Marathonschaatsers in de uitverkoop SPORT 'KNVB doet nog steeds niets aan onrechtmatige voetbaltrainers' Talloze toppers uit peloton nog hard op zoek naar sponsor mmm mam Kunstgras? zaterdag 22 februari 200} door Eric Korver en Mariëlle Verstegen Het seizoen zit er bijna op voor de marathonschaatsers. Vanavond wordt in Den Haag de finale van de KNSB Cup gereden, dan Finland nog en is het klaar. Maar niet alle schaatsers kunnen zorgeloos aan de zomer begin nen. Door het afhaken van de TVM, Nuon en Thyssen zit een behoorlijke groep nog zonder sponsor. Ook de toppers. Vier vragen aan Miel Rozendaal, Henk Ange- nent, Bertjan van der Veen en Jeroen de Vries. Hoe staat het met de sponsorjacht? Rozendaal: „Rustig. Er hebben zich nog geen spon sors aangediend en ik ben ook niet gevraagd door an dere ploegen uit het marathonpeloton. Voorlopig wacht ik gewoon af, ik heb geen haast. De onderhan delingen met potentiële nieuwe sponsors laat ik over aan Pascal Vergeer, onze ploegleider bij TVM. Als hij iets vindt, ga ik mee." Angenent: „Nog steeds niks. Maar hoopvol ben ik al tijd. Ik vind echt wel wat, of in ieder geval mijn vrouw Sannah die zich daarmee bezighoudt. Het is nu ge woon moeilijk een echt goede ploeg in het leven te roepen. Daarvoor is het eigenlijk al te laat, veel rijders hebben zich alweer vastgelegd." Van der Veen: „Er gebeurt nog weinig. Het is ontzet tend stil, zeker als je dat vergelijkt met twee jaar gele den toen veranderde ik ook van sponsor en stonden ze bij wijze spreken van in de rij. Maar nu heb ik nog weinig concreets. Ik weet dat er belangstelling is om een nieuwe ploeg op te zetten, maar ook daar moet nog een sponsor voor worden gezocht Ik heb in ieder geval nog met niemand om de tafel gezeten. Ik laat alles op me afkomen. De ploeg is nog wel druk bezig om een vervanger voor Nuon te vinden voor de hele ploeg. Daar hebben ze een mannetje voor die dat re gelt en onze ploegleider Richard van Kempen is er ook druk mee." De Vries: „Ik ben druk bezig. Je hoopt dat er een be staande ploeg is die je op wil nemen, maar ik merk wel dat het moeilijker is dit seizoen omdat veel rijders op straat komen te staan. In principe is bij ons ieder een voor zich op zoek bij ons, al wordt ook door de ploeg gezocht naar een nieuwe geldschieter." Maak je je al zorgen? Wat als geen geldschieter komt? Rozendaal: „Dan is er ook niets aan de hand. Mara- thonschaatsen is geen wielrennen, waar je zonder ploeg niet meer kunt rijden. Ik heb niet per se geld nodig. Als ik geen sponsor vind, ga ik alleen rijden. De voorbereiding zal dan wel anders zijn, en alles zal wat minder worden, maar dat neem ik dan voor lief. Angenent: „Als ik écht geen contract meer krijg, stop ik er mee. Maar dat kan ik makkelijk roepen, want ik ben er van overtuigd dat er weer een sponsor komt. Dat zal dan misschien alleen niet zijn op de financiële basis zoals ik die voor ogen heb. Maar die steun komt er, dat staat voor mij vast." Van der Veen: „Zorgen maak ik me eerlijk gezegd Miel Rozendaal (31) uit Warmenhuizen. Full-prof schaatser rijdend voor TVM. Erelijst: Winnaar KNSB Cup seizoen 2001/2002, winnaar Alternatieve elfsteden tocht op de Weissensee in 2002, staat nu tic de in klassement om KNSB Cup. Henk Angenent (35) uit Woubrugge. Se mi-prof schaatser rijdend voor TVM. Erelijst: Winnaar Elfstedentocht in 1997,w| naar KNSB Cup Ln het seizoen 1998/1999, staat nu achtste in klassement om KNSB Ci Jeroen de Vries (31) uit St. Nicolaasga. Full-prof schaatser rijdend voor Thyssen lil ten. Erelijst: Vijfde plaats in KNSB Cup 2001 /20 staat nu vijfde in klassement om KNSB Bertjan van der Veen (34) uit Joure. Full-prof schaatser rijdend voor Nuon. Erelijst: Nederlands kampioen op kunstijs 2000 en 2002. Open Oostenrijks kampioen de Weissensee in 2002 en 2003. Tweede pia in eindklassement KNSB Cup seizoen 2001/2002, staat nu derde in klassement oi KNSB Cup. WON-secretaris Miel Hollard van de afdeling Haaglanden: Het marathonpeloton op de Weissensee. Foto: ANP/Vincent Jannink niet. Ik heb nog steeds zoiets van: dat komt wel goed. En anders schaatsen we volgend seizoen gewoon in een blanco pak. Dat zag je ook met Ids Postma en Gretha Smit, die kregen ook pas halverwege dit sei zoen een sponsor. Ik zing het wel een jaartje uit zon der geldschieter." De Vries: „Natuurlijk denk je er wel eens aan. Het zou jammer zijn als er geen nieuwe sponsors voor de sport gevonden worden en we met zijn allen een stap terug moeten doen. Mocht ik niks vinden, dan zal ik het jaar benutten om over mijn toekomst na het schaatsen na te denken. Ik heb HTS werktuigbouw kunde gestudeerd en denk dat ik dan weer cursussen ga volgen zodat ik de stap terug kan maken straks. Maar het allerliefst blijf ik nog een paar jaar schaat sen. Ik ben er nog niet klaar mee. Is het salarisniveau voor de toppers door de komst van de grote sponsoren een paar jaar geleden niet te snel gestegen is vergelijking met de rest? Rozendaal:Ach, de mensen die dat roepen, doen dat vooral uit eigenbelang. Hoe lager de salarissen van de schaatsers, hoe minder ze hoeven te betalen om zo toch de betere rijders in huis te halen. En mis schien is er bij ploegen als DSB en TVM wel iets te veel verdiend de afgelopen jaren, maar dat wordt dan de komende jaren gecompenseerd. En daarna her stellen de verhoudingen zich vanzelf weer. Zie je nu ook bij de langebaan." Angenent: „Nee. Onzin. Ik erger me daar ook wild aan, wil er eigenlijk niet eens iets over zeggen. Dat mensen dat geroepen hebben op de Weissensee, vind ik heel jammer. Denken ze nou echt dat bedrijven als DSB, TVM en Nefit gek zijn? Wij zijn die bedragen ge woon waard. En misschien nog wel meer. De spon sors wachten momenteel gewoon even af, kijken de kat uit de boom. Maar als er eentje toehapt, volgt de rest al snel, let maar op." Van der Veen: „Die sponsoren hebben er wel voor gezorgd dat wij op een hele professionele manier met John de Wolf (voorgrond): „Ik doe het niet voor het geld en zit ook niet aan de stoelpoten van iemand te zagen." Foto: GPD/Niels van der Hoeven DE KWESTIE Heracles is de eerste dub in het Nederlandse betaalde voetbal die op kunstgras gaat spelen. De club uit Almelo is een van de vijf Europese ploegen die door de UEFA werden uitgekozen voor een proef. Ook Ajax speelt met de gedachte om het natuurgras in de ban te doen. Heeft kunst gras de toekomst? Gert jan Verbeek, trainer van Heracles Almelo: „Dit project heeft tijd nodig, maar straks speelt iedereen op kunstgras. De handelingssnel heid gaat namelijk omhoog en er komen meer explosieve ac ties. Uiteindelijk zal kunstgras echt tot beter voetbal leiden." Leidenaar Arjan Knottnerus, landelijk manager sport van Arcadis, leverancier van het kunstgrasveld bij UVS: „Kunstgras komt zonder meer het voetbal ten goede. De kwa liteit is hetzelfde onder alle weersomstandigheden. De vel den zijn op dit moment voor negentig procent vergelijkbaar met een ideaal natuurgrasveld. Het is snel, kortgeschoren en superglad. Met name de natio nale voetbalbond zal nu een uitspraak moeten doen over het kunstgras. Met uitzondering van de standaardelftallen en de damesteams die in de hoofd en eerste klasse uitkomen, mo gen amateurploegen er op spe len. Het argument is dat er door het verschil in kwaliteit van de velden sprake kan zijn van competitievervalsing. Maar wat is het verschil tussen twee de en eerste elftallen? Voordeel is dat kunstgras veel vaker kan worden bespeeld, ook in de zo mer. Als je kosten omrekent per speeluur dan is het goedkoper dan natuurgras." Oud-profvoetballer John de Wolf: „Ik heb de velden vorig jaar ge test voor de televisie. Ze zijn prima om te trainen, maar bij competitiewedstrijden zet ik mijn vraagtekens. Gras en aar de geeft mee. Op de velden die ik testte lag zacht rubber. Na een sliding lag mijn been open. De bal maakt ook een onna tuurlijke stuit. Ik weet niet wat de toekomstige ontwikkelingen schaatsen bezig konden zijn. Het niveau van het ma- rathonschaatsen is daardoor erg omhoog gebracht. Zonder die sponsors was dat niet gelukt We zijn qua niveau echt richting langebaan gegaan. Kijk maar naar Gretha Smit en Henk Angenent, die zo op de langebaan meekunnen. Maar de manier waarop TVM kenbaar heeft kenbaar gemaakt er na twee jaar al weer mee te stoppen, vind ik wel jammer." De Vries: „Dat hele grote geld past niet in het mara thonschaatser Het blijft een nationale sport en zo moet je dat als sponsor ook benaderen. Ik zeg niet dat de komst van de grote sponsors een paar jaar geleden te veel is geweest. Zeker niet. Als ze het mij zouden bieden, had ik het ook gedaan. Wij zijn er als sport ook beter van geworden, professioneler. Maar ik vind het wel jammer dat TVM besloten heeft er nu al weer mee te stoppen." Wat moet jij of een eigen ploeg kosten? Rozendaal: „Dat kan alle kanten op. Bij TVM moet je toch aan zo n vier ton denken als ploegbudget, n voor dat geld stonden er wel vier toprijders. Voor ploeg met mezelf heb je misschien twee ton nod k maar dan heb je geen vier toppers. Weet je, eiger p kan een sponsor zelf helemaal invullen wat hij vv ?s de toppers kosten dan wat meer geld, dat spreeki voor zich." li Angenent: „Voor een eigen ploeg heb ik zo'n 40Ü ie euro nodig. Maar dan heb je ook wel een topplcx ls mét de Elfstedenwinnaar, gelijkwaardig aan het 1 j dige TVM. Daar lag het budget nog iets hoger, m t met dat team hebben we dit seizoen wel een kwi ije van alle wedstrijden gewonnen. Voor dat geld he s TVM dus ook een berg reclame teruggekregen." e Van der Veen: „Hahahaha...ik ga geen bedragen h men. Als iemand in mij geïnteresseerd is, moet h p maar zeggen hoeveel hij kwijt wil aan mij. Ik kan er wel voorstellen dat we volgend seizoen allemaal h stapje terug moeten doen, gezien de economie v er alles ook minder. Maar dan kunnen we over een jaar ook weer twee stappen vooruit maken.I De Vries: „De kosten vallen wel mee. Zeker als je vergelijkt met het voetbal, dan is marathonschaa echt peanuts. Het is ook niet dat ik er financieel hankelijk van word. Het gaat erom dat je zorgelo en kan sporten. Het noemen van een bedrag vind il 11 zo belangrijk. Het is maar net wat een sponsor vi af over heeft. Ik denk dat je het beste kan vergelijke rd met een salaris van een gewone man." id door Peter van der Hulst leiden - Voetbalclubs die een onvoldoende gediplomeerde trainer in dienst hebben, lijken vooralsnog vrijuit te gaan. De KNVB gaat de afgifte van licen ties aan trainers beter registre ren waardoor de controle op de regels wordt verscherpt. On danks die maatregel wordt er op dit moment nog weinig onder nomen tegen huidige overtre ders. Zo doet de afdeling West 2 van de KNVB volgens de Vak bond Voetbaloefenmeesters Ne derland (WON) niets tegen RKAW en Tonegido. Zolang dat niet gebeurt voelt de afdeling Haaglanden van de WON er weinig voor om medewerking te geven aan de 'opfriscursus' die elke trainer moet volgen om een nieuwe licentie voor vijf jaar te krijgen. „We vinden het een goede zaak dat de KNVB trainers een vijf tien uur durende cursus laat volgen voor een nieuwe licentie. Ze zijn dan weer up tot date. Aan de andere kant wordt er nog steeds niets gedaan aan on rechtmatige trainers. Dat klopt niet. Daarom hebben wij gezegd dat we die cursussen niet willen organiseren", aldus Miel Hol lard, WON-secretaris van de af deling Haaglanden, waartoe ook de Leidse regio en de Duin- en Ruud de Groot, technisch coordi nator bij Lugdunum: „Grijp ook de grote jongens." Archieffoto: Dick Hogewoning Bollenstreek hoort De Leidse voetbalvereniging Lugdunum werd onlangs ook om tekst en uitleg gevraagd over het trainerschap van Jeroen Brussee bij het eerste zaterdag- elftal. Volgens Ruud de Groot, technisch coördinator bij de club, ontstond het probleem in de winterstop. Brussee had sa men met de wel gediplomeerde John Grünholz de leiding over het zaterdagelftal. Tijdens de competitiestop werd Grünholz overgeheveld naar het zondag team. „We hebben dat pro bleem ondervangen door Gijs Collé naast Brussee op de groep te zetten. Hij heeft wel de beno digde papieren." Die maatregel stelde de WON tevreden, maar Hollard kan niet uit over de lakse houding van de KNVB tegenover de 'Haagse' verenigingen RKAW en Tonegi do die met Jos van der Helm en Rob de Lange nog steeds onvol doende gediplomeerde trainers in dienst hebben. „We hebben de verenigingen en West 2 aan geschreven. De afdeling wil dat het KNVB-breed wordt aange pakt. Dan houdt het op. Ieder een kijkt daarnaar. Als zij dat mogen dan mogen wij dat ook, wordt er geredeneerd. Dat zorgt voor een aanzuigende werking in de verkeerde richting. Ik hoop dat er eens een club is die bij een nederlaag beroep aantekent omdat er bij de tegenstander een onrechtmatige trainer op de bank zat Ik denk dat er een kans is dat het duel ongeldig wordt verklaard." Het WON- bestuur van de afdeling Haag landen wil juridische stappen tegen de twee clubs. ,Als dit niet wordt aangepakt, stappen we op." Door de afgifte van licenties aan trainers beter te registreren hoopt de KNVB effectiever en strenger te kunnen controleren. Alleen blijft die registratie pro blemen op te leveren. Zo reage ren lang niet alle clubs op het schriftelijke verzoek om aan te geven welke trainer met welk di ploma voor de groep staat „De verenigingen die een onbevoeg de trainer in dienst hebben stu ren het formulier gewoon niet terug. En daarop staat weer geen sanctie", zegt Wim Adolf- sen, secretaris van de landelijke WON. De Groot, die zelf ook trainers cursussen geeft, ziet het pro bleem. „Het aantal clubs wordt door fusies steeds minder, ter wijl het aantal trainers maar toe neemt. Maar ik vind dat ze niet alleen de kleine jongens aan moeten pakken, grijp ook de grote jongens. John de Wolf was eerst trainer bij Halsteren en vervolgens bij SW/SMC, terwijl hij maar oefenmeester 2 heeft Onlangs zat hij zelfs op de bank bij eerstedivisionist Sparta." De Wolf begrijpt de kritiek niet. „Dat is weer zomaar een kreet. Ik ben als stagiair voor het di ploma oefenmeester 1 bij Spar ta. Het is maar net hoe een trai ner daarmee omgaat. Ik doe het niet voor het geld en zit ook niet aan de stoelpoten van iemand te zagen. Die mensen die dat zeg gen hadden zelf maar tegen een balletje moeten trappen. Dan komen ze ook aan werk." ledereen is enthousiast over het kunstgrasveld van UVS. Foto: Hielco Kuipers zijn, maar het blijft nu nog on wennig. Ik voorzie ook proble men in de zomer. Kijk naar het hockey: daar moet ook bij warm weer worden gesproeid." Herman Poos, manager com municatie van de KNVB: „Kunstgras heeft duidelijk toe komst. Je hebt de zekerheid dat wedstrijden altijd doorgaan. Bovendien wordt de ruimte in Nederland schaarser. Deze vel den kunnen intensiever wor den gebruikt. Niet voor niets is de overheid erin geïnteresseerd. De aanleg is nu nog duur, maar de prijs zal wel dalen als de vraag stijgt. Het kunstgras heeft een enorme ontwikkeling door gemaakt en wordt steeds beter. Vandaar dat er nu een proef wordt gehouden, maar de ont wikkeling zit nog lang niet in de eindfase. Het komende decen nium zal bepalend zijn of kunstgras toekomst heeft." Jos Silverentand, voorzitter van Meerburg: „Het betaalde voetbal is er niet voor niets druk mee bezig. De UEFA en de FIFA zullen de boel op gang moeten brengen. Wij hebben al veertien jaar kunst gras volgens een zogeheten zandprocédé; het zand houdt de pooltjes overeind. Het spel lijkt daardoor op zaalvoetbal. Het is vooral van belang dat voetballers een sliding kunnen maken. Bij ons is dat niet het geval. Als dat wel kan op kunst gras dan zie ik vooruitgang. Dan heeft het absoluut de toe komst." Juun Arens, secretaris van hockeyclub Roomburg: „Wij zijn positief over kunst gras. Je kunt het hele jaar door spelen. Op een veld kunnen zo'n 250 tot 300 leden hockey en, maar wij hebben met drie velden zelfs 1100 leden. Ik kan me niet herinneren dat de aan leg van kunstgrasvelden tot schokkende contributieverho ging heeft geleid." Hans van Leeuwen, trainer UVS: „Het veld dat wij hebben liggen lijkt voor zo'n tachtig procent op natuurgras. Het zal een kwestie van tijd zijn voordat al le teams toestemming krijgen om op zo'n mat te spelen. Bij slecht weer kunnen wij altijd trainen. Het aantal mensen dat gras wil blijven ruiken, valt te verwaarlozen. Al heeft natuur gras natuurlijk zijn charme. Dan sta je tot je enkels in de blubber, of valt er een bal op een polletje. Die onvoorspel baarheid ga je toch missen." Rob Faas, bestuurslid van FC „Het komt eraan, ook in co itti petitieverband. De gemeen a a ke sporthal aan de Sportlaa de: verdwijnt. Er is nog geen dl >lgj lijkheid over de vraag of een] h nieuwe hal op dezelfde piel iet wordt gebouwd of dat er oneef sportpark Ter Specke een n et. we accommodatie komt. V< huist het naar Ter Specke d krijgt FC Lisse mogelijk twe kunstgrasvelden. UVS heeft fantastisch veld. Dat willen P ook wel hebben. Als het daj - E een kwartier hoost, kun je i alv een uur weer met je sokken r n over het veld lopen. De bal s v ook als op een echt veld. Ik at c erzelfvoorstandervanom en op het hoofdveld aan te leg an i gen." rij' mo ter Har Walenkamp, speler vtfius ASC 7: „We trainen elke dinsdag o kunstgras en ik vind dat we lekker. Er zijn wel veel speli die last van hun achillespez\f hebben en voor het maken slidings is zo'n veld niets, jai weet nog dat we vroeger bijbe WOA eerst de schapen van te veld moesten jagen en twii ige zakken zand op het gras goect den om te kunnen spelen, ind waren mooie tijden. Toch b. ik dat de ontwikkeling van kre kunstgras niet is tegen te hl ijn den." idi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22