REGIO Henk Krauwel is door een hel gegaan Uit het Nieuws Hof pleit Katwijkse leraar Geen begrip voor de ode aai°k£ de media van Joost Prinsen" Antillen gebaat bij heldere Nederlandse eisen Kunstuitleen moet kostendekkend kunnen zijn NAVRAAG Sport en politiek gaan niet altijd goed samen. Zo ontsloeg de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) in november voorzitter Harry Groen, om- Haagse contacten vindt een dat zijn bia- sportbond vaak van belang' m«,™sder wethouder van Amsterdam bevlekt was. Dat ontslag speelde Groen weer parten bij zijn sollicitatie naar het burgemeestersambt in Leiden. De KNAU laat zich niet kennen en draagt opnieuw een kandidaat voor met rui me politieke ervaring: oud-staatssecretaris MARTIN VAN ROOIJEN uit Oegstgeest. De verkiezing is op 26 april. Hoe is de KNAU bij u terechtgekomen? „Ik wist natuurlijk dat er een vacature was. Daarna kwam ik in contact met voorzitter Hans Blankert van sportkoepel NOCNSF. Inmiddels ben ik kandidaat voor het voorzitterschap van de KNAU. maar ik moet nog twee maanden geduld hebben." Bent u niet bang dat u als mo gelijke opvolger van Harry Groen eenzelfde lot beschoren is? Waarschijnlijk bekijkt me nigeen u met argusogen. „Daarvoor ben ik niet bang. Bo vendien heb ik niets te verber gen." Waarom scoren politici zo goed bij bestuursfuncties bij sport bonden? „Ik vind dat het nogal meevalt met het aantal politici bij sport bonden. Zo veel ken ik er niet. Bovendien is het alweer dertig jaar geleden dat ik staatssecre taris werd. Daarna heb ik ook veel andere dingen gedaan. Na tuurlijk heb ik nog wel Haagse contacten. Die vindt een sport bond vaak van belang." Hoe veel affiniteit hebt u met sport? „Ik heb gevoetbald, onder meer met Har Meijer in het dokterselftal bij Unitas Leiden, en later bij ASC in mijn woonplaats. Daarvoor deed ik in Rotterdam bij Aio aan atletiek gedaan. Mijn favoriete af standen waren de 400 en de 800 meter. Ik ben er nog trots op dat ik eens tweede werd achter de bekende Fred van Herpen, ook al klopte hij mij met 6 seconden. Een snelle starter was ik niet. Ik moet het meer hebben van mijn uithoudingsvermogen. tekst: Tim Brouwer de Koning foto: archief UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 22 februari DEN HAAG - De burgemeester moet een onafhankelijke vertrouwens- figuur blijven. Dit wordt het best gewaarborgd door een benoeming van burgemeesters door de Kroon. Dit is de overtuiging van het over grote deel van de burgemeesters, zo blijk uit een vandaag verschenen rapport 'De burgemeester in deze tijd' van het Nederlandse Genoot schap van burgemeesters, dat is aangeboden aan minister Wiegel van binnenlandse zaken. De grote meerderheid van de burgemeesters vreest dat de voordelen van een burgemeester, die een onafhankelijke vertrouwensfiguur is, voor de gemeenten voor een belangrijk deel verloren zullen gaan als hij wordt benoemd en ontslagen door de gemeenteraad en dus onder geschikt is aan de raad. Weliswaar, zo wordt in het rapport geconsta teerd, heeft de Tweede Kamer niet ingestemd met het voornemen door een grondwetswijziging de gekozen burgemeester mogelijk te maken. 'Maar de stemmen die pleiten voor een gekozen burgemees ter zijn bepaald niet verstomd'. Bovendien tracht men, aldus het rap port, in de tegenwoordige benoemingsprocedure zoveel elementen zoals inspraak in te bouwen dat de benoemde burgemeester de geko zen functionaris nabij komt. ANNO 1978, woensdag 22 februari KATWUK - Leerlingen van de vijfde en zesde klas van de hervormde Prins Willem Alexander-basisschool aan de Parsstraat beleefden gis termiddag een bijzondere les. In het kader van het onderwijs op ex- pressiegebied demonstreerden de slagers W.P.M. van Vliet en J. Pe ters, die in Autorama hun zaak hebben hoe zij dagelijks varkens uit snijden. Foto: archief Leidsch Dagblad Folo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: BW). Essenberg, G.P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. °'d.l!t"Cy"TWU't PO"''»- ~- Jingific vong Jur i|n Kflu'd haalde ettert gerechuhof U*ringtn Tiau heeft pcraoonü: levenufecj andere leerlinge dm vrij «prat Jw {deden vrijwikj blom meende kunnen ««nlgrtni rput Met groeiende verbazing heb ik de ode van Joost Prinsen aan de media gelezen (Leidsch Dagblad 15 februari, pagina Gesprek van de Dag). Natuurlijk kennen wij onze po litici door de tv beter dan ooit, maar ik betwijfel of dat altijd een eerlijk beeld is. Elke came raman, ook degene die slechts een fototoestel hanteert, kan manipuleren. Het schieten van een shot in een, helaas niet, onbewaakt ogenblik, kan het slachtoffer maken en breken, vooral als het eindeloos wordt herhaald. De stand van de ca mera kan mensen 'groot' en 'klein' maken, het opzettelijk irriteren van politici en ze dan close 'vangen' is regelma tig in onze huiskamers te zien en welke slachtoffers op deze manier worden benaderd, is pure voorkeur van de media. Ook het uitsluiten van politici door de media beïnvloedt ons stemgedrag. De televisie is geen dood ding, maar wordt gebruikt door jour nalisten, cameramensen en re dacties van programma's. En zo wordt ons land niet alleen gestuurd, maar ook bestuurd door de media. Winst voor de ze eeuw? Misschien, maar de eerlijkheid van het televisiege- weld stelt u niet ter discussie. Ik wel! LA.C. van den Berg, Leiderdorp Joost Prinsen. Foto: Poppe de Boei; ZATERDAG 22 FEBRUARI 2OO3 Ten onrechte van ontucht beschuldigde leraar pakt de draad van Henk Krauwel dartelde redelijk onbe kommerd door het leven. Als directeur van het Christelijk MBO in Katwijk, te genwoordig id-college, voelde hij zich op zijn plaats en in zijn vrije tijd stopte hij veel energie in het door hem zo ge liefde voetbal. Op het moment dat hij technisch manager van Quick Boys was, kreeg zijn leven een dramatische wending. Een ex-leerling beschuldigde Krauwel van 'het hebben van een sek suele relatie' in de periode dat het meisje zeventien jaar was. Terwijl hij zich van geen kwaad bewust was en daarom een rechtszaak vol vertrouwen tegemoet zag, veroordeelde de politie rechter hem toch tot een werkstraf van 180 uur. Maar Krauwel ging in ho ger beroep. Met succes: op 28 februari vorig jaar sprak het hof hem vrij we gens gebrek aan bewijs. Die rehabilitatie betekende voor Krauwel een prachtige overwinning, maar zijn onbekommerde bestaan kreeg hij er niet mee terug. Bij de school die hij volgens eigen zeggen heeft helpen opbouwen tot een groot succes in Katwijk, werkt hij niet meer. Krauwel zit in de wao en is onder be handeling bij een psycholoog. „Ik ben door een hel gegaan", kijkt hij te rug op die periode. Maar Krauwel is vastbesloten terug te keren in de maatschappij. „Het komend school jaar ben ik weer aan het werk." Henk Krauwel heeft contact gehad met de Stichting Onterecht Veroor deeld. Hij heeft zich verdiept in ze denzaken, vergelijkbaar met het geval waarmee hijzelf werd geconfron teerd. „En ik heb me zitten verbazen hoe onze maatschappij in elkaar steekt Dat iemand zomaar beschul digd kan worden, zonder dat de rechter zich daadwerkelijk verdiept in een zaak als de mijne. Ik ben al zo veel onrecht tegengekomen. Krau wel gaat in de toekomst slachtoffers die hetzelfde is overkomen met raad en daad terzijde staan. Krauwel zal de datum, waarop hij met de beschuldiging van de ex-leer ling werd geconfronteerd, nooit meer vergeten: 23 februari 2000. „Ineens ben je dan een verdachte." Hij moest naar het politiebureau om een ver klaring af te leggen en werd een nacht vastgehouden. Hij kreeg hij aanvankelijk te horen dat hem dat wel 'een halfjaar zou kunnen kosten', maar toen hij zelf zijn eigen verhaal had verteld, vermoedde de politie dat de kwestie geseponeerd zou worden. Dat bleek een misvatting. „Het was haar verhaal en het mijne. Zij werd geloofd en ik zat met de ellende. Krauwel kende de ex-leerling. Hij ver moedt hoe zij tot haar daad is geko men. „Ik heb een open persoonlijk heid. Ik sta klaar voor iedereen en ga amicaal met iedereen om. Dan stel je je als leraar uiterst kwetsbaar op, dat weet ik, maar zo zit ik nu eenmaal in elkaar. Verder wil ik niets over haar motivatie waarom ze tot deze daad gekomen is vertellen, omdat dit ge deelte achter gesloten deuren heeft plaats gevonden" Krauwel kon in moeilijke periode re kenen op steun van zijn vrouw. En In het Leidsch Dagblad van zaterdag 15 februari las ik hoe hoofdofficier Wooldrik terugkijkt op een jaar aan pak van bolletjesslikkers. Hij zegt dat Nederland niet 'van ach teruit de keel moet zeggen: dat doe je fout'. Daarmee terecht doelend op de vaak tactloze manier waarop de Ne derlandse regering de Antillen bena dert Vervolgens pleit hij ervoor om de directe vluchten van en naar het gebied af te schaffen om het de drugssmokkelaars lastig te maken. Dit kan ik niet goed rijmen. Een der gelijke suggestie is immers ook 'van achteruit de keel'. Wooldrik wijst op de 'krachten' die op Curasao aan het werk zijn om de controle te sabote ren. Deze bevinden zich in de nabij heid van de regering en daar moet iets aan gedaan worden. Dat kunnen de Antillianen het beste zelf, door verkiezingen en door het eisen van grotere openheid van hun regering. Dat is een kwestie van ontwikkeling en zelfs in een land met een lange democratische traditie moeilijk te realiseren. De Nederlandse Antillen zijn een groepje kleine eilanden, vlak onder de Zuid-Amerikaanse kust Omdat zij in het gebied relatief welvarend zijn, zijn zij kwetsbaar voor criminele in vloeden en voor illegale immigratie. De mensen op de eilanden zelf heb ben daar veel last van: toenemend geweld, illegale arbeid en diefstallen. De grote groep arme Antillianen is gevoelig voor de voordelen die de ge organiseerde misdaad biedt Begrij pelijk, want hun perspectieven op het eiland zijn niet goed. Dat moet wor den aangepakt. De Antilliaanse rege ring is niet bij machte gebleken om armoedebestrijding van de grond te tillen. Er zijn wel veel particuliere ini tiatieven die op kleine schaal goede resultaten boeken. Jammer genoeg horen wij in Nederland over deze po sitieve dingen zelden iets. Ik denk dat de Antillen erbij gebaat zijn dat vanuit Nederland heldere en eenduidige eisen worden gesteld aan het openbaar bestuur. Dat is geen betutteling, maar helder en zakelijk, en in het belang van de bevolking zelf. Met eisen aan het openbaar be stuur bedoel ik niet alleen een klop pende boekhouding, maar ook een behoorlijke mate van rechtsstatelijk heid. Ook moet gedacht worden aan een goed sociaal beleid, waarmee de noodzaak om bolletjes te slikken wordt verminderd. Hierbij kan Ne derland wel helpen, maar de Antillen moeten dat zelf doen. C. Raat, Leiden. het leven weer op Het CBK in Leiden. Archieffoto: Taco van der Eb Op het artikel 'Sluiting kunst uitleen is ordinaire bezuin- gingsronde', in de krant van 20 februari, wil ik reageren. Ik ben het helemaal met Loes van Campen eens: het is bijna ondenkbaar dat een kunstuit leen in een stad als Leiden niet kostendekkend zou kunnen worden. Het CBK Leiden heeft niet eens de kans gekregen er een kostendekkend bedrijf van te maken. Verder is het een misvatting dat alleen de beter bemiddelden kunst lenen. (Ik leen al kunst vanaf mijn studententijd!) En wat dan nog? Dan kun je hele maal de tarieven omhoog gooi en en de uitleen kostendekkend maken. En waarom zou je een kunstwerk niet eerst een tijdje lenen en als het bevalt aanko pen? Van de galeries alleen moetje het als hedendaagse kunstlief hebber in Leiden niet hebben. J. Surie, Leiden. ook collega's stonden achter hem. Dat deed hem goed, maar toen de politierechter hem veroordeelde, stortte zijn wereld in. Krauwel raakte in de put. Hij hoefde, tot de behan deling van het hoger beroep, niet meer op school te komen. In dezelfde periode werd het dienst verband met Quick Boys beëindigd. Dat had volgens Krauwel niets met de rechtszaak te doen. „Ik vond dat ik solidair moest zijn met Ruud de Groot, de trainer die werd ontslagen. Ik had er zelf voor gezorgd dat hij bij Quick Boys kwam werken. Dat is de enige reden voor mijn vertrek." Op straat voelde Krauwel zich nage keken door de mensen.Als ik over straat liep, voelde ik dat iedereen over mij sprak. Krauwel liet zich in Katwijk een half jaar niet meer zien op straat en dook onder in zijn huis in Noordwijk. Daar voelde zich steeds nuttelozer worden. Krauwel ervoer het leven als een hel. Hij be sloot uiteindelijk naar een psycho loog te stappen. „Ik, nota bene dege ne die altijd heeft geroepen dat een bezoek aan een psycholoog onzin is, ging onder behandeling. Nou, het heeft mij geholpen, dat kan ik wel zeggen. De psycholoog heeft me bij gebracht dat ik moet uitgaan van het positieve." De gemoedstoestand van Krauwel werd er beter op toen het gerechtshof ruim een jaar geleden besloot hem te ontslaan van strafvervolging. Tijdens ^de zitting kwam Krauwel tot een op merkelijke actie om zijn onschuld te bewijzen: hij trok zijn broek naar be neden om de rechter een groot litte ken op zijn rechterdijbeen te laten zien. Dat litteken was door de aan klaagster nooit ter sprake gebracht. Dat vond Krauwel en ook de rechter vreemd. „Want als je zo gedetailleerd kunt vertellen hoe het allemaal ge gaan is, kun je nooit voorbij gaan aan zo'n litteken. Daarnaast waren er nog andere aspecten in het verhaal van het meisje waarvan ik kon aantonen dat ze niet klopten." Met de vrijspraak was Krauwel van zelfsprekend ingenomen, niet met de volledige lezing van de uitspraak. „Ik ben vrijgesproken wegens bewezen SCHRIJVENDE LEZ Henk Krauwel: „Ik, nota bene degene die altijd heeft geroepen dat een bezoek aan een psycholoog onzin is, ging onder behandeling. Nou, het heeft mij ge dat kan ik wel zeggen. De psycholoog heeft me bijgebracht dat ik moet uitgaan van het positieve." Archieffoto: Dick Hogewoning onschuld. De rechter heeft dat adrii zegd bij de uitspraak, waar ik pa spr soonlijic bij was. Het is alleen j.uf va dat je de uitspraak niet op papidan d meekrijgt, dat je niet kunt aantolde dat je onschuldig bent." fchoi In huize Krauwel ging de vlag uiten Zijn vader juichte met hem meefc want net als zijn vrouw en ook Jde collega's waren die de steunpuiyi t< in de woelige periode. Voordat Éen wel in hoger beroep ging, kreeg [hou van zijn werkgever een regeling! be: geboden om de arbeidsovereenfhef komst met school te beëindigerfat Daar ging hij niet op in. „Omdajdan hetzelfde betekende als een schjbra bekentenis. Aan de andere kant hield de wei ring een risico in. Als ik in hogef roep weer schuldig verkaard zoia worden, zou ik met lege handeff ben gestaan." Nu heeft Krauwel nog een financiële regeling gpnf met de school en zit hij in de w* „Maar het gaat nu de goede k Vergelijk me maar met een com ter, die aan het formatteren is. l| even en dan is alles in orde. De| choloog heeft gezegd: rug recht) hoofd op. En zo is het. Ik kom hkl sterker uit, dat is mijn stellige 0 tuiging." ERS Rob Onderwater

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14