TOERISME Zwaluwen torpederen herstel van Kampong Belanda n ,11 tl ff Gleuf VRIJDAG 21 FEBRUARI 20 REISBERICHTEN Even was er lichte twijfel. Maar zelfs op een koude lentedag sluit de dienstregeling als een bus. Stipt om vijf uur komt er aan de overkant leven in de 'Heen en Weer V'. Eerst schuift het scheep je bibberend een stukje naar vo ren, dan maakt het heftig steige rend op de dwarse golven een kwart draai naar bakboord om vervolgens - op weg naar z'n eni ge passagier - met een zilveren snor voor de boeg, trots achter over hellend in één strakke streep de Waal over te steken. Tsjoh, wat machtig mooi is dat toch. Met een voetveer de rivier over. Zo zou het slot van elke Holland se fietstocht er moeten uitzien. De weerman had gisteravond nog gezegd, dat we beter thuis konden blijven. Spring is in the air, jawel, maar dat nam niet weg dat er best eens 'een ver dwaalde vlok sneeuw* zou kun nen vallen. Niks vreemds aan natuurlijk. Komt wel vaker voor in een Nederlandse lente. Maar waren we daarom geen andere fietsers tegen gekomen? Omdat het te koud zou zijn? 'Nou', ver telde de waardin van 'Oortjes- hekken', 'het is nu een dag door de week hè. Op zondag komen ze hier zelfs naar toe bij tien gra den onder nul. Dat is de dagjes- dag.' Zal best waar zijn. 'Oortjeshek ken' is natuurlijk niet zomaar een café. De knusse uitgaanderij staat langs de Erlecomsedam, één van de mooiste plekjes van de Ooijpolder. En die is al zo mooi! Kan het nog poëtischer? Bijna was je vanaf het zadel Marsman gaan citeren. Maar je bedacht je. Want dat weten we nu wel, van die brede rivieren die traag door oneindig laagland gaan. Trouwens, is het hier wel zo oneindig? Links liggen, zwaar en donker in het witte tegen licht, de zeven heuvelen van Nij megen; rechts vooruit bolt de Veluwe op en aan de overkant belemmert de hoge rivierdijk vrij zicht op de in de Bemmelsche polder dromende dorpen. Waarvan je nog net de kerkto rens kunt zien. Veel eerder zou je de Ooijpolder intiem kunnen noemen. Kleine stukjes wereld afgesloten door de kromming van de dijk. Of door een daarop staand veer huis. Of door een bos dat op ho ge wortels in het water staat. Overal warmte. Ondanks de kou. Tintelingen op het nog dunne blad, het wuivende gras, de rivier vooral. Die stroomt waardig langs het malse groen van de uiterwaarden, buigt zich er van af en kqmt er weer naar toe. Gegidst door de schoorste nen van verlaten steenfabrieken die hier ooit voor grote bedrij vigheid zorgden. En waarvan geheimzinnige ruïnes overble ven, overwoekerd door gras, mos en struiken. Sommige staan midden op het langs de oever voerende pad. Zoals in de Millinger Waard. Waar we slippend door de vette modder naar toe waren geglib berd. We hadden bij Koen en Floor een kop warme chocola demelk willen gaan drinken. Het arrangement Plaats: Millingen aan de Rijn (Ooijpolder) Aanbieder: Hotel Millings Centrum Duur: drie dagen/twee nachten ThemaOntdekkingsreis per fiets en/of per boot (er zijn meerdere mogelijkheden) door de Gelderse Poort. Prijs: vanaf 130 euro fier persoon op basis van half pension (3-gangen diner) ex clusief eventuele fietshuur ad 6,50 euro per dag. Te boeken bij: VW Vakan ties Gelderland Overijssel, Postbus 96, 7400 AB Deven ter, telefoon (0570).68.07.80 en/of via e-mail vw-vak an ti es@gobt.nl Meer informatie: www.vw- vakantiesgelderland.nl Maar Koen en Floor waren ge sloten. Of beter gezegd hun on geëvenaarde 'Millinger Thee tuin', een door hoge, dichtbe groeide wallen omgeven hof van Eden, waarin - zo hadden we twee zomers geleden tot onze verbazing geconstateerd - naast de meest wonderlijke bloemen ook palmen groeien. 'Des win ters alleen op zondag geopend', lazen we later in de gemeente- gids, 'van half april tot eind ok tober van dinsdag tot en met zondag.' De teleurstelling was overigens vlug verdampt. Wel eens bevers gezien? Lang, lang geleden voeren we in de wildernis van Yukon (Cana da) in alle vroegte per kano naar een plek waar we (gegarandeerd voor honderd procent zeker, daar kunt u vergif op innemen) bevers een burcht zouden zien bouwen. Spannende tocht; be vers ho maar. En in de Biesbos hielden ze zich vorig jaar even eens vakkundig schuil toen we langs kwamen. Voelden we daarom ons hart in de keel klop pen toen we rechts van het pad een vreemd geknars hoorden en snel van onze fiets sprongen? Een rat? Of inderdaad toch een bever? Omdat die stil door het water glijdende kokosmat zo ge weldig groot was. En die staart zo dik. Vier, vijf tellen duurde het slechts. Toen klonk er een plonzend soort geroffel, waaier den er brede kringen door het water en was het sprookje uit Bevers! En dan te bedenken dat in de Millinger Waard, in dat oerbos vanaf half mei ook nog het duistere gerasp van de kwar telkoning te horen schijnt te zijn. Nederlands eigen Wilde Oosten, die ruige woestenij ten westen van Millingen. Die dan ook nog wordt gesecondeerd - even verderop - door zoiets za ligs als de Kekerdomsewaard, de Bizonbaai en de Groenlanden) alsmede - aan de overzijde van de rivier - de Bemmelsewaard, de Gendtsewaard en de Lobber- densche Waard. 'De Gelderse Poort' is de alles dekkende naam van deze verrukkelijke ruigtes. Waar in Nederland, is het fiet sen nög avontuurlijker? Rob van den Dobbelsteen Over de dijken in de 'Gelderse Poort' zijn schitterende fietsroutes uitgezet. In de 'Gelderse Poort' ligt een groot aantal natuurgebieden, waaronder de door bevers bewoonde Millinger Waard. De vogelnestindustrie dwarsboomt een groot scheepse restauratie van de Nederlandse neder zetting in Malakka, een van de deelstaten van Ma leisië. Die nederzetting ook wel Kampong Belanda genoemd, moet één van de grootste toeristische attracties van Maleisië worden. Te vergelijken met Dutch Village in Nagasaky in Japan. Veertig Chi nese huiseigenaren in Malakka weigeren hun krotten op te knappen of te verkopen. De Chinezen koesteren hun huizen niet vanwege het gerieflijke wooncomfort of de onroerendgoed waarde, maar omdat er zwaluwen in bivakkeren. Deze vogels zijn bouwers van eetbare vogelnes ten. De huiseigenaren worden door de aanwezig heid van de nesten slapend rijk Vooral als in de krotten rockmuziek wordt gespeeld. Zwaluwen hebben voor dat soort muziek een grote voorkeur. Ook sproei-installaties stemmen de zwaluwen gunstig. De vervallen huizen staan aan de Jonker- en de Heerenstraat die een belangrijk onderdeel vormen van het oorspronkelijke Kampong Belanda. En de Maleisische overheid wil juist dit deel grondig res taureren. Een kilo vogelnestjes echter levert moei teloos drie duizend euro op en een beetje krot is voldoende voor de productie van 20 kilo per maand, wat neerkomt op een jaarinkomen van 24.000 euro. Een winst die in het verder redelijk welvarende Maleisië op de onroerendgoed markt niet gauw te halen is. De nesten worden gebruikt voor vogelnestjessoep, een exquis gerecht dat volgens Chinezen poten tieverhogend werkt. Het nestje bestaat voorname lijk uit speeksel van de zwaluw. De takjes en veer- ft tjes die het nestje bijeenhouden, moeten voor de bereiding worden verwijderd. De hoge vlucht van de soep is vooral te danken en te wijten aan de wereldwijde actie om haaievinnensoep van de menukaarten te halen. De weigering van de veertig halsstarrige Chinese huiseigenaren beroert ook de Nederlandse am bassadeur in Maleisië, jonkheer mr. John von Mühlen. Hij is een groot voorstander van een grootscheepse herstel van de Nederlandse neder zetting. 'Als Kampong Belanda wordt gerestau reerd, krijgt Maleisië er een toeristische attractie van jewelste bij. Het wordt hier dan net als Dutch Village in Nagasaky in Japan één groot openlucht museum.' Malakka met de molen, de Christ Church alsmede de St. Paul's Church met het aangrenzende kerk- hof met grafstenen van overleden Nederlandse Oost-Indiëvaarders is al een grote publiekstrekker. Ook het rood geverfde Stadthuys spreekt tot de verbeelding. Het was ooit het centrum van de Ne derlandse handelsnederzetting die duurde van 1641 tot en met 1825 en wordt momenteel gron dig gerestaureerd. Nu de huisjes aan de Jonker- en Heerenstraat nog. Ambassadeur Von Mühlen: 'Over het algemeen is de regering behoorlijk in ventief als het erom gaat aar zin door te drukken. Maar de Chinezen hebben inmiddels de allerbeste advocaten ingeschakeld en zijn absoluut niet van plan hun krotten tegen een habbekrats te verko pen. Ik verwacht een enoqn steekspel.' Irene Nieuwenhuijse pil v Yelloh! Village Niets is zo vervelend als een camping boeken om ter ontdekken dat de helft van de faciliteiten niet is geop lohIVillage vakantiedorpen garanderen dat alle voorzi open zijn en dat er het hele seizoen kinderclubs of anli wordt aangeboden. De dorpen, in verschillende vakanties! in Europa, nebben kampeerplaatsen voor de eigen tent of van, maar bieden ook compleet ingerichte chalets, stacar en cottages aan. Meer informatie en brochures zijn verkrijgbaar via Camping Contact, i elders ingerichte accommodaties aanbiedt op ruim 165 luxe-campii foon 023 57170 67 en/of internet www.campingcontact.com Goliath De vorig jaar geopende megacoaster Goliath in Six Flaji land is door Amerikaanse achtbaanfans verkozen tot t\ rollercoaster van de wereld. De nummer 1 van de wereld het Amerikaanse Six Flags Magic Mountain. X is de eers dimensionale rollercoaster ter wereld. De treintjes draa afhankelijk van elkaar 360 graden voorwaarts of achten rond afzonderlijke assen. Q Q Q VW-gidsen De afgelopen weken is een groot aantal WV-gidsen van de persen gerold. Daaronder die van de provincie Utrecht met daarin allerlei toeristi sche informatie, aanbiedin gen voor vakantie-arrange menten, adressen van hotels en dergelijke alsmede een opsomming van alle evene menten in 2003. Ook ver schenen de brochures van Holland Rijnland (Leiden en omgeving), Den Haag/Sche- veningen/Kijkduin/Delft en Gelderland/Overijssel. Alle gidsen zijn tegen een kleine vergoeding te koop bij de grotere VW-kantoren. Q Q Utrecht Internetgebruikers kunnen alles over toerisme en recre u' de Domstad en de gelijknamige provincie vinden op 01 .utrechttoerisme.nl. Behalve informatie over uitgaan, cult v 2.c natuur staan er op de onlangs geopende site tips op vc lui dagje uit, alsmede een agenda. Q Q Q Oen Haag De toeristische website van Den Haag Marketing stevij styled. Zo is de agenda van wat er in de residentie allen gebeuren staat, vernieuwd en wordt daarin een half jaa uitgeblikt. De WV is een apart onderdeel van de site gev» wn i Alles wat de VW-winkels te bieden hebben staat er Lcc meld. Vla Bekijk Den Haag kan men de stad verder virtu zoeken. De info Is te vinden op website www.denhaag.co Vo Q Q Q Ar Stena Line Feriymaatschappij Stena Line heeft op de route Hoek land - Harwich in 2002 tien procent meer auto's en giers vervoerd dan in het jaar daarvoor; een record. Nederland en Duitsland blijkt de populariteit van een ovï~~ per boot via deze route sterk te zijn toegenomen. Het m»g- aantal van 1 miljoen passagiers werd zelfs bijna gehaald.| Q Q Martinair Het aantal bestemmingen voor passagiersvluchten van air wordt deze zomer fors uitgebreid: van 38 naar 49 april zullen er wekelijks 16 bestemmingen overzee word gevlogen en 33 in het Middellandse Zee-gebied. Er gaa onder meer drie vluchten per week naar Punta Cana in minicaanse Republiek, waar ook Puerto Plata en Santo go al worden aangevlogen. Nieuw (althans terug van, weest) zijn vluchten naar Montego Bay op Jamaica, ach re Griekse eilanden, Ierland, Corsica en Sardinië. De uitl is mogelijk door de aanschaf van twee nieuwe Airbua toestellen met 180 stoelen en mede noodzakelijk omdai landse reisorganisatoren voor deze zomer bij Martin meer vliegtuigstoelen hebben ingekocht dan afgelop kec iengi Ie eer evol Jtijd 1 laast iiw In Brussel stalde ik laatst m'n auto in een parkeer# P'u aan het Brouckèreplein. Fout! Parkeergarages moeA>ads den als de pest en die in het buitenland in het bijzo 'en9f| j j oer,nc Nederland weet je nog ongeveer wat jë te wachten 20.0c hebt je vaste adresjes. Maar dan duik je in het buite Qadj zo'n onheilspellend gat in ürescl oerinc ring/H Laten we beginnen met de betaalwijze. Die verschi 9 500 rage. Achteraf, vooraf, chipcard, creditcard, munte tj Cg| biljetten zoek het maar uit. Bovendien staat de auti fcer/r een vertrek dat de aantrekkingskracht heeft van eei j^a en dat alleen is te bereiken met een verveloze lift di moment kan begeven. jJGw 91 50 De parkeerplaatsen zelf zijn smal en liggen tussenlja C( nietharde pilaren van beton. Die niet meegeven. D éib/AL vervolgens alleen te verlaten met de kont stijf tegei chassis gedrukt. Je jasje veegt daardoor al het straa de lak en kan meteen naar de voddenboer. fcer/E 67 OCH Ook fijn is, dat de ene parkeergarage 24 uur openb maar dat de ander om 20.00 uur sluit. Lastig als je I au/Ex winkelen nog een hapje gaat eten en even niet goeifss oot bij het verlaten van de garage. In Rotterdam of Gro^ut komt - zo weet ik uit ondervinding - er na lang wa< blauw/ meneer die je tegen het overhandigen van een fiksi62 ooc ding toch nog laat gaan. Maar wie moet je bellen ii als je geen woord Spaans spreekt? 92.70C Tot slot het vertrek. Na een rit door een duister do< haakse bochten en stinkend steile hellingen sta je j ber/Ai voor een afsluitboom. Achter je staan ze al claxone 3^ dringen, maar jij weet nog steeds niet of die uitrijki de strip links, rechts, overdwars, naar boven of naï den in de gleuf moet worden gestopt. En welke gle 88.000 lijk? Over de belachelijk hoge en treeprijs die je voor dat cir cus moet betalen, heb ik het dan nog niet eens gehad. Rob van den Dobbi Met een voetveer nog één keer de rivier over; een mooier slot van een fietstocht is niet mogelijk. Foto's: GOBT

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26