Laksheid bij tunnelproject kost fortuin Zondag open! ZONDAG OPEN Een uit de hand gelopen sneeuwballengevecht Leidsch Dagblad Wapeninspecteurs racen door Iraakse woestijn RECIO 071 - 528 14 14 Oegstgeest liet kansen liggen IKEA Rijnlands Lyceum doet kantine voor strafdicht Vuurzee in New York Keukenmaxx Knight Rider rijdt met motor tegen stoeprand Vier overvallers BP aangehouden Leidsch Dagblad »ng Kong bang tor uitbreiding in vogelgriep t spelletje 'LPF Eieiken' is er begonnen' iringplank vecht nar behoud van identiteit Balkenende liofte voor toekomst? NR. 43163 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 22 FEBRUARI 2003 bedrijfshuisvesting HAAGWEG 51 LEIDEN gg www.immo-rijnstede.nl Wijnaendts ncken t is geen bewijs van en voortreffelijkheid anderen steeds jreken te ontdekken MMENTAAR door Nancy Ubert oegstgeest-leiden - Als Oegst- geest in 1993 doortastend had opgetreden, was de verbindings tunnel tussen de Leidse Meren- wijk en Poelgeest op dit moment al minstens vijfjaar in gebruik geweest. Bovendien had die tun nel de gemeente in dat geval mil joenen euro's minder gekost dan het bedrag waarvoor hij nu wordt begroot. En was er waar schijnlijk geen bestuurlijke crisis tussen Leiden en Oegstgeest ont staan. Dat is de conclusie van on derzoek dat deze krant heeft ver richt. De afdeling Infrabeheer Regio West van de Nederlandse Spoorwegen, het huidige Pro- Rail, overlegde in 1993 intensief met Oegstgeest en Leiden over de bouw van station Merenwijk met de tunnel. In het document dat ProRail beschikbaar heeft gesteld, staat onder meer te le zen dat het beslist de bedoeling was om in november 1994 een bouwvergunning aan te vragen. In die tijd leefde bij het ministe rie van Verkeer en Waterstaat nog de gedachte dat die halte rendabel moest zijn. Merenwijk zou één van de vijf haltes wor den op de lijn Leiden-Haarlem- Amsterdam. In 1998 stelde het ministerie haar visie bij en werd station Merenwijk alsnog van het lijstje geschrapt. NS Infrabeheer stuurde Leiden en Oegstgeest in november 1993 een brief met het verzoek offici- ISAF el pijn en moeite is in het dibaanse Afghanistan een gemaakt met het herstel rechtsorde. Het al genera- g door burgeroorlogen en andse militaire interven- rscheurde land heeft een Ie) regering die met steun Westen in het zadel blijft, geving van de hoofdstad s het enige deel van het t werkelijk onder contro le regering staat De inter- üe politiemacht ISAF laft er de orde. nd en Nederland voeren ort het bevel over de ISAF eren manschappen, die m relatieve mate van vei- zorgen. Het wankele :ht dreigt nu in een ldap te worden gedaan. De minister van defensie dreigt in geval van oorlog k - en in het kielzog daar- opende spanningen in Af- an - zijn troepen te zullen ren. tend dat Duitsland in kamp misschien wel ïntste tegenstander is van ival op Irak. Amerikaanse se bewindslieden bekoge- lar met modder. Bush en er schijnen elkaar niet te luchten of zien en de merikaanse betrekkingen ds de Tweede Wereldoor- zo slecht geweest Afghanistan bij het met Bush betrekt, is ;t bedenkelijk en wel redenen. Louter de met terugtrekking uit in vertroebelt weer de over de aanpak van It de aandacht af van dilemma: hoe de inter- gemeenschap de druk hoog kan houden, tlijkertijd de wapenin- meer tijd krijgen hun ten. pijnlijker is het feit dat blijkbaar zonder blik- blozen bereid is de Af- regering in de steek te Us het onrustig wordt, politie op de loop. In dat de reactie van onze de- inister Kamp niet veel ellenden 'Als er echt ge- 5aan we weg.' Wat doen dijk in Afghanistan?, lijkt drama Srebrenica nog het geheugen een ge- irdigde vraag. door Annet van Aarsen oegstgeest - Er staan over ruim een week geen snoepautomaten meer in het schoolgebouw, als de leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest terug zijn van de voorjaarsvakantie. En ook de kantine zit op slot. De maatregelen zijn een 'strafexer- citie' van de schoolleiding, die genoeg heeft van de 'onaccepta bele omgang van leerlingen met etenswaren en dranken', zo valt te lezen in een brief die de ou ders en verzorgers gisteren kre gen. „Vooral na de pauzes en aan het eind van de dag is er sprake van een onafzienbare hoeveelheid etenswaren en etensresten op de grond", schetst rector Mar ten Eikerbout de toestand die hij regelmatig op school aantreft. „Vaak gaan de lunchpakketten die van thuis worden meege bracht nog in de verpakking de vuilnisbak in, of erger nog, wor den ze op willekeurige plaatsen in de school neergegooid." Hij heeft er schoon genoeg van. „Het lijkt wel of veel leerlingen (advertenties) Drakenbloed Bevergeil 24, 26 en 28 februari van 14 tot 15 uur Willy Wortel's KinderWerkplaats (reseveringen 071-5214224) in Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Amsterdam, Delft en Eindhoven Op zondag 23 februari zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. Chefkok Palace Hotel kan best tegen een grapje, maar dit.... Een reconstructie eel te laten weten wat voor tun nel de twee gemeenten ge bouwd wilden zien. NS onder handelde in eerste instantie met Leiden omdat het spoor op Leids grondgebied ligt, maar ook Oegstgeest diende mede werking te verlenen aan het pro ject, omdat zij aan de andere kant van het spoor wegen moest aanleggen. De NS lieten in de brief van november 1993 weten dat zij in 1994 een contract wil den sluiten, zodat een jaar later gebouwd kon worden. Over de bouw van station Me renwijk mét tunnel was dus toen al overeenstemming be reikt. De vraag was alleen nog wat voor soort verbinding het moest gaan worden. In de brief vraagt de NS welke variant de voorkeur geniet. Wilden de ge meenten eerst een fiets-voet- gangerstunnel laten aanleggen om in een later stadium een ex tra doorgang voor autoverkeer te maken - de kosten werden daarbij geraamd op 7,4 miljoen gulden - of moest de NS de bei de tunnels in één keer meene men, hetgeen op een bedrag van 6,3 miljoen oude valuta neerkwam. Voor hoeveel miljoe nen de tunnel nu in de begro ting staat opgenomen, willen B en W Oegstgeest niet zeggen. Zeker is dat het om miljoenen meer gaat Pagina R3: Rijks kan zich tunnelkwestie niet herinneren door Martine Zeijlstra noordwijk-lisserbroek - Het begon als een onschuldig partij tje sneeuwballen gooien na een gezellige kroegentocht. Maar de afdronk was een stuk heftiger: Chefkok van het Palace Hotel Pieter Bosters (29) en Mathijs Bruning (17) uit Lisserbroek raakten begin februari gewond bij een vechtpartij op het par keerterrein van het Noordwijkse hotel. De laatste heeft net de laatste hechtingen uit zijn hoofd laten halen, terwijl Bosters nog steeds een roodgloeiende vlek in zijn gezicht heeft. En op het po litiebureau liggen twee aangiften wegens mishandeling. Getuigen worden nog steeds gehoord. Een reconstructie. Het is kwart over twaalf 's nachts. Bruning loopt samen met zijn vrienden uit café Tum my's aan het Picképlein naar de Grent. Ze komen langs de par keergarage van het Palace Hotel. De jongens, die de nodige slok ken op hebben, gaan sneeuw ballen gooien. Volgens de Lis- serbroeker komen ook sneeuw ballen op de auto terecht van de chef-kok van het Palace Hotel. „Het waren er hoogstens drie. Hij deed het raampje open en begon te schelden. We zeiden 'doe toch rustig, rij nou door' maar hij bleef kwaad. Vervol gens keert hij zijn auto en rijdt op ons in." Er ligt die avond veel sneeuw, waardoor het glad is. Bosters rijdt tegen een pilaar van het hotel aan. Bruning: „En toen was hij helemaal kwaad. Hij pakte iets uit zijn auto en voor dat ik het wist zakte ik in elkaar. Hij sloeg me twee keer met een wielsleutel op mijn hoofd. Het bloed liep langs mijn slapen. Mijn vrienden hebben hem toen een paar tikken gegeven." Bosters heeft toch een wat an dere kijk op de zaak. Als hij om kwart over twaalf klaar is met zijn werk en uit de parkeergara ge wil rijden, kan hij er niet uit omdat 'een groep van 25 jonge ren de doorgang verspert.' Hij krijgt een lading sneeuwballen op zijn auto. „Ik schrok me te pletter, want het was aan het dooien, en daarom waren die sneeuwballen inmiddels ijshal len geworden. Ik kan heus wel tegen een grapje. Maar dit was wel erg veel. Ik sprak er een van de jongeren op aan, en toen werd het alleen maar erger. Hij vroeg of ik dan wel 'even mijn auto uit wilde stappen'. Het was heel bedreigend. Ik kon geen kant op." Bosters wil achteruit rijden om het hotel weer in te gaan, maar door de sneeuw glijdt zijn auto weg en botst hij tegen een pi laar. „Ja, en toen kon ik hele maal nergens meer heen. Ik raakte steeds opgefokter. Ze za ten allemaal te lachen. De een had nog meer gedronken dan de ander." Bosters stapt uiteindelijk uit zijn auto en krijgt daarbij weer de volle sneeuwlaag. Hij pakt een wielsleutel uit zijn auto. „Toen sloegen de stoppen door." En ja, geeft hij toe, daarbij heeft hij een jongen op zijn hoofd gesla gen. „En dat had ik natuurlijk nooit mogen doen. Maar ik was zo bang, bij mij ging op dat mo ment het licht uit." 'Gebrek aan respect voor voedsel' geen enkel respect meer kunnen opbrengen voor de leefomge ving en voor voedsel." Tot nader order is er geen snoep, geen eten en ook geen drank meer te koop op school. „Tijdens de mentoruren zal met de leerlingen over de achter grond van deze maatregelen worden gesproken", schrijft Ei kerbout. Hij hoopt op de ont wikkeling van normbesef op dit punt bij zijn leerlingen. „Als we een duidelijke verbetering zien, zullen we overwegen de voor zieningen weer open te stellen." „Kroketten en hamburgers, soep, verschillende broodjes, snoep", somt Monique uit 2havo/vwo op wat er allemaal te koop was op het Rijnlands Ly ceum. „Ze geven er servetjes bij en die liggen vaak op de grond." Zelf eet ze eigenlijk altijd de lunch die ze van huis mee neemt want „die broodjes kro ket zijn zonde van je zakgeld". Ze zit er niet mee, met het feit dat de keuken dicht gaat op school. Haar moeder evenmin. „Volkomen terecht", merkt die op. new vork - Bij het lossen van 100.000 vaten benzine is gisteren een binnenschip geëx plodeerd aan de kade van een grote olie- en gasopslag in Staten Island, in het zuiden van New York. De ontploffing veroorzaakte een enorme brand op het terrein van ExxonMo bil. Volgens de politie vielen er twee doden en raakte een persoon gewond. Een grote zwarte rookpluim was tot in de wijde omtrek te zien. Volgens burgemeester Bloomberg en het Witte Huis in Washington zijn er geen aanwijzingen voor een terroristische daad. De brandweer zette 200 mensen in om de vlammenzee te bedwingen. De brand was na enkele uren onder controle. Onwonenden kregen het advies ramen en deuren te sluiten en niet de straat op te gaan. Staten Island ligt in het zuidelijk deel van de miljoenenstad en grenst aan New Jersey. Veel Newyorkers dachten aanvankelijk aan een aanslag zoals die op li september 2001 op de Twin Towers in de wijk Manhattan. Volgens Amerikaan se media was er zelfs even sprake van paniek in stadsdelen, maar al snel werd duidelijk dat het vrijwel zeker om een ongeval ging. De olieprijs steeg kort na het eerste bericht over de explosie, maar al snel herstelde de markt zich. Over de precieze oorzaak was gis teravond nog geen duidelijkheid. Mogelijk was een vonk van een elektrisch apparaat de oorzaak. Foto: Reuters/Mike Segar door onze correspondent Harald Doornbos bagdad - De dagelijkse zoek tocht van VN-wapeninspecteurs in Irak naar massavernietigings wapens is na drie maanden een bijna voorspelbaar ritueel ge worden. „Het is wachten op de vondst van een kernbom, maar tot nog toe is er helemaal niks." De VN-parkeerplaats, in een buitenwijk van de Iraakse hoofdstad Bagdad, ligt er 's och tends om acht uur verlaten bij. Geen inspecteur te zien, alleen 15 witte jeeps. Merkwaardig. Want het is een missie van le vensbelang: wel of geen oorlog uitbreken in Irak. De woordvoerder, Japanner Hi- ro Uki, had nog gezegd dat je ruim voor achten met ronkende motor klaar moest staan bij de uitgang. „Het enige wat je kan doen is achter de inspecteurs aanrijden," zei hij, „Maar als je te laat bent, zijn ze gevlogen want we maken van te voren nooit bekend welke installaties gecontroleerd worden." Om negen uur lopen de eerste inspecteurs naar hun jeeps. Er wordt druk overlegd. Een groep journalisten wordt door Iraakse soldaten en VN-inspecteurs op veilige afstand gehouden. Nie mand mag iets zeggen. De Ira kezen niet. De inspecteurs niet. „Daarvoor ligt alles een beetje te gevoelig", aldus Hiro Uki. Het zal wel komen omdat het vrijdag is - de rustdag in het voornamelijk door moslims be woonde Irak maar de inspec teurs nemen hun tijd. Pas tegen tienen komen ze in beweging en rijden de jeeps in groepjes van (advertentie) Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9- 18 u van 10.00 -17.00 uur Bij Keukenmaxx Hoofddorp kunt u ook morgen het rijke keukengevoel ervaren. Van 10.00 -17.00 uur maken wij het kopen van uw droomkeuken tot een feest. IN ONZE SHOWROOM STAAN DE ALLERLAATSTE SHOWROOM KEUKENS DIE WEG MOGEN TEGEN ELK AANNEMELIJK BOD! honderd en ten keuhens, duizend en «én Ideeln HOOFDDORP Kruisweg 655-657 Tel. 020-6538163 twee of drie plotseling alle kan ten uit. Achter een colonne inspecteurs aanrijden is geen makkie. De in specteurs testen de snelheid van hun nieuwe jeeps tot het maxi mum als ze door het verkeer van Bagdad racen. Op ieder stukje snelweg buiten de stad blazen ze al snel met 150 kilometer per uur door de Iraakse woestijn. Niemand weet waar de wapen inspecteurs naar toe gaan. Maar op dit moment geldt voor de volgende pers dat je ze niet kwijt moet raken. Dat blijkt proble matisch. Een nieuwe turbojeep is geen partij voor een gare taxi zonder schokbrekers, maar wel met 492.000 kilometer op de tel ler. De persauto's rijden niets ver moedende Iraakse automobilis ten zonder pardon van de weg, los angeles - De acteur David Hasselhoff, bekend van de tele visieseries Baywatch en Knight Rider, heeft in Los Angelès sa men met zijn vrouw een moto rongeluk gehad. Door een harde windvlaag raakte de 50-jarige Hasselhoff de controle over de motor kwijt en reed hij tegen een stoeprand. Hasselhoff werd tegen een lantaarnpaal aan ge smakt. Zijn vrouw, actrice Pamela Bach, kwam in de berm terecht. Beiden liggen met bot breuken in het ziekenhuis. Hun alleen om in de buurt van de in specteurs te blijven. Anderen proberen de witte jeeps bij te houden door de berm te gebrui ken als inhaalstrook. Dat er geen doden vallen, is een wonder. „Hartstikke leuk die inspec teurs", roept de Iraakse taxi chauffeur, „dit lijkt wel een ral- ly" Pagina Buitenland: Tot nu toe is er nog nooit iets spectaculairs gebeurd' voorschoten-alphen - De poli tie heeft vier mannen aange houden die ervan worden ver dacht dat zij vorige maand de BP-benzinepompen in Voor schoten en Alphen aan den Rijn hebben overvallen. Het gaat om twee Leidenaars van 28 en 32 jaar, een 27-jarige man zonder vaste woonplaats en een 22-ja- rige Waddinxvener. Zij zouden betrokken zijn geweest bij de overval op de BP-stations aan de Voorschoterweg en de Leids- eschouw in Alphen in januari. Ja, ik word abonnee Naam en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. DMGV A Postcode Telefoon (Lvjn. controle nabezorgmg) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: G 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer Ml l Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1