Kamer eist van Nijs vervolgonderzoek BINNENLAND 2 Eieren tegen ruit deed de stoppen doorslaan Berging Tricolor wordt Nederlandse aangelegenheid IC1 Onderste steen hbo-fraude nog niet boven Extra personeel ingezet bij meermanscellen Gesol met zwerver met 5'ziekenhuisbacterie Bij deel van hulpverleners Bijlmerramp nog klachten Vijf jaar lang de bank getild jjn misdaad ^p| effectief ic De anonieme klik- [burgers informatie Ven over criminaliteit, Jallend goed te werken, fothet Nationaal Plat- Jrninaliteitsbestrijding fljdekliklijn kwamen jhpen halljaar ruim Klingen binnen. ml bleek 18 procent l v Uit de reacties blijkt de üjn 0800-7000 in- 01 [|iS binnengekomen, die leeld de politie op een 5 silv rijze nooit had kunnen Jen. donderdag 20 februari 2003 otter nden jpo-In de buurt van ord is gisteren een do- Icj evonden. Het dier was - ber in natuurgebied 'S ibben in Overijssel Het gaat om een dat afkomstig is uit Het is de derde otter •rieden sinds de herin van de dieren vorig •derland. Het ministe- ndbouw gaat onder- oe het beest om het le- ;omen. bedrijven ^Betuwelijn' -DeTweede Kamer (het bedrijfsleven het het onderhoud van leun eroute moet betalen. Oiterie van verkeer en at rekende vorige week de lijn tien tot twintig sgevend zal zijn en 5 25 miljoen euro in. Met name CDA en 4 ogden gisteren dat de 3fw leter lange goederens- roor bedrijven wordt d en dat die dus best over de brug kunnen n het traject te onder- »r krijgt I in Albanië - De legendarische ie majoor Lodewijk J (1869-1914) krijgt een Tstbeeld in Albanië. In Sneuvelde hij in 1914 P eerste vredesmissie Nederlanders werd jd. Thomson wordt ge le eerste Nederlander is een vredesoperatie kleine groep Neder- tfdaten moest meehel pt bewaren van de te vrede in het gebied. den haag/gpd - De Tweede Ka mer wil tegen de zin van staats secretaris Nijs (onderwijs) nader onderzoek naar misbruik van subsidieregels door hogescholen en beroepsopleidingen. Een meerderheid pleit voor een parle mentair onderzoek, D66 wil het liefst een parlementaire enquête. PvdA en WD sluiten een enquête op den duur niet uit. Dit bleek gisteren na publicatie van een rapport van de Algeme ne Rekenkamer. Volgens Nijs is er voor ongeveer 77 miljoen eu ro gefraudeerd. Zij is van plan dat geld terug te vorderen van de betrokken onderwijsinstellin gen. De Kamer is 'verbijsterd' dat Nijs geen nader onderzoek wil. Alle fracties willen dat pre cies wordt vastgesteld wat de omvang van de fraude is. CDA- Kamerlid Joldersma:Als je geld terugvordert, moet je precies weten voor hoeveel er is gefrau deerd." Ook de koepelorganisa tie Hbo-raad wil een vervolgon derzoek. De SP wil een parlementair on derzoek naar de fraude. „Om vast te stellen hoe de bekosti ging van het onderwijs beter kan", aldus SP-Kamerlid Ver geer. Zij vindt ook dat de Hbo- raad de fraude heeft gebagatelli seerd. „Voorzitter Leijnse zei re cent; het valt wel mee. Nou dat blijkt niet zo te zijn." Leijnse is nu kabinetsinformateur en heeft zijn voorzitterschap van de Hbo-raad tijdelijk neergelegd. In 2001 bleek uit een onderzoek van eigen onderwij saccountants dat zes van de zeven hbo-instel- lingen sjoemelden met inschrij vingen van studenten waardoor zij ten onrechte subsidie ontvin gen. Toen dat uitkwam, kregen hogescholen en beroepsoplei dingen van het departement de kans om zelf aan te geven hoe zij met de subsidies waren om gegaan. Op dit zogeheten 'zelf reinigende' onderzoek heeft de Rekenkamer flinke kritiek. De geleverde informatie is onbe trouwbaar, stelt zij. Daarom is volgens haar niet vast te stellen wat precies de omvang van de fraude is en welke school wel te recht geld heeft gekregen. De Tweede Kamer wilde dat de 'on derste steen' boven kwam maar dat is de Rekenkamer niet ge lukt, stelt zij zelf vast. Het depar tement moet dan ook snel het 'zelfreinigende onderzoek' af ronden, beveelt de Rekenkamer aan. Het openbaar ministerie was lo pende het Rekenkamer-onder zoek, rechtszaken begonnen te gen onderwijsinstellingen. Het OM besloot vorige week de zaak tegen vijf hogescholen te sepo neren. Slechts in één geval, Saxion Hogescholen IJsselland, gaat het OM vervolgen wegens valsheid in geschrifte. Illustratie: Stevenhagen den haag/anp - Het ministerie van justitie is van plan door te gaan met de plaatsing van twee gevangenen op een cel, zoals minister Donner (justitie) wil. Daarvoor worden in de eerste fase van de invoering 150 extra medewerkers ingezet. Aldus hoofddirecteur Jager van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) gisteren na afloop van overleg met de vakbonden. De bonden hebben grote bezwaren tegen de meermanscellen, on der meer omdat de veiligheid van het personeel in het geding zou zijn. Ook hadden ze twijfels over de vereiste kwaliteit van het personeel en de opleidingen. „De veiligheid van het personeel is ook ons uitgangspunt. Zodra aan alle voorwaarden voldaan is, beginnen we met de meer manscellen", aldus Jager. Volgens de AbvaKabo FNV heeft het overleg gisteren onvoldoen de opgeleverd. De bond zal vanaf morgen haar achterban raadplegen. „Zij moeten nu zeggen of ze tevre den zijn met de toezeggingen van de DJI", aldus bondsbe- stuurster Merlijn.Volgens haar is een meerderheid tegen meer manscellen. Ook zou de actiebe reidheid groot zijn. er maakt isieven if - Bij een 14-jarige it het Limburgse Land- gisteren explosieven, pistolen en ander wa- angetroffen. De jon- dinsdag aangehou- it hij meermalen ge- ;ebouwen in zijn blazen. De knaap ;ens een politiewoord- en ziekelijke obsessie wat met explosieven laken. De jongen heeft atie over het maken lieven van internet ewonden geluk op A2 n - Bij een botsing tus- rrachtwagens en een auto op de A2 ter tn Roosteren zijn gis- drie chauffeurs ge- aakt. Een van hen, de Ervan een uit Tsjechië ;e vrachtwagen, is er in toe. Hij zat urenlang n zijn cabine, nadat op een tankoplegger len. De derde vracht- )og over de vangrail en zijn zijkant in de echt. oudingen «kpartij 'aard - De politie Eren drie mannen iden in verband met iartij in een café in aard. Het gaat om een man uit Eindhoven en nen (37 en 43 jaar) uit iche Lommei. De ij vond plaats op 9 fe- ïn een man zich verve- oeg tegenover vrou- izoekers van het eta- it. De man begon in- dch heen te steken oneel hem uit de zaak en. Elf mensen raak- ïd. ngse proef tailleren De politie in de Groningen mag bin- üder strikte voorwaar- ntief fouilleren. De raad stemde gister- met het houden van fvan een jaar. Tijdens jle zal het op bepaalde plaatsen waar risico's wacht mogelijk zijn r gerichte verdenking oudheusden/gpd - De aanrijding van af gelopen zondag van de n-jarige Hakan Ce- lik, was een incident nadat bij een 36-jari- ge Oudheusdenaar de stoppen doorsloe gen. De man, die voorlopig weer op vrije voeten is, was al vaker doelwit van treite- rijen. Wat er ook is gebeurd, zondagavond bij de aanrijding van de 11-jarige Hakan Ce- lik, de bestuurder die hem aanreed moet in een opwelling gehandeld hebben. Want de 36-jarige verdachte uit Oud- heusden staat in de buurt niet bekend als agressief. De eieren tegen zijn ruit zou den de bekende druppel geweest zijn. Het was niet de eerste keer dat het ge beurde en misschien 'sloegen nu de stoppen door', zeggen buurtbewoners. „Ik kan niet geloven dat hij zoiets expres heeft gedaan. En als het zo is, dan kan ik het niet begrijpen. Hij doet normaal geen vlieg kwaad", zegt een straatgenote. Zondag reed de Oudheusdenaar Hakan met zijn auto aan. Die jongen hoorde bij een groepje dat eerder die middag eieren naar de woning van de man had gegooid. Volgens getuigen reed de man tot drie keer toe in op de jongen, die gewond raakte aan zijn handen en gezicht. Het slachtoffer moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. Volgens buurtbewo ners en ook de politie kwamen treiterijen vaker voor, al is niet bekend waarom die ooit begonnen. Tot zondag corrigeerde de man de jongeren zelf door op ze af te gaan, of door naar hun ouders te stap pen. Dat de aanrijding een incident zou zijn en dat de wijk niet geterroriseerd wordt door groepen jongeren, is ook de indruk van de politie en het welzijnswerk in de gemeente Heusden. Politiewoord voerder Van Velsen: „Er is wel overlast van jongeren, rond oud en nieuw heb ben we nog een aantal aanhoudingen ge daan. Maar die jongens waren ouder, on ze jeugdagenten hebben een goed beeld van wie dat zijn. Afgelopen zondag ging het om jongeren van ongeveer 12 jaar." En die leeftijdsgroep beperkt zich over het algemeen tot voorvallen die niet ver der gaan dan 'kattenkwaad' zoals eieren en sneeuwballen gooien. De Heusdense burgemeester Willems onderschrijft dat. „Ik kan me de emotio nele reacties voorstellen in de buurt en ik begrijp dat er enige onrust is ontstaan. Al heb ik niet de indruk dat het escaleert." Willems zegt ook de komende dagen contact te houden met de betrokken in stanties. Niet om escalatie te voorkomen, maar vooral om duidelijkheid te geven over de rechtsgang. „De politie doet het onderzoek, de rech ter velt een oordeel. Ik geloof dat de mensen dat inzien en in alle redelijkheid reageren." rotterdam/gpd - De berging van het gekapseisde en gezon ken Noorse autoschip Tricolor wordt een Nederlandse aangele genheid. Drie Nederlandse be drijven dingen op dit moment naar de bergingsopdracht: het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit, het IJmuidense bergings bedrijf SvitzerWijsmuller en de Schiedams/Gorkumse combi natie Mammoet Van Oord. De verzekeraar van de Tricolor had tien internationale bergingsbe drijven gevraagd een offerte in te dienen. De Tricolor ligt mid den op een kruispunt van vaar wegen in het Nauw van Calais. Het adviesbureau London Off shore Consultants bestudeert op dit moment de drie bergings plannen. Eind deze maand zal het bureau de verzekeraar van de Tricolor over de plannen ad viseren. Naar verwachting kan begin april een begin worden gemaakt met de werkzaamhe den. De Tricolor kan niet in zijn ge heel worden geborgen. Het wrak moet ter plaatse in stukken wor den gezaagd. De berging zal du ren tot eind augustus. De berging van het Noorse au toschip Tricolor wordt metaL leenSn technische zin een hoog standje, ook juridisch is het een ingewikkelde klus."'Hoogst uit dagend' omschrijft de verzeke raar van de Tricolor de juridi sche complexiteit. De juridische moeilijkheid be gint al met de plek waar de Tri color is gezonken. Het schip ligt, ongeveer vijftig kilometer ten oosten van het Engelse Ramsga- te en dertig kilometer ten noor den van Duinkerken, in interna tionaal water, feitelijk nie mandsland. Wel ligt het wrak binnen de Franse economische zone. Ook ligt het in het gebied waar de Franse maritieme auto riteiten het voor het zeggen heb ben voor wat betreft de begelei ding van de scheepvaart. Frank rijk, België en Groot-Brittannië hebben die zeggenschap ver deeld. Een tweede complicatie is de status van de autocarrier. Het schip is 'total loss' verklaard. De Tricolor is daarmee niet langer een schip, maar een wrak. Het is ook zó zwaar beschadigd dat het alleen in stukjes kan worden weggehaald. Daarmee heeft het alleen nog maar een schroot waarde. De Franse autoriteiten hebben de eigenaar opgedragen het \yrak weg te halen van de ^plaats waar het nu ligt. Die eis Nog 340 ton olie uit Tricolor 'vermist' Ongeveer 340 ton olie uit de tanks van de Tricolor is 'zoek'. Deze olie is vermoedelijk direct na de aanvaring met het vrachtschip Kariba, op 14 december vorig jaar, en de dagen daarna in zee gestroomd. Door het slechte weer in die dagen is naar alle waarschijnlijkheid de olie door de golven in zee zelf 'verpletterd'. In tanks van de Tricolor bevond zich op het moment van de ramp 2200 ton olie, zo hebben deskundigen gereconstrueerd. Er wordt vanuit gegaan dat zich in de bun kertanks van de Tricolor 2000 ton brandstof bevond. In tanks in de machinekamer zat ongeveer 200 ton aan olie. Eind vori ge maand heeft een bergingsschip in slecht weer een tijdelijke afsluiter kapot gevaren. Daardoor, en door nog een scheur in de romp, is 200 ton olie in zee gestroomd. Bergers van Smit Salvage hebben in totaal 1400 ton olie uit de tanks van de Tri color gepompt. Naar schatting in totaal 200 ton olie is in ver schillende tanks achtergebleven. In tanks in de machinekamer zit vermoedelijk nog 60 ton olie. wordt door eigenaar Wallenius Wilhelmsen en zijn verzekeraar Gard Services gehonoreerd. Daarnaast speelt de schuld vraag. De Tricolor is gekapseisd en gezonken na een aanvaring met hét Franse containerschip Kariba dat voer onder de vlag vantfe Bahama's. De Kariba heeft met zijn boeg de Tricolor midscheeps aan bakboord ge ramd. Hoe het ongeluk is ge beurd en wie er schuld aan heeft wordt nog onderzocht door de Franse autoriteiten. Na het vergaan is het wrak van de Tricolor nog tweemaal aan geven. Twee dagen na de ramp is het Duitse vrachtschip Nicola erbovenop gevaren. In de nacht van Nieuwjaarsdag heeft de Turkse tanker Vicky het wrak geramd. Over en weer spelen nog juridische claims. Dat juridische touwtrekken zal de bergingsbedrijven een zorg zijn. Gelet op de moeilijkheid van de berging en de duur van de hele operatie, ongeveer vijf maanden, gaat het hier om een klus ter waarde van enkele tien tallen miljoenen euro's. Verzekeraar Gard heeft begin dit jaar tien internationale ber gingsfirma's uitgenodigd een aanbieding te doen. Bij het slui ten van de markt, afgelopen maandag, lagen er drie offertes op tafel. Daar waar er eerst nog de hoop was de Tricolor overeind te zet ten en te lichten, daar is inmid dels duidelijk dat het wrak nim mer als één stuk van de zeebo dem zal komen. Berger Smit is van plan de Tricolor in zeven stukken te zagen. De brokstuk ken zullen, inclusief de lading van 2.862 luxe auto's van het ty pe BMW, Saab en Volvo ter waarde van 49 miljoen euro, één voor één worden opgetakeld en op een ponton worden ge- plaatii enschede/gpd - Het zijn barre tijden voor Jan Janssen (52), zui derling zonder vaste woon of verblijfplaats. Drieënhalf urn- bibberde hij gisteren in een bus hokje in Enschede. Op blote voeten en slechts met een deken omhuld. Om vier uur 's middags werd hij alsnog door een ambu lance opgehaald en terugge bracht naar het Medisch Spec trum Twente (MST). Daar was hij een dag eerder door de inter nist en verplegend personeel ontslagen, omdat hij met de be smettelijke bacterie MRSA uit de isoleerafdeling was weggelopen en de gezondheid van het zie kenhuis op het spel had gezet. Sedert september zoekt de man z'n toevlucht in Twente. Hij heeft naast gezondheidsklach ten ook gedragsproblemen. Hij werd kort geleden ook in het ziekenhuis in Münster opgeno men, waarna later verhuizing naar het Enschedese hospitaal volgde. Hij had daar veel proble men en overtrad de regels. Van daar de uitzetting. De zwerver zegt inderdaad geen makkelijk persoon te zijn en zo wel in het ziekenhuis als bij het opvanghuis een conflict met het personeel te hebben gehad. „Ik wil niet dat er achter mijn rug om van alles geregeld wordt", verklaart de man zijn kritische houding. Het opvangcentrum van het Le ger des Heüs had de man na diens uitzetting uit het MST 's avonds niet willen weigeren. Ex tra personeel was opgetrom meld om voor nachtopvang te zorgen. Men had het besmet tingsgevaar voor de andere gas ten op de afdeling voor lief ge nomen. Vanaf gistermorgen was men naarstig naar een alterna tief op zoek. Een personeelslid vertelt dat vier mensen de hele dag in de weer zijn geweest. Toen de oplossing was bereikt, wilde een taxi noch ambulance voor komen rijden om de man op te halen. Dat duurde van twaalf tot half vier. Toen kwa men broeders met handschoe nen aan Jan ophalen. Na de langdurige koude waaraan hij blootgesteld is geweest, werd in het MST een nieuwe medische noodzaak tot opname vastge steld. Mits hij zich dit keer aan de regels houdt, mag hij blijven. Janssen schijnt daarmee ak koord te zijn gegaan. amsterdam/gpd - Een deel van de hulpverleners bij de Bijlmer ramp heeft elf jaar later nog steeds lichamelijke of psychi sche klachten. Er zijn geen aan wijzingen dat de lichamelijke klachten iets te maken hebben met blootstelling aan giftige stoffen. Dat blijkt uit het epide miologische onderzoek onder de hulpverleners bij de vlieg tuigramp, die plaatsvond op 4 oktober 1992. Het Extramuraal Geneeskundig Onderzoek (EM- GO) van het VU medisch cen trum in Amsterdam onderzocht of bepaalde klachten van de hulpverleners in verband staan met de ramp. Daarbij ging het om politiemensen, brandweer lieden en mensen die werkten in de hangar waar de vliegtuigres- ten van de neergestorte Boeing 747 waren opgeslagen. Hun re sultaten werden vergeleken met een representatieve controle groep. In totaal werden bijna 2500 mensen onderzocht. Uit het onderzoek blijkt dat de betrokkenen bij de ramp iets va ker last hebben van chronisch hoesten, eczeem, klachten aan de gewrichten en vaker ver moeid zijn dan degenen uit de controlegroep. Ook lijden zij iets meer aan depressieve klachten, concentratieproblemen en aan klachten die behoren tot post traumatische stress. Onder zoeksleider Smid van het EMGO concludeert dat wat bij de hulp verleners is aangetroffen over eenkomt met wat al veel langer bekend was. ,Als grote groepen mensen ingrijpende dingen meemaken, zoals een aardbe ving of een oorlog, dan heeft een beperkt deel van deze men sen lichamelijke of psychische klachten. Hoe je ook zoekt, je vindt de aard van de klachten niet. breda/gpd - De rechter, de offi cier van justitie, de advocaat: ze stonden er allen van te kijken. Meer dan vijf jaar lang had de 46-jarige dame haar werkgever, de Rabobank in Etten-Leur, be hoorlijk getild. Politierechter Walstock bekende dat ze het strafdossier 'drie keer had overgelezen, omdat ze het verhaal niet kon geloven' De tegen de vrouw uit^Ouden- bosch uitgebrachte dagvaarding daarentegen was-kort, droog en zakelijk. Ze had tussen 1 januari 1997 en 14 augustus 2002 door vervalste interne overboekingen gelden naar haar eigen bank- en spaarrekening gesluisd. En niet weinig, 314.800 euro. „Dat hier vijf jaar lang geen haan naar kraait", verzuchtte de politie rechter. Ook haar echtgenoot, volgens haar geen man van gro te financiële interesse en kunde, had niets in. de smiezen. Dat badkamer, keuken, meubilair en tuin f^gen allerhande luxe vari ante^, werden ingewisseld en dat dochterlief met een paard van 30.000 gulden werd opgeza deld, het maakte hem niet wan trouwend. Hij dacht integendeel dat zijn vrouw, juist 'erg spaarzaam' was. De officier kwalificeerdëcfëhan- delwijze vari"cfe verdachte als 'luxe fraude' en daarmee ernsti ger dan uitkeringsfraude. Hij eiste de maximale werkstraf van 240 uur. De politierechter vond dat nog te mager. Dat de vrouw haar halve hebben en houden heeft verkocht, haar ka pitale huis te koop heeft gezet en na haar ontslag (aanvankelijk als toiletjuffrouw) aan de slag is gegaan om de schade terug te betalen, stemde haar niet veel milder. „Ze heeft dit niet alleen voor haar gezin gedaan, zoals de advocaat beweert. Het is heb zucht: mooier, meer." De rechter nam de werkstraf over, maar zette er nog twee we ken gevangenisstraf voorwaar delijk bovenop. Duikers van bergingsbedrijf Smit inspecteren het wrak van het gezonken vrachtschip Tricolor in Het Kanaal. Het schip zal in stukken worden gezaagd. Foto: ANP/Smit

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5