Kabinet stelt besluit over pardon uit BINNENLAND Acht jaar cel geëist na doodslag om een stoel Opzeggingen na Greenpeace-actie 'Het spelletje 'LPF afzeiken' is weer begonnen' van tilVlitól'Mi Exacte toedracht nog onduidelijk Meer mensen veilen huis onder dwang GroenLinks wil spoeddebat Studenten frauderen met kantine- en kopieerpasjes Schade 50.000 euro op hogeschool Huurder moet witte muren zelf betalen in de wagen in de berm bij Van Kampioenschap snert koken nu 3595.- zaterdag 22 februari 2003 Hirsi All Een delegatie van van islamitische is donderdag haar nood klagen bij WD-leider over diens partijgenote Hirsi Ali. De diplomaten zich gegriefd door haar in dagblad Trouw maand. Daarin zij de profeet Moham- tiran. De delegatie be- uit de ambassadeurs van Sudan, Saudi-Arabië Zalm zegt dat hij plan is het Kamerlid te in het vervolg derge- te doen. amsterdam/anp - Tegen een 34- jarige man uit Venlo is gisteren acht jaar cel geëist wegens doodslag. Volgens de aanklager van de Amsterdamse rechtbank heeft de man op 1 maart vorig jaar met'twee berekende vuist slagen en twee schoppen de 48- jarige L. van der Storm uit Zand- voort van het leven beroofd. Het incident deed zich voor op een meubelbeurs in Singapore. Van der Storm, directeur van een bedrijf uit Hillegom, had met zijn bedrijf een stand op die beurs en exposeerde een aantal meubels. De verdachte, die een soortgelijk bedrijf runt in Indo nesië, was als bezoeker op de beurs aanwezig en ontwaarde in de collectie van Van der Storm een model van een stoel waarop hij het patent meende te heb ben. Toen de man zijn branchege noot daarop aansprak ontspon zich een discussie. Deze ont aardde uiteindelijk in geweld. Van der Storm kwam ten val, raakte in coma en overleed twee dagen later in een ziekenhuis. De lezingen van respectievelijk het openbaar ministerie en de verdediging over hetgeen pre cies is voorgevallen, lopen sterk uiteen. Volgens officier Van Straelen is de verdachte, een ex- judoka, begonnen met het toe dienen van twee vuistslagen in het gelaat van Van der Storm. Toen deze tegen de grond was gegaan, schopte de verdachte hem met de wreef tegen de borst en tegen de kin, telkens op het moment dat het slachtoffer probeerde overeind te komen. Raadsman FranJken en verdach te houden het erop dat Van der Storm één vuistslag in het ge zicht heeft gekregen, omdat de verdachte meende dat het slachtoffer zelf wilde gaan slaan. Van meer geweld is absoluut geen sprake geweest, zo hield hij de rechtbank voor. Ooggetuigenverslagen lopen op dit punt uiteen. Wel staat vast dat Van der Storm ten gevolge van zwaar hersenletsel is overle den, vermoedelijk door de smak die hij met zijn achterhoofd op de grond heeft gemaakt. Volgens de verdachte is hij zich er niet van bewust geweest dat het door hem gebruikte geweld zo ernstig kon uitpakken. Na het incident maakte hij zich uit de voeten en vluchtte hij via Malei sië terug naar zijn Indonesische thuisbasis. Toen hij later ver nam dat Van der Storm was overleden, meldde hij zich op de Nederlandse ambassade in Ja karta. Singapore stond vervol gens toe dat de strafzaak in Ne derland zou worden afgedaan. De rechtbank doet uitspraak op 7 maart. (advertentie) men De vrouw die donder god werd gevonden in 'bosperceel in Emmen blijkt ijn vermoord. Volgens het in Assen is de vrouw ver- edelijk het slachtoffer van zedenmisdrijf. De identiteit de vrouw is nog niet met ia erheid vastgesteld, maar ftw; rschijnlijk gaat het om een ere vrouw die sinds et p nsdag werd vermist. p uillere tin, Uee, ■sv V* en na 'vondst mesjes I - Voortaan worden alle leeifiachten uit huizen van be- g, die worden voorgeleid Ie rechtbank in Assen, ge- erd. Dit gebeurt nadat week een gedetineerde leerde scheermesjes mee ,qC echtbank in te smokkelen. elachten uit huizen van be et Nil werden de afgelopen steekproefsgewijs gefouil- ef d. Dit gebeurde naar aanlei- mei ;van een incident vorige ind. Toen probeerde een zich voor de rechtbank het leven te beroven door keel door te snijden. nhoudingen oudjaarsrellen en - De politie heeft de af- pen weken zestien jonge- jangehouden in verband ongeregeldheden in Och- Gelderland) rond de jaar- eling. De jongeren gooiden vuurwerk ruiten in en pro den gebouwen in brand te ■n. De schade bedraagt ze- 00.000 euro. Een 24-jarige is volgens de politie ver- oordelij k voor de opruiing, listerde naar een scanner zo steeds waarschuwen politie kwam. Het onder- nog niet afgesloten. alkmaar/gpd - Een groeiend aantal huiseigenaren kan de vaste hypotheeklasten niet meer opbrengen. Het aantal woning bezitters met een betalingsach terstand van meer dan vier maanden is het afgelopen jaar met de helft toegenomen. De woningbranche signaleert een verdubbeling van het aantal vei lingen waarbij huizen gedwon gen worden verkocht. Notarissen en de Vereniging Ei gen Huis noemen relatieproble men de belangrijkste oorzaak. „Een huis is vaak gekocht met een hypotheek die is gebaseerd op twee inkomens. Als de relatie op de klippen loopt, moet het huis worden verkocht omdat de lasten niet door één inkomen kunnen worden opgebracht", zegt Hans de la Porte van de Vereniging Eigen Huis. „De laat ste tijd komt het probleem nog vaker voor vanwege de stijgende werkloosheid." Bij de banken hadden zo'n 900 huiseigenaren vorig jaar een be talingsachterstand van vier maanden of meer, aldus cijfers van de Nationale Hypotheek Garantie (NHG). In 2001 waren dat er nog 600. Tellingen bij de NHG wijzen op een verdubbeling van het aantal gedwongen veilingen in 2002 in vergelijking met het jaar daar voor. Die groei zet zich door. Het probleem is ook mede het gevolg van de stagnatie in de groei van de huizenprijzen, waardoor overwaarde waarmee rentelasten af te betalen zijn niet meer vanzelfsprekend is. tilburg-eindhoven/anp - Stu denten van de Fontys Hoge scholen in Tilburg, Eindhoven en Venlo frauderen massaal met betaalpassen. Dat blijkt uit on derzoek van een extern bureau dat door de hbo-instelling is in gehuurd. Het bureau heeft de uitkomst van het onderzoek gis teren bekendgemaakt. Tot nu toe zijn veertig fraude rende studenten gepakt. Die hebben voor ongeveer 50.000 euro gefraudeerd. Het is nog on duidelijk hoeveel studenten in totaal hebben gefraudeerd. In totaal zijn 45.000 betaalpassen in omloop. De studenten ge bruiken die om te betalen in de schoolkantine, bij kopieerappa raten en in boekwinkels. Het opwaarderen van pasjes is betrekkelijk eenvoudig. Bij ge specialiseerde computerzaken is een kaartlezer te koop en de software om de kaart op te waarderen is via een internetsite te krijgen. Normaal gesproken moeten studenten de kaarten opwaarderen door bij oplaad- punten in de scholen geld op de pasjes bij te schrijven. De raad van bestuur van de in stelling heeft woensdag een brief aan alle 33.000 studenten van de hogeschool gestuurd. Studenten die voor maandag aangeven dat ze hebben gefrau deerd, worden niet vervolgd. De studenten moeten wel het be drag waarvoor zij hebben ge fraudeerd terugbetalen. „Een student die het als stom miteit heeft gedaan en voor een klein bedrag heeft gefraudeerd geven we hierdoor de kans om berouw te tonen", aldus een woordvoerster van Fontys. De woordvoerster sluit niet uit dat een aantal studenten een han deltje met de kaarten drijft. Die worden juridisch vervolgd en lo pen de kans van school te wor den gestuurd. den haag/gpd - De actie van milieuorganisatie Greenpeace tegen een aanval op Irak heeft kwaad bloed gezet bij veel donateurs. De organisatie pro beerde donderdag in de Rotterdamse haven het vertrek van een militair transport te voorkomen. Dat leverde honderden opzeggingen op. Nooit eerder bracht een dergelijke actie zoveel negatieve reacties teweeg onder de achterban, aldus een woordvoerster. Naast de opzeggingen, die zowel telefonisch als per e-mail binnenkwamen, belden honderden mensen het Amsterdamse kantoor om hun kritiek te spuien. De voornaamste kritiek is dat Green peace zich moet inzetten voor een beter milieu, en zich buiten internationale politieke kwesties moet houden. De organisatie noemt het 'jammer' dat niet iedereen zich kan vinden in de strijd van Greenpeace tegen de oorlog. „Maar enige kritiek was wel te verwachten. Het is nu eenmaal een on derwerp waarover zoveel discussie bestaat", aldus woordvoerster Natascha van 't Hooft. Greenpeace heeft de actie 'weloverwogen' ge daan, onderstreept ze. „Oorlog is slecht voor mens én milieu. Denk maar aan de vorige Golf oorlog. Mij staan nog altijd de beelden bij van ka melen die onder de olie zaten." Daarnaast is het niet de eerste keer dat de milieuclub zich tegen oorlogshandelingen keert. „We zijn ook altijd te- gén kemproeven en de productie van massaver nietigingswapens. Maar dat weet misschien niet iedereen omdat die acties in het buitenland wer den gevoerd." den haag/gpd-anp - Het witten van binnenmuren moeten huurders in het vervolg zelf be talen. Een kleine reparatie in het dak daarentegen komt voor re kening van de verhuurder. Dat is het gevolg van een besluit van minister Kamp (volkshuisves ting), waarmee hij een eind wil maken aan een jaren voortsle pend conflict tussen huurders- en verhuurdersorganisaties. Al sinds de jaren tachtig liggen huurders en verhuurders met elkaar in de clinch over de vraag wie er op moet draaien voor het verven en voor reparaties. Sindsdien zijn er verschillende rechtszaken gevoerd over de verdeling van service- en onder houdskosten. Rechters besloten dat ook kleine dakreparaties val len onder groot onderhoud en dus voor rekening moeten ko men van de huisbaas. Voor het witten geldt in de rechterlijke uitspraken het omgekeerde. Kamp heeft nu besloten dit ook formeel in de wet vast te leggen in de hoop het aantal geschillen tussen huurders en verhuurders daarmee te verminderen. Vanaf medio dit jaar moet de huurder opdraaien voor de levering van onder meer elektriciteit en wa ter. den haag/anp - Het kabinet heeft gisteren geen beslissing ge nomen over de motie van de LPF om een specifieke groep asielzoe kers een verblijfsvergunning te geven. Na een stevige en lange discussie is besloten eerst te kij ken naar de mogelijke gevolgen. De regering vindt de twee moties die de Tweede Kamer donderdag heeft aangenomen 'tegenstrij dig'. GroenLinks is het daar niet mee eens en wil een spoeddebat over de kwestie. De LPF-motie stuurt aan op een verblijfsvergunning voor een specifieke groep asielzoekers. De CDA-motie onderschrijft het huidige beleid waarbij de minis ter alleen enkele individuele schrijnende gevallen helpt. De ministers Donner (justitie) en Nawijn (vreemdelingenzaken en integratie) meldden gisteren gezamenlijk dat het kabinet de beide moties 'serieus' neemt en kijkt of ze op één lijn te krijgen zijn. „We moeten hier zorgvul- dig mee omgaan. De implicaties van de moties zijn nog niet dui delijk", aldus Donner. De minis ters gaan zich daar op 'oriënte ren' en schrijven binnenkort een Geen Jsafspraken iaag - Speelgoedwinke- ïebben onderling geen fspraken gemaakt. Ook e prijzen van speelgoed aar niet extreem geste- Jat concludeerde de Con- ntenbond gisteren na een )roef. In november trok nd nog aan de bel. Toen er signalen om de prij- in speelgoed te onderzoe kt het onderzoek is echter :en dat speelgoed gemid- 3 procent duurder is ge- i, minder dan de inflatie. *endaal/gpd - Het lok zó gemakkelijk: nadat k vrachtwagen bij Van en Loos in Roosendaal laden, gooide een 37-jari- :ker op de terugreis naar r gewoon wat vrachtdo- fc de berm bij Middenbee- I Zodra hij in Alkmaar de 1 gelost, reed hij snel te- r de berm om zijn buit [pikken en door te verko- 'erduistering leverde de 1^ als vrachtwagenchauffeur inst van een bedrijf dat tan Gend en Loos werkt, jaar zo'n twaalfduizend p. Tijdens de ritten liet de ge chauffeur tientallen dozen vol audioapparatuur, na vigatiesystemen, beltegoedkaar- ten en gsm's van zijn wagen in de berm 'vallen'. Hij verkocht de spullen door aan een vaste heler cfie hem honderden euro's per 'van de vrachtwagen gevallen' doos betaalde. De officier van justitie eiste een werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaardelijke cel. De helft van de opbrengst (zes duizend euro) die in de woning van de man werd aangetroffen moet wat justitie betreft ver beurd worden verklaard. De 33- jarige heler hoorde acht maan den cel waarvan de helft voor- waardelijk tegen zich eisen.Uit- spraak is over twee weken. (advertentie) brief naar de Tweede Kamer. GroenLinks vindt dat het kabi net zich ten onrechte verschuilt achter de tegenstrijdigheid. „Het is een flut-excuus. De LPF-motie staat op zich en kan nu gewoon uitgevoerd worden." Groen- Links-fractieleider Halsema wil dat de Tweede Kamer volgende week terugkomt van reces voor een spoeddebat. LPF-leider Herben is 'blij' dat het kabinet de moties serieus neemt. „Hiermee is een eerste stap gezet in de goede richting naar een passende oplossing." De partij van Nawijn heeft er vertrouwen in dat het goed komt. Donner benadrukte na afloop vooral dat de Tweede Kamer 'een signaal heeft afgegeven'. Hij verwees daarbij ook naar de stemverklaring van de PvdA. Die steunde beide moties met de mededeling dat hiermee een signaal afgegeven is, maar de in vulling van een mogelijke rege ling over te laten aan het kabi net. Eigenlijk wil de PvdA, net als de andere linkse partijen, dat nog meer mensen in aanmer king komen voor een verblijfs vergunning. Groningen - De lente is weliswaar al een klein beetje in zicht, maar niettemin stonden gisteren in Groningen tientallen pannen met snert te pruttelen tijdens het NK snert koken. De organisatie van het kampi oenschap had prinses Maxima uitgenodigd als eregast, omdat zij vorig jaar in een interview met het Jeugdjournaal vertelde helemaal niet van deze typische winterkost te houden. De prinses is echter niet inge gaan op de invitatie. De uitslag van de kookwedstrijd was gisteravond nog niet bekend. Foto: ANP/Olaf Kraak De Sede 'DS-57' Legendarische designfauteuil van hel Zwitserse topmerk 'de Sede'. Ontworpen door Franz Romero. Perfect gestoffeerd in duurzaam rundleder. Afgewerkt met gelokte houten onderslede. Aanbieding, zolang voor radig in leder Living 'black' van 5225,- nu 3595,- den haag/gpd - CDA-fractielei- der Verhagen reageert met on derdrukte spot. „Ik heb begre pen dat de heer Herben zijn ze ven bewindslieden uit het kabi net wilde terugtrekken. Nou ja, dat scheert een beetje langs het Nederlands staatsrecht." Dat hebben de LPF-ministers zélf ook vastgesteld, constateert Ver hagen minzaam. Zij stelden di rect dat zij niet in dienst van Herben zijn, maar van de Kroon. „En nu zou het gaan om het vertrek van alle ministers. Maar dat kan al helemaal niet.." CDA, WD en D66 willen de vraag niet écht beantwoorden, maar laten het wel doorscheme ren: Herben heeft met de jong ste rel de deur naar een eventu eel centrum-rechts kabinet zo goed als dichtgegooid. Een coa litie van CDA, VVD en LPF ligt vér achter de horizon, bena drukt de woordvoerder van de liberale leider Gerrit Zalm. „Vol gens ons wordt het komende kabinet er één van CDA-PvdA. En als dat niet lukt toch maar CDA-PvdA. En ten slotte op nieuw: CDA-PvdA. Aan een combinatie met de LPF denken wij niet." D66-fractieleider Dittrich zegt 'niet warm of koud' te worden van de jongste ophef in LPF- kring. „Toen ik Herben hoorde zeggen dat hij zijn ministers zou terugtrekken als er geen regeling voor asielzoekers zou komen, dacht ik: 'Is dat een dreigement? Want het blijkt achteraf toch vaak weer even anders te lig gen." Dittrich, die zelf de moge lijkheid van een centrum-rechts kabinet van CDA, WD en D66 al meteen na de verkiezingen had afgewezen, denkt dat een com binatie 'over rechts' met de LPF nu eveneens moet worden afge schreven. „Herben kan moeilijk Minister Nawijn, gisteren na afloop van de ministerraad. Foto: ANP/Robin Utrecht nog beweren dat zijn partij sinds de verkiezingen op orde is en weer serieus genomen moet worden." De geplaagde fractievoorzitter Herben zelf wijt het allemaal aan een misverstand. „Het spel letje 'LPF afzeiken' is weer be gonnen", stelt hij vrijdag vast op zijn werkkamer. „Ik heb hele maal nooit gezegd dat ik nog vandaag mijn ministers zou te rugtrekken. Het gaat er mij om dat het demissionaire kabinet de wens van een nieuw verko zen Tweede Kamer niet naast zich kan neerleggen. Als het ka binet een aangenomen motie die vraagt om een regeling voor schrijnende gevallen onder asielzoekers zou weigeren uit te voeren, dan moet er een debat met alle fractievoorzitters ko men. Neemt de Kamer bij zo'n debat een motie van wantrou wen aan, dan trek ik mijn minis ters terug. En ik ga er overigens van uit dat CDA en WD dan hetzelfde zullen doen." Wie dit scenario afdoet als bela chelijk moet nog maar eens in de parlementaire geschiedenis duiken, meent Herben. „Het is helemaal niet onmogelijk een demissionair kabinet tot aftre den te dwingen. Na het kabinet- Biesheuvel en de tweede rege ring-Van Agt werden rompkabi netten gevormd. Zo'n rompka binet heeft de plicht de wens van de Kamer uit te voeren." De LPF-leider verkneukelt zich: „Het is zelfs denkbaar dat in zo'n rompkabinet niet Balke nende demissionair premier zou zijn, maar bijvoorbeeld de heer Cohen namens de PvdA." Zo ver hoefde het gisteren alle maal niet te komen. Herben: „Ik heb druk op de ketel willen zet ten. De kans dat het kabinet zo hard de confrontatie zou zoeken leek me donderdagavond al erg klein." Met zijn 'crisisscenario' verraste de LPF-fractieleider donderdagavond wel rijn eigen ministers, erkent hij: „De Boer voelde zich inderdaad overval len. Ik had gedacht: 'Ik leg het hem wel uit tijdens het be- windsliedenoverleg', maar toen ging het nieuws al de wereld over." Dat daarmee opnieuw de indruk is gewekt dat het LPF-smaldeel rijn zaakjes niet op orde heeft, betreurt hij. Maar de hoon en spot vindt hij onverdiend. Her ben: „Ik ben niet gék!" cs? de Sede

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3