Martin van Leeuwen is een bevoorrecht mens Katwijker voelt zich thuis bij profclub Sparta Pechtold heeft zijn hockeyhoofd in het zand gestoken SPORT zaterdag 22 FEBRUARI 2003 Peter van der Hulst yuK De carrière van een voetballer kan nelle vlucht nemen. Neem de 21-jarige ijker Martin van Leeuwen. Twee jaar ge maakte hij tegen SHO zijn debuut in erste van Katwijk. Afgelopen zomer nam de wedstrijd tegen ONS Sneek, waarin ijk degradatie voorkwam, afscheid van lofdklasser. Inmiddels lijkt de vrije verde- die een contract heeft tot de zomer van ,niet meer weg te denken uit de basis parta. Toch blijft Van Leeuwen nuchter zijn succes. Je weet nooit of je over L jaar in Engeland speelt of weer bij de eurs." Van Leeuwen over zijn debuut, Alfons Groenendijk en Katwijk. uut ad niet verwacht dat ik al in het begin Ie competitie bij Sparta in de basis zou De eerste wedstrijd tegen Emmen zat gop de bank, maar in dat duel raakte verdediger Danny Schenkel gebles- Tegen Volendam kreeg ik het vertrou- an trainer Dolf Roks. Hij zei vooraf ichtingen te hebben. Ik moest me zien waar te maken. Dit eerste seizoen arta is een leerjaar en je pakt de din- neller op als je in de basis begint. De izei dat ik, ondanks mindere wedstrij- een goede eerste seizoenshelft heb ge il Ik vond het debuut voor Sparta ijker dan mijn debuut voor Katwijk. Bij a wist ik het van tevoren en dan speelt oor je hoofd. Tegen SHO hoorde ik pas rust dat ik moest invallen. Het ging 0 lekker met Katwijk en dan kun je on- ïgen spelen. Ik heb ook betere gevoe- )ij die wedstrijd. SHO was mijn eerste wedstrijd, bovendien scoorde ik de ende treffer. Met Sparta verloor ik van idam." her /oetballer moet je mentaal sterk zijn. edat niet, dan red je het niet. Het is nu laai een keiharde wereld. De ene dag Ije geprezen en de andere dag door het lehaald. Op zijn Katwijks gezegd moet aar' u gewoon schijt aan hebben. Je leert moS delijk vanzelf wel wie je vrienden zijn iniet. Ook de pers kan je heel erg op je O uur ppen, maar ik weet dat het erbij Ik moet doorgaan met datgene waar- bezig ben. Je moet dat wel leren. Je toch geneigd de positieve dingen lan- 9,1 c et te houden, maar ik lees negatieve 80 en wel. Daar denk ik wat van en dan is er. Ik heb gelukkig nog niet in een ïjke periode gezeten. Ik wil volledig u i> bet profvoetbal gaan en als het niet rl lan ga ik wat anders doen. Voordat ik iparta ging, werkte ik bij Z&Z als assu- Sbemiddelaar. Ik deed dat met plezier, et dus wat werken is. Veel van mijn Martin van Leeuwen: „Ik heb bewust voor de club gekozen. Er zijn momenten waarop je aan je eigen welzijn denkt. Ik heb een vriendin en wil een huis kopen. Maar een goede baan is beter dan veel verdienen en het niet naar je zin hebben." Foto: Dick Hogewoning vrienden hebben een baan van 9 tot 5. Ik heb daar respect voor. Ik realiseer me dat ik nu ergens mee bezig ben waarvan velen dromen. Ik ben een bevoorrecht mens." Studie „Ik koos er bewust voor om lang bij Katwijk te blijven. Studie gaat boven alles. Mijn havo-diploma vond ik belangrijker dan een gok te nemen. Het niveau was bij Katwijk ook hoog. Kees van Duyvenbode was vanaf de C tot en met het tweede mijn trainer. Ik heb zoveel van hem geleerd: tactische din gen en ook slim spelen. Ik kon als junior al naar ADO Den Haag, maar had ik destijds de stap gemaakt dan had ik een stuk van mijn jeugd gemist. Sommigen dromen er van, maar ik had in Katwijk mijn familie, vrienden en school. Alles was goed zo. Toen Sparta vorig jaar kwam dacht ik 'dit kan ik niet laten gaan'. Katwijk is een familieclub. De mensen zijn daar met je begaan. Als ik de kantine binnenkom, vragen ze hoe mijn leven is en hoe het bij Sparta gaat. Je ergens thuis voelen, vind ik erg belangrijk. Ik ben een gezelligheidsmens en wat dat betreft heb ik het ook bij Sparta naar mijn zin. Ik heb bewust voor de club gekozen. Er zijn momenten waarop je aan je eigen welzijn denkt. Ik heb een vriendin en wil een huis kopen. Maar een goede baan is beter dan veel verdienen en het niet naar je zin heb ben. Ik vind het belangrijk dat het goed gaat met de club en met mij. Die wisselwerking is heel voornaam. Dat gevoel had ik bij Kat wijk en nu ook weer bij Sparta. Ik kon dit seizoen ook naar ADO Den Haag en FC Utrecht. Je kiest voor de club waar je je het lekkerst bij denkt te voelen. Uit alles blijkt dat ik een goede keuze heb gemaakt. De spelers en vrijwilligers van Sparta zijn erg met je begaan. Ik denk dat iedereen wel weet dat Sparta een volksclub is en die warmte straalt het ook echt uit." Alfons Groenendijk „Hij kwam met het nieuws dat er belang stelling van een profclub was en gaf mij het advies rustig te blijven. Hij zei ook: „Als je het niet meer weet kun je bij ons bureau Sportpromotion terecht" Ik had het geluk dat Alfons ook trainer van Katwijk was. Als makelaars weten dat profclubs voor je in de rij staan, gaan ze bellen. Sommigen weten niet beter en gaan met de eerste de beste in zee. Alfons zet zich als bemiddelaar volledig voor mij in. Het is niet zo: het contract is af gesloten en ae verder maar. Alfons belt mij geregeld en van Sportpromotion komen ze ook naar de wedstrijden kijken. Hij heeft mijn keuze, omdat hij ook voor Sparta speelde, niet beïnvloed. Ik kwam van de amateurs en qua salaris en andere voor waarden verschillen de aanbiedingen dan niet veel. Alfons was erbij toen ik met de clubs praatte, maar vroeg wel wat ik ervan vond, waar mijn hart naar uit ging. Toch is de ervaring van Alfons belangrijk voor mij. De clubs waarvoor hij speelde zijn niet mis selijk. Natuurlijk droom ik daar ook van. Ik wil alles uit de kast halen om het hoogste te bereiken." Eerste divisie „In de eerste divisie wordt slimmer gespeeld en dat scheelt veel tegendoelpunten. Bij de amateurs wordt niet zo veel getraind op de keuze voor een aanvals- of een verdedi gingspatroon, of het maken van loopacties en het inspelen van de bal. Het is me uitein delijk meegevallen. Ik verwachtte proble men te krijgen met het snellere spel, maar in de eerste divisie krijg je toch wat meer ruim te en tijd dan in de eredivisie. Bovendien was het niveau bij Katwijk ook niet laag." Katwijk „Ik heb niet veel meegekregen van de trai nersproblemen Qohn Eelman verving on langs de ontslagen Groenendijk - red.), maar toen ik er nog speelde waren de resul taten ook niet best. In de trainingen vlogen de vonken er vanaf, maar we begrepen niet waarom het op zaterdag niet lukte. Alfons is een man voor wie je als speler door het vuur gaat. We wilden koste wat kost winnen. Dat kan dan resulteren in overijverigheid. Ieder een wilde ook Marco de Ridder een goed af scheid geven. Als het dan niet lukt, zorgt dat voor extra frustratie. Met mij ging het ook niet zo lekker. Dat Alfons mij enkele duels niet opstelde, maakt duidelijk dat hij het trainerschap en het zijn van mijn zaakwaar nemer goed kon scheiden. Dan zie je dat hij eerlijk en oprecht is. Functioneer je niet dan speel je niet. Het gaat immers om de club en niet om mij. Voor de beslissingswedstrijd tegen ONS Sneek stuurde Alfons mij een be richtje: 'Je verdient een waardig afscheid'. Het weer en de sfeer waren die dag goed en het was natuurlijk heel belangrijk dat Kat wijk die wedstrijd won. Sparta „Je verwacht niet in de marge van de eerste divisie te spelen. Sparta is goed genoeg voor de topdrie, maar al snel vielen enkele erva ren spelers weg, zoals Danny Schenkel en Elbekay Bouchiba. Daardoor ging het een stuk minder. Nu ze weer terug zijn is er meer concurrentie en komt het vertrouwen weer terug. Je rnerkt bij Sparta de teleurstel ling dat het elftal uit de eredivisie is gevlo gen. We moeten de schouders er onder zet ten om zo snel mogelijk terug te komen, maar de mensen moeten niet vergeten dat we een ploeg in opbouw zijn. Dan kun je niet in een of twee jaar weer terug naar de eredivisie. Ik zal het waarschijnlijk nooit meer meemaken dat we in een seizoen aan de vierde trainer toe zijn. Ik vind het onbe grijpelijk dat Dolf Roks na een lange staat van dienst bij Sparta in de winterstop weg moest omdat de resultaten tegenvallen. Dat ligt niet aan een trainer, maar aan de spe lersgroep. Dat Fritz Korbach vervolgens weer binnen een dag weg is, verwacht je ook niet. Uiteindelijk is het goed opgelost. Wilfred van Leeuwen heeft het als tijdelijk coach, sa men met John de Wolf, goed gedaan. In twee wedstrijden haalden zij vier punten. Het is jammer dat onze nieuwe trainer Chris Dekker bij zijn debuut verloor van ADO Den Haag. Dat had niet gehoeven. Ik merk wel dat Dekker een professionele trainer is. Ik denk dat hij zijn ervaring op de jonge spe lersgroep kan overbrengen. We kunnen de competitie nog goed eindigen. Alleen moe ten we dan wel een beetje geluk hebben." HET ZIT IN DE FAMILIE RANDJE BUITENSPEL es*e Taco van der Eb ..Onze drie kinderen zijn grootge it in de sporthal omdat ook mijn 6 $jef volleybalde. Margot hoefde van e, "et op volleybal. Dat is ze ook niet an. Ze is begonnen met korfbal." °t: „Bij het minivolleybal begin je looien en vangen. Dan kan ik net led lid worden van een korfbalclub 1 ik. Ik ben bij Pemix gegaan. J .Korfbal, daar was Margot ook in. Ze heeft steeds in selectieteams en. De mensen met wie ze toen m de, zitten nu in het eerste." leiden - Elly Kouwenberg (55) volleybalde bij Karanoi uit Eindhoven in de hoofdklasse en bij het Leiderdorpse Leython. Ze doet nu vrijwilligerswerk bij tennisclub de Merenwijk. Dochter Margot (22), die sportmanagement studeert in Tilburg, is spelverdeelster bij volleybalclub Gemini/Kangeroes uit Voorschoten. Margot: „M'n ouders zijn er vaak bij bij de thuiswedstrijden." Elly: „Ik zit dan rustig te kijken. Sjef is veel kritischer, die coacht mee." Margot: „Maar hij doet dat niet negatief. Het gaat op een enthousiaste manier." Elly: „Vergeleken met vroeger is het ni veau gestegen. De systemen zijn inge wikkelder. Ik vind Margot ook veel beter dan ik vroeger was." Margot: „Ik ben fanatieker dan m'n moeder." EUy: „Ik speelde rustiger, Margot is veel gedrevener. Ze voelt zich ook verant woordelijk voor het team." Margot: „Ik wil dat iedereen het in ons team naar z'n zin heeft. Ik wil dat ieder een die daar recht op heeft speeltijd krijgt. Ik moet soms oppassen dat het niet ten koste gaat van jezelf. Als je veel bij de coach aan de bel trekt, kan je daar zelf de dupe van worden." Elly: ,Als ik kijk naar de wedstrijden van Margot, gaat het kriebelen. Maar ik moet er echt niet meer aan beginnen, ik ben inmiddels veel te blessuregevoelig" Margot: „Dat heb ik ook, ik heb eigenlijk altijd wel wat. Maar ik ga gewoon door." Zie je nou wel, dat het er in de hockeykantines minstens zo ruig aan toe gaat als bij het voetbal. Een tijdje terugschreef ik dat wij voetballers de naam hebben, maar dat die voor het oog zo fatsoenlijke golfers en hockeyers er ook wat van kun nen. Van het kantelen van de glazen, bedoelde ik. Ik was een beetje link op de plaatselijke po litiek die zich, onder aanvoering van de PvdA, met onze derde helft wilde gaan bemoeien. Om dat wij met ons liederlijke ge drag de samenleving zouden vergiftigen. Maar als ik de verhalen uit Lei derdorp mag geloven, zijn wij voetballers vergeleken met hoc keyers nog maar kleine jongens. De junioren van Alecto schijnen een regelrecht gevaar voorde volksgezondheid te zijn. Als ze een feestje hebben, krijgen ze van hun oudere clubgenoten zo veel te zuipen, dat ze geen idee meer hebben waartoe die hoc keystick van ze dient. Voorde omwonenden van sportpark De Bloemerd betekent dat dekking zoeken. 'Leyhof zucht onder overlast van hockeyclub Alecto', stond van de week breed uitge meten op de voorpagina. Bin nenin de krant ging het verbijs terende verhaal verder. Toen ik het uit had, heb ik meteen vrienden en kermissen in Lei derdorp gebeld. Of alles goed met ze was. Dat de jongens en meisjes van de hockey diep in de nacht een teringherrie maken als ze het clubhuis van Alecto zijn uitge rold, is tot daar aan toe. Mijn vriendjes en ik zongen vroeger ook zo hard mogelijk 'Schijt aan de buren daar gaan we nog een keer', als we na een verjaardags partijtje of een discofeestje in het donker naar huis fietsten. Maar zodra die hockeypubers buiten zinnen zijn, beginnen ze de boel te mollen. Het zullen je kinderen maar wezen. Vanwaar zulke vernielzucht?, vraag ik me dan af als vader van twee kin deren die gelukkig nog niet voor hockey hebben gekozen. Proble men thuis? Ouders gescheiden? Papa zwaar aan de sherry en mama vanwege de zaak en!of haar geheime minnaar altijd maar van huis? Even dacht ik dat de krant mis schien een tikkeltje aan het overdrijven was, maar toen ik las dat zelfs de burgemeester zich grote zorgen maakt om die ondeugende feestneusjes van de hockeyclub wist ik wel hoe laat het was. Heel erg laat. Het Lei derdorpse opperhoofd Zonnevy- lle is immers van de WD en als men zich in die kringen al grote zorgen (geen gewone, maar gro te zorgenom de hockeyjeugd maakt, is het natuurlijk goed mis. Kinderen van dertien, veer tien jaar die van de drank op hun benen staan te zwaaien, vechtpartijen en vernielingen, ik ben bang dat er niets van gelo gen is. Een kinderslot op de bierpomp, zou ik zeggen, en kappen met die woeste fuiven voor junioren. Maar het bestuur van Alecto denkt daar anders over. Dat wil eerst een evaluerend gesprek met de lieden van de bewa kingsdienst. De wat? Jazeker, er worden heuse uitsmijters inge zet als de Leiderdorpse hockey club een feestje bouwt. En dan nog loopt het schrikbarend uit de klauwen. Wat zijn dat voor bestuursleden daar bij Alecto? Angsthazen die hun eigen jeugdleden niet durven aan te pakken of geldwolven die ver lekkerd de opbrengst van zo'n avondje innemen tellen? Waar de bieromzet ook gewicht in de schaal legt, is aan de Bos- huizerkade waar de noodlijden de voetbalclubs elk eurodubbel tje eindeloos omdraaien. Eigen lijk wilde ik er niet meer over beginnen, maar nu in de krant staat dat bemiddelaars van ver schillende pluimage dwarsligger LFC overeind willen trekken, kan ik het niet laten. Het merk waardige clubje Leefbaar Leiden schuift het prominente lid Jan Oudshoorn, beter bekend als 'die Kale', naar voren en ook de KNVB wil aan de Kade diplo matie gaan bedrijven. Wat er moet gebeuren? De paar reste rende leden van LFC die tegen de fusie hebben gestemd, omlul- len. Dat een bondsbestuurder daar in slaagt, acht ik uitgeslo ten. Maar zelfs Oudshoom, die toch de taal van de Kade spreekt (Leids tot drie cijfers achter de komma), geefikweinig kans. Ik weet nu al wat deze voormalige uitbater van de koffie- en broodjeskeet Kanaalzicht straks bij LFC te horen krijgt. 'Juh Ka le, bemoei jij je ejfe lekker met je eigen zaken. Er is maar één figuur die de pat stelling aan de Boshuizerkade zou kunnen doorbreken en dat is Alexander Pechtold. Maar on ze wethouder van sportzaken heeft zijn hockeyhoofd weer eens in het zand gestoken. Ik ben het helemaal eens met VNA- voorzitter Gé den Hoed die vindt dat Pechtold een slapjanus is. Verman u wethouder, roep het restje LFC ter verantwoording en verkondig klare taal. Bijvoor beeld: En nu heel gauw fuseren jullie anders trek ik er hier hoogstpersoonlijk de stekker uit. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@damiate.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21