REGIO Leiden: een stad waar welvarend! koopkrachtige mensen wonen 'Het is toch een soort prestatie als je de leeftijd van 100-plus h; NAVRAAG Tegenstrijdige berichten over de kwaliteit van het Noordzeewater. Volgens de ANWB is dat zo vervuild dat geen enkele gemeente aan de kust van Noord- en Zuid-Holland dit jaar de Blauwe Vlag - hét in ternationale kwaliteitskenmerk voor schone stranden en schoon wa ter - mag uitsteken. Maar volgens de Directie Noordzee van Rijkswa terstaat valt het allemaal wel mee. Wat vindt de zeezwemmer er van? Navraag bij Noordwijker KEES KOOIMANS (48). De werknemer van de KLM duikt het hele jaar rond regelmatig de zee in. Al wat gemerkt van die vervuiling waarover de ANWB het heeft? ..Niets nee, terwijl ik eind januari nog in zee heb gezwommen. Maar ja, de proeven van Rijkswaterstaat, waarop de ANWB zich baseert, zijn ook van vorig jaar. Je hebt best kans dat die heel an ders uitpakken als ze die op dit moment weer zouden nemen. Ik heb in elk geval nog nooit tussen de uitwerpselen gezwommen, terwijl ik toch al heel wat jaartjes dagelijks in zee zwem." Dagelijks? „Nou ja, bijna dagelijks. Nu even niet, omdat het water nu echt te koud is, maar gewoonlijk ga ik rechtstreeks uit mijn werk even de zee in. En als ik niet kan zwemmen, ga ik toch iedere dag naar het strand. Ook dat was gisteren kraakhelder en het lijkt me niet dat het water sinds - eind januari «gï opeens zoveel vuiler is gewor- ^Zj den. Er is aan het strand van Noordwijk ook geen afwate ring waarmee - -7y" - het vuil ge loosd wordt." Overdreven dat de ANWB alarm geslagen heeft? Als het echt zo zou zijn als de ANWB zegt, zou ik er wel rekening mee houden, want je weet maar nooit of je de een of andere ziekte kan oplopen. Ik heb nog nooit wat gehad." Noordwijk is dus ten onrechte de Blauwe Vlag kwijt? „Het is in elk geval vervelend voor Noordwijk, want de gemeente doet er alles aan om die vlag te krijgen. De toiletten zijn allemaal op het riool aangesloten, er staan overal douchepalen en prullen bakken en het strand wordt heel mooi schoongehouden door de firma Van de Putte, die daarvoor een speciale machine heeft En zo'n Blauwe Vlag is belangrijk voor de toeristen. Mij maakt het niet zoveel uit of die er wel of niet hangt. Ugaat toch wel zwemmen? „Ja hoor, dat blijft lekker. Als het water even wat warmer wordt ga ik weer, want nogmaals: ik heb nog nooit wat gemerkt van rotzooi in het water. Het ligt er ook aan hoe de wind is. Als er een oosten wind staat, is er wei sprake van enige vervuiling, maar die is echt niet zo extreem als de berichten nu aangeven. Ik voel me altijd kip lekker als ik weer even in zee ben geweest." tekst: Paul de Tombe foto: Archief Leidsch Dagblad UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 20 februari ■LEIDEN - Nog vóór de zomer zullen zich zes nieuwe tandartsen in Leiden vestigen. Leiden is dan niet langer een noodgebied meer. Begin maart vestigt de uit Nijmegen afkomstige tandarts Mokveld zich in het Gezondheidscentrum Zuid-West aan het Bevrijdingsplein. Over enkele maanden verhuist hij dan weer naar een praktijkruimte onderin de flat van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren aan de Rijnsburgersingel. Omstreeks juni-juli komen daar twee pas afge studeerde tandartsen bij. Zij zullen met Mokveld een groepspraktijk beginnen. In de loop van april komt er een vrouwelijk tandarts aan de Herengracht. Haar man, die nu nog als tandarts in militaire dienst zit, volgt haar omstreeks juli. Ongeveer in dezelfde tijd zal zich een pas afgestudeerde tandarts aan de Boerhaavelaan vestigen. Boven dien komt er een nieuwe (vrouwelijke) tandarts in Oegstgeest en er komt een tandarts bij in Zoeterwoude. Tandarts M.J. van Dam, secretaris van de afdeling Rijnland van de Nederlandse maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde be vestigde dat Lei den met de komst van de zes nieuwe tandart sen straks uit de nood is. Of ook het tandartsente kort in Leiden daarmee is opge heven, kon hij echter niet zeg gen. ANNO 1978, maandag 20 februari LEIDERDORP- Voorschotenaar Walter Delfos, het door de Leid- se gymnastiek vereniging Excelsior gekoesterde turntalent, is zaterdag eerste bij de junioren geworden tijdens de provinciale kampioenschappen, die Ex celsior samen met de sectie wedstrijdsport van het KNGV in sporthal Op Dreef in Leiderdorp organiseerde. Foto: archief Leidsch Dagblad ;en op Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, ZWi FA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 5printers (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 ■E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 'Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld mét Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Leiden mag de omvang hebben van een provinciestad, het heeft de be kendheid van een metropool. Het wordt tijd dat de stad die grote naam in de wereld uitstraalt, vindt de Leidse hoogleraar ontwikkeling van weten schap en technologie Ton van Raan (57). „Leiden moet laten zien dat het een stad is van cultureel erfgoed en wetenschappelijke ontdekkingen. Op wat hier sinds 1575 is gepresteerd, wordt nog dagelijks met succes voort gebouwd. Dat mag de wereld weten." Leidenaar Van Raan is actief in de projectgroep Nieuw Aalmarktplan. Hij baarde opzien door tijdens openbare bijeenkomsten te roepen dat Leidse studenten 'met hun vieze bankstellen voor de deur' mede ver antwoordelijk zijn voor de 'verloede- jJ? ring' van Leiden. Hoewel oorspron kelijk afkomstig uit Breda, heeft Van Raan zijn hart verloren aan de schoonheid van Leiden. Hij geniet van de monumentale binnenstad, die hij 'authentiek en ongeschon den' noemt. „Als je door de binnen stad loopt, zeker 's avonds met lan taarnverlichting, is de sfeer op veel plaatsen sprookjesachtig." Dat Leiden een naam met wereld faam is, merkt Van Raan regelmatig. „De laatste keer dat ik Boston was, maakte ik een ritje met de metro. Er stapte een man in met een - dat geef ik toe - universitaire uitstraling. Hij kwam tegenover me zitten en vroeg me waar ik vandaan kwam. Ik dacht, 'Ik doe net of ik in de bus naar Kat wijk zit' en antwoordde: 'Uit Leiden'. Tot mijn verbazing verblikte of ver bloosde hij niet. Hij kende Leiden! Het is nog net als in de achttiende eeuw, toen medicus Herman Boer- haave brieven uit heel Europa kreeg met als adres: 'Boerhaave Leiden Helaas koesteren de Leidenaars die internationale faam te weinig, vindt Van Raan. Ze vinden die ofwel heel gewoon, ofwel iets dat alleen de uni versiteit aanldeeft en waar ze dus weinig mee te maken hebben. „Er heerst hier teveel een in zichzelf gekeer- de mentaliteit van: 'Als het je hier niet bevalt, dan donder je maar op'. Waarom is de stad niet hartelijker, niet warm? Waarom is ze niet meer gericht op dienstverlening, op 'service with a smile'? Maak het de mensen naar de zin!" Leidenaars hebben volgens Van Raan vaak last van een gebrek aan zelfrespect, misschien als gevolg van de armoede en de werkloosheid waar de stad tot in de jaren '70 mee te maken had. Daardoor maken ze zich klein. „Maar kijk om je heen!", roept Van Raan. „Leiden is een wel varende stadsagglomeratie, één van de belangrijkste cultuurhistorische steden van Europa en staat ook nog eens in de toptien van de Europese kenniscentra!" De stad is veranderd, maar de visie van de Leidenaars op hun stad is niet meeveranderd. Ook getalsmatig maakt Leiden zich kleiner dan ze is, vindt Van Raan. Of ficieel telt de gemeente krap 120.000 inwoners, waarmee ze een beschei den 21ste plaats inneemt in Neder lands perspectief. Maar als stadsag glomeratie (met de direct aangren zende randgemeenten mee) telt Lei den bijna 252.000 mensen en komt daarmee op de zesde plaats, na Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eindhoven. In internatio naal perspectief past Leiden in een rijtje vergelijkbare universiteitsste den als Freiburg, Edinburgh, Straats burg en Grenoble. Van Raan vindt dat de Leidse regio ambitieuzer en zelfbewuster kan zijn dan zij nu is. Doordat de stedelijke agglomeratie in kleine bestuurseen- heden is opgedeeld, denken de be- Ton van Raan. „Vorming van één ge meente voor het hele gebied maakt de Leidse regio beter bestuurbaar." Foto: Hielco Kuipers rend stadsbestuur, dat veel slagvaar diger kan zijn. „Leiden is een benar de veste, ingeklemd tussen de ande re gemeenten", zegt hij. Criciti, die menen dat zo'n samenvoeging niet zal werken, antwoordt hij dat de re gio in veel opzichten allang een een heid is en dat het bestuur zich beter naar die werkelijkheid kan voegen. „Vorming van één gemeente maakt de regio juist beter bestuurbaar." In zijn visie moeten randgemeenten niet redeneren vanuit het gevoel dat zij worden 'ingelijfd', maar de kans grijpen om een nieuwe, grotere stad mee te besturen. „Bovendien blijven de randgemeenten als woonplaat- Op bescheiden schaal speelt de uni versiteit nu al een rol bij het ont staan van nieuwe werkgelegenheid, zoals op het Bio Science Park. Maar er kan veel meer. Van Raan denkt aan juridische adviesbureaus die zich met bijvoorbeeld octrooien be zighouden. Er zijn bedrijven moge lijk die toepassingen bedenken voor de natuurkundige ontdekkingen die in Leiden worden gedaan. Politicolo gen en bestuurkundigen kunnen ad- viesbedrijven beginnen zoals Re search voor Beleid, die beleidsadvie zen geven en die sociologisch onder zoek doen voor overheid, instellin gen en bedrijven. De Leidse musea moeten, samen met het stadsbestuur en de VW, het cultuurtoerisme naar Leiden bevor deren. Ook hier kan de universiteit een stimulerende rol spelen. De af gestudeerden in de letteren kunnen in de optiek van Van Raan het perso neel leveren voor de musea. Ze moe ten spannende tentoonstellingen maken, evenementen bedenken en Leiden voor een groot publiek 'mar keten'. Ook wil Van Raan dat de Leidse musea meer tonen wat er aan actueel wetenschappelijk onderzoek gebeurt. „Ze moeten vernieuwen." Het resultaat moet zijn dat bezoe kers in dat sprookjesachtige Leiden worden 'ondergedompeld' in de his torie. Tegelijkertijd ('en dat is de es sentie!', roept Van Raan) moeten zij een gevoel van continuïteit krijgen, dat er nog dagelijks wordt voortge bouwd op wat eeuwen geleden al gebeurde. Leiden moet zich affiche ren als een levend monument en een cultureel centrum van we- iu krachtige mensen wonen 011 Internationale studenten en zoekers moeten Leiden e Q 1 politisch accent geven. D afscheid nemen van zijn Sl' 'woonstad' of als 'stadtï "er lingen'. Dat wil volgens üe niet zeggen dat er niets lingen gedaan hoeft te v, tegendeel! Maar dat is nc Ve ders dan ermee te koopl ,ar' zeg je in feite: Leiden ise voor armen en zieligen.) r heeft, is hier niet welkom .°j, Belangrijk is wel dat de ii van het centrum verbete heeft wel winkels met hq waar'funshoppers'opa! j£ maar te weinig. Bovendi jje ze zichtbaarder wordeni elkaar in de buurt gaan; Haarlemmerstraat en dt uj moeten beter aan elkaai (st worden, zodat bezoeken rondje kunnen maken. ejj: beide straten uit', meent jen Ook moet de stad schon |er ger worden. „In mijn bi j. Steenstraat, toch een bel sej, toegangsweg tot de stad, ,f met vuilniszakken.' Leidenaars hoeven nietb st£ dat toerisme hen tot vree ,rcc in een openluchtmuseui je Wat die bezoekers willen ,jj j denaars immers ook - et j,ej veilige en welvarende su goed winkelen, flaneren 0 is, waar interessante cul: „ei teiten plaatshebben en topmusea op een lei iets kunnen ler^r inl kar de De Leidse binnenstad is, zeker 's avonds met lantaarnverlichting, op veel plaatsen sprookjesachtig, meent Ton van Raad. Archieffoto Frans Roomer KLANKBORD De stelling 'Elke jarige 100- plusser heeft recht op een bezoek van de burgemeester' wordt onderschreven door 65 procent van de stemmers op onze internetsite. Een se lectie uit de reacties: A. van de Akker, Leiderdorp: „Hoe kan een gemeente zo'n onzalig besluit nemen om ie mand die 103 jaar wordt niet meer te bezoeken? Ik heb een moeder die (nog maar) 90 jaar is en ik zie hoe broos zo'n le ven wordt. Denken ze nu heus bij de gemeente dat je op die leeftijd rustig weer ja ren kan wachten op een vol gende verjaardag? Schande!!" C. van der Maat, Zoeterwou de: „Uiteraard heeft hij of zij daar recht op, het blijft toch iets bijzonders. Voor deze mensen is het een hele eer dat de bur gemeester op bezoek komt. Tevens kan ik me niet voor stellen dat dit een te grote be lasting is voor de burgemees ter." Dorien van Dijk, Oegstgeest: „Ze moeten het in Leiden wel verschrikkelijk druk hebben (met eindeloos vergaderen waarschijnlijk) dat de burge meester nog niet een uurtje uit kan trekken voor een be zoekje aan deze 103-jarige mevrouw Otten-Zeegers. In één woord schandalig. En maar praten over normen en waarden. Dit valt gewoon on der de noemer onfatsoenlijk. Als men in Leiden wil dat de burger het bestuur weer enigszins gaat respecteren, moeten ze vooral zo door gaan." Henk van der Reijden, Lei den: „Als vrijwilliger van Zorgcen trum 'Lorentzhof weet ik ver duveld goed hoe eenzaam en verlaten onze ouderen zich kunnen voelen, en sommigen Een bezoekje van de (toenmalige) Leidse burgemeester aan een jarige 100-plusser, uit een tijd dat dit nog allemaal nog geen probleem was. Archieffoto Leidsch Dagblad zijn dat ook. Zij die zich tot de oudste inwoners van Leiden mogen rekenen, hebben, vind ik, recht op een verjaardags bezoekje van hun burgerva der. Als je 100 jaar en de daarop volgende jaren mag vieren, moet dat voor een burgemeester een kleine moeite tegenover een groot genoegen voor de oudsten onder ons zijn." Philip Kuyvenhoven, Leiden: „Het is een mijlpaal als ie mand deze leeftijd haalt, voor minder 'belangrijke' komen ze wel opdraven!!!!!" J.J. Bey, Leiderdorp: „Zou standaard in elke zak agenda van een burgemeester moeten staan." De vervuiling van het zeewa ter staat centraal in de stel ling voor komende week. Volgens de ANWB kan er maar beter niet meer in zee worden gezwommen omdat het water te zeer vervuild is, vooral met ontlasting van mens en dier. Volgens Rijks waterstaat valt het allemaal wel mee, hanteert de ANWB veel te strenge normen en loopt de volksgezondheid absoluut geen gevaar. De /oo; kei stelling luidt dan njet De ANWB zaait 0 1 niek met hetadi meer in zee te za ve'n one: nsh rijde Pol etw Leid Elke jarige K heeft rei een bezoi sold; de burgeiQhw Nancy Knijnenburg (34) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster en voet- baltrainster damesselectie SJC in Noordwijk: „Honderd procent mee eens. Het is toch een soort 'prestatie' als je de leeftijd van honderd jaar (en meer) haalt. Als beloning vind ik dat een bezoekje van de burgemeester op zijn plaats is. Je maakt mij niet wijs dat de goede man (of vrouw) daar geen tijd voor heeft. Zo'n bezoekje duurt niet de hele dag en als hij geen tijd heeft, hebben we ook nog een loco burgemeester. Het gaat om het ge baar, niet aan tor nen dus." Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive carespecialist in Dijkzigt- ziekenhuis: „Wat moet zo'n hon derdjarige nu met zo'n burgemees ter? Taart eten en 'nee, dank u geen vieuxtje, want ik moet straks nog naar het stadhuis'? Een beetje hon derdjarige heeft na 877.800 uren op aarde toch geen zin om een van de potentieel nog weinig resterende uren te verspUlen aan een ambtsdrager die niets, maar dan ook niets, heeft bijge dragen aan de af gelegde route van ongeveer 36.525 da gen." Pieter Stam (51) dominee te Kat wijk: „Om het sociale verband in de maatschappij te benadrukken vind ik die bezoeken wel belangrijk. Bur gemeestersvisites aan honderdjari gen zijn heel wezenlijk, ook als voor beeldfunctie voor jongere genera ties. Dan zien ze dat we een 'samen leving' zijn. Het gaat tegen de indivi dualisering in. Ik weet dat ouderen in Katwijk zulke bezoekjes héél erg waarderen. Je moet het niet veranderen, door iemand an ders te sturen of het af te doen met een kaartje. Zo'n persoonlijk bezoek be schouwen veel mensen als iets heel gewichtigs." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant/belegger: „De stelling gaat uit van een 'recht' er gens op hebben. Dat lijkt me ver keerd: het komt nogal schreeuwerig en oubollig over. 'Ik heb recht op', en dan volgen er nog vele volzinnen. Als je zegt 'ik heb de plicht om', dan wordt het stil. Als de burgemeester het leuk vindt om iemand te bezoe ken vanwege een bijzondere gebeur tenis dan is dat de vrije keuze van de burgemees ter. We leven Karin Castelijn (42), bfl wetering: „Dat vind ikc Ik neem aan dat een bu i ook belangrijke zaken u Misschien dat een afgez gemeente langs kan gaai meente stuurt een leuto jjjl tentie naar een jarige 10 Hier in het dorp is het fl 1 nog iets anders dan inl 5? kent bijna iedereen elkaar. Maar in een stad als Lei den is de afstand tussen burger en burgemeester al een stuk groter. Het bezoek van f milie lijkt me be langrijker dan de komst van een burge meester."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14