Rijnwoude steunt plan windmolens REGIO Beroofde juwelier De Jonge voelde zich veilig in zijn bunker ^orzittii irschov* een pardon chrijnende idin^allen' R5 'Ik dacht dat ik het aardig voor elkaar had met die plantenbakken' Warmond voor regionale woningtoewijzing 'Wij zijn heel afhankelijk van samenwerking' Alleen WD en D66 zijn tegen Uw bedrijf zo goed mogelijk verkopen? erkstraf geëist tegen Solide frames, brede kruizen en mooie ophangbanden Welddadige overvallers Boeren strijden om eer en sperma in veebeoordelingswedstrijd nteloze lening valt goed irzitting disco :hoven b bdorp - De gemeenteraad eiderdorp heeft de hoor- g over de megadisco een herplaatst. De bijeen b wordt op 18 maart ge len, en niet op 13 maart, eerder was besloten. De WÜ dankzij de hoorzitting ten komen wat onderne- omwonenden, politie en dweer vinden van het plan een groot uitgaanscen- op de Baanderij. De hoor- g begint om zeven uur 's ds in de Muzenhof. De besluit waarschijnlijk in over het plan. I puwendag leiderdorp ■dorp - Alle vrouwen uit ïdorp en omgeving zijn op Rationale Vrouwendag, 8 I, welkom op een bijeen- van de Stichting Vrou- rerleg Leiderdorp. Het mma bestaat uit een de- ratie Egyptische buik- [koor- en cabaretoptre- >en workshop origami en Beofilm van Amnesty In- jional. Als afsluiting is er ■temationale maaltijd. De ig is gratis, maar wie mee n moet zich van tevoren [en (071-5280921) en Teu gen. De Internationale ;ndag wordt gevierd in |iw Sjelter aan de Heem- n 67 in Leiderdorp en 114.00 en 19.00 uur. hjk/aiphen - Wethou- Hofland van Dalfsen i CDA-wethouders van zaken aangeschreven pardon voor alle asiel- Hij deed dat, omdat ider Jan Peter Balkende bisters daar geen brood in ordwijkse CDA-wethou- Bamhoorn steunt de t zijn partijgenoot Hof- aar dan alleen wat be- schrijnende gevallen. Ik t voor een generaal par- voor de mensen die ng zijn en helemaal zijn gerd wil ik me inspan- >recies zoals het CDA kijk wil. Bijna de hele Irijkse raad wil dat deze k tot 1 juli op kosten van Ëjrdwijkse gemeenschap JTot die tijd moet er alles Irden gedaan om te voor- 1 dat ze worden uitgezet, waardeer ik ook dit ini- i Hofland en moet ac- den gevoerd richting Den i de eigen ministers van woensdag 19 februari 2oo3 door Marieta Kroft leiderdorp - Drie keer is Joop de Jonge (63) overvallen. Circa dertig keer is er ingebroken in zijn juwe lierszaak en even zoveel keren zijn er pogingen tot inbraak ge weest. In augustus verbouwde hij zijn zaak aan de Van Diepenin- genlaan in Leiderdorp. Tot een 'bunker', zegt hij zelf. Net op het moment dat hij en zijn vijf mede werkers zich weer veilig voelden, had er in de vroege dinsdagoch tend opnieuw een brute roof plaats. Onbekenden namen voor enkele honderdduizenden euro's aan gouden en briljanten siera den mee. De Jonge is er een halve dag later nog kapot van. „Dit is één van de grootste roven die ik heb meegemaakt. Wanneer houdt het nou eens op?" De rolhekken van de winkel blij ven de hele dag naar beneden hangen. Delen van de voordeur inclusief een gesprongen ruit liggen op straat. Een paar man nen maken een nooddeur. Nie mand kan naar binnen lopen of zelfs maar naar binnen kijken. Voorbijgangers slaan van ont zetting de hand voor de mond. Juwelier Joop de Jonge loopt buiten verslagen rond. „Ik dacht dat ik het aardig voor elkaar had met die plantenbakken." Hij wijst naar de negen in de grond verankerde betonnen bakken rondom zijn winkel. Ze zijn met geen mogelijkheid weg te du wen. Met de auto de winkel bin nenrijden, zoals vaak bij snel- kraken gebeurt, is daarom uitge sloten. „En toch hebben ze er weer wat op gevonden", zegt hij hoofdschuddend. „Ze hebben ergens een rolcontainer van daan gehaald en met een gesto len auto duwden ze de contai ner tussen de plantenbakken door de winkel in." De juwelier werd rond kwart voor vier wakker gebeld door de alarmcentrale. Hij haastte zich door de vrieskou naar de zaak en daar trof hij een enorme ra vage aan. „Zo'n beetje alles wat op glas leek, alle vitrines hebben ze kapot geslagen." De Leider dorper stond er een poos in zijn eentje. De politie, die nog eerder dan hij was gealarmeerd, kwam pas vijf minuten na zijn aan komst. „Op een moment dat de daders al halverwege Duitsland reden", schampert de onderne mer. De Jonge maakt zich zichtbaar kwaad. „Het is schandalig dat er zo weinig politie op de been is. Vlak voor de verkiezingen heb ben alle politieke partijen het over meer blauw op straat. Het enige blauw dat je ziet, zijn de flitslichten. Als burger voel je je totaal niet meer beschermd." Zijn vijf medewerkers waren om zeven uur present, in spijker broek. In plaats van verkopen, sloegen ze aan het schoonma ken en puinruimen. „Je hebt het er natuurlijk wel eens over dat dit ons kan overkomen", vertelt De Jonge. „Je houdt er altijd re kening mee. De politie zei dat deze kraak is voorbereid. Men sen moeten hier de situatie van te voren hebben verkend. Maar hoe alert we ook altijd zijn, er is ons de laatste tijd niets bijzon ders opgevallen." De Jonge is tweeëndertig jaar ju welier. Sinds 1987 heeft hij zijn zaak op de huidige plek. Daar voor zat hij zo'n honderd meter verderop. Soms sliep hij in zijn zaak. „Als er weer een inbraak was geweest, mocht ik van de verzekering niet eerder weg dan dat de winkel weer dicht was. Dan kwam mijn vrouw wel eens een slaapzak, een luchtbed en een grote hond brengen, zodat ik nog een paar uur kon sla pen." Tot nu toe peinsde De Jonge er niet over om te stoppen. En ook na zijn 65ste wilde hij nog wel een poos doorgaan. „Mijn hele kapitaal en mijn pensioen zitten in de winkel. Bovendien is het een mooi, aantrekkelijk en geva rieerd vak. Je gaat met mooie dingen om. En de klanten zijn vaak gezellig. Ze kopen meestal iets 'ter ere van'." Maar op zo'n moment als nu maakt zijn enthousiasme plaats voor twijfel. „Het wordt me moeilijk gemaakt. Maar mis schien is dat het lot van de ju welier." Politie moest uit Koudekerk komen Volgens de woordvoerster van de politie Hollands Mid den heeft de politie wél snel gehandeld. „Het duurde wel even voor de collega's bij de juwelierszaak aankwamen, maar ze moesten ook uit Koudekerk komen." Volgens de woordvoerster deden haar collega's er alles aan om de daders aan te houden. Ze waarschuwden de politie in Leiden. In totaal rukten vijf politiewagens uit en keken onderweg tevergeefs uit naar een auto met twee personen met het signalement dat een getuige had gegeven. :r en 1 serij serij I DIEM serij ENTER. iserij jel69, hense wethouder van so- ken Jan Voogd heeft de ok ontvangen. Volgens neentewoordvoerder is liet eens met de inhoud „In schrijnende geval- I er sprake van een par- Niet voor iedereen. Er nelijk ook mensen die al jig weten dat ze niet in 'öng komen om te blij- warmond - Warmond wil er bij de provincie voor pleiten de re gionale woningtoewijzing in de Duin- en Bollenstreek te hand haven. Gisteren kwam naar bui ten dat de gemeenten in de Duin- en Bollenstreek nieuw bouwhuizen alleen nog gaan toewijzen aan woningzoeken den uit de eigen gemeente. De gemeenten slaagden er niet in overeenstemming te bereiken over een regeling waarbij iedere inwoner van de Duin- en Bol lenstreek evenveel kans krijgt bij dlle nieuwbouwprojecten in de verschillende gemeenten. Voor Warmond, dat deelneemt in het samenwerkingsverband Duin- en Bollenstreek, kan dat besluit erg nadelig uitpakken. Warmond heeft nauwelijks ruimte om zelf te bouwen. De woningmarkt in de gemeente zit al jaren op slot. Als de gemeen ten in de Duin- en Bollenstreek de toewijzing aan eigen woning zoekenden doorzetten wordt het voor Warmonders die willen verhuizen erg lastig om nog een huis in de buurt te vinden. De Warmondse wethouder De Vroomen van volkshuisvesting vindt het jammer dat een ak koord over regionale woning toewijzing er niet is gekomen. „Zoals de wet nu is opgeschre ven, is het inderdaad mogelijk om eigen burgers voorrang te geven. Maar daarmee doe je geen recht aan de geest van die wet. Warmond is heel afhanke lijk van de regionale samenwer king, dus wij zullen altijd voor stander zijn van een regionale toewijziging." De Vroomen denkt dat War mondse woningzoekenden voorlopig weinig te vrezen heb ben. „Het voorstel van 'bouwen voor eigen bevolking' gaat nu voor goedkeuring naar de pro vincie. Ik verwacht dat die goed keuring er nooit komt." Veel wettelijke mogelijkheden om een regionaal toewijzingsbe leid af te dwingen, heeft de pro vincie echter niet. Een andere grote voorvechter van een regio naal beleid, de Hillegomse wet houder Witteman, beschuldigde een poosje geleden buurge meente Lisse ervan in strijd met regionale afspraken nieuwe koopwoningen alleen aan Lisse- naars toe te wijzen. Hij schakel de zelfs de inspectie voor de volkshuisvesting in. Zowel de inspectie als de provincie stellen Witteman in het gelijk, maar beide instanties wijzen naar el kaar als het aankomt op concre te actie. De Lissese wethouder De Roon liet twee weken geleden weten zich niets van de terechtwijzin gen aan te trekken. Volgens hem staan er geen afspraken over re gionale toewijzing zwart op wit en heeft Lisse dus alle recht om voorrang te geven aan de eigen woningzoekenden. Bovendien, zegt hij, trekken ook andere ge meenten hun eigen inwoners voor. De Roon toonde wel bereidheid om te praten over afspraken, maar die discussie komt er niet. Tijdens een onderling overleg van de wethouders van volks huisvesting hebben met name de Noordwijkse wethouder Duijndam en zijn Noordwijker- houtse collega Helsloot laten weten, dat elke nieuwbouwwo ning in hun gemeente naar de eigen inwoners gaat en dat ze niet bereid zijn om daar veran dering in te brengen. „Noord - wijkerhouters hebben de afgelo pen jaren steeds voor een dichte deur gestaan bij andere ge meenten. En nu moeten wij ze ker huizen aan inwoners van die gemeenten toewijzen? Dat doen we niet", aldus Helsloot. (advertentie) Bent u van plan uw onderneming te verkopen, maar is het wenselijk dat de financiële positie en de presentatie daarvan worden verbeterd? Een in het bankwezen en middelgrote bedrijven ervaren financieel directeur is beschikbaar voor ondersteuning op dit gebied. Verschillende beloningsvormen op basis van resultaat zijn bespreekbaar. Tel. 070 5177852. E-mail: r.p.kuiken@wanadoo.nl door Marieta Kroft rijnwoude - De bouw van vier windmolens ten zuiden van de Nu in Hazerswoude kan op steun van een politieke meerderheid rekenen. Het CDA, de PvdA en SGP/CU stemden gisteravond in met het 'voorontwerp bestem mingsplan Windmolenpark Spookverlaat'. De WD, tegen stander van het eerste uur, was ook gisteravond tegen. Verras send was dat D66, eerst voor stander van de molens, nu tegen was. Reden voor D66-raadslid Bosch om niet in te stemmen met deze volgende stap in de procedure is, dat er volgens hem nog te veel onduidelijk is over eventue le geluidsoverlast. Hij zette zijn vraagtekens bij het rapport van bureau Haskoning. Op cfit rap port was het voorstel gebaseerd van burgemeester en wethou ders. Haskoning concludeerde onder meer dat de effecten van de molens op het landschap en de vogels gering is. Volgens Bosch is het rapport niet geloof waardig. „Een citaat: 'De mo lens zijn een goed oriëntatie punt voor fietsers in beweging of in stilstand'. Ja, daar had ik zelf ook wel op kunnen komen." Andere partijen hadden ook hun bedenkingen bij de inhoud van het rapport, maar zagen geen reden om de procedure te stoppen. Voor Van Velzen (SGP- ICU) speelde mee dat er nog een inspraakavond voor de in woners komt en dat de raad daarna pas het definitieve be sluit neemt. Tijdens eerdere vergaderingen liepen veel inwoners van de woonwijk Rhynenburch te hoop tegen het plan voor de windtur bines. Gisteravond was alleen G. de Boer uit Hazerswoude-Dorp er om te protesteren. Hij had felle kritiek op de wijze waarop Haskoning zijn rapport samen stelde. „Ze hebben zich laten voorlichten door de gemeente en zonder eigen onderzoek een rapport geschreven." Volgens De Boer lijden de vogels onder de turbines en zal er veel geluidsoverlast zijn. Hij vond het niet terecht dat er een fiets pad langs de molens wordt aan gelegd dat deels door de ge meente wordt betaald. „Ik denk dat de inwoners van Rijnwoude het gemeenschapsgeld liever aan het zwembad besteden." De Boer gaf toe dat het aantal protesterende bewoners de af gelopen jaren flink is geslonken. „Ze zijn in slaap gesust. Maar let maar op, zodra ze horen dat ze straks niet meer met het raam open kunnen slapen, worden ze wakker." sserij iHOVEN.j lag/alphen - De 27-jarige laar had meer op zijn ik dan zijn twee jaar ou- Kompaan uit Enschede, jegen beiden eiste de offi- n justitie gisteren voor de ank in Den Haag voor een 1240 uur werkstraf en een lardelijke gevangenisstraf I maanden. I pleegden de mannen Welddadige roofoverval in Bitse Weinheim, waarbij ian een schedelkneuzing i Om diens portemonnee {tachtigen sloegen zij er n honkbalknuppel op los. j bekenden dat voor de n uit Enschede sloeg, ter- lAlphenaar in de auto zat. it bedroeg twintig mark, Binder dan zij gedacht Zij pleegden de overval ;duizend mark die de Al- ir eerder om onduidelijke n bij de Zwitserse grens oeten inleveren, ten koste ideren terug te krijgen, is het plan van de bero- ntstaan. Ik ben daar in gaan. Op de parkeer plaats Wackenburg vonden we de gelegenheid", vertelde de man uit Enschede tegen de rechter. In een toilethuisje werd een Duitse man in elkaar gesla gen. Het openbaar ministerie in Duitsland verzocht Nederland om de zaak te behandelen. De officier sprak gisteren van een ernstig feit. „Ik acht, mede aan de hand van de verklaringen, diefstal en afpersing bewezen." De Alphenaar moest ook nog te rechtstaan voor andere delicten. Daarbij ging het om het stelen van kentekenplaten, een geld kistje met 1500 gulden, een col lectebusje van de dierenbe scherming, een raamwisser en een veerdrukpistool. Volgens ei gen zeggen was hij altijd op zoek naar spanning. „Indertijd ge bruikte ik drugs. Ik ben ziek in mijn hoofd", hield hij als ADHD-patiënt met angststoor nissen de rechtbank voor. De officier beschouwde hem om die reden als verminderd toere keningsvatbaar. De rechtbank doet op 4 maart uitspraak. Woude-rijndijk - De ge- f Rijnwoude mag vaker ze leningen verstrekken ?nsen met een laag inko- )or de aankoop van een De Rijnwoudse politici n zich gisteravond en- st over de regeling, die pegepast bij het nieuw- roject Groene Stee in het _jhap Groenendijk. De raad besloot een jaar geleden dat de kopers van elf apparte menten maximaal 25.000 euro renteloos kunnen lenen. De bank brengt zes procent rente bij de gemeente in rekening. Tien van de elf kopers van een appartement maken gebruik van de regeling. De totale rente last voor Rijnwoude bedraagt de eerste vijfjaar bijna 70.000 euro. door Ruud Sep runsaterwoude - Het is koud in de schuur van de familie Eike lenboom aan de Woudsedijk buiten Rijnsaterwoude. De vijf koeien die onder begeleiding continu rondjes lopen en de tientallen aanwezige boeren kunnen de vrieskou uit de be tonnen vloer maar niet verdrij ven. Pas wanneer alle 24 deelne mers aan de wedstrijd veebe oordeling hun formulieren heb ben ingeleverd en de twee jury leden hun licht laten schijnen op de kwaliteiten van de ge toonde koeien, loopt de tempe ratuur snel op. Het oordeel van de twee echte deskundigen blijkt net zo om streden als een jurybeslissing bij het kunstrijden op de schaats. De beoordeling van koeien blijkt van subtiliteiten aan elkaar te hangen. De koe die als eerste uit de bus komt is volgens de jury 'niet de meest luxe, maar qua functionaliteit de beste'. „Ik denk dat er weinig formulieren zo ingevuld zijn", mompelt Ar no Groenewegen van de vee teeltstudieclub Zoeterwoude- Nootdorp tegen zijn buurman. „Niet één", is het stellige ant woord. Vee beoordelen is een populair tijdverdrijf onder jonge boeren. Zuid-Holland telt een groot aan tal veeteeltstudieclubs waar de heren zich buigen over solide frames, aflopende kruizen en mooie ophangbanden. De wed strijd mag dan iets weg hebben van een miss-verkiezing, het taalgebruik doet nog het meest denken aan een apk-keuring. Van de zes studieclubs die als besten door de voorrondes wa De deelnemers aan de 'Champions League Veebeoordelen 2003' beoordelen de koeien in de schuur van boer Eikelenboom in Rijnsaterwoude. Foto: Hielco Kuipers ren gekomen, stonden gisteren steeds vier leden in de schuur van Eikelenboom voor de finale van de 'Champions League Vee- beoordelen 2003'. Om te strij den voor de eer, de beker en de rietjes met sperma die ter be schikking waren gesteld door de hoofdsponsor, het KI-station uit Kampen. De eerste klus die de 24 deelne mers moeten klaren is het be oordelen van vijf vaarzen, jonge koeien van twee tot tweeënhalf jaar die voor het eerst hebben gekalfd. Op een formulier moe ten ze cijfers geven voor de romp! oftewel het frame, de be nen en de uier. Daarbij is een goede koe grofweg een koe die eruit ziet alsof ze jarenlang veel melk en kalveren kan produce ren. Een sterke koe met een breed kruis en een stevige uier. En liefst nog met de spenen die mooi op één vlak zitten, zodat ze gemakkelijk kunnen worden aangesloten op de melkmachi ne. De dames lopen rondjes door de schuur, terwijl de beoorde laars ze van alle kanten bekij ken. Even door de knieën om te kijken of de spenen mooi op de zelfde hoogte staan. Bij de Zoe- terwoudse veestudieclub is koe B duidelijk favoriet. „Mooi recht van boven, een iets hellende kmisligging die mooi afkalft. En er zit voldoende ruimte in de koe", licht Groenewegen de keuze toe. De verbazing is dan ook groot wanneer de jury koe B slechts een derde plaats toebe deelt. Zoeterwoude staat na de eerste ronde op de zesde en laatste plek. In de tweede ronde betreden vijf oudere koeien de arena - forse dames die twee tot vier bevallin gen achter de rug hebben. Na dat ze tien minuten de tijd heb ben gehad om de dieren te be studeren, mogen de twee besten van iedere club hun oordeel mondeling toelichten. En ze moeten moeilijk# vragen van de twee juryleden beantwoorden. Welke koe gebruikt de benen het beste? Welke koe heeft het minste kruis? Waarom is het fra me van A beter dan het frame van B? De deelnemers laten merken dat ze weten waar ze over praten, en scoren dan ook hoge cijfers. Het juryoordeel leidt dit keer tot veel minder op hef dan de eerste keer. Maar dat zou ermee te maken kunnen hebben dat de heren inmiddels honger hebben. Tijdens de maaltijd ter afsluiting van de wedstrijd worden de prij zen uitgereikt. Woubruggenaar Arjan Hoogerbrugge blijkt de beste individuele deelnemer te zijn. Maar de beste ploeg is die uit Hoornaar in de Alblasser- waard. De beker en het sperma gaan met deze boeren mee naar huis.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17