Ouders voeren actie tegen brede school in Noord REGIO Oefening met ongeluk in stationstunnel Informatiestop rond moord op Leidenaar npagne draait om bestuursstijl Spelregels in campagne burgemeesters R1 Lenferink: invloedrijk, slim en koppig Doodsoorzaak officieel niet bekend tussen Lenferink en Groen is begonnen aast op gebouw Research voor Beleid Gelijke behandeling is de be langrijkste spelregel van het burgemeestersreferendum. De kandidaten H. Lenferink (PvdA) en H. Groen (WD) krijgen ieder een campagnebudget van 5.000 euro, ieder hun eigen assistent voor 40 uur per week, dezelfde fotograaf en evenveel ruimte op de gemeentelijke website. Groens eigen website waarin hij tekst en uitleg geeft over een aantal declaratie-affaires valt daarbuiten. Het is niet toegestaan om met eigen geld of donaties het cam pagnebudget te verhogen. De gemeente organiseert louter ac tiviteiten waarin Groen en Len ferink precies evenveel ruimte, tijd en hetzelfde aantal woorden krijgen. Groens naam staat op allerlei drukwerk boven die van Lenferink omdat de eerste letter van zijn achternaam eerder in het alfabet voorkomt maar om dat te compenseren zal Lenfe rink bij spreekbeurten en derge lijke het spits mogen afbijten. De pers is verzocht te variëren met de volgorde waarin de he ren in de verschillende publica ties opduiken. Andere spelregels zijn dat de kandidaten zich niet mogen la ten ondersteunen door andere partijen dan de gemeente, dat zij direct beschi&aar zijn voor een fotograaf, dat zij direct een cv aanleveren binnen het format van de gemeente en dat ze be schikbaar moeten zijn voor alle campagne-activiteiten die de gemeente organiseert. Wekelijks overleggen Groen en Lenferink met de Leidse waar nemend burgemeester W. Lem- stra, de griffier en de ambtelijke projectleider. Deze samenkomst is bedoeld om de gang van za ken van de voorbije dagen door te spreken, om na te gaan of al les naar wens verloopt ën om te checken of er wel echt gelijkheid van behandeling is. Dit overleg vindt achter gesloten deuren plaats. LEI DE woensdag 19 februari 2003 nd café City 1 stadhuis en open pelier voelde eilig nker' door Marijn Kramp leiden - Ouders van leerlingen van de protestants-christelijke basisschool De Springplank gaan actie voeren tegen de vorming van de brede school. De ouders vrezen dat de christelijke identi teit van De Springplank in het ge ding komt als de school met alle andere basisscholen van Leiden- Noord opgaat in de brede school. Met een protestactie vrijdagmid dag op het schoolplein aan de Su- matrastraat willen zij hun onvre de over de gang van zaken uiten. De gemeente wil alle basisscho len in dit stadsdeel laten samen gaan in een brede school, om een tweedeling in zwarte en wit te scholen met alle gevolgen van dien tegen te gaan. Behalve de vier basisscholen van Leiden- Noord moet in dit nieuwe schoolcomplex ook ruimte ko men voor een bibliotheek en in stellingen als kinderopvang en naschoolse opvang. De gemeen te hoopt ook een politiepost on der te kunnen brengen in het nieuwe complex, dat ze wil bou wen op het perceel tussen de Bonairestraat en de Arubastraat. Op De Springplank heerst al een klein jaar grote onrust over de vorming van de brede school. Begin vorig jaar leidde dit be sluit van de gezamenlijke schoolbesturen tot het vertrek van de binnen de school zeer geliefde directeur L. Doorduijn. Hij kon zich op basis van zijn geloofsovertuiging niet vereni gen met een brede school waar in behalve het protestants-chris telijke onderwijs ook het katho lieke en openbare onderwijs op gaat. Vervolgens vertrok aan het einde van het schooljaar ook nog eens een deel van het on derwijzend personeel. Om de onrust onder de ouders te verminderen beloofde het overkoepelende bestuur van de protestants-christelijke scholen en de gemeente snel met duide lijkheid te komen over de toe komst van de school en hen te informeren over wat een brede school nu precies is. Daar is echter maar een gedeelte van te rechtgekomen, meent C. Kaltner van het actiecomité. „Wethou der Pechtold van onderwijs heb ben we hier nog nooit gezien. Wel heeft het schoolbestuur een informatiebijeenkomst gehou den en is een brochure uitge deeld, maar dat heeft ons alles behalve gerustgesteld. Want nie mand kan ons vertellen hoe ze de christelijke identiteit van on ze schooLgaan waarborgen." Omdat zij bij veel ouders onvre de bespeurde, besloot Kaltner een handtekeningenactie te be ginnen. Binnen een paar weken tijd plaatsten 185 ouders en an dere bezoekers van De Spring plank hun handtekening. De be doeling was om die lijst vrijdag aan wethouder Pechtold aan te bieden, maar hij laat verstek gaan vanwege andere verplich tingen. „We hopen nu dat wijk wethouder Buijing komt en naar ons wil luisteren. Want deze de monstratie is echt ons laatste redmiddel." Buijing komt hoogstwaarschijn lijk ook niet Hij heeft dezelfde verplichtingen als Pechtold. Pechtold betreurt het dat hij niet aanwezig kan zijn. Hij had graag nog eens willen uitleggen wat de motivatie van het stadsbestuur is om te kiezen voor een brede school. Hij begrijpt dat er onrust is onder ouders, maar verbaast zich over het verwijt dat de ou ders niet betrokken worden bij de oprichting van een brede schooL „Er is over geen enkel onderwerp in Leiden zo uitge breid gecommuniceerd als over het wijkontwikkelingsplan waar de brede school deel van uit maakt." Maar ondanks goede communicatie kunnen mensen natuurlijk altijd tegen dit plan blijven. Wat dat betreft ben ik erg blij met de opstelling van het bestuur van de protestants- christelijke basisschool. Zij heb ben het zwaar te verduren in de ze kwestie, maar blijven zich in zetten voor de brede school." Volgens Pechtold hoeven ou ders echter niet bang te zijn voor het verlies van de christelij ke identiteit. Er blijft volgens hem binnen de brede school ge noeg ruimte voor godsdienston derwijs. „En het wordt ook geen immense school met duizend leerlingen. Het wordt één com plex waarin de verschillende scholen allemaal een eigen plek met een eigen ingang krijgen. Het wordt zo gebouwd dat het in de belevenis van het kind een kleine school blijft." PvdA-wethouder en historicus Henri Lenferink uit Arnhem. Foto: Mark Lamers Geen zee is te hoog voor Henri Lenfe rink, een van de twee kandidaten voor het burgemeestersambt van Leiden. Als PvdA-wethouder in Arnhem deins de hij nooit terug voor zware kluiven als het noodlijdende stadion Gelredo- me, het kwakkelende Vitesse, of het binnenstadsproject waarbij de Aal marktplannen van Leiden verbleken. „Hij geniet ervan als hij ergens zijn tanden in kan zetten." WD'er Harry Groen, Lenferinks op ponent, mag genoegzaam bekend zijn. Groen was de enige kandidaat in de vorige benoemingsprocedure. Maar wie is dan die geboren Twent, historicus en bestuurder? „Hij is dag en nacht in touw", meldt de Arnhemse PvdA-fractievoorzitter Dick Tiemens. „Hij schaakt op hoog niveau en zo onderhandelt hij ook; hij kan zwijgen, hij kan wachten en hij kan toeslaan. Hij is iemand die je eerder in bedrijfsleven of advocatuur tegenkomt dan in de politiek." De waardering in het stadsbestuur van de hoofdstad van Gelderland voor Lenferink is groot, schrijft ook dagblad De Gelderlander. Politieke voor- en tegenstanders typeren hem als invloedrijk. Na het bekend wor den van zijn kandidatuur voor Leiden ging er een schokgolf door het stad huis, schrijft de krant. Toch is er in Arnhem ook sprake van 'Lenferink- moeheid', schrijft politiek redacteur Harm Graat in een profiel. „Een strateeg, allesbehalve een praatjes maker", noemt Graat hem. „Maar ga niet met hem in discussie. De kans dat je wint is betrekkelijk gering. Hij beschikt over een enorme dossier kennis, is intelligent en scherp in het debat, soms op het irritante af. Kop pig. Wil altijd gelijk hebben. Heeft ook vaak gelijk, dat is het probleem." Graat omschrijft Lenferink als 'het slimste jongetje van de klas, dat de ingewikkeldste sommen op kan los sen, maar in de gymles bij het potje voetbal niet per se als eerste wordt gekozen'. Lenferink is de man van de grote dos siers; het Amhem-Centraalproject, de rosse buurt het Spijkerkwartier, nieuwbouwwijk Schuytgraaf, de in grijpende renovatie van de zuidelijke binnenstad, maar beet zich ook vast in de problematiek rond het Gelredo- me en profclub Vitesse. „Een ramp- dossier dat hem al jaren achtervolgt", zegt Tiemens. Lenferink pakt de za ken er goed aan, vindt hij. „Tot nog toe voetbalt Vitesse nog steeds. Daar geniet hij van: als hij ergens zijn tan den in kan zetten." Met de leiding van het stadion en die van de club lag Lenferink de laatste jaren geregeld overhoop. Toch is het respect voor de PvdA'er groot, zegt Jasper van Amstel, plaatsvervangend directeur van het Gelredome. „Zijn vertrek zou een gemis voor Arnhem zijn. Onze ervaringen met hem zijn altijd zeer constructief geweest. Hij is een man met wie afspraken te maken zijn. Sommige mensen noemen hem hard, ik interpreteer het als duidelijk. Dat is prettig onderhandelen." Robbert Minkhorst Hulpverleners zijn in de stationstunnel druk in de weer om een 'slachtoffer' uit zijn benarde positie te bevrijden. Foto: Hielco Kuipers door Eric-Jan Berendsen leiden - Een buschauffeur die onwel wordt, waardoor de bus van Connexxion vol met passa giers op een tegenligger botst. Een achter de bus rijdende au tomobilist ziet dat te laat en knalt op de bus. Een complice rende factor daarbij is dat in die auto vaatjes zoutzuur staan. Dat waren de ingrediënten voor een oefening van brandweer, ambu lancedienst en politie gister avond in de tunnel die voor het station loopt. De oefening was voor de deel nemers bewust geheim gehou den. Speciaal voor de exercitie was er één tunnelbuis afgeslo ten waardoor het verkeer in bei de richtingen door de andere buis moest. Tot het fatale mo ment van de botsing. Massaal rukten de hulpverleners uit. De politie zette de tunnel af en leid de het verkeer om, terwijl de brandweer de tunnel in ging en zich eerst om het zoutzuur be kommerde. Toen de vaatjes niet bleken te lekken en waren vei liggesteld, konden de in paniek geraakte buspassagiers uit hun benarde positie worden bevrijd. Daarna was het de taak van het ambulancepersoneel om eerste hulp te verlenen aan de bus chauffeur en de bestuurders van beide personenwagens. Een van de auto's was gekanteld waar door het dak er moest worden afgeknipt om de bestuurder te bevrijden. „Een goede oefening", aldus A. Stam, hoofd van de repressieve dienst van de brandweer. „We hebben het dit keer bewust 's avonds gedaan en het licht in de tunnel uitgedaan waardoor het donker was. De mensen moes ten zelf voor het licht zorgen. Het was niet alleen goed voor de brandweer, politie en ambulan ces, maar ook de samenwerking tussen die disciplines is bij zo'n oefening belangrijk." door Eric-Jan Berendsen leiden - De doodsoorzaak van de 42-jarige Leidenaar die maandagmiddag om kwart voor vijf levenloos in zijn flat aan de Van Riebeeckhof werd aange troffen, is nog niet officieel be kend. Volgens omwonenden is hij doodgeschoten, maar de po litie wil dat niet bevestigen. Wel is duidelijk dat de man door een familielid in zijn eigen woning is aangetroffen. Inmiddels heeft de politie de voorlichting overge dragen aan het openbaar minis terie (OM). Het gemcht in de buurt dat het lichaam van de vermoorde man ergens anders zou zijn gevon den, wordt door mensen die het slachtoffer goed hebben gekend, afgedaan als 'wilde verhalen'. „De buurt weet zogenaamd al les, terwijl de familie nog niet eens officieel op de hoogte is van de doodsoorzaak", zegt een lid van die familie. „We weten alleen dat hij in zijn eigen flat is gevonden. Het wachten is op het sectierapport. Deze onzin- praatjes verdient hij niet. Zo krijgt hij nog een paar trappen na. Hij was een harde werker die pas de laatste jaren in de pro blemen is gekomen. Hij mag dan niet altijd een brave burger zijn geweest, maar hij was een goed mens en een goede vader die altijd klaarstond voor zijn fa milie." Tot zijn echtscheiding zes jaar geleden woonde de Leidenaar in Zuid-west, daarna verhuisde hij naar de Van Ripbeeckhof. Hij had verschillende banen. Zo was hij pachter van snackbar Hendo aan de Lage Rijndijk, ca fé Zijlpoort (nu Wessels, red) en café De Klikspaan op de hoek van de Haarlemmerstraat en het Havenplein, waar nu een barbe cuerestaurant zit. Maar hij werk te ook als buschauffeur bij Con nexxion. „Een normale man die te goed was van vertrouwen. Hij dacht makkelijk twee of drie za ken tegelijk te kunnen runnen en wilde snel geld verdienen. Daarnaast kon hij een stukgelo pen relatie in die periode ook maar moeilijk venverken. Hij ging de laatste tijd met de ver keerde mensen om.*Dat is hem fataal geworden." De politie zette meteen na de ontdekking van het slachtoffer een deel van de straat en omge ving af. De technische recherche deed sporenonderzoek gevolgd door een buurtonderzoek. Er is een recherchebijstandsteam van 30 personen op de zaak gezet. De politie wil ook niet zeggen of het om één of meerdere daders gaat en dat er onlangs in de flat van het slachtoffer een hennep kwekerij is ontmanteld. Wel zegt een woordvoerder dat het slachtoffer meerdere keren met de politie in aanraking is ge weest „We houden rekening met een afrekening in het crimi nele circuit, maar sluiten andere mogelijkheden niet uit." Een woordvoerder van het OM wil niet meer kwijt dan dat 'het on derzoek loopt.' Groen: „De reputatie van Leiden is dat het geen gemakkelijke gemeente is." Foto: Mark Lamers lend een beauty contest (schoon heidswedstrijd) wordt genoemd. De twee maakten grapjes over stropdas sen, pakken en haardracht. Lenferink merkte op dat de beleidsterreinen waarop een burgemeester zich be geeft zich ook al niet lenen voor 'uit gesproken tegenstellingen'. „Daar komt in Leiden nog eens bij dat de verantwoordelijkheid voor veilig heidsbeleid voor een deel bij de wet houder (WD'er A. Geertsema, red.) ligt." Toch, aldus Lenferink, drukt een bur gemeester als hij het goed doet 'een zwaar stempel op de stad'. Van een burgemeester, zei hij, wordt min of meer verlangd dat hij zich ook be moeit met de taken van de andere le den van het college. Als wethouder heeft hij ervaren dat het not done is om je te bemoeien met de portefeuil le van een collega-wethouder. „Dat ervaar ik als de beperkingen van een wethouderschap. Ook Lenferink houdt er rekening mee dat de kiezer zich vooral zal laten lei den door de bestuursstijlen die hij en Groen representeren. Hij waagde zich niet aan een karakterisering van zijn eigen stijl, maar zei wel een paar keer dat een college dat als collectief op treedt, meer voor elkaar krijgt, zeker als het de partners in de stad zo ver krijgt dat ze ach daarbij aansluiten. Lenferink denkt dat hij dat met zijn 'bindend vermogen', een kwalificatie die ook Groen kreeg toegedicht van de vertrouwenscommissie, voor el kaar kan krijgen. Groen legde het accent op 'herkenba re resultaten'. „Er moet een cultuur komen waarin plannen ook worden gerealiseerd. De reputatie van Leiden is dat het geen gemakkelijke gemeen te is. Er zijn stappen te zetten. Ik hecht veel waarde aan ordentelijke en goede discussies maar wel graag langs herkenbare lijnen. En resultaat gericht." der zijn. De bedoeling is dat ei genaar Altena Vastgoed NV het pand aan Research voor Beleid Holding verkoopt, de huidige huurder en ontwikkelaar van het gebouw, die het op haar beurt doorverkoopt aan de GGD voor de afgesproken prijs van 5,73 miljoen euro. Vervolgens verhuurt de GGD kantoorruimte aan Research voor Beleid. Vol gens GGD-directeur De Gouw heeft Research voor Beleid in middels het pand van het vast goedbedrijf gekocht. Maar directeur R. Hogenboom van Altera Vastgoed NV uit Haarlem weigert de verkoop te bevestigen. Ook over de door de GGD genoemde vraagprijs van zes miljoen zegt hij niks. Vol gens Hogenboom staat Parmen- tierweg 49 'formeel' niet eens te koop. Directeur D. Grijpstra van Research voor Beleid in Leiden, een dochteronderneming van Research voor Beleid Holding, zegt van niets te weten. „Dat er plannen waren om leegstaande ruimte te verhuren, wist ik wel." In het gebouw is kantoorruimte te huur, wat Research voor Be leid veel geld kost, bevestigt Grijpstra. „Maar van aan- en verkoop ben ik niet op de hoog te." GGD-directeur De Gouw zegt 'vol vertrouwen' te zijn dat de GGD het gebouw aan de Par- mentierweg kan kopen. Het al gemeen bestuur van de GGD, met vertegenwoordigers van de gemeentebesturen uit Zuid-Hol land Noord, beslist vandaag over aankoop van het pand. De Gouw; „Als alles meezit, kunnen we deze zomer verhuizen." Koevoet ivoorpagina et een persconferentie in s, gistermiddag, is de bur- campagne officieel van Oud-wethouder van 1 Harry Groen en de Am- ithouder Henri Lenferink iendschappelijk - de de en om de hoofdprijs: de 1 van Leiden. dt het vooral belangrijk dat wat hij zegt en dat hij dat lL „Ik vind ook dat een pittige energie moet immers belast met het van de gemeenteraad het aanzien van Groen ziet in zichzelf rechtvaardige burge voor humor', erkent ook Lenferink elementen in wat door critici sma- leinders GGD wil het Re- r Beleid-gebouw aan itienveg in de buurt jeidse station kopen. I. de Gouw van de ge- dienst zegt dat eige- a Vastgoed NV het Iddels aan Research p heeft verkocht. Vol- c kan de GGD het kopen voor de over al prijs van een klei den euro. Maar de di- 1 het Leidse onder- |iut weet van niks. .uid-Holland Noord uidige gebouw aan (burgerstraat in Lei- Iet pand, het oude shuis, is te duur, veel voldoet niet aan de De gezondheids- t al een tijdje naar [onderkomen. In no- 'orden panden aan sveld, de Schiphol- Groenoordplaza nog gelijkheden. Er is zelfs |om de GGD uit Lei- halen en naar een plaats in de regio te paar is van afgezien, f omdat veel mensen tip of advies van de n moeten reizen, terd duidelijk dat het [oor Beleid-pand aan in Leiden het is als nieuw ge- zit op drie minuten het Centraal Station, de bushalte De GGD zou jaar bekeken duur-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13