LEIDE vrezen Leiden plan -Noord De Stemming REGIO ïidenaar claimt onschuld in drugs- en verkrachtingszaken Lenferink ziet achterkant stad Demonstratie voor behoud christelijk onderwijs Ondernemers 2 in Lotje 'getikt m R1 (de stelling) émm WD wil stop op uitkeringen gedetineerden zaterdag 22 februari 2003 Natuur rond ilden taat ink onder druk Henk Krauwel et het weer een ein beetje zitten Buurtbus in peterwoude moeilijkheden (advertentie) un ARTIS,word lid ef een lidmaatschap cadeau operkt toegang tot Artis diverse andere binnen- en jitenlandse dierentuinen per jaar tijdschrift 'Artis' en nog veel meer... •OJ ARTIS r dan een dierentuin door Marijn Kramp leiden - De vrees opgeslokt te worden in een massale brede school waarin de protestants- christelijke identiteit verloren gaat, was gisteren reden tot pro test. Ongeveer tachtig bezorgde ouders van basisschool De Springplank in Leiden-Noord demonstreerden voor het be houd van hun school. G. Visser van het overkoepelen de schoolbestuur van het pro testants-christelijke onderwijs probeerde de ouders die zich met spandoeken voor het schoolplein hadden opgesteld, gerust te stellen. Maar hij kon geen keiharde toezeggingen doen omdat er nog geen duide lijkheid is over hoe de brede school eruit komt te zien en op welke wijze de identiteit van de protestants-christelijke, de ka tholieke en de openbare school gewaarborgd blijft. „Ik kan wel vertellen wat het p.c. schoolbe stuur wil. Ook wij staan voor het behoud van de christelijke iden titeit en ook wij willen een klei ne school waar de leerlingen zich thuis voelen en niet in de massa verdwijnen. Daar kunt u van op aan. Maar hoe dat pre cies wordt vormgegeven, is alle maal nog niet duidelijk.'' Visser benadrukte dat de zwar- te-scholenproblematiek in Lei den-Noord niet aan de overwe gend 'witte' Springplank voorbij zal gaan. En dat een brede school daarom ook in hun be lang is. „Als een te zwart gewor den school zijn deuren moet sluiten vanwege een leerlingen leegloop, verplaatst dit pro bleem zich naar de volgende school. Om te voorkomen dat nog meer basisscholen in Lei den-Noord verdwijnen, moeten door Eric-Jan Berendsen Ongeveer tachtig ouders hadden zich gisteren bij basisschool De Springplank verzameld om te protesteren tegen de vorming van de brede school in Leiden-Noord. Foto: Henk Bouwman we dit probleem gezamenlijk aanpakken door een brede school op te richten waarin elke stroming is vertegenwoordigd." De ouders zijn er echter niet van overtuigd dat deze problemen ook gevolgen hebben voor De Springplank. Op de school is tenslotte nu ook al iedereen welkom maar de protestants- christelijke identiteit is voor sommige mensen een struikel blok. „Waarom moeten wij dan zo nodig in zo'n brede school opgaan", wilde C. Kaltner, een van de actieleidsters weten. „Omdat diezelfde christelijke identiteit ons aanzet verant woordelijkheid te dragen. Van dit soort grote maatschappelijke problemen kun je je niet afwen den in de hoop dat het aan jou voorbij gaat", antwoordde Vis ser. Dat begrepen de ouders ook wel. Zij benadrukten dat intole rantie geen rol speelt. Kaltner: „We worden nog wel eens neer gezet als het witte schooltje dat geen zwarte leerlingen wil, maar zo is het niet. Iedereen is op de ze school welkom." Visser liet de bezorgde ouders met gemengde gevoelens ach ter. „Enerzijds zijn we blij dat hij is langsgekomen en dat hij naar ons heeft willen luisteren, an derzijds zijn we niet veel wijzer geworden van wat ons nu pre cies te wachten staat." g/leiden - 'Totaal onschuldig' 18-jarige man uit Leiden al drie n in voorarrest op verdenking ferse verkrachtingen, mishande- I drugshandel, bedreigingen en thandel. Dat althans beweerde gisteren zelf bij de Haagse Zijn advocaat, S. Korvinus, e rechtbank dan ook de voorlo- htenis te schorsen. Wegens de ernst van de feiten besloot de recht bank dat niet te doen. De feiten van de zaak werden gisteren nog niet uitgebreid behandeld, omdat het psychiatrische rapport over de ver dachte nog niet is afgerond. De Leide- naar zei het ongelofelijk te vinden dat hij van zulke ernstige zaken wordt ver dacht. De man werd gearresteerd om dat twee vrouwen bij de politie aangifte hadden gedaan. Zij vertelden dat ze tussen januari en juni 2001 meerdere malen door de Leidenaar waren ver kracht en mishandeld. Ook zou de Leidenaar zich schuldig hebben gemaakt aan vrouwenhandel en zijn eigen vrouw met een pistool te gen haar hoofd hebben gedwongen om zichzelf te prostitueren. Verder troffen agenten in het huis van de verdachte een vuurwapen, munitie, cocaïne en grondstoffen van xtc aan. Volgens de verdachte hadden de twee vrouwen gelogen. De drugs zou hij in huis hebben gehad voor eigen gebruik. De man vertelde het erg zwaar te heb ben in de gevangenis, omdat hij on schuldig wordt vastgehouden. Hij wilde het liefst meteen naar huis om bij zijn vriendin en dochter te kunnen zijn. Volgens officier van justitie R. Steen waren er echter meer dan genoeg be wijzen tegen de Leidenaar. Steen wilde de man daarom nog een tijd achter de tralies houden. De rechtbank vond de feiten waarvan de Leidenaar wordt verdacht te ernstig om hem al naar huis te sturen. De zit ting tegen de man wordt op 16 mei voortgezet. leiden - Kleine ondernemers en zelfstandigen in Leiden-Noord zijn bang de dupe te worden van de plannen die de gemeente heeft met dat deel van de stad. Met name een aantal winkeliers uit de Beatrixstraat maar ook huisartsen, een dierenarts, psy choloog en apotheker vrezen bui ten de boot te vallen als Leiden zijn plannen doorzet om Noord een facelift te geven. Dat bleek listeravond in het Stadsbouw- luis waar het plan 'Van verbeel ding naar werkelijkheid' aan on dernemers werd toegelicht. Dat plan behelst onder meer een uitbreiding van het winkel centrum Kooiplein, bebouwing van het terrein van het voorma lige EWR en Slachthuis en de ontwikkeling van een bedrijven terrein achter de Groenoordhal- len. Daarnaast moet er op het voormalige terrein van korfbal vereniging Pemix aan de Gooi meerlaan tijdelijk een filiaal ko men van de Stichting Stadspar- keerplan Leiden (SSL) met twee honderd parkeerplaatsen en een moskee. De uitbreiding van het winkel centrum aan het Kooiplein met zo'n tien winkels, waaronder een supermarkt, doet vooral de winkeliers aan de Beatrixstraat pijn. Zij vrezen een nog verdere terugloop van hun klantenbe stand. Veel vertrouwen in een eventuele verhuizing naar het Kooiplein hebben zij niet, om dat daar de huren volgens hen veel te hoog komen te liggen. Dat vond wethouder A. Geertse- ma (economische zaken/WD) wel erg prematuur. „Er komt nog een onderzoek naar de buurtwinkels dat voor de zomer moet zijn afgerond. Verder den ken wij aan een buurtservice- punt bij de Beatrixstraat dat mensen moet aantrekken en bij voorbeeld één servicepunt voor banken. Maar goede onderne mers zijn altijd welkom aan het Kooiplein." De medische sector hoopt dat er in de nieuwe plannen genoeg plek komt om zich te vestigen. Een woordvoerder van de ge meente liet gisteravond weten dat er nog alle ruimte is om de plannen aan te passen aan de wensen van de 'zorg'. Zo kun nen (para)medici eventueel te recht in een nieuw te bouw woonwijkje op het voormalige EWR-terrein maar zijn er op die zelfde plek ook bestaande ge bouwtjes die kunnen worden aangepast. Daarnaast is het de bedoeling dat er aan het Kooi plein een zorgcentrum komt. A. de Jong, directeur van de Groenoordhallen plaatste ook een kritische kanttekening bij de plannen. Hij vreest een parkeer- chaos rond 'zijn' Groenoordhal len en de achtergelegen Hallen- weg als daar én een bedrijven terrein komt, én een vestiging van de SSL én een moskee. „Omdat er nu al auto's af en aan rijden naar bestaande bedrijven. Dat wordt een rampenplan." Projectleider H. Devilee kon zich wel iets voorstellen bij het beeld dat De Jong schetste. „Het is een ingewildcelde puzzel. Mo menteel zijn wij bezig met een tekening van het gebied die over een maand klaar is. Daarna volgt overleg met betrokkenen." (advertentie) De ANWB zaait onnodig paniek met het advies om niet in zee te zwemmen Gee Geef uw menini www.leidschdagblad.nl om het burgemeester- :n Henri Lenferink en :n is losgebarsten, om het burgemeester- ;n Hany Groen en enferink is losgebarsten, 'hierboven twee keer na- dezelfde zin noteren is idat wij gek geworden Ij doen dat vanwege de nte. Die heeft de pers ge- 'te variëren met de volg de heren in ver- ide publicaties opdui- als de gemeente dat dan doen wij dat. Want (heb je voor je het weet na da begin van de campagnes >en en Lenferink en Len- n Groen presenteerde de ite een lijstje spelregels. ik en Groen en Groen en nk krijgen allebei een van 5.000 euro (niet voor 0 en een eigen assistent 40 uur in de week (niet ■etjes mee te doen), n allebei evenveel ruim- website van de ge- Ze krijgen één fotograaf ïag weten waarvoor), e moeten ze delen, caties van de gemeente naam van Lenferink al- na die van Groen. Niet iroen eigenlijk nog wsp le favoriet is van de ge- maar omdat de 'G' 'L' komt in het alfabet, is over nagedacht, over nagedacht zelfs, die voorkieursbehan- compenseren mag lid; pk weer steeds als eerste vo rd voeren op campag- eger ikomsten. Dat zal Groen 17 vinden, want de woor- incj de laatste spreker blij- rgaans het best hangen. ,"lef et zo hard over nage- 33. [is. Len-Gro-fer-en-ink, de rsoonlijke assistenten en raaf is er nog een be- app ambtenaar betrokken rijd om het burgemees- 9. Eentje die alle bijeen- afloopt mét een pl£ k'>: rH gemeente heeft namelijk be paald dat de ene kandidaat niet meer spreektijd, en ook niet meer woorden mag gebruiken dan de ander. Dat wordt nog een probleem. Want als Groen zegt: „Welke krankzinnige heeft deze cam- pagneregels opgesteld", en Len ferink: „Wie heeft dit nou weer bedacht", dan hebben ze wel evenveel woorden gebruikt, maar niet evenveel tijd. Los dat U ziet: het organiseren van zo'n burgemeestersverkiezing is lang niet eenvoudig. Logeren Het is een leuk initiatief van burgemeesterskandidaat Henri Lenferink om tijdens de referen dum-campagne in verschillende wijken in Leiden te logeren. Leuk, én praktisch. Want het schiet natuurlijk niet op om elke tP mnptpn hif- fen tussen Arnhem en Leiden. Een kandidaat die steeds uren te laat en grauw van het fileleed op zijn campagneafspraakjes ver schijnt, die gaat het waarschijn lijk niet redden. Kan hij anders nog zo'n lollige burgemeester zijn. Slim dus van Lenferink om wat logeerpartijtjes voor zichzelf te organiseren. De manier waarop hij het brengt, is trouwens hele maal een gouden greep. Hij pnoit hpf nipt nn Hp rpis1~iid_rli^ het hem scheelt, maar op het feit dat hij zo de Leidenaars be ter leert kennen. Kijk, dan snap je wat campagnevoeren is. Belangrijk is wel dat hij een beetje op zijn logeeradressen let, anders kan het zich nog lelijk te gen hem keren. Zijn eerste lo- geeradresje, zorgcentrum Rijn en Vliet, is op zich niet verkeerd. Het is een leuke plek om wat over het Leiden van vroeger te weten te komen. En directeur Frits van Oosten is waarschijn lijk graag bereid om hem bij te praten over de nadelen van de Rijn Gouwe Lijn door de bin nenstad. Allemaal niks mis mee. Maar als Lenferink te lang blijft in Rijn en Vliet loopt hij wel het risico dat hij de naam krijgt van 'Henri, hoe heet hij ook alweer, die kerel uit dat bejaardente huis'. En dat klinkt natuurlijk niet echt swingend. Daarom nog wat andere slaap- adresjes waar Lenferink de ko mende drie weken nóg meer Leidenaars kan tegenkomen: Het Slaaphuis - vol met Leide naars die door omstandigheden gedwongen ook aan het logeren zijn geslagen. Het Van der Werfpark - idem, plus een standbeeld van be roemd voorganger. Een Leidse 100-jarige - bij het afscheid niet vergeten om grim mig het zinnetje 'Komt het col lege niet meer op uw verjaar dag? Nou, dat zullen we nog wel eens zien' uit te spreken. De toog van willekeurig welk ca fé in de binnenstad - een plaats waar de 5000 euro campagne geld bovendien nog handig van pas kan komen. Politiebureau Langegracht - uit gebreide slaapfaciliteiten, tij dens de overnachtingen wel even de pers uit de buurt hou den. De raadzaal - komen op zich niet veel Leidenaars, maar lek ker wegdommelen behoort er, ook tijdens vergaderingen, zeker tot de mogelijkheden. Raadslid Jacques de Coo van LWG/De Groenen - als hij ten minste niet een door sport of DZB betaald gemeentelijk feest je heeft, of op zoek is naar de bank van Beets. Tekst: Aad Rietveld en Wim Wegman Tekening: Maarten WoHerink door Eric-Jan Berendsen leiden - Openbare orde en vei ligheid behoren normaal ge sproken tot de de portefeuille van een burgemeester. Daarom ging kandidaat-burgemeester Henri Lenferink in het kader van de spoedcursus 'Hoe leer ik Lei den kennen?' een paar uur op pad met de politie. Stond er donderdag nog een tocht langs historisch Leiden op het pro gramma, gistermiddag zag hij samen met wijkagent Maarten Spaan de achterkant van de stad. Zo maakte hij kennis met het politiewerk, de problemen op straat en de handhaving van de openbare orde in de binnen stad. Bij gebrek aan criminelen werd het een ontspannen uit stapje. Het vertrekpunt is het bureau aan de Langegracht. Ver hoeft Spaan dus niet te rijden om de eerste probleemplek te signale ren: het lege Huigpark achter het Stadsbouwhuis, normaal een geliefd oord voor alcoholis ten. „Er wordt overwogen om hier een gedoogplek te maken", vertelt Spaan. „Een ijzeren con tainer. Probleem is dat er ver schillende groepen alcoholisten zijn die elkaar niet verdragen. De vraag is: wie wordt er de baas in zo'n container en wie controleert er op drugsgebruik?" Verder gaat de rit naar het sta tion. Daar stapt Lenferink uit om naar perron 1 te kijken. Dat is een plek even voorbij het bus station waar verslaafden drugs gebruiken. Hij maakt een praat je en komt zichtbaar onder de indruk terug. „Verdorie, daar moet toch wat aan te doen zijn." „Waar houdt u zich nou het meest mee bezig", vraagt hij vervolgens aan Spaan. „Met ver slaafden en zwervers", luidt het antwoord. „Het probleem is dat er in Leiden geen 24-uurs op vang is." Maar dat laatste was Lenferink al bekend omdat hij eerder die dag een bezoek had gebracht aan Diaconaal Cen trum De Bakkerij aan de Oude Rijn waar verslaafden overdag worden opgevangen. De Steenstraat vindt de kandi daat-burgemeester 'heel divers' en het voormalige gebouw van het hoogheemraadschap naast het postkantoor aan de Bree- straat, waar nu het Slaaphuis is gevestigd, 'oerlelijk'. Tussen neus en lippen door vraagt hij of er in Leiden zakkenrollers actief zijn en of er wordt getippeld. „Het antwoord op beide vragen is ja", aldus Spaan ,,A1 is tippe len een uitzondering." Via het Van der Werfpark gaat de reis naar de Plantage waar Exodus is gevestigd, een plek waar ex-gedetineerden resociali seren. De Zeeheldenbuurt vindt hij interessant al gruwt Lenfe rink van alle kunststof kozijnen. Hetzelfde gevoel heeft hij bij de Oranjegracht en de Waard- gracht waar een bewoner hem van de sloopplannen van Por taal vertelt. De kandidaat-burge meester toont zich oprecht ver baasd over die plannen. „Het probleem lijkt mij hier niet zo zeer de staat van de huizen als wel de armetierige aankleding van de openbare ruimte." Dat gaat er goed in bij de bewo ner. „Bij het referendum stem ik op u en dan komen we elkaar daarna ongetwijfeld nog eens tegen." leiden - De Leidse WD-fractie wil dat de gemeente de bij standsuitkering aan zes gedeti neerde stadsgenoten stopzet. Dat blijkt uit een aantal schrifte lijke vragen dat de raadsleden M. van Dobben de Bruin en G. van Gruting hebben ingediend over een rapport van de Inspec tie Werk en Inkomen (IWI). Van Dobben de Bruin en Gru ting hebben uit dat rapport be grepen dat de gemeente in 2001 aan zes gedetineerde Leidenaars bijstand verleende. Dat is sinds 1996 'buitenwettig', aldus de twee WD'ers. „Dit wordt ook ondersteund door jurispruden tie hieromtrent." En: „Slechts in geval van levensbedreigende si tuaties zou een dergelijke bij standsverlening, in zeer indivi duele gevallen, aan de orde kun nen zijn." De WD wil weten wie destijds heeft besloten om de zes gedeti neerden van een bijstandsuitke ring te voorzien en op basis van wplkp rpppfc Hat is pphpiird Ver- der is de fractie benieuwd hoe veel gedetineerden sinds 1996 steun hebben gekregen. De laatste vraag luidt of het col lege met de WD van mening is dat als de bijstaM buitenwette lijk is deze direct moet worden stopgezet. (advertentie) DOE EENS EEN DUINRELL-DAG TROPISCH WARM WINTERS KOUD Kom in de voorjaarsvakantie voor een spetterend en winters dagje uit naar Duinrell in Wassenaar en u bent verzekerd van een hele dag plezier voor het hele gezin! Spetterend Tikibad... Heerlijk tropisch warm en genieten in de spectaculaire glijbanen 'van het Tikibad. Korte en lange glijbanen, er komt geen einde aan! Mini-wintersport op Ski Valley... Skièn en snowboarden in de frisse buitenlucht. Suis tussen de dennenbomen naar beneden, of kijk rustig toe vanuit de gezellige après-skihut en uw wintersport is compleet! Duinrell 1 2242 JP Wassenaar Tel. (070) 51 55 258 www.duinrell.nl DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13