REGIO Streep door zorg- en kinderboerderij Dwarsveld ill?. Winkelstad Alphen pleit voor cameratoezicht Rijnwoude voert brede woningbouwdiscussie j een Anton-Piecknatuur, maar een vitaal landschap R5 in)«:pb; Toekomstig Rijnplein ïdschapsbeleidsplan ter bescherming van bos en polder in Leidse regio Besluit over proef met sneltram hdc974 zaterdag 22 februari 2003 nLinks naar Klomkwekers ^•HoU: de/boskoop - De sta- ictie van Groenlinks in Holland brengt maandag bied J31"*een werkbezoek aan zo >oomkwekerijgebied in Bo- en Rijnwoude. 's Mor- irengen de politici een ik aan een boomkwekerij rtegenwoordigers vanuit i oomkwekerijsector. 's Mid- J1 hebben de GroenLinksers ontmoeting met wethouder e van Rijnwoude en burge- ster Rijsdijk van Boskoop, raten over de nieuwste ont gingen die in de richting le pot- en containerteelt Groenlinks maakt zich :n over de toename van de en en handelsbedrijven w. qzwaar vrachtverkeer. De op de omgeving, het land- en het milieu nemen toe, de politici. 23. rijf door Marieta Kroft alphen aan den rijn - Het plan pm van Hoeve Dwarsveld in Alphen aan den Rijn een zorg- en kinderboerderij te maken, is voorlopig van de baan. De initiatiefnemers, de gemeente Alphen aan den Rijn, de gehandicaptenorganisatie Gemiva/SVG, de Stichting Alphense Kinderboerderijen (SAK) en voormalig directeur van de gelijknamige textielgigant Zeeman, hebben het plan in de ijskast gezet omdat de pro vincie Zuid-Holland de medewerking weigert. In een brief vragen de betrokken instanties de provincie met klem het standpunt te herzien. De gemeente, Zeeman, SAK en Gemiva werkten drie jaar aan het plan om van de boerderij in het Zaanse Rietveld een kinderboerderij te maken waarop circa tien verstan delijk gehandicapten onder begeleiding kunnen werken. Zes gehandicapten zouden in de boerderij gaan wonen. Volgens de SAK is er in Alphen behoefte aan een derde kinderboerderij. Hoeve Dwarsveld ligt vlakbij Kerk en Za- nen, het jongste stadsdeel van Alphen. Dank zij de miljoe nensteun die Jan Zeeman toezegde, leek het plan grote kans van slagen te hebben. Zeeman zou de 38 hectare grond die bij de boerderij hoort kopen en er een landgoed volgens de landelijke natuurrichtiijnen van maken. De kinderboerderij zou hij voor een 'vriendenprijs' verhuren aan de SAK en de hoeve aan Gemiva/SVG. Deze organisa tie zou het beheer hebben over de zorgboerderij. De be drijfsvoering is vergelijkbaar met die van zorgboerderij Valkendam aan de Kortsteekterweg. Deze boerderij valt ook onder Gemiva/SVG. Hoewel alles lange tijd goed leek te gaan, steekt Zuid-Hol land een stokje voor de plannen. Als reden geeft de pro vincie op dat met de vestiging van een landgoed met kin- der- en zorgboerderij 'niet kan worden voldaan aan de doelstellingen uit het deelraamplan Zaanse Rietveld en de Nota Planbeoordeling'. Met andere woorden: het land goed levert volgens Zuid-Holland niet meer natuur op, omdat het in de plaats van reeds geplande natuur komt. Verder is de provincie niet bereid de woon- en werkfunc- tie in de boerderij toe te staan. De betrokkenen zijn teleurgesteld. „Op bestuurlijk niveau stond de provincie positief tegenover dit initiatief', zegt wethouder Tigelaar. „Maar het grote probleem zijn de starre regels. Het is jammer dat de provincie hiermee niet flexibel omgaat." Paul de Hoog, voorzitter van de Stichting Alphense Kin derboerderijen, vond Hoeve Dwarsveld de ideale plek voor een kinderboerderij. „Uit een maatschappelijk oog punt was de combinatie van natuur, de kinderboerderij en de zorg mooi. Door de steun van Jan Zeeman was het bo vendien financieel haalbaar. Wij hadden ons plan voor de inrichting van de kinderboerderij zo goed als klaar. Ik be grijp dan ook niet waarom zo'n plan in de bureaucratie moet vastlopen. Ik hoop dat de provinciale verkiezingen het tij doen keren." De Hoog weet geen andere plek voor een kinderboerderij. „We zijn er nog niet naar op zoek ge weest. Bovendien is het de vraag of we het kunnen betalen als we zelfstandig een kinderboerderij willen opzetten." Onbegrip is er ook bij Gemiva die de zes toekomstige be woners onlangs heeft moeten vertellen dat ze toch niet naar Hoeve Dwarsveld kunnen verhuizen. „Het plan zat door de unieke combinatie zo mooi in elkaar", aldus C. Borsboom, lid van de Raad van Bestuur. „De gedeputeer de was enthousiast en dan moet het op de regeltjes vastlo pen. Toen we het hoorden, konden we het eerst niet gelo ven." Jan Zeeman was gisteren niet bereikbaar voor com mentaar. 9 rijfel over iekpaviljoen en aan den run - De plan- voor de bouw van een mu- laviljoen in park Rijn- im staan op de tocht. Zo- imwonenden als raadsle- hebben kritiek op het voor fan burgemeester en wet- lers om de bouw op die 10e te staan. Omwonenden iang voor overlast door t jongeren. De raad heeft problemen met het initia- an de Lions Club Rhijnhart .vJlen een cultureel open centrum aan te bieden, heeft twijfels over de plek ouder Wienbelt trok het 5en 1 ;tel voor de bouw in. ie brief over ht tv-signaal en aan den rijn - De ge- iteraad van Alphen aan lijn stuurt Casema en No- stuurt een boze brief over ichte tv-ontvangst. Het is nitiatiefvan Leefbaar Al - /Alphense Stadspartij. De- irtij stelt dat het merendeel e storingen wordt veroor- loor de PTT-toren aan de jieweg. Dat erkent de KPN egt raadslid De Leuw. De wil dat de gemeente na en Nozema, de verzen- tv-signalen, schriftelijk ^lieert voor een storings- intvangst te zorgen. 1EBU d; E8« j, :n en 3onh< metic werk in te; lillend door Engel Lameijer alphen aan den rijn - Winkel stad Alphen aan den Rijn voelt zich gepasseerd in de discussie over cameratoezicht in winkel gebieden. De ondememingsver- eniging schreef dat de gemeente vlak voor de raad de aanpassing van de Algemene Plaatselijke Verordening moest goedkeuren. „Cameratoezicht ter bestrijding van criminaliteit in winkelgebie den lijkt ons zeker een onder werp dat ons aangaat", schrijft de vereniging. „Ondernemers ondervinden last van diefstal en omzetderving omdat publiek uit een gevoel van onveiligheid be paalde gebieden mijdt. Ook schade door vandalisme onder meer graffiti) is een flinke kos tenpost voor de Alphense win kelier. Dit geldt zowel voor het centrum als voor de winkelge bieden buiten het centrum." Winkelstad Alphen wil de ruim te die de wet op de privacy biedt maximaal benutten om het cri- minaliteits- en toezichtspro- bleem aan te pakken in alle win kelgebieden in Alphen. Dat ca meratoezicht een ongemakkelij ke gevoel veroorzaakt, geldt vol gens Winkelstad Alphen vooral voor personen met kwade be doelingen. Het overgrote deel van het publiek voelt zich juist veiliger als het weet dat kwalijk gedrag wordt vastgelegd. Tot slot vraagt de ondememingsver- eniging geen besluiten te nemen die de inzet van cameratoezicht uitsluiten. Die hartekreet nam de gemeen teraad serieus. De overgrote meerderheid staat achter het beleid van een terughoudend cameratoezicht, waarvan de uit voering in handen is van het ge meentebestuur. Maar de raad staat achter de WD-er Van Velzen, die uitbreiding van ca meratoezicht wil als alle andere manieren van toezicht houden gefaald hebben. Deskundige van buitenaf moet bijeenkomsten leiden alphen jlan den rijn - Zo ziet het Rijnplein er in het nieuwe stadshart van Alphen vanaf de Oude Rijn straks uit. Rechts het nieuwe theater/bioscoopcom plex, links en in het midden winkels en woningen. Projectontwikkelaar MAB heeft inmiddels goede za ken gedaan. Van de nieuwe winkelruimte heeft het bedrijf 15.000 vierkante meter vloeroppervlakte overgedaan aan het vastgoedfonds Altera. Daarvan is eenderde al verhuurd aan Mediamarkt. Ook zijn 40 appartementen in de handen van Altera terecht gekomen. In totaal is daarmee een bedrag van 49 miljoen euro gemoeid. Artist Impression: MAB projectontwikkeling rijnwoude - Het aantal (sociale) woningen, het maximum aantal bouwdagen en de wo- ningbouwplekken tot 2020 vormen de ko mende maanden het onderwerp van een brede discussie die de Rijnwoudse gemeen teraad gaat voeren. De politiek huurt een extern deskundige in die de discussie moet leiden. Voor 1 juli hoopt de raad de toekom stige woningbouw in beeld te hebben. Wethouder Uljee heeft alvast toestemming gekregen om de eerste voorbereidingen te treffen voor woningbouw in de wijk Zonne veld n in Hazerswoude-Rijndijk. Vanaf 2006 zou GB Vastgoed er zo'n 150 huizen willen bouwen. Datzelfde geldt voor de locaties Appelgaarde in Benthuizen, waar over enke le jaren 23 huizen zouden kunnen komen en Weidedreef-Oost in Koudekerk aan den Rijn waar eigenaar en bouwbedrijf Niers man in 2009 vijftien woningen wil bouwen. Wachten met de voorbereidingen tot de af ronding van de discussie zou onnodig ver traging geven, meent de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Burgemeester en wethouders berekenden onlangs dat Rijnwoude tot 2020 bijna 1.800 huizen moet bouwen om met duizend in woners te groeien. Nu telt Rijnwoude 19.000 inwoners. De raad sprak tijdens het twee jaar geleden gehouden Toekomstdebat uit te willen groeien naar een inwonertal van 22.000. B en W hebben alle mogelijke wo ningbouwlocaties in beeld gebracht en ko men tot de conclusie dat de groei alleen haalbaar is bij een grote woningdichtheid. Het is aan de raad om ook hierover de ko mende maanden een uitspraak te doen. Directeur M. Bogerd van de plaatselijke wo ningbouwvereniging Habeko pleit ervoor om het vorig jaar gehouden woningbehoef teonderzoek in acht te nemen. „Daaruit bleek dat er veel behoefte is aan goedkope, sociale woningbouw vóór met name senio ren en starters." B. Oostdam van de Stich ting Eigen Woningbezit vraagt de politiek om na het succesvolle project aan de Melk weglaan een tweede project in de gemeente te beginnen waarbij jonge mensen met de hulp van de gemeente goedkoop een wo ning kunnen kopen. De inbreng van Bogerd en Oostdam wordt tijdens de discussie meegenomen. PvdA- raadslid De Roode stelde deze week ook voor om Oegstgeest een keer uit te nodigen vanwege de ervaring die deze gemeente heeft opgedaan met de ontwikkeling van Poelgeest. leren fctere »r ufenneke Dijke 'regio - Een herkauwende lodderig uit haar ogen mistig weiland bij zons- een opvliegende grutto, roners van stad en dorp in van de natuur, overal op :nworp afstand, en de •dient er zijn brood. Maar uur rond Leiden staat on- jk van baksteen en asfalt, indschapsbeleidsplan, ge grien door gemeenten uit de moet het tij keren. en pa onje, beiroi betrc U cun je de natuur behou- Mag er nergens meer ge- d worden? Mag je natuur Egen of moet je haar onge- I laten woekeren? Kan de Zow ijn steentje bijdragen aan fbehoud en wat krijgt hij r? Over zulke vragen heb- e m ile samenstellers van het hapsbeleidsplan Leidse ich gebogen. meenten Alkemade, Lei- Leiderdorp, Oegstgeest, ihoten en Zoeterwoude in in 1998 de eerste brain - iessie. Later sloot War- zich aan, en ook Valken- ld,ng(!n Rijnwoude hadden als ortfehj emeenten een vinger in de ie Moijja inspraak van betrokken beheejers en instellingen kreeg ieiosii«an verder vorm, en on- werd het gepresenteerd, een strategisch plan met details. Alle voorstellen II voor 2030 door één of gemeenten zijn uitge- Een overzicht van die wfcUen. natuurschoon in de regio, maar vier gebieden er met kop en schouders lit. De landgoederenzone Den Haag en Wassenaar veenweidegebieden Oud poslbn Kagerplassen, Achtho- I Leiderdorp en Zoeter- Weipoort zijn, juweeltjes et verloren mogen gaan. landschapsbeleidsplan :e 'parels' of 'land- lonumenten'. ine goud' heeft een gro- ïurhistorische waarde. In «weidelandschappen is "ipronkelijke verkavelings structuur nog zichtbaar. Er zijn nog oude ontginningslinten met monumentale boerderijen, er staan windmolens in het land schap en er zijn bijzondere wa terstaatkundige structuren. Tus sen Den Haag en Wassenaar zijn veel historische buiten plaatsen en landgoederen. Ook de ecologische waarde is groot. In de veenweidegebieden leven weidevogels in een bijzondere water- en moerasnatuur. Rond Wassenaar zijn diverse bossoor- ten. Voor behoud van de vier bijzon dere natuurmonumenten is het belangrijk dat baksteen en asfalt geen plaats krijgen. Daarom wil len de gemeenten de vier 'pa rels' als het ware inlijsten met natuurstroken bestaande uit bo men of riet en water. Deze nieu we natuurstrook beschermt het grote gebied, vormt een afbake ning ten opzichte van de eerder zo kwetsbare randen. De erva ring leert namelijk dat wij rand stedelingen de randen van een natuurgebied al gauw 'romme lig' vinden, en daar liever huizen bouwen of een weg aanleggen. De volgende generaties moeten wel érg weinig ophebben met natuur willen ze zo'n bijzondere bosrand of moerasstrook om vormen tot drukke doorgaande weg of nieuwe villawijk, is de ge dachte van de plannenmakers. Een ander voordeel van de nieu we natuurstroken is dat er fiets-, wandel- en vaarroutes doorheen lopen die de natuurgebieden met elkaar verbinden, zodat re creanten van bos naar weiland kunnen gaan zonder dat ze on derweg een hinderlijk bedrijfs terrein of drukke weg moeten dulden. Alle ecologische zones moeten het liefst doorlopen tot in Leiden. Je kunt je afvragen waarom de vier natuurparels bij Oud Ade, Leiderdorp, Zoeterwoude en Wassenaar extra aandacht nodig hebben. Ze maken immers deel uit van het Groene Hart, zijn op genomen in de Ecologische Hoofdstructuur van Nederland en worden geprezen in de Nota Belvedère van de rijksoverheid, een nota voor behoud van cul tuurhistorisch erfgoed. Het antwoord is, dat de ge meenten in de Leidse regio be scherming niet genoeg vinden. Polderlandschap: de moeite waard om extra te beschermen. Archieffoto: Taco van der Eb Het groen moet geen Anton- Piecknatuur worden, waarin de tijd stilstaat. Voor behoud is het belangrijk dat de natuur zich kan ontwikkelen, en dat de landbouw vitaal blijft. Boven dien willen de gemeenten ruim te vinden voor waterberging. Daarom maakten ze in het land schapsbeleidsplan voor elk na tuurgebied een plan op maat. Tussen Den Haag en Wassenaar hoeft weinig te veranderen. Het open weidegebied in de Duiven- voordse en Veenzijdse Polder is al goed omzoomd door een rand van bos en buitenplaatsen. Wel is er behoefte aan nieuwe fiets- en wandelpaden. Ook het natuurmonument in de Achtho- venerpolder bij Leiderdorp is grotendeels naar de wens van de gemeenten. Als het gebied beter wordt afgebakend en boe ren meer aan weidevogelbeheer doen, kunnen de grootschalige melkveehouderijen weer een tijd vooruit. Een extra fietsbrug of pontje over de Oude Rijn zou Achthoven moeten verbinden met andere natuurgebieden. Het landelijk gebied van Zoeter- woude-Weipoort kan gedijen als boeren meer aan 'agrotoerisme' doen. Veel landbouwbedrijven halen al neveninkomsten uit toerisme en recreatie, maar dit kan beter, vinden de gemeen ten. Zij willen daarom de regels vereenvoudigen om bijvoor beeld een camping of hotel op een boerenerf te beginnen. Boe ren in dit gebied moeten ook eens nadenken over het openen van een zorgboerderij voor kin deren of verstandelijk gehandi capten. Moeilijker ligt het met het veen- weidegebied tussen Oud Ade en de Kagerplassen. Dit landschap met de vele sloten, weilanden en grenzend aan de plassen is prachtig, maar de fietsende of wandelende recreant is aange wezen op hoofdwegen. De ge meenten bepleiten de aanleg van weggetjes, haventjes en plekken om te overnachten of de natuur te observeren. Langs de oevers van de Kagerplassen moeten fietspaden en strandjes komen. De polders bij Oud Ade zouden een grotere rol moeten spelen voor waterberging, door het ver anderende klimaat steeds nood zakelijker. Sommige polders aan de rand van de Kagerplassen of eilanden moeten worden aange wezen voor calamiteitenberging bij extreem hoge waterstanden. Andere weilanden moeten mis schien zelfs veranderen in moe ras, om zo weidevogels en kleine zoogdieren aan te trekken. De ouderwetse melkveehouder in deze plannen voor het gebied rond Oud Ade komt steeds ver der in het gedrang. Toch is hij nodig als beheerder van het landschap, menen de gemeen ten. Zij onderzoeken daarom de mogelijkheid van een Groen fonds, waaruit zij subsidies kun nen verstrekken. Ook willen ze toestaan dat boeren geld verdie nen met kamperen bij de boer of andere recreatieve activitei ten, zoals de verkoop van pro ducten uit de streek De bescherming van de vier landschapsmonumenten in de Leidse regio is niet genoeg, vin den de bestuurders. Hoewel er niet meer op grote schaal ge bouwd kan worden, zien de plannenmakers nog wel wat plekjes waai", zonder de natuur geweld aan te doen, iets kan verrijzen. Zij wijzen het tuinbouwgebied aan de westkant van het Braas- semermeer in Roelofarendsveen aan als plek voor eventuele hui zenbouw. De smalle kavels en brede sloten moeten wel behou den blijven. Tussen rijksweg Nil en de Ou de Rijn is plek voor bedrijven en huizen, mits rondom deze nieuwbouw bomen en struiken verrijzen. Het gebied vinden de gemeenten nu rommelig. Volle dig volbouwen kan ook niet, want vanuit de natuurparels Achthoven en Weipoort is het goed zichtbaar. Er is veel ruimte nodig voor wa terberging. De polders bij Oud Ade bieden geen soelaas. In het landschapsbeleidsplan hebben de gemeenten plekken inge kleurd, die echter nog niet vast liggen. Het zijn de Vrouwgeest- polder bij Woubrugge, de Veen- derpolder bij Roelofarendsveen, het westelijk deel van de Geer- en Rietpolder bij Hazerswoude- Dorp en de Drooggemaakte Geer- en Kleine Blankaardpol- der bij Zoetermeer. Ook het Val- kenburgse Meer en de Klinken bergerpias moeten extra water kunnen opvangen. De gemeen ten hebben de waterschappen opdracht gegeven om een plan voor waterberging te maken. Dit is de eerste aflevering in een serie artikelen over het land schapsbeleidsplan voor de Leidse regio. den haag - Het wordt nog even spannend, zegt provin- ciebstuurder Norder van Zuid-Holland, maar éls maandag van het rijk het ver lossende woord komt, is een wonder verricht. Dan begint nog dezelfde week de proef met sneltrams tussen Gouda en Alphen aan den Rijn. „Honderden ambtenaren van verschillende organisaties hebben anderhalf jaar kei hard gewerkt om te zorgen dat de proef met de Rijn Gouwe lijn tot stand komt", meldt Norder, en hij vindt dat een compliment waard. Als je ergens een proef wilt beginnen, duurt het door gaans vijf tot zeven jaar voor het zo ver is, stelt hij. Aan voorbereidingen, studies en controles gaat veel tijd op. Voor de Rijn Gouwe Lijn zou dat dubbel en dwars moeten gelden. Lightrailmaterieel moet het spoor delen met 'gewone' NS-treinen. Beide veiligheidssystemen verschil len. Bovendien kent de tram een lagere instap, waardoor perrons moesten worden aangepast. Aan de rapporten over de laatste controles leg gen rijksinstanties de laatste hand. „Maandag wordt het laatste spannende moment. Aan het einde van de dag wordt het finale signaal afge geven", zegt Norder. Een dankwooal van Norder gaat naar de ambtenaren op het provinciehuis, maar ook naar het rijk, de NS, Railinfra- beheer en rijkswaterstaat. Zij hebben mede de proef met lightrail - deels door subsi dies - mogelijk gemaakt. Normaalgesproken is zo'n laatste controle een formali teit, maar Norder is zo ge brand op dé komst van de Rijn Gouwe Lijn, dat hij toch nerveus is. En passant lost de bestuurder een belofte in van zijn voor ganger en partijgenoot Wolf. Die trad af vanwege de Cete- co-affaire, maar heeft voor dat bankiersschandaal al eens gesteld dat de eerste sneltrams 'in 2001 of 2002 over bestaand spoor moeten rijden'. De provincie wil dat de trams vanaf 2007 ook Lei den aandoen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17