Ruzie legt nieuwe breuk in EU bloot BUITENLAND ;a| c<r; De één na populairste man in Irak heet Gerhard Schroder Weerstand binnen VN tegen ingrijpen in Irak Mytische Mossad-baas Isser Harel overleden 'Microsoft gaf geld aan rebellen in Tsjetsjenië' Brandweerlui betreden hel na metrodrama Uithaal Chirac naar kandidaatlanden valt slecht el doden door dweer in Azië iabad - Bijna vijftig men- jKn omgekomen dooi hevi- tbenvaJ en stormen in In- kistan en Afghanistan. |an 170 mensen raakten i. De regenval heeft ech- alleen ellende veroor- LEen groot deel van het tfen gebied kampte al vier droogte. De directeur §Je Pakistaanse meteorolo gie dienst vertelde dat de re ran groot belang is 's lands [voorraden. /jheffing brengt 1.000 euro op woensdag 19 februari 2oo3 en - De tolheffing in het Wn van Londen heeft op dag 750.000 euro op- ;ht, geld dat zal worden jikt om het openbaar ver- el v e verbeteren en de wegen ludBritse hoofdstad te ont- •oedjen. Van de 190.000 mo- een jrtuigen die het tolgebied :ns nreden, hadden er onge- -htefOO.OOO de zogenaamde stieheffing van 5 pond 'eel euro) betaald. Het meren- /an de overige automobi le S had een ontheffing, maar van eer 10.000 automobilisten igbojn niet betaald waar dat nebt ld gemoeten. «jd zwanger «verkrachting De politie in het Mid- lerikaanse Costa Rica in man gearresteerd we- verkrachting van een 9- Dij Reisje. Het kind raakte ir zwanger. De kwestie Qen jtot verhitte debatten ge- het overwegend katho- er Nicaragua. De ouders, Ni- len die illegaal koffie Costa Rica en weer geboorteland zijn, willen 7 m$ortus. De autoriteiten in 2$ dat het meisje het kind ter wereld brengt. li Band met Laden echt de men /erdanpl ioton - Minstens een itwee jongste audioban- larop Osama bin Laden zou zijn, is volgens de raanse regering authen- ashington erkent hier- iliciet dat de al-Qaeda- nog leeft. De Arabische al-Jazeera zond de op- norige week uit, evenals der bandje dat zou zijn iken door de terroris- Op de tape betuigt len zijn solidariteit met akse volk. Wer. ocetidi mzet Ijoc *1 g wit- Dl fcoiie zeü i. ong meridt 1 verl-1 /en r terin? i il (Pi n 1 gen maakt inig indruk Het Noord-Koreaanse lent het wapenstil- erdrag op te zeggen dat een einde maakte aan eaanse Oorlog, heeft gis- liet tot scherpe reacties De VS zeiden dat Py- ïg alleen zichzelf It. Rusland waarschuwde negatieve gevolgen van De VN hadden niet lellijk commentaar. [Korea heeft al vaker ge- met eenzijdige opzeg de hoop Washington te tot onderhandelingen. avei elfs n het' med looit I iwit ;eli Ifat! ig eds aadi nzij sn hl tij new york/rtr-afp - Bij het openbare debat in de Veilig heidsraad is veel weerstand ge rezen tegen een mogelijke oor- log tegen Irak. Een overgrote meerderheid van de sprekers wees gisteren militair ingrijpen door de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in Irak voorals nog van de hand. Van de 27 lan den die aan het woord kwamen, spraken slechts vier hun steun uit voor de harde Amerikaans- Britse houding ten aanzien van Bagdad. Australië ging daarbij het verst. „Gezien het verleden van Sad dam Hussein ben ik er zeker van dat we hem niet het voordeel van de twijfel moeten geven, al dus de Australische VN-ambas sadeur, John Dauth. „De raad kan Irak meer tijd geven. We zouden tot maart kunnen wach ten. We kunnen nog drie maan den wachten, maar denken we echt dat meer tijd Irak zal over halen mee te werken? Heeft Irak echt meer dan drie maanden nodig om een beslissing te ne men die eigenlijk binnen drie minuten genomen kan worden? Ook Japan, Argentinië en Peru spraken in verschillende mate hun steun uit aan het adres van Groot-Brittannië en de Verenig de Staten. Alle andere landen die gisteren het woord voerden, waaronder Turkije en Iran als buurlanden van Irak, namen een afwijzende houding aan. „Het vooruitzicht van een nieu we, destabiliserende oorlog in onze directe omgeving is een nachtmerriescenario van dood en vernietiging", aldus VN-am- bassadeur Javad Zarif van Iran. Ankara verklaarde dat de ge sprekken over oorlog de toch al, door sancties tegen Irak, ver zwakte Turkse economie verder onder druk zet. „Daarom zijn we werkelijk bezorgd over het verder escaleren van deze cri sis", aldus ambassadeur Umit Pamir. In totaal hadden zich 61 sprekers aangemeld uit landen die geen zitting hebben in de Veiligheidsraad voor het open bare debat. Daarvan kwamen op dinsdag 27 aan bod. Voor vandaag staan 29 voordrachten gepland. De VS en Groot-Brittannië wil len mogelijk nog deze week een VN-resolutie indienen die steun moet bieden voor een aanval op Irak. Ze wachten daarvoor ook de uitkomst van openbare ver gadering af. De Amerikanen en Britten zagen zich al gedwongen de toon van de ontwerpresolutie te matigen, omdat de andere dertien leden van de VN-Veilig heidsraad uiterst terughoudend zijn. door onze correspondent Hetty van Rooij Brussel- Een knallende ruzie tus sen de Franse president Chirac en de kandidaat-leden van de EU heeft gisteren de moeizaam be vochten Europese eenheid in de zaak-lrak volledig overschaduwd. Chirac ergert zich wild aan de pro-Amerikaanse opstelling van de toetredende landen, en op hun beurt ergeren de kandidaten zich daar weer aan. Aan het einde van de Europese top van maandag haalde de Franse president uit: hij noemde het 'onopgevoed', 'lichtzinnig' en zelfs 'gevaarlijk' dat de kandi daten op eigen houtje en zonder overleg met de andere landen de Amerikaanse kant kiezen. Hij suggereerde zelfs dat hun toetreding tot de EU door de na tionale parlementen nog kan worden tegengehouden. Over Roemenië en Bulgarije zei Chi rac: „Zij hadden geen betere methode kunnen vinden om hun kansen op het lidmaat schap in gevaar te brengen." Oost-Europa sloeg gisteren te rug. „Onverstandig, onrecht vaardig en ondemocratisch", oordeelde de Roemeense presi dent Iliescu. Volgens de Poolse regering zou Chirac enig 'res pect' moeten tonen en op zijn minst belangstelling kunnen hebben voor het standpunt van de Oost-Europese landen. „Hier is sprake van enige nervositeit", was de neerbuigende reactie uit Bulgarije. „Dit is geen produk- tieve manier om tot eenheid in de Veiligheidsraad te komen." De Britse premier Blair verde digde gisteren de kandidaat-lan den, die volgens hem 'net zo veel recht van spreken' hebben als iedere lidstaat van de Unie. „Zij kennen de waarde van goe de transatlantische betrekkin gen", aldus Blair. De regerings leiders van Tsjechië, Polen en Hongarije ondertekenden enke le weken geleden samen met Blair en de Spaanse premier Az- nar een publieke steunbetuiging aan de VS. Frankrijk is niet en thousiast over de uitbreiding, en vreest dat de Franse invloed in de Unie erdoor zal verminderen. De uitbarsting van Chirac ver sterkt het algemene gevoel on der de kandidaat-landen dat zij in de kwestie-Irak als 'tweede rangslidstaten' worden behan deld. Volgens een Poolse diplomaat roept het conflict te veel herin neringen op aan de sovjettijd. „Het is niet de eerste keer dat we onder druk worden gezet", aldus de Bulgaarse onderminis ter van buitenlandse zaken Ivanov gisteren. De toetredende landen waren maandag niet uitgenodigd op de Europese top. Gisteren zijn ze in Brussel bijgepraat door het Griekse EU-voorzitterschap. De Griekse premier Simitis gaf toe dat de uitbarsting van Chi rac het allemaal niet makkelijker maakt. „We moeten de me ningsverschillen tussen oost en west zien te verkleinen en niet groter maken." tuigwrak op (aan Ecuador :ochtf Op de ruim 6.300 meter iborazo-vulkaan in ir is het wrak gevonden ■jin toestel van de Ecuado- p It luchtvaartmaatschappij Wlnat op 15 augustus 1976 mensen aan boord is len. In de viermotorige Viscount werden men- iten, dagbladen van de _istus 1976 en identi- ijzen van de passagiers iffen. Ook onder het ijs itsspleten liggen mense- iten die mogelijk nooit worden geborgen. dachte aanslag gh zit vast Een 32-jarige man is id voi^ouclen op verdenking it eüuffrohkenheid bij de bloe- islag in het Noord-Ierse Omagh in 1998. Daarbij n 29 mensen gedood en er 330 gewond. De ver- Seamus Daly, wordt als ezien van een uiterst ex- feationalistische splinter- het Echte Ierse Republi- ïd dei Leger. :ete n bij inval zastrook lij een aanval op de Ga- zijn gisteren zeker elf ien gedood. Israëlische in trokken onder meer i-Stad binnen onder van veertig tot vijftig pantserwagens en ge- ilikopters. Daarbij raak- vuurgevechten verwik- :t bewapende Palestij- aël voert bijna dagelijks 'n op het gebied uit. de Gazastrook bestoken *er is,'e Palestijnen regelmatig kolonisten of aangren- cracwsraëlisch grondgebied. door Soo Jeong-lee taegu/ap - Park Chang-shik ren de de trappen af van het met zwarte rook gevulde metrosta tion, in de hoop nog overleven den te vinden. Hij kwam terecht in een hels tafereel. Her en der lagen de lichamen van reizigers die gestikt waren terwijl ze pro beerden weg te vluchten en de asgrijze beenderen van de onge- lukkigen die levend waren ver brand. De 45-jarige brandweerman was een van de duizenden reddings werkers die gisteren werden in gezet om de vermoedelijk door een geesteszieke aangestoken metrobrand te bestrijden, en te pogen zoveel mogelijk mensen levend uit de vuurzee te krijgen. De brand heeft aan minstens 120 mensen het leven gekost. Het dodental zal mogelijk nog oplopen. De brandweerlui vormen de drijvende kracht achter het red- dings- en bergingswerk in Tae- gu, de derde stad van Zuid-Ko- rea. Park heeft een dikke laag roet op zijn gezicht. „Ik heb vier lichamen naar boven gehaald die op de trappen lagen. Ik had niet eens tijd om te beseffen hoe verschrikkelijk het allemaal was." Brandweerlui scharrelen door de metrostellen waarin het vuur zelfs aluminium buizen deed smelten. Als ze een hoopje beenderen vinden, bedekken ze dat met een wit laken voor late re identificatie. Chun Tae-ryong, een 34-jarige brandweerman, is wel meer dan tien keer de gebla kerde metrotunnel in en uit ge lopen in een wanhopige poging mensen te redden.Alles wat vlam kon vatten is verbrand. Vijf mensen heb ik er uit gehaald. Drie leefden nog toen ik hen vond, maar ik weet niet wat er met hen is gebeurd. Zij maakten geluid maar konden niet pra ten." Het beeld aan de uitgang van het metrostation is er een van wanhoop en rouw. Honderden burgers en verdwaasde familie leden staan achter de afschei ding, die de reddingswerkers de ruimte moet geven. Met zakdoe ken voor hun mond om het gif tige gas uit de verbrande stoffen niet in te ademen, wachten zij op een verlossend woord van reddingswerkers die uit de tun nel komen. De 30-jarige Kim Dae-wook zoekt zijn moeder. „Ze neemt elke dag om deze tijd de metro om boodschappen te doen. Ze heeft geen mobiele telefoon", zegt Kim. „Ik heb vijf ziekenhui zen afgelopen en alle lijsten met doden en vermisten gecheckt, maar ik heb haar naam nergens gevonden." Choi Mi-ja kan haar 66-jarige vader niet vinden. Hij was even met de metro naar de apotheker. „Het is erg frustre rend. De lijst met doden is niet erg gedetailleerd", zegt ze. Abu Mazen lijkt premier onder Arafat te worden tel aviv/gpd - Mahmoud Abbas, beter bekend als Abu-Mazen, wordt waarschijnlijk de eerste Palestijnse minister-president. Na het afvallen van twee andere kandidaten lijkt president Yasser Arafat geen andere keus meer te hebben dan zijn huidige tweede man te benoemen tot regerings leider. Onder zware internationale druk maakte Arafat vrijdag be kend dat hij bereid is als onder deel van bestuurshervormingen een premier aan te stellen. Hij noemde toen geen namen. Ver tegenwoordigers van westerse landen en Israël maakten geen geheim van hun voorkeur voor Salam Fayad als de Palestijnse minister-president. Fayad, die nu minister van fi nanciën is, heeft twintig jaar voor de Wereldbank gewerkt. Hij is vorig jaar aangesteld om de Palestijnse economie op orde te brengen, en volgens westerse diplomaten heeft hij zich uitste kend van die taak gekweten. Een aantal familieleden van slachtoffers beweert dat de hulpdiensten niet snel genoeg gereageerd hebben. Enkelen zeggen gebeld te zijn door men sen in de metro. Die vertelden dat ze de deuren van de bran dende metrostellen niet meer open kregen. De 45-jarige Kim Bok-sun kreeg een telefoontje van haar 21-jarige dochter Kang Yeon-ju vanuit de verdoemde ondergrondse trein. „Ze zei dat er brand was en dat de deur niet open ging. Ik zei dat ze het raam moest kapotslaan en uit de trein moest kruipen." De moeder bel de daarna naar de politie, en vervolgens nog eens naar haar dochter. „Maar die nam de tele foon niet meer op." Abu Mazen. Foto: Reuters Ook in Israël maakte hij een goede indruk. Fayad zei gisteren echter dat hij er niets voor voelt minister-pre sident te worden. „Ik ben een nieuwkomer in het Palestijnse bestuur. Ik weet zeker dat er meer ervaren krachten zijn die eerder in aanmerking komen", zei hij. Parlementsvoorzitter Ah med Kurei liet eerder weten niet in de markt te zijn. Abu-Mazen toont zich evenmin geestdriftig, maar hij heeft niet zonder meer nee gezegd. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Over Isser Harel gaat het verhaal dat hij ooit in een taxi stapte en op de vraag van de chauffeur naar zijn bestemming antwoordde: „Dat gaat u niets aan". Dat is een mythe natuur lijk, maar het zegt iets over de geheimzinnigheid waarmee de man zich placht te omgeven. Harel, een van de oprichters van de Israëlische geheime dienst Mossad, is gisteren op 91-jarige leeftijd overleden. Vanaf 1952 leidde hij de legen darische Mossad elf jaar lang. De grootste bekendheid kreeg Harel met de spectaculaire ont voering van nazi-misdadiger Adolf Eichmann uit Buenos Ai res, in mei 1960. Het boek dat hij er over schreef, 'Het Huis aan de Garibaldistraat' werd een groot succes, net als de verfil ming. Eichmann, de bureau craat achter de holocaust, stond terecht in Israël, werd ter dood veroordeeld en opgehangen. De in Rusland geboren Harel heeft de hele geschiedenis van Israël meegemaakt. Hij emi greerde naar Palestina in 1930. In 1942 sloot hij zich aan bij de joodse ondergrondse organisa tie Haganah, waar hij van meet af aan was betrokken bij het ver zamelen van informatie. In 1952 benoemde de toenmalige pre mier, David Ben-Gurion, hem tot hoofd van de net opgerichte Mossad. Onder Harel groeide de organi satie uit tot een van de beste in lichtingendiensten ter wereld. In maart 1963 moest Harel zijn functie neerleggen, na een bitter conflict met Ben-Gurion over een liquidatiecampagne tegen Duitse ingenieurs die Egypte hielpen bij de bouw van raket ten. Ben-Gurion, die goede be trekkingen met Duitsland na streefde, wilde dat hij de cam pagne zou stopzetten. De aanvaring met Ben-Gurion was in menig opzicht typerend voor Harels karakter: compro misloos, ongeduldig en veelei send. Hij stond bekend als ie mand zonder enig gevoel voor humor, met opera en het lezen van detectives als enige hobby"s. Hij was zó bezeten van geheim houding dat zelfs zijn vrouw en zijn buren geen idee hadden wat zijn functie was. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De Amerikaanse soft waregigant Microsoft heeft Tsje tsjeense rebellen heeft onbe doeld jarenlang gesteund in hun strijd tegen het Russische leger. De islamitische liefdadigheids- organisatie Benevolence uit Chi cago sluisde giften van Micro soft door naar snijders in de op standige republiek, verklaarde een woordvoerder van president Poetin gisteren in Moskou. Microsoft dacht dat het geld naar kinderen en weduwen in Rusland, Tadzjikistan, Pakistan en Afghanistan zou gaan. „Maar alleen al in de eerste vier maan den van 2000 gaf Benevolence 700.000 dollar aan Tsjetsjeense strijders", zei de woordvoerder van Poetin. De organisatie van Enaam Ar- naout, een 40-jarige Amerikaan van Syrische afkomst, stelde 40 procent van haar budget be schikbaar voor de strijd in Tsje tsjenië. Het geld zou via een kantoor in Georgië naar de op standelingen zijn gestroomd. Krijgsheer Roeslan Galajev, die jaren vanuit de wetteloze Panki- si-kloof in Georgië opereerde, zou er het meest van hebben geprofiteerd. Het kantoor van Benevolence in Chicago werd in december 2001 bestormd door de politie. Het proces tegen Arnaout is inmid dels van start gegaan. Ameri kaanse aanklagers beweren dat hij nauwe contacten onderhield met al-Qaeda Hij zou zelfs on der Bin Laden hebben gediend in Afghanistan. Amaout ontkent dit. Hij geeft wel toe 'laarzen' aan Tsjetsjeense strijders te heb ben gegeven. Ook zou hij mos lims in Bosnië hebben gesteund in de oorlog tegen de Serviërs. Van de 20 miljoen dollar die Be nevolence in de jaren negentig weggaf, zou volgens Amaouts advocaat echter slechts 300.000 dollar voor die doeleinden zijn gebruikt. Microsoft wilde gisteren niet reageren. Op de website van Be nevolence, die nog steeds te be zoeken is, figureert het software bedrijf als grote geldschieter. Maar ook andere multinatio nals, zoals American Express, Pepsico en Compaq blijken geld te hebben gegeven aan de orga nisatie. door onze correspondent Harald Doornbos bagdad - Over de vraag wie de populairste man in Irak is, bestaat hier in Bagdad nooit enige twijfel. Maar na Saddam Hussein zou de Duitse kanselier Gerhard Schro der goede kans maken op de tweede plaats. Want de Iraki's zien de Duitse leider en zijn anti- oorlogspolitiek als hun hoop in bange dagen. En dat Adolf Hitler een Duitser was, komt ook goed uit „Schroder is onze held," zegt Watheq Ahmad, een elektricien in Bagdad, „We hopen dat hij ons niet in de steek laat". Ah mad is niet de enige. Overal in Irak denken mensen er zo over. „Schröder wil tenminste vrede," aldus politicus Mohammad Yusef. Ook Saddam Hussein prijst de Duitsers de hemel in. Want Duitsland onder Schröder is het enige Europese land dat militair ingrijpen in Irak nog steeds consequent uitsluit. De liefde voor Duitsland is niet van vandaag. Duitse fabrikanten doen al jaren goede zaken met het regime van Saddam. Zo blij ken ze de mobiele laboratoria waarin volgens de VS chemische wapens worden gemaakt in de jaren tachtig te hebben geleverd. Maar de Iraki's plaatsen hun sympathie voor Schröder en de Duitsers vaak in een nogal dubi euze 'historische context'. Aangezien Irak een voormalige Britse kolonie is, stond de bevol king van Irak tijdens de Tweede Wereldoorlog niet onsympa thiek tegenover Duitsland. En geland was de bezetter, Duits land zou daar wellicht een einde aan maken. De populariteit van de nazi's nam echter pas grote vormen aan toen de Duitsers niet alleen tegen de Britten wa ren, maar ook joden bleken te vermoorden. De islamitische en christelijke Iraki's zagen dat wel zitten. Bei de Duitse vijanden waren tevens hun vijanden. Adolf Hitler was hun man. Met veel enthousias me deden de Iraki's dan ook de nazi's na, door op 1 juni 1941 massale pogroms te organiseren tegen de joodse bevolking van Bagdad. Daarbij vonden hon derden joden de dood. Ook in het Irak van na de Twee de Wereldoorlog bleef het anti semitisme zeer levendig. Zo goed als alle joden zijn door Saddam het land uit gegooid. Ooit waren het er tienduizen den, nu nog zestig. Irak deed met andere Arabische landen mee aan de oorlog tegen Israël in 1973. Saddam vuurde tijdens de Golfoorlog in 1991 Scud-ra- ketten af op Israël. Het is zelfs verboden in Irak om het woord Israël te publiceren zonder dat daar aanhalingstekens omheen worden gezet. En de legereenheden die zich op dit moment in het zuiden van Irak voorbereiden op een oorlog tegen de in Koeweit gestatio neerde Amerikanen heten 'De Jeruzalem Brigades'. Nadat ze het voltallige Amerikaanse leger hebben verslagen, is het de be doeling dat ook nog eventjes optrekken naar Jeruzalem om de stad te bevrijden van de jo den. „Dat is dus een heel vervelend aspect van Duits zijn in Irak," zegt Karin Leukefeld, een Duitse journaliste in Bagdad. „Iedereen vindt Schröder heel goed, maar ze leggen vaak de link met het Derde Rijk." Gregor Mayer is geen Duitser, maar een Oosten rijker die voor veel Duitse media werkt. „Duitsland is razend po pulair, dat merk ik. Maar ik heb ook het idee dat de gemiddelde burger geen enkel politiek besef heeft." Ook Mayer hoort vaak Hitler-verering. „Dan zeggen ze tegen me: 'Onder Hitler was Duitsland heel sterk en onder Schröder gebeurt dat weer'. Héél irritant." Zo maar een gesprekje in het centrum van Bagdad met wat Iraakse jongeren. Ze staan alle maal achter Duitsland. „Schrö der is tenminste anti-Brits en anti-joods, een ware vriend van Irak," meent de één. Een ander zegt dat Westerlingen altijd zo zeuren over de holocaust en de zes miljoen joodse doden. „Dat waren er een stuk minder, alle maal joodse propaganda," weet hij. Van een derde hadden het er meer dan zes miljoen mogen zijn. „Hitier is de enige die écht wat heeft gedaan tegen de jo den." De linkse Duitse regering zit na tuurlijk in haar maag met die Iraakse 'historische context'. Ze doet er alles aan om in haar ver zet tegen de oorlog niet over te komen als pro-Saddam, en dus anti-joods. Zo hebben de Duit sers geen ambassadeur in Bag dad, maar een zaakgelastigde. En nog geen Duitse parlementa riër heeft de tocht naar Bagdad gemaakt om daar tegen een mo gelijke oorlog te pleiten. „Wie weet", grinnikt Mayer. „Als Sad dam weg is, kan Schröder wel licht de nieuwe Iraakse presi dent worden." Saddam schuilt in Zwitserse bunkers Mocht de oorl(% in Irak los barsten, en Saddam Hussein duikt één van zijn bunkers in, dan vertrouwt hij zijn leven toe aan een Zwitsers kwali teitsproduct. De schuilplaat sen in Bagdad zijn namelijk in de jaren tachtig gemaakt door bedrijven uit de Alpen- staat. Vóór de Golfoorlog was dat allemaal legaal. De Zwit sers leverden ook de explo sie-bestendige deuren, de airco en de bacteriologische, chemische en radiologische filters. Saddam mag dan goed beschermd tegen radioactie ve straling of gifgassen, hij is niet veilig voor de nieuwe pe netrerende bommen van de Amerikanen, de zogeheten 'bunkerbustersDie boren zich moeiteloos door vijf me ter beton of rots. Zuid-Koreaanse hulpverleners lopen langs de bloemen die bij de metro van Daegu zijn achtergelaten na het drama van gisteren. Foto: AFP/Kim Jae-hwan

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7