REGIO Rijks kan zich tunnelkwestie niet herinneren 'Kom je ook stemmen voor de Tweede Kamer op 11 maart?' Onzekere toekomst voor buurtbus Zoeterwoude e zijn terug op het erf en we gaan de strijd aan' Burgemeester zonnevyiie )rschoten etje veiliger 1, wil veiliger Winkelhof ■nieuw prijs or Globe kchoten - Globe Reisburo lorschoten is voor het de achtereenvolgende jaar roepen tot provinciaal iaar in de verkiezing van leisbureau van het jaar. De ezing is een initiatief van •reniging van ANVR Reis- ten en et vakblad Reisre- Directeur Cor van Eijden Globe is apetrots. Het chotense reisbureau dingt maart mee naar de lande- Jtitel. zaterdag 22 februari 2003 kopbouw ig blijven door Janneke Dijke oegstgeest - „Nog één maand en dan is het zover: de verkiezingen voor de tweede kamer op 11 maart." Met deze wervelende openings zin nodigt de gemeente Oegstgeest de nu nog 17-jarige Eva Spijker (op 5 maart wordt ze 18) uit om haar stem te laten gelden. „Dat de ge meente Tweede Kamer met kleine letters schrijft is nog tot daar aan toe. Dat moet na tuurlijk met hoofdletters", zegt haar moeder, Suus Spijker. „Maar dat ze de Tweede-Kamer verkiezingen aankondigen terwijl het om de verkiezingen van Provinciale Staten gaat, is een gigantische fout." De brief met het verkiezingspakketje voor jon geren die voor het eerst gaan stemmen, plofte dinsdag op de deurmat van huize Spijkers. Leuk, dacht Suus Spijkers. De lach op haar ge zicht veranderde in een verontwaardigde trek, toen ze de bijgevoegde brief las, ondertekend door burgemeester Timmers. „Ik werd een beetje kwaad. Als je het doet, doe het dan goed. Ze hebben gewoon de brief gebruikt die ze in januari hebben verstuurd, en hebben hem niet goed veranderd." Als de gemeente zo'n simpele brief al niet foutloos de deur uit krijgt, dan kan ze zich wel wat voorstellen bij het miljoenen tekort voor nieuwbouwwijk Poelgeest, zucht Spijker. De Oegstgeestse vindt het jongeren-verkie zingspakketje ook achterhaald. Het ministerie van binnenlandse zaken liet vorig jaar duizen den van deze doosjes bedrukken, en vulde ze met een rood potloodje en wat folders: een voorbeeld van een oproepkaart, een politieke woordenlijst, informatie over hoe de democra tie in Nederland is georganiseerd en een kaart met stickers voor in de agenda. Die stic- kerkaart is inmiddels nutteloos geworden. Daarop staan de data van de gemeenteraads verkiezingen (6 maart 2002), de verkiezingen voor de Tweede Kamer (15 mei 2002) en de verkiezingen voor Provinciale Staten (11 maart 2003). „Wat heb je hier nou nog aan", vraagt Spijker zich af. Haar dochter is wel van plan te stemmen. „Zo voed ik ze wel op. Ze zit op het Stedelijk Gym nasium, waar ze alles moeten volgen. Ze had het liefst vorige keer al gestemd." Maar voor een jongere die er toch al weinig van snapt, zaait zo'n brief van de gemeente alleen maar verwarring, vindt Spijker. Volgens een woordvoerder van de gemeente is er een foutje geslopen in de brief aan Eva Spij ker. Een belronde van hem met een deel van de dertig jongeren leert, dat de meeste jeugdi ge stemgerechtigden wel worden uitgenodigd voor de goede verkiezingen, die van Provincia- le-Statenverkiezingen. rdorp - Martin Bogerd de zolderopbouw van zijn aan de Ockenrode niet af jken. Buurman Van den I had in een kort geding geëist, omdat er geen ver ing is voor de opbouw. De ente moest de vergunning ds van de Raad van State ■tigen, omdat er een fout ind. De rechter stelt nu dat ibouw 'onrechtmatig' is, wijst de eis tot sloop af. jert onder meer aan dat td een nieuwe vergunning De gemeente heeft de dure al in gang gezet. «nkomst mapatiënten gWOUDE-RIJNDIJK - ReU- tiëntenvereniging Leiden oudt woensdag 26 februa- )e Eendenkooi in Zoeter- e-Rijndijk een voorlich- lijeenkomst over kuurrei- Jastspreker is Maria de van hotelketen Danubius s, gespecialiseerd in kuren neeskrachtig water. Het It om 20.00 uur en de toe- s gratis. Voor meer infor- k 071 -5762204. in - Het aantal inbra- huizen is vorig jaar in loten afgenomen. Sloe- irekers in 2001 156 keer Voorschoten, vorig jaar Ie teller staan op 126. Om it aantal geweldsinciden- drie jaar min of meer sta- spreekt de Voorschotense van een 'lichte verbete de veiligheid', andere kant kreeg de lotense politie vorig jaar :n met drie roofoverval- veel brandstichtingen. Ide overvallen als de bran- tot op heden niet opge- :n politieteam dat zich Dudt met de brandstich- ïgl bestaat nog steeds, maar hef Markman moet toege it het weinig meer kan lal dan wachten op de vol- :hJ brand. punt van de overlast velongeren werd vorig jaar »eipetje vooruitgang geboekt, ital klachten nam met x tien procent af. 'Essentiële stukken ontbraken' door Nancy Ubert vervolg van voorpagina oegstgeest - De tunnel tussen de Leidse Merenwijk en Poelgeest in Oegstgeest had er al lang kunnen liggen. Dat blijkt uit een brief van de toenmalige afdeling infrabe- heer van de Nederlandse Spoor wegen uit november 1993. In de gemeente Oegstgeest is deze brief nu onvindbaar. Volgens de gemeentevoorlichter is dat niet onlogisch, omdat de brief aan de wethouder was gericht. „Een wethouder mag beslissen wat hij met zijn post doet." Oud-wet houder Rijks (WD) zegt dat hij zich nog bitter weinig kan herin neren van de 'tunnelkwestie'. Rijks (ruim over de zeventig nu) was als wethouder onder meer verantwoordelijk voor het over leg over de bebouwing van de Broek- en Simontjespolder, te genwoordig Poelgeest genoemd. Verscheidene raadsleden uit die tijd vertellen, dat ook zij niets van deze ontwikkelingen weten. De Soeten, die met Leefbaar Oegstgeest bij de verkiezingen in 1994 een verpletterende over winning (42 procent) behaalde, meldt dat hij nooit op de hoogte is gesteld van de brieven. „Dat vind ik op zijn zachts gezegd merkwaardig. Omdat wij vanuit het niets de raadzaal binnen kwamen, moesten we ons inle zen. Tijdens de collegeonder handelingen bleek geen enkele lijsttrekker van de andere partij en op de hoogte te zijn van de stand van zaken rond de Broek en Simontjespolder. De lijsttrek kers hebben toen gezamenlijk de gemeentesecretaris om een notitie gevraagd. In de notitie die we uiteindelijk kregen, staat niets over die brieven aan Rijks. Ook andere essentiële stukken ontbraken, trouwens." Volgens de Leidse oud-wethou der Van Rij heeft Oegstgeest ja ren achtereen getracht de be bouwing van de Broek- en Si montjespolder tegen te houden. Daardoor heeft Oegstgeest de slag om de tunnel verloren. Het is bekend dat Oegstgeest een vertragingstactiek toepaste, in de hoop dat de polder onbe bouwd zou kunnen blijven. Die houding werd de provincie zo beu, dat zij dreigde een grens correctie door te voeren. Onder tussen bereidde Leiden zich wel voor op de bebouwing van de polder. Zo heeft die gemeente ervoor gezorgd dat zij tweederde van de grond in handen kreeg, om te voorkomen dat die in handen van speculanten zou vallen. Die grond is voor de oor spronkelijke prijs doorverkocht aan Oegstgeest, toen eenmaal bleek dat dat de polder toch zelf ging bebouwen. Voor de andere stukken polder heeft Oegstgeest extra diep in de buidel moeten tasten. „Oegstgeest is laks ge weest", blikt Van Rij terug. Als Oegstgeest in 1993 had mee gewerkt aan het contract dat NS wilde sluiten, had de tunnel er nu kunnen zijn. Dan was de ge meente veel ellende bespaard gebleven. Anno 2003 is de tun nel een veelbesproken onder werp in Oegstgeest. De gemeen te overweegt de verbinding on der het spoor niet aan te leggen, om geld uit te sparen. Oegst geest heeft immers een gat van meer dan vijftien miljoen euro te dichten. Maar Leiden eist dat de tunnel wordt gebouwd. Oegstgeest moet haar afspraken nakomen, vindt de grote buur gemeente. De twee partijen zijn onlangs voor het eerst om de ta fel gaan zitten, in de hoop uit deze impasse te komen. door Judy Nihof zoeterwoude - Het gaat er om spannen voor de buurtbus in Zoeterwoude. Bus coördinator Kees Straver heeft snel nieu we chauffeurs nodig. Anders kan hij zijn dienstregeling niet rond krijgen. Ook ver wacht hij problemen als de geplande kinderopvang er komt in Zoeterwoude- Rijndijk. Dan loopt het aantal passagiers drastisch terug en wordt het lastig de bus in bedrijf te houden. „Nu brengen we kinderen van de Bemardusschool in Zoeterwoude-Rijndijk naar de kinderop vang aan het Westeinde, in het dorp. Als dat niet meer hoeft, betekent dat veertig a vijftig passagiers in de week minder. Ik ben bang dat het met de buurtbus dan niet meer zo lang duurt." Als de buurtbus verdwijnt, zijn volgens de 75-jarige Zoeterwoudenaar veel vooral oudere dorpsgenoten gedupeerd. „Steeds meer mensen hebben hun rijbe wijs, maar er blijft altijd een groep die voor vervoer afhankelijk is van de buurt bus." De buurtbus wordt gefinancierd door de overheid. Busmaatschappij Connexxion zorgt voor het onderhoud van de bus en begeleidt het project, dat helemaal draait op vrijwilligers. Straver stuurt al ruim twintig jaar de vrijwilligers aan, stelt een dienstregeling op en zoekt vervangers voor chauffeurs die zijn verhinderd. Elk jaar kijken de provincie en Connex xion kritisch naar de passagiersaantallen. Toen de buurtbus in 1982 begon gold een minimumeis van vijfduizend passa giers. Dat aantal wordt allang niet meer gehaald. De laatste drie jaar schommelt het aantal passagiers rond de 2300. Eind jaren negentig kwam het voortbe staan van de buurtbus in gevaar, toen het aantal reizigers onder de tweeduizend zakte. Anderhalf jaar geleden vormde een groot tekort aan chauffeurs een bedrei ging voor het busproject. Zo somber als toen, is Straver nu niet. Toch moet er volgens hem wel iets ge beuren. „Op korte termijn ben ik vier chauffeurs kwijt", zegt hij. „Eentje gaat verhuizen, er is een langdurig zieke en twee chauffeurs van zeventig stoppen er mee." In de plaatselijke krant staat deze week een oproep aan bezitters van een rijbewijs zich te melden. .Afgelopen vrij dag meldde zich al spontaan iemand, nog voor die advertentie erin had ge staan," aldus Straver. Zelf peinst hij er niet over om te stoppen met het vrijwilli gerswerk. „Het mooie is dat ik het alle maal van huis uit kan regelen," zegt hij. „Het 25-jarig bestaan van de buurtbus wou ik graag nog beleven." 'llandse Molenstichting knapt Poelmolen op a. innet van Aarsen eest - De'Rijnlandse Mo lting gaat een poging e Poelmolen in de Klaas poelpolder - de achtertuin Oegstgeestse nieuw- fijk Poelgeest - te redden ondergang. Een paar en geleden leek het er op bouwval als verloren worden beschouwd. Res- eplannen van de Rijnland enstichting, die 't Poeltje in durende erfpacht heeft familie Zwetsloot, ston- lang in de ijskast. De ge- Oegstgeest, die de regie t gebied van Warmond n, had zelfs plannen om ruïne een vleermuizenon- in te maken. Dat mag de Stichting nu. „We ig op het erf', verklaart ir L Dijkman. „We gaan aan." En nee, de Rijn- lolenstichting laat zich ir wegjagen. heeft deze week een de gemeente Oegst- ïstuurd. Daarin kondigt liting aan dat ze onmid- atregelen heeft geno- 3 is er opdracht gegeven iet herstel van de funde- 0 de molenromp. „Onze Ing is dat de molen niet draaivaardig maar ook fardig zal worden", Dijkman. een opmerkelijke gedach ting. De Rijnlandse Mo oting had 't Poeltje eigen- kng opgegeven, de eerste (e keer in de geschiedenis De molen Poelmeer is zwaar vervallen. De Rijnlandse Molenstichting gaat de ruïne restaureren; de hoog opgeschoten wilgen zijn inmiddels gekapt. Archieffoto: Mark Lamers dat de club een eigen molen af schreef. Vanwege onder meer gebrek aan medewerking van overheden, kwam de redding van het molentje niet op gang. De stichting overwoog zelfs de molen over te dragen aan het Zuid-Hollands Landschap die straks de 'baas' wordt in de Klaas Hennepoelpolder, de kleinste droogmakerij van het land. Dat was een enorme ne derlaag, maar de stichting zag er geen gat meer in. „Moet die hele discussie nu worden herhaald", vroeg Dijk man zich enigszins geïrriteerd af, toen deze krant december vorig jaar naar de kwestie vroeg omdat een IVN-medewerker pleitte voor herstel van 't Poel tje. Dijkman destijds: „Mijn dos sier is inmiddels acht centimeter dik. Zoveel tegenwerking van de gemeente gehad. Schandalig ge woon. Het herstelplan lag ldaar, financieel was de zaak rond. De afgelopen jaren is er zoveel ver ziekt. En nu kan die molen niet meer genoeg wind meer van- ting niet. Tot begin deze maand Dijkm'an een bezoek bracht aan de Klaas Hennnepoelpolder en de molenruïne. Hij is zich rot geschrokken. De gemeente Oegstgeest had zonder toestem ming van de stichting het mole- nerf opgehoogd en de achterwa terloop dichtgegooid. Ook de voorwaterloop bij de molen is gedempt. „We hebben besloten als stichting dat dit zo niet kan", zegt Dijkman. In zijn brieven aan Oegstgeest en het water schap draagt hij deze instanties op om de waterlopen weer te herstellen. „We gaan de barricaden op", zegt Dijkman gekscherend. Toch voelt hij er weinig voor om alle grieven uit het verleden aan het adres van Oegstgeest weer op te rakelen. „Daar hebben we niets aan, we moeten vooruit kijken. We moeten ervoor zor gen dat de molen weer in volle glorie wordt hersteld." Een gemeentewoordvoerder heeft nog geen antwoord op de vraag wat Oegstgeest nu gaat doen. „De brief wordt maandag in de stuurgroep Poelgeest be sproken. In de eerstvolgende uitgave van het blad Molenwe reld, die op 5 maart uitkomt, vraagt de Molenstichting steun voor de restauratie van de Klaas Hennepoelmoleh. door Janneke Dijke leiderdorp - De veiligheid in winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp moet nog beter ge waarborgd worden. Volgens burgemeester Zonnevylle moet er naast de bewaker een team van bedrijfshulpverleners wor den aangesteld. Ook eist hij een extra nooduitgang als de bezoe kersaantallen zo hoog blijven als zij nu zijn. Zonnevylle doet de aanbevelin gen naar aanleiding van de ont ruimingsoefening die op 7 no vember werd gehouden in het overdekte winkelcentrum. Hoe wel er geen grote problemen ontstonden tijdens de oefening, ontdekten brandweer, gemeente en eigenaar Wereldhave wel een aantal lancunes. Zo bleek dat het ontruimingsalarm niet in al le winkels even goed te horen was. Er moeten ook betere af spraken komen over de manier waarop winkeliers zich afmel den. Nu was niet duidelijk wie er nog in de Winkelhof aanwe zig was, en wie al buiten stond. Tijdens de oefening bleek ook dat de ene bewaker die in het winkelcentrum werkzaam is, het werk niet aankan als er een on geluk ontstaat. Zonnevylle wil dat er bedrijfshulpverleners worden aangewezen onder de winkeliers, die in geval van nood de bewaker kunnen bijstaan. Zij moeten onder meer de moni tors in de gaten houden en mensen wijzen waar de nood uitgangen zijn. De brandweer verplicht bedrijven op iedere vijftig werknemers één bedrijfs hulpverlener te hebben. Voor Wmkelhof geldt dit gebod niet. Er werken wel méér dan vijftig mensen, maar die werken ver spreid over verschillende win kels. „Wij kunnen die bedrijfs hulpverlening op dit moment niet eisen, want de individuele winkels zijn te klein", zegt Zon nevylle. „Maar wettelijk of niet wettelijk, wij willen dat het gere geld wordt." Hij zoekt daarom naar een mogelijkheid om het eigenaar Wereldhave op te leg gen. Ook houdt hij er rekening mee dat Wereldhave vrijwillig aan het verzoek voldoet. We reldhave kon gisteren niet rea geren. Als de hoge bezoekersaantallen aanhouden, mo£ er een extra nooduitgang komen in de buurt van drogisterij Schouten en Pre natal. De huidige gebruiksver gunning is gebaseerd op 60.000 bezoekers, maar Zonnevylle heeft van winkeliers gehoord dat dat er nu al meer zijn. „Gespro ken is al van 80.000 wekelijkse bezoekers, en in december 2002 misschien wel 100.000", aldus Zonnevylle. (advertentie) gen, vanwege de dichte bebou wing. Bovendien wordt van de polder een moerasgebied ge maakt. Beetje ridicuul om een molen, die vroeger de boel moest droogmalen, nu met de voeten in het water te zetten." Echt veel zin om nog eens over reddingsplannen na te denken, had de Rijnlandse Molenstich-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15