Corus brengt dampvrije tank op de markt Auto's moeten vanaf2005 zachtere bumper hebben Voor de Phantom maak je plaats blender Fiat geeft Stilo Multi Wagon mpv-accent boeken Het modeljaar volgens Carros Tips voor beter autorijden blik in het verleden iGT Coupé eur in Genève I-Alfa Romeo presen- lit jaar op de 73ste Gene- len «national Motor Show me wereldpremières. De rnjkste is de Alfa GT Cou- rï d door Bertone getekende ide van de 156, waarin ragenaspiraties, comfort Jed gantie samengaan. Verder Alfa de vernieuwde GTV der. Beide modellen heb- 3tp terlijke wijzigingen on- j 7 an, kregen nieuwe moto- l een aangepast uitrus- iveau. Ook het studiemo- ncept X is nieuw, Alfa Ro- ;ter ombineert hierin een luxe wagen (suv) en een ge- jersonenauto. lieuwde site ca/Matra-dub 'vel sch S p,! De Simca Matra Qub heeft zijn website iet vernieuwd. Er is nu ;r historisch materiaal en alsmede de nodige van clubauto's en een j formatie. Ook voor een iter van de geschiede- J, i de merken Simca, Ma- lbot en Sunbeam kan lier terecht. Adres: post- 15,2003 EA Haarlem. fmcamatrasportsclub.nl •museum dicht Hol nne oven - Het Daf-museum Tongelresestraat in iven is van 10 tot en met art gesloten. De Stichting in van het museum gaat iouw opnieuw inrichten, (leen dorpspleintje met en de collectie wordt lid met distributievoer- en enkele moderne ragens van het Eindho- rierk. Het museum trekt zo'n 40.000 bezoekers, lsö rs AH ipe i «12003 Motorbeurs, Jaarbeurs ?de 1.076 5652 235. m<jiotorbeursutrecht.nl Dldtimerbeurs Vehikel, rkthallen, Utrecht. »8262. ehikel.com am World on wheels, iordhallen, Leiden. !2 508. rorldonwheels.net .twerp Classic Salon, entrum, Antwerpen. >2 088. ha.de itosalon van Genève. rp( Genève, Zwitserland, eneva-palexpo.ch wl üon-auto.ch el Motor, Utrecht. 8262. ihikel.com ro Classics, Messe rt. 0049 7116 4955 31 iesse-stuttgart.de itroclassics.de lspoorbeurs, Euretco inter, Meidoornkade 24, 030 6013 400. Maxx Street Power, uit, Assen. 10 380 ito-maxx.nl :arevents.nl Hassen.com ïlspoorbeurs, Rijnhal, .030 6013 400. ritish Cars Lifestyle, »n, Rosmalen. 5990. 22 itishcarsandlifestyle.nl gffl lodelbouw en nnfl 2003, Darling Expo, 070 3075 900. N' irlingexpo.nl 3assic Motorshow, ^an ba Palace, London, ee idonclassicshow.co.uk >ps( 'ationaal Modelbouw er 'de, Nederlands Spoor- sta seum. Utrecht. 1400. oorwegmuseum.nl portief. Speedway Lelystad. pcarevents.nl ito-maxx.nl redactie Weg Wiel, 07,2003 PA Haarlem, of: Wel@damiate.hdc.nl ging onder verantwoording treffende organisatie. De uit- et verantwoordelijk voor af- en of gewijzigde data. latste informatie: bel het ver- efoonnummer of ga naar het de internetadres. Weg&Wiel vrijdag 21 februari 2003 redactie: Peter Lodewijks door Peter Lodewijks st. oedenrode - De voorloper van de Fiat Stilo was de Bravo- serie, die bestond uit een aantal varianten met verschillende na men. Naast de Bravo was er een Brava en ook een Marea. Juist om aan te geven dat het om ver schillende auto's ging. Fiat is echter teruggekomen op die denkwijze en hanteert nu één naam: Stilo. En dat terwijl de di verse varianten meer van elkaar verschillen dan in de Bravo-tijd. Stilo is dus niet alleen een nieu we naam, het staat voor een compleet concept. Zo is de Stilo 3-deurs een uiterst sportief ogende hatchback (he lemaal in Abarth-uitdossing) en de 5-deurs juist een veel 'nette re' auto, bedoeld voor gezinsge bruik of als ruime zakenauto. Vandaar zijn grotere formaat en zijn mpv-achtige ontwerp met variabel interieur. De derde ver sie is de stationwagon en die is duidelijk afgeleid van de 5-deurs Stilo. Bij deze vrij hoog gebouw de variant gaat het vooral om extra ruimte en veelzijdigheid. Het kostte wat moeite om een goede naam voor de stationwa gon te bedenken, maar Fiat heeft uiteindelijk gekozen voor de aanduiding Multi Wagon. Hij is met 4,52 meter in de lengte een stuk langer dan de 5-deurs Het bekende Wereld op Wielen-overzicht ondergaat met in gang van dit jaar een gedaanteverande ring. Zo heeft het een nieuwe naam: Carros Autojaarboek 2003, waarmee meteen duidelijk is dat het naslagwerk nu afge stemd is op het ge lijknamige glossy au totijdschrift. En dat verklaart ook de opwaardering van de binnenkant, die meer een tijd- schriftvormgeving heeft gekre gen. Het zal de vaste klanten van deze uitgave wat druk over komen maar het ziet er in elk geval verzorgd uit. Voor de rest volgt deze uitgave (editie 25) het vertrouwde con cept Het is een prettige, hand zame uitgave (formaat 17x24 centimeter) die een compleet beeld geeft van het huidige mo deljaar. Elk merk wordt ingeleid met een pagina historie (met foto), verkoop cijfers en modellen- overzicht. Vervolgens een kleurenfoto per model per pagina met daarbij een uit gebreid rijtje (techni sche) gegevens. Achterin de gids vindt men een prijslijst. Een sterk onderdeel van deze uitgave is het overzicht 'Altijd Nieuws', dat een interessante blik in de (nabije) toekomst biedt. Carros Autojaarboek 2003 telt 464 pagina's en ligt in de winkel voor 14. De uitgever is Rea- dershouse/Hearst te Amster dam. De station-Stilo heet Multi Wagon en betekent een welkome aanvulling op het gamma van de stijlvolle Fiat. Foto: Peter Lodewijks Stilo en die groei komt helemaal ten goede aan de bagageruimte. Die meet 510 liter en kan in een aantal stappen worden uitge breid tot 1480 liter. De ruimte heeft een lage tildrempel en is goed toegankelijk via een grote achterklep. Veelzijdigheid is belangrijk in dit segment en dat weten ze in Ita lië natuurlijk ook. Vandaar dat de Stilo station kan worden voorzien van een aantal leuke toevoegingen die de aanduiding Multi Wagon eer aandoen. Jam mer is wel dat voor die toevoe gingen extra betaald moet wor den. Fiat ziet dat anders: de ko per van een standaard Multi Wagon kan via de aanschaf van wat handige extra's zijn auto een mpv-accent geven. Zo is een afzonderlijk open te klappen achterruit te bestellen en een achterbank die in twee onafhankelijke delen een centi meter of 16 in de lengte is te ver schuiven. Zo kan beenruimte worden verruild voor laadruim te. De zitdelen zijn ook omklap- baar gemaakt. Minder alledaags is de mogelijkheid om ook de rugleuningen van de achterbank te verstellen. Een andere 'mpv- extra' is een omklapbare voor- stoel met vliegtuigtafeltje. Een derde zitrij heeft Fiat wel over wogen maar heeft het helaas niet gehaald. De importeur wil dit jaar in Ne derland 6500 Stilo's verkopen, waarvan zeker 2000 Multi Wa gons. De nieuwe stationwagon is te koop vanaf 18.695 euro. door Pieter van Hove Coventry - De Britse tak van staalconcern Corus heeft voor de automobielindustrie een tank op de markt gebracht die geen brandstofdampen doorlaat. Hiermee speelt het bedrijf in op de steeds strengere milieuwetgeving voor auto-onderdelen en nieuwe regels voor hergebruik van automaterialen. De tank, met als naam Neotec, is ge maakt van een loodvrije staalsoort met een speciale coatinglaag. Dit materiaal is makkelijker te recyclen dan de huidige kunststoftanks. Corus is enkele jaren bezig geweest met het ontwikkelen van de loodvrije tank met de scherpere regelgeving als uit gangspunt. In de Amerikaanse staat Cali- fornië is een dampvrije brandstoftank reeds verplicht. Het concern verwacht dat ook elders automobielproducenten onder toenemende druk komen te staan om alternatieven voor de kunstoftanks te ontwikkelen. Een andere reden voor de ontwikkeling van Neotec is de Europese richtlijn voor autowrakken. Die regeling vereist dat au toproducenten vanaf juli het gebruik van gevaarlijke stoffen als lood, kwik en an dere zware metalen reduceren. Vanaf 2006 moet meer dan 85 procent van een autowrak worden hergebruikt, vanaf 2015 meer dan 95 procent. Neotec wordt inmiddels gebruikt in de Rovers 25 en 45 en in de opvolgers, de modellen ZR en ZS. Diverse andere auto fabrikanten evalueren momenteel het product van Corus. „Een rijbewijs zegt ei genlijk niets meer dan dat de bezitter daar van in staat is een voertuig te verplaat sen. In feite is het te gek voor woorden dat de overheid 18-jari- gen een examen af neemt en hen verder aan hun lot overlaat totdat ze 70 jaar zijn." Dat zegt Paul Maas kant, eigenaar van verkeersveiligheidsschool Pro drive Training en schrijver van het boekje De Taal van de Weg. Hierin geeft hij tips aan auto mobilisten over verschillende onderdelen van het autorijden. Bijvoorbeeld de juiste zithou- ding, het instellen van spiegels en hoofdsteunen, controle van oliepeil en koelvloeistof en zo meer. Ook het rijden komt na tuurlijk aan bod, het sturen, het gedrag op de weg en het belang van anticiperen. Hoe neemt men een bocht zo gunstig mogelijk en hoe gaat keren op een weg in zijn werk? En het nut van het 'wegmeubi- lair', de tekens die overal langs de weg zijn aangebracht om iets duidelijk te ma ken. De schrijver ont leent alle tips en stellingen aan de dagelijkse praktijk, te weten zijn eigen ervaringen opgedaan in dertig jaar heel veel autorijden. Voordat hij rij-instructeur werd, was Maaskant lange tijd coureur en daarvoor reed hij voor de Al gemene Verkeers Dienst in een oranje-witte politie-Porsche over 's rijkswegen. Ervaring ge noeg dus. De Taal van de Weg wordt uit gegeven door Concept BV en kost 12,50. Meer info: tel. 073 5130 505 door Quirijn Visscher Het rommelt in de wereld van de allerrijksten. Drie topmerken strij den om de gunst van miljonair en miljardair. De komst van de nieu we potente Rolls-Royce Phantom luidt een nieuw tijdperk in. Rolls-Royce is gereïncarneerd tot een nog betere auto, terug van eventjes weggeweest. Te genspeler Maybach Manufaktur verleidt de jetset met twee aal gladde limousines, de 58 en 62, die per stuk meer kosten dan een behoorlijke villa. En Bentley verkoopt de handgebouwde Ar- nage door het ontvallen van tweelingbroer Rolls-Royce Silver Seraph als warme broodjes. Wie geld als water heeft, kan tegen woordig uit verschillende mer ken kiezen. Tot een paar jaar ge leden was een Rolls-Royce of een Bentley een logische, dwin gende keus. De merken hoor den bij elkaar. Ze hadden het monopolie. Een Bentley was een 'goedkope' Rolls. In de jaren tachtig kreeg het merk een spor tief-voornaam gezicht. Maar een Bentley bleef toch een Rolls zonder Flying Lady op de grille, de tempel van chroom. Die situatie is nu compleet an ders. Het begint met de gerucht makende acquisitie van Rolls- Royce en Bentley vijf jaar gele den door Volkswagen. Veel Brit ten tonen zich geschokt. De be trekkingen tussen Duitsland en Groot-Brittannië zijn prima, maar toch schept de Tweede Wereldoorlog zo zijn sentiment. Zeker Volkswagen, een auto merk dat onder het nazibewind opgericht werd. Uitgerekend dat merk, Volkswagen, neemt Rolls- Royce Motor Cars over? De klap komt hard ^an. Het tafelzilver De nieuwe Rolls-Royce heeft 'verkeerde' achterdeuren. Foto's: EPA van de Engelse automobielindu strie is aan buitenlanders ver kwanseld. Rolls-Royce en Enge land zijn niet langer een twee eenheid. Volkswagen blundert na de aan koop wonderwel. Het automerk houdt geen rekening met Rolls- Royce plc, de grote fabrikant van vliegtuigmotoren. De merk rechten liggen bij dit bedrijf, dat al decennialang onafhankelijk van de autofabriek opereert. BMW is er als de kippen bij deze rechten te kopen. Het Beierse concern heeft een goede reden Rolls-Royce te kopen, want aartsrivaal Mercedes-Benz ont wikkelt de Maybach, een nieuwe wereldlimousine voor de welge- stelden. Volkswagen en BMW komen uiteindelijk overeen dat de toen malige Rolls-Royces Silver Se raph, Park Ward en Comiche tot en met 2002 in de vertrouwde fabriek in Crewe gebouwd wor den, de locatie die eigendom is van Volkswagen. VW doet van zelfsprekend geen enkele moeite Rolls-Royce aan de man te brengen. Er worden op bestel ling nog een paar honderd ge bouwd, maar alle aandacht gaat uit naar het eigen merk Bentley. Rolls-Royce is de afgelopen ja ren in alle talen doodgezwegen. BMW bouwt in moordend tem po een fabriek bij het befaamde circuit Goodwood voor de nieu we Rolls-Royce. Mercedes pre senteert in 2002 de nieuwe May bach en Volkswagen laat een nieuwe Bentley Coupé zijn de buut maken. De nieuwe Rolls 'by BMW moet zich dus bewij zen. De Phantom oogt indruk wekkend en belooft het de con currentie moeilijk te maken. Het model appelleert aan de smaak van zowel de vertrouwde cliën- tèle als nieuwe klanten. Duizend per jaar gaan er gebouwd wor den. De eerste jaargang is al ver kocht. De prijs zal in Nederland de half miljqen overstijgen, net als ook de Maybachs. De Phan tom herinnert aan Rolls-model- len van weleer. Sterker, zelfs de motorinhoud is met het oog op de conservatieve Britse koper 6,75 liter gebleven. Het blijft na tuurlijk wel aangepaste BMW- techniek. Is de Phantom een echte Rolls-Royce? In Groot- Brittannië begint het alfabet im mers bij de letter 't' van traditie. Nee, zeggen de chauvinisten. Het merk is in Duitse handen, de auto's komen uit een nieuwe fabriek met nieuwe arbeiders en de techniek en de aluminium body komen gewoon uit Duits land. Het antwoord kan evenwel ook 'ja' luiden, een echte Rolls, de 'beste auto ter wereld'. Als BMW zich niet over de relatief kleine exclusieve fabriek had ontfermd, dan was het kleine merk een wisse dood gestorven. Miljarden voor productontwik keling en innovatie was er niet. Geld, kennis en faciliteiten heeft BMW volop. Als een Rolls-Royce helemaal opnieuw uitgevonden moest worden, zou die eruit zien als de Phantom. Statig, sportief en al omtegenwoordig. Voor deze au to maak je plaats. De Phantom rijdt met z'n V12-motor maxi maal 240 kilometer per uur en sprint van 0 naar 100 km/uur in 5,9 seconden. Dat zijn cijfers voor een kanon als een Ferrari, niet voor een 2485 kilogram zware mastodont. De auto zakt door z'n veren van de luxe. Spreekwoordelijk dan. Details: de logo's op de wielen draaien na stilstand door totdat ze recht staan. De achterdeuren zwiepen 'verkeerd' open om de instap te vergemakkelijken. De scharnieren zitten aan de ach terstijl. Een parapluutje vouwt zich uit als het regent. Hoe Brits. Een echte Polls. brussel/anp - Vanaf 2005 moet elke nieuwe auto beschikken over een zachtere bumper en een rondere motorkap om voet gangers beter te beschermen. Tien jaar daarna dient elke nieu we auto die op de markt komt, bovendien een viertal nieuwe, zware botsproeven te door staan. Deze verordening die de Europese Commissie voorstelt, moet het aantal verkeersdoden onder fietsers en voetgangers met de helft terugdringen. De Europese, Japanse en Kore aanse autoproducenten stem den er vorig jaar al vrijwillig mei in zware metalen bumpers, zo geheten bull-bars, op te geven. Nu gaan zij er ook mee akkoord alle nieuwe modellen verplicht aan zware tests te onderwerpen. Dat komt er in de praktijk op neer dat zij minder zware mate rialen moeten gebruiken in bumpers en ook een motorkap anders en ronder geconstrueerd dient te zijn. Elk jaar vallen in de Europese Unie onder zwakke weggebrui kers als voetgangers en fietsers 8000 doden te betreuren. Daar naast raken er nog eens ruim 300.000 van hen gewond. De doelstelling van de Europese Commissie is om het aantal ver- Volvo liet op de vorige week gehouden AutoRAi deze Safety Concept Car zien, waarin vele nieuwe toepassingen zijn verwerkt. De Zweed se fabrikant besteedt al jaren veel aandacht aan de veiligheid, niet alleen voor berijders van een auto maar zeker ook voor de mensen die via een aanrijding met een auto te maken krijgen. Foto: Volvo keersdoden in 2010 minstens te halveren. Eerder werd daarom al verplicht gesteld dat nieuwe auto's vanaf volgend jaar ook overdag verlichting voeren, zo dat voetgangers hen beter zien. De EU-lidstaten moeten nog in stemmen met de voorgestelde maatregelen. Volgens een woordvoerder van Europees commissaris Liikanen (indu strie) zal het voorstel niet op veel bezwaren stuiten, omdat de grote autoproducenten er al mee akkoord gaan. „Bovendien geeft dit voorstel de fabrikanten nog de nodige vrijheid", aldus de woordvoerder. „Wij zeggen alleen dat zij aan bepaalde eisen moeten voldoen. Wij zeggen niet hoe zij auto's moeten con strueren." Liefhebbers van klassieke auto's kunnen dit week einde terecht in Utrecht waar de beurs Vehikel wordt gehouden. Veel vergane glorie in de Veemarkthal- len van zowel ge wone merken als bekende topfabri- kanten zoals Por sche, Ferrari, Lam borghini, Aston Martin en Maserati. Van dat laatste merk staat deze 3500 GT in Utrecht, een eenvoudige maar elegante Gran Turismo, die in maart 1957 als pri meur op de auto tentoonstelling van Genève stond. Voor deze show waren twee prototypes gebouwd, van twee Italiaanse ontwerpers. Voor de serieproductie koos Ma serati voor het coupé-ontwerp van Touring. De 3500 GT was Maserati's eerste productieauto die in grotere aantallen werd ge bouwd. Relatief gezien dan, want een oplage van 2226 cou pés en spyders in zeven jaar tijd, daar lacht een beetje autofabri kant om, maar voor Maserati was het een enorm aantal. Di verse andere Italiaanse topont werpers bedachten hun eigen 3500 GT, maar geen van de ont werpen haalde het bij de Tou- ring-v^rsie. Foto: Vehikel

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21