Nog geen 'twee op een cel' BINNENLAND 2 ;rw Jeugdige bommenmaker is een eenling Opvoeden leerling vaak op bordje school tl: 3Aanrijding Oudheusden was ongeluk Brand legt bandenbedrijf in de as Schietpartij op klaarlichte dag in drukke straat Lente in de steigers Tweede ama-campus gaat koste wat kost open 'Legionellabeleid voor sportclubs overdreven' ft niet van der G. kM De fotoreportages ma van 4 december igste nummer van nagazine Verdacht! niet Volkert van der G. een andere gedetineer de foto's was een per- e zien door een raam van litentiaire inrichting Over in Amsterdam. Bij de fo- jnd vermeld dat het om -rG. ging. „Wij hadden ironnen binnen de ge- iiis die ons tot twee keer j vestigden dat Van der G. ie foto's stond", legt r edacteur Hitzert van Pa- a uit. „We hebben in- Is vernomen, dat het niet m gaat." De vergissing rechtgezet in de komen- iers van beide bladen, iert weten. vrijdag 21 FEBRUARI 2003 ene Afr den haag/gpd - De proef met twee gevangenen op een cel is voorlopig van de baan. De rech ter van het gerechtshof in Am sterdam heeft gisteren bepaald dat het ministerie van justitie eerst overleg moet plegen met de Groepsondernemingsraad (GOR) voor het gevangeniswe zen. Omdat dit niet is gebeurd, daag de de GOR de directie Gevange niswezen voor de rechter. Het ministerie had alleen contact gehad van de ondernemingsra den van de zeven locaties waar de proef in maart van start zou gaan. De rechter vindt dat de proef van belang is voor het per soneel van alle inrichtingen. Minister Donner van justitie res pecteert de uitspraak van de rechter. „Wij zullen de onderne mingsraad nu onmiddellijk om advies vragen", verklaarde zijn woordvoerster in een reactie. „De komende tijd zullen weer tientallen gedetineerden per week vervroegd naar huis ge stuurd worden", waarschuwde de woordvoerster. Om ruimte te maken voor 'nieu we gedetineerden' worden ge vangenen die tweederde van hun straf hebben uitgezeten vervroegd vrijgelaten. De Twee de Kamer heeft daar grote pro blemen mee, wat voor de rege ring aanleiding was voor het voorstel om bij wijze van proef in bepaalde instellingen twee gedetineerden op een cel te huisvesten. J. Huet, voorzitter van de Neder landse Vereniging van het Ge vangeniswezen, zegt niet verrast te zijn door de uitspraak. „Het was te verwachten dat de rech ter met deze uitspraak zou ko men." Huet verwacht dat de proef nu vier tot zes weken later van start zal gaan. De afgelopen 25 jaar heeft Ne derland het aantal cellen ver viervoudigd tot 12.800. Nergens anders in Europa heeft een land in die periode zo drastisch uit gebreid. Niettemin is er steeds weer cellentekort. i opdracht tot bele moord i - De rechtbank in heeft gisteren een k man die opdracht zou n gegeven tot een dubbe- 'U ird, vrijgesproken. Tegen n was een week geleden jaar cel geëist. Het aar ministerie gaat in be- )e slachtoffers van de [waren een 35-jarige en haar 26-jarige part- e vrouw was weduwe van ervan de 47-jarige Rot- uner. Het andere slacht- ras haar nieuwe partner. »rd werd gepleegd door -jarige zoon van de vrij- iken man. Die is daarvoor leeld. Volgens het OM itterdammer zijn zoon it gegeven. Maar vol- rechtbank was het be- voldoende. fabriek lanteld tEND De politie heeft chtend na een tip een enfabriek in Purmerend Er zijn diverse appa ll materialen gevonden rden gebruikt voor het :eren van xtc-pillen. Op inent dat de politie het binnentrok was er nie- in de pillenfabriek. On- üpparaten die in beslag jga nomen, bevindt zich on- er een zeer kostbaar i-apparaat waarmee de ddelen van een stof kun - irden ontleed. Verder politie een aantal pil- ipmachines en stempels lok een hoeveelheid pil- ïtzuur en ongeveer vijf- grondstof voor xtc gin- e naar het bureau. 0 chauffeur landgraaf - Rustig, gesloten en heel zelfstandig. Maar absoluut niet agressief. Gewoon, een tie ner met de buien van een tiener. Zo omschrijft de moeder van de 14-jarige jongen uit Landgraaf, die deze week is opgepakt omdat hij dreigde gebouwen, medeleer lingen en hulpverleners op te bla zen, haar zoon. „Ik wist absoluut niet dat hij met explosieven in de weer was", zegt ze geëmotio neerd. De jongen, die volgens de politie een ziekelijke obsessie heeft voor explosieven, zit voorlopig nog vast. Vandaag wordt hij voorgeleid aan de jeugdofficier van justitie. Die beslist wat er moet gebeuren met de scholier, die weliswaar misdrijven heeft gepleegd, maar mogelijk meer gebaat is bij hulpverlening dan bij een strenge straf. De moeder van de 14-jarige weet momenteel ook niet wat het beste is voor haar zoon. Acht jaar geleden emigreerde ze met haar twee kinderen vanuit Rus land naar Landgraaf, waar ze te genwoordig met haar man woont. „Het is heus geen kwade jongen", zegt ze. „Ik kan me niet voorstellen dat hij er serieus aan gedacht heeft om mensen en gebouwen op te blazen. Ik heb trouwens nooit gezien dat hij agressief is tegen andere kinderen. Hij vindt de meeste leeftijdgenoten wél heel erg kinderachtig. Hij heeft ook niet echt veel vrienden. Dat komt misschien omdat hij zo zelfstandig is. Zijn hobby's zijn fietsen en wandelen. Het is ge woon een heel gesloten jongen. Dat zit nu eenmaal in zijn ka rakter." Ook bij de leerlingen van het Eijkhagencollege staat de gear resteerde knul, die in de tweede klas van de havo zat, bekend als een eenling. De meeste leeftijd genoten kennen hem alleen van gezicht.Als hij door de gangen van de school liep, waren zijn ogen altijd naar de grond ge richt", vertelt een medeleerling. „In elke klas zit wel zo iemand die nooit gemist wordt als hij een keer thuisblijft", zo om schrijft een tweede jongen de havist. „Hij komt uit Rusland, of zoiets." Dat juist deze knul met explosieven experimenteerde, had niemand achter hem ge zocht. Ondanks de branie die meeste leerlingen tentoonspreiden zo dra het onderwerp explosieven wordt aangesneden, zit de angst er op het Eijkhagen toch wel een klein beetje in. „Eén bom, er gens in een kast van de kantine is genoeg om de hele school op te blazen. Dat is best eng", zegt een leerling tijdens de grote pauze. De schoolleiding probeert de gevoelens van onrust in goede banen te leiden. In de gangen van de school hangt een brief van de rector, waarin hij vertelt wat er met de 14-jarige havist aan de hand is.De moeder van de 14-jarige heeft haar hoop he lemaal op de hulpverleners ge vestigd. „Ik weet ook niet wat er met mijn zoon aan de hand is", zegt ze. „Daarom is het goed dat hij nu professionele begeleiding krijgt." oudheusden/gpd - De man uit Oudheusden die ervan wordt verdacht zondag zijn 11-jarige plaatsgenoot Hakan £elik opzet telijk te hebben aangereden, zegt dat het een ongeluk was. Inmiddels verblijft de man op een geheime locatie in Neder land in afwachting van de voort gang van de zaak. Dit op aanra den van Justitie. „Het is voor mij nu te gevaarlijk om in Oudheus den te zijn", aldus de verdachte. Hakan £elik hoorde bij een groepje jongeren dat eerder die middag eieren naar de woning van de man had gegooid. Vol gens getuigen reed de man, die de jongens achtervolgde, tot drie keer toe in op de jongen, die gewond raakte aan zijn han den en gezicht. Het slachtoffer moest zich in het ziekenhuis la ten behandelen. De man werd zondag aangehouden en is woensdag onder strikte voor waarden weer in voorlopige vrij heid gesteld. In een telefonisch interview met het Brabants Dag blad zegt de man dat het 'abso luut een ongeluk' was. „Geluk kig gaat het vrij goed met hem", zegt hij over £elik „Het is ver schrikkelijk wat is gebeurd. Maar ik krijg de kans niet het goed te maken." Volgens de man zijn er getuigen die wel de gelijk hebben verklaard dat het een ongeluk was. Hij heeft ver trouwen in de afloop van de zaak. „Uit sporenonderzoek zou al zijn gebleken dat ik het niet expres gedaan kan hebben." Een buschauffeur nsdag bij het station in Jricht in zijn voertuig be- '01 De buit bestaat uit enke- J51 lerden euro's. De dief pte na een gevecht met uffeur. Tientallen men- ren getuige van de wor- p d maar volgens de politie 'ita demand in. De dief wist •e(] omen door zich uit zijn praaien. De verdachte zag as schoon toen de chauf- oudere vrouw hielp bij appen. Op het moment dief wilde uitstappen, erde de chauffeur in te l Een gevecht ontstond, j beide mannen uit de den. Uiteindelijk wist de Eg te rennen. met as zorgt opwinding Het postsorteer- m van TPG in Landgraaf ren afgegrendeld nadat i irt poeder uit een post- Ihet buitenland was vrij- len. Ook werd een deel post in de gemeente niet f| [d. Aanvankelijk werd ge- I I aan een giftig goedje, ater op de dag was de po- vrijwel zeker van dat het ilige as uit India ging. Het Uk was bestemd voor een it Sri Lanka, die al jaren erland woont en volgens tie wel vaker van een n India een dergelijke lg ontvangt. Om honderd it zekerheid te krijgen dat 1 onschuldige as gaat, de materie onderzocht. n in Helmond idgestoken - Een 53-jarige man ond is gisteravond garage bij zijn woning token. De vermoedefij- is het ex-vriendje van de drie dochters van de verdachte is nog chtig. Het drama ge- voor de carport van de De man is daar naast neergestoken. Korte overleed hij aan zijn dingen. Volgens de poli- toedracht nog ondui- enden en buurtgeno- n evenwel zeker dat de ex-vriend is van één ochters. „Hij loopt hier Weken te donderjagen, het meisje al eens mis- zegt een vriend. assen - Een bandenbedrijf in Assen is vanmorgen door brand verwoest. De grote hoeveelheden tractor- en autobanden op het terrein zorgden voor grote roetwolken. Inwoners van Assen moesten daarom ramen en deuren dichthouden. Metingen moeten nog uitwijzen of er giftige stoffen zijn vrijgekomen. Brandweerkorpsen uit Groningen en Drenthe waren met 150 man uitgerukt om de brand te blussen. Hoe de brand is ontstaan, is nog onbekend. Foto: GPD/Corne Sparidaens door Maarten Molenaar den haag - Scholen zijn steeds meer tijd kwijt aan het bijbren gen van normen en waarden en sociale vaardigheden aan hun leerlingen. De reden: thuis leren kinderen het niet meer. De On derwijsraad brengt binnenkort een advies uit over de rol die de school in het kader van het sa men leren leven kan en moet spelen. 'Leg neer die gozer. Geef 'm een rotschop!' Volgens kinderpsy choloog Tineke Snaterse voor zien heel wat vaders de uitzen dingen van Studio Sport van dergelijk commentaar. „Hun kinderen horen dat aan en den ken dat het normaal is iemand zomaar te slaan of te trappen. Het valt me bij mijn bezoeken aan scholen op hoe vaak kinde ren elkaar zonder reden een dreun verkopen." Pedagoog Tom Kroon, voorma lig leerkracht en schrijver van een zeer succesvol lespakket over normen en waarden, kijkt er al lang niet meer van op. „Het is helaas niet meer vanzeÜfspre- kend dat een kind van zijn ou ders leert hoe het zich moet ge dragen en hoe het met anderen moet omgaan." De Onderwijsraad, het belang rijk 'te adviesorgaan van de mi- Lessen in wellevendheid en fatsoen Steeds meer scholen geven les in sociale vaardigheden en nor men en waarden. Veel scholen werken met het pakket Leefstijl van stichting Lions-Quest Nederland. Volgens woordvoerster Jitske Schulte geven inmiddels 245 basisscholen en 455 scholen voor voortgezet onderwijs les in sociale vaardigheden en nor men en waarden op basis van Leefstijl. De organisatie brengt in maart lesmateriaal voor het middelbaar beroepsonderwijs op de markt. Kinderen en jongeren leren via Leefstijl te luisteren, te discussiëren, keuzes te maken, samen te werken, hun gevoelens te uiten en om te gaan met conflicten. Ook zaken als stelen, res pect en pesten komen aan bod. Voorts ik er een het lespakket 'Kinderen en omgaan met waarden en normen' van Tom Kroon. „Er zijn al 1800 basisscholen die met mijn methode werken. Daaruit blijkt wel, dat het een hot item is in het onder wijs." nister van onderwijs, komt bin nenkort met een advies over de sociale taak van de school. Daarin wordt onder meer aan dacht besteed aan de rol die scholen (moeten) spelen bij het aanleren van normen en waar den en sociale vaardigheden als samenwerken, leren luisteren en het oplossen van conflicten. De scholen hebben zelf de in druk dat de last op hun schou ders steeds zwaarder wordt. In het rapport 'Scholen onder druk' van het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP) geven ze aan dat sprake is van 'opvoe- dingsarmoede'. „Werkende ouders met minder tijc' oor hun kinderen willen dat de school hun tekort aan aandacht goedmaakt. Boven dien zijn gezagsverhoudingen weggevallen en weten ouders soms zelf niet meer hoe ze hun lastige kinderen moeten hante ren en doen ze daarvoor een be roep op de school", aldus de onderwij sinstellingen Volgens Tineke Snaterse zijn veel ouders zelf ook de weg kwijt als het gaat om normen en waarden. „Door de individuali sering gaat iedereen zijn eigen gang en is er niemand meer die controleert of bijstuurt. Ouders hebben zelf ook geen houvast meer, waardoor nonnen en waarden vervagen." Tom Kroon vretjt dat ouders en kinderen zich vooral laten leiden door wat ze op televisie zien. „Uiter lijk vertoon, materialisme en egoïsme vieren daar vaak hoog tij." Volgens schooldirecteur Jos Warmendam van het Esloo Praktijkonderwijs in Den Haag is hij een groot deel van de schooldag kwijt met het bijbren gen van normen en waarden. Een moeilijke taak, omdat ou ders van zijn leerlingen soms heel andere opvattingen hebben over wat wel en niet kan. War mendam: „Een leerling had on langs een greep uit de kassa van de school gedaan en acht euro weggenomen. Toen ik zijn ou ders daarmee confronteerde, keken ze me aan met een blik van: waar maak je je druk over?" Hij verhaalt ook over een jon gen, die zonder blikken of blo zen in de klas vertelde dat zijn vader een paar dagen naar Cu rasao was om bolletjes op te ha len. Scholen willen naar eigen zeg gen graag met ouders praten over normen en waarden. Het zou echter moeilijk zijn met ou ders daarover in contact te ko men. Volgens pedagoog Tom Kroon is het voor scholen bijzonder lastig met ouders gesprekken te voe ren over dit onderwerp. „Er zijn maar weinig ouders die kritiek op hun opvoeding en het gedrag van hun kind kunnen verdra ger schiphorst - Het einde van de winter nadert, als de voortekenen niet bedriegen. Deze twee ooievaars zijn al driftig in de weer met takjes voor hun nieuwe nest. Daartoe hebben ze een rustig plekje uitgezocht op een schoorsteen in het Drentse Schiphorst. Foto: ANP/Peter Wassing Uittocht Vught gaat in hoog tempo door door Wilma de Cort deelen - Hoewel de jonge afge wezen asielzoekers de ama- campus in het Brabantse Vught ontvluchten, houdt het COA (Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers) vast aan het nog niet geopende centrum in Deelen bij Arnhem. En dat, terwijl het aan tal Alleenstaande Minderjarige Asielzoekers (ama's) allengs slinkt. Er melden zich nog slechts zo'n honderd minderja rigen per maand bij de Neder landse autoriteiten. Net als in Vught moeten de af gewezen ama's van 15 tot 18 jaar in Deelen worden voorbe reid op terugkeer naar hun land. Het complex is ingericht, het personeel aangetrokken, maar werk is er niet. Toch is het plan niet van de baan. Minister Nawijn (asielza ken) wil het kamp in Deelen ge bruiken voor de opvang van 'ri valiserende groepen' uit de campus in Vught. Dét Deelen opengaat, staat volgens woord voerder Bruinsma van het mi nisterie van justitie dan ook vast. Hij kan alleen niet zeggen wanneer. Intussen gaat het in Vught zo slecht met de campus, dat me nigeen het experiment na vier maanden eigenlijk als mislukt beschouwt. Vught kende tot nu toe zo'n strak regime, dat de ama's er massaal tegen in verzet zijn gekomen. Het scholingspro gramma, geïnspireerd op de Glenn Millschool voor jeugdige criminelen in Wezep, ervaren de meeste vluchtelingen als verstik kend. De uittocht van ama's uit Vught gaat echter in een hoog tempo door. Volgens woordvoerster Faber van voogdij-instelling Ni- dos zitten er op dit moment nog negen jongeren in Vught. Het centrum heeft een capaciteit van 360 plaatsen. Op het druk ste moment hebben er 75 jonge ren gezeten. Daarvan zijn er zo'n twintig 'zoekgeraakt' ofwel in de illegaliteit verdwenen. De overigen die Vught verlieten, zijn door Nidos tijdelijk in kleine wooneenheden of bij gastgezin nen ondergebracht. Waarom nog een tweede cam pus in Deelen openen, met 180 plaatsen, als de campus in Vught nagenoeg leeg staat? „Wel een beetje apart", zegt Faber. „Een wat vreemde constructie", vindt ook woordvoerster De Jong van de gemeente Vught. Het COA heeft een antwoord klaar. Het wil op twee verschil lende plekken met een ama- campus experimenteren omdat dit misschien tot verschillende resultaten leidt. Het COA heeft toegezegd dat het beleid in Vught zal worden versoepeld en dan is het logisch dat dit ook voor Deelen opgaat. Maar woordvoerder Bruinsma van Justitie kan niet zeggen waar de versoepeling uit bestaat. rotterdam/gpd - Bij een schiet partij op de Bergweg in Rotter dam-Noord zijn gistermiddag een dode en twee gewonden ge vallen. De slachtoffers zijn man nen. De daders wisten in een auto te ontkomen. Later op de dag hebben zich de vermoede lijke daders bij de politie ge meld. Het gaat om twee man nen uit Rotterdam van 27 en 28 jaar. De aanleiding voor de schiet partij is onbekend. Op straat, waar het druk was, ontstond grote consternatie. Volgens een ooggetuige renden de drie slachtoffers over straat, achtervolgd door hun belagers. Midden op straat werd enkele keren op hen geschoten. Het zwaarst getroffen slachtoffer vluchtte een grote elektronica zaak in, waar hij aan zijn ver wondingen overleed. De twee gewonden werden naar een zie kenhuis gebracht „Er werd ge schoten, toen nog twee keer en vervolgens negen maal kort ach ter elkaar", weet de uitbater van een antiekzaak. Hij zegt enige wapenkennis te bezitten en houdt het op een semi-automa- tisch wapen waarmee is ge vuurd. Een andere getuige heeft twee personen gezien die een man onder vuur namen. „Daarna zijn ze in een donkergroene BM'r weggereden. den haag/gpd - Sportclubs, kin derdagverblijven en bedrijven met doucheruimtes worden door de overheid onnodig op kosten gejaagd om legionellabe- smetting te voorkomen. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren aan staatssecretaris Van Geel van milieu laten weten. Van Geel beraadt zich opnieuw over de wet. Met name het CDA en de PvdA vragen zich af of de maatregelen die organisaties, bedrijven en clubs moeten treffen wel in ver houding staan tot het risico dat daarmee bestreden wordt. Een legionellabesmetting is vooral gevaarlijk voor ouderen en voor zieke mensen. Zij vin den het daarom terecht dat er strenge regels zijn voor zieken huizen, verzorgingshuizen en andere gezondheidsinstellingen. Bij instellingen waar gezonde mensen verblijven, is een derge lijk beleid niet nodig. „Veel sportverenigingen hebben grote problemen bij de financiering als zij hun douche-installaties moeten aanpakkenzei CDA- woordvoerder Van Lith. ,Als zij dergelijke zware maatregelen moeten nemen, worden zij fail liet verklaard." Ook de PvdA vindt veel maatre gelen overdreven. Woordvoer ster Van Heeteren verwees daar bij naar het RIVM-rapport VoU. gezondheid op koers?', Van Geel. Foto: ANP/Ed Oudenaarden dat de legionellamaatregelen uitgesproken duur vindt in rela tie tot het aantal goede levensja ren dat daarmee gewonnen wordt. Verantwoordelijk staatssecreta ris Van Geel vindt dat er nog te weinig bekend is over het voor komen van legionella. Daarom hamerde hij erop dat uit voor zorg maatregelen genomen moeten worden, die de risico's op besmetting inperken. „Maar ons denken houdt niet op", be nadrukte hij. ,Als we meer ze kerheden hebben, kunnen we de regeling opnieuw aanpas-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5