'Het meest antieke dat ik heb ben ik zelf MEDIA Verslaggevers in Irak onbetaalbaar Ranzigheid die platter is dan plat Sober en met een tikje humor Nelleke van der Krogt nieuwe presentator Tussen kunst kitsch NPS maakt multicultureel consumentenprogramma' j$ vernoemd ir Jip Golsteijn fftgDAM - De vorig jaar leden popjournalist Jip jteijn van De Telegraaf leeft k in een prijs die naar hem jrnoemd door collega's en len. De Jip Golsteijn Jour- lek Prijs, bestaande uit »urs van 5000 euro.De is bedoeld voor „bijzon- lurnalistieke prestaties op lied van de populaire meer in het bijzonder en reportages over lur, film, literatuur en edia," aldus de initia- iers. da van Nie ar Yorin (sum - Nada van Nie en lolly Dot Patty Zomers gaan Morin het programma De ■epolitie presenteren. In het gramma dat vanaf maandag nart wekelijks te zien is, bzij op zoek naar de Jiist geklede Nederlanders, loeken ze tijdens de meest jenlopende evenementen als Concerten en studenten den. Elke week wordt de jerobe van een slecht ge il persoon onder handen lidvat sponsort RO-concerten ■sum - Drogisterijketen jvat is de nieuwe sponsor iet Zondagochtend Con- een co-productie van de en het Concertgebouw, leks concerten wordt sinds elke zondagmorgen om l uur op Radio 4 uitgezon- Het Knridvat heeft al ja- lig iets met klassieke mu- De keten geeft cd's uit van kwaliteit voor weinig geld. erd onlangs de cd-set van K ruidvat van Shostakovich de Cannes Classical ds uitgeroepen tot beste ieke uitgave van het jaar. egraaf wil ;elstalige krant indam - Het Telegraaf- em onderzoekt de moge- om een Engelstalige uit te gaan geven. Dat een woordvoerder van het it wij >m gisteren gezegd. Er zijn 5 6 30 ddels journalisten bena- om mee te werken aan roefnummer. De woord- Ier benadrukt dat er nog lesluit is genomen over krant eruit zou moeten wanneer die zou moe- ^Hn verschijnen. „We zijn ^Big uit te zoeken of een Hptalige krant enige kans lagen zou kunnen heb- mptation Island ar SBS 6 zaterdag 22 februari 2003 Nelleke van der Krogt (55) neemt vanaf maandag de presentatie van het populaire AVRO-programma Tussen kunst kitsch over van Cees van Drongelen. Eindelijk kan ze het imago van die strenge mevrouw met die keurige stem van Opsporing verzocht van zich afwerpen. Want in Kunst kitsch mag best gelachen worden. „Het is slechts televisie." door Susanne van Velzen Hilversum - Haar gulle lach komt uit haar tenen en klinkt vaak en hard door het Hilversumse etablissement Ze is klein en tenger, maar haar aan wezigheid vult met gemak de grote ruimte. Na tien jaar Opsporing ver zocht kennen veel kijkers Nelleke van der Krogt als die strenge mevrouw met die keurige stem. „Dat is de prin ses Margriet-kant van mij. Als ik op straat herkend werd, waren mensen altijd heel beleefd. Oh je, mevrouw Vander Krogt, als ik maar niet gearres teerd word." Sinds haar optreden bij Paul de Leeuw in het panel van Zo vader zo zoon en haar deelname aan de Vaginamonolo gen is dat beeld van die keurige me vrouw een beetje bijgesteld. „Nu word ik op straat aangeklampt door mensen die zeggen 'Jezus wat heb ik met u ge lachen'. Ik heb blijkbaar heel wat mensen verbijsterd achtergelaten. Mensen weten pas als ze me ontmoet hebben dat ik zo gek als een deur ben." „Tijdens de montage van Kunst kitsch viel die harde lach me ineens zo duidelijk op. Ik moet nu oefenen op geruisloos lachen. Ik mag geen domi nante rol spelen in het programma. Want ik doe er niet toe. Als je je be roemdheid uit wil bouwen moet je niet Tussen kunst kitsch gaan pre senteren." Nelleke van der Krogt was na tien jaar Opsporing verzocht toe aan wat an ders. „Ik moest het stokje doorgeven. Het was gewoon tijd. Dat voel je intuï tief. Na anderhalve maand vertelde mijn baas Ad 's-Gravesande dat Cees van Drongelen met pensioen ging en vroeg of ik de eindredactie en presen tatie van Tussen kunst kitsch wilde doen. Ik was er heel erg blij mee. Ik ben gek op kunst en oude dingen. Schilderkunst van rond de vorige eeuwwisseling vind ik fantastisch; im pressionisme en wat daarna komt. Zelfben ik geen verzamelaar. Ik heb geen bijzondere stukken in huis. Ook geen familiestukken. We waren vroe ger thuis hartstikke arm. Als de vod- denboer door de straat kwam en vroeg om vodden zie mijn moeder al tijd 'schat, ik heb alles aan'. Het meest antieke dat ik heb ben ik zelf." „Mijn nieuwe programma is een to taal ander programma dan Opsporing verzocht en toch zijn er gelijkenissen. Ik heb wederom met een belangrijke derde partij te maken. Vroeger was dat justitie en nu zijn het de experts. Zij en het publiek spelen de hoofdrol. Daar heb ik geen enkele moeite mee. Ik ben een nogal overleggerig en een dienstbaar type. Daarom klikt het ook zo tussen mij en Paul de Leeuw en an der dominante figuren. Ik heb geen moeite met de aangeefrol. De behoef te om leuker dan Paul of de expert te zijn heb ik niet." Antiques Roadshow Tussen Kunst kitsch is al achttien jaar één van AVRO's succesformules. Het programma, waarin Nederlanders hun huis- tuin- en keukenkunst op waarde laten schatten door experts, is gebaseerd op het BBC-programma The Antiques Roadshow. In Engeland draait dat programma al sinds 1977. Wekelijks kijken er inmiddels zo'n tien miljoen mensen naar. Het geheim van het succes zit volgens BBC-presenta- tor Michael Aspel in de combinatie van een detective, een spelshow en een geschiedenisles. „Het is een ijzersterke formule", beaamt Nelleke van der Krogt. „Daar om moet je er niet teveel aan sleute len. Je moet een antiek kastje niet in eens blauw schilderen maar wel zor gen dat het niet in elkaar zakt. Cees heeft in al die jaren niets veranderd en ik heb dat ook niet rigoureus gedaan. Ik ben het opknapbureau van de AVRO, een soort winterschilder. Ik heb de leader wat vlotter gemaakt. Met een bas en een drum eronder. De experts en de gasten zitten nu tegen over elkaar in plaats van op een rijtje. De mensen die er omheen stonden als wethouder Hekking, zitten nu. Ik sti muleer ze om vragen te stellen. Om te reageren. Ze hoeven hun adem niet in te houden. Lachen mag ook. Het is slechts televisie. En nu maar hopen dat met mijn komst de kijkcijfers niet naar beneden gaan. Dan verschijn ik Nelleke van der Krogt: „Mensen weten pas als ze me ontmoet hebben dat ik zo gek als een deur ben." Foto: AVRO/Nico Kroon de eerstkomende maanden alleen nog maar met een zak over mijn hoofd op het werk." Tussen kunst kitsch is een intensief programma om te maken. Per opna medag komen er zo'n 1300 mensen voorbij. Ze kopen een toegangskaart voor 12,50 euro en mogen maximaal drie voorwerpen voorleggen aan de experts. „We moeten de vaart er wel inhouden. Ze gaan met 150 mensen tegelijk naar binnen. Je kunt mensen niet zes uur buiten in de rij laten staan. Het is iedere keer weer een heel circus." Nelleke heeft inmiddels zes opnamen achter de rug. „Elke dag zitten er leuke en bijzondere verhalen tussen. Of klei ne drama's. Iemand die een voorwerp voor 2000 euro heeft gekochten te ho ren krijgt dat het helemaal niks waard is." De meest bijzondere vondsten tot nu toe zijn een tekening van de hand van koningin Beatrix toen ze tien jaar oud was en een ets van Rembrandt. Medelijden „Het was zo'n leuke vrouw die met die ets kwam. Hij was van haar zoon. Die had heel veel pech en tegenslag gehad in zijn leven. Hij had die ets van een mevrouw gekregen die medelijden met hem had. Ze wist niet wat ze in handen had. Ook die moeder en zoon niet. Ze zagen wel Rembrandt op het werk staan, maar dachten geen mo ment dat het echt was. De expert zag het meteen." Ze heeft een meer dan fulltime baan aan Tussen kunst kitsch. De Op reis-versie van het programma, die in de zomermaanden te zien is, moet 'verbouwd' worden en ze is ook eind verantwoordelijk voor de website. En dan zijn er nog de Vaginamonologen. Nelleke van der Krogt veert overeind als de theaterproductie ter sprake komt. „Kind, dat is zo ontzettend leuk. Ik ben vorig seizoen daarvoor ge vraagd en doe dit jaar weer mee." De Vaginamonologen zijn geschreven door de Amerikaanse Eve Ensler. Zij baseerde zich op 200 interviews met vrouwen van allerlei nationaliteiten en bevolkingslagen, die ze ondervroeg over hun vagina. In het stuk vertellen steeds drie vrouwen verhalen over het geslachtsorgaan. „Vorig seizoen waren bekende vrouwen nog wat huiverig om mee te doen. Na het succes van de eerste reeks, meldden veel bekende vrouwen zichzelf aan", vertelt Van der Krogt. De groep is uitgebreid tot zo'n dertig vrouwen. De cast bestaat dit seizoen uit onder andere Froukje de Both, Willeke Alberti, Ricky Koole en Nelly Frijda. Kniertje „Ik ben nu op een leeftijd dat ik din gen kan doen die ik echt leuk vind. Acteren is verschrikkelijk leuk. Daar ben ik inmiddels achter. Ik zou niet ri goureus van tv naar toneel willen. Die 23 jaar radio en televisie gooi ik niet zomaar weg. Ik ben nu 55 en als ik dan het acteervak goed onder de knie heb kan ik nog net Kniertje spelen. Of ik moet aan de botox (anti-rimpelin- jecties- red.) Nou aan mijn lijf niet. Als ik 's morgens in de spiegel kijk ben ik trots en ontroerd door dat oude hoofd. Die rimpels zijn de weerslag van een intens leven. En daar heb ik vrede mee. Ik struikel nu ook af en toe in de steeds sneller wordende levens stroom. Een van de twee collega's met wie ik de harde kem vorm van het programma is 27 en geestelijk zo ra zendsnel. Ik heb dan soms zo'n oude- dames-aarzeling. Dat is een prima mix op de redactie. Ik wil straks ook als oude redacteur onder een jonge eind redacteur kunnen werken. Die flexibi liteit moetje hebben." „Op een gegeven moment moet je een stapje terugdoen. De verantwoorde lijkheid als eindredacteur is best zwaar. Misschien ga ik wel weer naar de radio of teksten schrijven. Amuse mentsprogramma's zou ik niet kun nen doen. Dat staat te ver van me af. Je moet dingen altijd met passie kun nen doen. Dat probeer ik jonge men sen ook mee te geven als ze beginnen met presenteren. Lieve schat er is één hele grote valkuil en dat is dat omroe pen gelijk Dracula altijd op zoek zijn naar nieuw bloed. En de verleiding is groot als ze je allemaal bellen en de grote glimmende voordeur aanbie den. Maar blijf selectief en plan rustig want als je erin trapt, lig je er met de zelfde snelheid en een leeggezogen nek via de veel grauwere achterdeur weer uit" Tussen kunst kitsch, vanaf maandag 24 februari, AVRO, Nederland 1,21.00 uur. De eerste aflevering is vanuit het Singer Museum in Laren. Ksum - De SBS-groep ver- de reality-serie Tempta- land van V8 naar het be ien SBS 6. Belangrijkste Ovoor de nieuwe zender- fis dat de directie zeer te n is over het programma, van de wijziging is wel is drie weken langer :n wachten op de eerste ing. Tempation Island ivankelijk morgen van jaan op V8. De uitzending eerste aflevering is ver- n naar zaterdag 15 Vier koppels testen in ition Island hun relatie. hilversum/anp - De NPS komt vanaf zondag 2 maart met het programma PREMtime over de multiculturele samenleving. De Amsterdamse advocaat Prem Radhakishun tekent voor de presentatie- Het wordt elke zondag rond 16.30 uur. De makers willen in het pro gramma de kwaliteit van de sa menleving toetsen. „We willen een toegankelijk programma maken dat veront waardiging oproept, positief en negatief. schetst eindredac teur F. Jennekens. PREMtime wil onderwerpen behandelen als een pasgebo ren baby die door de IND wordt uitgewezen en zich zelf standig in het land van her komst moet melden. Of het leed van Hollandse kro kettenmakers die worden be dreigd door uitheemse snacks. „De uitzending gaat over prak tische zaken als opvoeding, wonen, werken, onderwijs, en zovoort", aldus Jennekens. Als het programma aanslaat, krijgt het in het volgende tv- seizoen werkelijk een plaatsje op primetime. hilversum/anp/mediaredactie - Het is duur, zeer gevaarlijk en praktisch misschien wel onmo gelijk. Toch puzzelen diverse hoofdredacteuren of en hoe hun medium verslag kan doen van een eventuele aanval in Irak. De media hebben vooral moeite om visa voor Irak te krijgen. Correspondent Harald Doorn bos van de GPD, waarbij ook deze krant is aangesloten, ver laat vandaag Bagdad omdat zijn visum is verlopen. Hij zal met een een nieuw visum aanvra gen. Van NRC Handelsblad zijn vier visumaanvragen onlangs geweigerd. NRC heeft momen teel een journalist in Noord- Irak.De Volkskrant heeft Kim Ghattas momenteel in Irak. „We hebben een clubje mensen klaarstaan die paraat zijn. We sluiten niet uit dat we in geval van oorlog mensen naar Irak sturen", aldus adjunct-hoofdre dacteur F. Kalshoven. Media hikken met name aan te gen de dure molestverzekering die voor oorlogsverslaggevers moet worden afgesloten. Vol gens H. Verploeg van journalis tenvereniging NVJ kan de pre mie per dag oplopen naar 5000 euro. Zijn organisatie wil gaan praten met de verzekeraars om daar wat aan te doen. Om kosten te drukken en goed samen te kunnen werken, heb ben de publieke omroepen de handen ineen geslagen. Onder coördinatie van NOS Actueel worden uitzendingen gemaakt waar de diverse actualiteitenru brieken (Twee Vandaag, Net werk en NOVA) aan meewerken. Lars Andersson, hoofd NOS Ac tueel, hoopt op meer en beter filmmateriaal dan tijdens de Golfoorlog. Hij heeft met de di verse medewerkers al geoefend en zo eventuele oorlogsuitzen dingen voorbereid. Tien .Neder landse televisieverslaggevers hebben de eerste week van fe bruari in Wales een cursus Hoe overleef ik in een vijandige om geving gevolgd. De omroepen hebben inmiddels verslaggevers in Koeweit (Wouter Kurpers- hoek zit daar al) en rekenen ook op een ploeg in Bagdad. Zo'n ploeg bestaat telkens uit onge veer vijf mensen. Namen zijn nog niet bekend. RTL Nieuws denkt een ploeg van acht mensen naar de regio te sturen, zo geeft adjunct hoofdredacteur M. Schreuder aan. Conny Mus gaat naar Bag dad, Bart Hettema naar Turkije en Jaap van Deurzen naar Jor danië. De RTL-verslaggever die naar Koeweit gaat is nog ondui delijk. „Het is waanzinnig duur dus budgettair vergt het grote offers. Als het alleen een lucht oorlog wordt, verslapt de aan dacht snel en kunnen we men sen terughalen", analyseert Schreuder. Een CNN-woordvoerder zegt dat zijn organisatie op scherp staat. „We hebben diverse bu reaus in de regio waar gekwalifi ceerde mensen al lange tijd werkzaam zijn." CNN streeft naar betere beelden dan alleen maar groene puntjes op een zwart scherm. Dat moet ook wel, want tijdens de Golf oorlog waren zij de enigen ter plaatse, maar nu is er concur rentie. Bij Anna Nicole Show verbleken Patty Brard, familie Pfaff en Osbournes RADIOGEZICHT :uM - Sommige mensen alles voor een beetje aan- De kijker wordt deze da- ook om de oren gesla- let de zogenaamd private leringen van menig ge ster. Na de Osbournes en ;che doelman in ruste larie Pfaff, krijgen we de ide weken het gladgestre- •et-paar Adam en Patricia uitgemeten op de buis. e onvermijdelijke Patty kon natuurlijk weer niet •lijven in de race om een •rogramma. atty kan inpakken. Als in plat moet, dan maar platst, dachten ze name- SBS 6. De zender komt de proppen met een rea- ogramma over de steenrij- erikaanse weduwe Anna Smith, bij wiens beleve- het wel en wee van Patries en Pet in één klap verbleken. Patty ordinair? Nicole spant de kroon. Pa- en Adam klef? Moet je An- ole en haar hondje Sugar is zien! De Adam's family- ntie is groot, het huis van Nicole veel groter. Kort- nna Nicole is rijker, !der, maffer en zieliger dan Adam en Patricia bij el- laar voorgeschiedenis: de alige stripper en Playmate Nicole Smith, bij de bur- e stand bekend als Vickie Marshall, oogstte absolute Ifaam door in 1994 op Anna Nicole schijnt zich werkelijk niet druk te maken over wat de kijkers van haar vinden. Foto: EPA haar zesentwintigste te trouwen met een 89-jarige, zieke olie magnaat. Het paar had elkaar ontmoet in een topless bar in Houston, waar Anna Nicole werkte. Na amper een jaar hu welijksgeluk stierf de miljardair en Anna Nicole erfde een deel van zijn fortuin, een bedrag dat na een reeks rechtszaken met verbeten nazaten toch altijd nog een slordige negentig miljoen dollar bedraagt. Vorig jaar werd ze door Holly wood-ontwerpers uitgeroepen tot slechtst geklede vrouw in de showbusiness, en bij het zien van een paar afleveringen van de serie was die conclusie meer dan gerechtvaardigd. We zien de steenrijke Anna Nicole voortdu rend zwaar versuft rondsloffen in een lubberende legging, een veel te strak haltertopje waar steevast de witte banden van een sportbeha onderuit piepen, en een kapsel dat stylist Leco van Zadelhoff spontaan een rol beroerte zou bezorgen. Maar 'nut case' Anna Nicole schijnt zich werkelijk niet druk te maken over wat de kijkers vinden. Ze kotst er stevig op los in een restaurant-wc na een eet- wedstrijd met haar brave zoon Daniël en haar vertrouweling advocaat Howard Stern, ze scheldt haar assistente Kim uit voor slet en hoer als ze een kin derspelletje verliest en giechelt als haar valse, neurotische poe del - niet voor niets aan de Pro zac - bovenop een speelgoed- beer duikt en daarmee onge wenst intiem is. Ze maakt haar eerste afspraakjemet een zwem- pakkenfabrikant en gaat op strooptocht naar sexy lingerie. Ook ziet de kijker hoe ze met de urn met daarin de helft van de stoffelijke resten van wijlen Ho ward Marshall II - Howard Marshall III kreeg de andere helft van de as door de rechter toegewezen - door haar net aan geschafte stulpje in Beverly Hills rondsjouwt. „Hier is de keuken schat, en hier de kamer." Uit eindelijk krijgt de geliefde echt genoot een mooi plekje boven op de televisie. „Voor mij is het huis nu pas een thuis", verzucht de aangeslagen weduwe. „Vijf dagen uit het leven van An na Nicole Smith zijn veel span nender dan het gehele leven van veel mensen", zo prees een woordvoerder van het Ameri kaanse kabelkanaal E! de inder daad ongewone serie aan. In middels is er een tweede reeks besteld. „Ik heb niet het idee dat ik geëxploiteerd word. Maar so what, ik krijg er in ieder geval goed voor betaald", aldus Smith. Monique Brandt The Anna Nicole Show, vanaf woensdag bij SBS 6,22.55 uur. Naam: Klaas Samplonius Leeftijd: 55 Radioprogramma: Muziek aan tafel Zender: Radio 4 Altijd al bij de radio willen wer ken? Absoluut. Ik ben een radiogek van huis uit. Mijn moeder luis terde altijd naar de radio, ik kan me de programma's uit de jaren vijftig nog scherp herinneren. Ik wilde altijd twee dingen, journa list worden en bij de radio wer ken. Hoe ben je bij de radio terechtge komen? Ik ben journalist geworden en werkte bij het Algemeen Dag blad. Deze krant kocht begin ja ren '70 zendtijd op de piraten zender Radio Noordzee. Dat was mijn kans om naast mijn werkzaamheden bij de krant ook voor de radio te gaan wer ken. Ik ben een sportprogram ma gaan presenteren. Radio-cv? Na Radio Noordzee ben ik voor de AVRO gaan werken. Daar presenteerde ik het AVRO Ra diojournaal en een sportrevue van Dick van Rijn. In 1977 ben ik NOS Langs de Lijn en Met het oog op morgen gaan presente ren. Twee jaar later ben ik daar naast ook Radio Tour de France Klaas Samplonius Foto: TROS gaan doen, dat heb ik 15 jaar ge presenteerd. In 1986 ben ik voor de TROS gaan werken. Ik ben daar hoofd actualiteiten radio geweest, hoofd van TROS Aktua en hoofd informatieve program ma's. Inmiddels ben ik hoofdre dacteur van het tv-programma 2Vandaag. Wat herinner je je van je aller eerste uitzending? Mijn eerste live-uitzending was op een maandagavond voor het Radiojournaal van de AVRO. Ik had drie minuten en er zaten twee onderwerpen in die uit zending: één over de Neder landse Antillen en één over Isra el. Mijn hart klopte in mijn keel, ik heb mijn vrouw nog even ge beld. Ik had echt het gevoel van 'nu zet heel Nederland zijn kof fiekopje neer, want hier kom ik'. Ik heb de uitzending gelukkig tot een goed einde weten te brengen." Wat is er zo leuk aan radio ma ken? De intimiteit. Met een klein groepje mensen kun je een ra dioprogramma maken. En de snelheid is leuk, radio blijft toch het snelste medium. Is radio maken moeilijk? Nee, ik vind het niet moeilijk. Ik heb dit ook altijd gewild, ben er altijd heel bewust mee bezig. Het is wel moeilijk om het goed en zorgvuldig te blijven doen. Er is tegenwoordig zoveel aanbod, mensen stemmen heel bewust op je af. Dus vind ik het een ver plichting naar de luisteraar om duidelijk en zorgvuldig te pre senteren. Wat voor presentator ben je? Sober en met een tikje humor. Heb je een bepaald ritueel tij dens het presenteren? Ja, mijn spullen moeten altijd op een bepaalde manier liggen. De berichten die ik nog niet heb gelezen liggen links van me, de gelezen berichten rechts. Mijn koptelefoon moet zacht staan en alleen mijn rechteroor be dekken, zodat ik ook nog met mensen in de studio kan praten. En ik heb altijd een glas water naast me staan. Word je wel eens aan je stem herkend op straat? Nee, niet aan mijn stem. Wel aan mijn naam. Vroeger had je nog Eurocheques en dan vroe gen mensen wel eens 'bent u dé Maas Samplonius'? Luister je zelf verhaar de radio? Ja, heel veel. Ik zet 's ochtends altijd de radio aan. Ik luister veel naar Radio 1 en Radio 4 en naar Classic FM. Op mijn werk luister ik ook naar verschillende bui tenlandse zenders. Favoriete programma? Het Radio 1 Journaal en Langs de Lijn. Favoriete presentator? Govert van Brakel. In hem her ken ik mezelf. Hij is secuur en maakt een grapje als het moet. Voor welk programma zou je de overstap naar televisie maken? Die overstap heb ik al gemaakt. Ik ben hoofdredacteur van 2Vandaag. Als ik ooit nog iets anders zou gaan doen voor tv, zou dat ook een programma in de actualiteitensfeer zijn. Lieneke van der Fluit

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29