ind in de zeilen voor Hiswa 2003 WEG WIEL 3 Roel van Olst voelt zich een echte 'Bofkont' Beter investeren in een schip dan in aandelen HISWA cbootje voor )ersoon Openingstijden en toegangsprijzen Zes genomineerden voor de Hiswa Award 2003 Verkiezing 'Boot van het jaar' a. Opblaasboot weer terug vrijdag 21 FEBRUARI 2003 2003 hrm aanbod op tentoonstelling gaat van eenmans duikbootje tot een onzinkbaar motorjacht U>am - Ook al kampt de hie met tegenwind, de K2003 lijkt de wind in de jte hebben. De 48e afleve- tentoonstelling liefhebber een enorm van honderden boten in en maten, duizenden de laatste water en informatie over vaar- vaargebieden. De be de ervaren water van dinsdag 25 febru- met zondag 2 maart hart ophalen in de RAI de teruglopende eco- en de zeven hallen iuropacomplex vlot ge- animo onder de expo- S groot", meldt product- r Annick Conijn. „In de- |Was het hele vloerop- II vol." elkomt 420 deelnemers, a is erg breed met hon- >oten in alle soorten en ran een eenmans duik- )t een onzinkbaar mo- Het aanbod sloepen is itgedijd en ook de staal- brig jaar geïntroduceerd, oei. De boten worden loor accessoires, de laat- rsportkleding en infor mer onder meer zeilva- in vaarscholen. Jassiekers behoren de chtclub, de bootbouw- i botentekoop.nl", licht ie. Gewoontegetrouw Zeilen Jachtclub het voor de actieve zeiler. Zeilen schotelt bezoe- lezingen en presen- Bootbouwdagen tekent ^kampioen weer. Fami- iiendenteams knutselen onal submarine' van or. Foto: Hiswa nerkelijke verschijning jswa is de eenpersoons- )t C-Questor, althans het ie. Naar verwachting Nederlands-Canadese ïctie februari 2004 gele rden op de Nederlandse )e producent streeft 1 prijs onder de 45.000 C-Questor kan tot neter diep gaan. Meer iet duikbootje is drie mg en anderhalve meter ij kan maximaal een uur Ier water blijven en aiopen, grofweg 9 km/u. d zijn de noodzakelijke lan boord voor zaken als compas, voltage en De stuurinrichting is ektrisch als mechanisch, ïestor is leuk om bij- ld achterop een trailer ië te karren en lekker ir of de zee in te duiken, de producent, rmatie: tel. 00 32 33 15 43 14 ightspeed.ca/sub Een sloep van Breedendam op de voorgrond, tijdens de Hiswa van vorig jaar. Foto: GPD in enkele dagen een eigen hou ten boot in elkaar. En wie verder wil snuffelen dan de RAI kan in het internetcafé van botente- koop.nl duiken. Als nieuwe elementen op de Hiswa noemt Conijn de motor bootclub, Kameleondorp Ter- heme en de verkiezing Boot van het Jaar. Motorbootvaarders kunnen voor informatie over va ren in binnen- en buitenland voor het eerst terecht bij de Del ta Lloyd motorbootclub. Erva ren toervaarders dragen hun kennis over van techniek en on derhoud. Kameleondorp Terheme is geïn spireerd op de kinderboeken De Schippers van Kameleon van Hotze de Roos. Binnenkort gaat ook een verfilming in première. Jonge bezoekers kunnen in de voetsporen van Sietse en Hielke Klinkhamer stappen door mee te doen met een vossenjacht. De prijs is een vip-ontvangst in Ter- herne en een vaartochtje met de echte Kameleon. Enkele opvallende primeurs dit jaar zijn de With 420 Bowrider (Bouwmeester Watersport), de Riffier by Jan des Bouvrie (Men ken Maritiem) en de Streamline 30 (Het Botenhuis). Bij de sport boten zijn de BMB 32 Sport (Holland Boat) en de Ranieri Shadow en Atlantis (Watersport- centrum Slikkendam) nieuwko mers op de markt. Aan de stei ger met kajuitzeiljachten toont Victoire de nieuwe Victoire 1270 met gewijzigd voorschip. Enjoy Sailing komt met de RO 260 en RO 400 uit de in Nederland nog relatief onbekende Spaanse Ro- nautica range. Dehler Holland toont als pri meur de Dehler 47, het grootste jacht in hun serie van perfor mance cruisers. Ook het casco van de nieuw te bouwen lemsteraak, naar ont werp van André Hoek, mag re kenen op veel belangstelling. Aparte vermelding verdient ook het éénpersoons duikbootje van het Belgische bedrijf C-Quester. Grootste primeur bij de motor jachten is de ETAP 1100 AC, het eerste motorjacht van de Belgi sche zeiljachtenbouwer. Het schip is gebouwd volgens de unieke, dubbelschalige ETAP- constructie en is daarmee het eerste onzinkbare motorjacht in zijn klasse. Eén van de blikvangers op de komende Hiswa is de Oranje', de Regenboog die kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima ter ere van hun huwe lijk cadeau kregen van de Re genboogclub. De in 1931 ge bouwde boot is de laatste drie jaar zorgvuldig gerestaureerd. Opvallend is verder de uitbrei ding van het surfpaviljoen. Surf en kitesurf-merken als Bic Sport, Tiga, Tabou en Mistral nemen dertig vierkante meter voor hun rekening. Verrassend zijn de papieren bootjes tot slot. Hogeschoolteams steken de handen uit de mouwen om pa pieren vaartuigen te bouwen. Want van papier kun je degelijke constructies maken. Tijdens de Hiswa worden ze te water gela ten. Motorboot van ONJ genomineerd voor Hiswa Boot van het jaar door Jos Haagmans weesp - Bofkont heet de boot die achter zijn bedrijf op een in dustrieterrein in Weesp ligt. En een bofkont voelt Roel van Olst zich wel. Zijn ONJ Loodsboot 10.20 is samen met twee andere motorboten door een jury van 12 vertegenwoordigers van de vakpers genomineerd voor de verkiezing van Hiswa Boot van het Jaar 2003. Van Olst, die een werf met tien man personeel in het Friese Woudsend heeft, voelt het als een erkenning. „Ik kom niet uit een gezin waar het bouwen van boten van vader op zoon is overgegaan. Ik was hoogstens een fanatiek (wedstrijd)zeiler ge weest", zegt Van Olst, die ooit communicatieschappen stu deerde in Amsterdam. Zijn car rière in de botenbouw is dan ook van een andere aard. Hij kocht eind jaren tachtig wel eens een oud sloepje dat hij ver volgens doorverkocht. „In Am sterdam kun je per slot van re kening niet zo gemakkelijk zei len". Veel van die boten 'haalde' hij bij de firma Mulder en Rijke in IJmuiden, die boten bouwt voor de professionals, zoals Rijkswa terstaat, waterpolitie, loods- en havendiensten, het reddingswe zen, enz. "Bij een reorganisatie kon ik daar mallen kopen", zegt hij. En een mal, een houten le vensecht model ('een plug' in vakkringen) waaruit de polyes ter boot 'getrokken' wordt, is het begin van alles. Zijn eerste eigen sloepen liet hij bouwen in Litouwen, vanwege de lage lonen. Uit die tijd stamt De Bofkont van ONJ, een van de genomineerden voor de Hiswa award. Foto: Ton Kastermans ook zijn bedrijfsnaam ONJ (Olst Nederlandse Jachtbouw). „Door die lage kostprijs zat goed wat concurrentie betreft. In ander half jaar tijd verkocht ik zo'n 40 sloepjes". Zijn latere loodsboten zijn in fei te daarop gebaseerd. Die liet hij bouwen bij een werf in het Frie se Elahuizen, dat ook al snel te klein werd, zodat hij naar Woudsend verkaste. Daar begon hij een eigen werfje inclusief een 'binnenbad', een bassin waarin zijn boten voor aflevering de laatste test ondergaan. Er wer ken nu tien man. De ONJ-tjes, zoals ze liefkozend worden genoemd, zijn inmid dels een begrip. „Je kunt wel spreken van een fanclub. Mijn boten hebben een eigen publiek met een gemeenschappelijke in teresse. Er is een sfeer van saamhorigheid, die je ook wel aantreft rond bepaalde auto merken", aldus Van Olst. Vanaf 1996 bouwde hij 110 van die loodsboten. Van die fans hoorde hij ook met grote regel maat dat ze toch een iets groter model wilden, dan zijn laatste versie, de ONJ 770. Een snellere versie ook, waarmee ze ook op zee konden varen. „Want dan moet je de golven voor kunnen blijven". Dat was het begin van de nu ge nomineerde ONJ 10.20, aldus de bofkont. Het duurde drie jaar voordat die afgeleverd kon wor den. „Ik stelde vooral ook heel praktische eisen aan het ont werp", aldus Van Olst. Uiteinde lijk ging hij in zee met de Rotter damse botenontwerper Willem Nieland, die weliswaar zijn 'handschrift', 'de handtekening van de echte architect' achter liet, maar ook die van Van Olst. In de 'recensies' gold het nieu we ontwerp al snel als een van de opmerkelijkste nieuwkomers in motorbotenland. Een boot ook die volgens de jury scoort vanwege in innovatieve inde ling, de styling en de bijzondere vaareigenschappen bij hoge snelheid. Aan boord van de bofkont in het haventje aan de Vecht, achter zijn pas nieuwe service- en ver kooppunt, showt Van Olst een beetje gewild nonchalant, wat van die 'comfortabele dingen'. De aparte doucheruimte, de tweepersoonsbedden in de twee hutten, het kookgedeelte. „Het is een boot voor wat oude re mensen, voor wie het zeilen fysiek wat moeilijker wordt. En voor mensen die geen tijd heb ben voor veel onderhoud. Die kunnen zo aan boord stappen en koers zetten naar Engeland of Denemarken bijvoorbeeld. Met deze boot kan dat gemak kelijk in twee dagen, zodat je ook nog tijd hebt om vakantie te vieren", aldus Van Olst, die daarin wordt bijgevallen door de jury. Tijdens de feestelijke ope ning van de Hiswa, dinsdag wordt bekend of zijn ONJ 10.20 zich inderdaad mag sieren met de titel Hiswa Boot van het Jaar 2003. Hiswa 2003 vindt plaats in Am sterdam RAI en is geopend van dinsdag 25 februari tot en met zondag 2 maart 2003. Op dins dag tot en met vrijdag van 11.00 tot 21.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 12,50 voor volwassenen. Jongeren tot en met 17 jaar en houders van een pas 65 betalen 8,50 entree. Een avondkaart, geldig vanaf 18.00 uur, kost 8,50. Een gezins- kaart (2 volwassenen en max. 2 kinderen tot en met 17 jaar) kost 30. Voor de negende keer wordt de jaarlijkse Hiswa Award toege kend aan het meest innovatieve product dat op de Hiswa te zien zal zijn. Exposanten stuurden 136 inzendingen in om mee te dingen naar de prestigieuze prijs. De des kundige jury heeft zes pro ducten genomi neerd. De win naar wordt be kendgemaakt tijdens de offi ciële opening op dinsdag 25 februari om 21.00 uur. Alle genomineerde producten zijn tijdens de His wa te bekijken in een expositie in de Zuidhal en op de stands van de genomineerde bedrijven. De zes genomineerde produc ten: Clouds International B.V. - Piranha kunststof propeller. Deze kunststof propeller met verwisselbare bladen is er nu ook in de vermogensrange 10 - 15 PK. Dit maakt dat voor bijna alle buitenboordmotoren van 10 tot en met 250 PK een Piranha propeller beschikbaar is. De jury nomineerde dit product vanwe ge de mogelijkheid tot toepas sing op kleinere motoren. KNMC - Opleiding Rijnsport- patent in Nederland. Op initiatief van de KNMC (Kon. Ned. Motorboot Club) is er in nauwe samenwerking met de Stichting Actieve Watersporters (SAW) uit Nijmegen en het Scheepvaart en Transport Colle ge te Rotterdam een opleiding opgesteld voor het Rijn Sport Patent (RSP). Tot op heden was het alleen maar mogelijk om de ze opleiding in Duitsland te vol gen. Het Rijnsportpatent is ver plicht voor het bevaren van de Duitse Rijn met recreatievaar tuigen met een lengte tussen de 15 en 25 meter. Nautec Engineering B.V. - Elektrische schoot- en vallier. De Andersen Compact lieren zijn de eerste elektrische lieren die als vallieren rechtstreeks op de mast gemonteerd kunnen worden. De lieren zijn uitgerust met een vlakke winding motor met een planetaire tandwielkast. De relaiskast is geïntegreerd in de aandrijfmotor. Deze nieuwe tech nologie maakte een zeer compacte aandrijving moge lijk, die zowel on der- als bovendeks gemonteerd kan worden. Nautical Equip ment Group - Optiebed „Men kan niet vroeg genoeg be ginnen met water sport," was de ge dachte achter de nominatie van het optiebed. Het optiebed is een kinderbed gemaakt van de kuip van een Optimist-zeilbootje, waarin een lattenbodem is ge legd en een bedrand en klein zij tafeltje zijn aangebracht. Zodra het kind het bed ontgroeit, be reikt het de leeftijd te kunnen gaan watersporten en kan het bed als heuse boot gebruikt gaan worden. Sailing Paradise - Ervarings- tochten voor wereldzeilers. Sailing Paradise organiseert voor mensen die een wereldreis per boot willen gaan maken, specia le ervaringstochten aan boord van Nederlandse jachten die al geruime tijd onderweg zijn. Er is keuzen uit diverse jachten van 39 tot 70 voet. In overleg met de toekomstige wereldzeiler wordt een jacht en route gekozen. Vrolijk Watersport - BoatFocus Basic anti-diefstal chipset Hoe voorkom je dat je boot ge stolen wordt? BoatFocus heeft een oplossing voorhanden met microchips. Die zitten in buisjes, die gemakkelijk onzichtbaar in een boot zijn weg te werken. Ze bevatten een unieke code, die is geregistreerd op de internetsite LoFox. Via LoFox, dat staat voor Lost and Found Exchange, kan herleid worden of een boot ge stolen is en wie de rechtmatige eigenaar is. De romp van een Optimist bootje als bed. Foto: GPD Aan het illustere rijtje Auto van het Jaar, Fiets van het Jaar en Caravan van het Jaar voegt de Hiswa een nieuweling toe: de Boot van het Jaar. Bij de ope ning van de watersporttentoon stelling op dinsdag 25 februari worden de winnaars, een zeil boot en een motorboot, bekend gemaakt. In totaal schreven 74 jachtbou wers en importeurs zich in voor de verkiezing. Een twaalf man sterke jury, samengesteld uit vertegenwoordigers van water sportmedia uit Nederland en België, beoordeelde deze op de sign en constructie, vaareigen schappen en innovatief karak ter. Dat leverde drie nominaties op in beide categorieën. Ze krij gen allemaal een gratis ligplaats op de Hiswa. Bij de zeilboten gaat het om: 'Saffier 8.00 van D. Hennevan- ger, waarvan de jury de durf van de ontwerper en bouwer roemt om de trend van alleen maar grotere boten te bouwen te doorbreken. 'MaxFun 35 van Messink Yach ting, met name genomineerd vanwege de combinatie van de moderne toepassing van materi alen. 'Finngulf van Jan Balkema Jachtbouw, met zijn optimale combinatie van kwaliteit, com fort en goede vaareigenschap pen. Bij de motorboten zijn in de ra ce: 'Streamline 30 van Het Boten huis, vanwege het strakke de sign en het originele ontwerp. 'ONJ Loodsboot 1020 van ONJ Motor Launches en Workboats, die scoort met de innovatieve indeling van het interieur, sty ling en uiterlijk en goede vaarei genschappen bij hoge snelheid. 'Excellent 1000 hybride van Ex cellent Yachts, die de nominatie dankt aan de nieuwe technische toepassingen. i 1. Ook in economische zware tijden blijven watersporters hun bootjes koesteren st Reijnders - Het gaat niet best met de De groei is tot staan ge- de aandelenkoersen zijn laag, al werklozen groeit, met name hoger opgeleide segment. En :r een bedrijfstak die bloeit als 'oren: de watersport. „Mensen in boot niet weg in tijden van ische crisis", meent directeur Hiswa Vereniging Andre Vink. steren hun boot, het is hun de aanschaf van een nieuw schip uit, en dat levert weer extra werk op voor de onderhouds- en reparatiewerven. Vaak zie je dat beide sectoren verenigd zijn in een bedrijf." Toch is de hemel boven watersport- minnend Nederland niet helemaal on bewolkt. De belangenvereniging van de ondernemers in de watersport blijft daarom aandringen op het aanstellen van een staatsecretaris voor vrije tijd en recreatie in het nieuwe kabinet. In de watersport gaat jaarlijks ruim drie mil jard euro om, er zijn 4000 bedrijven ac tief in de sector en er verdienen circa 30.000 mensen hun brood in de water sport. En terwijl de sector inmiddels een belangrijke plaats inneemt in het economische leven in ons land, is er vanuit de centrale overheid nauwelijks aandacht voor. Vink: „Bij de ministeries zitten nauwelijks ambtenaren met ken nis van zaken. De departementen zijn M uitgekleed qua kennisniveau, je weet niet bij wie je zijn moet." Bovendien heeft de watersport met heel veel ver schillende ministeries te maken. Met Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, met Economische Zaken, met Financi en, Verkeer en Waterstaat. Terwijl er op landelijk gebied wel een en ander dient te gebeuren. Smit: „Op korte termijn moet er gebaggerd worden, vaarwegen moeten bevaarbaar blijven. We hebben zo'n 6000 kilometer vaarweg in Neder land, enkele jaren geleden is eens uit gerekend dat er voor ruim een miljard euro aan achterstallig baggeronder- houd is. Daarnaast zal de overheid de btw-regelingen tegen het licht moeten houden. Wat elders qua finaciering kan, bijvoorbeeld met lease-construc ties, moet hier ook kunnen. Om de in ternationale concurrentie aan te kun nen." Grote bron van ergernis is ook ook de Europese wetgeving voor de be scherming van vogels. Die is zo streng, dat „je een jaar niet meer je achtertuin in mag als daar toevallig een broedende reiger zit", aldus Smit. Vink: „We heb ben twintig jaar geleden met zijn allen zitten pitten. Een deel van de wetgeving is nota bene in Nederland ontstaan. Nu het na jaren door de Brusselse molen is gegaan, zitten we met een wetgeving die heel verstikkend kan werken. Zeker als de overheid besluit handhavend te gaan optreden." Ook de eeuwige dis cussie over de vaarbelasting wil de His wa niet uit de weg gaan. Hiswa-voorzit- ter Smit: „Nem nu de toeristenbelas ting. Dat is een leuke melkkoe voor de gemeenten. Maar het geld wordt niet in de sector teruggepompt. Met een vaar belasting zou hetzelfde gebeuren. Dat willen we niet. We weten uit onderzoek dat watersporters best willen betalen, als het maar terugkomt in de water sport. Probleem is alleen hoe je het moet in nen. Het zou kunnen via een kenteken registratiesysteem. Wat het opsporen van gestolen boten ook een stuk ge makkelijker zou maken. Of via een soort vaaracte, zoals er ook visactes zijn. Als je wilt varen koop je zo'n acte en bij controle moet je die bij je heb ben." De Hiswa Vereniging denkt dat de groei er in de watersport nog wel even doorgaat Vink: „We hebben maz zel: het gaat de mensen om hun hobby. We hebben een grote groep gelovigen, een waanzinnige groep trouwe klanten. De watersport was altijd incrowd, maar dat is veranderd. Er zijn veel toetreders, er komen steeds meer woningen met eigen steigers, iedereen wil tegenwoor dig een sloep hebben." Smit: „Mensen met bootjes zijn over het algemeen aar dige mensen. Het is een beetje als in de motorrijderswereld: we zwaaien nog steeds naar elkaar op het water." Terug van weggeweest op de Hiswa is Marlin. Deze exclusieve Italiaanse opblaasboot in mo derne kleuren onderscheidt zich van de traditionele. Zo zijn alle typen gemaakt van hypalon, heeft de boot de nodige teak houten accenten en een luxe stuurconsole met dito gashen del. Details hebben veel aandacht gekregen. Zo hangt er geen touwlijn langs de boot, maar heeft de boot handgrepen van roestvast staal. Marlin opblaas boten zijn leverbaar in lengte van 16 tot 29 voet. De Marlin 16 zal hier te lande het meest tot de verbeelding spreken. Hij is voor zien van een zogeheten walka- round stuurconsole: men kan er aan beide zijden omheen lopen. Verder is-ie onder meer opge tuigd met een driepersoons stuurbank met klapleuning, twee zonnedekken en een mo tor van maximaal 80 pk. Prijs: 15.175 euro.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25