'Foto zegt meer dan duizend woorden GESPREK VAN DE DAG Waarschuwing tegen peperduur kinder -robotje Verzoek Beeldtaal op mobiele telefoon verovert binnenkort Nederland MENSELIJK MICHAEL JACKSON heeft don derdag in een televisiespecial geprobeerd het beeld te weerleg gen dat van hem is ontstaan door de ontluisterende documentaire van de Britse journalist Martin Bashir die eerder deze maand in tal van landen werd uitgezonden. Jackson gaf beeldmateriaal vrij dat een van zijn eigen medewer kers had gemaakt tijdens de ge sprekken die hij voerde met Bas hir. De popartiest haalde ook zijn ex-vrouw Debbie Rowe, zijn visa- giste, zijn ouders en broer Jer- maine voor de camera. Het resul taat was een 'tegendocumentai- re'. Debbie Rowe schonk Jack son twee kinderen. „En als hij me vanavond zou bellen om te zeggen dat hij er nog vijf wilde, zou ik geen moment twijfelen", zegt Rowe, die in de spe cial toegeeft weinig contact te hebben met haar kinde ren. „Mijn kinderen zeggen geen mama tegen me omdat ik dat niet wil. Het zijn Michaels kinderen", zegt ze. Zij beweert bovendien dat het haar beslissing was om hun kinderen in het openbaar alleen gesluierd te tonen. Zij en Jackson zijn bang voor een mogelijke ontvoering. Foto: Reuters Help me even uit de brand. Het zit zo: een dag of tien geleden werd ik gebeld door een meneer van de Libelle. Een jaar lang, zo vertelde hij, schrijft iedere week een andere man een column in Li- belle over het GROTE verschil tussen mannen en vrouwen. Voelde ik mis schien voor een bijdrage? Daar voelde ik wel voor dus zei ik geleerd dat ik 'daar even over na wilde denken'. Want dat staat chic. Toen die meneer een paar dagen later weer belde, had ik mijn stukje af. Het was iets te lang maar ik nwcht het opsturen. Wat ik, onder vermelding van gewenst honorarium, deed. Een paar dagen later kreeg ik een vrien delijk briefje dat mijn honorarium-eis te hoog was en de column 'niet hele maal geschikt. Dat eerste kan waar zijn, ik ken de portemonnee van Libelle niet. Maar niet geschikt? Oordeelt u zelf, dan heb ik dit stukje ten minste niet voor niets geschreven. Stel u voor dat u lezer(es) van Libelle bent en u treft deze column aan in uw lijfblad Al mijn vrouwen Hoe moet ik het weten? Het GROTE ver schil tussen man en vrouw? Ik heb geen idee want ik heb mijn hele leven alleen maar tussen vrouwen doorgebracht. Mijn vader stierf toen ik negen was. Mijn broer -bijna tien jaar ouder dan ik- was al het huis uit en ik bleef achter met ons moeder en vier zussen. Moeder had vaak die wan hopige blik in de ogen die je ook wel bij keepers aantreft die zich in de steek gela ten voelen door hun verdediging: moet ik hier dan alles alleen opknappen? Dat deed ze trouwens wel in haar eentje met zes kinderen. Dan had je ons Stans -mijn oudste zus, kun je op bouwen- die een groot geheim leek mee te dragen van iets dat tussen haar en de rest van de wereld was voorgevallen. Een verborgen passie waar ik als kind van negen het fijne niet van begreep. Als man van zestig trouwens nog steeds niet. Had je ons Ansybille, emi greerde al vroeg naar Genève, stond voor mij symbool voor de onbereikbare vrouw. Want Zwitserland was in de jaren vijftig een eind weg. Had je ons Lieke, schat van een vrouw, die mij op handen droeg. Het duurde even voor ik er achter kwam dat zij de hele mensheid op handen draagt. Zo iemand is ons Lieke. Had je ons Ine, altijd opgewekt en de handen uit de mou wen. Kun je mee lachen ook, met ons Ine. Zo dan kent u de familie. Gepassioneerde lieve, leuke, onbereikbare wezens en nooit te beroerd om te werken. Op de middelba re school deed ik eindexamen in een klas met verder alleen meisjes. Annemieke met wie ik een liefdespaar vormde in het schooltoneel. En helaas alleen daar. Anne Marie die later in de verpleging ging en die wel iets weg had van mijn zus Lieke. Adrienne op wie ik stiekem verliefd was PENK OC AAN, |=P.ED DAGELIJKS LEVEN HELEN BAXENDALE (op foto linksboven), Rachel in de populaire Britse serie COLD FEET, vindt dat het belang van beroemde men sen voor de samenleving zwaar wordt overschat. „Ze hebben nergens iets zinnigs over te melden", aldus Baxendale in The Daily Express. „Beroemd heden weten niets van het echte leven, maar toch wordt hun mening over van alles en nog wat gevraagd. Ik heb het gevoel dat deze samenleving de verkeerde kant op gaat. We klappen om het hardst voor leeg heid." De reeksen drie en vier van Cold Feet, dat gaat over zes dertigers met al hun ups en downs, worden dit seizoen door de VARA uitgezonden. Op het Britse ITV begint deze week de vijfde en laatste serie afle veringen. Foto: ANP Een beslissing van de Au stralische regering om een huwelijk tussen een TRANSSEKSUEELenzijn vrouw na drie jaar ongeldig te verklaren, is gisteren door een rechtbank terug gedraaid. Na afloop verliet een erg gelukkig koppel, Kevin en Jennifer, de rechtbank. Hun advocate Rachel Wallbanks, zelf een transseksueel, zei dat de uitspraak de eerste in zijn soort was. Kevin werd als vrouw geboren maar onder ging eeri hormoonkuur en een geslachtsoperatie al vorens in oktober 1999 te trouwen. Volgens zowel zijn geboortebewijs als zijn paspoort is hij een man, maar desondanks liet de Australische minister van justitie Daryl Williams het huwelijk ontbinden, omdat Kevin in zijn ogen geen man is. In Australië kun nen twee personen van hetzelfde geslacht niet met elkaar trouwen. De Australische popster KYLIE MINOGUE heeft het MEEST SEXY vrouwenlichaam in de showbiz. Dat vinden althans de lezers van het Britse showbizz- blad Heat, zo blijkt uit een poll. Jennifer Lopez werd tweede en Britney Spears derde. De top-10 bestaat opvallend genoeg voor de helft uit vrouwen boven de 30. Van Minogue (34) wordt wel ge zegd dat ze haar carrière vooral nieuw leven heeft ingeblazen door in recente clips en op foto's weinig verhullende kleding te dragen. De oudste ster in de lijst is op de achtste plaats model/ac trice Liz Hurley met haar 37 jaar. De andere 30-plussers zijn Lo pez (32), Friends-ster Jennifer Aniston (34) op zeven en actrice Catherine Zeta Jones (33) op plaats tien. Het mooiste mannelijke lijf is volgens de Heat-lezers dat van ex- NSync-zanger Justin Timberlake. Foto: ANP FEBRUARI 20Q1 STER-spots wekken doeltreffend de begeerte van jongetjes tussen tien en vijftien: bouw nu de Cy- bot - je eigen robotwagentje. De onderdelen voor het karretje worden elke twee weken bijgesloten bij het blad Real Robots'. De Cybot is straks op afstand te bedienen, ontwijkt objecten en volgt een zwarte streep op de grond. Bij tienduizenden vliegt het 'kennismakingsnummer' (van 3,25 euro) de winkel uit. De Consumentenbond vindt de ad vertenties misleidend: er wordt de indruk gewekt dat de serie slechts enkele nummers beslaat. Wie het karretje echt wil afbouwen zit er voor 60 afle veringen aan vast. Totale kosten dan: 475 euro, ruim 1050 ouderwetse guldens. Ook het NIBUD (Nederlands Instituut Budget voorlichting) is kritisch: kinderen worden met een lokkertje binnengehaald en zitten dan zeker voor 40 afleveringen aan het zelfbouwpakket vast - pas dan doet het robotje ook echt wat in de Tv-recla- me wordt getoond. „Dan praat je dus over ander half jaar - en nagenoeg alle zakgeld gaat eraan op. Gemiddeld krijgen kinderen van die leeftijd namelijk tussen de 13 en 17 euro zakgeld. Eén re guliere aflevering van het 'Real Robots -blad met zakje onderdelen kost 7,90 euro. Mooier kan het bijna niet in elkaar passen. Uitgeverij DeAgostini beaamt het volmondig: da s géén toeval. Met marktonderzoek is eerst gekeken wat de doel groep te besteden heeft. Zelfs wie alle informatie over de Cybot leest, in clusief folders, website, blad en bijsluiters, komt er niet achter hoeveel nummers de serie zal be slaan. Volgens Pauline van den Brandhof van de Consumenten Bond wordt daarmee zelfs voer voor de reclame Commissie. „Kopers worden op het verkeerde been gezet, want in het colofon blijkt dat lezers zich kunnen abonneren voor vier of zes nummers. Daarmee wordt de indruk ge wekt dat je met een paar nummers klaar bent - terwijl je er dus veel langer aan vast zit." Wie eer der afhaakt zit namelijk met een karretje dat niets kan. Een uitgever is verplicht om duidelijk prijs en aantal nummers te vernielden - stelt de Consu menten Bond, zodat de klant kan uitrekenen wat het kost. De bond adviseert klanten die boos zijn om de uitgever schriftelijk aansprakelijk te stellen en geld terug te eisen. Je kunt namelijk zelfs 'ontbinding' van de koopovereenkomst' eisen als je alleen losse nummers koopt. 'Ik vind de informatie die wordt verstrekt onvoldoende', zegt de woordvoerster. Vakmanschap is de uitgever niet te ontzeggen, het blad ziet er gelikt uit, het robotje (ontwikkeld door professor Kevin Warwick van de Universiteit van Reading) is aantrekkelijk en gestroomlijnd uit - al doet het geperste plastic van de bodem - meegele verd in deel één - vrezen voor de kwaliteit in de toekomst. Straks kunnen jonge whizzkids hun ro botje op hun eigen computer programmeren. 'Prachtig natuurlijk', vindt Saskia Sol van het NI BUD. Toch waarschuwt het instituut gezinnen met betalingsproblemen voor dit soort praktijken. 'Kinderen vinden het nu mooi, maar vinden ze dat over anderhalf jaar ook nog? Die spannings boog is wel erg lang. Kinderen stappen er nu in, maar ze kunnen helemaal niet overzien hoeveel geld ze er mee kwijt zijn. En als blijkt dat het alle zakgeld is, voor maanden en nog eens maanden - dan is het zeker iets dat we onze bellers ten strengste afraden'. Petra Juli an o van uitgeverij DeAgostine schrikt van de kritiek. Ze besloot deze week meteen 'het management te adviseren' om als de wiedeweerga informatie over het aantal bladen toe te voegen dat nodig is voor een behoorlijke werking van het robotje. Verder pareert ze nare vragen met char me - ze is er ook voor op cursus geweest in Enge land, waar de serie al langer loopt en als kaskraker geldt. „Bij aflevering 18 kan Cybot het meeste Tot aflevering 29 wordt dan de afstandsbediei srh geleverd, en tot en met aflevering 38 de softvva trsr om 'm te kunnen programmeren. De verdere veringen zijn voor de echte diehards die het R msi botje bijvoorbeeld het uiterlijk van een racewi willen meegeven." De ervaring met andere works (zoals uitgaven in delen heten) is dat leeuwendeel van de lezers dan is afgehaakt. V fl< de rest trekt de uitgever aan de Amsterdamse zersgracht zich weinig aan van de vermaning!IN Het gaat immers om meer dan speelgoed: leei }ac' zaam en speels materiaal om de weg te leren I N" nen in mechanica en software. r d Aan de zijlijn heeft T. Leuverink, de marketinj "ee manager van de firma Heutink de reclames vu 'e 1 de Cybot op TV gevolgd. Heutink importeert i ,ee nisch Lego en maakt er lespakketten mee voc scholen, compleet met lesboek en software -i hel absolute topper bij de lessen techniek. Wat e« n8 LEGO-karretje kost dat zo n beetje dezelfde b ste( principes volgt? „Ik schat 175 euro, inclusief J r BTW", zegt hij. „Maar dan kun je er meer mei is het materiaal hoogwaardiger." Jelle Boonstra In Groot-Brittannië zijn ze er ver zot op. Foto's die een gehei me boodschap bevat ten, ofwel een co detaal in beelden. Die prenten gaan natuurlijk niet meer per post, maar via de mobiele telefoon. Een foto van twee ijsklontjes betekent bijvoorbeeld 'keep it cool', hou het hoofd koel. En als een gelief de op het scherm van het mobieltje een foto krijgt van een wielklem, weet zij dat haar lover 'vastzit' bij zijn vrouw en niet weg kan. Alles onder het motto: een foto zegt meer dan duizend woorden. Je hebt er behoorlijk wat creati viteit voor nodig. Maar voor wie op de hoogte is van hedendaag se communicatie, is het alle maal zo logisch als wat. Een vriendin die op pad is met een nieuw vriendje krijgt geen smsje meer met de Vraag 'hoestie', maar stuurt een foto van een vergrootglas. Ze stuurt een foto van twee ontbijtdrankjes terug. Uitleg overbodig. Eerst was er de sms, maar sinds oktober van het vorige jaar is er de mms. Een sms is een kort tekstberichtje, de mms is een fo to met geluid. Beide worden doorgestuurd via de gsm ofwel de mobiele telefoon en verschij nen op het schermpje van de mobiel. De afkortingen even verklaard: een sms staat voor short message service en mms voor multimedia message service Mms is een dure grap. Dat geldt niet alleen voor de aan schaf, want voor een 'fotomo- biel' betaal je tenminste 299 eu ro. Ook het versturen van een mmsje is duurder dan een sms je, gemiddeld 49 tegen 20 euro cent. De nieuwe rage is heel wat an ders dan smsen met allerlei af kortingen en smileys. Ook de kant en klare symbolen en lo go's hebben niets van doen met de nieuwe hype. Mensen moe ten zelf op zoek naar aanspre kende beelden en er een foto van maken. André van der Eisen van Vodafone is ervan overtuigd dat de rage binnenkort het Ka naal overwaait. „Een beeld zegt nu eenmaal meer dan duizend woorden. Iedere nieuwe com municatiemogelijkheid levert al tijd creatieve oplossingen op. Dat zag je met de e-mail en met de mobiel aL Daar hoeven wij als Vodafone echt geen reclame- Met de nieuwste mobiele telefoons is het mogelijk om fo to's te sturen. Foto: ANP campagne voor te voe ren." De nieu we trend zal zichzelf daarom ontwikkelen, net als de sms-taal. En Nederlanders zullen ook een an dere 'taal' verzinnen dan de Britten. Een voudigweg omdat de volksaard anders is. Wat voorbeelden die het in Engeland goed doen. In plaats van elkaar ge woon geluk te wensen, stu ren hippe Britten elkaar een foto van een barbie met een afgebroken been. Break a leg be tekent immers 'veel geluk'. En met twee rolschaatsen of skates op het schermpje van de mobiel wordt de ontvanger aange spoord snel te komen en vooral een beetje op te schieten. Maar als er een zebrapad op staat kan er rustig aan worden gedaan. Engelse automobilisten wordt namelijk aangeraden het in de buurt van een oversteekplaats een beetje slow te doen. Het doorsturen van foto's is niet Skates: 'Wil je een beetje opschieten'. Foto: Ton Kastermans alleen maar een subcultuur, stelt de woordvoerder van Vodafone verder. Iedere om gangsvorm heeft zijn eigen taal. Aan de telefoon zeg je hallo, in een gesprek kijk je elkaar aan en via de e-mail let je niet op een taaifoutje meer of minder. Sm sen heeft zelfs een geheel eigen taal opgeleverd. Behalve informatie overdragen willen we immers ook emotie doorgeven. We geven zo aan hoe de relatie is ten opzichte van de ander. Dat kan via geurig en kleurig briefpapier, een wat zwoelere telefoonstem of:-) op de gsm. We geven ermee aan welke omgangsvorm voor ons telt Irene Nieuwenhuijse en José met wie ik wel eens mocht zoenen na het schoolbal. Onbereikbare wezens allemaal, nou ja bijna onbereikbaar. Nu ben ik al dertig jaar getrouwd met Emma. De vrouw van mijn leven. Ben ik dol op. Altijd geweest. Vertel ik lekker niets over, hou ik helemaal voor mij al leen. Twee kinderen hebben we. Dochters, natuurlijk dochters. Oogappels allebei, heen is de oudste: „Kom je vanavond gezellig eten pap?" Zo is onze Ireen. Fleur is de jongste: „Ons gezellige eten tje van vanavond kan helaas niet doorgaan pap. "Zo is onze Fleur. Goed dat waren de dames. Alle lie ve, verre, vlijtige en verleidelijke dames. Mannen? Hou toch op. Wat kunnen mannen mij nou schelen. Een prima stukje toch voor een da mesblad? Nu ja, daar dacht die me neer van de Libelle helaas anders

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2