KUNST CULTUUR Renée Soutendijk terug op het toneel Tovenaar van Oz kan eigenlijk niet toveren Theater voor bèta's, filosofen en dichters Liberg: knap, maar niet af Zomerfestivals protesteren Actrice in Leidse Schouwburg als licht neurotische kookboekenschrijfster Polanski's 'The Pianist' kanshebber voor Cesar PRONKSTUKKEN UIT HET OUDE SYRIË 1 NOV 2002 - 9 MRT 2003 BUKSMUSEUM VAN OUDHEDEN, LEIDEN teflet' usical mc - Flip van Duijn, de win Annie M.G. Schmidt, een musical geschreven ,ncje sis van het boek 'Pluk van teflet' van zijn moeder, idermusical gaat op 18 iremière in de Konink- ïouwburg in Den Haag. iziek is geschreven door van Hintum, de regie is in nvan Bruun Kuijt. 'Pluk' op de planken gebracht e Stichting S.I.P., die eer dag ijntje tot musical voor ;racnrn maakte- tellinj nover intie Hendrix oude 4 - De regisseur van de net d l°°dy Sunday", Paul A?ass, wil een film maken laatste dagen van de le- rische gitarist Jimi ix. De film over de op 27- nr eeftijd overleden gitarist lie titel 'Crosstown Traf- X)rkc idelii in st< ifred Mann De Arrow-festival nvoorde - Behalve Deep Status Quo en Uriah Zal ook de Manfred s Earth Band op 27 april imen aan het Arrow-festi- ttr klassieke rock in nvoorde. Ook Lynyrd oi 'd, LA. Doors en Wishbo- zijn van de partij, net als Het Arrow-festijn in nvoorde is volgens orga- Mojo Concerts het eer- tival dat uitstluitend op krock is gericht. hter aan huis' imsterdam (dam - Den Haag onder een literaire missie naar rdam. De Hofstad kent al iet evenement 'Dichter is', waarbij vijftig dich- Hagenaars thuis uit ei- frk declameren. De Stich- ichter aan huis' gaat nu ipril iets dergelijks orga- i in Amsterdam: "Verhaal Schrijvers als Jan Wol- i Nelleke Noordervliet le- or op kleinschalige loka- de hoofdstad. Het pu- ekt erlangs. 8' Uw jaarboek isthistorie - In de reeks 'Leids listorisch Jaarboek' is het le deel, getiteld 'Beelden voud', verschenen. In dit taat de betekenis van het ie schaal vermenigvul- >eeld voor de overdracht orstellingen, kennis en en van de zestiende tot de twintigste eeuw cen- laarbij wordt aandacht d aan uiteenlopende on- j pen, als boekillustraties "T/\ otieprenten, stereofoto's rlxulpe8els- theater recensie Susanne Lammers Voorstelling Tatatata door Hans Liberg. Gezien: 21/2, Stadsgehoorzaal, Leiden Met Tatatata, het begin van de vijfde van Beethoven, begint ook de nieuwste show van Hans Liberg. Krachtig, dwin gend, geen tegenspraak dul dend. Maar ook al leunt en leent Liberg erg op en van sym fonieën, zijn Tatatata is daar uiteindelijk niet mee te vergelij ken. Hij verzint meesterlijke motiehes en themaatjes, maar komt niet tot een groot geheel. Dat is niet erg zolang je naar hem luisteren mag, want hij is scherp en snel en stijlvast en hoogst amusant, maar zodra hij, gemakkelijk over de losse draadjes heen, het podium is afgestapt, knaagt het zachtjes. Liberg blijkt tevreden met een rake schets uit de losse hand, maar is te lui om het verhaal af te maken. Terwijl hij er toch op zijn minst drie begonnen is. Hij begint, na de onvermijdelijke cursus publiekseducatie, die als vanzelf een klierige versie van 'Herkent u deze melodie?' wordt, met het afzeiken van de Nieuw Politiek. Met perfect ge typeerde melodietjes uit de ou de doos schetst hij een vals por tret van Jan Peter, legt en pas sant op geniale wijze de verwik kelingen rond het Oranjehuis uit, en preludeert met de bun del 'Kun je nog zingen, zing dan mee' alvast op zijn tweede hoofdthema: bedmuziek. Dan volgt een korte samenvat ting van de Aida van Verdi, c.q. Elton John en die vormt dan weer de inleiding op The Lord of the Ring, dat wil zeggen zijn lofzang op Wagners tóng. En vandaaruit maakt hij weer uit stapjes naar de Nederlandse, al dan niet dialectisch gekleurde, popmuziek. Running gags zijn de Bolero van Ravel, de tune van Flipper en vooral Brandend Zand, dat Liberg letterlijk overal in weet te verwerken en dat daardoor grote komische kracht krijgt. Ronduit verbijste rend knap is zijn stapelen van laagje op laagje; zijn associatie vermogen, muzikaal en verbaal, is enorm. Om die orkaan aan invallen te weerstaan, moet je je stevig vastklampen aan je stoel, maar uiteindelijk wordt wel het steeds leger om je heen. Liberg maakt met Tatatata een programma volgens beproefd Liberg-concept: knap, geestig, door zijn muzikale virtuositeit overweldigend, maar geen ver haal dat echt af is. Een verruk kelijke chaos, maar een Unvol- lendete. den haac/cpd - De zomerfesti- vals protesteren op 1 maart te gen het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen en de cultuurfondsen. Het protest is in de vorm van een grote uitverkoop. In Paradiso in Amsterdam showen de leveran ciers (de artiesten) hun waren (de acts) op de catwalk. De actie is een initiatief van het Oerol Festival. Volgens directeur Joop Mulder gaan de aandacht en daarmee de subsidies van de fondsen te veel uit naar 'binnen- theater'. „Er zijn twee fondsen die subsidies verstrekken voor podiumkunsten. Beide worden gefinancierd door het ministe rie. De laatste jaren constateren we dat steeds minder geld vrij wordt gemaakt voor ons", meldt Mulder. „Zomertheater lijkt een ondergeschoven kindje te wor den en dat is zonde, want juist festivals als Oerol maken theater aantrekkelijk voor een breed pu bliek." Festivals als Oerol moeten het vooral hebben van de opbreng sten van de kaartverkoop. Die loopt al jaren goed, dus financi ële stroppen zijn niet direct het gevaar. Mulder: „Het probleem is de organisatie. We moeten al tijd vooraf veel ii#?steren en dat gaat steeds moeilijker." RESERVEER NU UW KAARTJES: 0900 - 6 600 600 0,10 P.M.) OF WWW.BRONNENVANINSPIRATiE.Nl theater recensie Dick van Teylingen Theater Adhoc speelt Hyper, naar De hoofdinspecteur en de ultra-intelligente machine van Stephan Themerson. Idee en spel: Jan van den Berg en Rien Stegman. Toneelbeeld: Hannie van den Bergh. Gezien op 21 februari in het LAKtheater, Leiden. Vanavond herhaling. "Dat was in Leiden, in het LUMC", corrigereert een dame uit het publiek De mannen op het toneel gaven Utrecht de eer van de implantatie van een ei erstok in een bovenarm, en dat laten we natuurlijk niet op ons zitten. Jan van den Berg en Rien Stegman nodigen trouwens hartelijk uit tot meepraten. En vooral tot meedenken. Deep Fritz verslaat Kasparov. In de Britse hoogleraar Kevin War wick zit een chip die recht streeks in verbinding staat met zijn zenuwstelsel. Een team van Philips-machines wordt Euro pees kampioen robotvoetbal. Waarom hoor je daar in het theater nooit van, zult u zich af vragen. Maar gelukkig is er The ater Adhoc, die dit soort weten schappelijkheden een plaats geeft in een theatraal betoog vol verrassende associaties. Het hoofd is rond opdat de gedach ten makkelijk de hoek om kunnnen, zei Picabia al. Uitgangspunt van Hyper is de dialoog Special branch van Stephan Themerson, in de Ne derlandse vertaling De hoofdin specteur en de ultra-intelligente machine. Inspecteur Watson gaat op bezoek bij wetenschap per Irving John Good en verzeilt met hem in een boeiende denk oefening: wat moet er in de hard- en software van een ul tra-intelligente machine om die een moreel bewustzijn te ge ven? Dat leidt tot allerlei be spiegelingen: over Einstein, ethiek, God, Homerus, kakker lakken, liefde, 1969 (Joe Cocker, Jack Kerouac, Neil Armstrong), overtuigingen, platwormen, Plato, etcetera, enzovoort. Uit eindelijk stelt de inspecteur vast dat zijn gespreks- en denkpart- ner geen communist is. Die blijft alleen achter, en stelt zijn ultra-intelligente machine de enige vraag die hij niet kan be antwoorden. Eigenaardig theater, van Adhoc, niet gehinderd door psycholo gie, conflict of spanningsboog. Twee mannen staan met elkaar te redeneren voor een video scherm met slimme, maar wei nig opdringerige projecties, dat is alles. Maar leuk is het wel. En je krijgt er nog een cd-rom bij ook. Theater voor bèta's, filoso fen en dichters. En andere nieuwsgierigen. door Willem Hoogendoorn leiden - Ruim twintig jaar gele den stond Renée Soutendijk voor het laatst op het toneel. Met drie goede bekenden speelt ze nu in 'Eten met vrienden', een vrouw wier huwelijk lijkt te verbrokke len. „Het is een wake-up-call: blijf alert op je eigen situatie." Nee, we hoeven er niet op te re kenen Renée Soutendijk voort aan elk seizoen op het toneel te zien. Toen ze werd gepolst voor een rol in 'Met grote blijdschap', de toneelversie van de film van Lodewijk Crijns waarin ze zo imponeerde, heeft ze voorlopig nee gezegd. „Eerst maar eens af wachten hoe dit bevalt", zegt Soutendijk (1957). „Het is heel veel reizen en ik heb thuis nog een kleintje van zes. Tot nu toe is het een groot feest in 'Eten met vrienden' te staan, maar het is allemaal nog nieuw, na twaalf of dertien voorstellin gen. Ik weet niet hoe het zal zijn als we ze er alle negentig op hebben zitten. Ik ben iemand die ervan houdt zich nieuwe doelen te stellen. Ik neem graag risico's, dat is de enige manier om het vol te houden. De kans dat ze voortijdig uit het stuk stapt, is ditmaal niet aan wezig. Het gebeurde wel bij de laatste tournee die Soutendijk maakte in 1981. Ze speelde in 'Harold en Maude' en had een clausule in haar contract dat ze weg mocht als zich een interes sante filmaanbieding zou voor doen. En inderdaad: ze liet Mary Dresselhuys en Huub Stapel, met wie ze nu ook in 'Eten met vrienden' staat, achter en ver trok naar München voor filmop namen. En daarna, vertelt ze, kwam het er niet meer van. Ze speelde in zo'n veertig films waaronder moderne klassiekers als 'Het meisje met het rode haar', 'De Huub Stapel en Renée Soutendijk zijn dinsdag als echtpaar te zien in de Leidse Schouwburg. Foto: Leo van Velzen vierde man' en "Van de koelen meren des doods', werkte in Hollywood en de laatste jaren hoofdzakelijk in Duitse televisie films. Evengoed liggen haar roots op het toneel: in de jaren zeventig speelde ze bij de Thea terunie in stukken als 'Jan Rap en zijn maat' en 'De nacht van de rattenkoning'. „Ik kreeg in die jaren wel aanbiedingen, maar het probleem van toneel is dat je je zo ontzettend lang van tevoren moet vasdeggen. Ik ben niet zo planmatig. Ik reageer op wat er op me afkomt, spontaan, intuïtief, en kijk of ik wat kan met materiaal. Het is ook wel zo dat het steeds moeilijker wordt weer te beginnen naarmate je langer weg bent. Net alsof de drempel steeds hoger wordt." Wat haar bewoog in 'Eten met vrienden' te stappen, een stuk van de Amerikaanse schrijver Donald Margullies waarvoor hij de Pulitzerprijs kreeg? Het stuk zelf, natuurlijk, maar ook de cast, die bestaat uit acteurs die ze al lang en goed kent: Huub Stapel, Carolien van den Berg en Sjoerd Pleijsier. „Met hem heb ik in Den Haag nog op school gezeten, ik ken Sjoerd al 35 jaar. Voor ons is het echt eten met vrienden. Sjoerd weet ontzet tend veel van eten en onderweg naar de voorstelling zorgt hij al tijd voor lekkere hapjes als we in de bus zitten. We hebben het uitstekend naar onze zin. We zijn geen van vieren echte broodacteurs. We doen alleen iets als we erin geloven." Soutendijk speelt in 'Eten met vrienden' een vrouw van haar eigen leeftijd, Karin, die met haar echtgenoot Johan (Huub Stapel) vrienden te eten krijgt. „Dat is ook een echtpaar, maar zij gaan uit elkaar. Door deze verandering dwingen ze het an dere echtpaar in de spiegel te kijken. Het goede aan het stuk is dat het geen oordeel geeft, maar schetst hoe die twee echtparen zijn en op elkaar reageren. Wat ik om me heen opmaak uit de reacties, is dat mensen de situa tie op het toneel als heel her kenbaar en navoelbaar be schouwen. Het probleem van het echtpaar in het stuk is dat ze over hun gezamenlijke werk, het schrijven van kookboeken, el kaar prima verstaan, maar pra ten over hun relatie is verboden terrein. Karin is een licht neuro tisch type vrouw dat graag con trole uitoefent op de dingen en langzaam ziet hoe alles haar ontglipt. Ze is als de dood haar zekerheden op te geven. Aan het eind is alles onduidelijk. Blijven ze bij elkaar of stoppen ze er mee?" Dat de kritiek na de première niet onverdeeld gunstig was, houdt Soutendijk niet bezig. Aan de geestdrift waarmee ze over het stuk vertelt, is op te maken dat ze het meent. „Ik weet dat we met z'n vieren en regisseur Peter de Baan het bes te uit onszelf en uit het stuk ha len. Ook het publiek reageert enthousiast. Het is ontzettend leuk elke avond voor een volle zaal te staan. Film is toch een vluchtiger medium. Op het to neel kun je dingen proberen, je zoekt een balans. Het is heel spannend te zien dat het pu bliek opeens stil wordt, of lacht, het leeft mee. In de reacties proef ik soms trouwens ook wel enige achterdocht, alsof wij als filmacteurs alleen maar in dit stuk zouden staan om een volle zaal te trekken. Dat is onzin. We spelen het volstrekt integer en met volle inzet. Bovendien heb ben we een gedegen theaterop leiding achter de rug en meer dan genoeg ervaring. Die twee deling is absurd. In de basis is toneelspelen natuurlijk niet an ders dan acteren voor een film. In Amerika is het volstrekt gang baar dat bekende acteurs in to neelstukken spelen. Kijk naar Meryl Streep of Glenn Close." 'Eten met vrienden', dinsdag 25 februari, 20.15 uur, Leidse Schouwburg. Regie: Peter de Baan. 'Helemaal leuk voor volwassenen met kinderen' Wilco Maas: „De Tovenaar van Oz is eigenlijk een onhandig mannetje." Publiciteitsfoto door Herman Joustra leiden - De Tovenaar van Oz is nog steeds niet versleten. Jaar na jaar stapt deze opvallende verschijning, met woeste haren, op het musicalpodium. Zoals ook maandag. De Stichting Jeugd Musical Amsterdam geeft dan twee voorstellingen in het Circustheater in Scheveningen. Met in de hoofdrol Leidenaar Wilco Maas. Die de opvoering 'een echte familievoorstelling' noemt. „Ook leuk voor volwas senen. En helemaal leuk voor volwassenen met kinderen." Voor kinderen vanaf een jaar of vier dan. „Want de ervaring leert dat jongere kinderen toch wel schrikken en overstuur raken van de enge stukjes die er in zit ten. Er komt bijvoorbeeld een boze heks in voor. Elke keer als die opkomt, klinkt er ook een stevig geluid. De Tovenaar van Oz zelf is ook een rare man om te zien." Maar wel een leuke rol om te spelen, zegt Maas. „De to venaar is eigenlijk een ongeloof lijke charlatan. Een mislukte kermisattractie die bij toeval in Oz is terechtgekomen. Daar be schouwt men hem als tovenaar. parijs - De film 'The Pianist' van regisseur Roman Polanski is de grote kanshebber om vandaag als de winnaar uit de bus te komen als in Parijs de Cesar voor de 28ste keer wordt uitgereikt. De Cesar is de belangrijkste Franse filmprijs. Andere genomineerden voor een Cesar zijn onder meer 'Amen' van Costa-Gavras en '8 Femmes' van Frangois Ozon. (advertentie) Hij vindt dat best, maar hij kan eigenlijk niet toveren. Het con trast in die persoon vind ik leuk. Het is eigenlijk een onhandig mannetje, maar zodra hij de to venaar speelt en zich zeker voelt, is hij totaal anders. En hij bedoelt het goed wat hij doet Het verhaal in een notendop: Dorothy uit Kansas droomt haar hele leven over een sprookjes land. Op een dag doet een enor me stormwind haar in zo'n land belanden: Oz. Daar ontmoet ze allemaal figuren die op zoek zijn naar iets, zoals de vogelver schrikker zonder verstand, de blikken man zonder hart en de laffe leeuw zonder moed. Maas: „Ze zoeken allemaal iets wat ze eigenlijk wel hebben. Het wordt ze uiteindelijk symbolisch aan gereikt door de Tovenaar van Oz. In Amerika kent iedereen het verhaal. Daar is het echt diep geworteld. Kennen een he leboel mensen ook de teksten." Zo is het in Nederland niet, maar de musical mag zich toch in een grote belangstelling ver heugen. De Stichting Jeugd Muscial Amsterdam - met kin deren en professionele acteurs in de rollen - heeft de voorstel ling inmiddels al zo'n vijftig keer gespeeld. En wegens succes nu al weer geprolongeerd. Maas: „Volgend seizoen gaat de voor stelling door. Ik ook. Met een klein verschil. Af en toe zal ik de rol van de laffe leeuw spelen. Vind ik prachtig om te doen, want het is de meest komische figuur uit de voorstelling." De Tovenaar van Oz, maandag 24 februari, 14.00 en 19.00 uur, Circustheater, Scheveningen. AFPI/Sebastian D'Souza iay - Geraldine Chaplin, idste dochter van de le- arische filmkomiek Charlie lin, heft haar handen ten il op een persconferentie mbay. Zij was gisteren in liase stad om een symbo- |t [Zwitserse prijs uit te rei- an Sharukh Khan, een a Ter uit het zogeheten Bol- nalyti chrift iplin reikt suit dyn Scheerder Vaalse kerk - Fotograaf Jan Scheer- poseert morgen in het ka- in 'Kunst in de Kerk' in de IS e Kerk in zijn woonplaats 'e n Scheerder verzorgde ja- el ig fotoseries in het priem h Dagblad en was vorig jnomineerd voor de cul- rijs Zilveren Veer. De e Kerk in de Breestraat is in open van 14.00 tot uur. Behalve van foto's in bezoekers ook genieten uziek en poëzie.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27