Kok wordt ook bij TPG commissaris ECONOMIE Ontslaggolf: vooral mannen Rechter moet oordelen over wanbeleid Laurus Nuon koopt centrales van Reli Steun voor schuldenplan lf Goed jaar voor fietsfabrikant AcK Campina groter op Duitse mi Deeltijdbezorgers vervangen 9000 postbodes Ordina schrapt weer 225 banen Olieplatform op rolletjes Brandwonden door theeglas Veenman kreeg 1,8 miljoen euro Amsterdam - NS-topman Veen- man, kreeg bij zijn vertrek bij Stork een gouden handdruk van 1,8 miljoen euro. Dat zei huidig directeur van Stork Vol- lebregt gisteren. Veenman was sinds 1998 bestuursvoorzitter van Stork. Hij kwam steeds meer onder vuur te liggen. Be leggers en analisten meenden dat het bedrijf te ondoorzichtig was. Na een conflict met de raad van commissarissen ver trok hij in augustus 2002 om president-directeur bij NS te worden. Coberco sluit kaasfabrieken Leeuwarden - Het zuivelcon- cem Friesland Coberco Dairy Foods sluit in 2005 de kaasfa brieken in Oosterwolde en As sen. In Oosterwolde werken 90 mensen, in Assen 65. Het per soneel van Oosterwolde kan herplaatst worden in diverse andere vestigingen. De produc tie van Assen gaat in zijn geheel naar Bedum. Eerder kondigde Friesland Coberco al de sluiting aan van de kaasfabrieken in Burgum en Olterterp. Prijs computers daalt gestaag Apeldoorn - De prijzen van computers blijven de komende maanden dalen. Zowel pc's als laptops (draagbare computers) worden goedkoper. Die voor spelling is afkomstig van IDC, een adviesbureau op het gebied van computertechnologie. De prijs van computers daalt al langer. Ten opzichte van augus tus 2000 zijn pc's gemiddeld een kwart goedkoper gewor den. Laptops werden ruim veertig procent goedkoper. De prijzen in januari van dit jaar waren voor beide producten al weer één procent lager ten op zichte van december vorig jaar. Brit overweegt bod Six Continents ionden - De Britse ondernemer Hugh Osmond overweegt een bod op het concern Six Conti nents, dat een aantal hotelke tens en meer dan 2000 pubs ex ploiteert. Osmond is oprichter van de restaurantketen Pizza Express. De Britse media noemden bedragen van rond de 5 miljard pond sterling (7,5 miljard euro) voor Six Conti nents. Tot de hoteldivisie beho ren de ketens Intercontinental (onder meer het Amsterdamse Amstel Hotel), Crowne Plaza en Holiday Inn. In totaal gaat het om 3200 hotels. Six Continents heette vroeger Bass. De naam werd gewijzigd na de verkoop van de bierdivisie aan het Belgi sche Interbrew. 'CAO-vrijstelling voor starters' utrecht - Startende onderne mers zouden de eerste tijd vrij gesteld moeten worden van alle rompslomp van CAO's, oplei dingsfondsen, pensioenen en dergelijke. Dat heeft voorzitter D. Terpstra van de vakcentrale CNV gisteren gezegd. Terpstra beklemtoonde dat zijn idee geen voorstel is en zeker geen vrijbrief. .Als we het gaan over wegen, dan moeten er wel har de voorwaarden gelden. Zo mag de beginperiode niet te lang duren en moeten werkne mers wel scholing kunnen krij gen. En als het fout gaat, moet de ondernemer zijn uiterste best doen om de werknemer te bemiddelen naar een andere baan." Invallen EU bij grote rederijen brussel - Inspecteurs van de Europese Commissie en natio nale autoriteiten hebben giste ren huiszoekingen verricht bij kantoren van grote rederijen in de Europese Unie, Noorwegen, IJsland, Zwitserland en Liecht enstein. Het vermoeden bestaat dat zij prijsafspraken hebben gemaakt. De Europese Com missie deed geen nadere mede delingen over het aantal con troles of de landen waar con troles hebben plaatsgevonden. Orderportefeuille bouw geslonken amsterdam - De bouwbedrij- ven hebben hun orderporte feuille in januari fors zien slin ken. De hoeveelheid werk is de ze maand met 7 procent ge daald tot 6,7 maanden, aldus het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB). Voor al de orders in de grond-, weg en waterbouw beginnen af te lopen. Hier is nog voor 4,7 maanden werk, 13 procent minder dan een maand eerder. De woning- en utiliteitsbouw had 4 procent minder orders in portefeuille. Met 7,3 maanden werk heeft de woning- en utili teitsbouw het laagste punt in drie jaar bereikt. De bouwbe drijven zijn negatief gestemd. Bijna eenderde van de onder nemers noemt de hoeveelheid one1 "rhanden werk klein. donderdag 20 FEBR|L Albada Jelgersma en VEB leggen zaak voor aan Ondernemingskamer amsterdam/anp-gpd - Oud- commissaris E. Albada Jelgers ma en de Vereniging van Effec tenbezitters (VEB) hebben de Ondernemingskamer in Amster dam gisteren gevraagd om vast te stellen of supermarktonder neming Laurus wanbeleid heeft gevoerd. Aanleiding is een rapport van drie onderzoekers waarin de mislukte Konmar-operatie in 2001 en de kapitaalinbreng door het Franse Casino in 2002 wordt beschreven. Op dit rapport heb ben de twee partijen flinke kri tiek. Volgens advocate Soerjadin van Albada en enkele andere aandeelhouders heeft Laurus onder andere nagelaten een ei gen beleid te voeren, zijn aan deelhouders misleid en zijn wet telijke voorschriften geschon den. Zij wil dat de Onderne mingskamer aan dit 'wanbeleid' een einde maakt of de gevolgen ongedaan maakt. Onduidelijk is nog wanneer de verzoeken wor den behandeld. In hun rapport stellen de drie onderzoekers dat het besluit van Laurus (Super de Boer, Edah en Konmar) in de lente van 2002 te gaan samenwerken met Casino juist was. Langer wachten op al ternatieven was in hun ogen geen optie. Wel kraken zij de ombouwoperatie van 800 win kels tot één Konmar-formule. Dat liep faliekant mis en werd in 2001 stopgezet. Volgens Soerja- tin gaat het rapport aan belang rijke zaken voorbij. Zo is niet onderzocht of voorzieningen van 590 miljoen euro voor de in- hoofddorp/gpd-anp - Wim Kok wordt commissaris bij post- en pakjesbedrijf TPG. De ex-premier is voorgedragen als opvolger van oud-topman Wim Dik, die om persoonlijke redenen de raad van commissarissen verlaat. Enkele weken geleden werd bekend dat Kok ook commissaris wordt bij Shell Nederland en bankverzeke raar ING. Behalve Kok is ook voormalig bestuurslid van oliemaatschap pij Exxon Mobil René Dahan voorgedragen als commissaris. Hij vervangt commissaris Arie Maas, die eveneens om per soonlijke redenen opstapt. De benoemingen gaan in als de aandeelhoudersveragdering op 1 april akkoord gaat. Dahan heeft de Nederlandse na tionaliteit heeft en woont per manent in de VS. Volgens TPG zal zijn uitgebreide ervaring in het internationale bedrijfsleven en kennis van de Amerikaanse markt van groot nut voor de on derneming zijn. TPG heeft vorig jaar zowel de nettowinst als de omzet met on geveer 5 procent zien stijgen. Het bedrijfsresultaat steeg met 5,4 procent tot 559 miljoen euro en de omzet met 5 procent tot ruim 11,7 miljard euro. Volgens topman Peter Bakker heeft zijn bedrijf goed gepres teerd, ondanks de economische tegenwind. Hij denkt dat 2003 een moeilijk jaar zal worden, maar dat het bedrijf opnieuw redelijk zal presteren. Het be drijf heeft te maken met sterk stijgende pensioenlasten. Onderdeel TPG Post gaat de ko mende tien jaar maximaal 9000 postbodebanen vervangen door deeltijd-postbezorgers via na tuurlijk verloop. De operatie maakt deel uit van een voorlo pig akkoord met de vakbonden. In plaats van de 9000 postbodes komen er tot 2013 circa 20.000 postbezorgers. Hun enige taak is om dagelijks post te bezorgen. Met dat werk zijn ze per dag drie tot vier uur kwijt. De huidige postbode blijft nodig voor speci ale bestellingen en voorsorte ring. Naast de 'omruil' verdwijnen tot 2013 zo'n 5000 postbodebanen ook via natuurlijk verloop. Nu zijn er ongeveer 25.000 voltijd postbodes. Bij TPG als totaal (Post en TNT) werken meer dan 150.000 mensen in 62 landen. middels verkochte Spaanse tak wel nodig waren. Daardoor daalde de uiteindelijke uitgifte prijs van nieuwe aandelen tot 90 eurocent. Casino kreeg voor 200 miljoen euro een belang van bij na 40 procent in de onderne ming. Na de overeenkomst met Casino verwaterde het belang van Albada van 35 tot tot een kleine 9 procent en was de waarde gedevalueerd tot 60 mil joen euro. Op het hoogtepunt van de beurshausse was dat één miljard euro. amsterdam/anp - Bij automati seerder Ordina verliezen 225 van de 3750 werknemers hun baan. Vorig jaar schrapte de au tomatiseerder al 250 banen. De omzet is in 2002 gedaald van 444 naar 397 miljoen euro. Het bedrijfsresultaat kwam uit op 30 miljoen euro tegen 44 miljoen in 2001. Op 4 maart presenteert het bedrijf de definitieve resulta ten. Ordina had vorig jaar te maken met terughoudende opdracht gevers. Die situatie is er dit jaar niet beter op geworden. In de voorgaande jaren was er juist in de eerste drie maanden een toe nemende vraag merkbaar. Ordina verwacht niet dat de markt snel zal verbeteren, ge zien de economische situatie en de kwestie-Irak. De automati seerder wordt bovendien gecon fronteerd met teruglopende overheidsopdrachten sinds de val van het kabinet in oktober. Deze luwte zet zich voort, nu de kabinetsformatie nog aan de gang is, aldus Ordina. De auto matiseerder haalt circa 44 pro cent van zijn omzet bij de over heid en daaraan gerelateerde in stellingen vandaan. zwiJNDRECHT - Bij scheepswerf Heerema in Zwijndrecht is het bovenste gedeelte van een nieuw boorplaform gebouwd. Om het enorme gevaar te uit de loods te halen moest het op een groot aantal zwaartransporttwielen worden gezet. Het platform is bestemd voor olieboringen in An gola. De resterende delen worden door andere aannnemers op verschillende locaties in de wereld vervaardigd. Foto: ANP/Robin Utrecht Arbeidsdeelname ouderen neemt toe den haag/gpd - Vooral mannen tussen 25 en 44 jaar zijn slachtof fer van de huidige ontslaggolf. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal werklozen is in een jaar tijd met 73.000 geste gen. In november, december en januari waren gemiddeld 321.000 mensen werkloos. Een toename van 3,4 tot 4,3 procent van de be roepsbevolking. De werkloosheid stijgt vooral omdat er minder nieuwe banen bijkomen. In 2002 steeg het aan tal werkenden met slechts 76.000 tot 7,1 miljoen. In de ja ren daarvoor groeide de werkza me beroepsbevolking met 150.000 tot 200.000 per jaar. De nieuwe banen worden voor al ingenomen door vrouwen. Van de vrouwen tussen di;,15 en de 64 jaar heeft nu 55 procent een baan van 12 uur per week of meer. Tien jaar geleden lag dit percentage nog op 41 procent. Vrouwen vinden vooral werk bij de overheid, in de zorg en het onderwijs. Bij de mannen is 77 procent aan het werk, dat is volgens het CBS iets minder dan voorheen. In het bedrijfsleven zijn grote ont slagrondes gaande, vooral in de industrie en in de logistiek, sec toren waar veel mannen wer ken. De arbeidsdeelname onder ou deren blijft volgens het CBS toe nemen. In 2002 had 70 procent van de 50- tot 54-jarigen een baan. In 1992 lag dat percentage nog maar op 60. Bij de 55 tot 59- jarigen had in 2002 54 procent een baan, tegen 40 procent tien jaar daarvoor. Een op de zes 60- plussers heeft een baan. Het CBS hanteert sinds deze maand een nieuwe telme 'fciode voor de werkloosheid. Tot nu toe werd maandelijks de 'geregi streerde werkloosheid' gepubli ceerd. Daaronder viel iedereen die als werkzoekende ingeschre ven staat bij een van de CWI's. Het CBS schoonde deze cijfers op voor mensen met een kleine baan en voor mensen die geen baan willen van meer dan 12 uur per week. Nu wordt gewerkt met het be grip 'werkloze beroepsbevol king'. Die bestaat uit alle werk zoekenden tussen de 15 en 64 jaar die actief zoeken naar een baan van 12 uur per week of meer en daarvoor vrij snel be schikbaar zijn. Verder moeten zij niet al een baan hebben van minder dan 12 uur per week en ook werklozen die niet actief zoeken tellen niet mee. Per sal do is de 'werkloze beroepsbe volking' 132.000 mensen groter dan de 'geregistreerde werkloos heid'. >y groningen/gpd - Theeglazen van Xenos, Blokker, Giraffe en Marskramer kunnen barsten als ze met hete thee worden gevuld. De glazen zijn niet bestand te gen grote temperatuurverschil len. Dat blijkt uit onderzoek van de Keuringsdienst van Waren. Het onderzoek is ingesteld naar aanleiding van een klacht van de ouders van een kind dat ern stige brandwonden heeft opge lopen. Het kind kreeg gloeiend hete thee over zich heen, nadat een theeglas van Blokker spon taan knapte. Nieuwe klachten over de theeglazen worden door de keuringsdienst onderzocht. Volgens een woordvoerster zijn de problemen waarschijnlijk te wijten aan een productiefout. „Oudere partijen van deze gla zen hebben het probleem niet." Xenos, Giraffe, Marskramer en Blokker hebben hun klanten in advertenties opgeroepen de theeglazen (met oor) terug te brengen. Het aankoopbedrag wordt teruggegeven. amsterdam/anp - Nuon neemt voor een bedrag van 985 mil joen euro de zeven Nederlandse elektriciteitscentrales over van de Amerikaanse stroomprodu- cent Reliant Resources. Partijen hebben hierover een princi peakkoord bereikt. De zes gascentrales en een ko lencentrale staan in Amsterdam, Utrecht en Velsen en zijn onder gebracht bij Reliant Energy Eu rope. Daarvan verwerft Nuon al le aandelen. Bij deze onderne ming werken in totaal 700 men sen. De Amerikanen kwamen in 1999 voor circa 4,5 miljard gulden in het bezit van de centrales door de overname van stroomprodu- cent UNA, waarvan de aandelen in het bezit waren van de ge meenten Utrecht en Amsterdam en de provincies Utrecht en Noord-Holland. Door de aankoop wordt Nuon weer een belangrijke stroom- producent. De overgenomen productiecapaciteit is circa 3500 megawatt. Dat is goed voor on geveer 55 procent van de huidi ge vraag naar stroom van Nuon- kl anten. Nu produceert Nuon nog maar 5 procent van die vraag zelf. Samen met Essent verkocht Nuon in 1999 de centrales van Epon aan het Belgische Electra- bel. Nuon vond destijds dat de marktomstandigheden zich be ter leenden voor het inkopen van stroom bij andere produ centen. Maar topman Van Hal deren meent dat de omstandig heden zijn veranderd. De voort gezette liberalisering van de energiemarkt zal naar verwach ting leiden tot de vorming van een beperkt aantal grote onder nemingen in Europa. Om zelfstandig te kunnen blij ven opereren op de energie markt en zelfstandig te kunnen beslissen over haar toekomst wil Nuon als producent en als dis tributeur voldoende schaal grootte hebben. Een grotere De Hemweg-centrale in Amsterdam-West, een Nuon gekochte elektriciteitscentrales. Foto: Hans van Wi productiecapaciteit in eigen be- ren. Nuon verwacht pn heer draagt bovendien bij aan name binnen één ja een stabiele stroomvoorziening ding de winst per a n in Nederland, aldus Van Halde- tief zal béinvloedeiil^ «de J. 'er amsterdam/anp - Bijna alle aandeelhouders van UPC heb ben gisteren ingestemd met een plan om onder meer een aande lenruil de schuldenlast terug te brengen van 9 naar 3,6 miljard euro. Op een buitengewone aandeelhoudersvergadering werd de nominale waarde van het aandeel UPC teruggebracht van 1 euro naar 2 eurocent Voor elke 555 aandelen UPC krijgen beleggers één aandeel 'New UPC'. Het Nederlandse UPC wordt een volledige dochter van de nieuwe Amerikaanse onderne ming New UPC mot alleen een beursnotering in de VS. De waarde van een aandeel New UPC is vooralsnog vastgesteld op 38,5 dollar. Wanneer de reorganisatie is af gerond, naar verwachting eind maart, vervalt UPC's notering aan de beurs van Amsterdam. Dan treden ook alle bestuurders en commissarissen af. Aandeelhouders die minder dan 278 UPC-stukken bezitten, wor den op naam geregistreerd. De onderneming neemt hierover later een besluit, aldus bestuur der Tuijten. Hij wilde niet in gaan op een mogelijke uitkoop- regeling. Volgens econoom Leenaers van de Vereniging van Effectenbezit ters is er een uiterst minieme kans dat gedupeerde aandeel houders nog iets van hun inleg terugzien. „De waarde is ge woon nul en er blijft een schuld staan van 3,6 miljard euro. Ik zie luc bEL ie rb rd\ niet in, hoe UPC d j^jg zo fors omhoog kan lt]ai het niet weer in de 1(je komt." Eind vorig ja zowel in Nederland a surseance om oblj te dwingen hun k Ui zetten in aandelen mee eind februari al is UPC 65 proce ,(gE schulden kwijt. jon „Vandaag voelt ni ach goed, maar we do aen om de ondernemin; jel houden. UPC hee: n ra vooruitzichten", be- missaris Fries. Op d Dpe imbecielen in de jge. ben gezeten?' wilde chjj gaan. De verontwa at legger betaalde «Rh voor een aandeel UI et g( heerenveen/anp - Fietsfabrikant Accell heeft een uitstekend jaar achter de rug. De vooruitzichten zijn bovendien positief. De net towinst klom vorig jaar met 33 procent naar 6,8 miljoen euro. De omzet kwam 26 procent ho ger uit op 259 miljoen. „In 2003 hopen we deze lijn door te kun nen trekken", aldus topman Ren Takens vanochtend. De verschuiving in de vraag van goedkopere naar kwaliteitsrij wielen zette zich voort. In Ne derland hadden Batavus, Koga Miyata en Sparta de wind in de rug. Ook de verkoop van Loekie- kinderfietsen steeg. In Frankrijk nam de verkoop van kwaliteits- fietsen via de vakhandel verder toe. De exporten naar Zwitser land en Duitsland stegen. De omzet van merkloze fietsen bij het grootwinkelbedrijf nam hier af. In Duitsland presteerde Accell beneden verwachting. Bij doch ter Hercules is de productie ge staakt. In plaats daarvan kwam er een nieuwe fabriek in Honga- od l-E "e he ood pwa son op1 Minder nieuwe fietsen Het aantal verkochte nieuwe fietsen is vorig jaar met*,.* gedaald tot circa 1,3 miljoen stuks. Dat blijkt uit eeng gepubliceerd onderzoek in opdracht van de Stichting markt voor tweedehands fietsen had het nog moeilijk koop kelderde 18 procent. Voor een nieuwe fiets werd j lopen jaar gemiddeld 557 euro betaald. Dat is volgens 'r°r Fiets 5 procent meer dan het jaar ervoor. Stadsfietsen populairst met een aandeel van 51 procent. De hybrk goede tweede met een marktaandeel van 21 procent land telt ongeveer 17 miljoen fietsen. rije, die nu naar verwachting draait. Accell overweegt een bod op concurrent Cannondale in de VS, die bekend staat om zijn in novaties en kwaliteits all terrain bikes en racefietsen. Op de thuismarkt wordt 60 procent van de 150.000 jaarlijks gepro duceerde fietsen verkocht. Mi nister van buitenlandse zaken Powell fietst op een Cannonda le. Zangeres Madonna bezit er zelfs drie. Hit Cannondale verrast wielerwereld door sen met een aluniikBj te maken. Enkele ji Qa^ raakte de succesvo ming in moeilijkhe J productie van waarin het concern te. Takens noemt een 'perfecte fit' Mocht het tot een 0 men, dat groeit Act tweede fietsproduc 0^( roPa- no akis .hei tol, n er h lu vai BStii Partner Molkerei Strothmann overgenomen zaltbommel/gpd - Campina in Zaltbommel heeft zijn Duitse partner Molkerei Strothmann overgenomen. Begin januari kondigden de zuivelreuzen al aan intensiever te gaan samen werken. Met de overname van het hon derd jaar oude familiebedrijf in het westfaalse Gütersloh ver groot Campina zijn positie als zuivelconcern op de grootste consumentenmarkt van Europa. Strothmann is vooral interes sant voor Campina omdat het bedrijf is gespecialiseerd in des serts, yoghurts en zuiveldran ken. Campina werkt al jaren samen met Strothmann, dat onder meer een aantal Monaproduc- ten voor Campina produceert. Strothmann brengt ook een groot aantal eigen producten op de markt. Voorzitter Sanders van de hoofddirectie van Campina: „De overname past uitstekend in on ze groeistrategie en de wens om boven gemiddeld te groeien met desserts in Europa. Werkne mers, ondernemingsraden en vakbonden zijn gisteren geïnfor meerd over de overname. Vol gens directeur Strothmann zou een overname weinig vei'ap.de- m- or< st< hZi ren voor zijn bedr8ec werknemers en 120 ro jaaromzet in 2001 Campina behoort n omzet van 3,9 milj de grootste melkc gen in Europa. Ii °?s neemt Campina merJ||n van 1,2 miljard na N 1 de Humana Milchunie aac plaats in. Het mail de dessertmarkt ii bedraagt 19 proceni ea na, met het hoof 'r* Zaltbommel, werke 1 mensen. Bekende 1 Mona en Landliel^ Frutti's en Tuffi. sp

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6