Milj oenenclaim tegen Oranjes Rumsfeld: Amerika is klaar voor invasie Irak Haaqrhuishof jtiOTE BOOK Universiteit Leiden opent filiaal in Praag Bende van 'loverboys' opgerold Leidsch Dagblad JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK J Tel.: 071362 30 38 f Bedrijf De Roy van Zuydewijn 'geboycot' Brand in nachtclub eist zeker tien levens Royaltykenner Lammers noemt claim complete oorlogsverklaring k-icimananaad *49,- Remmende vrachtwagen veroorzaakt chaos op A4 Leidsch Dagblad a NR. 43162 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 abe koeltjes haald op top ipa-Afrika e dai •ministers akken Herbens col igement af ferink op ie i orische 1 in Leiden oïsche chrijving van Imarktverzet' ine nuidens der huis isport bed rijf 'Pa let 3 ia 2003 lijkt Bei rind in de Ml te hebben lAMENTAAR ORANJE inküjke familie ligt onder [e jj, n diverse weekblad-arti- e laakt Margarita de Bour- Ujor Parme - dochter van r,' 0 Irene - ongemakkelijke min, pijnlijke privé-zaken over a fa tn van de Oranjes open- in(j( e reeks publicaties neemt 0 els een zodanige vorm jia hier niet langer sprake is teen een familiekwestie. vva rechtszaak, die de echtge- m Margarita tegen de fa- ril aanspannen, raakt de )k het Koninklijk Huis, minister-president ende verantwoordelijk- t* iekeg itje va Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 21 februari 2003 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) den haag/gpd - De man van prinses Margarita, Edwin de Roy van Zuydewijn, dient een schade claim van tientallen miljoenen euro's in tegen het Koninklijk Huis. Het bedrijf van De Roy van Zuydewijn zou het slachtoffer zijn geworden van een boycot en roddelcampagne van het hof. Dat bevestigt de Rotterdamse hoogleraar en advocaat prof. mr. W. Slagter. Hij is tevens voorzitter van de raad van toe zicht van het Amsterdamse be drijf Fincentives, waarvan De Roy van Zuydewijn tot een jaar geleden directeur en aandeel houder was. Het bedrijf, dat personeelsopties van andere ondernemingen beheert, zou succesvol zijn geweest tot 2001. Toen trouwde De Roy van Zuy dewijn met Margarita, dochter van prinses Irene. Volgens Slag ter werden de zakelijke proble men al gauw zo groot, dat De Roy van Zuydewijn gedwongen was af te treden als directeur en zijn aandelen van de hand te doen. Door de 'lastercampagne' zou een zakelijk project van De Roy van Zuydewijn ten onder zijn gegaan, waarin hij zo'n 4,5 mil joen euro had geïnvesteerd. Steeds als Fincentives op het punt stond contracten te teke nen met grote bedrijven, haak ten die zonder duidelijke rede nen op het laatste moment af, stelt Slagter. „Dan kun je wel spreken van een stelselmatige boycot", aldus de advocaat en hoogleraar. Zijn maatschap van het Rotterdamse advocatenkan toor Simmons Simmons Trenité heeft hem inmiddels een spreekverbod opgelegd. Om bewijzen voor de lastercam pagne boven tafel te krijgen, wil De Roy van Zuydewijn bij een nog onbekende rechtbank in het openbaar tientallen getuigen horen, onder wie enkele top mannen uit het bedrijfsleven. De getuigen moeten duidelijk maken waarom ze destijds op het laatste moment afhaakten. Slagter vermoedt dat het hof ze onder druk heeft gezet omdat onder anderen koningin Beatrix, moeder prinses Irene en vader Carlos Hugo het nieuwe familie lid De Roy van Zuydewijn abso luut niet zagen zitten. Over deze hoog oplopende familievete heeft prinses Margarita de Bour bon de Parme de voorbije we ken uitgebreid verteld in week blad HP-De Tijd. Als het daadwerkelijk tot een proces komt, is het de eerste keer dat leden van de koninklij ke familie een zakelijk geschil uitvechten voor de rechter. Om belangenverstrengeling te ver mijden zal Slagter in geval van een proces, dat formeel tegen de Staat der Nederlanden zal wor den gevoerd, niet zelf als advo caat van De Roy van Zuydewijn optreden. Daarvoor is de Rotter damse advocaat mr. A. Verhoe ven ingeschakeld. Die bevestigt dat er contacten zijn met prin ses Margarita en haar man. Maar hij vindt de zaak nog 'te prematuur' om inhoudelijk te reageren. De Rijksvoorlichtings dienst heeft inmiddels kennis genomen van de aanstaande miljoenenclaim. Directeur Eef Brouwers wil er niet nader op ingaan. „Ik zie geen aanleiding te reageren. We wachten af." west Warwick - Brandweerlieden richten grote stralen water op het vuur in een nachtclub. Bij de brand in West Warwick in de Amerikaan se staat Rhode Island zijn de afgelopen nacht zeker tien doden en on geveer 150 gewonden gevallen. De politie wilde vanochtend nog geen officiële mededelingen doen over de hoogte van het dodental, omdat zij nog niet in het verwoeste gebouw was geweest. De brand zou zijn uitgebroken als gevolg van een vuurwerkshow bij een optreden van een hardrock-groep. Volgens de zanger van de band waren de muren van de zaal bedekt met een soort schuimrubber. Foto: AP/Stu Milne (advertenties) door Anouk Brinkman soest - „Hier zit zeker een grote kem van waar heid in, dit verzin je niet." Dat zegt royaltyken ner Fred Lammers over de beschuldigingen van prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn jegens het Koninklijk Huis. De Rotterdamse hoogleraar en advocaat W. Slagter bereidt namens De Roy van Zuydewijn een miljoenenclaim tegen de Oranjes voor, om dat die zijn internetbedrijf Fincentives tegenge werkt zouden hebben. De schoonfamilie zou potentiële klanten hebben afgeschrikt. Fred Lammers ziet de claim als een complete oorlogsverklaring aan het Koninklijk Huis. „De Oranjes moeten nu wel reageren, want kennelijk heeft Margarita (de dochter van prinses Irene) genoeg feitelijke bewijzen. Anders sleep je ie mand niet voor de rechter." Lammers vindt de affaire erg veel op die van het Britse hof lijken. „Eigenlijk is het nog erger, want daar werden alleen Charles en Diana beschul digd. Hier is het de hele familie", stelt Lammers. „En het is niet zomaar een keukenmeisje dat dit roept, het is wel het nichtje van Beatrix." Volgens de Soester royaltywatcher is het extra schadelijk voor de Oranjes dat de serieuze media de onthullingen van Margarita en haar man brengen. „HP/De Tijd is natuurlijk geen Story of Privé, de verhalen daarin worden toch met een korreltje zout genomen. Het komt nu allemaal tegelijk: er volgen nog twee artikelen in HP en volgende week start de Avro met een documentaire over prins Bern- hard." „Als je het als familie zo moeilijk voor iemand maakt, kun je verwachten dat de bal op een ge geven moment wordt teruggekaatst. En Margari ta en haar man hebben de bal hard teruggesla gen; met een mokerslag." IN DE MAAND FEBRUARI »i--i.iares Dorpsstraat 58-64, 2712 AM Zoetermeer. Tel. 079 3163200. Di. t/m vr. 09 00 - 17 30 u. Za. 09.00 - 17.00 u. Koopavond: Vr. 19.00 - 21.00 u. f* Compaq Armada 7W> QtHIUM/MtBD/ i Nmlam u joorttn Restart C Computers guerrilla van het bo- van Beatrix en haar ik bij de Oranje-dynastie siste echtgenoot ver door de ernst en de om- de beschuldigingen inger stilzwijgen. De mi- atfbresident kan niet vol- let de eerdere reactie van hai ^voorlichtingsdienst dat ,ze]f llle van Margarita de pu- uit i s betreurt en 'uit liefde 2d inses Margarita' het stil- ,n 'b i bewaart stuk 'nidente reactie leek in Lrdo< Instantie nog gepast Als kun nilielid de vuile was b.ui- Jt, is dat niet direct een er Ongelegenheid. Maar be ide gingen over afluisteren dijOre dubieuze zaken zijn te lutoi Tegen dit soort beschul- twffn kan het Koninklijk h? 1 een constitutionele mo- aan als de onze, zich niet ver- eer' j tem daarom gewenst dat Bal- je i e snel handelend op- ïden ^ij zal de ernstige be- »n ePgingen grondig moeten «rle *ken en daarover in het der*ar duidelijkheid moeten een Familiezaken zijn pri- ajs Aar aantijgingen over on- inó 1 praktijken, hoe onwaar viai' kn ook, kunnen niet on- den roken blijven. Deze zaak iet alleen een verstandig, tok overtuigend optreden Frrf minister-president Met ice 1 bevordert hij dat de EJ het Koninklijk Huis - re- 3 nek vorstin Beatrix voorop - re i Verwikkelingen bij ,g ?itse koningshuis hebben 15 geleerd hoe ernstig de hierdoor kan worden jgb'M atei enaP" der Malen lete roelofarendsveen - Een plotse ling remmende vrachtwagen chauffeur heeft gistermiddag op de A4 voor twee gewonden, veel blikschade en urenlange files gezorgd. De chauffeur reed in de richting Amsterdam en rem de plotseling toen hij het Ring vaart-aquaduct op zich af zag komen. Terwijl hij voorzichtig doorreed, vlogen achter hem twee personenauto's op elkaar. Direct daarachter ontstond ver volgens een aanrijding tussen drie vrachtwagens en één perso nenauto. Hierbij vielen twee ge wonden. Een 25-jarige vrachtwagen chauffeur raakte bekneld en moest worden overgebracht naar het LUMC in Leiden. Een collega werd voor controle naar het VU-ziekenhuis in Amster dam gebracht. Beide mannen waren vanmogen al weer thuis. Achter de aanrijdingen ontstond Ook plan voor vestiging in Zuid-Korea door Wilfred Simons Door zich in Praag te vestigen, wil de Universiteit Leiden naamsbekendheid in Oost-Eu ropa krijgen en zich verzekeren van een deel van de 'markt' van Tsjechische studenten. In het universitaire weekblad Mare spreekt director of international relations J. van Asten van een 'voedingsbodem' voor de Leidse universiteit. Volgens Van Asten hangt de ves tiging van een instelling in het buitenland ook samen met het feit dat Leiden klein is. Er is een grens aan het aantal buitenland se studenten dat hier onderdak kan krijgen. Vestiging van filia len in het buitenland is dan het alternatief. De vestiging van de Praagse in stelling is zo goed als rond. De ontwikkelingen rond een filiaal in Zuid-Korea verlopen trager. Er is een samenwerkingsover eenkomst met de Yon Sei-uni- versiteit in Seoul, maar er zijn nog geen concrete stappen ge zet. In 2000 sloot de Universiteit Lei den een akkoord met de Bilgi- universiteit in Istanbul. Daar verzorgt zij een tweejarige oplei ding Europese Studies. leiden - De Universiteit Leiden opent komend collegejaar een vestiging in Praag. Hier gaan do centen van de universiteit aan Tsjechen bacheloronderwijs ge ven. Studenten die hun bachel orsdiploma hebben gehaald, kunnen eventueel in Leiden doorstuderen voor hun masters- diploma. Naast de vestiging in Praag, wordt ook gewerkt aan een filiaal in Zuid-Korea, aldus universiteitswoordvoerster D. Hogenelst. De vestiging van een buiten landse onderwijsinstelling is een gevolg van de Verklaring van Bologna van 1992. In dat jaar besloten de universiteiten in de Europese Unie om hun onder wijs te harmoniseren. Ook het bekende 'bachelors/masters- studiesysteem' is hier een uit vloeisel van. Naar verwachting zullen steeds meer studenten besluiten om een deel van hun studie (vermoedelijk vooral de mastersfase) aan een andere universiteit in Europa te volgen. Universiteiten zullen daarom steeds meer met elkaar concur reren. Ratelband naar Saddam Hussein oosterbeek - Emile Ratelband vertrekt morgen naar Irak. De voorman van LijstRatelband.nl wil de Iraakse leider Saddam Hussein volgende week een blauwe vredesvlag aanbieden. Op hetzelfde moment zou Jo- han Vlemmix (Partij van de Toekomst) in New York een zelfde vlag aan Rolling Stones- voorman Mick Jagger moeten geven. Ratelband wil met zijn bezoek een daad stellen „om dat het Iraakse volk straks on schuldig wordt afgeslacht". Hij hoopt dat CNN de overhandi ging uitzendt. Einde Poelgeest voor wethouder oegstgeest - Wethouder Mees ter van Progressief Oegstgeest is niet langer verantwoordelijk voor de ellende in de nieuw bouwwijk Poelgeest. CDA-wet houder De Ruijter van financi en neemt het roer over. Vol gens het college is de nieuw bouwwijk vooral een 'financië le aangelegenheid' geworden. Fractievoorzitter Huizing van oppositiepartij WD noemt dat 'een kuismoes'. „Het college probeert op deze manier te verbloemen dat de plank de afgelopen tijd is misgeslagen." Pagina R5 Eén van de vrachtwagens die betrokken waren bij de kettingbotsing voor het aquaduct. Foto: WFA/Toon van der Poel een enorme verkeerschaos, doordat de weg urenlang werd afgesloten. Bij de afslag Roelof arendsveen werd het verkeer van de weg geleid. Ook bij het Prins Clausplein bij Den Haag werd het verkeer al omgeleid. Maar alle maatregelen konden niet voorkomen dat er enorme files ontstonden op de A4, zo wel in de richting Amsterdam als - door kijkers - in de rich ting Den Haag. Pas om zes uur 's avonds werd de weg weer vrijgegeven. zwolle/leiden - De aanklacht van een 18-jarig meisje uit Zwolle tegen de man die haar prostitueerde, heeft geleid tot het oppakken van tien zogehe ten 'loverboys' variërend in leeftijd van 18 tot 34 jaar. De arrestaties werden al eind vorig jaar verricht in onder meer Zwolle, Amsterdam, Lei den en Haarlem. Daarbij wer den op acht verschillende loca ties huiszoekingen verricht. Afhankelijk van hun rol worden de verdachten vervolgd voor mensenhandel, vuurwapenbe zit of heling. In totaal werd door acht vrouwen aangifte ge daan van mensenhandel. De leeftijd van deze vrouwen ligt tussen de 18 en de 30 jaar. De slachtoffers moesten de 500 tot 1000 euro die ze per dag verdienden aan hun 'eigena ren' afgeven. De zaak tegen de mannen komt op 27 maart voor. De inwoonster van Zwolle deed vorig jaar op 18 april aan gifte tegen de man die haar tot prostitutie dwong. De politie stuitte tijdens het onderzoek op een netwerk van 'lover boys'. Volgens het openbaar ministerie hanteerden de man nen de gebruikelijke technie ken om hun slachtoffers tot prostitutie te dwingen. Ze kap selden de meisjes in met aan dacht en dure cadeaus en maakten ze emotioneel en fi nancieel van hen afhankelijk. Daarbij dreigden ze met ge weld of pasten ze dat daadwer kelijk toe. De slachtoffers werk ten zes of zeven per dagen per week voor de mannen, vaak tien tot vijftien uur aaneen, en mochten geen contacten heb ben met familie of vrienden. washington-ankara/rtr-afp-dpa - De Amerikaanse strijdkrachten hebben nu zo veel manschappen in het gebied van de Perzische Golf dat zij gereed zijn voor een invasie van Irak. Dat heeft de Ameri kaanse minister van defensie Donald Rumsfeld vannacht gezegd in een inter view voor de Amerikaanse televisie. Hij doelde op de Amerikaanse en Britse militairen die de afgelopen weken in het Golfgebied zijn samengetrokken. Volgens defensiefunctionarissen gaat het om meer dan 150.000 manschappen, maar Rumsfeld weigerde een exact aantal te noemen. Ook zijn er tientallen oorlogs schepen naar het gebied gevaren, en zijn er honderden gevechtsvliegtuigen op ba ses in buurlanden van Irak gestationeerd. Rumsfeld behoort met onder anderen vi ce-president Dick Cheney tot de haviken binnen de Amerikaanse regering. Hij zei er zeker van te zijn dat veel landen zich achter de Verenigde Staten zullen scha ren als president Bush het bevel voor de aanval op Irak geeft. Hij onderstreepte dat de legerleiding voorbereid is op alle mogelijke situaties, van een onmiddellij ke overgave van Irak tot gebruik van che mische en biologische wapens door het bewind in Bagdad. Intussen wacht Washington nog steeds op antwoord van de Turkse regering op een verzoek om Amerikaanse militairen in het land te mogen stationeren in ruil voor economische hulp. De Turkse pre mier Gül zou vandaag laten weten of zijn land het aanbod accepteert. Ankara zet alles op alles om meer geld binnen te ha len. De VS hebben ongeveer 6 miljard dollar aan giften en 20 miljard aan leningen be loofd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Powell maakte gisteren nog bijzonder helder dat het bod niet wordt verhoogd. Wel proberen beide lan den het pakket te 'herstructureren'. De Amerikanen willen vanuit Turkije een noordelijk front openen in geval van een oorlog. Door de Turkse tegenwerking loopt de opbouw van de troepenmacht rond Irak vertraging op, omdat schepen met militair materieel momenteel wach ten voor de Turkse kust. Pagina Buitenland: Meer over Irak Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weki NaamM V Telefoon (Ivm controle nabezorgmg) et* Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mfi Handtekening- 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1