BUITENLAND 'Snel burgerbestuur Irak na val Saddam Krekar: Bij uitwijzing wil ik naar Nederland Spookschepenkunnen maanden zoek zijn Geïsoleerde Aznar hunkert naar nieuwe Spaanse rol in wereld n" Vogelgriep in Hong Kong eist mensenleven Mugabe koeltjes ontvangen Zuid-Korea: Schending luchtruim is provocatie VS arresteren vier verdachten van terrorisme flatgebouw fê lijkt opzet De felle brand in een in de Belgische stad >en). waardoor giste nden vielen, is mo- oken. Uit eerste blijkt dat er min- brandhaarden wa- e tweede etage. Daar- de politie uit van :I, chting. Het vuur en rook grepen razend- «ach heen in hetge- ier bewoners van een op de twaalfde verdie- 'en door de brand, '"Jisen zijn om het leven vo*n doordat ze uit het iPPtii1 gesProngen om aan 8 men te ontkomen. vrijdag 21 februari 2003 slang voor g meisje ker. zei spijt te hebben, en ië vraagt maatschap ?ens jedood op t in Riyad in Saudi-Arabië wo- 1 fat is gisteren in de J d Riyad op straat choten. De verdachte, irige Saudiër, is aange- a Volgens de Saudische werkte het slachtoffer Jritse vliegtuigbouwer ems. Hij werd in zijn idgeschoten toen hij voor een verkeerslicht. 351 motief is nog niets be rge! rder deze maand raak- 'gst it gewond toen er in ten abië op hem werd ge- In juni vorig jaar ulf n Britse bankier om ^■fidoor een autobom. ant schuldig pionage Irak Een ex-sergeant merikaanse lucht- 'sd donderdag door een ?ka |dig bevonden aan po- r20 pionage voor Irak en rka p 40-jarige Brian Regan de doodstraf boven lijk 1. Regan verliet de df tht in 2000, en trad in 've> n een bedrijf dat voor rafpid spionagesatellieten en produceert. Hij zijn werkzaamheden tot vertrouwelijke in- tani Regan werd in augus- '^a jearresteerd. Hij wilde seriand gaan. In zijn inden agenten geco- :umenten over Iraak- lese raketinstallaties. hong kong/dpa - Een nieuwe uitbraak van vogelgriep heeft in Hong Kong een eerste slachtof fer gemaakt. De gezondheids dienst heeft gisteren bevestigd dat een 33-jarige man, die maandag in een ziekenhuis was overleden, aan de vogelgriep is gestorven. De man is de vader van de jongen bij wie woensdag vogelgriep is geconstateerd. Uit onderzoek is gebleken dat het om een agressieve virusstam gaat. Het staat echter nog niet vast of het virus van mens op mens overdraagbaar is. De va der kan de zoon hebben besmet of andersom, maar beiden kun nen ook met dezelfde bron in aanraking zijn geweest. De autoriteiten in Hong Kong zijn bang dat er opnieuw een epidemie ontstaat, net als in 1997. Toen overleden zes men sen aan de vogelgriep. De voor vogels bijzonder besmettelijke ziekte heerste daarvoor alleen onder dieren, maar na een mu tatie sloeg het ineens ook bij mensen toe. Hong Kong maakte toen 1,5 miljoen kippen af. washington-brussel/anp - Na de val van Saddam Hussein wil de Amerikaanse regering zo spoedig mogelijk een burger aan het hoofd zetten van het over- gangsbestuur in Irak. Dat meldde The Washington Post vandaag. Eerder was er sprake van dat een generaal één tot twee jaar de scepter over het land zou zwaai- De commandant van de troe pen in Irak, generaal Tommy Franks, zou de macht aan een burger overdragen zodra de vei ligheid in het land is gegaran deerd. Een Amerikaan 'van for maat' moet het bestuur gaan leiden. Volgens The Washington Post wordt daarbij door de rege- ring-Bush gedacht aan een voormalige gouverneur of am bassadeur. Washington heeft deze week aan de Iraakse oppositie laten weten een nog door de Irakezen te vormen overgangsregering niet te zullen erkennen. Volgens de Amerikaanse televisiezender ABC heeft Saudi-Arabië aan de VS voorgesteld Irak na een mo gelijke overgave onder een be stuur van islamitische landen te plaatsen. Aan het hoofd hiervan zou Turkije moeten staan. Volgens de Saudiërs is een isla mitische bezettingsmacht, in af wachting van een overgangsre gering, niet alleen beter voor Irak, maar bovendien zeer ge schikt om het anti-Amerikaanse sentiment in het Midden-Oos ten tegen te gaan. De paus stuurt curiekardinaal Roger Etchegaray naar de Ver enigde Staten om met president Bush te praten over de crisis rond Irak. Dat meldt de Italiaan se krant II Messaggero vandaag. Etchegaray sprak vorige week in Bagdad met Saddam Hussein. Het is nog onbekend wanneer hij naar Washington gaat. De gezant zei na zijn onderhoud met Saddam dat hij enigszins hoopvol gestemd was, omdat er tekenen waren dat er enige be weging zou komen in de opstel ling van Irak. De paus wil in de crisis bemiddelen omdat hij te gen een oorlog is. Morgen ont vangt hij in Rome de Britse pre mier Blair. Ondertussen blijven de stekelig heden tussen de VS en Europa bestaan, ondanks het akkoord van begin deze week in de NAVO. Zo is de Belgische minis ter van defensie Flahaut is in woede ontstoken over een arti kel in de Amerikaanse krant The Wall Street Joumal over zijn le ger. Volgens het dagblad is het Belgische legerkorps niet meer dan een 'manier om iedereen aan baan te helpen' en vechten de soldaten in België 'alleen voor hun eigen stek op aarde'. De Franstalige socialist Flahaut heeft het in een brief aan de krant over 'onwaardige journa listiek' en een 'gebrek aan pro fessionaliteit'. „Natuurlijk willen wij iedereen aan een baan hel pen. Dat is iets wat we van de Amerikanen niet kunnen zeg gen", aldus de bewindsman in zijn brief. Het artikel over het Belgische le ger in The Wall Street Joumal kwam er na de Belgische weige ring om samen met Frankrijk en Duitsland in NAVO-verband mi litaire hulp aan Turkije te geven in geval van oorlog tegen Irak. door onze correspondent Windy Kester/rtr osio - Mullah Krekar wil naar Nederland als hij Noorwegen wordt uitgezet. Dit heeft de Iraakse Koerd gisteren gezegd. Oslo besloot woensdag de van banden met al-Qaeda verdachte mullah binnen twee weken uit te zetten. Krekar praat vandaag en morgen in de Noorse hoofd stad met de Nederlandse Immi gratie- en Naturalisatiedienst. Krekar, voorman van de radicale islamitische beweging Ansar al- Islam, vroeg in januari op Schip hol asiel aan. Hij stond toen na een verblijf van drie maanden in een Nederlandse cel onverwacht op het punt het land uitgezet te worden. Zijn aanvraag werd snel afgewezen, zonder dat Krekar hierover werd gehoord. Het be roep tegen de deze manier van afwijzen loopt nog. De IND wil na het gesprek met Krekar beoordelen of de afwij zing ingetrokken kan worden. In principe heeft Krekar dan het recht om bij de behandeling van zijn asielaanvraag in Nederland te zijn. De zaak wordt woensdag in Amsterdam behandeld. Ondertussen is onduidelijk wat er met de mullah gaat gebeuren. De Noorse politie heeft verze kerd dat Krekar nog met rust wordt gelaten, en niet onver wacht zal worden uitgezet of opgepakt. Rechtsgeleerden bui gen zich nog over de vraag of hij het beroep over zijn uitzetting in Noorwegen kan afwachten of niet. De mullah zelf zegt dat hij het liefst in Noorwegen blijft, waar zijn vrouw en vier kinderen in middels Noorse staatsburgers zijn geworden. Als dat niet kan wil hij naar Nederland terug, omdat hij zich daar veilig voelt. „Zij hebben me in ieder geval niet aan Jordanië uitgeleverd." Groot-Brittannië en de Verenig de Staten hebben intussen giste ren opdracht gegeven alle te goeden van Ansar al-Islam te bevriezen. Ze verdenken de or ganisatie niet alleen van banden met al-Qaeda, maar ook met het regime van Saddam Hussein. me i ja dd L. lan dn - Een 15-jarig selands meisje is tot g veroordeeld wegens een vrachtwagen - Het meisje en twee len brachten de 60-ja- joe( fleur in maart vorig IPjpl een hamer om toen hij >en, en gooiden zijn li- een rivier. De tieners voertuig voor joyri- rechter hield er reke- dat het meisje zich tiuldig heeft gemaakt lol- en drugsmisbruik, n vandalisme. Bij ■ag kan zij na tien jaar rijgelaten. parijs - Zo op het eerste gezicht lijkt de Zimbabwaanse president Robert Mugabe een warm welkom te krijgen van zijn Franse ambtsgenoot Jacques Chirac, maar het omstreden staatshoofd werd in werkelijkheid relatief koel ontvangen. Het bleef bij een korte handdruk (links), waarop het Franse staatshoofd Mugabe zijn plaats wees en iets deed dat op een wegwerpgebaar leek (rechts). Chirac maakte bovendien van de verwelkoming van andere staatshoofden op de Europees-Afri kaanse top in Parijs heel wat meer vertoon. Hij omhelsde de meesten, en gaf enke- Ie regeringsleiders zelfs drie zoenen. Ook zijn boodschap aan de Afrikanen moet voor Mugabe niet mis te verstaan zijn geweest: Chirac riep hen op de democratie te omarmen, en een eind te maken aan het geweld op het continent. Hij noemde Ivoorkust, maar bedoelde nadrukkelijk ook Zimbabwe, dat door Mugabe steeds hardhandiger en ondemocratischer wordt bestuurd. De uitnodiging van Mugabe heeft veel Europese landen geërgerd, omdat de EU hem een inreisverbod heeft op gelegd. Chirac hield de 52 regeringsleiders voor dat de wereld geweld niet langer tolereert. Degenen die zich er schuldig aan maken, riskeren berechting door het In ternationale Strafhof, zei hij. Voor de Franse president is de Afrika-top bedoeld om de Franse invloed in Afrika te vergroten, en het imago van Frankrijk in de diploma tieke wereld op te vijzelen. Met zijn verzet tegen een oorlog in Irak heeft Chirac zich de woede van de VS en Groot-Brittannië op de hals gehaald. De Afrikaanse lei ders gaven gisteren een unanieme verklaring uit, waarin ze het Franse standpunt over Irak onderschreven. Foto's: AFP/Jack Guez en AP/Laurent Rebours jn bekent ?etien aanslag ch° t - Bij een proces in ret< tegen vier Algerijnen 'en cht worden van het j1®1 den van een aanslag, lalt van hen gisteren be- levi een drukke kerstmarkt 1 het Franse Straats- at8 loelwit was. Aeroubi ink j-y 1V- v" -n 3 1 dat een bloedbad is ;een Van de vier was Bean- ®e le eerste die toegaf mi- iningen in Afghanistan du 1 gevolgd. Volgens de c"e rs werden de vier ge- nPa >or 'militante funda- 3ml ische overtuigingen'. seoul/rtr-afp - Zuid-Korea beti telt de schending van zijn lucht ruim door een Noord-Koreaan- se straaljager als 'een provoca tie'. Seoul laat onderzoeken wat het toestel in het zuidelijke luchtruim uitvoerde, en heeft een protest ingediend bij de noorderburen. De Noord-Koreaanse MiG-19 drong gisteren boven zee ten westen van Seoul 13 kilometer het luchtruim binnen, en werd na twee minuten verjaagd door zes Zuid-Koreaanse vliegtuigen. Volgens het Zuid-Koreaanse mi nisterie van defensie waren de luchtafweerraketten in het wes ten in hoogste staat van paraat heid gebracht. Het was voor het eerst sinds 1983 dat een Noord- Koreaans toestel een vlucht in het luchtruim van de zuiderbu ren maakte. Het Noord-Koreaanse persbu reau KCNA liet gisteren weten dat 'de situatie op het Koreaan se schiereiland zó alarmerend is dat er elk moment een kernoor log kan uitbreken. Dinsdag zei het Noord-Koreaanse leger al dat de wapenstilstand van 1953 een dode letter zijn geworden door de Amerikaanse politiek ten aanzien van Noord-Korea. De twee Korea's hebben nooit een vredesverdrag gesloten. Pyongyang dreigde de wapen stilstand eenzijdig op te heffen, als de VS sancties tegen Noord- Korea zouden afkondigen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Colin Powell bezoekt de komende dagen Ja pan, China en Zuid-Korea om over de oplopende spanningen te praten. Washington verschilt met Seoul en Peking van me ning over de manier waarop Noord-Korea moet worden be teugeld, onder dwang of in overleg. door Alexander Bakker Rotterdam - Het is niet moeilijk om met een schip maanden achtereen ver weg van de be woonde wereld te blijven. Dat drie schepen vol Iraakse massa vernietigingswapens zich op de wereldzeeën zouden schuilhou den, zoals de Britse krant The Independent beweert, is dan ook goed mogelijk. Volgens de publicatie volgen Amerikaanse en Britse inlichtin gendiensten drie vrachtschepen, die de geheime wapens van Saddam Hussein in hun ruimen zouden hebben. Die zouden in november uit Irak zijn gesmok keld, en in havens in Syrië of Jordanië aan boord zijn ge bracht. Volgens de bronnen van de krant zouden de schepen zijn gecharterd via een makelaar in Egypte en onder verschillende vlaggen varen. Sinds zij hun ha vens hebben verlaten, vermij den de schepen radiocontact. De 'spookschepen' zouden rondvaren in het zuidelijke deel van de Indische Oceaan. „En dat is een enorme lap water", zegt een oud-kapitein. „Daar kun je je maanden schuilhou den." Volgens The Independent heb ben de Irakezen de wapens eind vorig jaar naar Syrië of Jordanië gesmokkeld. De eigen haven Basra wordt al lange tijd door de VS in de gaten gehouden. Basra is bovendien vanuit de Perzi sche Golf alleen bereikbaar via een rivier, een tocht van al gauw een paar uur. Maar als schepen uit Syrië naar de Indische Oce aan, willen moeten ze door het eenvoudig te bewaken Suezka- naal. Vanuit Jordanië kan de open zee het makkelijkst wor den bereikt via de Rode Zee. Maar ook dat gebied is de afge lopen maanden zwaar bewaakt. Als de schepen zijn 'ontsnapt', is dat vervelend voor de Amerika nen, die de wijde omgeving van Irak al lange tijd scherp in de ga ten houden. Amerikaanse mari niers gaan dagelijks bij gemid deld zes schepen aan boord in hun speurtocht naar wapens. Knoeien met laadpapieren is niet moeilijk, zeker in niet-Wes terse landen. Als bovendien bij vertrek uit een haven de be stemming nog niet bekend is, hoeft geen douaneverklaring te worden afgegeven. Het is daarnaast goed mogelijk dat gebruik wordt gemaakt van gestolen schepen. In het zuid oosten van Azië stelen piraten geregeld volgeladen schepen, om ze in obscure havens over te schilderen. Niet zelden wordt de schoorsteen gesloopt of ver plaatst om het silhouet van het schip te veranderen. Ook zijn er genoeg mogelijkheden om sche pen van identiteit te doen ver anderen door inschrijving in een zogeheten 'sub-standard re gister'. Inschrijving in het regis ter van Cambodja kan via het internet binnen een half uur, zonder dat lastige vragen wor den gesteld. Bij de Nederlandse koopvaardij is het gebruikelijk dat schepen dagelijks hun middagpositie aan de rederij doorgeven. Die gege vens worden onder meer ge bruikt voor de scheepstijdingen in de dagbladen. Ook de marine krijgt deze gegevens. De Inter national Maritime Organization (IMO) werkt aan een verplich ting om dagelijks posities te melden. Nu is er slechts een aanbeveling, die is opgesteld, nadat enkele jaren geleden in korte tijd veel bulkcarriers op mysterieuze wijze verdwenen, vermoedelijk om de verzekering op te lichten. In principe kunnen schepen geen maanden zonder brand stof, maar als zij doelloos rond dobberen of langzaam rondjes varen op de Indische Oceaan, blijft het brandstofverbruik be- 100Croatië heeft vandaag 1 aag voor het lidmaat- w 1 de Europese Unie in- !lcn lijEU-voorzitterGrie- ok Kroatië hoopt in 2007 ie vi 1 toetreden, zei presi- m ic gisteren. Het land rtt( veel hervormingen :n voor het voldoet I-criteria. Het Westen 1 1 aan op meer rechten er.® ervische minderheid m13 samenwerking met I®"1 slavië-tribunaal. Kroa- sl® tweede voormalige dic ische deelrepubliek 113U-lid wordt: Slovenië gend jaar toe. o°S! dagen met "lorna in huis 8^6 -Een 3-jarig meisje ent erikaanse Nashville ;en 1 week lang op snoep m3[ nk geleefd, terwijl 8® tmoeder dood in huis rdt a nend van de oma I - leine Michaela giste nd 1 is niet bang en had 3 honger. Haar 48-jari- n8j erf vermoedelijk een N e dood. Het meisje ;en 1 0ma sijep en pakte zon' in drinken. Het kind, ^e' zorg van oma was kost jwd, woont nu bij de e grootmoeder. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Een groot leider en een goede vriend. Zo noemde de Amerikaanse president George Bush de Spaanse premier José Maria Aznar deze week. Dat Bush' broer Jeb de eerste minister van de mo narchie Spanje tijdens zijn bezoek aan het land door gebrek aan historische kennis aansprak als de 'pre sident van de republiek' moet Aznar alleen maar als muziek in de oren hebben geklonken. Eindelijk ere wie ere toekomt. De premier is komend weekeinde te gast op de ranch van de Amerikaanse president in Texas, waar hij verslag uitbrengt van zijn onderhoud van vandaag met de Mexicaanse president Fox Aznar is door Bush op pad gestuurd om medestanders te ronselen voor de oorlog. De oppositie in Mexi co, fel tegen een oorlog in Irak, vroeg Fox om Az nar tot 'persona non grata' te verklaren, maar de president verzekerde al bij voorbaat dat de Spaan se premier hem toch niet kan overtuigen. In Spanje vraagt iedereen, ook zijn eigen partij, zich vertwijfeld af waarom Aznar zich zo blind achter het oorlogsdenken van Bush schaart. Vol gens The New York Times wordt de Spaanse pre mier gezien als de voortrekker van het 'Nieuwe Europa' van Donald Rumsfeld, en zou hij vaker contact hebben met het Witte Huis dan bijvoor beeld Tony Blair. Aznar heeft zich door zijn starre oorlogsretoriek volkomen geïsoleerd. Niet alleen in Spario, maar Aznar marcheert voor 'De Grote Dictator' Bush op deze poster in Madrid. Foto: EFE/Alfredo Aldai ook in de rest van Europa. Binnen zijn partij, de Partido Popular, wordt zijn solistische optreden gezien als een persoonlijke kruistocht tegen terro risme. In de zeven jaar dat hij aan de macht is luk te het hem niet om een einde te maken aan de terreur van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Volgens intimi is Aznar er heilig van over tuigd dat het internationale terrorisme, waaronder hij ook de ETA schaart, wordt gesteund en gevoed door Saddam Hussein. Tijdens zijn rondreis door Europa in 2001 heeft Bush de bijna slaafse loyaliteit van Aznar 'ge kocht', door hem steun te beloven bij zijn strijd tegen de Baskische terroristen. Sindsdien werken Amerikaanse inlichtingendiensten nauw samen met de Spaanse politie. Spanje mag gebruik ma ken van de elektronische opsporingstechnieken waarover de Amerikanen beschikken. Het is dan ook niet ondenkbaar dat de golf arrestaties van ETA-leden van de laatste tijd het rechtstreekse ge volg is van die samenwerking. Ook de Amerikanen hebben profijt van de nieuwe vriendschap. Hun twee militaire bases in het zui den van Spanje worden tegen aanslagen be schermd door de geavanceerde grensbewaking in de Straat van Gibraltar. Deze is daar met Europees geld geïnstalleerd om een dam op te werpen te gen de grote toestroom van Afrikaanse immigran ten. De onvoorwaardelijke steun van Aznar aan Bush gaat echter veel verder dan het terrorisme. Sinds de Spanjaarden een eeuw geleden afstand moes ten doen van hun laatste kolonie Cuba, kampen ze met een diepgeworteld minderwaardigheids complex als het gaat om hun rol op het politieke wereldtoneel. Veertig jaar isolationistische dicta tuur door Franco heeft daar in niet geringe mate aan bijgedragen. Hoewel Spanje qua grootte het vijfde land van de Europese Unie is, hebben de Spanjaarden Aznar voorop, nog altijd het gevoel dat ze binnen Euro pa niet meetellen. Het slepende conflict met het zuidelijke buurland Marokko, dat afgelopen zo mer escaleerde in de bezetting van het rotseiland je Perejil, heeft overduidelijk aangetoond dat Spanje meer gebaat is bij de steun van Amerika dan van Brussel. Pas na interventie van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Colin Po well schoven de twee kemphanen weer aan tafel. De eigengereide koers van Aznar heeft al een dui delijke verwijdering teweeggebracht tussen Spanje en de rest van Europa. Maar dat lijkt hem niet erg te deren. Het verwijt van de oppositie dat hij de aanstichter is van de huidige tweespalt binnen de EU, veegt hij met een grote mate van arrogantie van tafel. El presidente werkt aan veel grotere be langen, zeggen aanhangers. Zo is Aznar ervan overtuigd dat Spanje een plaats verdient in de G-8, de belangrijkste industriële landen. En daarvoor heeft hij de steun van Bush nodig. Ook droomt Aznar ervan de architect te zijn van een vredesconferentie in Madrid over het Midden-Oosten. Hij heeft de illusie dat hij een cruciale rol kan spelen in dit vredesproces. Ook daar heeft hij Bush weer bij nodig. Partijgenoten bevestigen dat Aznar de geschiedenis in wil gaan als de leider die Spanje weer op de wereldkaart heeft gezet. Diezelfde bronnen beweren dat de premier erop uit is om via de Amerikaanse omweg, en met steun van zijn persoonlijke vrienden Blair en Ber lusconi, een gooi te doen naar het voorzitterschap van de EU. Hij is er klaar voor. Volgend jaar hoopt hij het pluche van Moncloa, zijn regeringspaleis in Madrid, te kunnen verruilen voor de Europese hoofdstad Brussel. perkt Dit soort commerciële schepen verbruikt ongeveer honderd ton stookolie per dag. In hun tanks kan gemakkelijk drie- tot vierduizend ton. De tanks voor de hulpmotoren, no dig voor onder meer de stroom voorziening aan boord, bevatten een paar honderd ton olie. Vol gens The Independent zouden de schepen bovendien op open zee met olie, water en voedsel worden bevoorraad. De VS kunnen weinig tegen de 'spookschepen' doen. Zij bevin den zich in internationale wate ren. Het is verleidelijk ze tot zin ken te brengen, maar als ze zijn geladen met biologische of nu cleaire wapens of grondstoffen daarvoor, is dit een voor het mi lieu onaantrekkelijke optie. Bo vendien verdwijnt met het zin ken ook alle bewijsmateriaal. Het is daarnaast niet denkbeel dig dat de bemanningen de schepen zullen laten zinken zo dra de Amerikanen ze enteren. washington/rtr-dpa-afp - De politie in de Amerikaanse staat Florida heeft gisteren vier men sen opgepakt op verdenking van het financieren van de terroristi sche groepering Islamitische Ji had. Een van de arrestanten is een van oorsprong Palestijnse man, die als hoogleraar infor matica in Florida *rkt. Het gaat om de 44-jarige Sami al-Arian, aldus minister van jus titie AshcrofL Volgens hem is al- Arian de vertegenwoordiger van de Islamitische Jihad in de VS, en een van de leiders van de groep. Al-Arian verblijft sinds 1975 in de VS. In het verleden heeft hij geholpen bij de organi satie van verscheidene islamiti sche organisaties. Zijn advocaat zei gisteren dat de arrestatie van de Palestijn poli tiek gemotiveerd is, omdat al- Arian zich voorstander heeft ge toond van een zelfstandige Pa lestijnse staat. Naast al-Arian werden nog drie mensen in Flo rida opgepakt Er zijn nog eens vier personen aangeklaagd die zich in het buitenland bevinden. De universiteit waar al-Arian werkzaam was, wilde hem al in 2001 ontslaan, omdat hij zijn nositie zou misbruiken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7