Ode aan de. GESPREK VAN DE DAG Dodelijk ongeluk Beekse Bergen past in tragische reeks Lekker, maar ook goed tegen hoest en oorpijn Kind aan huis De Britse popster ROBBIE WILLIAMS is op zoek naar een vrouw. Wie graag me vrouw Williams wil worden, doet er goed aan de vrijge zel lencafés in Los Angeles te bezoeken. Williams zei giste ren in de Britse krant The Mirror dat hij daar rondkijkt naar een geschikte huwe lijkspartner. ,,lk ben mo menteel in de stemming om mevrouw Williams te vinden. Samen met wat vrienden struin ik de cafés en de bio scopen af. Daar kan de ware langskomen en 'hi' zeggen. Ik ben momenteel: vrijgezel le popster, recht door zee, zoekt echtgenote." Williams schermt zelfs met zijn rijk dom om zichzelf aan de vrouw te brengen. ,,Het zal verschrikkelijk klinken, maar ik ben echt heel rijk." Foto: AP In de hachee en de hutspot, maar ook in nasi, soep of op een ham burger. In de Nederlandse keuken worden per jaar kilo's uien ge snipperd of gesneden.Spotgoed koop, lang houdbaar en gezond. En ook nog eens lid van een uit gebreide, kleurrijke familie. Nederlanders houden van uien. Per hoofd van de bevolking eten we maar liefst tussen de vier en vijf kilo per jaar. In Europa staat de ui op nummer vier in de top tien van meest gegeten groente gewassen. Ons land is niet al leen liefhebber, maar ook de grootste exporteur van uien ter wereld. Nederlandse boeren produceren elk jaar rond de 600.000 ton uien en daarvan wordt 90 procent geëxporteerd over de hele wereld. „Uien horen zonder twijfel bij onze toptien van meest ver kochte artikelen. Iedereen heeft ze ook wel bijna altijd in huis, net als aardappels. Bij bestellin gen worden ze dan ook het vaakst vergeten, omdat ze zo doodgewoon zijn", zegt eige naar Roman Klaczynsld van groentespeciaalzaak Harry Alte- na in Enschede. De top-aanvoer van uien ligt in de maand september. Dan zijn ze ook het goedkoopst. Maar in de winter worden uien het meest verkocht, omdat in die periode hartige stoofschotels en stamppotten op het menu staan. De gewone, gele ui is nog steeds de best verkochte soort. Die gaat onder andere in Hol landse gerechten als hachee en hutspot. Voor meer exquise ge rechten is met name het bos uitje sterk in opmars. De ui be hoort tot de familie van de look- gewassen. Daaronder vallen ook knoflook, prei en bieslook. De bekendste ui (allium) is onge twijfeld de gele, die zo'n promi nente rol speelt in Hollandse pot. Maar er zijn meer broerhes en zusjes: de al genoemde bos- of lente-uitjes, de rode ui, de witte, de sjalot, kleine inmaak uitjes en grote zoete uien. In keukens overal ter wereld spelen uien een grote rol. In sommige landen worden ze zelfs gewoon als groente gege ten, maar de belangrijkste rol is toch die van smaakmaker in ge rechten met meer ingrediënten. Zo is een Franse salade nicoise niet denkbaar zonder ringetjes rode ui en kan een goede saus niet zonder een gefruit sjalotje. Om die mondiale rol van de ui te benadrukken is op de ver nieuwde site www.ui.nl plaats gemaakt voor een ronddraaien de wereldbol. De bezoeker krijgt Met uien zijn veel gerechten te maken. Foto: CPD informatie over het gebruik van uien in de geselecteerde landen. De smaak van uien hangt niet alleen af van de soort, maar ook van de bereidingswijze. Rauwe uien smaken een stuk pittiger dan gekookte of gebakken. Als een ui wordt gekookt of gebak ken, wordt de smaak een beetje zoetig. Daar kun je leuke culi naire kunstjes mee uithalen. Zo adviseert Klaczynski zijn klanten wel eens om een gebakken uitje door stamppot raapstelen of an- dijvie te doen. Het beetje zoetige maakt het net even lekkerder, vooral voor kinderen. Rauwe ui en worden veel verwerkt in sala des en rauwkost. De kooklucht van spruitjes en andere koolsoorten zou ook ge temperd kunnen worden door een ui mee te koken, maar of je dan niet van de regen in de drup komt. Alle leden van de uitge breide uienfamilie hebben in mindere of meerdere mate een sterke geur. Dat verklaart ook waarom uien altijd een omstre den imago hebben gehad. In sommige culturen werd het ge was bejubeld, in andere trok men er letterlijk en figuurlijk de neus voor op. Uit oude geschriften blijkt dat de ui al in 3.000 voor Christus werd geteeld in delen van Azië. Van daaruit is het gewas meege nomen naar Griekenland en Egypte. De Romeinen introdu ceerden de ui in Europa en daar werd hij al snel populair als groente. In Egypte dacht men dat een ui - i-. tii.jvr.f.i.z*. tfhiiö en moDicc .ictud tDfltCl*. 'H'l'lllfiltC 'li hui .iccctofo crclco- Tekening uit de Middeleeuwen van een veldje met die tijd werd de groente maar 'volks' gevonden. Fot ele ziektes hielp voorkomen en kracht gaf. In graftombes kregen de doden uien mee voor hun laatste reis: als voedsel en als medicijn. Nu zou het niet meer voorstelbaar zijn, maar de oude Egyptenaren vonden het een juist een goed teken als een vrouw naar uien rook. Dat zou betekenen dat ze gezond en vruchtbaar was. Ook de Grieken kenden aan uien krachten toe die hen gezond, vruchtbaar en potent zouden houden. Solda ten kregen zelfs een uiendieet om de vechtlust te vergroten. De Romeinen waren minder lyrisch over de ui. Brood en uien waren in Rome het voedsel van de ar men en daarom haalden de wel- gestelden er hun neus voor op. De sterke geur mocht dan niet in de smaak vallen, een voordeel had ze ook: kwade geesten zou den er ook voor op de loop gaan. In de Middeleeuwen was de waardering voor de ui maar ma tig. De groente werd in het alge- Het aantal soorten uien neemt gestaag toe. Foto: CPD meen nogal volks gevond rd hing een sfeer van wellust seksuele vaardigheid ora i een tikkeltje ordinair dus. N werd aan de ui een heilza medicinale werking toege Vooral tegen infecties enl wonden werd hij gebruikt zelfs als preventief middel W( de pest. Pas later, in de m tiende eeuw, werd de ui e jj, populair in de keuken. j, Over de medicinale werki Vl uien wordt nog steeds gei j v sieerd. Er zitten wel vitan le| in, vooral C en B, maar ni [e, enorme hoeveelheden. H -e zame effect is eerder te di {j( aan de vluchtige oliën in - die zwavel bevatten. Z\va\ werkt laxerend en kan ooi je positieve invloed zijn op 1 de huidkwalen. j- De vluchtige oliën kunner j.( pen tegen benauwdheid. I v zijn diverse huismiddeltje voort gekomen: 's nachts i doorgesneden ui naast je leggen bij een vastzittend) bijvoorbeeld, of gebakken eten om vastzittend slijm 0 maken. Minder bekend is om uiensap in te zetten te G oorpijn: op een watje doe Sl het oor stoppen. Ook reui m sche pijnen worden wel ee bestreden door de pijnlijk ken in te wrijven met uien w door omslagen met gebak 'e| uien te gebruiken. En win e' handen of -voeten kunnei sl den verbonden met een d C£ met zeer fijn gesnipperde K een want of sok. Naast al die volkse gebruil vanzelfsprekend ook wete e schappelijk onderzoek gedP1 naar de heilzame werkirig a uien. Daaruit bleek dat uit gunstig effect hebben op 1 j voorkomen van aderverka - en bij dierproeven bleek d 0 wikkeling van bepaalde tu ren geremd te worden dot fc jecties met stoffen uit de u Frederike Krommendijk VRIJDAG 21 FEBRUARI 200j MENSELIJK ZÜLLEH WE. PAN A\AA«. Wetfi. opNituw TfZouiv&v Eminem, MS DYNAMITE en Coldplay zijn gisteravond ieder tweemaal in de prijzen gevallen bij de uitreiking van de Brit Awards, de belangrijkste Britse muziekprijzen. Robbie Wil liams, niet aanwezig bij de uit reiking, kreeg voor de veertien de keer de prestigieuze onder scheiding. Veteraan Tom Jones werd tijdens de ceremomie gel auwerd voor zijn gehele oeuvre. Ms Dynamite, beste Britse so loartieste en beste nieuwko mer, haalde in haar dankwoord uit naar programma's als Idols. De 'sterren' die er naar de top worden gekatapulteerd, werken er niet echt voor, vindt ze. ,,Wij krijgen deze aan dacht niet. Wij werken echt, echt hard." Foto: EPA De autoriteiten in de Amerikaanse staat New Mexico heb ben in het huis van een alleenwonende vrouw meer dan HONDERD KATTEN aangetroffen en de ingevroren karkas sen van 82 andere katten. De politie was bij de 46-jarige vrouw gaan kijken na klachten over stankoverlast. Volgens de politie haalde de vrouw zwerfkatten in huis. Zij is na medisch onderzoek vrijgelaten. Als onderzoek naar de doodsoorzaak van de katten daar aanleiding toe geeft zal zij vervolgd worden. De vrouw krijgt in elk geval een boete wegens het houden van meer huisdieren dan volgens ge meentelijke verordeningen is toegestaan - twee honden, twee katten of twee konijnen of een combinatie daarvan. De Amerikaanse actrice MERYL STREEP krijgt een hoge Franse onderschei ding. Zij wordt morgen be noemd tot commandeur in de orde van de kunsten en de letteren. De filmster krijgt de onderscheiding uit handen van de Franse mi nister van Cultuur, Jean- Jacques Aillagon. Morgen krijgt zij ook een ere-César, een belangrijke filmprijs die ook wel de Franse Oscar wordt genoemd. Streep is al dertien keer is genomineerd voor een Oscar, inclusief voor die van dit jaar. Zij is nu genomineerd voor haar bijrol in de film 'Adaptation'. Ze won twee Oscars, voor 'Kramer versus Kramer' en 'Sophie's Choice'. Foto: ANP Een 17-jarig meisje dat eerder deze maand in de Verenig de Staten een hart en longen had gekregen van een donor met de VERKEERDE BLOEDGROEP heeft gisteren op nieuw een hart- en longtransplantatie ondergaan. Volgens een woordvoerder van de familie is de operatie geslaagd en doen het hart en de longen hun werk. ,,Er zijn deze keer nog geen tekenen van afstoting." Jésica Santillén kreeg meteen na de eerste transplantatie, op 7 februari, afstotingsverschijnselen en raakte in coma. Ze bleek in het Dtike University Hospital een hart en longen te heb ben gekregen van een donor met bloedgroep A, terwijl Jésica bloedgroep 0 heeft. Als niet snel een nieuwe donor was gevonden, had het meisje volgens artsen nog slechts enkele dagen te leven gehad. Zij schatten haar kans op overleven nübp 50 procent. DAGELIJKS LEVEN „We zijn allemaal enorm aangeslagen, maar ook zo professioneel dat we gewoon onze dieren blij ven verzorgen." Zo reageerde directeur W. Ver- berkmoes \-an Safari Beekse Bergen gisteren op het overlijden van olifantverzorger Perry Haans (36). Na woensdagochtend door een olifant te zijn aangevallen, overleed Haans 's avonds in het zie kenhuis aan zijn verwondingen. Het incident in het Hilvarenbeekse safaripark klei ne staat niet helemaal op zichzelf. De laatste twee sterfgevallen van Nederlandse olifantenverzorgers dateren weliswaar uit de jaren dertig en veertig. Maar sinds 2000 zijn in Europese dierentuinen al vier olifantenverzorgers om het leven gekomen: drie in Engeland en één in Tsjechië. „Dat is wel een bizarre opeenstapeling", zegt K. Brouwer van de Nederlandse Vereniging van Die rentuinen, „want in de jaren daarvoor is nauwe lijks iets gebeurd." In Aziatische landen ligt vol gens Brouwer het aantal fatale incidenten met werkolifanten, die met name in de bosbouw wor den ingezet, veel hoger. Door de tragische ongevallen is een discussie on der olifantenverzorgers op gang gekomen. Meer in meer dierentuinen gaan ertoe over om 'hands off met olifanten te werken. Ook de Beekse Ber gen wil er geleidelijk toe overgaan het directe con tact tussen mens en olifant ('hands on') te vervan gen door commando's op afstand. Olifanten moeten daartoe wel eerst getraind wor den. Haans en zijn twee naaste collega's waren daarmee woensdagochtend bezig toen de Afri kaanse olifant Erna plotseling agressief werd. Het zestien jaar oude en 3500 kilo zware vrouwtje gaf Haans plotseling een duw. De verzorger struikel de, waarna hij door Erna werd aangevallen. Haans' collega's konden hem ontzetten, ma letsel aan hoofd en borst bleek te ernstig. Naar een verklaring voor het agressieve gedj J van Ema kon directeur Verberkmoes van de m se Bergen gisteren slechts gissen. „Het slach was van onze vijf olifantenverzorgers het me eg ervaren. De nauwkeurig opgestelde protocc zijn ook nageleefd. Er deed zich ook niet ietsj, waarvan de olifant geschrokken kan zijn." berkmoes geeft wel aan dat Erna een olifant |cj zich als 'nukkig' laat omschrijven: „Ieder dit n heeft nu eenmaal zijn eigen karakter. De Britten zijn in Europa de grootste liefhebbers van KANT-EN-KLAAR-MAALTIJDEN. Dat blijkt uit een onder zoek van het instituut Mintel, dat gisteren werd gepubli ceerd. Volgens Mintel kopen de Britten 42 procent van al le kant-en-klaarmaaltijden die op de Europese markt ver schijnen. De Fransen staan op de tweede plaats met een aandeel van 21 procent. Daarna volgen Duitsland (20 procent), Italië (9 procent) en Spanje (7 procent). Uit het onderzoek blijkt dat 30 procent van de Britten vaker dan een keer per week een voorbereide maaltijd nuttigt. Voor de Fransen is dat percentage 16. Het is een huis waar je niet graag op bezoek komt. De geur, de sfeer en het eten. Allemaal teveel associatie en te weinig smaak. Ik kom er vaak, maar ik heb er nooit gelo geerd. Dat scheelt, want de nachten schijnen vreselijk te zijn. Toch voel ik mij er op een vreemde manier thuis. Ik heb andere associaties. Sinterklaas bijvoorbeeld. Dat vierden we daar samen met een heleboel andere kindjes. De meeste waren ziek, maar sommigen waren net als mijn zusjes en ikperso- neelskinderen. Ik ken de gangen, ik ben er vaak verdwaald. Ik ken de binnenvijver met de grote vissen, de kelder, de kortste weg naar het kantoor van mijn vader. Hij is medisch fo tograaf en in zijn gangetje hangt het Guinness Book of Records aan enge foto's. Te ranzig voor woorden, maar ik bleef kijken tot ze uiteindelijk in kunst veranderden. De verhalen erbij hoorden we thuis aan tafel, zodat we met onze kinderlijke fantasie ineens heel anders naar de ma caroni met prut keken. Het ziekenhuis is een deel van mijn leven. Het vervelende is dat ik er steeds meer afdelingen leer kennen. Dat begon met iets heel onschuldigs als het knippen van mijn amandelen. Ik mocht bij de mooiste zuster op schoot, terwijl zij het narcosekapje om deed. Erg lang kon ik daar dus niet van genieten. Voor ik het wist lag ik al weer op de zaal. Ik miste het kerstdiner op school, wat ik vre selijk oneerlijk vond, dus lag met kerstjurk aan in bed mooi te zijn en pijn te lijden. Ik mocht net zoveel ijs eten als ik wilde, dat maakte veel goed. Het nachtje op de EHBO verliep een stuk minder vrien delijk. Bloedend onder de felle tl-lampen lag ik mijn laatste minuten te tellen. De verdovingsprikken naast mijn oog bij mijn slaap staan met stip op nummer één van mijn meest pijnlijke martelmomenten. Mijn moeder viel flauw bij iedere poging tot geestelijke bijstand. Mijn vader nam die plaats dus maar over en al snel waren hij en de chirurg die mij ondertussen aan het dichtnaaien was, in een geanimeerde babbel verzeild over een groeps foto, alsof ze in de rij bij de kantine drie verdiepingen hoger stonden. Het viel dus wel mee met dat levensge vaar. Ondanks mijn onhandigheid en hypochondrische trekjes bleef het daarna een aantal jaren rustig. Te oud voor Sinterklaas, te jong voor plastische chirurgie, te gezond voor de medische molen, dan blijft alleen de oogarts over om lastig te vallen. Dat ik ondertussen al jaren aan gru welijke buikklachten leed, zag ik met gemak even over het hoofd, want alleen al het idee van de onderzoekjes die daarbij komen kijken bezorgde me acuut buikpijn. Uiteindelijk belandde ik alsnog bij de internist. Die liet me leeg prikken, ondersteboven keren en erger, hij liet een eiidoscopie doen. Met veel geweld werd er een tuin slang door mijn strot naar binnen geduwd om 'een kijk je' in mijn maag te nemen. Machteloos, kotsend, hyste risch in de houdgreep liggend, werd mijn vertrouwen in het ziekenhuis danig op de proef gesteld, maar uitein delijk verweet ik vooral mezelf het afslaan van het roesje, dat me slapend door deze nachtmerrie zou hebben gesleept. Bewust van de onuitputtelijke mogelijkheden van pijn, kroop ik vanmorgen verkrampt in de stoel bij de kaakchirurg. Mijn verstandskiezen moeten eruit. Iets wat mijn tandarts al bij voorbaat aan het ziekenhuis overlaat omdat hij een onnodig bloederige slachting voorziet. Weinig geruststel lend. Maar het is voorbij, sneller dan het klaarleggen van de mesjes, sneller dan het inwerken van de ver doving, nog voor ik AAA-uuwww kan zeggen, sta ik alweer op de gang met een prop gaas in mijn mond. Verdoofd, maar blindelings vind ik de weg tiaar mijn vader. En de pijn, de helse pijn waar ik de rest van de dag op zit te wachten, die komt niet. Ook niet als de verdoving is uitgewerkt. Zo heb ik alweer een succesvol bezoekje achter de kiezen. Reageren? Reactles op column<®hotmall.com

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2