nog diepf in het roe: ECONOMIE Recessie stuwt werkdruk steeds verder omhoog Stork duf? Justitie naar Hoge Raad in Clickfbndszag V&D blijft zorgenC Vendex KBB-conce Rabobank trekt geld aan via beurs ABP overweegt soberder pensioenregeE Dit jaar nog eens 900 banei HSL-brug over Hollands Diep Friese effectenbeurs uitgesteld Werkloosheid neemt snel toe den haag- De werkloosheid is de afgelopen maanden verder gestegen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telde in de periode november 2002 tot januari dit jaar 321.000 mensen die zonder werk zaten. In ver gelijking met dezelfde periode een jaar eerder zijn dat er 73.000 meer. Vooral de werk loosheid onder mannen tussen de 25 en 44 jaar nam sterk toe, aldus het CBS. Het aantal werk lozen in deze bevolkingsgroep steeg met bijna 40.000. Dit is een verdubbeling in één jaar tijd. CAO-akkoord bij TPG Post zoetermeer - De vakbonden hebben na maandenlang over leg een voorlopig akkoord met postbedrijf TPG bereikt over een nieuwe CAO. In een raam- CAO worden de belangrijkste arbeidsvoorwaarden voor het hele bedrijf geregeld. Daarnaast gaan voor zes onderdelen van het bedrijf aparte regelingen gelden. Het bedrijf wilde aan vankelijk zes verschillende CAO 's afsluiten inclusief een uitgeklede voor postbestellers 'nieuwe stijl'. De CAO geldt voor 60.000 werknemers. TPG is de grootste particuliere werkge ver in Nederland Ruim duizend sms-klachten den haag - De Consumenten bond heeft in twee weken ruim duizend klachten ontvangen over sms. De tekstberichten blijken soms niet aan te komen. Ook moeten sommigen 1,10 euro betalen voor de ontvangst van ongevraagde sms'jes. An deren kunnen niet van onge vraagde sms'jes afkomen. Half maart wil de bond overleg met de telefoonbedrijven. Aegon verlaagt hypotheekrente den haag - De hypotheekrente blijft dalen. Aegon rekent vanaf vandaag voor alle leningen 0,2 procent minder. Eind januari verlaagde Aegon de rente ook al, net als diverse andere ban ken. Aegon rekent voor een doorsnee hypotheek met een rentevaste periode van vijf jaar 4,2 procent rente. Bij 10 jaar is dat 5,1 procent. Miljoenengeschil Tulip en Dell Amersfoort - Het juridische ge vecht tussen Tulip en Dell komt in juni voor de rechter. De dis trictsrechtbank in Delaware heeft rechter Jordan benoemd tot federaal rechter in de pa tentzaak tussen de computer- bouwers. De zaak zal negen da gen duren. Inzet is een schade vergoeding van honderden mil joenen dollars. Tulip klaagde Dell in december 2000 aan om dat Dell sinds 1997 inbreuk zou hebben gemaakt op een octrooi voor het moederbord van pc's. Vergoedingen voor het gebruik van dergelijke octrooien bedra gen gewoonlijk 1 tot 5 procent van de gerelateerde omzet. In dit geval meer dan 14 miljard dollar. Kirch heeft recht op vergoeding münchen - De vorige bestuurs voorzitter van Deutsche Bank, Rolf Breuer, moet mediamag naat Leo Kirch een schadever goeding betalen. Een rechtbank in München heeft bepaald dat Breuer bedrijfsgeheimen van KirchGruppe naar buiten bracht door openlijk te twijfe len aan de kredietwaardigheid van de onderneming. Volgens Kirch leidden die uitspraken tot de ondergang van zijn bedrijf. De advocaat van KirchGruppe verwacht een schadeclaim van minstens 100 miljoen euro. Deutsche Bank overweegt in beroep te gaan. Staalmanagers zijn weer vrij brussel - Ongeveer 50 Belgi sche vakbondsleden hebben gisteren zes topmanagers van staalbedrijf Cockerill Sambre weer vrijgelaten na een gijze lingsactie. De managers, onder wie de algemeen directeur, werden dag en een nacht in Luik gegijzeld uit protest tegen de plannen om investeringen in de fabriek te bevriezen, waar door 2.000 banen op de tocht staan. „Wij wilden een daad stellen, maar dit niet te ver doordrijven", zei Nico Cuwé van de vakbond FGTB. „Maar als ze nu nog niet met ons rond de tafel willen zitten, zullen er volgende week nieuwe acties komen." woensdag 19 FEBRu#^ el< jd ;t al Eei fen N- door Jan Ruesink Groningen - De tijd dat bedrijven tot over hun oren in het werk zaten en werkne mers zich over de kop joegen, is voorbij. Maar dat betekent niet dat de werkdruk is teruggebracht. Integendeel, de kans op stress en burn-out neemt juist toe doordat de achterblijvers harder moeten werken en niet durven te klagen bij de baas. De opening van een landelijk infocentrum over werkdruk, stress en burn-out komt daarom zeer gelegen. Twee veelzeggende uitkomsten van een enquête die het Kenniscentrum Werkbe leving onlangs hield: 58 procent van de werknemers vindt het moeilijk of onmo gelijk om 'nee' te zeggen tegen zijn baas en 63 procent vindt dat de slechtere eco nomie de kans op burn-out vergroot. Directeur Berends van het vorige week geopende kenniscentrum vindt die uit komsten zeer herkenbaar. „Dat de werk druk weer toeneemt, merken we duide lijk aan de vijftig e-mail die we dagelijks binnenkrijgen en de ruim duizend tele foontjes die we vorig jaar al te verwerken kregen van werknemers met klachten of vragen over stress. En dat terwijl er nau welijks ruchtbaarheid was gegeven aan onze diensten. Voor de duidelijkheid: het kenniscen trum in Groningen is de officiële opvol ger van het vorig jaar opgezette FNV-ini tiatief waarbij mensen onder meer kon den bellen naar een bum-out informatie lijn. Die vaak gebelde helpdesk bevestig de de indruk dat een landelijk informa tie- en adviescentrum over werkdruk, stress en bum-out hard nodig was. De woorden werkdruk, stress en bum- out staan niet toevallig in die volgorde. „Het is namelijk een glijdende schaal", zegt Berends, afgestudeerd als bedrijfs kundig psycholoog. „Hard werken, de schouders eronder zetten, is op zichzelf niet verkeerd. Wel als er structureel te hard moet worden gewerkt en er onvol doende rustmomenten zijn. Van de fases en signalen die daarbij horen, moeten werkgevers en werknemers zich meer be wust worden. Pas dan kun je er wat aan doen." Aan die herkenning schort zeker nu het nodige. Berends: „Door de economische teruggang moet er door minder werkne mers harder aan getrokken worden om orders binnen te halen. Dat is alleszins te rechtvaardigen. Maar werknemers dur ven in de huidige omstandigheden niet zo gauw te piepen, uit angst de volgende te zijn die emit vliegt. Ze houden zich dus gedeisd en melden zich minder gauw ziek, omdat ze niet in negatieve zin willen opvallen. Dus wat denkt de baas? Er wordt niet geklaagd, het ziekteverzuim daalt, dus er kan nog wel een schepje bo venop. Tot de druk op de ketel ineens te groot wordt." Berends vindt niet dat de baas de grote boeman is. „Managers zijn eerder onwe tend dan kwaadwillend. Ze horen geen klachten en herkennen daarom de signa len niet. Dus beseffen ze ook niet wat ze hun mensen aandoen." Volgens de psychologe zouden managers er om die reden goed aan doen de werk druk bespreekbaar te maken. „Ga ge woon eens rustig met je mensen praten, zonder dat het al te fomieel wordt. Schep een klimaat waarin mensen eerlijk dur ven praten zonder dat ze bang hoeven te zijn voor sancties", is haar advies. „Daar naast is het belangrijk ook de communi catie naar bijvoorbeeld arbodienst en on dernemingsraad open te breken". Berends beseft dat veel werkgevers de geest niet uit de fles willen halen, maar als je de problemen verstopt of negeert, krijg je vroeg of laat toch de rekening ge presenteerd. Het kenniscentrum wil de komende ja ren werkgevers en werknemers helpen in de strijd tegen stress. Met onderzoek, in formatieverstrekking en voorlichting op de arbeidsplek. Vanuit Groningen ge beurt dat telefonisch en via de website. Maar Berends en haar drie medewerkers gaan ook het land in om voorlichting en advies te geven. Het is een onafhankelijke organisatie zonder winstoogmerk en wordt bestuurd door werkgevers en vak bonden. De komende tijd wil het centrum per sector een plan van aanpak maken voor preventie en behandeling van stress en bum-out. Berends is er zeker van dat bedrijven daar om staan te springen. „Door de Wet Verbetering Poortwachter moeten werk gevers meer doen aan het voorkomen van ziekteverzuim en WAO. Het is een wettelijke verplichting en op verzaking van die plicht staan financiële sancties. De arbodiensten zouden dat werk moe ten uitvoeren, maar die zijn duur en veel werkgevers hebben er ook geen hoge pet van op. Er heerst namelijk een grote on tevredenheid over de prestaties van de arbodiensten op preventiegebied. Veel bedrijven sluiten daarom een minimaal contract met een arbodienst af en nemen de preventie zelf ter hand. Daar willen ze graag ondersteuning bij en die kunnen wij ze geven." Amsterdam/anp - Stork is vorig jaar dieper in de rode cijfers ge raakt. Het industrieconglomeraat (machine- en systeembouw, tech nische dienstverlening en lucht vaart) kwam in 2002 uit op een verlies van 42 miljoen euro. Het jaar eerder was dat nog 8 miljoen euro. De stijging kwam vooral door reorganisaties en de afwik keling van het faillissement van vliegtuigbouwer Fairchild Dor- nier. Dat kostte het bedrijf 78 miljoen euro. Stork, dat onder meer meedoet aan de ontwikkeling van de nieuwe JSF-straaljager, publi ceerde de jaarcijfers vanochtend voorbeurs. Het concern geeft nog geen vooruitzichten over 2003 wegens de onzekere poli tieke en economische situatie. Stork is bezig met een grote re organisatie die veel arbeids plaatsen kost. Vorig jaar liep het aantal werknemers al met bijna 800 terug tot ruim 16.000. Dit jaar moeten nog eens 900 men sen afvloeien, vooral uit de tak die zich met luchtvaart bezig houdt. cht, Iktc Stork heeft zowel vt nadelen van de luBrit! overgenomen boed en.1 ker wordt voor een >rtui ganiseerd wegens nre< derhoudsopdrachte 00.C in die divisie aanw stie levert tegelijk veel op. Vandaag maakte S had een opdracht van kaanse vliegtuigbo 11 ni heed Martin te hebtad g< voor het ontwerp productie van de kabeling van de dracht heeft een ujyGI miljoen dollar. Inmiddels is bel dat de man die heeft binnengesli stapt bij Stork, tingdirecteur bij space, noemt len en verschillen als reden voor zijn het Ook Stork heeft erl jaar last van gel dure aankopen derportefeuille kwam uit op 1,7 rrijiorti gen 1,9 miljard in adat te ïuro an c Dordrecht - Over het Hollands Diep ten zuiden van Dor drecht begint het nieuwe silhouet voor de HSL-spoorbrug zich steeds duidelijker af te tekenen. Alle pijlers, vier ha merstukken en drie liggers zijn inmiddels gereed. Ook is een deel van het brugdek al gestort. De nieuwe brug is een belangrijk kunstwerk in de nieuwe treinverbinding tussen Schiphol en Brussel via Rotterdam en Breda. Het HSL-project, waarvan de kosten in 2000 op 5,3 miljard eu ro werden geraamd, heeft een lengte van ongeveer 100 kilometer en moet in 2007 klaar zijn. Foto: Fotobureau Dijkstra/Fred Steenman amsterdam/anp - Vendex KBB heeft zonder rekening te hou den met verkochte onderdelen en nieuwe aanwinsten de netto- jaaromzet met 2,3 procent zien stijgen tot ruim 4 miljard euro. In het boekjaar 2002/2003 (tot 31 januari) kwam er bruto 4,7 miljard euro binnen (4,96 mil jard een jaar eerder) bij de win kels van onder meer V&D, He- ma en de Bijenkorf. Kijkend naar voortgezette activi teiten (zonder omzet van ver kochte bedrijven) kwam de om zet uit op 4,36 miljard tegen 4 miljard het voorgaande boek jaar. Dat is een stijging van 8,4 procent. In de loop van het jaar voelde Vendex de zwakke con- juctuur steeds iets sterker. In Nederland nam het consumen tenvertrouwen verder af. In Bel gië was de trend ook negatief en in Duitsland stevende de detail handel af op het slechtste na oorlogse jaar. V&D is nog altijd een zorgen kindje. De jaaromzet liep met 2,6 procent terug (op basis van een vergelijkbare periode) tot 856 miljoen euro. De achteruit gang is vooral veroorzaakt door het wegwerken van voorraden tegen hoge kortingen. Bij Hema groeide de omzet 2,9 procent tot 933 miljoen euro. Alleen in het vierde kwartaal bleef de omzet gelijk. twe aarc Bijenkorf zag de c sn zi procent toenemen taai joen euro. Deze (ash vooral uit de verdinpli Zo kwam er een dnog ging in Enschede, al-; het-zelfzaken klom vori; procent tot meer d der euro. Zonder de oiSrok* co (310 miljoen) t Ier. 1 ging uit op 4 procei den In de mode (M&S, ïkse en Claudia Strata omzet 9,4 procentfp| joen euro. In de consument nam de jaaromzet toe tot 589 miljoen He vierde kwartaal gdmen lijk, vooral bij wit-èverc en computers. Dt I eet spelcomputers, teaaj ware en digitale fcoiet 1 op peil. Vendex ht De Dixons, Dynabite, tg a dem Electronics. It. R Vendex nam vorig ne sche doe-het-zelfek. D over. Het Ameri dell Schwarz werd vera-Koi dochterbedrijven mei naar de investerinj t de pij CVC Capital (Prjen tt no, Hans Anders Juweliers, Kijkshcig|| t Sport). Telecomv werd gesloten en day werd verkocht nagement. ca; amsterdam/anp - Rabobank Nederland gaat via de beurs geld aantrekken. De bank intro duceert zogeheten geldmarktpa pier bij Euronext. Rabo heeft daarmee een primeur, want het is voor het eerst dat dergelijke certificaten aan de beurs in Am sterdam worden genoteerd. Euronext en Rabobank tekenen morgen de definitieve overeen komst over de notering tekenen. Geldmarktpapier is de verza melnaam voor verhandelbare schuldbewijzen met een korte looptijd van maximaal enkele maanden. Ze worden uitgege ven door bedrijven en zijn voor al voor grote, professionele be leggers bestemd omdat het om grote bedragen gaat. Omdat fondsbeheerders vaak alleen in aandelen en daarvan afgeleide beursgenoteerde pro ducten mogen beleggen, stelde Euronext op verzoek van Rabo bank Nederland haar deuren open voor het geldmarktpapier. Zo krijgen beleggers meer zeker heid omdat het 'commercial pa per' of 'certificate of deposit' aan de strenge regels van de beurs voldoet. Voor de coöperatieve Rabobank is de gang naar het Damrak op merkelijk. De bank heeft geen notering op de beurs en haalt veel kapitaal binnen buiten de beurs om via zogeheten leden certificaten. Dat zijn langlopen de schuldbewijzen waarbij ieder kwartaal de rente wordt uitbe taald. Bij de laatste uitgifte haalde Ra bobank 1,75 miljard euro bin nen van in totaal 65.000 klanten en bedrijven. Hoeveel geld Rabobank op de beurs wil ophalen, is niet be kend. Nadere details maakt de bank morgen pas bekend. heerlen/anp - ABP, het grootste pensioen fonds van Nederland, bespreekt voorstellen voor de versobering van de oudedagsvoor ziening. Vervanging van de huidige eind loonregeling door een middelloonpensioen is een van de opties. Het zijn de overheid en werknemers die uiteindelijk bepalen wat de inhoud van de pensioenen wordt. Een ABP-woordvoerder onderstreepte giste ren dat niet alleen het bestuur het advies van de directieraad bespreekt, maar ook de pensioenkamer. „Dit zal niet in een half uurtje besproken zijn. De materie is com plex.". Het pensioen bij ABP bedraagt nu 70 pro cent van het laatstverdiende loon. Dat zou straks wellicht 70 procent van het gemiddel de salaris kunnen worden. De voorstellen zijn ingegeven door de gestage daling van de beurskoersen, die ook de buffers van het ABP heeft aangetast. Het beheerd vermogen bedroeg eind vorig jaar 135 miljard euro, te gen 147 miljard eind 2001. Tegelijkertijd daalde de dekkingsgraad van 122 procent naar 103 procent. De dekkings graad geeft aan waarin het fonds in staat is aan zijn verplichtingen te voldoen. ABP waakt over het vermogen voor 1 miljoen ambtenaren, 650.000 oud-ambtenaren en eenzelfde aantal gepensioneerden. Uit gegevens van toezichthouder Pensioen en Verzekeringskamer blijkt dat de laatste ner vijf jaar steeds meer pensioen Vis stappen naar het middellooirest dit jaar deed PME, het pensio 1SU; 145.000 werknemers in de mi wijz trotechnische industrie, dat alh°ff( Een discussie over eenzelfdi3tss! gaande bij PGGM, het pensio sten de werknemers in de zorgsecl zijn nog niet in de fase dat we crete voorstellen doen aan hel dus een woordvoerder. PGG1 na grootste pensioenfonds, vermogen was eind vorig jaar' ro, 3,5 miljard minder dan De dekkingsgraad lag eind procent tegen 124 procent ei leeuwarden/gpd - De start van de Frisian Stock Exchange is tot nader order uitgesteld. Het initi atief van docenten en studenten van'de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden krijgt geen goed keuring van de Autoriteit Finan ciële Markten(AFM). De beurs was bedoeld als leer project. Er zou via internet ge handeld worden in echte aande len van bestaande bedrijfjes die door de studenten zijn opgezet. De beurswaakhond AFM vindt dat er sprake is van een echte ef fectenbeurs in het kader van de Wet Toezicht Effectenverkeer. De minister van financiën hoort een erkenning te verlenen. De studenten proberen toch toestemming te krijgen, aldus docent Sytse van der Werf. Een normale aanvraag duurt 13 we ken, maar de Noordelijke Hoge school Leeuwarden hoopt op een versnelde procedure. „Maar we hebben de minister niet aan een touwtje", aldus Van der Werf. Aan het project doen zo'n 110 studenten commerciële economie en financial services management mee. (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl amsterdam/anp - Justitie legt zich niet neer bij de uitspraak van het hof tegen drie ex-werknemers van Strating Effecten. De openbaar aanklager stapt naar De Ho ge Raad, het hoogste rechtscollege in Ne derland, nadat het hof vrijdag justitie niet- ontvankelijk verklaarde door een procedu rele blunder. Volgens een woordvoerder van het open baar ministerie gaat de advocaat-gene raal in cassatie bij de Hoge Raad omdat het arrest gevolgen zou kunnen hebben voor andere zaken in de Clickfondsaffai re, de grootste beursfraudezaak in de Ne derlandse geschiedenis. Justitie erkent dat bij het rechtshulpver zoek aan de Zwitserse autoriteiten fouten zijn gemaakt. Om vervolgens de open baar aanklager niet-ontvankelijk te ver klaren, gaat Justitie echter te ver. In de Duitse vertaling van het verzoek is ten onrechte een verbinding gelegd met hasjbaron De Hakkelaar. Die passage ontbrak in de Nederlandse tekst. Inmiddels gaat het hof wel verder met de behandeling van de andere zaken. Justi tie eiste gisteren tegen vermogensbe heerder E. Swaab drie jaar gevangenis straf. Bovendien vroeg de advocaat-gene raal een boete van 3 miljoen euro, even tueel te vervangen voor een jaar celstraf. Tegen Swaab werd vorig jaar juni bij de rechtbank 4 jaar cel en 3 miljoen euro boete geëist. De rechters veroordeelden hem uiteindelijk tot 15 maanden plus een boete van 225.000 euro voor malafi de effectentransacties, omkoping, vals heid in geschrifte en belastingontduiking. Het lidmaatschap van een criminele or ganisatie achtte de echter rechtbank niet bewezen. De advocaat-generaal voerde de crimine le organisatie gisteren in hoger beroep wel weer op. Hij gaf toe dat de leden el kaar niet allemaal kenden, maar volgens hem overzag Swaab alles. Hij was de spin in het web, dat de vermogensbeheerder in de loop van de jaren rond zijn Britse bedrijf FTC spon. Hij was ook degene die de winsten verdeelde. Dat geld kwam voort uit malafide effectentransacties en bedroeg over de periode 1992-1997 naar schatting 53 miljoen euro. De advocaat-generaal bij de strafmaat re kening gehouden met de lange duur van de procedure, de financiële en persoon lijke schade die Swaab al heeft geleden en het feit dat verdachte geen strafblad heeft. Verdediger Fibbe meent dat het hof op grond van de foute rechtshulpverzoeken het OM ook in de zaak Swaab ten minste niet-ontvankelijk moet verklaren. Juist het ook door de affaire rond delLegi toriteiten is de redelijke tenj procesvoering verder oversJg^ raadsheer vroeg zich zelfs af~ gewraakte verzoek aan Zwira j valsheid in geschrifte in hetj Het meest stak het hem eelt Bij e tie de gemaakte fout nooit ok zi door bijvoorbeeld de Zwitslnen weten dat de verbinding mlen 1 del ten onrechte was gelegdpza- gens de raadsman wel fatscfg va weest. jn p: Swaab was op de zitting niAelil Hij houdt zich nog steeds sin vt seriand. Volgens zijn raadsttet b onder de scheiding van zijrttaël daarvan het gevolg is en helen c slechte gezondheid. Hij karfde waarvan hij staatsburger isJe Pa omdat er tegen hem een int kok opsporingsbevel van krach®raël

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6