Diamantroof blijft raadsel GESPREK VAN DE DAG Extreemrechts imago van merk Lonsdale verdwijnt niet vanzelf vrr-- zijn geC Feest in koffiekop 'Specialisten krijgen uiteindelijk elke brandkast open' Diamant Reflexen WOENSDAG 19 FEBRUi, MENSELIJK Een WENEND MARIABEELD in een rooms-katholiek kerk gebouw in Bangladesh trekt duizenden gelovigen. Zondag meenden kerkgangers een traan in de ogen van het beeld te zien. Sindsdien zijn er in Pathargata al 15.000 nieuws gierigen voorbij getrokken, gelovigen en niet-gelovigen. Ronald Gomes, een rooms-katholiek, weet zeker dat hij een traan heeft gezien. Ook een politieagent ontwaarde een traan. Een scheikundehoogleraar van de universiteit van Chittagong, prof. S.K. Sinha, noemt het echter hoogst onwaarschijnlijk dat een marmeren beeld vocht kan voort brengen. De plaatselijke bisschop, Patrick Rosario, laat een onderzoek instellen. Pim Fortuyn wordt dit voorjaar herenigd met zijn hondjes KENNETH EN CARLA. Het beeld van de vermoorde lijst trekker, vanaf Pasen te zien in wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud's in Amsterdam, krijgt gezelschap van de twee hondjes. Het koppel heeft al drie uur lang gepo seerd in het Palazzo di Pietro, het vroegere huis van For tuyn in Rotterdam. Een unicum, zegt het museum. Nog nooit eerder werd voor een wassen beeld de maat geno men van dieren. Kenneth en Carla raakten tijdens de ses sie stukjes haar kwijt want Madam Tussaud's gaat alle moeite doen hun pels zo natuurgetrouw na te maken. Een heel kan/vei, zegt een woordvoerster, want in tegenstelling tot mensenhaar is hondenhaar niet zomaar te koop. Foto: ANP De productie van de nieuwe film Troy van BRAD PITT is stilgelegd wegens de dreigende oorlog te gen Irak. De opnames zouden volgende maand in Marokko be ginnen, maar uit vrees voor een terroristische aanslag heeft film studio Warner Brothers die afge blazen. Warner Brothers liet we ten dat het de veiligheid van de cast in het islamitische land niet kan garanderen. Er wordt nu ge zocht naar een alternatieve loca tie. Mogelijk zal het grootste deel van de film in Mexico worden op genomen. Troy is gebaseerd op het klassieke epos van Homerus over de Trojaanse Oorlog. In de film vertolkt Brad Pitt de rol van de Griekse strijder Achilles. Foto: EPA De beweging die vorig jaar de geboorte claimde van de eerste GEKLOONDE BABY heeft gisteravond melding ge maakt van meer gekloond nageslacht. De directrice van de aan de sekte Raeliaanse Beweging verbonden firma Clo- naid, Brigitte Boisselier, heeft in een verklaring laten we ten dat op 27 januari en op 4 februari gekloonde baby's zijn geboren. Het zijn volgens Clonaid de vierde en de vijf de die met de techniek van de firma zouden zijn gekloond. Alle vijf maken het uitstekend. Er is geen enkel bewijs voor de beweringen van Clonaid. De firma stelt in het be lang van de kinderen en hun ouders geen nadere informa tie te verschaffen. De zangeres van het Zweedse popduo ROXETTE, Marie Fre- driksson, eist 55.000 euro van het boule vardblad Expressen. De Zweedse krant be weerde ten onrechte dat bij de zangeres voor de tweede keer kanker is geconsta teerd. Dat heeft haar advocaat gisteren in Stockholm meegedeeld. De zangeres zal geen klacht indienen als het boulevardblad met het bedrag en excuses over de brug komt. Ze wil het geld schenken aan een stichting voor kinderen die aan kanker lijden. Bij de 44-jarige Fredriksson werd in oktober vorig jaar een hersentumor verwijderd. De tumor werd in sep tember geconstateerd nadat ze een hersenschudding had opgelopen als gevolg van een val. Foto: Reuters DAGELIJKS LEVEN Wie de kleding van het merk Lonsdale ziet, zal nauwelijks vermoeden dat het bedrijf worstelt met een imagopro bleem. Lichtblauwe, sweat shirts, eenvoudige overhem den in bedeesde kleuren. Toch wordt het onder jonge ren populaire sportmerk steeds weer in verband ge bracht met neonazi's. Deze week nog ging de schoolleiding van het Eijkha- gencollege in het Limburgse Landgraaf zo ver dat het leer lingen verbiedt om nog langer Lonsdale-artikelen, zoals bomberjacks en legeriastjes te dragen. Opgaaf van reden: het roept associaties op met ex treemrechtse groeperingen. Tot groot verdriet van Lons dale. Dat is in Duitsland zelfs begonnen met een anti-ex treemrechts campagne, vertelt H. Bulsink van Lonsdale Duitsland. „We zijn helaas op gepikt door extreemrechtse skinheads. Daar zijn we niet blij mee. Natuurlijk worden we liever niet met hen geasso cieerd, maar het enige dat we kunnen doen is mensen laten weten dat het niet onze visie is. We zijn in Duitsland zelfs bezig met de anti-discrimina tiecampagne 'Augen Auf (Ogen Open). We hangen la bels aan de kleding met het lo go van de campagne, we sponsoren anti-racismecon- certen en in Nederland heb ben we samengewerkt met Racism Beat It. We kunnen zelfs onze kleding in bepaalde winkels niet afeetten, puur door het imagoprobleem." Ex-bokser Bernhard Hart startte in 1960 in Londen de kledingzaak Lonsdale Sports Equipment. Hij beoogt kwali teit, creativiteit en tegen draadsheid te brengen. Zijn kleding valt in de smaak bij boksers als Mohammed Ali en Mike Tyson, maar eind jaren tachtig ook bij Duitse neona zi's. Zij adopteren het merk. want zo redeneren ze, met een open jas kan op een Lonsdale- shirt de lettercombinatie nsda worden gelezen. Hetgeen lijkt op NSDAP, de politieke partij van Hitier. De laatste paar jaar is het merk hartstikke populair bij jongeren van dertien tot vijf enveertig jaar. Lonsdale doet zo zijn best om dat imago kwijt te raken, maar volgens insiders gaat dat niet vanzelf. Winkeleigenaar Lokke in Eind hoven: „Eigenlijk moet je er geen aandacht aan besteden, het is gewoon bullshit. Het is jammer dat extreemrechtse skinheads de kleding dragen, maar gangsters in Amerika dragen het ook. Wat moet je de volgende keer verbieden? Wijde skatebroeken? Die wer den tenslotte vroeger door ge vangenen in de Verenigde Sta ten gedragen. Het is gewoon een verkeerd stempel waar Lonsdale niet van afkomt." Douwe Egberts heeft gisteren langs de A2 bij Utrecht 's werelds grootste koffiemok op een r geplaatst. Dat gebeurde ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de koffiebranderij. Foto: ANP/Robin Utrecht De diamantroof in het Diamond Center in Antwerpen blijft een groot mysterie. Hoe de boeven er in slaagden 120 van de 160 kluizen leeg te halen, is een raadsel. Ook de totale waarde van de buit is onbekend, maar wordt geschat op tientallen miljoenen euro's. De grote vraag bij de grootste kraak uit de geschiedenis, die maandagmorgen werd ont dekt, blijft hoe de dieven er in slaagden de kluizen te bereiken. Vooral hoe ze daarbij de talrijke bewakingscamera's, het veiligheidspersoneel én de alarmsystemen konden omzeilen. En hoe kregen ze de zware gepantserde deur naar de zaal met de kluizen open? Die deur is uitgerust met een tijdsmechanisme waardoor de zaal alleen op weekdagen van negen tot zes uur toegankelijk is. In de zaal werden 120 van de 160 kluizen met code én sleutel gekraakt Daarmee waren ze zonder twijfel een hele poos be zig. De vloer van de zaal lag maandagochtend bezaaid met achtergelaten documenten, dia manten, juwelen, en andere waardevolle zaken. Justitie nam alle video-opnames van de be wakingscamera's in beslag. Maar die beelden zouden geen inbrekers tonen. Het is voor de dieven een koud kunstje de gestolen waar van de hand te doen. „Een gesto len diamant is enkel onverkoopbaar als het een uniek stuk betreft", weet Youri Steverlynck, woord voerder van de Hoge Raad voor Diamant (HRD). „Als zo'n stuk opvalt door vorm of grootte of ingewerkt werd in een bepaald juweel, kan het onmiddellijk worden opgemerkt. Maar unie ke diamanten maken maar een klein deeltje uit van alle dia manten." „Er is een duidelijk verschil voor wat betreft meer courante goe deren. De diamanten die wer den gestolen lagen mogelijk klaar om maandag te worden geslepen of dinsdag te worden verkocht op een van de vier beurzen", aldus Stever lynck. „Wereldwijd circuleren er duizen den Wc rcgrc» lu inform you thai the rough diamond, the Lucullan. »as stolen from its usual showcase last Sunday, the first of December at approximately 13:00 hours. identieke stenen. Als je die stelselmatig, in kleine hoeveelheden, al dan niet ver mengd met Diamantroven komen meestal in het klein voor. Zoals bij Coster Diamonds in Amsterdam, waar vorig jaar op klaarlichte dag een diamant uit de vitrine werd gestolen. Foto: ANP/Juan Vrijdag dere diamanten en op verschil lende locaties te koop aanbiedt, dan blijf je buiten schot." Beveiligingsspecialisten zijn on der de indruk van de diamant- kraak. „Dat moeten straffe man nen geweest zijn", zegt Mare Stuer met een zeker ontzag in zijn stem. De zaakvoerder van de Antwerpse beveiligingsfirma Secur is er haast van overtuigd dat de gangsters informatie van binnenuit hebben gekregen. „Met voldoende tijd en het juis te materiaal krijgen specialis ten elke brandkast open. Maar ze moeten vooraf toch onge veer weten over welk type het gaat." Ze bestaan dus nog, de meesterdieven met fijne vingers en een encyclope dische kennis van alle brandkastmodellen op de markt? „O ja, want het vraagt heel wat stu diewerk en ervaring om een moderne brandkast te kra ken. Ik ga ervan uit dat het Dia mond Center in Antwerpen geen brandkastjes uit een doe- het-zelfeaak heeft geïnstalleerd. f Hoogstwaarschijnlijk gaat het hier om kluizen in extra hard mangaanstaal. Daar heb je al een ultramoderne kobaltboor voor nodig, want met een dia- mantboor raak je er niet door." Blijft natuurlijk de vraag hoe het kan dat niemand iets heeft ge hoord. „Mogelijk hebben ze bij een laag toerental geboord. Dat duurt wel veel langer, maar het maakt haast geen lawaai. Aan gezien ze zoveel kluizen hebben geopend, vermoed ik dat ze een boormal hebben gebruikt Dat is een soort plattegrond van de binnenkant van de kluisdeur. Als je die op de deur kleeft, weet je precies waar je moet boren. De snelste manier om een kluis te kraken is het slot er met een diamantschijf uitslijpen. Maar dat hoor je wel een straat ver. Hoe dan ook, wat mij het mees te verbaast, is dat de kluisdeu ren zelf blijkbaar niét met een lawaaidetectie waren uitgerust. In de meeste banken behoort dat al jaren tot de standaardbe veiliging." GPD ders De bekendste diai schi Ier tijden is onge flee van gentleman-di( aar ven in de film 77i neei ther. Maar de vc nen werd meermaals me dat de werkelijkh kui soms vele malen die 1976, Nice: Via dejeme een acht meter I: >erc graven tunnel i gangsters tijdens fa de van 17 en 18 ju grondse kluisruir Société Générale een indrukwekke c- snijbranders en bflglai slagen ze erin 317; tieta en enkele brandka »vai bank te kraken, fcderl joen euro. >20 1994, Antwerpen: 1. Oi renheim, Aviv Ami te c berto Chababo (51 >oli op 15 december cuwe brandkastjes in d itte veiligde kelders 1 Eva werpse Diamant var ruim 5 miljoen e tm> manten, juwelen geld. yg 1994, Cannes: De mantroof aller en hold-up in het Car Cannes. De over l-E men schietend flaa leurs de lobby val tol binnengestormd, ijke de complete ju uct leeg. Buit: ruim 4t ree ro. ida 1995, Monaco: Gaf»anj; ken binnen in de waa Saudische wap sla Adnan Khashoggi Te met het juwelenk#nv< vrouw Khashog. 0 b Buit: 4 miljoen eu* 199 2000, Brussel: Eerfthoi van vier gemas*»ënl sters rijdt het te luchthaven op erj|Q twee koeriers v? heidsfirma BrinkiRl I zijn net kisten aan het inladen D" van Lufthansa. euro. N1 2001, AmsterdarrOfze ge Dennis wand1^ gustus het kantitöjv werkgever Gassaat z in Amsterdam bu Orj doos waarin zo var: nieuwe magnetroPrdf kelijkheid gaat li bel edelstenen aan deffdt j miljoen euro. ^ni 2003, Antwerpen 0 den weten in hri-D' van 14 en 15 feb(Pra£ de 160 onderaal van het Diamant te halen. De om*, buit is nog onbelilS vag snoes I Een reflex is een reactie op een prikkel. Dat overkomt een mens honderdduizend keer op een dag. In 99.999 gevallen gaat dat ongemerkt, want een reflex is iets onwillekeurigs. Een reflex trekt mijn hand snel teriig wanneer die te dicht bij de open haard komt. Daarover hoef ikzelf niet na te denken. Het bestaan is één optelsom van reflexbewegingen. Er zijn tijden dat ze bijzonder in de aandacht staan. Het is nu zo'n tijd, want er is oorlog in aantocht, ondanks Hans Blix die namens de VN onvermoeibaar in Saddams hooi bergen naar boobytraps zoekt. Oorlog willen veel mensen niet. Daar hoeven ze niet over na te denken, omdat ze altijd tegen zullen zijn. Springen liever meteen uit het raam dan wachten op een spuitgast met een vangnet. Een klassieke reflex... Onwillekeurig willen ze met grote stappen weg van wat ze ervaren als een steeds heviger opgestookte oorlogs haard. Met velen gaan de mensen de straat op. Proberen de oorlog te bezweren. De anti-oorlogsdemonstratie is een klassieke reflex van mensen die doodsbenauwd zijn. Een kat in nood reageert tiet zo, met rare sprongen. Reflexen bestaan in soorten en maten. Neem de Auto RAI. Eens in de zoveel jaar is het zo ver. Het Amsterdamse ten toonstellingscomplex is tien dagen omgekat tot een grote showroom met handenwrijvetide autoverkopers voor hun nieuwste creatie. De signalen dat de Auto RAI eraan zit te komen veroorzaken sterke reflexen. Men trekt massaal naar de hoofdstad waar men via een extra aanbod feestelijke fi les arriveert om zich vervolgens met vergrote pupillen col lectief te vergapen aan met name modellen die voor de meeste bezoekers financieel onbespreekbaar zijn. Ook dit jaar werden records gebroken. Er kwamen 450 duizend be zoekers. Dat was zes keer zoveel opkomst als op de vredes demonstratie zaterdag ook in Amsterdam. Alles is dus be trekkelijk. Je kunt ook zeggen dat 15,5 miljoen Nederlandse ingezetenen hun reflexen trotseerden en toch niét naar de Auto RAI zijn gegaan en dat 15,9 miljoen Nederlanders weer andere reflexen tartten en pasten voor een optocht in de snerpende gevoelskou van medio februari met in de gei tenharen want een protestbord tegen Bush. (Waarom was de meute toch zo eenduidig boos op Bush en liepen er zo weinig borden mee tegen de mensenslager uit Bagdad? Doen er tegenwoordig geen pacifistische vegetariërs meer mee?). Van zichzelf zijn reflexen niet goed of slecht. Ze zijn immers onwillekeurig. Maar wat wegeloven of leren, leidt soms wel tot vervélende reflexen. Zo willen rectoren van Britse medi sche faculteiten het aantal moslimstudenten terugbrengen, omdat die geen ondenuijs wensen in abortus, geslachtsziek ten en anticonceptie. Hun geloof verzet zich tegen die zaken en dat ontwikkelt van jongs af aan een reflex van afkeer. Van de studenten op medische faculteiten is 1/3 moslim. De rectoren op hun beurt reageren ook vanuiteen reflex. De moslimstudenten hebben bij hen een open zenuw geraakt. Hun wetenschappelijke gebruiken en tradities zijn in het geding. De reflex van de rectoren: dan maar minder van die moslimstudenten, we zidlen ze léren, of in dit geval misschien juist niet. Het valt me niet mee, mijn eigen reflexen te beredeneren. Miljoenen vredesapos telen die zaterdag en zondag over het scherm trokken. Mijn reflex? Zeer nobel maar zeer naïef. Tariq Aziz, Saddams beul van christelij- ke huize, knielend inAssisi. Mijn reflex? Hypocriete antisemiet die aan een brandende kaars dient gespietst. Chirac die andersden- kende Europeanen de mond wil snoeren. Mijn reflex? Leg deze praatjesmaker met groot heidswaanzin een spreekverbod op. Reflexen, ik kan ze trotseren, maar ik heb ze toch, of ik wil of niet.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2