om Cesium 137 of So- Jodide gaan. Deze stoffen en gewoonlijk vervoerd in .ale containers, die volgens ïS Medewerker van een ofie- ichappij zijn gestolen 3 december tussen de ste ward en Port Harcourt. new vork/bagdad/anp/afp/rtr De Iraakse vice-president Taha Yassin Ramadan heeft gister avond gezegd dat Irak bereid is tot een 'dialoog' met de Verenig de Staten, als Washington afziet van zijn plannen om het land aan te vallen. Volgens hem is Irak al tijd al bereid geweest om norma le relaties te onderhouden met alle landen, uitgezonderd de 'zio nistische entiteit', zoals hij Israël noemde. Ramadan zei ook dat hij volgen de week met minister van bui tenlandse zaken Naji Sabri bij top van de 'ongebonden landen' in Maleisië bijwoont Daar zal hij 'talrijke' documenten en an der bewijsmateriaal naar voren brengen om aan te geven dat Irak geen massavernietigings wapens heeft Turkije verwacht spoedig akkoord istanbul/ap - De Turkse pre mier Abdullah Gül verwacht dat Turkije en de VS het binnen en kele dagen eens zijn over het geld dat Turkije wil hebben voor de stationering van tienduizen den Amerikaanse militairen op Turkse legerbases. De VS en Turkije onderhandelen al weken over de kwestie. Turkije eist naar verluidt 10 miljard dollar ter compensatie van de economi sche schade door een oorlog, plus 20 miljard aan leningen. De VS bieden 6 miljard dollar plus een onbekend bedrag aan lenin gen. athene/brussel/rtr/anp - Kroa tië heeft officieel het lidmaat schap van de Europese Unie aangevraagd. De Kroatische premier Racan diende deze kan didatuur gisteren officieel in. Racan liet weten dat Kroatië op deze manier „haar strategische doel formaliseert, om deel uit te maken van de nieuwe politieke entiteit". Kroatië hoopt in 2004 de toetre dingsonderhandelingen met de EU te beginnen, en mogelijk al in 2007, bij de tweede geplande golf van uitbreiding, te kunnen aansluiten bij de unie. Neder land is echter geen voorstander van snelle onderhandelingen. Minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken en staatsse cretaris Nicolaï (Europese za ken) vinden het veel te vroeg om nu al over onderhandelingsdata te beginnen. Nicolaï wil Kroatië wel aan de EU binden door handelsakkoorden. De EU-regeringsleiders zullen dit zich dit jaar nog moeten bui gen over de Kroatische aan vraag. Voorzitter Prodi van de Europese Commissie liet vorige maand al doorschemeren dat hij een Kroatisch EU-lidmaat- schap wel ziet zitten. Volgend jaar treden tien hoofdzakelijk Oost-Europese landen toe tot de Europese Unie. Roemenië en Bulgarije voeren nu nog onder handelingen en hopen in 2007 toe te treden. Met Turkije vin den nog geen onderhandelingen plaats. Irak moet op last van de VN-wa peninspecteurs zijn arsenaal aan al-Samoud 2-raketten ver nietigen. Het gaat om zo'n 100 raketten die een iets groter be reik hebben dan de 150 kilome ter die de VN al na de Golfoorlog van 1991 als grens stelden. Dat is gisteravond offcieel bekenge- maakt nadat de eis eerder uit lekte. Bagdad had gisteravond formeel nog geen brief ontvangen over de eis van Hans Blix, baas van het VN-inspectieteam Unmovic. Diplomatieke bronnen in Bag dad zeiden dat Irak wil voldoen aan de eis, maar het zich zal ver zetten tegen de destructie van raketonderdelen of productie- plekken die niet verboden zijn. De vernietiging is een belangrij ke test voor Bagdad. Zeker de Amerikanen zijn erop gebrand dat president Saddam Hussein nu eens voluit laat zien dat hij volledig wil ontwapenen. Weige ring door Irak kan door Was hington worden opgevat als een aanleiding een oorlog tegen Irak te beginnen. Volgens een functionaris van het Pentagon zijn er sinds deze week meer dan 200.000 Ameri kaanse militairen geposteerd in de regio rond Irak of in het Mid dellandse Zeegebied. De mees ten, circa 98.000, zijn in Koe weit, buurland van Irak. Hans Blix zal op 28 februari of 3 maart schriftelijk rapporteren over de lopende inspecties. Zeer waarschijnlijk op 7 maart zal hij, samen met topman El-Baradei van het Internationaal Atoom Energie Agentschap de Veilig heidsraad toespreken. Dan zal Duitsland als voorzitter van de raad zijn opgevolgd door het Afrikaanse Guinee. Dat land heeft voor het voorzitterschap van een maand nog geen defini tief programma opgesteld. Het Russische parlement, de Doema, nam gisteren met grote meerderheid een resolutie aan waarin volksafgevaardigden uit andere landen worden opgeroe pen naar Bagdad te gaan. De bedoeling is dat de parlementa riërs tussen 4 en 7 maart het werk van de VN-wapeninspec teurs bestuderen en 'samen ma nieren bespreken waarop een Amerikaanse agressie tegen Irak kan worden voorkomen'. De Wereldraad van Kerken, waarin vrijwel de gehele protes tante en oosters-orthodoxe christenheid is verenigd, heeft in navolging van het Vaticaan scherp stelling genomen tegen een oorlog met Irak. Het mode- ramen in Genève verklaarde het 'diep te betreuren, dat de mach tigste landen ter wereld eens te meer oorlog beschouwen als een aanvaardbaar instrument van buitenlandse politiek.' Meer dan de helft van de bui tenlandse medewerkers van de Verenigde Naties in Irak heeft het land verlaten. Zij hebben de instructie gekregen pas weer te rug te keren als de situatie is ge stabiliseerd. Dat is gisteren ver nomen van hooggeplaatste bui tenlandse bronnen in de Iraakse hoofdstad Bagdad. Er zouden nog 460 van de ongeveer 1000 buitenlandse VN'ers in Irak zijn, de wapeninspecteurs niet inbe grepen. Ze zouden zijn vertrok ken tijdens de islamitische feest dagen eerder deze maand. west warwick/anp-rtr - Het dodental als gevolg van de felle discotheekbrand in het Amerikaanse West Warwick (Rhode Island) was gisteravind opgelopen tot 95. Maar de autoriteiten sloten een verdere stijging van het aantal slachtoffers niet uit. Er zijn onge veer 160 tot 170 gewonden, van wie er 14 in levensgevaar verkeren. De brand ontstond op het podium tijdens een rockconcert. Het vuurwerk dat bij de show hoorde, zette in enkele minuten de hele zaal in lichterlaaie, aldus ooggetuigen. De brand is de tweede grote ramp binnen enkele dagen met tientallen slachtoffers in een uitgaansgelegenheid in VS. Maandag stierven 21 personen in een club in Chicago nadat er paniek was uitgebroken. De brand in The Station brak uit aan het be gin van het concert van de hardrockband Great White. Op dat moment waren onge veer 250 personen in het gebouw. De gitarist van de groep is vermist. Het vuur van de py- rotechniek zette geluidsisolerend schuim op wanden en het plafond in vlammen. Het ge bouw brandde geheel uit. De club had we gens de geringe omvang geen sprinklerin stallatie nodig. De autoriteiten onderzoeken of de band vergunning had om op het podium vuur werk af te steken. Volgens zanger Jack Rus sell was er toestemming voor de speciale ef fecten. Maar de directie van The Station ver klaarde niet op de hoogte te zijn geweest dat de band pyrotechniek wilde gebruiken. De meeste slachtoffers vielen toen zij in pa niek naar buiten probeerden te komen, maar door het gedrang bij de hoofdingang niet aan het inferno konden ontsnappen. Veel bezoekers verzuimden een van de drie nooduitgangen te gebruiken, aldus de brandweer: bagdad/vervolg van voorpagi na - Langs de kant van de weg zijn Iraakse burgers bezig met het aanleggen van bunkers en het opstapelen van zandzakken. De eerste tastbare tekenen dat de Irakezen zich werkelijk zor gen beginnen te maken over een mogelijke oorlog. Zestig kilometer ten zuiden van Bagdad, in de buurt van de stad Kerbala, houdt de colonne halt voor de poorten van het Mu- saib-industriecomplex. Zwarte walmen komen uit hoge schoor stenen. Het blijkt een elektrici teitscentrale te zijn, tenminste dat beweren de Irakezen. Afge zien van enkele militairen, han gen er twee muurschilderingen van Saddam Hoessein bij de in gang. Binnen een halve minuut gaan de poorten van het complex open, de inspecteurs scheuren naar binnen. De Irakezen leggen de inspecteurs, zo op het eerste gezicht, geen strobreed in de weg. Maar helemaal van harte gaat het ook niet. De inspec teurs worden, tegen hun zin, vergezeld van Iraakse regerings functionarissen die de hele tijd over de schouder;» van de VN'ers meekijken. En dan is het wachten geblazen voor de journalisten die erin ge slaagd zijn om het konvooi te volgen. Naar verwachting houdt iedereen z'n kiezen op elkaar. De inspecteurs zijn al in de verte verdwenen terwijl de soldaten het hek op slot doen. De aanwe zige Iraakse functionarissen weigeren enig commentaar te geven. „Ik doe dit dus bijna ie dere dag, al maanden lang", zegt Ali, een 36-jarige Iraakse fo tograafvan het persagentschap AP. „Mijn bedrijf heeft vijf foto grafen in Bagdad zitten", ver volgt hij. „In ploegendienst racen we ach ter de inspecteurs aan, want je weet natuurlijk nooit of ze iets vinden. Daar moeten we dan natuurlijk bij zijn. „Tot nu toe is er nog nooit iets spectaculairs gebeurd. De inspecteurs rijden iedere dag in volle vaart naar een plek toe en dan een paar uur later rijden ze weer in volle vaart terug naar Bagdad." Volgens Ali zijn er tot nog toe al twee ongelukken gebeurd waar bij VN-jeeps of persauto's be trokken waren. Want het zoeken naar massavernietigingswapens mag dan gevaarlijke consequen ties hebben voor het lot van Irak, je zou bijna zeggen dat dat het niet haalt bij de risico's van de dagelijkse rally door de woes tijn. Staking duurt al tien dagen door onze correspondente Pascale Thewissen tihange - Een helikopter cirkelt boven de kerncentrale van Ti hange. Via een luchtbrug wor den de 48 ingenieurs die in de centrale zitten opgesloten voor zien van eten en schone kleren. Buiten houden stakende werk nemers de wacht. Ze laten nie mand door. Bezorgde echtgeno tes die proberen lunchpakketten over de ijzeren omheining te gooien krijgen te horen dat ze moeten ophoepelen. De staking begon tien dagen ge leden. Electrabel, eigenaar van de kerncentrales van Tihange en Doel (bij Antwerpen), wil 227 banen schrappen. In Tihange, op de oevers van de Maas onge veer 25 kilometer ten zuidwes ten van Luik, verdwijnen 85 ar beidsplaatsen. Voor 12 werkne mers is nog geen vervangend werk gevonden. Zij dreigen op straat te worden gezet. Pierre Siraut is één van hen. „Op 27 februari zou ik mijn 25-jarig jubileum vieren. Maar zo ver komt het niet Ik moet opkras sen", klinkt het bitter uit de mond van de 46-jarige Waal. Hij was administratief medewerker. Zijn werk wordt in de toekomst door Electrabel uitbesteed aan een extern bureau. De kans dat Siraut een nieuwe baan vindt, is vrijwel nihil. Werk is in de regio Luik dun gezaaid en zijn leeftijd is geen pré. De 'oprotpremie' van 12.000 euro kan de pijn nauwelijks verzachten. Lieten de stakers aanvankelijk de ingenieurs en veiligheidsper soneel - die de kerncentrale al ruim anderhalve week draaien de houden - gewoon passeren: sinds woensdag komt niemand de fabriek nog in of uit. Twee ploegen leidinggevenden (in to taal 48 mensen) die elkaar om de 12 uur aflossen, zitten opge sloten in de centrale. Onder hen is ook René Delporte, algemeen directeur van Tihange. Vakbondsman Jeorge Canas Garcia, lid van de socialistische bond FGTB, haast zich echter te verklaren dat de ingenieurs niet worden gegijzeld. „Wij zijn niet degenen die hen dwingen om door te werken. Dat doet de di rectie. Als het aan ons ligt, wordt de kerncentrale tijdelijk stilge legd." De Electrabel-top heeft, met toestemming van de regie der luchtwegen, een helikopter in gezet om de mensen in de cen trale te bevoorraden. Zij noemt de opstelling van de bonden 'to taal onverantwoord'. Maar de actievoerders weten van geen wijken. Voor de toe gangspoort van de kerncentrale van Tihange hebben ze een ca ravan geparkeerd gevuld met eten en drinken. Twee man bak ken braadworsten en merguez. Blikjes cola en jupiler gaan in het rond. „We gaan door tot de finish", zegt Patrick Schoenma kers. Hij werkt al 18 jaar bij Elec trabel. „Ik ben nu 38 jaar oud en heb al twee hartinfarcten gehad. Dat is toch niet normaal. Pure stress." Volgens hem komt door het schrappen van banen de veiligheid in de kerncentrale in het gedrang. Tihange heeft sowieso geen al te beste reputatie. De kerncentrale wordt veelvuldig geplaagd door 'ongelukjes'; van lekkende wa terleidingen tot kleine brandjes. De directie ontkent echter dat die incidenten iets te maken hebben met de ingrijpende be zuinigingen. Ook nu de kern centrale wordt draaiende ge houden door slechts 48 mensen, zou er geen sprake zijn van een onveilige situatie. Niet alleen de werknemers van de kerncentrales zijn de dupe van de ingrijpende reorganisatie bij de Belgische elektriciteitspro ducent In totaal verdwijnen zo wat 1700 arbeidsplaatsen. Ook de werknemers van de water krachtcentrale van Coo (in de gemeente Stavelot) en het per soneel van Electrabel in Malme- dy, Eupen en Awirs hebben uit onvrede met die besparingen het werk neergelegd. In Vlaan deren is de actiebereidheid min der groot. Zo zijn de werkne mers van de kerncentrale van Doel sinds enkele dagen weer aan de slag. Ook de kerncentrale van Tihan ge moet op den duur sluiten. De paarsgroene coalitie van pre mier Guy Verhofstadt heeft in het regeerakkoord vastgelegd dat alle kerncentrales worden ontmanteld, op het moment dat ze veertig jaar operationeel zijn. Te beginnen bij Doel 1 en Ti hange 1, die in 2014 worden stil gelegd. Tihange 2 volgt in 2023. Voor Tihange 3 valt het doek een jaar later. Vakbondsman Canas Garcia: „Maar dat is nog ver weg en heeft met de situatie vandaag niets van doen." En dus duurt de staking voort. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De autoriteiten in Hong Kong doen hun uiter ste best om paniek in de stad te voorkomen nadat is ge bleken dat twee inwoners besmet zijn met het virus dat de zogeheten vogelgriep veroorzaakt. Deze ziekte kan dodelijk zijn. Zo bezweek begin deze week een 33-jarige man aan de vogelgriep. Zijn 9-jarige zoon ligt in het zie kenhuis, maar zijn toestand is stabiel. De vader en zoon waren de eerste mensen sinds 1997 bij wie het vogelgriep-virus werd aangetroffen. Het virus komt normaal alleen voor onder eenden en kippen. Bij de laatste diersoort kan het een ware slachting aanrich ten. In 1997 dook het virus echter plotseling ook op bij mensen. In Hong Kong raakten 18 mensen geïnfec teerd, van wie er zes bezweken. Als maatregel om de ziekte te bedwingen werden toen 1,5 miljoen kippen ge slacht. De autoriteiten hebben de bron van de nieuwe besmet ting nog niet exact kunnen bepalen, maar alles wijst in de richting van China. De inmiddels overleden man en zijn gezin hadden het Chinees nieuwjaar, dat op 1 februari viel, in de Chinese provincie Fujian gevierd. Zijn 8-jarige dochter liep daar longontsteking op en bezweek kort na nieuwjaar. Voor dat de oorzaak van de ziekte kon worden vastgesteld, werd zij gecremeerd. De rest van de familie keerde temg naar Hong Kong, waar eerst de jongen en daarna ook de vader ziek werden. Autoriteiten in China zeggen dat on derzoek ter plekke geen gevallen van de vogelgriep heeft aangetoond. Sinds 1997 is de angst bij de inwoners van Hong Kong voor de vogelgriep groot. De autoriteiten wijzen er ech ter op dat er geen indicatie is dat het nu aangetroffen vi ms ook wordt overgebracht van mens op mens. Het zou rechtstreeks afkomstig zijn van kippen. De wereldge zondheidsorganisatie WHO in Genève, waar de autori teiten in Hongkong de vogelgriepgevallen aanmeldden, heeft niettemin alarm geslagen. De organisatie heeft voor het eerst sinds 1997 een mondiaal netwerk in wer king gesteld dat toezicht houdt op de ontwikkeling van griepepidemieën in de wereld. Sinds de crisis van 1997 heeft Hongkong het toezicht op zijn 130 kippenboerderijen aanzienlijk verscherpt. Met enige regelmaat duikt het vims wel op, maar meestal blijft het dan beperkt tot kippen en worden er boerderij en geruimd. Voor veel mensen in Hongkong zijn de nieuwe gevallen echter het bewijs dat de bron van de vogelgriep in China ligt. Hoewel de Chinese autoriteiten dergelijke beschuldigin gen tegenspreken, blijken de Chinezen zelf ook gevoelig als het om hun gezondheid gaat. Toen eerder deze maand in de nabij Hongkong gelegen provincie Guangdong een groot aantal gevallen van longontste king voorkwam, waarbij vijf mensen overleden, ont stond er paniek. De combinatie van de ziekten en de dreiging van een oorlog in Irak zorgden voor een run op rijst, zout en azijn. Dat laatste product kan, indien ver dampt, volgens overlevering vims doden. Viroioog: Serieuze waarschuwing Volgens de Rotterdamse viroioog Ab Osterhaus zijn de twee be smettingen een serieuze waarschuwing. „Wij zijn er niet goed op voorbereid. We moeten hard werken aan vaccins en antivirale middelen tegen het virus." Een wereldwijde epidemie kan vele duizenden, misschien wel honderdduizenden doden tot gevolg hebben. „We kennen het vims nu vijf jaar. Het gevaar bestaat al die tijd dat het vims van gedaante verandert en van mens tot mens overdraagbaar wordt. Of dat het terecht komt bij een mens die toevallig net gewone griep heeft. De eigenschappen van de beide virussen kunnen dan samen een nieuw virus vormen, waartegen geen vaccin of antiviraal middel bestaat." Het schort volgens Osterhaus aan voorbereiding op een pandemie zoals die eerder in 1968 (Hong Kong-griep), 1957 (Aziatische griep) en 1918 (de Spaanse griep) heerste. Bij een nieuw, dodelijk virus voor de mens zal het zeker aan half jaar duren voordat een vac cin in grote hoeveelheden beschikbaar is, zegt Osterhaus. Tot die tijd zijn er wel antivirale middelen beschikbaar, die lang niet zo effectief en veel duurder zijn. Zijn mensen verzamelen al enkele jaren vogelpoep om daaruit vogeivirussen te destilleren en in kaart te brengen. Deze geblakerde puinhoop bleef over van de de discotheek The Station na de felle brand. Foto: AP/Robert E. Klein

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5